Program do prowadzenia firmy Streamsoft Firmino – recenzja i opinia

streamsoft firmino program dla firm

Streamsoft Firmino to narzędzie dla mikrofirm, które pozwala uprościć prowadzenie działalności gospodarczej.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Streamsoft.

Jeżeli prowadzisz małą lub mikrofirmę i szukasz narzędzia, które ułatwi zarządzanie magazynem, wystawianie faktur i księgowość, to dobrze trafiłeś. Oferta Streamsoft Firmino wydaje się być skrojona specjalnie dla Ciebie, dlatego w tym artykule poznasz ją bliżej.

Streamsoft Firmino – program do obsługi kadrowo-księgowej dla biur rachunkowych oraz małych i mikrofirm. Streamsoft Firmino jest produktem firmy Streamsoft. To polska firma produkująca systemy ERP dla średnich i dużych firm, programy zintegrowane oraz oprogramowanie biznesowe dla małych i mikrofirm oraz biur rachunkowych. Firma posiada 33 lata doświadczenia i ponad 80 tys. klientów z sektora B2B.
Możliwości Streamsoft Firmino:

 1. Fakturowanie
 2. Księgowość
 3. Magazyn
 4. Windykacja
 5. Aplikacja mobilna

1. FAKTUROWANIE

Jako właściciel małej firmy musisz posiadać system do wystawiania faktur. Program do faktur dla małych firm, lekarzy a nawet rolników to podstawa prowadzenia biznesu w Polsce. Niegdyś do wystawiania faktur wykorzystywało się arkusz kalkulacyjny lub edytor tekstowy. Dziś nie jest to wskazane, ponieważ wymusza poświęcenia więcej czasu przedsiębiorcy.

Streamsoft Firmino to tanie i proste w obsłudze rozwiązanie, które w przyjemny sposób pomoże w wystawianiu dokumentów księgowych. Jednym kliknięciem możesz utworzyć fakturę i równie szybko przesłać ją e-mailem do swojego kontrahenta.

W Streamsoft Firmino oprócz FV wystawisz także inne dokumenty:

 • fakturę marża,
 • fakturę proforma,
 • paragon
 • fakturę korygująca (korekta),
 • dokument sprzedaży wewnątrzwspólnotowej,
 • fakturę eksportową,
 • fakturę walutową.

Moduł fakturowania jest bogaty w opcje. Zobacz, co oferuje program do faktur Streamsoft Firmino.

1) Konfiguracja wyglądu faktury

Korzystając z programu Streamsoft Firmino, możesz podrasować wygląd faktur, które będziesz przesyłał kontrahentom. Darmowy program do faktur umożliwia zadbanie o najdrobniejsze szczegóły wizerunkowe.

Tworząc wzór faktury sprzedażowej, możesz:

 • wybrać szablon wydruku,
 • ustawić kolorystykę,
 • dodać logo firmy,
 • wstawić podpis,
 • umieścić pieczątkę.
faktura z logo program
Przykładowy szablon faktury

2) Możliwość utworzenia bazy produktów i usług

Streamsoft Firmino umożliwi Ci prowadzenie pełnej ewidencji produktów i usług. Jeżeli prowadzisz firmę handlową, to dodatkowo będziesz mógł kontrolować ich stany magazynowe. Tworzenie faktur z wykorzystaniem z bazy produktów jest proste i pozwala dbać o stany magazynowe. Zwłaszcza w kontekście spisu z natury.

Magazyn Streamsoft Firmino
Baza produktów w Streamsoft Firmino

3) Tworzenie bazy kontrahentów

Masz dwie opcje: możesz wprowadzić kontrahentów ręcznie lub na bieżąco.

Dodając kontrahenta ręcznie, masz ułatwione zadanie, ponieważ program łączy się z bazą GUS. Wprowadzanie nowych kontrahentów jest proste i ekspresowe. Wystarczy podać NIP a aktualne dane pobiorą się automatycznie z centralnej bazy GUS.

Jeśli nie chcesz marnować czasu na tworzenie bazy, możesz to robić niejako przy okazji, podczas wystawiania faktury. Możesz wówczas skorzystać z opcji dodania kontrahenta do bazy.

baza danych kontrahentów program do faktur
Wygląd bazy kontrahentów w Streamsoft Firmino

4) Dodatkowe funkcjonalności

Przy okazji fakturowania, warto wspomnieć o dodatkowych trzech funkcjonalnościach, które mogą Ci się przydać:

 • możliwość zmiany statusu dokumentu – każdej fakturze możesz nadać status: wystawiona, zapłacona, częściowo zapłacona, wydrukowana, anulowana;
 • Faktury w obcych walutach – możesz nie tylko wystawić fakturę w dowolnej walucie, ale dodatkowo system może przeliczyć ją automatycznie po odpowiednim kursie z tabeli Narodowego Banku Polskiego;
 • Faktury w wielu językach – mając kontrahentów zagranicą, możesz drukować dokumenty także w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

2. KSIĘGOWOŚĆ

Najczęściej prowadzenie księgowości deleguje się do biura rachunkowego. Warto wiedzieć, że w przypadku mikrofirm istnieje możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości z pomocą programu. Streamsoft Firmino to lider naszego rankingu programów do księgowości online.

Jak sami się reklamują: aby prowadzić księgowość online ze Streamsoft Firmino wystarczy że wiesz za co, od kogo oraz na ile wystawiasz fakturę. Resztę zrobi za Ciebie program.

Przyjrzyjmy się z bliska, jak to działa.

1) Dodawanie faktur sprzedażowych

Moduł opisany w punkcie 1. Przychody Twojej firmy wprowadzasz poprzez wystawianie faktur i innych dokumentów księgowych.

2) Wprowadzanie kosztów

Każda firma ma koszty, które powinna ograniczać. Są to na przykład abonament za telefon, zakup paliwa, czynsz w lokalu użytkowym, opłata za prowadzenie konta firmowego w banku i inne koszty stałe oraz zmienne.

Streamsoft Firmino umożliwia szybkie i proste wprowadzanie kosztów do systemu.  Możesz skorzystać z pomocy tzw. doradcy wprowadzania kosztów. Program skatalogował najpopularniejsze rodzaje kosztów, dzieląc je na podrodzaje. Możesz również samodzielnie dodać koszt bez pomocy doradcy.

firmino wprowadzanie kosztow
Streamsoft Firmino – wprowadzanie kosztów

Wprowadzenie kosztu, np. abonamentu telefonicznego, odbywa się poprzez wpisanie do formularza:

 • nazwy i nr dokumentu kosztowego (np. faktury),
 • daty wpisania i daty sprzedaży widniejącej na dokumencie,
 • typ kontrahenta (firma/osoba fizyczna),
 • nr NIP lub nazwę kontrahenta,
 • kwot netto, VAT i brutto – system sam wylicza VAT 23%, ale możesz również ręcznie określić inną stawkę,
 • załącznik – np. skan dokumentu.

3) Rozliczanie składek ZUS

Rozliczanie składek ZUS dla przedsiębiorców kojarzy się z czasochłonnymi działaniami matematycznymi. Z programem Streamsoft Firmino – wręcz przeciwnie. Wszak otrzymujesz narzędzie, z którego korzystają biura rachunkowe (tak, księgowe nie wykonują skomplikowanych obliczeń na kartce, robią to za nie programy ;-) ).

rozliczanie zus program ksiegowy
Rozliczanie ZUS-u w Streamsoft Firmino

Jak widzisz powyżej, aby wyliczyć ZUS, Twoim zadaniem będzie podanie kilku informacji:

 • ulga w składkach – może to być ulga z tytułu: prowadzenia firmy na etacie, ulgi na start, preferencyjna stawka przez 2 lata, mały ZUS lub inne;
 • Kod tytułu ubezpieczenia;
 • Czy chcesz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego;
 • Czy obejmuje Cię zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy.

Podstawa ubezpieczenia społecznego i Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego obliczy się samodzielnie na podstawie powyższych informacji.

4) Rozliczenie podatku dochodowego

Nie interesują Cię skomplikowane procedury wyliczania podatku dochodowego. Program, na podstawie przychodów i kosztów, sam obliczy należy podatek dochodowy.

Zakładając konto w Streamsoft Firmino, wypełnisz formularz dotyczący Urzędu Skarbowego. Wybierzesz formę opodatkowania, ulgę podatkową a nawet podasz nr KRS gdzie przelejesz 1% podatku. Na tej podstawie program będzie wiedział jak liczyć podatek dochodowy – czy będzie to 12%/32% na zasadach ogólnych czy 19% na liniówce.

Reasumując, po podaniu podstawowych informacji o Twojej działalności, podatki będą liczyły się „same”. Twoim zadaniem pozostanie wykonanie przelewu.

5) Rozliczenie podatku VAT

Zamykając miesiąc, program poinformuje Cię do kiedy należy wykonać przelew na podatek VAT oraz wysłać deklarację i plik JPK do Urzędu Skarbowego. Zostaniesz także poinformowany, że jeśli Twoja firma posiada transakcje z kontrahentami z UE, będziesz musiał również wysłać deklarację VAT-UE.

Cała procedura jest prosta, a program poprowadzi Cię dosłownie za rękę. Z pozycji narzędzia będziesz mógł wysłać plik kontrolny JPK_V7M do serwisu eDeklaracje, korzystając z uproszczonego podpisu. Następnie pobierzesz UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Podobnie z VAT-7 lub VAT-UE. Jedynym faktycznym działaniem z Twojej strony będzie wykonanie przelewu na kwotę, którą pokaże Ci system.

Prawda, że łatwo jest prowadzić samodzielną księgowość online? Co ważne, narzędzie Streamsoft Firmino Księgowość możesz testować przez 90 dni za darmo.

3. MAGAZYN

Jeśli handlujesz towarem, to Magazyn wybawi Cię od wielu problemów, np. sprzedaży towaru, którego nie masz na stanie. Firmino to czołowa firma rankingu programów magazynowych.

Streamsoft Firmino oferuje efektywną kontrolę nad magazynem. Możesz prowadzić ewidencję stanów, jak i pełną dokumentację. Program umożliwia wprowadzenie cenników produktów oraz szybkie przeprowadzenie inwentaryzacji. Ta ostatnia funkcja z pewnością przyda się przy okazji spisu z natury.

Pełen zakres możliwości modułu Magazyn Streamsoft Firmino:

 1. Stany magazynowe – faktury sprzedażowe wpływają na stan magazynowy, a zamówienia na stan którym dysponujesz.
 2. Dokumenty magazynowe – za pomocą programu możesz wystawiać i przyjmować:
  – wydania zewnętrzne (WZ),
  – przyjęcia zewnętrzne (PZ),
  – przychód wewnętrzny (PW),
  – rozchód wewnętrzny (RW).
 3. Cenniki produktów – możesz przyporządkować ceny produktów do poszczególnych kontrahentów oraz tworzyć grupy cen, np. ceny detaliczne, hurtowe, dla partnerów itp.
 4. Inwentaryzacja – Streamsoft Firmino samodzielnie wyliczy stan księgowy magazynu i pozwali na wprowadzenie spisu z natury. Program generuje dokumenty księgowe: Podsumowanie Inwentaryzacji oraz Rozliczenie Inwentaryzacji.
Przeczytaj również:
1. Jak ominąć Polski Ład – 11 sposobów jak nie stracić na Polskim Ładzie
2. Jaki kurier dla sklepu internetowego – ranking firm kurierskich
3. Dofinansowanie dla firm – 39 programów do wyboru

4. WINDYKACJA

Praktycznie każdy przedsiębiorca spotkał na swej drodze kontrahentów, którzy nie płacą lub płacą z opóźnieniem. Z pomocą przychodzi Streamsoft Firmino. Narzędzie posiada funkcjonalności windykacyjne, które motywują kontrahentów do opłacenia faktury.

Możesz z skorzystać z narzędzi:

 • przypomnienie o płatności – wysyłka e-maila do kontrahenta po wcześniej określonym czasie,
 • wezwania do zapłaty,
 • notatki windykacyjne.

Dbanie o płynność finansową jest ważnie nie tylko z uwagi na byt firmy, ale także z uwagi na Twój „spokój duszy”. Każdy wolałby uniknąć spraw w sądzie, nawet jeśli jest to e-sąd dla przedsiębiorców. Narzędzia oferowane przez Streamsoft Firmino pomogą ograniczyć taką ewentualność do minimum.

5. APLIKACJA MOBILNA

Zakupy w Internecie w coraz większym stopniu odbywają się poprzez smartfony. Nie inaczej jest z bankowością internetową, pocztą e-mail i praktycznie każdą dziedziną działalności człowieka. Streamsoft wyszedł na przeciw tym trendom i przygotował aplikację mobilną do zarządzania firmą.

Wszystkie powyższe funkcjonalności możesz przeprowadzać za pomocą swojego smartfona. Aplikacja mobilna Streamsoft Firmino posiada przejrzysty i prosty interfejs, dzięki któremu wyzbędziesz się pomyłek. Dodatkowa opcja trybu nocnego zadba o Twoje oczy – wszak wielu z nas ogarnia tematy firmowe już po zmroku.

STREAMSOFT FIRMINO – OPINIA

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jeszcze nigdy nie było tak proste i tanie. Dzięki Streamsoft Firmino obowiązek rozliczenia się z ZUS-em i Urzędem Skarbowym będzie kilkoma kliknięciami w smartfonie.

firmino cennik program dla firm
firmino cennik program dla firm

Opłacenie księgowego to miesięczny koszt od 100 zł wzwyż. Full pakiet Streamsoft Firmino kosztuje 36.80 zł miesięcznie. Możesz też wykupić Konto Podstawowe za 7.20 zł miesięcznie, które posłuży do wystawiania faktur.

Zupełnie darmowa jest funkcjonalność wystawienia 3 faktur w miesiącu.

Polecamy jednak przetestowanie całego narzędzia, czy to przez konto DEMO czy 90-dniowy okres próbny: www.firmino.pl

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Streamsoft.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

1 thoughts on “Program do prowadzenia firmy Streamsoft Firmino – recenzja i opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *