Jaki program do faktur wybrać? [Ranking programów do fakturowania]

jaki program do faktur wybrać

Jaki program do faktur wybrać w 2020 roku? Zobacz ranking programów do fakturowania i wybierz najlepszy program do faktur online.Prowadzenie firmy, zwłaszcza małej, wiąże się z wystawianiem faktur.  Program do faktur dla małych firm, lekarzy a nawet rolników to podstawa prowadzenia biznesu w Polsce. Poniżej znajdziesz ranking programów do fakturowania online. Zobacz, jaki program do faktur wybrać w 2020 roku i jak się nim posługiwać.

Podczas wybierania zwróć uwagę, czy program do faktur jest z:

 • magazynem,
 • JPK,
 • GUS,
 • bazą danych,
 • logo firmy,
 • podzieloną płatnością,
 • odwrotnym obciążeniem.
Program do faktur online – program udostępniany dla firm, które wystawiają swoim kontrahentom faktury VAT, paragony, rachunki i inne dokumenty księgowe. Umożliwia samodzielne wygenerowanie faktury dla klienta. Jest niezastąpiony zwłaszcza w małej firmie, która nie korzysta z programów magazynowych.

RANKING programów do fakturowania 2020

Są dwie drogi wyboru programu do faktur:

1. Możesz wybrać program do magazynowania, który umożliwia jednoczesne wystawianie faktur. Jeśli posiadasz sklep i setki kategorii produktów, to warto rozważyć wybór jednego z programów: Subiekt GT, Comarch ERP, Sap lub Symfonia. To istne machiny, przeznaczone głównie dla dużych firm handlowych.

2. Jeśli prowadzisz małą firmę i szukasz taniego rozwiązania, to rozważ wybór jednego z poniższych programów do fakturowania. Możesz liczyć na atrakcyjne promocje, prosty interfejs ale i opcje dodatkowe, które można rozbudować w dowolnym momencie.

Poz.OfertaOpłaty
Dodatkowe opcje
1

infakt - program do fakturowaniaInFakt – program do fakturowania

0 zł – do 3 faktur
12 zł/mc
wewnętrzny system księgowości
2

fakturownia - faktury onlineFakturownia – faktury online

0 zł – do 3 faktur
9 zł – 45,60 zł/mc
PayU, PayPal, dotPay, przelewy24, Open API, bankowość online
3

fakturaxl - program do fakturFaktura XL – program do faktur

0 zł – do 10 faktur
8 zł -18 zł/mc
Open API, PayU, Przelewy24, PayPal, bankowość online
4

ifirma - faktury dla firmiFirma – księgowość online

0 zł – do 10 faktur
8,33 zł/mc
bankowość online
5

chmura faktur - programChmura Faktur

0 zł
Idea Cloud, TAX Care

11 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru programu do faktur

Poniżej znajdziesz spis 11 rzeczy, ktore musisz wziąć pod uwagę przy wyborze programu do fakturowania. Są to ważne kwestie z punktu widzenia przedsiębiorcy i wykorzystania programu do wysyłania faktur online.

1. Automatyczne uzupełnianie danych kontrahenta

Podczas wystawiania faktur musisz wprowadzić dane kontrahenta. Gdybyś musiał wpisywać odręcznie nazwę firmy, adres i numery urzędowe, zajęłoby to wiele czasu. Program do faktur powinien mieć w standardzie pobieranie danych kontrahenta po NIP-ie. Wpisujesz NIP, KRS lub REGON, a program pobiera pozostałe dane z systemu GUS. To ułatwia procedurę i oszczędza czas.

2. Możliwość edytowania faktur

Błądzić jest rzeczą ludzką. Ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi. Dlatego program do fakturowania powinien posiadać opcję edycji wystawionych faktur. Taka możliwość ułatwi poprawianie błędów, co przydarza się nie tylko początkującym przedsiębiorcom.

3. Limit wystawiania faktur

Niegdyś programy do faktur miały limity na faktury w danym miesiącu. Obecnie firmy mają takie limity jedynie w darmowej opcji. Z reguły jest to od 3 do 10 faktur w wersji bezpłatnej. Warto mieć to na uwadze przed wyborem darmowej opcji.

Protip: gdy masz limit 3 faktur, to czwartą możesz wystawić w dokumencie typu Excel. Musisz jednak pamiętać o poprawnej numeracji i nazewnictwie faktur.

4. Możliwość wystawiania różnych typów dokumentów

Jedna z ważniejszych opcji, które powinien posiadać każdy program do fakturowania. Oprócz wystawiania faktury VAT, program do faktur online powinien umożliwiać wystawianie faktury marży, korygującej, zaliczkowej, proformy a nawet paragonów i rachunków. Te ostatnie przydadzą się podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej.

5. Prosta obsługa

Program do fakturowania online powinien być prosty w obsłudze. Intuicyjna nawigacja, która nie wymaga uczenia się i szkoleń. To właśnie wyróżnia programy do faktur od rozbudowanych programów magazynowych. Znalezienie odpowiednich funkcji nie powinno zaprzątać głowy.

program do fakturowania
Program do fakturowania – inFakt

6. Automatyczne wysyłanie faktur

Aby ograniczyć pracę i zaoszczędzić czas, programy do faktur dla małych firm oferują automatyczne wysyłanie dokumentów. Polega to na tym, że zaraz po wystawieniu faktury online, klikasz w przycisk który wysyła powstały dokument do kontrahenta. Rzecz jasna oprócz wysyłki pocztą elektroniczną możliwy jest także wydruk faktury i wysyłka pocztą tradycyjną.

7. Cena za program do fakturowania

W przypadku programu do wystawiania faktur online, cena nie odgrywa wielkiej roli. Z tego też powodu, że ceny nie są wysokie i porównywalne. Średnio za korzystanie z programu do fakturowania online zapłacisz od 8 do 12 zł netto na miesiąc. To nie majątek, a jakie ułatwienie w pracy.

8. Możliwość wystawienia faktury w obcym języku i z obcą walutą

Zdarza się, że trzeba wystawić fakturę kontrahentowi zza granicy. W tym celu program do faktur online powinien umożliwiać zmianę języka. Jeśli dodamy do tego możliwość wyboru waluty, to mamy 100% przystosowania do międzynarodowych standardów. Robienie biznesu zza granicą będzie łatwe i przyjemne. Sprawdź, czy program do fakturowania posiada taką opcję.

9. Integracja programu z innymi aplikacjami

Połączenie programu do wysyłania faktur online z bankowością internetową lub ze sklepem internetowym to wyższa półka. Taka opcja ułatwi konfigurację strony www dla firmy i zaoszczędzi czas przedsiębiorcy. Przeczytaj uważnie, czy program do fakturowania zapewnia taką możliwość.

10. Dodatkowe opcje

Opcje premium, czyli dodatkowe możliwości programu do fakturowania to np. dodanie logo i pieczątki firmy na dokumencie. Dla niektórych przedsiębiorców ważna będzie też opcja mobilności, czyli wystawiania faktur za pomocą smartfona. W wersjach pro, dostępne są także inne opcje, jak:

 • własna domena,
 • konto dla klientów,
 • personalizacja wydruku faktur,
 • POS,
 • kody EAN,
 • drukowanie etykiet,
 • faktury cykliczne.

11. Pomocny i dostępny support

Dla początkujących przedsiębiorców, którzy ledwo skończyli zakładanie firmy, wsparcie etapie zaznajamiania się z programem będzie kluczowe. Gdy uczymy się czegoś nowego lub wchodzimy na nowe, nieznane tereny, często mamy problemy. Potrzebujemy pomocy. Od tego jest support, czyli ludzie do obsługi klienta. Zobacz, w jakich godzinach pracuje support w danej firmie i za pomocą jakich narzędzi można się z nim skontaktować.

Program do fakturowania – TOP5

Wiesz już na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze programy do faktur. Zobacz, jak te cechy prezentują się w poszczególnych programach fakturowych. Przeczytaj opisy pięcu najlepszych programów do faktuowania online.

1. Program do wystawiania faktur online – inFakt

ZOBACZ OFERTĘ

Ranking programów do fakturowania otwiera program inFakt. Program jest dostępny dla wielu typów prowadzonej działalności: JDG, spółki, fundacji lub innej działalności. Możesz wystawiać faktury sprzedażowe, zaliczkowe, proformy, marże i inne – nawet w zagranicznych walutach.

Program jest nowoczesny i pozwala na wysyłanie faktur online, z pozycji programu. Nie tylko kontrahent dostanie faktury, ale także księgowy. Program umożliwia bezpłatne dodanie konta dla księgowego. Warto również wspomnieć, że inFakt posiada aplikację mobilną, dzięki której będziesz mógł korzystać z programu poprzez smartfon.

Najważniejsze opcje dostępne w programie do faktur inFakt:

 • możliwa automatyczna windykacja – gdy kontrahenci opóźniają się ze spłatą, możesz zlecić windykację bezpośrednio z aplikacji inFakt,
 • wbudowany faktoring dla firm – możesz zlecić faktoring i otrzymać pieniądze w 24h, niezależnie do terminu zapłaty faktury,
 • link do szybkich płatności – opcja dodania do faktur linku do szybkich płatności, dzięki czemy klienci mogą opłacić należność o wiele szybciej.
 • pomocny support – pomoc działa od poniedziałku do piątku od 7:00 do 22:00.

Jeśli przekonała Cię oferta inFakt, przetestuj jeszcze dziś.


2. Program do faktur online – Fakturownia

ZOBACZ OFERTĘ

Kolejny program do faktur online to Fakturownia. Posiada w płatnej ofercie nielimitowaną ilość wystawianych faktur. Jedynie w wersji darmowej program oferuje do 3 faktur. Interfesj jest prosty w obsłudze i intuicyjny. Nie wymaga szkoleń. Firm dba o bezpieczeństwo przechowywanych danych, a support jest pomocny.

Fakturownia umożliwia utworzenie konta dla księgowego, dzięki czemu nie musisz przesyłać mu osobno faktur. Jest to opcja w 100% darmowa. Ponadto możesz wysyłać faktury pocztą elektroniczną, bezpośrednio z programu. To ułatwi pracę i zaoszczędzi Twój czas.

program do faktur
Program do faktur – Fakturownia

Program jest nowoczesny, o czym świadczy opcja wystawiania faktur w kilku językach obcych i we wszystkich walutach świata. W programie możesz generować wykresy i raporty, co ułatwi Ci kontrolę nad firmowymi finansami. Fakturownia udostępnia aplikację, dzięki której możesz zarządzać programem z pozycji telefonu. To wygodna opcja, zwłaszcza gdy masz zintegrowany system z automatycznymi płatnościami (PayU, dotPay).

Aplikacja umożliwia szybkie wystawianie rachunków i paragonów online. Rachunek na wydruku zawiera tylko kwoty brutto. Rachunki mają oddzielną numerację.

Do najważniejszych cech programu należą:

 • automatycznie generowane kolejne numery dokumentów,
 • wybranie dowolnych stawek VAT na różne produkty,
 • zapamiętywanie danych kontrahentów,
 • system automatycznie i na bieżąco przelicza liczby w dokumencie,
 • możliwość wystawiania “podobnych faktur” na podstawie wyświetlonej,
 • dokument można przesłać do klienta bez korzystania ze skrzynki pocztowej.

Jeśli spodobała Ci się oferta Fakturowni, przetestuj jeszcze dzisiaj.


3. Program do fakturowania – Faktura XL

ZOBACZ OFERTĘ

Ostatnie miejsce na podium rankingu zajął program do fakturowania Faktura XL. Program umożliwia tworzenie 10 faktur w miesiącu bezpłatnie. W wersji płatnej liczba faktur jest nielimitowana. Cena za pełną wersję waha się od 8 do 18 zł miesięcznie, w zależności od wybranego planu. To, co wyróżnia Faktury XL, to wsparcie supportu 24h na dobę.

Faktura XL umożliwia generowanie danych kontrahenta bezpośrednio z bazy GUS. Wystarczy wpisać nr NIP, REGON lub KRS, a program zaciągnie dane klienta, oszczędzając Ci czas. Nie musisz też obawiać się błędów. Program do faktur online umożliwia poprawienie wszystkich danych na fakturze. Jest zintegrowany z systemami płatności: PayU, Przelewy24, PayPal oraz open API.

program do wystawiania faktur
Program do wystawiania faktur – Faktura XL

Dbałość o bezpieczeństwo to priorytet dla Faktura XL. Program automatycznie zweryfikuje Twojego kontrahenta w wykazie Podatników VAT (tzw. Biała lista podatników VAT), a także sprawdzi poprawność konta bankowego. Uchroni Cię to od nieprzyjemności i problemów.

Najważniejsze możliwości programu Faktura XL:

 • 35 rodzajów Faktur i dokumentów – od faktury vat po rachunki i paragony,
 • tworzenie raportów – stworzysz ewidencję sprzedaży i zakupów VAT, KPiR, deklaracje VAT i JPK,
 • baza produktów i klientów,
 • faktury dla klientów zagranicznych – faktury w 7 językach: angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim,
 • wsparcie techniczne 24h/7.

Jeśli przekonała Cię oferta programy do faktur online Faktura XL i sprawdź działanie w praktyce. Uwaga! Po wpisaniu kodu rPLJo, otrzymasz 30% rabatu na pierwszy zakup.


4. Program do wystawiania faktur – iFirma

Czwarte miejsce to program do fakturowania iFirma. Program umożliwia wystawianie każdego rodzaju faktur i rachunków w wielu językach. Za jego pośrednictwem możesz generować Jednolity Plik Kontrolny (JPK), co zdecydowanie ułatwia prowadzenie działalności. Ponadto ten program do faktur online umożliwia pełną integrację z Allegro i e-sklepami w ramach Faktura+.

iFirma posiada aplikację mobilną, która umożliwia korzystanie z programu także poza biurem – zdalnie. Aplikacja jest dostępna w systemach Android oraz iOS. Cena za program nie jest wysoka i wynosi 100 zł na rok, co daje 8,33 zł na miesiąc. Jest oczywiście opcja bezpłatna, w ramach której możesz wystawić aż 10 faktur. Jest to więc dobre rozwiązanie dla małych firm.

Oferta iFirmy to dodatkowe narzędzia. Warto tutaj wspomnieć o:

 • CRM – system do zarządzania bazami kontrahentów,
 • kalendarz – przypomnienia o terminach płatności podatków,
 • notatki – możliwość robienia własnych zapisków przy każdej z faktur,
 • automatyczne generowanie raportów – gdy chcesz się dowiedzieć jaką sprzedaż wygenerowałeś w danym okresie.
 • własne szablony,
 • magazyn.

5. Program do fakturowania – Chmura Faktur

Ostatni opisywany program do fakturowania to Chmura Faktur. Program został stworzony dla TAX Care i jest w 100% darmowy bez limitu faktur. Nazwa programu wzięła się stąd, że dane są przechowywane w chmurze. Dzięki temu masz do nich dostęp non-stop.

W Chmurze Faktur możesz przechowywać faktury przychodowe i kosztowe, co pozwala w pełni sprofesjonalizować działalność małej firmy. Równie istotna informacja, że ilość faktur do wystawiania jest bez limitu.

Chmura Faktur dba o bezpieczeństwo w sposób wyjątkowy. Faktury nie są przesyłane w mailach jako załączniki, lecz w formie linków do pobrania. Linki są z kolei chronione hasłem. To z pewnością jest zgodne w 100% z RODO :-) Ponadto, z punktu bezpieczeństwa ważna kwestia to opcja sprawdzenia kontrahenta. Możesz sprawdzić, czy kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Nie trzeba pisać, jak ważne to jest pod kątem przepisów skarbowych.

Sprawdź inne rankingi dla przedsiębiorców
Ranking kont firmowych – sprawdź najlepsze konta bankowe
Abonament dla firm – ranking ofert telefonii dla firm
Ranking terminali płatnicznych – jaki terminal wybrać?

Jak wybrać najlepszy program do faktur online?

Zastanawiając się, który z powyższych programów wybrać, weź pod uwagę opinie i ofertę. Zdaję sobie sprawę, że oferty są bardzo podobne do siebie. Diabeł tkwi w szczegółach, więc dokładnie przeczytaj możliwości jakie daje konkretny program do wystawiania faktur. Przemyśl, czy razem z fakturami będziesz potrzebował księgowości i programu do magazynowania?

Decydując się na wersję bezpłatną zastanaów się, czy liczba faktur nie przekroczy limitu? Wiadomo, że zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty w firmie i bardzo dobrze. Nie mniej samo to, że zastanawiasz się nad programem do fakturowania jest już pewnym lenistwem. Wszak mógłbyś samodzielnie tworzyć faktury w Excelu, ręcznie wprowadzać dane, wysyłać faktury pocztą itp. itd. Wiesz jednak, że czasem warto zapłacić te kilka złotych za usługę i zaoszczędzić wiele czasu. Bo czas to pieniądz!

Najlepszy program do wystawiania faktur musi zapewnić Ci te funkcje, których naprawdę potrzebujesz. Wszystkie inne “bajery”, które nie są Ci potrzebne, warto odrzucić. Program musi być prosty w obsłudze i bezpieczny – tak dla Ciebie jak i dla kontrahentów. Masz przecież do czynienia z danymi wrażliwymi, a te muszą być chronione zgodnie z dokumentacją RODO, jaką masz wdrożoną w swojej firmie.

Weź pod uwagę, że dobry program do faktur online musi mieć opcję generowania raportów. Zwłaszcza, jeśli potrzebujesz samodzielnie wysyłać pliki JPK. Konto dla księgowego w programie jest rówie istotne, aby nie było konieczne ściąganie faktur do PDF i wysyłanie ich e-mailem. Możesz to przecież zrobić za pośrednictwem programu, a najlepiej żeby księgowy sam ściągnął sobie dokument na dysk.

Sprawdź przed otwarciem firmy
1. Konto firmowe w NEST BANK-u – w pełni darmowe
2. Kredyt gotówkowy BGŻ Paribas – do 200 tys. zł na otwarcie firmy
3. Kredyt na firmę w NEST Bank – do 550 tys. zł na rozwój istniejącej firmy
4. Telefony firmowe w PLAY – od 43 zł brutto

3 programy do magazynowania – PRZEGLĄD OFERT

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego programu do faktur, rozejrzyj się po ofertach programów do magazynowania. Są to potężne programy skierowane do większych firm. Przedstawiamy oferty 3 największych programów do magazynowania, w których jedną z opcji jest program do fakturowania.

1. InsERT Subiekt GT

Subiekt GT jest częścią linii InsERT GT, która zawiera również:

 • Rachmistrza GT – program do prowadzenia księgowości w formie książki przychodów i rozchodów lub ewidencji podatku zryczałtowanego,
 • Rewizora GT – program do prowadzenia księgi handlowej,
 • Gratyfikanta GT – system kadrowo-płacowy,
 • Gestora GT – system zarządzania relacjami z klientami.

Najważniejsze możliwości Subiekta GT:

 • pełna obsługa wszystkich typów dokumentów handlowych i magazynowych,
 • prowadzenie kartoteki kontrahentów,
 • prowadzenie kartoteki towarów, usług, kompletów i opakowań zwrotnych z rozbudowaną kalkulacją cen (10 poziomów cen sprzedaży, w tym ceny walutowe),
 • obsługa przedpłat, płatności kartą kredytową oraz sprzedaży kredytowanej.

2. Sage Symfonia Start 2.0

Intuicyjny program do obsługi codziennych operacji sprzedażowych. Dedykowany firmom, które rozliczają się uproszczoną księgowością i nie prowadzą magazynu. Zapewnia szybkie wystawianie dokumentów sprzedażowych. Możliwość rozszerzenia o dodatkowe moduły, takie jak:

 • księgowość,
 • magazyn,
 • kadry i płace,
 • HR.

ranking programów do fakturowania

3. Oprogramowanie SAP ERP

Oprogramowanie SAP ERP obsługuje takie zagadnienia jak:

 • finanse,
 • controlling,
 • zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • logistyka,
 • a także dodatkowe pakiety dedykowane dla kilkunastu branż.

4. Comarch ERP Optima Faktury

Moduł Comarch ERP Optima Faktury umożliwia:

 • wystawienie faktur sprzedażowych i zakupowych,
 • fiskalizację sprzedaży dla osób fizycznych,
 • obsługę transakcji w złotówkach i w walutach obcych,
 • wystawianie dokumentów korygujących (korekty: danych, ilości, wartości (ceny), stawki VAT, zbiorcza/rabat, kursu walut),
 • sprzedaż/zakup ze standardowymi formami płatności (gotówka, przelew, kompensata), jak również zdefiniowanymi przez Użytkownika programu,
 • prowadzenie rejestru usług i kontrahentów.

Podsumowanie i opinia

Ranking programów do fakturowania zapewnił Ci wiele danych i informacji. Programy do faktur online powstają jak grzyby po deszczu, więc to na pewno nie wszystkie dostępne na rynku. Polecam wykonać własny research lub po prostu wybrać z propozycji w tabeli. Sam używam Fakturowni i jestem zadowolony, ale każdy z tych programów zasługuje na uwagę i polecenie.

Program do wystawiania faktur online to ważny element podczas zakładania firmy. W zasadzie trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek samodzielnie bawił się w wystawianie faktur w programie tekstowym lub arkuszu kalkulacyjnym. Choć jeszcze kilka lat temu był to standard w wielu małych firmach. Przemyśl raz jeszcze wszystkie za i przeciw i wybierz mądrze.

[Głosów: 3   Average: 3.7/5]

5 thoughts on “Jaki program do faktur wybrać? [Ranking programów do fakturowania]

 1. Dzięki za świetny artykuł. Prowadzę działalność od kilkunastu lat i szukając programu do faktur kierowałem się zawsze tym aby miał jak najwięcej możliwości, nie ograniczał firmy w żadnym zakresie. Jednocześnie powinien być przystępny cenowo. Testowałem Infakt, FakturęXL, Fakturownie, iFirmę, wFirmę, Comarch ERP XT, Chmurę faktur i rządową e-mikrofirmę.
  Zdecydowanie najsłabiej wypada e-mikrofirma, nie ma tam zbyt wielu możliwości, program jest mało intuicyjny i toporny. Kolejnym słabym programem był Comarch ERP i Chmura faktur oba są ciężkie w funkcjonowaniu, nie ma wielu rzeczy i wolno działają. Ktoś ich nie przemyślał tworząc. wFirma o której tu nie wspomniano jest bardzo rozbudowana przez co traci na intuicyjności, można się szybko pogubić. inFakt oraz iFirma są mniej rozbudowane, dość drogie jeśli chodzi o prowadzenie księgowości dla małej firmy oraz również trudne w użytkowaniu. Pewne rzeczy są poblokowane lub ich brakuje. Z Fakturowni oraz FakturaXL korzystało się najlepiej. Są podobne, bardzo intuicyjne, pozwalają na wiele własnych ustawień.
  Postawiłem finalnie na FakturaXL ponieważ jest znacznie tańszy i posiada wysyłkę JPK i deklaracji bezpośrednio z programu do Urzędu Skarbowego.

 2. U nas w firmie stosuje się oprogramowanie Firmao, doskonały program do faktur, a oprócz tego integruje wiele obszarów w firmie. Polecam

 3. Rynek tego typu programów rozwija się na bieżąco. Widać to nawet po wynikach w wyszukiwarce. Podstawa to własnie trafić na ten sprawdzony. Według mnie super sprawdza się podpytanie znajomych o opinie, moze jakies zaprzyjaźnione firmy albo własnie mozna poczytać opinie w sieci. Mnie w zestawieniu brakuje jeszcze systemu Bizin. Korzystam z programu od 2018r. na rocznym abonamencie premium. Fajne w tym jest to, ze fakture moge wystawiać zdalnie własciwie w kazdym miejscu na ziemi i to z roznych nośników. Ułatwia to prace mnie i moim handlowcom w terenie. Klienci nie zawsze chca czekac na przesłanie faktur. Ta wystawiona na miejscu – ułatwia współprace i kreuje nas jako porządną zorganizowaną firmę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *