Jaki system POS dla gastronomii? Ranking systemów POS do restauracji

ranking systemów POS

Jaki system POS wybrać w 2024 roku? Zobacz ranking systemów POS dla gastronomii i wybierz najlepsze oprogramowanie do restauracji.

Indywidualne oczekiwania są kluczowe w kwestii wyboru oprogramowania dla gastronomii. System POS dla restauracji powinien obejmować wszystkie te funkcje, na których CI zależy. Musi być prosta w obsłudze, a jednocześnie czytelna i przejrzysta dla pracowników. W związku z tym, warto zapoznać się z rankingiem systemów POS i ich recenzją przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co to jest system POS – system POS (Point-of-sale) to zestaw narzędzi informatycznych dla punktów sprzedaży detalicznej. System POS składa się z urządzeń komputerowych i fiskalnych, oprogramowania oraz terminala płatniczego.

RANKING systemów POS dla gastronomii 2024

System POS możesz wykorzystać w każdym lokalu gastronomicznym: restauracji, kawiarni, pizzerii. Sprawdź jakie oprogramowanie dla gastronomii wybrać:

Oferta Cena Integracje

system POS BistroPOSbistro – oprogramowanie dla gastronomii

od 203 zł/mc
przy zakupie licencji rocznej
Terminale płatnicze (Pep, Elavon, eService, PolCard, Viva Wallet, FROB), Upmenu, Restaumatic, Kekemeke, UberEats, Glovo, Pyszne.pl, Systemy księgowe (Comarch Optima, WAPRO Fakir, JPK) , Systemy hotelowy (KWHotel)
Dodatkowe odpłatne funkcje: POSdriver – pełna kontrola kierowcy oraz zamówień w dostawie, POScaller – do obsługi zamówień telefonicznych – rozpoznaje dzwoniącego, VIRTUAL MENU – sklep online na stronie WWW restauracji, DirectBistro – do obsługi zamówień online, w formie aplikacji dla Klienta lub website, POSkiosk , POStable

go pos jaki system pos wybracGoPOS – system POS dla gastronomii

od 59 zł/mc
przy zakupie licencji rocznej
Portale do zamówień online: UberEats, Glovo, Wolt, Pyszne.pl, Bold Food
Firmy kurierskie: Stava, Smart Delivery Track
Systemy hotelowe: NfHotel, Hotelgram, mHotel, hotelion, KWHotel
Dodatkowe odpłatne funkcje:  GoKDS – system komunikacji między salą a kuchnią, GoKiosk – samoobsługowe punkty do składania zamówień, E-Menu – bezkontaktowe zamówienia poprzez kody QR, System numerkowy, GoOrder – bezprowizyjny sklep do zamówień online, GoHub – integracje z platformami zewnętrznymi jak Uber Eats oraz zewnętrznymi kurierami jak Stava, Centralka telefoniczna – obsługa zamówień telefonicznych, Aplikacja dla kierowców – sprawne zarządzanie prywatnymi kurierami, system magazynowy GoStock, Aplikacja do inwentaryzacji, system automatyzujący procesy zakupowe GastroSupplier, programy lojalnościowe GoCRM
 

izzy rest oprogramowanie POSIzzyREST – program dla restauracji

od 99 zł/mc
przy zakupie licencji 2-letniej
UpMenu
Dodatkowe odpłatne funkcje: kalkulacja kosztów, wiele punktów sprzedaży, dowolna ilość magazynów

gastro pos ranking systemów posGastro POS – program sprzedaży dla gastronomii

od 2078 zł
jednorazowo

Novitus, Optimus, Uber Eats, Glovo, Pyszne.pl
Dodatkowe odpłatne funkcje: moduł zamówień ze strony, call center, monity kuchenne, kiosk samoobsługowy, zarządzanie platformami Uber Eats, Glovo, Pyszne.pl, moduł kontroli restauracji, moduł do zarządzania finansami, kadrą, siecią restauracji, moduł do inwentaryzacji

soga oprogramowanie dla gastronomiiSOGA – system obsługi gastronomii

od 1590 zł
jednorazowo
Novitus
Dodatkowe odpłatne funkcje: dodatkowe stanowisko, moduł magazynowy

Jak został stworzony ranking systemów POS?

Ranking POS został oparty o obiektywne dane, takie jak koszty dla klienta, szerokość oferty, bonusy oraz subiektywne odczucia oparte na doświadczeniu.

Niekiedy część ofert prezentowanych w powyższym rankingu będzie ofertami promowanymi – są oznaczone na żółtym tle. Z kolei część zawiera tzw. linki afiliacyjne. Jak one działają? Gdy wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę i zakupisz produkt, będzie to oznaczało, że firma właśnie pozyskała klient.  Z tego tytułu niektóre firmy wypłacają prowizję. Część tej prowizji otrzyma dom mediowy, część tzw. firma afiliacyjna, część serwis Niepoddawajsie.pl. Wysokość takiej prowizji to zwykle kilkadziesiąt złotych. Dziękujemy za skorzystanie z rankingu w naszym serwisie.

6 cech, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru systemu POS

Poniżej lista 6 cech, które musisz wziąć gdy wybierasz system POS. Są to ważne rzeczy z punktu widzenia właściciela.

1. Funkcje systemu POS

Zastanawiając się jaki system POS wybrać, weź pod uwagę funkcje, które oferuje system. Sprawdź, czy możliwości jakie oferuje system są dopasowane do wielkości Twojego biznesu. Działa to też w drugą stronę. Nie warto przesadzić i kupić czegoś, z czego nie będziesz korzystał.

2. Odpowiedzi na pytania biznesowe

Jest to w zasadzie najważniejsza cecha systemu POS. Sprawdź dokładnie, jak wygląda raportowanie wyników sprzedaży i analiza danych. System POS powinien dać odpowiedź na pytania:

  • jaka jest średnia wartość przychodów generowanych przez konkretne stoliki / kasjerów,
  • jaka jest średnia wartość i liczba zamówień / zakupów,
  • które produkty / pozycje w menu są najczęściej kupowane,
  • ile wynosi średni czas składania i realizacji zamówienia itd.

3. Opcje rozbudowy i integracji systemu POS

Kupując system POS do restauracji dowiedz się, jakie posiada opcje rozbudowy i z czym można go zintegrować. Z jakimi systemami płatności łączy się system POS? Jakie programy lojalnościowe można połączyć z systemem POS? Są to kwestie ważne z punktu widzenia marketingu i sprzedaży.

4. Dostępność systemu POS

Nowoczesny system POS dla gastronomii, sklepu detalicznego i punktu usługowego powinien być dostępy 24h na dobę, online i przez każde urządzenie – smartfon, tablet, komputer. Jeśli zastanawiasz się jaki system POS wybrać, to na pewno nie taki, który będzie niedostępny zdalnie. System POS + karteczki dla kelnerów to marnowanie zasobów.

5. Testowanie systemu POS przed zakupem

Kupując oprogramowanie warto sugerować się rankingiem systemów POS, tutorialami i informacjami na stronach producentów. Nie mniej najlepszą opcją jest opcja przetestowania oprogramowania przed zakupem. Dowiedz się, czy producent daje taką możliwość.

6. Cena za system POS

Przy zakupie systemu POS należy patrzeć na stosunek jakości do ceny. Sama cena niewiele mówi. Dopiero gdy połączy się ją z oferowanymi usługami, mamy całokształt. Ważne w tym kontekście są również takie sprawy jak przeszkolenie pracowników z obsługi systemu POS, konieczność zakupu dodatkowych urządzeń, koszty integracji i utrzymania.

JAKI SYSTEM POS WYBRAĆ? RECENZJA TOP3

Właściciele lokali gastronomicznych mają do wyboru wiele rodzajów oprogramowania. Twórcy coraz częściej oferują darmowy okres próbny, który pozwala zapoznać się z danym systemem POS i sprawdzić, czy jest on dostosowany do indywidualnych potrzeb właściciela restauracji.

POSbistro – oprogramowanie dla gastronomii

POSbistro to system POS dla gastronomii zintegrowany z zamówieniami online. Pozwala na wypłatę zgromadzonych środków w dowolnym momencie, oszczędza czas, w pełni obsługuje notyfikacje SMS i e-mail oraz umożliwia integrację z aplikacją do zarządzania i kontroli kierowców POSdriver.

posbistro dla gastronomii
POSbistro dla gastronomii

Funkcjonalności POSbistro:

  • przyjmowanie i obsługa zamówień,
  • zarządzanie kuchnią,
  • zarządzanie płatnościami,
  • dedykowane rozwiązanie dla kierowców,
  • moduły dla klientów,
  • sprzedaż, menu, magazyn i zarządzanie personelem.

Jak piszą o sobie POSbistro: „Stworzyliśmy rozwiązanie, które pozwala właścicielom restauracji oraz ich managerom oferować klientom najwyższy poziom obsługi.”


GoPOS – system POS dla gastronomii

GoPOS jest innowacyjnym, szybkim i prostym w obsłudze systemem sprzedaży POS. Dzięki niemu będziesz mógł kompleksowo zarządzać lokalem z poziomu komputera lub dowolnego urządzenia osobistego. Oprogramowanie działa na Android oraz Windows i doskonale sprawdzi się zarówno dla małych jak i dużych punktów gastronomicznych.

terminal dotykowy Novitus POS Intensa
Terminal dotykowy Novitus POS Intensa – w opcji z GoPOS

Funkcje GoPOS:

  • przyjmowanie rezerwacji,
  • łączenie i dzielenie rachunków,
  • umożliwienie klientom samodzielnej płatności online,
  • przyjmowanie zamówień bezpośrednio na ekranie POS-a,
  • zarządzanie zamówieniami online,
  • kontrola pracy dostawców,
  • wydruk rachunków i faktur z tabletu,
  • wiele metod płatności,
  • wiele dostępnych walut.

GoPOS pozwala konfigurować dowolnie menu i zarządzać pracownikami. Istnieje także opcja stworzenia karty stałego klienta oraz zintegrowania GoPOS z zewnętrznymi systemami.


Gastro POS – program do sprzedaży dla gastronomii

Gastro POS jest programem, który pomoże restauratorowi w sprzedaży usług z wykorzystaniem ekranu dotykowego. Dzięki posiadanym funkcjonalnościom upraszcza pracę kelnerów. W dobie dużej fluktuacji sezonowej, pomaga szybko i sprawnie przeszkolić nowych pracowników. Będzie dobrym wyborem w pojedynczym lokalu gastronomicznym oraz w dużych sieciach.

Funkcjonalności POS Gastro:

  • EKRAN LOGOWANIA – możesz logować się pinem, kartą lub odciskiem palca.
  • EKRAN STARTOWY – ekran posiada intuicyjny interfejs, możesz go dostosować do potrzeb swojego lokalu.
  • TWORZENIE WŁASNYCH KOMPOZYCJI – w prosty sposób zmodyfikujesz potraw i stworzysz komentarze do potraw.
  • OPERACJE NA RACHUNKU – zdefiniujesz rabaty, zastosujesz różne poziomy cenowe oraz dokonasz korekt przed i po zamówieniu.
  • PROMOCJE – możesz tworzyć wiele różnych kombinacji promocyjnych.
  • LIMITY SPRZEDAŻY – zdefiniujesz ile danego artykułu możesz sprzedać w danym czasie.

Program Gastro POS można łączyć z innymi programami oferowanymi przez firmę. Do wyboru masz między innymi program do zarządzania magazynem (Gastro SZEF), program do analizowania zysków lokalu gastronomicznego (Gastro Finanse) jak i program do zamawiania produktów przez internet oraz obsługi call center (mojeGASTRO).

 

ILE KOSZTUJE SYSTEM POS?

Jeśli chodzi o sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu POS, właściciel firmy musi przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Podstawą jest dotykowy terminal płatniczy, z którym można połączyć dowolne urządzenia. Do tego dochodzi odpowiednia kasa fiskalna i terminal do przyjmowania płatności.

Wdrażając system ponosisz dwa osobne wydatki:

  1. pierwszy na zakup terminali i sprzętu,
  2. drugi na zakup oprogramowania.

Większość twórców oferuje abonament miesięczny, którego wysokość zależy od zakresu usług oraz czasu trwania umowy. Warto jednak zdecydować się na takie wydatki, jako iż oprogramowanie POS dla gastronomii w krótkim czasie może zaoferować spore korzyści. Jest to dobra inwestycja długoterminowa.

Gdy restauracja dysponuje już sprzętem, czas zakupić odpowiednie oprogramowanie. Cena systemu POS może być bardzo różna w zależności od funkcji oferowanych przez program. Twórcy takiego oprogramowania zwykle użyczają licencji czasowych, na okres 3, 6 czy 12 miesięcy. W zależności od okresu umowy, miesięczne koszty mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

MOŻLIWOŚCI SYSTEMÓW POS

Współczesne systemy POS cechuje mobilność. Można z nich korzystać z poziomu komputera, laptopa, smartfona czy tableta. To sieć urządzeń połączonych ze sobą bezprzewodowo. Informacje z jednego urządzenia natychmiast stają się dostępne na drugim, a wszystko za sprawą zapisywania informacji w chmurze.

Różnica pomiędzy tradycyjną obsługą klienta a systemem POS:

TRADYCYJNA OBSŁUGA KLIENTA OBSŁUGA POPRZEZ SYSTEM POS
Kelner podchodzi do stolika (lub klient do kasy), zamówienie jest zapisywane na kartce, karta wędruje do kuchni, gdzie jest realizowana. Informacje wbijane na kasie, także samoobsługowej, są automatycznie przekazywane do innych członków zespołu, odpowiedzialnych za realizację zamówienia.

Mobilne programy pozwalają skrócić czas potrzebny do obsłużenia klienta, a także eliminują wszelkie błędy w przyjmowaniu zamówień, co oznacza minimalizację kosztów.

Możliwości systemu POS są jednak znacznie szersze. Oto niektóre z nich:

  1. Właściciel restauracji na dowolnym urządzeniu może analizować sprzedaż i zaopatrzenie, a także zarządzać funkcjonowaniem swojego lokalu,
  2. Urządzenia podpięte do systemu POS dostarczają informacji na bieżąco. Są to kasy fiskalne, terminale samoobsługowe, a także monitory, na których wyświetlają się zamówienia,
  3. Z poziomu aplikacji właściciel restauracji może sprawdzić stan zaopatrzenia, zamówić brakujące produkty, a także śledzić łańcuchy dostaw,
  4. Program dostarcza kompletnych informacji na temat sprzedaży, pozwala na analizowanie dochodów i kosztów celem maksymalizacji zysków,
  5. Nowoczesne terminale drukują paragony i faktury VAR, dają możliwość obsługi systemu przywoławczego, przyjmuje płatności kartą i telefonem, a także umożliwia rozdzielenie rachunku na kilka części,
  6. Wyświetlacze nowoczesnych terminali można dostosować do specyfiki restauracji, a także stworzyć układ najbardziej przyjazny zarówno pracownikom, jak i gościom restauracji.
  7. Pełna integracja z dostawcami jedzenia, którzy obsługują zamówienia złożone drogą telefoniczną lub za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji.

Oprogramowanie POS dla gastronomii pozwala na tworzenie receptur oraz obliczanie marży, prowadzenie kompleksowej księgowości, a także automatyczne tworzenie listy zakupów na podstawie stanu magazynowego. To pokazuje, jak wszechstronne są możliwości tego programu oraz jak ogromnym udogodnieniem może on być dla każdej restauracji.

SYSTEM POS DLA GASTRONOMII

Coraz większa liczba restauracji opiera swoją działalność na realizowaniu zamówień online. Zamówienia są składane przez klientów zarówno drogą telefoniczną, jak również przez sklep internetowy lub aplikację.

Także w tym aspekcie integracja poszczególnych procesów jest bardzo istotna dla efektywnego i szybkiego obsłużenia klientów. Dlatego też, nowoczesne aplikacje POS dla gastronomii są wyposażone w systemy przeznaczone do wygodnej i sprawnej realizacji zamówień online.

Jaki system POS dla gastronomii
Jaki system POS dla gastronomii?

Dostawcy restauracji mogą być wyposażeni w przenośny terminal, który umożliwia klientom płacenie kartą lub telefonem, co w dobie XXI wieku jest niezwykle ważne. Terminal wydrukuje paragon i potwierdzenie, a także dostarczy informacje na temat zawartej transakcji. Dostawca może również otrzymywać aktualizacje na temat wybranych zamówień.

Co ważne, twórcy oprogramowania POS dla gastronomii dokładają wszelkich starań, aby ich systemy były proste w integracji z popularnymi aplikacjami, w których restauracje mogą przyjmować zamówienia online.

JAK DZIAŁA SYSTEM ZAMÓWIEŃ POS W RESTAURACJI?

Nowoczesne systemy POS stawiają na integralność, mobilność oraz łatwość obsługi. Restauracje korzystające z takich systemów działają kilkukrotnie szybciej, jako iż nie muszą poświęcać czasu na procesy, które są w pełni zautomatyzowane. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym pomaga zarządzać lokalem gastronomicznym i dbać o zachowanie najwyższych standardów jakości w obsłudze klientów.

Oto konkretne zastosowania systemu POS w restauracji:

  • kasy fiskalne i terminale płatnicze przesyłają informacje o transakcji do chmury. Trafiają one do programu, gdzie są aktualizowane i uwzględniane w zbiorczych raportach,
  • kasy i terminale bezobsługowe przesyłają informacje do kucharzy, którzy mogą od razu przejść do realizacji kolejnych zamówień,
  • mobilna aplikacja POS pozwala przyjmować zamówienia przy stoliku na smartfonie lub tablecie, co znacznie usprawnia cały proces i minimalizuje ryzyko błędów,
  • właściciel restauracji w dowolnym miejscu może analizować kluczowe aspekty funkcjonowania restauracji na swoim laptopie lub tablecie,
  • system POS pozwala również wydajniej obsługiwać zamówienia online. W przenośne terminale płatnicze wyposażony może być dostawca jedzenia,
  • możliwości oprogramowania POS są bardzo elastyczne, dzięki czemu, każda restauracja może dostosować terminale i aplikacje do swoich potrzeb.

Kluczem do sukcesu jest prawidłowa konfiguracja całego systemu. Właściciele restauracji mogą swobodnie zmieniać układ wyświetlacza oraz wprowadzać zmiany pod kątem indywidualnych preferencji.

System POS dla sklepu
System POS dla sklepu oszczędza czas

Zakres możliwości oprogramowania można łatwo dostosować zarówno do potrzeb mobilnego foodtrucka, przytulnej kawiarni, ekskluzywnej restauracji czy też nowoczesnego fast fooda obsługującego wielu klientów w krótkim czasie. Nie dziwi zatem fakt, że w dobie XXI wieku stale przybywa firm korzystających z nowoczesnych aplikacji POS dla gastronomi.

KORZYŚCI Z SYSTEMU POS

Mobilny program dla gastronomii to ogromne udogodnienie dla wszystkich restauracji, które pragną zwiększyć efektywność swoich działań. Z pomocą takiej aplikacji można zautomatyzować wiele procesów i zapewnić swoim gościom szybszą obsługę. System POS dla sklepów to spore udogodnienie dla pracowników, którzy mogą korzystać z nowoczesnej technologii wspierającej ich pracę.

Jako właściciel biznesu, zyskujesz większą kontrolę nad funkcjonowaniem restauracji, mogąc analizować dowolne aspekty na swoim komputerze, smartfonie lub tablecie.

W rezultacie, system zamówień online dla restauracji pozwala zminimalizować ryzyko błędów i pomyłek, co oczywiście skutkuje zmniejszeniem kosztów. Sprawne działanie całej restauracji oznacza natomiast maksymalizacje zysków. Poza korzyściami czysto finansowymi, restauracja może liczyć na lepsze opinie ze strony zadowolonych klientów, co buduje jej pozycję na lokalnym rynku gastronomicznym.

Zalety systemu POS

Wybór systemów POS jest bardzo szeroki, co umożliwia właścicielom wybór aplikacji dobrze dopasowanej do indywidualnych potrzeb firmy.

Najważniejsze zalety korzystania z nowoczesnego oprogramowania POS:

  1. kompletne raporty finansowe w czasie rzeczywistym,
  2. zautomatyzowane procesy przyjmowania i przetwarzania zamówień,
  3. wyraźnie skrócony czas potrzebny do obsłużenia klientów,
  4. pełna księgowość i finanse w jednym miejscu,
  5. możliwość zarządzania restauracją z poziomu laptopa lub smartfona,
  6. wielofunkcyjne terminale wysyłające informacje do chmury,
  7. zautomatyzowana lista zakupów i przejrzysty stan magazynowy,
  8. przechowywanie receptury i kontrola marży,
  9. zdalna zmiana cen oraz możliwość planowania promocji,
  10. integracja z popularnymi aplikacjami do składania zamówień online.

Tak naprawdę każdy restaurator może wymienić i wskazać korzyści, które są dla niego najistotniejsze. Jedno jest pewne, aplikacja POS dla gastronomii oferuje wiele udogodnień, które sprawiają, że prowadzenie własnej restauracji staje się dużo prostsze.

PODSUMOWANIE

POS (Point-of-sale) w dobie XXI wieku znacznie usprawnił sprzedaż detaliczną, jak również realizację zamówień w lokalach gastronomicznych. Staromodne kasy zostały zastąpione nowoczesnymi urządzeniami, które mają dostęp do Internetu i na bieżąco wysyłają informacje do chmury. W ten sposób, wszelkie dane związane z funkcjonowaniem lokalu są na bieżąco aktualizowane.

Nowoczesny system POS dla gastronomii daje właścicielowi większą kontrolę nad biznesem, pozwala szybciej obsługiwać klientów, a także wpływa na minimalizację kosztów.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *