Działalność gospodarcza na etacie 2024 – jakie koszty ZUS?

działalność gospodarcza na etacie

Zastanawiasz się, czy działalność gospodarcza na etacie jest możliwa? Sprawdź, jakie koszty i składki ZUS obowiązują przy prowadzeniu firmy podczas pracy na etacie.

W tym artykule dowiesz się, jak łączyć pracę na etacie z prowadzeniem firmy. Korzyści z prowadzenia firmy podczas pracy na etacie są obopólne. Zarówno dla Twojego pracodawcy jak i dla Ciebie.

Przejdź do wybranego tematu:

 1. Czy można założyć firmę pracując na umowę o pracę?
 2. Praca na etacie i działalność gospodarcza a ZUS
  2.1 Czy prowadząc działalność na etacie nie trzeba płacić ZUS?
  2.2 Jakie są koszty ZUS podczas prowadzenia firmy na etacie?
  2.3 Jak wygląda zwolnienie lekarskie w przypadku prowadzenia firmy i pracy na etacie?
  2.4 Czy mam prawo do bezpłatnego urlopu podczas prowadzenia firmy na etacie?
  2.5 Firma na pół etatu – ile wynoszą składki ZUS?
 3. Prowadzenie firmy na etacie a podatki
 4. Etat i działalność gospodarcza – pozostałe koszty
 5. Jak założyć firmę jednoosobową pracując na etacie?
 6. Pieniądze na otwarcie firmy na etacie
UWAGA! Pojawiły się nowe przepisy wprowadzające Polski Ład. Ważne informacje dla samozatrudnionych, dużych i mikrofirm. Zapraszam do zapoznania się z aktualnym artykułem: Polski Ład dla przedsiębiorców – 31 pytań i odpowiedzi

Czy można założyć firmę pracując na umowę o pracę?

Wiele osób pracujących na etacie myśli o założeniu firmy. Przy czym większość chce zrezygnować z pracy i przejść „na swoje”. Nie każdy wie, że można prowadzić działalność gospodarczą na etacie.

Jeśli nie chcesz rezygnować z pracy na etacie i założyć firmę, musisz spełnić 3 warunki:

 1. Sprawdzić zapisy umowy o pracę – czasami umowa posiada zapis o zakazie konkurencji. Wówczas możesz otworzyć firmę, ale w innej branży niż praca na etacie. Ponadto, jeśli jesteś urzędnikiem, musisz otrzymać od pracodawcy (Prezydenta, Starosty) zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej. Prawo oświatowe wyklucza z tego obowiązku nauczycieli.
 2. Mieć dobry pomysł na firmę – przetestowanie biznesu w dzisiejszych czasach jest proste i nie trzeba do tego zakładać firmy – sprawdź czy biznes wypali
 3. Znaleźć czas na prowadzenie firmy po godzinach pracy – wiele osób pracujących od 6:00 do 14:00 prowadzi działalność gospodarczą, realizując hobby.

Praca na etacie i działalność gospodarcza a ZUS 2024

Wiele osób, które pracują na etacie i chcą otworzyć firmę, obawia się o składki na ZUS. Zupełnie bez powodu! W przypadku prowadzenia firmy na etacie, ZUS płaci się niższy. Musisz wiedzieć, że składki na ZUS dzielą się na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Czy prowadząc działalność na etacie nie trzeba płacić ZUS?

Prowadząc działalność gospodarczą w trakcie zatrudnienia u innego pracodawcy, nie masz obowiązku opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne.

W skład ubezpieczenia społecznego wchodzą: składka emerytalna, chorobowa, rentowa, wypadkowa, na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Taki przywilej mają ci, którzy zarabiają na etacie płacę minimalną lub wyższą.

Jeśli na etacie zarabiasz mniej niż pensję minimalną, będziesz zmuszony do opłacania składki emerytalnej w pełnej wysokości.

Jakie są koszty ZUS podczas prowadzenia firmy na etacie?

W przypadku prowadzenia działalności na etacie i osiągania przychodu z pracy zawodowej w kwocie równej lub wyższej pensji minimalnej, obowiązkowa pozostaje składka zdrowotna.

UWAGA! Pracując na etacie, nie możesz skorzystać z ulgi na start (zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze 6 m-cy działalności), jeśli wykonujesz działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym
lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowałeś na etacie i wykonywałeś czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności. Po upływie 6 m-cy możesz skorzystać z preferencyjnego ZUS-u.

Jak wygląda zwolnienie lekarskie w przypadku prowadzenia firmy i pracy na etacie?

Czy prowadząc działalność gospodarczą i pracując jednocześnie na etacie, otrzymasz chorobowe? Tak, ale tylko z pracy zawodowej. Ponadto będąc na zwolnieniu lekarskim, firmę musisz zawiesić lub przekazać do działania komuś innemu. Jeśli ZUS stwierdzi, że będąc na zwolnieniu prowadziłeś działalność, będziesz zmuszony do zwrotu zasiłku chorobowego.

Czy mam prawo do bezpłatnego urlopu podczas prowadzenia firmy na etacie?

Prowadząc firmę i jednocześnie pracując na umowę o pracę możesz skorzystać z urlopu bezpłatnego. Niestety, nie zwalnia Cię to z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności.

Firma na pół etatu – ile wynoszą składki ZUS?

Wydawać by się mogło, że jeśli zarabiasz 50% pensji minimalnej na umowie o pracę, to z działalności gospodarczej będziesz płacił połowę składek na ZUS. Wszak część opłaca już za Ciebie pracodawca. Niestety, urzędy nie znają trybu „firma na pół etatu”.

W przypadku pracy na 1/2 etatu, 3/4 etatu czy jakąkolwiek inną formę, gdy zarabiasz mniej niż płaca minimalna, z działalności gospodarczej zapłacisz pełną kwotę ZUS. Jednak gdy z pracy na 1/2 etatu zarabiasz kwotę równą lub wyższą pensji minimalnej, to nie musisz płacić składek na ubezpieczenie społeczne od działalności gospodarczej. Nie ma więc znaczenia wymiar zatrudnienia, lecz realne przychody.

firma na etacie
Prowadzenie firmy na etacie często łączy się z hobby

Prowadzenie firmy na etacie a podatki

Prowadząc działalność gospodarczą na etacie będziesz płacić podatki dochodowe od osób fizycznych. Podatek PIT od pracy na etacie jest obliczany wg skali podatkowej (zasady ogólne), natomiast formę opodatkowania w przypadku działalności wybierasz samodzielnie. Do wyboru masz 4 opcje:

 1. zasady ogólne,
 2. podatek liniowy,
 3. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Poniżej krótki opis poszczególnych form opodatkowania działalności gospodarczej. Szersze porady znajdziesz w artykule Formy opodatkowania działalności gospodarczej.

1. Zasady ogólne (skala podatkowa) – 12% i 32%

Jest to korzystna forma opodatkowania z punktu widzenia ulg. Gdy pracując na etacie opodatkujesz dochody uzyskane z działalności gospodarczej poprzez skalę podatkową, będziesz mógł skorzystać ze wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem. Ewentualnie jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Wybór tej formy opodatkowania jest korzystny także z powodu wygody. Składasz bowiem jedną deklarację PIT-36, gdzie wpisujesz kwoty przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodów uzyskanych zarówno z pracy na etacie jak i z działalności gospodarczej.

Gdzie jest haczyk? Pułap dochodów (120.000 zł), po przekroczeniu którego wchodzisz w II próg podatkowy. Jeśli dochód z działalności wpłynie na dochód z etatu w ten sposób, że wejdziesz w próg podatku 32%, warto rozważyć podatek liniowy. Jeśli chcesz opodatkować dochody z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, złóż u pracodawcy oświadczenie o niedoliczaniu od Twojej pensji kwoty zmniejszającej podatek. Będziesz ją samodzielnie odliczać od przychodów z działalności gospodarczej.

2. Podatek liniowy – 19%

Podatek liniowy to jedna stawka podatkowa bez względu na wysokość dochodu. Jest więc korzystny dla tych, którzy będą zarabiać powyżej 120.000 zł rocznie.

Podatek liniowy ma jednak tę wadę, że będziesz musiał rozliczać się na dwóch deklaracjach. PIT-37 za etat i PIT-36L za działalność gospodarczą. Podatek liniowy uniemożliwia korzystanie z ulg podatkowych i rozliczania się wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko.

UWAGA! Nie możesz wybrać podatku liniowego jeśli świadczysz usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy.

3. Ryczałt – 2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 10%, 12.5%, 15% i 17%

Pod względem wysokości opodatkowania jest to jedna z korzystniejszych form, o ile masz małe koszty w firmie. Ryczałt od dochodów ewidencjonowanych płaci się bowiem od przychodu. Nie możesz odliczać kosztów. Jest też przeznaczony dla niektórych działalności, więc nie każdy będzie mógł z niego skorzystać.

W tym przypadku także nie ma opcji wspólnego rozliczania z małżonkiem ani odliczania ulg. Ponadto będziesz zobowiązany składać dwie deklaracje – PIT-37 za pracę na etacie i PIT-28 za ryczałt.

Etat i działalność gospodarcza – pozostałe koszty

Samo otwarcie działalności jest darmowe, ale już po otwarciu będziesz zobligowany do opłacania składek ZUS i płacenia podatków. Jednak to nie wszystko. Koszty prowadzenia własnej firmy na etacie to także: stworzenie strony www, wynagrodzenie księgowego czy opłata za media.

1. Koszt utworzenia firmowej strony www

Od strony internetowej zaczyna się dzisiaj otwieranie firmy. Bez własnego miejsca w sieci, firma będzie miała ciężko zdobyć zaufanie i status profesjonalnej. Koszt utworzenia strony internetowej to przeważnie od 900 zł za stronę wizytówkę do 4000 zł za sklep internetowy. Choć górna granica ceny jest lotna, bo wszystko zależy od Twoich wymagań.

Mam tutaj dla Ciebie dobrą wiadomość. Zamawiając stronę internetową dla swojej firmy przez serwis XZT.PL dostaniesz 10% rabatu. Wystarczy, że podasz kod rabatowy: niepoddawajsie.

2. Koszty prowadzenia księgowości

Zakładając firmę na etacie musisz pomyśleć o księgowości. Kto będzie prowadził sprawy podatkowe, kadrowe, sporządzał sprawozdania? Teoretycznie możesz to robić sam, ale czy wystarczy Ci czasu i nerwów? Czasem warto zlecić takie działanie na zewnątrz i oddać sprawy w ręce dobrego księgowego.

Poszukaj księgowego w swoim mieście lub skorzystaj z usług inFakt, gdzie możesz zlecić prowadzenie księgowości online. Sprawdza się w przypadku małych firm.

3. Koszty prowadzenia konta firmowego

Dla przejrzystości finansów i oddzielenia pieniędzy prywatnych od firmowych, prowadząc firmę na etacie powinieneś posiadać osobne konta. Choć teoretycznie prowadząc JDG możesz współdzielić konto osobiste z firmą, to szczerze odradzam. Zwłaszcza, że obecnie są na rynku konta firmowe zupełnie za darmo. Sprawdź ranking kont firmowych i zobacz, że najlepsze konta firmowe zaczynają się od 0 zł.

mbank założenie firmy konto
mBank konto firmowe + założenie firmy

4. Opłaty za media

Gdzie Twoja firma będzie miała siedzibę? Prowadzenie firmy na etacie wygląda zazwyczaj tak, że siedziba mieści się w domu. Na przykład mechanik samochodowy w garażu, naprawy RTV czy inne małe działalności. Wówczas opłaty za prąd, gaz, ogrzewanie, wywóz śmieci, internet i wodę można opłacać z konta firmowego. Oczywiście, jeśli dotyczą prowadzenia działalności.

5. Koszty samochodu

W przypadku działalności gospodarczej warto posiadać dwa samochody – jeden do firmy i drugi prywatny. Tak radzą w urzędach, aby zapobiec kłopotom. Posiadanie dwóch aut, a w przypadku prowadzenia firmy na etacie wręcz bez sensu.

Samochód prywatny może być używany do celów firmowych, choć w tym przypadku obowiązują ograniczenia. Jako przedsiębiorca musisz udowadniać, że samochód w danym przypadku służy firmie. Chodzi oczywiście o możliwość wliczania użytkowania samochodu w koszty firmowe.

6. Reklama firmy

Wydatki związane z reklamą firmy to koszty ulotek, plakatów, reklamy w radio, prasie oraz w internecie. Samo utworzenie strony internetowej to jedna strona medalu. Druga strona to jej promocja, a więc pozycjonowanie strony i reklama firmy w Google Ads.

Jak założyć firmę jednoosobową pracując na etacie?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej podczas pracy na etacie przebiega standardowo. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu poprzez system CEIDG. Aby sprawdzić jak wygląda cała procedura zakładania firmy, przeczytaj jak założyć działalność gospodarczą przez Internet i postępuj zgodnie z poradnikiem.

założenie firmy na etacie ceidg
Założenie firmy na etacie – prosty wniosek na stronie CEIDG
Jednoosobowa działalność gospodarcza to inaczej samozatrudnienie. Firma w postaci JDG polega na prowadzeniu działalności na własny rachunek, na własną odpowiedzialność i na własne ryzyko. Ramy prawne określa m.in. Ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej.

Pierwszym krokiem, gdy już zarejestrujesz swoją działalność gospodarczą, powinno być złożenie formularza ZUS ZZA. Według prawa należy to zrobić w terminie 7 dni. Formularz znajdziesz w górnym menu strony w dziale „Wzory dokumentów”.

Siedzibą działalności gospodarczej może być wynajęte lub biuro lub mieszkanie. W przypadku etatowców, zazwyczaj jest to mieszkanie, dom lub garaż. W takim przypadku można dobrze połączyć pracę przy rozwoju firmy z przebywaniem w domu po pracy zawodowej.

Pieniądze na otwarcie firmy na etacie

Większość dotacji na otwarcie firmy jest przyznawanych dla osób bezrobotnych. Zatem jeśli pracujesz na etacie i chcesz otworzyć działalność, nie masz szans na takie benefity jak dotacja z Unii Europejskiej czy dotacja z Urzędu Pracy. Jeśli chciałbyś skorzystać z tych zapomóg, musiałbyś najpierw zrezygnować z pracy.

Brak możliwości skorzystania z w/w dotacji nie oznacza, że nie masz żadnych szans na zewnętrzne pieniądze. Możesz rozważyć następujące formy wsparcia:

a także programy skierowane do już istniejących firm, np.:

Pożyczka i kredyt na firmę są o tyle korzystniejsze, że raty możesz wrzucić w koszty firmowe. Problem jest tego typu, że kredyty dla firm są najczęściej oferowane podmiotom działającym minimum 6 lub 12 miesięcy.

pieniądze na otwarcie firmy na etacie
Kredyt gotówkowy BNP Paribas pozwala zdobyć pieniądze na otwarcie firmy na etacie

Czy działalność gospodarcza na etacie jest korzystna?

Czy prowadzenie firmy na etacie jest opłacalne? Wiele osób prowadzi działalność pracując na umowę o pracę. Korzyści, jakie osiąga etatowiec otwierający działalność:

 • możliwość rozwijania biznesu bez konieczności rezygnacji z pracy zawodowej,
 • dywersyfikacja wynagrodzenia,
 • bezpieczeństwo finansowe,
 • mniejsze koszty prowadzenia firmy,
 • korzyści z tytułu mniejszej składki ZUS.

Działalność gospodarcza wykonywana przez pracownika jest także korzystna dla przedsiębiorcy, który zatrudnia etatowca. O ile dodatkowe zadania na umowę zlecenie i o dzieło muszą być oskładkowane, o tyle wystawienie FV nie. W takim przypadku dla pracodawcy korzystniej jest wystawić Ci fakturę VAT i wliczyć ją w koszty bez zaprzątania sobie głowy umowami i ZUS-em.

Warto również udowodnić pracodawcy, że działalność gospodarcza nie wpłynie na Twoją produktywność w pracy zawodowej. Załatwianie spraw związanych z firmą w czasie pracy lub korzystanie do tego celu ze sprzętu pracodawcy jest niedopuszczalne. No chyba, że dogadasz się z pracodawcą – takie przypadki również się zdarzają. Pamiętam sytuację, gdy znajomy prowadził własny sklep rowerowy online, a jednocześnie pracował w innym – za zgodą właściciela.

Działalność gospodarcza na etacie – pytania i odpowiedzi

⭐ Czy można pracować na etacie i prowadzić działalność gospodarczą?

Jeśli umowa o pracę nie zawiera zakazu konkurencji, to tak. Prawo w Polsce zezwala na prowadzenie własnej firmy podczas pracy na etacie. Będąc zatrudnionym na umowę o pracę możesz założyć działalność gospodarczą i prowadzić firmę po godzinach pracy.

⭐ Czy prowadzenie firmy na etacie jest opłacalne?

Tak, ponieważ gdy na etacie zarabiasz co najmniej pensję minimalną, to nie musisz opłacać ubezpieczenia społecznego z działalności gospodarczej.

⭐ Prowadzenie firmy na etacie - jakie składki na ZUS?

Podczas prowadzenia firmy na etacie, z którego otrzymujesz co najmniej pensję minimalną, z tytułu prowadzenia firmy obowiązuje Cię jedynie składka zdrowotna.

⭐ Jakie są składki ZUS przy prowadzeniu firmy na pół etatu?

Urzędy nie znają pojęcia prowadzenia firmy na pół etatu. Pracując na etacie za mniej niż minimalne wynagrodzenie należy opłacać pełne składki na ZUS od działalności gospodarczej.

Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

18 thoughts on “Działalność gospodarcza na etacie 2024 – jakie koszty ZUS?

 1. NIC KOMPLETNIE NIE ZROZUMIAŁAM.
  Jeśli pracuję na część etatu i nie osiągam zarobków w kwocie minimalnego wynagrodzenia, a z JDG (zupełnie inny charakter usług) też nie osiągam najniższej krajowej (inaczej bym nie chciała przecież dorabiać tu i tu), to płacę z obu tytułów pełne składki? Czyli zarabiając mniej, płacę więcej niż Ci, którzy z któregokolwiek tytułu osiągają minimalne wynagrodzenie? Przecież to jest nielogiczne i jest dyskryminacją.
  Jeśli z tych 2 tytułów osiągam w jednym m-cu dochód całościowy w wysokości najniższej krajowej, a w innym miesiącu z obu tytułów sumarycznie osiągam dochód niższy niż najniższa krajowa, to raz płacę składki tak, a innym razem siak?
  Niech to ktoś wytłumaczy w jasny. prosty i klarowny sposób (najlepiej na przykładach).

 2. Artykuł świetnie wyjaśnia aspekty łączenia etatu z działalnością gospodarczą. Ciekawostką jest, że coraz więcej przedsiębiorców wybiera tę ścieżkę, co podkreśla elastyczność polskiego rynku pracy i prawa gospodarczego

 3. Planuję założyć jednoosobową działalność pracując na pół etatu (z tytułu urlopu wychowawczego). Aby nie płacić pełnych składek ZUS wynagrodzenie z etatu musi być min. w wysokości płacy minimalnej. Czy dotyczy to kwoty z umowy, czy łącznie z wszelkiego rodzaju premiami? Wtedy wynagrodzenie siła rzeczy jest wyższe, no i w drugą stronę-będąc na chorobowym/opiece wtedy wynagrodzenie będzie niższe. Co brać pod uwagę?

 4. Witam czy można się ubiegać o dofinansowanie do założenia działalności gospodarczej albo o inne dofinansowanie albo środki Z góry dziękuję za odpowiedź

 5. Dzień dobry, czy może Pan rozwinąć ten temat – „Ponadto, urzędnicy muszą otrzymać od pracodawcy zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej.” Jacy urzędnicy, kiedy? Czy to jest etap procesu zakładania działalności gospodarczej?

 6. Jestem ciekawa jak to będzie wyglądać w 2022 r ?
  czy dla osób posiadających umowę o pracę i mających dodatkowo działalność gospodarczą składka zdrowotna będzie obliczana tak jak teraz proponuje to rząd w Nowym Ładzie ?

 7. Witam.
  Jestem czynnym funkcjonariuszem i chciałbym otworzyć działalność usługową z małymi kosztami jaki będzie najlepszy sposób na rozliczanie się z fiskusem? Czy mam obowiązek wystawiania faktur za wykonaną usługę czy mogę je jakoś ewidencjonować?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 8. Witam
  pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony,
  w ręce wpadł mi mały busik chłodnia,
  zastanawiam się jak go wykorzystać,
  czy założyć firmę i powiedzmy raz czy dwa razy w tygodniu,
  poszukać jakiegoś kursu żeby przewieść przesyłki i sobie dorobić,

  jak najkorzystniej to zrobić żeby w razie czego nie było dużych kosztów utrzymania.

  Proszę o poradę fachowców, którzy mają już swój mały biznesik.
  Dziękuję.

 9. Dzień dobry, nie rozumiem poniższego fragmentu dot. Podatku, na zasadach ogólnych. Co daje to że odlicze ja w ramach DG, a nie etatu po wejściu w II próg?

  „Jeśli chcesz opodatkować dochody z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, złóż u pracodawcy oświadczenie o niedoliczaniu od Twojej pensji kwoty zmniejszającej podatek. Będziesz ją samodzielnie odliczać od przychodów z działalności gospodarczej.”

 10. Ja założyłem działalność w 2012 roku. Praktycznie do 2017 roku prowadziłem ją, pracując jednocześnie na etacie. W takim układzie koszty ZUS są rzeczywiście śmieszne. Z drugiej strony praca na etacie nie pozwoliła mi rozwinąć skrzydeł z własnym biznesem. Aktualnie działam jako freelancer…i już na pełen etat. Nie widze możliwości ponownego założenia DG ze względu na koszty. W przyszłości być może zainteresuję się tematem spółki.

 11. I nad taką formą działalności ja się zdecydowałem. Miałem jednoosobową firmę przez 2 lata, na małym Zus-ie i było to ciekawe doświadczenie. Aktualnie znów Freelancing, natomiast niedługo spółka :)

 12. Super artykuł !!.
  Nie wiem czy dobrze rozumiem utratę możliwości rozliczania się z małżonkiem.
  Jeśli wybiorę podatek liniowy 19% dla firmy to rozumiem, mam dwie deklaracje podatkowe.
  Mimo, że mam osobną deklarację PIT36L dla firmy, to w deklaracji PIT-36 nie będę mógł już rozliczać się z żoną?
  Dziekuję.

 13. Czy w momencie gdy pracuje w Niemczech mogę otworzyć działalność gospodarczą i pracować tam na etacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *