Trackball zamiast myszki – opinie i ranking

trackball zamiast myszki

Trackball to zbawienie dla nadgarstków. Sprawdź ranking i opinie, dlaczego warto wybrać trackball zamiast myszki.

Trackball to coraz popularniejsza alternatywa dla myszek komputerowych. Zdaniem ekspertów, trackball jest dużo przyjaźniejszy dla nadgarstka, co jest szczególnie ważne dla osób, które dużo czasu spędzają przy komputerze, a ich praca wiąże się z koniecznością wykonywania precyzyjnych ruchów kursorem.

Trackball jest nazywany także manipulatorem kulkowym, co samo w sobie zdradza jego zastosowanie. Sprawdźmy, jakie plusy i minusy posiada trackball zamiast myszki.

Co to jest trackball? – zwany manipulatorem kulkowym. Urządzenie wskazujące do komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych. Swoim wyglądem przypomina tradycyjną myszkę, ale dodatkowo jest wyposażony w dużą kulkę, która umożliwi precyzyjne sterowanie kursorem. Jest stosowany w laptopach, gdzie stanowi alternatywę dla touchpada.
Przejdź do wybranego tematu:

  1. Jak zbudowany jest trackball?
  2. Zalety trackballa
  3. Minusy trackballa
  4. Dla kogo trackball zamiast myszki?
  5. Na co zwrócić uwagę kupując trackball

Chociaż trackball nie jest nowatorskim rozwiązaniem, dopiero od niedawna cieszy się tak dużą popularnością. W dużej mierze jest to zasługa czołowych producentów, którzy posiadają w swojej ofercie bardzo nowoczesne trackballe o futurystycznym wyglądzie. Osoby, które posiadają trackball, również go polecają.

JAK ZBUDOWANY JEST TRACKBALL?

Trackball w dużej mierze przypomina zwykłą myszkę komputerową. Ma przyciski i rolkę do scrollowania, ale dodatkowym elementem jest duża kulka, którą umieszcza się zwykle z boku, na lewo od przycisków (w wersji dla leworęcznych po prawej stronie).

Wiele dobrego można usłyszeć o samej pracy tego urządzenia, które ma być dużo przyjaźniejsze dla nadgarstka. Wiąże się to z tym, że do poruszania kursorem nie trzeba przesuwać całego urządzenia jak w przypadku myszy, a jedynie kulkę. Robi się to za pomocą kciuka.

Czasami kulka jest umieszczana na środku, pomiędzy przyciskami. Trackball jest dostępny także w formie myszki pionowej, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. W gruncie rzeczy oba te urządzenia nie różnią się od siebie i tylko obecność manipulatora kulkowego odróżnia trackball od myszki.

Przykładowe trackballe
1. Digitus Trackball – od 179 zł
2. Kenstington Trackball – od 173 zł
3. Logitech MX Ergo – od 372 zł
4. Logitech M570 – od 513 zł

ZALETY TRACKBALLA

Zdaniem wielu, trackballa zamiast myszki to bardzo ciekawa alternatywa do wygodnego stosowania kursorem. W nowoczesnych urządzeniach użytkownicy mają do wyboru dwie opcje: mogą liczyć zarówno na optyczny sensor pod myszką, który umożliwi tradycyjne poruszanie, jak również bardzo czuły manipulator kulkowy, który umożliwi poruszanie kursorem bez konieczności poruszania myszką.

Jest to zatem dodatkowa funkcja, która w wielu sytuacjach może okazać się bardzo pomocna.

Poniżej prezentujemy cztery najważniejsze zalety trackballa:

1. Ergonomiczna praca nadgarstka

Dużym plusem jest niewątpliwie komfort nadgarstka. Osoby, które dużo czasu spędzają przy komputerze, często muszą bardzo dużo poruszać myszką. Dotyczy to zwłaszcza grafików komputerowych i projektantów, którzy każdego dnia muszą poświęcić nawet ponad osiem godzin na poruszanie myszką.

To naprawdę spore wyzwanie dla nadgarstka, który po kilku dniach takich obciążeń może zacząć boleć, co na pewno nie ułatwi nam pracy. W takich właśnie sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się trackball.

Trackball umożliwi lekkie i bezproblemowe poruszanie kursorem z pomocą palca – kciuka lub palca wskazującego w zależności od umiejscowienia manipulatora kulkowego. W ten sposób można poruszać kursorem bez konieczności poruszania całą myszką. Dodatkowo, profesjonalne trackballe są projektowane w taki sposób, aby zapewnić ergonomiczne położenie

2. Duża precyzja ruchu kursora

Trackball docenią także użytkownicy, którzy oczekują od ruchu kursora maksymalnej precyzji. Tutaj również na myśl przychodzą przede wszystkim graficy komputerowi, ale również gamerzy oraz analitycy, które spędzają dużo czasu w arkuszach kalkulacyjnych i chcą szybko wybrać konkretną komórkę.

Także redaktorzy i copywriterzy docenią możliwość wygodnego i szybkiego umieszczenia kursora w konkretnej pozycji. Tutaj wiele zależy od rozdzielczości trackballa. Oznacza odległość (liczbę pikseli) na jaką poruszy się kursor po przesunięciu kulki o cal. Im większa rozdzielczość, tym na większą odległość poruszy się kursor. Warto jednak zauważyć, że w przypadku niektórych urządzeń z górnej półki istnieje możliwość swobodnego konfigurowania czułością trackballa.

Duża precyzja i czułość kulki może być od czasu do czasu przeszkodą, zwłaszcza, gdy korzystamy z urządzenia tak, jak z tradycyjnej myszy komputerowej. Dlatego też, niektórzy producenci trackballi stosują funkcję, która umożliwia wyłączenie trackballa w sytuacji, gdy z niego nie korzystamy. To dodatkowo pozwala dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb.

3. Brak konieczności posiadania podkładki pod myszkę

Myszy optyczne wymagają oczywiście podkładki, ponieważ lśniący blat biurka może je mylić i zakłócać prawidłową pracę. A co w sytuacji, gdy w danym momencie nie mamy możliwości wykorzystania podkładki? Pojawia się problem.

No chyba, że mamy pod ręką uniwersalny trackball, który umożliwi swobodne poruszanie kursorem z pomocą kulki. Trackball nie wymaga żadnych podkładek, ponieważ jest wyposażona w czujniki optyczne reagujące przede wszystkim na światło. Trackball może być zatem sporym udogodnieniem dla wszystkich osób, które często biorą sprzęt ze sobą i używają go w różnych miejscach, gdzie zawsze można umieścić podkładkę pod mysz.

4. Nowoczesne funkcje trackballi

Ponadto, trackballe oferują użytkownikom wiele nowoczesnych funkcji, dzięki którym, użytkowanie stanie się dużo wygodniejsze. Na uwagę zasługują przede wszystkim programowalne przyciski, które z pewnością docenią programiści, ale również gamerzy.

Trackballe dobrej jakości umożliwiają dostosowanie czułości manipulatora lub wyłączenie go, gdy z niego nie korzystamy. Mogą być wyposażone w dodatkowe oświetlenie, które przyda się w sytuacji braku światła w pokoju – jest to typowe dla gamerów, którzy chcą lepiej wczuć się w klimat rozgrywki.

Reasumując, trackball łatwo jest dostosować do swoich indywidualnych oczekiwań.

CZY TRACKBALL POSIADA MINUSY?

Ciężko w zasadzie wskazać wady tego rozwiązania. Pewnym minusem może być cena – dobre trackballe okażą się nieco droższe od myszek o tych samych parametrach.

W pewnych sytuacjach, pewną wadą jest także duża czułość trackballa. W momencie tradycyjnego użytkowania wystarczy lekko zahaczyć manipulator kulkowy, aby mocno poruszyć kursorem. Dlatego też, w niektórych urządzeniach producenci umożliwiają wyłączenie trackballa na czas, gdy będziemy wykorzystywać urządzenie tak, jak tradycyjną myszkę komputerową.

Niekiedy wadą może być wielkość. Trackballe są zwykle nieco większe niż mysz, zwłaszcza taka miniaturowa. Nie mniej trackballe mają też różne kształty, więc można wybrać odpowiedni pod siebie.

DLA KOGO TRACKBALL ZAMIAST MYSZKI?

Trackballe są dedykowane wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu przed komputerem. TOP5 w wyposażeniu biura i stanowiska pracy to trackball.

Możliwość poruszania kursorem z pomocą kulki, bez konieczności poruszania całą myszką jest bardzo wygodne dla nadgarstka, zwłaszcza, gdy specyfika pracy wymaga ciągłego poruszania kursorem. Dotyczy to zwłaszcza grafików komputerowych oraz projektantów.

Ze względu na dodatkową funkcję, jaką oferuje manipulator kulkowy, rozwiązanie to sprosta oczekiwaniom gamerów, którzy oczekują najlepszego sprzętu o wysokiej jakości.

Warto zauważyć, że trackball zamiast myszki to dobra opcja ze względu na dodatkową funkcję. Takie urządzenie wciąż można użytkować jak zwykłą myszkę, ale gdy będzie to potrzebne lub wygodne, możemy przerzucić się na sterowanie kursorem z pomocą wbudowanej kulki. Dlatego też, trackballe znajdą zastosowanie jako tradycyjna mysz i sprawdzą się zarówno w pracy, jak również przy codziennym użytkowaniu komputera.

Przedsiębiorca używający laptopa biznesowego warto aby posiadał trackball – przede wszystkim dla zdrowia i wygodnego użytku podczas podróży.

Z całą pewnością docenisz możliwości, jakie oferuje trackball, gdy akurat będziesz potrzebować dużej precyzji przy poruszaniu kursorem.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC TRACKBALLA?

Wybierając trackballa w dużej mierze zwracamy uwagę na te same czynniki, które uwzględnilibyśmy przy zakupie myszki tradycyjnej. Aby wybrać model w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Trackball przewodowy lub bezprzewodowy – zaletą trackballa przewodowego jest to, że nie musimy martwić się poziomem baterii lub ewentualnymi zakłóceniami łączności, natomiast trackball bezprzewodowy to większa wygoda i brak ciągnącego się po biurku przewodu.
  • Rodzaj łączności bezprzewodowej – jeśli wybierasz trackball bezprzewodowy, zwróć uwagę, w jaki sposób będzie on się łączył z urządzeniem. Czy będzie wymagany port USB z nadajnikiem, czy też w zupełności wystarczy sparowanie dwóch urządzeń Bluetooth.
  • Cena – w zależności od posiadanego budżetu, cena trackballa waha się od ok. 150 do 600 zł.
  • Profil myszy – większość osób nie zdaje sobie sprawy, ale myszy i trackballe są dostępne w wersji dla osób leworęcznych, w których układ klawiszy oraz umiejscowienie kulki jest inne.
  • Rodzaj zasilania – warto także zwrócić uwagę, czy trackball jest zasilany tradycyjnymi bateriami, czy też posiada akumulator, który można ładować poprzez podłączenie przewodu USB.
  • Zasięg – Jeśli trackball będzie podłączony do urządzenia stojącego nieco w oddali od biurka, wówczas warto zwrócić uwagę na zasięg. Zwykle jest to ok. 10 metrów.
  • Rozdzielczość – wyraża odległość jaką pokona kursor po przesunięciu trackballa o jeden cal. Im większa rozdzielczość, tym większa odległość, na jaką przesunie się kursor.
  • Przyciski programowalne – dużym udogodnieniem są trackballe wyposażone w przyciski programowalne, pod którymi można zaprogramować dodatkowe funkcje. W tym miejscu warto zwrócić uwagę także na liczbę przycisków.
  • Opinie klientów – na pewno warto także sprawdzić, co o danym produkcie służą klienci, którzy zdecydowali się już na zakup.

W ostatniej kolejności można zwrócić uwagę na wygląd i kolor trackballa, jak również dodatkowe oświetlenie, które docenią przede wszystkim wszyscy gracze. Kierując się powyższymi kryteriami na pewno wybierzesz trackball dostosowany do swoich potrzeb.

Przykładowe trackballe
1. Digitus Trackball – od 179 zł
2. Kenstington Trackball – od 173 zł
3. Logitech ERGO – od 199 zł
Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *