Szukasz lodówki do zabudowy czy wolnostojącej? Ten poradnik odpowie na pytanie jaką lodówkę kupić do domu a jaką szafę chłodniczą do lokalu gastronomicznego.
lub taki:
to dobrze trafiłeś.
Problem z wyborem lodówki do restauracji jest podobny do wyboru lodówki do domu. Opisywałem już na blogu jaki espres do kawy kupić, teraz pod lupę idzie inny poważny zakup – lodówka do zabudowy. Lub wolnostojąca – jak kto woli.
Poniższy artykuł odpowie na Twoje 4 pytania:
- jaką lodówkę kupić,
- na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki,
- lodówka do zabudowy a lodówka wolnostojąca,
- sklepy AGD w których warto kupić lodówkę.
Przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wnioski z artykułu wykorzystać przy zakupie lodówki do domu. Ba, powiem więcej. Mając wiedzę na temat zakupu lodówki do lokalu z łatwością wybierzesz jaką lodówkę kupić do domu.
Rodzaje lodówek
Lodówki podzielę ze względu na miejsce położenia zamrażarki, a następnie w każdym z tych typów opiszę po 12 modeli szeregując je według cen. Pomoże Ci to podjąć decyzję jaka lodówka będzie najlepsza, a następnie wybrać taką, która odpowiada Twoim możliwościom finansowym. Im droższe, tym więcej „bajerów” i tym wyższą klasę energetyczną będą posiadały.
Lodówki w gastronomii nazywa się szafami chłodniczo-mroźniczymi lub po prostu szafami chłodniczymi. Zatem jeśli zastanawiasz się która lodówka będzie idealna do restauracji, to na 90% będzie to szafa chłodnicza. Szachy chłodnicze są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej, posiadają specjalne atesty, mają regulowane nóżki i są dużo droższe od „zwykłych” lodówek.
Pamiętaj, że nie jest wymagane, abyś do małego lokalu musiał kupować lodówki typowo gastronomiczne. W szafy chłodniczo-mroźnicze są wyposażane duże restauracje, hotele i zamknięte zakłady żywienia zbiorowego. Do małej gastronomii wystarczy domowa lodówka.
1. Lodówki z zamrażarką na dole
Jeśli myślisz o tym którą lodówkę kupić, to najpewniej pierwsza jaką masz na myśli jest ta z zamrażarką na dole. Najpopularniejszy typ lodówki klasycznej posiada zamrażarkę na dole. Jest to bardzo wygodne, ponieważ o wiele częściej korzysta się z chłodziarki, a ta znajduje się na linii Twojego wzroku.
Lodówki z zamrażarką na dole posiadają często dwa agregatory, dzięki czemu możesz wyłączyć jedną część – chłodziarkę lub zamrażarkę, a druga będzie nadal pracowała.
Standardowa temperatura w lodówkach wynosi od 2 do 8 stopni C, z kolei w zamrażarce od -6 do -26 stopni C. W gastronomicznych szafach chłodniczo-mroźniczych wygląda to nieco inaczej – w chłodziarce temperatura waha się od 0 do 15 stopni C, z kolei w zamrażarce od -14 do -28 stopni C.
Dla kogo?
Klasyczne, dwudrzwiowe lodówki z zamrażarką na dole są najczęściej wybierane przez rodziny i właścicieli małych lokali gastronomicznych. Z uwagi na fakt, że łączą w sobie zamrażarkę i chłodziarkę w sposób wydajny pojemnościowo. Zamrażarka może być wyposażona w pojemniki wysuwane lub w wewnętrzne drzwiczki uchylane z góry.
Przy zakupie tego typu lodówki warto zwrócić uwagę, że dzieci i osoby o mniejszym wzroście mogą mieć problem z wyciągnięciem produktów na samej górze.
Sprawdź ranking lodówek, gdy chcesz zamrażalnik na dole.
Do 1000 złotych
Indesit LR7 – wolnostojąca, średniej wielkości (176 cm), bardzo pojemna lodówka (196l chłodziarka i 111l zamrażarka) w klasie energetycznej A+. Posiada jeden agregat i jeden termostat. Półki wykonane ze szkła, poziom hałasu 39 dB. Klasa klimatyczna N, ST. Wnętrze chłodziarki dzielą 4 półki wykonane z bezpiecznego szkła.
Polar POB 7001 OX – wolnostojąca, dosyć wysoka (176 cm) i niesamowicie pojemna lodówka (196l chłodziarka i 111l zamrażarka) w klasie energetycznej A+. Posiada jeden agregat i jeden termostat, oświetlenie LED-owe, poziom hałasu 38 dB. Klasa klimatyczna N, T.
Do 2000 złotych
Samsung RB29FERNCSS – wolnostojąca, dosyć wysoka (178 cm) i pojemna lodówka (188l chłodziarka i 98l zamrażarka) w wysokie klasie energetycznej A++. Posiada jeden agregat i dwa termostaty, sterowanie elektroniczne, system No Frost, oświetlenie LED-owe i funkcję wakacje. Poziom hałasu w tej lodówce to 39 dB. Dozwolone klasy klimatyczne: N, SN, T i ST.
Candy CVBN6184WBF – wolnostojąca, wysoka (186 cm) lodówka mająca sporą pojemność chłodziarki – 230l i umiarkowaną pojemność zamrażarki – 94l. Candy CVBN6184WBF posiada klasę energetyczną A++, jeden agregat i jeden termostat. Sterowanie jest w niej elektroniczne, oświetlenie LED-owe a ponadto posiada szufladę z kontrolą wilgotności. Poziom hałasu w tej lodówce to 42 dB. Dozwolone klasy klimatyczne: SN i T.
Bosch KIV34X20 – lodówka do zabudowy z klasą energetyczną A+. Lodówka posiada chłodziarkę o pojemności 203l i zamrażarką o pojemności 71l. Sterowanie jest w niej mechaniczne.
Powyżej 2000 złotych
Samsung RB33J8797S4 – wolnostojąca, wysoka (189 cm) lodówka z pojemną chłodziarką – 225l i zamrażarką o pojemności 110l. Samsung RB33J8035SR posiada klasę energetyczną A++, jeden agregat i dwa termostaty. Sterowanie jest elektroniczne, oświetlenie LED-owe a odmrażanie i odszranianie No Frost. Z dodatkowych funkcji posiada komorę świeżości i funkcję wakacje. Poziom hałasu w tej lodówce to 39 dB. Dozwolone klasy klimatyczne: N, SN, T i ST.
Samsung Chef Collection RB41J7839S4 – wolnostojąca, bardzo wysoka (201,7 cm) lodówka z chłodziarką o pojemności 276l i zamrażarką o pojemności 130l. Samsung Chef Collection RB41J7839S4 posiada najwyższą klasę energetyczną A+++, jeden agregat i dwa termostaty. Sterowanie jest elektroniczne, oświetlenie LED-owe a odmrażanie i odszranianie No Frost.
Lodówka została wykonana w technologii Spacemax – posiada bardzo wąskie ścianki dzięki czemu zwiększyła się pojemność przy zachowaniu standardowych wymiarów. posiada komorę świeżości i funkcję wakacje. Poziom hałasu w tej lodówce to 39 dB. Dozwolone klasy klimatyczne: N, SN, T i ST.
Samsung Chef Collection RB36J8799S4 – lodówka do zabudowy, naprawdę wysoka (201,7 cm) lodówka z chłodziarką o pojemności 240 litrów i zamrażarką o pojemności 110 litrów. Wyposażona w funkcję No Frost, sterowanie elektroniczne i komorę Chef Zone.
Szafy chłodniczo-mroźnicze w standardzie posiadają zamrażarki na dole. Przy wyborze szafy weź pod uwagę jej wysokość i pojemność.
Szafy chłodniczo-mroźnicze z zamrażarką na dole
Liebherr GCv 4060 – duża na dwa metry i pojemna szafa z chłodziarką (240l) i zamrażarką (105l). Posiada wskaźnik temperatury zewnętrzy cyfrowy, automatyczne odszranianie i sterowanie elektroniczne. Czynnik chłodniczy to R600a.
Hendi – szafa chłodniczo-mroźnicza o dużej pojemności łącznej – 600 litrów. Wersja 2-temperaturowa z wymuszonym obiegiem powietrza, automatycznym odszranianiem i odparowaniem kondensatu oraz z wyświetlaczem cyfrowym – każda komora posiada oddzielny sterownik.
Stalgast 840602 – Stalgast to polska firma produkująca urządzenia chłodnicze. Model ten posiada pojemność 300/300 litrów. Jest wyposażona w cyfrowy wyświetlacz, automatyczne rozmrażanie, 2 agregaty oraz samo domykające się drzwi z zamkiem.
2. Lodówki z zamrażarką na górze
Ten rodzaj lodówek charakteryzuje się przeznaczeniem większej ilości miejsca na chłodziarkę. Zamrażalnik jest dużo mniejszy aniżeli w lodówkach z zamrażarką na dole.
Dla kogo?
Jeśli planujesz kupować jedzenie częściej i w większości niezamrożone, to lodówka z małą zamrażarką na górze i dużą chłodziarką będzie idealna. Minusem jest to, że trzeba się do niej schylać aby włożyć i wyciągnąć produkty, dlatego osobom powyżej 180 centymetrów wzrostu może się to niezbyt podobać :)
Sprawdź, jaką lodówkę kupić gdy chcesz zamrażalnik na górze.
Do 1000 złotych
Amica FD225.4X – mała lodówka (144 cm) z klasą energetyczną A+ o pojemności chłodziarki 160l i pojemności zamrażarki 45 litrów. Klasa klimatyczna ST, poziom głośności 40dB.
Electrolux LXB1SF11W0 – niska lodówka (140cm) z pojemną chłodziarką (184l) i zamrażarką (44l). Klasy klimatyczne: S, T, SN, ST. Wykonana w technologii Space Plus – duża pojemność przy normalnych wymiarach.
Do 2000 złotych
Electrolux EJ2302AOX2 – niska lodówka (140cm) z pojemną chłodziarką (184l) i zamrażarką (44l) i wysoką klasą energetyczną A++. Wykonana w technologii Space Plus i AntyFingerPrint. Klasy klimatyczne: S, T, SN, ST.
Sharp – lodówka o wysokości 149cm z chłodziarką o poj. 162l i zamrażarką o poj. 61l. Klasa energetyczna w Sharp SJ-300VSL to A+. Posiada system Multi AirFlow i zamrażarkę z systemem No Frost.
Powyżej 2000 złotych
SHARP SJ-XG640M-BE – wolnostojąca, bardzo wysoka lodówka (185cm) z bardzo dużą pojemnością: chłodziarka 433 litry, zamrażarka 150 litrów. Bezszronowa, z elektrycznym sterowaniem, komorą świeżości i ręczną kostkarką do lodów. Posiada system Plasmacluster Ion, dzięki któremu żywność nie pochłania zapachów.
Bosch – lodówka do zabudowy z klasą energetyczną A++. Dosyć niska (156 cm) lodówka z pojemną chłodziarką 164l i małą zamrażarką 60l. Sterowanie jest elektroniczne a w środku znajduje się komora świeżości. Poziom hałasu to 38dB.
Szafy chłodniczo-mroźnicze z zamrażarką na górze nie występują w powszechnym użytku w gastronomii.
3. Lodówki side by side
Ten typ lodówek spotykany bardzo często w amerykańskich filmach przebojem wszedł na rynek europejski. Lodówka side by side to dwa osobne urządzenia – zazwyczaj chłodziarka i zamrażarka, które są ze sobą połączone ale których drzwi znajdują się obok siebie. Przeważnie zamrażarka jest po lewej, a chłodziarka po prawej stronie.
Dodatkowo w drzwiach zamrażarki jest czasami dystrybutor, pod który można podłączyć np. wodę. Jaką lodówkę kupić? Amerykańską! :)
Dla kogo?
Ten typ lodówki wybierają duże rodziny i bogate pary. Pierwszy typ klienta kupuje lodówkę side by side z uwagi na dużą pojemność, z kolei drugi typ klienta z uwagi na bajery – kostkarkę do lodu, filtr do wody itp.
Lodówki side by side należą do jednych z największych na rynku. Zajmują dużo miejsca w kuchni i często są umiejscawiane jako osobno stojące urządzenie, aniżeli jako do zabudowy. Wybierz ją, jeśli posiadasz naprawdę dużą kuchnię.
Przeanalizuj ranking lodówek, gdy podoba Ci się lodówka side-by-side.
Do 6000 złotych
Samsung RS7768 FHCBC – wolnostojąca lodówka z pojemną chłodziarką (361l) i zamrażarką (184l). Klasa energetyczna A++, system No Frost i elektroniczne sterowanie. Posiada kostkarkę do lodu, dystrybutorem do wody i systemem „wakacje”.
Samsung RS7528 THCSL/EF – wolnostojąca lodówka klasy A++, z chłodziarką o poj. 359l i zamrażarką o poj. 184l. Posiada elektryczne sterowanie, system No Frost, kostkarkę do lodu, barek i system Multiflow.
Powyżej 6000 złotych
Liebherr SBSesf 7212 Comfort – lodówka wolnostojąca o pojemnej chłodziarce (390l) i zamrażarce (261l). Klasa energetyczna A+, system No Frost, oświetlenie w zamrażarce, dwa agregaty, dwa termostaty.
Szafy chłodniczo-mroźnicze dwudrzwiowe
Do typu side by side można zaliczyć szafy chłodniczo-mroźnicze dwudrzwiowe. Na podstawie tych właśnie szaf powstały domowe lodówki side by side.
Edesa – szafa chłodniczo-mroźna dwukomorowa i dwudrzwiowa. Pojemność 1400 litrów, wykonana ze stali nierdzewnej. Cyfrowy wyświetlacz. Dwie niezależne komory: chłodnicza i mroźna z oddzielnymi kompresorami, parownikami i sterownikami.
4. Lodówka typu French Door
Podobna do lodówek side by side, z tym że chłodziarka znajduje się u góry a zamrażarka na dole a cała lodówka posiada zazwyczaj 3 lub 4 drzwi.
Dla kogo?
Lodówka French Door jest przeznaczona dla osób lubiących nowości. Tego typu lodówki nie są tanie, ale posiadają za to wiele przydatnych funkcji, których nie mają standardowe chłodziarko-zamrażarki.
Jeśli podoba Ci się styl French Door to sprawdź ranking lodówek tego typu.
Do 4000 złotych
Samsung RF50A5202B1 – lodówka wolnostojąca z chłodziarką o pojemności 331 litrów, zamrażarką o pojemności 110 litrów i klasą energetyczną A+. Posiada dwa termostaty, system No Frost, szufladę z kontrolą wilgotności i kostkarkę do lodu.
Powyżej 4000 złotych
Beko GN1306220ZDX – lodówka wolnostojąca, z dystrybutorem wody, barkiem, kostkarką, wyświetlaczem, sterowana elektronicznie, w klasie energetycznej A++. Posiada szklane półki w chłodziarce z regulacją wysokości oraz komorę zerową.
Powyżej 6000 złotych
Samsung – lodówki z drzwiami francuskimi, o cienkich ścianach co daje bardzo dużą pojemność łączną 520l. Wyposażona w system No Frost, kostkarkę do lodu i system MultiFlow.
5. Lodówki z zamrażarką w środku
Są to zazwyczaj małe lodówki jedno-drzwiowe. Zamrażarka jest umieszczona wewnątrz i oddzielona od chłodziarki dodatkowym zamknięciem. Są to najtańsze lodówki na rynku i idealne do zabudowy pod blatem.
Dla kogo?
Małe lodówki z zamrażarką w środku kupują zazwyczaj single i wdowy, czyli osobo tworzące najmniejsze gospodarstwa domowe. Taka lodówka będzie idealna również do biura jak i na działkę. Pamiętaj, że lodówki te mają bardzo małe zamrażarki – zmieści się tam co najwyżej kilka kilogramów mięsa i flaszka :)
Do 1000 złotych
Amica FM138.3AA – lodówka wolnostojąca (84,5 cm wysokości) o pojemności chłodziarki 93 litry i pojemności zamrażarki 12 litrów. Klasa energetyczna A++, poziom hałasu 38dB.
Electrolux – mała (87,3cm) lodówka do zabudowy z zamrażarką w środku. 112 litrów to pojemność chłodziarki, 14 litrów – zamrażarki. Klasa energetyczna A+, poziom hałasu 38 dB.
Szafy chłodniczo-mroźnicze nie występują w wariancie z jednymi drzwiami, czyli z zamrażarką w środku. Jedne drzwi mają szafy chłodnicze i szafy mroźnicze (zamrażarki), ale nigdy urządzenia chłodniczo-mroźnicze.
6. Lodówki bez zamrażarki (chłodziarki)
Lodówka bez zamrażarki to po prostu chłodziarka. Nie zamrozisz w niej mięsa ani kostek lodu do drinka, ale i nie taka jest jej funkcja. Chłodziarka może być małą lodóweczką a może być i gabarytowo większa od standardowych lodówek. Wszystko zależy od celów, do jakich ją potrzebujesz.
W chłodziarce temperatura wynosi od 2 do 8 stopni C. Niekiedy posiada też specjalne pomieszczenie mrożące, gdzie temperatura waha się od -2 do 0 stopni C.
Dla kogo?
Lodówka bez zamrażarki czyli sama chłodziarka jest wybierana przez właścicieli lokali gastronomicznych, którzy oprócz niej kupują również osobno zamrażarkę. Mała chłodziarka przydaje się w knajpie z uwagi na wymogi Sanepidu. Jeśli inspektor jest srogi, to każe Ci trzymać mięso i warzywa w osobnych lodówkach, a wówczas pozostanie Ci kupić dwie małe chłodziarki.
Dużo rzadziej na samą chłodziarkę decydują się rodziny. Wówczas jedynie w komplecie z osobną zamrażarką, w której trzymają duże zapasy np. zamrożonego mięsa. Zobacz, którą lodówkę warto wybrać, gdy nie chcesz zamrażalnika.
Do 2000 złotych
Indesit Indesit SI6 1 W – wolnostojąca chłodziarka o pojemności 322l. Automatyczne rozmrażanie chłodziarki, klasa energetyczna A+.
Gorenje R 6192 LX – chłodziarka wysoka na 185 cm o pojemności 368 litrów. Klasa energetyczna A++, automatyczne rozmrażanie chłodziarki, stopień hałasu 38dB.
Do 4000 złotych
Lodówki LIEBHERR – wysoka (185cm), wolnostojąca chłodziarka o poj. 390 litrów. Klasa energetyczna A+++, posiada komorę świeżości. Elektroniczna regulacja temperatury, komora świeżości, poziom hałasu 28dB.
Szafy chłodnicze bez zamrażarki
Kupując szafę chłodniczą bez zamrażarki weź pod uwagę, czy ma być przeszklona czy zamknięta. A także czy ma być dwudrzwiowa czy jednodrzwiowa.
Hendi Budget Line – budżetowa wersja szafy chłodniczej jednodrzwiowej zamykanej o poj. 130l. Szafa posiada chłodzenie statyczne z wewnętrznym wentylatorem wyrównującym temperaturę. Obudowa zewnętrzna została wykonana ze stali malowanej proszkowo w kolorze białym. Czynnik chłodzący w szafie Hendi to R 134a.
Stalgast 840129 – szafa chłodnicza dwudrzwiowa zamknięta o pojemności 1300 litrów. Wykonana ze stali nierdzewnej, komora chłodnicza z aluminium. Posiada cyfrowy wyświetlacz, 6 półek GN 2/1, opcję automatycznego rozmrażania i filtr przeciwpyłkowy.
Edesa APS-401-C – szafa chłodnicza z przeszkloną parą drzwi. Wykonana z blachy lakierowanej na zewnątrz i wewnętrznym korpusie z tworzywa ABS przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Pojemność szafy Edesa to 400 litrów.
Edesa SPG 142-S – szafa chłodnicza galwanizowana, dwoje przeszklonych drzwi, pojemność 1400 litrów. Wykonana ze stali galwanizowanej, z zakresem temperatury pracy od -2°C do 8°C. Nogi z regulowaną wysokością.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?
Jeśli podejmujesz decyzję jaką lodówkę kupić, zapewne zwracasz uwagę na różne rzeczy. Te, które powinieneś przeanalizować opisałem poniżej. Pomogą Ci one podjąć właściwą decyzję:
- Pojemność lodówki
- Wysokość i szerokość lodówki
- Klasę energetyczną
- Klasę klimatyczną
- Poziom hałasu
- Liczba agregatów
- Liczba termostatów
- Automatyczne rozmrażanie
- No frost
- Rodzaj sterowania
- Funkcje dodatkowe („bajery”)
- Inne
1. Pojemność lodówki
Podstawowe pytanie przy zakupie lodówki to „ile ona pomieści”. I tutaj trzeba rozróżnić odpowiedź na to, ile pomieści chłodziarka i na to, ile pomieści zamrażalnik.
Pojemność chłodziarki
Pojemność chłodziarki ma duże znaczenie biorąc pod uwagę zużycie energii. Im większa pojemność, tym więcej energii potrzeba do sprawnego chłodzenia. Przeciętna pojemność dla jednej osoby w rodzinie to 120 litrów, ale już na każdą kolejną to tylko 30 litrów.
Pojemność zamrażarki
Pojemność zamrażarki ma również wpływ na zużycie energii. Nie opłaca się więc kupować lodówek z dużą zamrażarką jeśli nie będziemy jej wykorzystywać. Pojemność zamrażarki dla jednej osoby jest uzależniona od potrzeb i mieści się w przedziale 50 – 130 litrów.
2. Wysokość i szerokość lodówki
Jest to bardzo ważna cecha lodówki w przypadku gdy mamy ograniczone miejsce w kuchni. Dla lodówek do zabudowy pod blatem wysokość urządzenia wynosi około 90 cm. Z kolei lodówki wolnostojące mogą dochodzić nawet do ponad 2 metrów wysokości. Lepsze modele posiadają regulowane nóżki, dzięki czemu możesz dopasować wysokość i wypoziomować lodówkę.
3. Klasa energetyczna
Klasa energetyczna informuje o zużyciu prądu generowanym przez lodówkę. Znając klasę energetyczną możesz dowiedzieć się czy lodówka jest efektywna i oszczędna w poborze prądu. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na płacone przez Ciebie rachunku za media. Pamiętaj, że lodówka chodzi praktycznie non-stop i należy do urządzeń mających największy wkład w wysokość rachunków.
Klasy energetyczne lodówek są umownie oznaczone literami od A+++ do E. Lodówki klasy energetycznej A+++ zużywają najmniej prądu, z kolei te klasy E – najwięcej. Chłodziarko-zamrażarki posiadające klasę A++ oszczędzają przeciętnie do 45% energii w porównaniu z lodówkami klasy A. Natomiast klasa A+ pozwala oszczędzić do 25% energii w stosunku do klasy A. Oczywiście im oszczędniejsza lodówka i im wyższa klasa energetyczna tym i wyższa cena lodówki.
4. Klasa klimatyczna
Klasa klimatyczna lodówki podaje najlepszy zakres temperatury, w jakim powinna pracować chłodziarko-zamrażarka. Jeśli sprzęt będzie miał źle dobraną klasę klimatyczną, to będzie pracował mniej efektywnie i zużywał więcej energii.
W Polsce najlepiej pracują lodówki oznaczone klasą klimatyczną SN oraz N. Z tym że oprócz tego warto pomyśleć w jakim miejscu ustawimy lodówkę. Ustawienie lodówki w zimnej piwnicy wpłynie na nią inaczej, aniżeli ustawienie w kuchni obok gorącego pieca czy na plaży podczas upałów.
Zakres temperatury otoczenia, w jakiej powinna pracować lodówka oznaczona daną klasą klimatyczną:
- N – 16-32°C
- SN – 10-32°C
- T – 18-43°C
- ST – 18-38°C
Do chłodnych pomieszczeń typu piwnice, budki z fast-foodem gdzie temperatura spada poniżej 16 stopni C, należy kupić lodówkę z oznaczeniem SN.
5. Poziom hałasu
Parametr poziomu hałasu lodówki jest zawsze podawany w decybelach (dB). Określa on natężenie dźwięku jakie jest generowane przez lodówkę podczas jej pracy. I tutaj zasada jest taka, że im mniej decybeli tym lodówka pracuje ciszej. Poziom hałasu lodówek na polskim rynku waha się pomiędzy 30 a 50 dB.
6. Liczba agregatów
Liczba agregatów w lodówce jest ważna z uwagi na pracę zamrażarki i chłodziarki. Mówiąc najprościej agregat dostarcza do lodówki zimną temperaturę. Dwa agregaty w wyposażeniu sprawiają, że chłodziarka i zamrażarka pracują niezależnie od siebie.
Dzięki temu możesz wyłączyć na przykład tylko zamrażarkę a chłodziarkę zostawić załączoną. I na odwrót. Z kolei jeśli lodówka ma tylko jeden agregat, to jego wyłączenie sprawi że wyłączysz zarówno chłodziarkę jak i zamrażarkę.
7. Liczba termostatów
Termostaty w lodówce odpowiadają za regulację temperatury. Jeśli lodówka posiada dwa termostaty, to daje Ci to możliwość ustawienia osobnej temperatury dla chłodziarki i osobnej dla zamrażarki. Z kolei jeden termostat ustawia poziom temperatury w całym urządzeniu. Występują również lodówki z trzema termostatami. Możesz w nich ustawić osobną temperaturę dla tzw. komory świeżości.
8. Automatyczne rozmrażanie
Automatyczne rozmrażanie w lodówce polega na tym, że urządzenie samo w jednakowych odstępach czasu odszrania chłodziarkę i/lub odmraża zamrażarkę. Dzięki temu na w chłodziarce nie będzie osiadał szron, a w zamrażarce nie będzie tworzył się lód.
9. No frost
Duży wpływ na decyzję zakupową ma funkcja no frost. Oznacza ona urządzenie bezszronowe. Lodówka kontroluje sama swój poziom wilgotności – osusza i wymienia powietrze, co zapobiega osadzaniu się szronu. Lodówka w środku jest wentylowana, a wilgotne powietrze uchodzi do skraplacza. Powietrze w takich lodówkach jest suche, a na ściankach nie pojawia się lód. Lodówki z no frost nie trzeba odmrażać.
Co istotne, mniejsza wilgotność w lodówce wpływa na wydłużenie czasu przydatności produktów do spożycia – jest to odpowiedź na pierwsze pytanie o „sflaczałą sałatę”. Zamrażarka w tego typu lodówce daje możliwość trzymania produktów obok siebie bez obawy o zmrożenie (połączenie się ze sobą).
W lodówkach z no frost produkty powinieneś trzymać w opakowaniach aby nie wyschły. No Frost występuje jednocześnie w chłodziarce i zamrażarce lub tylko w jednej z nich.
10. Rodzaj sterowania
Rodzaj sterowania, czyli mechaniczne pokrętło lub elektryczne przyciski. Parametry w lodówce możesz zmieniać za pomocą mechanicznego pokrętła lub sterowanego elektronicznie panelu. Elektryczne sterowanie jest o wiele dokładniejsze i umożliwia stosowanie zaawansowanych funkcji, posiada wyświetlacz na którym widać ustawiane parametry.
11. Funkcje dodatkowe („bajery”)
Każda nowoczesna lodówka – czy będzie to lodówka do zabudowy czy też wolnostojąca, posiada szereg funkcji dodatkowych. Będąc w sklepie możesz nie wiedzieć, co oznaczają poszczególne funkcje. Poczytaj zatem, co mogą oferować lodówki.
- dystrybutor wody – woda w takim dystrybutorze jest zaciągana z sieci wodociągowej cienkim wężykiem. W lodówce jest zamontowany filtr, przez który przepływa woda. Woda z takiego filtra jest czysta i bez zapachu. Warto zaznaczyć, że taki filtr podlega wymianie i jest to koszt około 120 złotych raz na pół roku,
- funkcja „wakacje” – dzięki tej funkcji podczas Twojej długiej nieobecności w domu lodówka będzie pobierała dużo mniejszą ilość energii. Obejdzie się więc bez wyłączania lodówki,
- komora świeżości – warzywa z takiej komory wyglądają jakby było dopiero co kupione. Komora świeżości zwana także „komorą zero” zapewnia produktom specjalne warunki przechowywania czyli zupełnie inną wilgotność. Temperatura w takiej komorze to około 1 stopnia Celcjusza a wilgotność jest uzależniona od tego, co do niej włożymy,
- kostkarka – podobnie jak w przypadku dystrybutora wody, lodówka z kostkarką musi być zazwyczaj podłączona do sieci wodociągowej. Najnowocześniejsze modele lodówek posiadają jednak pojemnik, do którego wlewa się wodę samemu,
- mini barek – ukryty w drzwiach lodówki side by side barek jest najlepszym miejscem do przechowywania alkoholi i napojów. Co najważniejsze, z barku możesz korzystać bez otwierania chłodziarki,
- system Multi Airflow – lodówka posiadająca system Multi Airflow niweluje utratę zimna podczas otwierania i zamykania drzwi. Działa to w ten sposób, że powietrze jest rozprowadzane równomiernie w chłodziarce i zamrażarce,
- system Placmacluster Ion – dzięki temu systemowi produkty w lodówce nie pleśnieją i nie pochłaniają zapachów.
12. Inne
Oprócz wymienionych wyżej funkcji i dodatków warto jeszcze wspomnieć o takich rzeczach jak:
- półki ze szkła – gdy w lodówce półki są ze szkła, łatwiej Ci będzie znaleźć produkty,
- oświetlenie LED – jak już wspomniałem lodówka nie należy do tanich urządzeń w eksploatacji. Warto zatem aby i oświetlenie było oszczędne,
- alarm drzwi – ile razy zdarzyło Ci się zostawić otwarte drzwi w lodówce na dłuższy czas? Najnowsze modele posiadają alarm w drzwiach, który uruchamia się po określonym czasie,
- technologia spacemax – lodówka wykonana w tej technologii ma bardzo wąskie ścianki. Pozwala to zwiększyć pojemność przy zachowaniu standardowych wymiarów zewnętrznych,
- technologia AntyFingerPrint – dzięki zastosowaniu tej technologii na drzwiach lodówki nie zostają odciski palców, a urządzenie jest o wiele prostsze w czyszczeniu.
Jaką lodówkę kupić: do zabudowy czy wolnostojącą?
Myśląc o zakupie lodówki zadajesz sobie pytanie, czy ma być ona zabudowana czy wolnostojąca. Zabudowa kuchni jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Lodówka do zabudowy wygląda ładnie i dobrze komponuje się z resztą kuchennych urządzeń. Warto przy tym pamiętać o kilku rzeczach, na które trzeba zwrócić uwagę kupując lodówkę do zabudowy.
Standardowe lodówki do zabudowy (z zamrażarką na dole lub u góry) są przeważnie jednego wymiaru, aby łatwiej było kupić i dopasować takie urządzenie. Standardowe wymiary lodówki do zabudowy są następujące:
- wysokość lodówki – 177 cm,
- szerokość lodówki – 54 cm,
- głębokość lodówki – 54,5 cm.
Na takie wymiary nastaw się kupując lodówkę w sklepie. Mogą się one nieznacznie różnić, aczkolwiek owa różnica nie będzie większa niż kilka centymetrów.
Na rynku są dostępne również lodówki niestandardowe, jak te z zamrażarką w środku lub French Door. W przypadku takich urządzeń trudniej jest dobrać lodówkę pod kuchnię – raczej będziesz musiał dostosować kuchnię pod lodówkę ;) Oczywiście istnieje możliwość zakupu lodówki dostosowanej do wymiarów Twojej kuchni, ale musisz się liczyć z dużo większym wydatkiem.
Pamiętaj, że jeśli będziesz sam montował lodówkę do zabudowy to musisz przestrzegać zasad. Ogólnie polecam skorzystać z pomocy fachowców w tym zakresie – skoro stać Cię na kuchnię z zabudową to i powinno stać Cię na fachowca. Zwłaszcza, że błędy mogą Cię w przyszłości drogo kosztować.
Niemniej jednak jeśli zamierzasz sam ją montować, to zasady podawane przez producentów są następujące:
- wlot powietrza z dołu – otwór o wymiarach około 230 cm2,
- odstęp lodówki od ściany – 4,5 cm,
- otwór za lodówką – 51 cm szerokości, co z 4,5 cm odstępem od ściany daje ok. 230 cm2 otworu.
Lodówki wolnostojące są o tyle prostsze w zakupie, że nie trzeba nic kombinować przy ich zabudowywaniu. Lodówki side by side bardzo ciężko obudować, ponieważ mają dwoje drzwi. W takim wypadku lodówka musi nieco wystawać, aby drzwi mogły się otworzyć na pełną szerokość.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafy chłodniczej?
Najwyższej klasy szafy chłodniczo-mroźnicze jak i szafy chłodnicze są wykonane ze stali nierdzewnej w środku, oraz galwanizowane zewnątrz. Podczas zakupu zwróć uwagę czy szafa posiada standard GN (Gastro Norm). Ważne również to, jaką temperaturę zewnętrzną wytrzyma szafa.
Musisz sprawdzić jaka temperatura panuje w kuchni, a w szczególności w miejscu gdzie ma stać szafa chłodnicza. Może się zdarzyć, że jeśli ustawisz szafę zbyt blisko kuchenki to urządzenie nie będzie mogło zejść z temperaturą na odpowiednio niski poziom.
Istotną sprawą jest wielkość – zarówno wymiary szafy chłodniczej jak i jej pojemność mają spory wpływ na cenę. Dowiedz się również jaki czynnik chłodniczy jest zamontowany w szafie. Dostępność części zamiennych jest równie ważna. Najlepiej, aby serwis urządzeń gastronomicznych który jest blisko Twojej miejscowości mógł Ci pomóc w razie awarii.
O czym warto pamiętać
- Pierwszego zapełnienia szafy w produkty możesz dokonać dopiero po uprzednim wychłodzeniu urządzenia do temperatury pracy.
- Producenci zalecają co jakiś czas przerwę w eksploatacji szafy chłodniczej. Należy wówczas oczyścić wnętrze szafy, odszronić parownik, oczyścić skraplacz agregatu oraz sprawdzić stan uszczelek.
- Nigdy do czyszczenia nie używaj strumienia wody. Gdy przez takie działanie nastąpi awaria możesz stracić gwarancję.
- Szafy chłodnicze przeszklone zużywają o wiele więcej energii niż te z drzwiami pełnymi, które są lepiej izolowane.
- Najszybciej jak to możliwe wymieniaj zepsute uszczelki w drzwiach – zagwarantuje Ci to sporo oszczędności.
- Nie zasłaniaj kratki wentylacyjnej agregatu chłodzącego, tak aby przepływ powietrza pozostał zachowany.
Sklepy z lodówkami – gdzie kupić lodówkę?
Jeśli wiesz już jaką lodówkę kupić, to teraz przyszedł czas na wybór sklepu. Zastanawiasz się gdzie kupić lodówkę? Problem jest poważny. Nie ma co ukrywać, że najprościej byłoby udać się do najbliższego sklepu AGD w Twoim mieście, dotknąć, sprawdzić i po prostu kupić. Ale czasy się zmieniają – o wiele korzystniej jest kupić lodówkę (i każde inne urządzenie) przez internet. Po prostu ceny lodówek w sklepach internetowych znacząco różnią się od cen w sklepach stacjonarnych.
Zatem idąc z duchem czasu powinieneś kupić lodówkę w sklepie internetowym z wyposażeniem AGD. W niektórych wypadkach istnieje możliwość zakupu lodówki przez internet (w dobrej cenie) a następnie odbioru osobistego.
Sklepy online z lodówkami: Allegro, NEO24.pl, Ceneo – tam znajdziesz specjalistycznej sklepy gastronomiczne.
Możesz też kupić lodówkę na leasing. Leasing jest lepszym rozwiązaniem niż kredyt, dlatego warto sprawdzić ofertę leasingu.
Musisz też pamiętać, że sprzedawca w sklepie internetowym – zwłaszcza w takim dużym, sieciowym, rzadko kiedy ma czas doradzić.
Pomoc przy wyborze sprzętu gastronomicznego
Mam nadzieję, że pomogłem Ci podjąć decyzję i znasz już odpowiedź na pytanie jaką lodówkę kupić. Jeśli jednak nadal się zastanawiasz, lub po prostu szukasz lodówek lub innych urządzeń gastronomicznych do lokalu, to możesz skorzystać z usług profesjonalistów, którzy doradzą Ci co wybrać aby zaoszczędzić. Przejdź tutaj i skontaktuj się z fachowcem.
Po raz pierwszy postanowiliśmy kupić lodówkę firmy MPM Multi Door
MPM-434-SBF-04. Lodówka samym wyglądem i prezentacją robi ma mnie duże wrażenie. Ogromnym plusem jest jej cicha praca, duża moc chłodzenia i energooszczędność. Zawsze w naszym domu wybieramy produktu MPM i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni.
dużo lodówek przejrzałem, przed zakupem, najbardziej opłaca się wg mnie MPM teraz, sam mam MPM 382-FF-33
ja kupiłem MPM 382-FF-33 Nofrost, mogę polecić dobra cena i energooszczędna
Niespodziewanie mało tych lodówek do 1k w sklepach online obecnie. Czy to tylko moje wrażenie?
Zapomniałeś jeszcze dopisać Dawidzie, „Pracuje w Beko”. Trochę dziwne, że pracujesz 14 lat w branży i polecasz jedną lodówkę.
Ale żeby nie było, że się czepiam, to odnosząc się do tego co piszesz, jej zużycie na poziomie 280 kWh, to sporo :P Chyba już lepiej dorzucić trochę do inwerterowego silnika, ale wyjść na tym do przodu na prądzie :P
Witam wszystkich. Od 14 lat aranżuje w branży AGD i osobiście uważam, że rynek urządzeń chłodniczych jest mocno rozumowany. Każdy z nas znajdzie coś ciekawego, jednak wybór najlepszego urządzenia nie do końca jest taki prosty. Jeśli ktoś posiada miejsce na chłodziarko-zamrażarkę o szerokości 70 cm to mogę polecić lodówkę BEKO CNE520EE0ZGB, która posiada wymiary 192x70x70 cm co czyni ją dosyć nietypową, jednak zyskujemy mnóstwo miejsca w chłodziarce (330 litrów) oraz zamrażarce (124 litry). Dodatkowe cechy to jonizacja półek i powietrza, dwa parowniki i wentylatory czyli dwa niezależne obiegi powietrza, klasa energetyczna A+++, specjalna komora na warzywa i owoce z oświetleniem niebieskim, co powoduje przedłużenie fotosyntezy warzyw i owoców, czyli dłużej możemy przechowywać je wewnątrz chłodziarki. System NEO-Frost czyli wyższa klasa No-Frostu, ponieważ ten system nie wysusza serów, wędlin itp. Fajne urządzenie, mój przyjaciel ma już ten model od 5 lat i jest bardzo zadowolony. To tylko kilka cech tego urządzenia :-)
Najlepsze urządzenia chłodnicze (szczególnie lady) oferuje firma bolarus :) mam i jestem bardzo zadowolona
Świetny poradnik! Ja zamierzam niedługo zmienić lodówkę i zastanawiam się nad Candy z komorą świeżości. Czy to naprawdę działa tak jak piszą? Zależy mi, żeby żywność długo zachowywała świeżość. No i obowiązkowo musi posiadać funkcję No Frost. Podoba mi się też Beauty box do przechowywania kosmetyków.
zdecydowanie Bolarus :)
Ja mam lady chłodnicze i lady dla ciast itd z firmy Bolarus, sa bardzo dobrej jakości wykonane i jestem mega zadowolona z kupna od nich.
Szafy chłodnicze są dużo praktyczniejsze niż lodówki, mam taką w domu i sprawdza się świetnie. Do tego w piwnicy zamrażarka skrzyniowa i cacy, wszystko marki bolarus, bo ta jest sprawdzona i niezawodna :)
oooo, ja mam u siebie w restauracji zamrażarki skrzyniowe Bolarusa i powtwierdzam, że warto kupic
Bardzo ciekawy artykuł! My także w pracy często staramy się także doradzać naszym Klientom w doborze jak najlepszych rozwiązań chłodniczych do ich lokali gastronomicznych. Pozdrawiamy, Ramal.
Łooo alle poradnik!!
ciekawe i praktyczne porady, całkiem solidny artykuł
Super poradnik na 6 ;) Jeżeli chodzi o lodówkę to ja jednak proponuję wyposażyć zakład gastronomiczny (restaurację) w dużą lodówkę dwudrzwiową, gdzie będzie łatwiej przechowywać ugotowane zupy w lodówce. Po za tym jedna lodówka w restauracji nie wystarczy, kiedy będziemy przechowywać mrożonki, ciasta, napoje, surówki, sałatki i inne wyroby gotowe, które będą potrzebne do wydania na jakieś przyjęcie okolicznościowe. Po za tym magazyn również powinien być wyposażony w lodówkę dwudrzwiową – one są dość praktyczne i bardziej można dużo potraw w nich przechowywać bo jak wiadomo, każde przyjęcie okolicznościowe wymaga przygotowania dużej ilości potraw. Należy pamiętać, że lodówki powinny posiadać termometr, gdyż wymagana jest dokumentacja związana z przechowywaniem produktów spożywczych.
Pozdrawiam.
Patryk – blog o żywieniu zbiorowym