Jaki fotel do pracy przy komputerze? Idealny fotel do biurka

jaki fotel do biura

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać, żeby wygodnie i zdrowo pracować w biurze? Sprawdź jak powinien wyglądać idealny fotel do biurka.

Fotel to bardzo ważny element wyposażenia biura. Dobry fotel biurowy gwarantuje wysoki komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Wpływa na prawidłowe podparcie kręgosłupa, lędźwi, odcinka szyjnego i głowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które spędzają za biurkiem wiele godzin.

Dobry fotel do biura jest w stanie skutecznie zminimalizować szkodliwy wpływ dłuższego przebywania w pozycji siedzącej.

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać, żeby wygodnie i zdrowo pracować w biurze? Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry oraz udogodnienia, wziąć pod uwagę wystój biura, jak również indywidualne oczekiwania.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ DOBRY FOTEL DO BIURKA?

Pozycja w jakiej pracujesz przy biurku ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Nieprawidłowa pozycja ciała bardzo szybko zemści się dokuczliwymi bólami oraz osłabionymi stawami. Tylko odpowiednio dobrany fotel do biurka jest w stanie sprawić, że nawet wielogodzinna praca przy biurku będzie bezpieczna,

Aby praca przy komputerze stała się komfortowa dla Twojego kręgosłupa, musisz znaleźć fotel biurowy dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Na jakość wykonania fotela wpływają przede wszystkim materiały wykorzystane przez producenta. Należy zwrócić uwagę na materiał korpusu oraz obicia.

Aby uzyskać dobrą ergonomię całego ciała, fotel do pracy przy biurku musi być dostosowany pod względem wysokości oraz kąta nachylenia. Dlatego też jakościowe fotele biurowe zapewniają szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów podparcia.

Przy dużym stanowisku pracy, na które składa się nie tylko biurko, ale również szuflady, drukarka biurowa oraz inne urządzenia, dużym udogodnieniem będzie fotel obrotowy. Fotel do pracy przy komputerze powinien być wyposażony w wytrzymałe kółka, które umożliwią poruszanie się na fotelu. To tylko część aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, aby dobrać dobry fotel do biurka.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC FOTEL DO BIURA?

Czas na konkrety. Przymierzając się do zakupu fotela biurowego musisz wziąć pod uwagę szereg czynników. Tylko w ten sposób można dobrać fotel do pracy, który będzie funkcjonalny, trwały, wygodny oraz dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź 10 aspektów, pod kątem których możesz porównywać ze sobą poszczególne fotele do biura:

 1. typ fotela,
 2. kluczowe parametry (wysokość, szerokość, głębokość),
 3. możliwość regulacji fotela,
 4. materiały wykorzystane do produkcji,
 5. maksymalne obciążenie,
 6. dodatkowe udogodnienia i funkcje,
 7. wygląd i stylistyka fotela,
 8. cena fotela biurowego,
 9. opinie użytkowników,
 10. renoma producenta.

Warto poświęcić nieco więcej czasu na zakup dobrego fotela biurowego. Zwłaszcza, jak wiele zależy od dobrego fotela. Pamiętaj, że dobry fotel do biurka to nie tylko element wystroju wnętrza. To przede wszystkim kluczowy element wyposażenia odpowiedzialny za komfortową, ergonomiczną i bezpieczną pracę.

1. Typ fotela biurowego

Na początku zwróć uwagę na typ fotela biurowego. Najczęściej wykorzystywane są fotele obrotowe wyposażone w kółka, które umożliwiają poruszanie się po pomieszczeniu bez konieczności wstawania. Jest to spore udogodnienie, gdy obsługujesz duże stanowisko pracy.

Sprawdź fotele obrotowe w sklepie: LINK

Jednak dostępne są również fotele stacjonarne wyposażone w tradycyjne nóżki. To dobra opcja, gdy zależy Ci na nieco mniejszym fotelu do biurka. Przy mniejszym fotelu masz pewność, że nie potrzeba zmieniać położenia ciała względem biurka.

Sprawdź fotele stacjonarne w sklepie: LINK

Warto także wyróżnić hokery, czyli wysokie krzesła kojarzone głównie z barami. Jak się okazuje, dostępne są również specjalistyczne hokery biurowe. Szczególną popularnością cieszą się hokery umożliwiające pracę w pozycji półstojącej lub siedzącej.

Sprawdź hokery obrotowe w sklepie: LINK

hokery biurowe do pracy biurowej
hokery biurowe do pracy biurowej

2. Podstawowy parametry fotela biurowego

Do kluczowych parametrów foteli biurowych zaliczymy:

 • wysokość,
 • szerokość,
 • głębokość,
 • szerokość i głębokość siedziska.

Fotel do biurka powinien mieć wysokość, która umożliwi utrzymanie wzroku na wysokości monitora. Jednocześnie, fotel powinien być na tyle wysoki, aby nie zachodziła konieczność podkulania nóg. Szerokość i głębokość siedziska mają duży wpływ na komfort pracy. Zwłaszcza osoby puszyste powinny zwrócić szczególną uwagę na powierzchnię siedziska.

Wysokość, szerokość i głębokość mebla mają także duże znaczenie w kontekście fotela jako elementu wystroju wnętrza. Warto się zastanowić nad tym, czy zależy Ci na niewielkim i poręcznym fotelu dobrze wpisującym się w przestrzeń, czy też na dużym i imponującym fotelu z masywnymi podparciami.

Jeśli powierzchnia stanowiska pracy nie należy do największych, wówczas trzeba bardzo uważać, zwłaszcza z głębokością. W innym razie fotel może zajmować zbyt dużo przestrzeni.

3. Możliwość i zakres regulacji fotela

Dobry fotel do biurka powinien zapewnić ergonomiczną i komfortową pracę. Aby tak się stało, powinien być idealnie dostosowany do ciała. Absolutną podstawą jest oczywiście regulacja wysokości. Jednak najlepsze fotele do biura oferują znacznie więcej możliwości, a mianowicie:

 • regulację podparcia odcinka lędźwiowego,
 • regulację podparcia zagłówka,
 • regulację podłokietników,
 • regulację kąta nachylenia głównego oparcia.

Im większy zakres regulacji, tym łatwiej będzie dostosować fotel bo biurka do indywidualnych potrzeb, tak, aby zagwarantował bezpieczną i komfortową pracę nawet na przestrzeni wielu godzin.

4. Materiały wykorzystane do produkcji

Dobry fotel do pracy przy komputerze powinien odznaczać się wysoką trwałością wykonania. Należy zatem sprawdzić, jakie materiały zostały wykorzystane do jego produkcji.

Korpus fotela powinien być wykonany z wytrzymałego i solidnego materiału, takiego jak metal, np. chrom. Warto natomiast unikać korpusów plastikowych, które zwłaszcza przy dużych obciążeniach mogą pękać. Dobrym, aczkolwiek rzadko stosowanym rozwiązaniem ze względu na wyższą cenę jest drewno.

Kolejną kwestią jest materiał obicia. Skóra naturalna i skóra sztuczna są bardzo eleganckie, ale zwłaszcza w upalne dni, gdy w biurze nie ma klimatyzacji, mogą prowadzić do nadmiernego pocenia się. Dobrą opcja są zatem oddychające tkaniny. Praktycznym i trwałym rozwiązaniem jest również welur.

fotele do pracy biurowej
fotele stacjonarne do pracy biurowej

5. Obciążenie maksymalne

Każdy fotel do biura posiada maksymalne obciążenie, które informuje o tym, jak duża może być waga osoby, która będzie z niego korzystać. Wpływ na ten czynnik ma oczywiście materiał korpusu.

Fotele o niskiej jakości wykonania mogą mieć problem już przy obciążeniach powyżej 100 kg. Większość dostępnych krzeseł i foteli biurowych posiada maksymalne obciążenia na poziomie 120 – 130 kg, aczkolwiek dostępne są również takie, które spokojnie wytrzymają ponad 150 kg.

6. Dodatkowe udogodnienia

Wielogodzinna praca przy komputerze może być męcząca. Wiedzą o tym producenci foteli biurowych, którzy oferują nowoczesne rozwiązania, mające na celu dostarczyć odrobinę relaksu w trakcie przerwy. Może to być funkcja masażu, jak również wysuwany podnóżek.

Do cech dodatkowych zaliczymy także regulację poszczególnych elementów: podłokietników, zagłówka, siedziska. Jeśli zależy Ci na sprawnym poruszaniu się po biurze bez konieczności wstawania z fotela, ważnym wyposażeniem dodatkowym fotela są oczywiście dobrej jakości kółka jezdne.

7. Wygląd i stylistyka fotela

Fotel do biura powinien pasować do wystroju wnętrza, a co za tym idzie, należy zwrócić uwagę także na kolorystykę oraz stylistykę foteli.

Jeśli chodzi o styl, możemy wyróżnić:

 • duże i masywne fotele biurowe z obiciem skórzanym,
 • nowoczesne i bardziej modernistyczne fotele kubełkowe,
 • fotele o stylistyce klasycystycznej, pasujące do eleganckich gabinetów.

Jeśli chodzi o kolorystkę, najpowszechniejsze są fotele czarne, brązowe, szare i beżowe. Bez problemu znajdziesz też fotele białe, niebieskie, zielone, żółte, a nawet czerwone.

fotele biurowe do pracy przy komputerze
fotele biurowe obrotowe do pracy przy komputerze

8. Cena fotela biurowego

Na zakupie fotela biurowego nie należy oszczędzać. Pamiętajmy, że od niego zależy komfort pracy, a także bezpieczeństwo i odpowiednia pozycja ciała. W związku z tym, na pewno lepiej dopłacić 200 – 300 zł i cieszyć się fotelem, który zapewni oczekiwaną wygodę.

Sprawdź ceny foteli biurowych: LINK

Droższy fotel to trwałość na przestrzeni wielu lat, aniżeli budżetowy fotel kiepskiej jakości, który wytrzyma rok, dwa.

9. Opinie innych klientów

Przy zakupie wielu cennych informacji mogą nam dostarczyć opinie ze strony innych użytkowników, którzy zakupili już interesujący nas fotel. To w zasadzie najlepszy sposób na to, aby oddzielić nic nie warte fotele od profesjonalnych i jakościowych foteli biurowych.

Czasami za sprawą opinii klientów można kupić naprawdę dobry fotel do biurka za rozsądną cenę.

10. Renoma producenta

Na koniec pozostaje jeszcze producent fotela. To również cenna informacja w kontekście jakości wykonania. Jeśli fotel do biura został wykonany przez mało znaną firmę, o której nie znajdziemy nawet konkretnych informacji w sieci, taki zakup jest bardzo ryzykowany.

Warto wybrać fotel stworzony przez znanego producenta, który działa w branży od wielu lat. Nie musi to być koniecznie znana i popularna marka. Istnieją także mniejsze i mniej znane firmy, ale cieszące się dużym zaufaniem klientów.

JAK WYBRAĆ IDEALNY FOTEL DO PRACY PRZY KOMPUTERZE?

W pierwszej kolejności zawsze należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry oraz zakres regulacji, ponieważ to od tego w głównej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo pracy. Dobry fotel do pracy przy komputerze powinien być także trwały, dlatego należy zwrócić uwagę na materiał korpusu, materiał obicia oraz maksymalne obciążenia.

Na komfort pracy wpływają także liczne udogodnienia, takie jak chociażby wysuwany podnóżek, regulowany kąt nachylenia oparcia, czy też funkcja masażu. Jakość fotela można zweryfikować na podstawie opinii klientów oraz renomy producenta.

Nie ulega wątpliwości, że dobrze dobrany fotel do biura powinien także pasować do wiodącego wystroju wnętrza. W związku z tym należy zwrócić uwagę zarówno na jego kolorystkę, jak również styl.

Jeśli powierzchnia stanowiska pracy jest mocno ograniczona, warto zwrócić uwagę na głębokość i szerokość fotela w miejscu, gdzie jest on największy.

Na koniec pozostaje jeszcze cena, ale w przypadku foteli biurowych na pewno nie należy oszczędzać. Trzeba mieć na uwadze, że prawidłowo dobrany fotel do biurka gwarantuje wysoki komfort i bezpieczeństwo pracy.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Jaki fotel do pracy przy komputerze? Idealny fotel do biurka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *