Leasing samochodu na firmę – jaki leasing wybrać 2024?

jaki leasing samochodu wybrać

Leasing samochodu na firmę to jedna z opcji sfinansowania auta dla przedsiębiorcy. Jaki leasing wybrać dla firmy w 2024 roku?

Jeżeli nie chcesz wydawać firmowych oszczędności lub brać kredytu firmowego na zakup auta, idealnym rozwiązaniem jest leasing samochodu na firmę. To rozwiązanie, które pozwala nabyć prawo do użytkowania samochodu bez konieczności jego zakupu.

Jeżeli interesuje Cię kredyt na rozwój firmy, w tym na zakup samochodu, to Nest Bank przygotował na ten cel dofinansowanie do 450 tysięcy złotych nawet na 100% inwestycji w oparciu o prognozy Twoich dochodów. Kredyt na firmę – sprawdź szczegóły

RANKING LEASINGÓW I WYNAJMÓW DŁUGOTERMINOWYCH 2024

Poniżej ranking leasingów dla firm. Aby starać się o leasing samochodu na firmę, musisz przejść procedurę oceny przedsiębiorstwa. Zobacz, jaki leasing lub najem długoterminowy samochodu wybrać.

1
Leasing samochodu dla firm w VEHIS

vehis leasing samochodu dla firmy

OKRES UMOWY
36, 48 lub 60 m-cy

OPŁATA WSTĘPNA
od 1%

Złóż wniosek o leasing samochodu dla firmy w VEHIS!
SZCZEGÓŁY LEASINGU
Wartość wykupu: od 1% do 50%
Ubezpieczenie:
pełny pakiet OC/AC/NNW + GAP
Wiek firmy:
od 1 dnia działalności
Cechy leasingu:
bez dokumentów finansowych, decyzja w 15 minut, możliwość wykupu, zwrotu lub wymiany, także przed końcem umowy
2
Wynajem auta dla firmy w LeasePlan

leaseplan leasing samochodów ranking

OKRES UMOWY
od 3 do 5 lat
(nowe)
1 – 2 lata (używane)
OPŁATA WSTĘPNA

Złóż w wniosek o wynajem długoterminowy samochodu w LeasePlan
SZCZEGÓŁY WYNAJMU
Wartość wykupu: bd.
Ubezpieczenie:
Ubezpieczenie AC, OC, NWW na UE
Wiek firmy: od 1 dnia działalności
Cechy leasingu: różne opcje zakończenia umowy – odkup, przedłużenie, zwrot auta.

Jak został stworzony ranking leasingów?

Ranking leasingów dla firm został oparty o obiektywne dane, takie jak koszty dla klienta, szerokość oferty, bonusy oraz subiektywne odczucia oparte na doświadczeniu.

Niekiedy część ofert prezentowanych w powyższym rankingu będzie ofertami promowanymi – są oznaczone na żółtym tle. Z kolei część zawiera tzw. linki afiliacyjne. Jak one działają? Gdy wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę i zakupisz produkt, będzie to oznaczało, że firma właśnie pozyskała klient.  Z tego tytułu niektóre firmy wypłacają prowizję. Część tej prowizji otrzyma dom mediowy, część tzw. firma afiliacyjna, część serwis Niepoddawajsie.pl. Wysokość takiej prowizji to zwykle kilkadziesiąt złotych. Dziękujemy za skorzystanie z rankingu w naszym serwisie.

Główne czynniki, które wpłynęły na pozycje w rankingu leasingów dla firm:

  • oprocentowanie leasingu dla firm,
  • opłata za wykup samochodu,
  • od kiedy można starać się o leasing,
  • aktualne promocje.
Przejdź do wybranego zagadnienia:

  1. Ranking leasingów dla firm
  2. Na czym polega leasing samochodu na firmę?
  3. Jaki leasing dla firmy wybrać?
  4. Rodzaje leasingów dla firm
  5. Leasing samochodu na firmę – korzyści
  6. Leasing dla firmy – jakie wymagania
  7. Umowa leasingu – na co zwrócić uwagę?
  8. Czy leasing samochodu na firmę się opłaca

NA CZYM POLEGA LEASING SAMOCHODU NA FIRMĘ?

Leasing samochodu to forma zobowiązania finansowego, w ramach której jako leasingobiorca nabywasz prawo do użytkowania samochodu przez określony czas. W zamian za to regularnie płacisz raty leasingu, zwykle comiesięczne.

W leasing możesz wziąć auto osobowe, dostawcze lub użytkowe. Z reguły firmy oferujące leasing samochodów na firmę posiadają po kilkadziesiąt-kilkaset aut w każdym z rodzajów.

Leasing dla firmy pod wieloma względami jest zbliżony do kredytu lub zakupu ratalnego, ale na korzyść tej formy finansowania przemawiają dużo lepsze warunki, mniejsza ilość formalności, a także brak obowiązku nabycia samochodu na własność.

Z perspektywy przedsiębiorców bardzo istotne są odliczenia podatkowe. W ramach leasingu część kosztów można odliczyć od podatku dochodowego, dzięki czemu ta forma finansowania jest szczególnie atrakcyjna właśnie dla firm. W praktyce, o tym czy leasing samochodu na firmę okaże się opłacalny, decydować będą przede wszystkim rodzaj leasingu oraz warunki umowy.

Przed podjęciem takiego zobowiązania powinieneś przeanalizować dostępne opcje i rozważyć wszystkie za i przeciw.

JAKI LEASING DLA FIRMY WYBRAĆ?

Sprawdź opinie i recenzje z TOP3 rankingu leasingu dla firm. Przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw” i podejmij decyzję jaki leasing dla firmy wybrać.

vehis leasing samochodu dla firmy
Leasing dla firmy w VEHIS

Leasing samochodu dla firmy w VEHIS to ciekawa oferta dla przedsiębiorców. Opłata wstępna już od 1%. Decyzja leasingu nawet w 15 minut. Umowa na samochód nawet w 24 godziny.

Informacje dodatkowe:

  • VEHIS dopłaca do 50% do ubezpieczenia. Jeżeli zdecydujesz się na finansowanie VEHIS, zyskasz nawet 50% dofinansowania do ubezpieczenia komunikacyjnego w pierwszym roku składkowym.
  • Gwarancja wysokości składki.Przez cały okres finansowania składki za ubezpieczenia komunikacyjne i ubezpieczenie GAP nie ulegną zmianie bez względu na inflację, wzrost cen polis w towarzystw ubezpieczeniowych, czy ilość szkód, które naprawisz z odszkodowania.
  • Pewność samochodu. Samochody z polskiej sieci dealerskiej. Samochody nowe z pełną gwarancją producenta. Odbiór u dealera lub dostawa pod dom.
samochody w leasing na firme
Przykładowe samochody w leasing na firmę – VEHIS

Jeśli chcesz wziąć leasing dla firmy w VEHIS → przejdź na stronę VEHIS i wypełnij wniosek


leaseplan leasing samochodów ranking
Wynajem długoterminowy w LeasePlan

Wynajem samochodu w LeasePlan to ciekawa alternatywa dla leasingu. Długoterminowy wynajem samochodów zapewnia stałość opłaty abonamentowej i szeroki wybór samochodów.

Wynajem długoterminowy posiada – wliczone w miesięczną kwotę abonamentu – usługi, takie jak: serwis, przeglądy, opony i ubezpieczenie. Wynajem długoterminowy zapewnia również stałość kosztów, co przy obecnej wysokiej inflacji w szczególności zyskuje na znaczeniu.

najem długoterminowy auta na firmę leaseplan
Wynajem długoterminowy auta na firmę – Leaseplan

Koszt samochodu w wynajmie długoterminowym to miesięczny abonament, który obejmuje wszystko – finansowanie samochodu i dodatkowe usługi (z wyjątkiem paliwa i myjni).

Wysokość miesięcznego abonamentu zależy od kilku czynników, takich jak:

  • model samochodu,
  • długość okresu wynajmu,
  • roczny przebieg, który chcesz przejechać.

Jeśli chcesz wynająć samochodów dla firmy w LeasePlan → przejdź na stronę LeasePlan i przejrzyj dostępne samochody

RODZAJE LEASINGU DLA FIRM

Jako przedsiębiorca zainteresowany wzięciem samochodu w leasing, bardzo szybko spotkasz się z pojęciami leasingu operacyjnego oraz leasingu finansowego. To dwa najważniejsze rodzaje leasingu, które pod wieloma względami znacząco się różnią.

O tym, która forma finansowania okaże się lepsza, decyduje forma prawna działalności gospodarczej, branża, jak również budżet początkowy. W większości przypadków bardziej opłacalny jest leasing operacyjny, ale zdarzają się sytuacje, w których to leasing finansowy może zapewnić konkretnej firmie większe korzyści.

Poniżej najważniejsze różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym i leasingiem finansowym.

Leasing operacyjny

W tej formie finansowania, przedmiot leasingu jest składnikiem majątkowym leasingodawcy i to właśnie on odpowiada za odpisy amortyzacyjne.

Korzyścią z perspektywy przedsiębiorcy jest możliwość uwzględniania rat leasingu jako kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie podatku dochodowego. Ten leasing samochodu na firmę oznacza także niższe koszty początkowe, ponieważ podatek VAT jest doliczony do poszczególnych rat leasingu, podczas gdy w przypadku leasingu finansowego podatek ten płaci się z góry wraz z pierwszą ratą.

Co ważne, w przypadku leasingu operacyjnego wykup auta jest opcjonalny. Teoretyczne, po zakończeniu umowy leasingu samochód wraca do firmy leasingowej, jednakże umowa jest zazwyczaj skonstruowana w taki sposób, że leasingobiorca będzie miał możliwość wykupienia auta.

Kwota wykupu samochodu poleasingowego zależna będzie od stawki amortyzacji, okresu wykupu oraz wartości auta. Okres trwania umowy w leasingu operacyjnym powinien być dłuższy, niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu.

W tej formie umowy, leasingobiorca w każdej chwili ma możliwość rozwiązania umowy, co w praktyce wiąże się z koniecznością pokrycia opłaty opisanej w warunkach tejże umowy.

Leasing finansowy

W leasingu finansowym przedmiot leasingu (samochód) staje się składnikiem majątkowym leasingobiorcy w momencie zawarcia umowy. Formalnie rzecz biorąc, to właśnie przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu, a co za tym idzie, to na nim ciąży obowiązek dokonania odpisów amortyzacyjnych.

Istotną wadą z perspektywy wielu przedsiębiorców jest to, że już przy pierwszej racie konieczne jest opłacenie całości podatku VAT. Co gorsza, zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2022 roku, podatek VAT płaci się od realnej wartości rynkowej auta, a nie od kwoty wykupu, jak było dawniej. Oznacza to, że leasing samochodu na firmę oznacza na początku dużo wyższe koszty.

W leasingu finansowym do kosztów uzyskania przychodu zaliczasz wyłącznie część odsetkową rat leasingowych oraz amortyzację. Okres trwania umowy jest dłuższy niż 12 miesięcy. Powszechną opcją jest leasing na 2 lub 3 lata.

Jako leasingobiorca nie masz możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy – w tej sytuacji jedynym sposobem na zrezygnowanie z leasingu jest jego cesja, czyli przepisanie go na innego leasingobiorcę. Wraz z ostatnią ratą, samochód staje się pełnoprawną własnością Twojej firmy. W praktyce istnieje jednak możliwość zawarcia nowej umowy leasingu i oddania samochodu w rozliczeniu.

leasing dla firm vehis

LEASING SAMOCHODU NA FIRMĘ – KORZYŚCI

Nawet pomimo zmian wprowadzonych w ostatnich latach, leasing samochodu na firmę wciąż oferuje więcej korzyści, aniżeli wad. Decydując się na tę formę finansowania, przedsiębiorca może liczyć na następujące korzyści:

  • dużo atrakcyjniejsze warunki finansowania,
  • znacznie mniejsza ilość formalności przy zawieraniu umowy,
  • mniejsze zaangażowanie środków własnych,
  • brak konieczności nabywania auta na własność,
  • możliwość pomniejszenia podatku dochodowego,
  • możliwość zakupu auta po zakończeniu umowy,
  • w przypadku leasingu operacyjnego możliwość rozwiązania umowy,
  • redukcja straty związanej ze spadkiem wartości samochodu.

Dużym mankamentem nowych aut jest to, że bardzo szybko tracą na wartości. Już po opuszczeniu salonu samochód automatycznie traci ok. 10-15% swojej wartości. Leasing w dużej mierze pozwala zredukować straty związane z szybkim spadkiem wartości auta.

LEASING DLA FIRMY – JAKIE WYMAGANIA?

Leasing samochodu na firmę wiąże się z mniejszą ilością formalności oraz uproszczoną procedurą zawierania umowy, niemniej jako przedsiębiorca musisz spełniać określone warunki. O ile w przypadku kredytu mówimy o zdolności kredytowej, o tyle w przypadku leasingu analogicznym określeniem jest zdolność leasingowa.

Leasingodawca na pewno będzie weryfikował zdolność w Biurze Informacji Kredytowej oraz w wybranych bazach Biur Informacji Gospodarczej. W praktyce warto jednak zauważyć, że firmy mogą łatwiej uzyskać wyższą zdolność leasingową w porównaniu ze zdolnością kredytową. W leasingu operacyjnym interesy leasingodawcy są bowiem dobrze chronione – w praktyce przez cały okres umowy to właśnie firma leasingowa jest faktycznym właścicielem auta.

Udając się do firmy leasingowej warto skompletować następujące dokumenty:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • wpis do KRS,
  • zaświadczenie o REGON i NIP,
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS czy podatkami,
  • deklarację podatkową PIT-5 i PIT-36 lub CIT-2 i CIT-8.
  • W przypadku spółki potrzebna będzie również umowa spółki.

Leasingodawca często zwraca również uwagę na to, kiedy firma została założona. W przypadku firm działających krócej niż pół roku wymagane może być dodatkowe zabezpieczenie, np. w formie weksla lub gwarancji wykupu.

UMOWA LEASINGU – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Bardzo istotną kwestią jest również dokładny kształt umowy leasingu. W dużej mierze to właśnie konkretne warunki będą decydować o tym, czy leasing samochodu na firmę okaże się korzystnym rozwiązaniem.

Przed zawarciem umowy zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • okres trwania umowy,
  • wysokość raty leasingowej,
  • wymagania związane z serwisowaniem auta,
  • ewentualny limit przebiegu lub ograniczenia w korzystaniu z pojazdu,
  • warunki przedterminowego rozwiązania umowy leasingu,
  • kryteria oceny ewentualnych uszkodzeń i oznak zużycia pojazdu,
  • wysokość ostatniej raty (tzw. raty wykupu) w przypadku leasingu operacyjnego.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wybranymi zapisami umowy leasingowej, przed jej podpisaniem zawsze możesz skonsultować się z doradcą finansowym. Doradca dokładnie przeanalizuje umowę i zwróci uwagę na ewentualne zapisy niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy.

CZY LEASING SAMOCHODU NA FIRMĘ SIĘ OPŁACA?

Leasing samochodu na firmę wciąż uchodzi za bardzo opłacalne rozwiązanie. W ten sposób przedsiębiorca może wejść w posiadanie nowego i luksusowego auta przy kosztach wyraźnie niższych w porównaniu z zakupem samochodu na kredyt.

Ponadto możesz liczyć na takie udogodnienia, jak:

  • uproszczone formalności,
  • szeroki wybór dostępnych pojazdów,
  • elastyczne warunki umowy,
  • możliwość pomniejszania podatku dochodowego.

W Polsce znacznie częstszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny, który okazuje się bardziej uniwersalny i w przypadku zdecydowanej większości firm bardziej opłacalny od leasingu finansowego.

Zmiany w podatku VAT od raty wykupu

Program „Polski Ład” wprowadzony na początku 2022 roku wniósł zmiany w sposobie naliczania podatku VAT na koniec umowy leasingowej. Dawniej podatek VAT był naliczany tylko do ostatniej raty leasingowej, natomiast od 2022 roku podatek nalicza się od realnej wartości rynkowej auta.

W praktyce oznacza to zmiany zarówno w przypadku leasingu operacyjnego i finansowego. Zmiana jest mniej odczuwalna w przypadku leasingu operacyjnego, ponieważ podatek jest doliczany do rat leasingowych. W przypadku leasingu finansowego podatek VAT trzeba opłacić od razu i jest to znaczna kwota.

PODSUMOWANIE

Jednym z atutów prowadzenia własnej firmy jest możliwość skorzystania z leasingu. Jest to forma finansowania inwestycji, w której przedsiębiorca nabywa prawo do użytkowania określonych dóbr, bez konieczności ich zakupu.

Alternatywą dla leasingu pozostaje wzięcie kredytu, dzierżawa auta lub pożyczka na firmę. Jeśli zastanawiasz się co wybrać, przeczytaj artykuł leasing czy dzierżawa samochodu.

Choć leasing od lat jest dostępny także dla osób prywatnych, to jednak ta forma finansowania jest szczególnie korzystna właśnie dla przedsiębiorców. Jednym z najpopularniejszych rodzajów leasingu jest leasing samochodu na firmę.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Więcej korzyści na dłuższą metę oferuje leasing operacyjny i to właśnie on jest wybierany przed przedsiębiorców dużo częściej. Leasing finansowy może okazać się lepszym rozwiązaniem tylko w niektórych sytuacjach, np. gdy przedsiębiorcy zależy na wydatnym obniżeniu rachunku dochodowego w związku z koniecznością zapłacenia podatku VAT już przy pierwszej racie. Leasing finansowy może okazać się nieco korzystniejszą opcją także w przypadku nievatowców. Na korzyść leasingu operacyjnego przemawiają: możliwość zaliczenia całej raty leasingu na poczet kosztów uzyskania przychodu, bardziej elastyczne warunki umowy i możliwość rozwiązania przed czasem, brak konieczności nabycia auta na własność, niższe koszty początkowe.

Jaki leasing dla nievatowca?

Dla nievatowców korzystniejszy będzie leasing operacyjny, zwłaszcza jeśli sfinansowany ma być środek trwały ovatowany stawką 23%, czyli np.: samochodów.

Czy przy ryczałcie opłaca się leasing?

Ryczałtowiec nie skorzysta z odliczenia kosztów zakupu i eksploatacji samochodu osobowego jako kosztu uzyskania przychodu. Raty leasingu nie obniżą podstawy opodatkowania, ponieważ przy ryczałcie opodatkowaniu podlega przychód, a więc koszty nie mają znaczenia.

Wynajem długoterminowy czy leasing?

Po zakończeniu umowy leasingu możesz wykupić pojazd za cenę stanowiącą niewielki procent jego wartości. Z kolei w przypadku najmu cena nabycia takiego samochodu po upływie okresu finansowania jest zbliżona do jego aktualnej wartości rynkowej.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

One thought on “Leasing samochodu na firmę – jaki leasing wybrać 2024?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *