Przedsiębiorcy zadają sobie często pytanie, jaki laptop kupić do biura? Laptopy biznesowe to cała gama produktów. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Cechy laptopa biznesowego, na które trzeba zwrócić uwagę (wg ważności):
- ekran,
- pamięć,
- dysk twardy,
- mobilność,
- procesor,
- kartę graficzną.
Laptop biznesowy do 4000 zł
Wyposażenie biura w sprzęty rozpoczynamy od laptopa. Laptopy biznesowe w cenach poniżej 4 tys. złotych to sprzęty, które mogą z powodzeniem być używane w biurach. Praca biurowa na laptopie z dyskiem SSD i procesorem Core i5 będzie wydajna i ergonomiczna. Spójrz na poniższą listę laptopów i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje wymagania.
Laptop HP 250 G7 (6BP03EA)
- Ekran – 15,6″
- Dysk – 256GB SSD
- Pamięć – 8GB
- Procesor – Core i5
- Cena – od 2590 zł
Laptop HP 250 G7 (6EC12EA)
- Ekran – 15,6″
- Dysk – 256GB SSD
- Pamięć – 8GB
- Procesor – Core i7
- Cena – od 3120 zł
Laptop Vostro 3480
- Ekran – 14″
- Dysk – 128GB SSD
- Pamięć – 4GB
- Procesor – Core i7
- Cena – od 3400 zł
DELL Latitude
- Ekran – 13,3″
- Dysk – 256GB SSD
- Pamięć – 4GB
- Procesor – Core i3
- Cena – od 3700 zł
Laptop biznesowy powyżej 4000 zł
Laptopów powyżej 4000 zł jest dużo, a ich zróżnicowanie opiera się o procesor, pamięć, dysk i kartę graficzną. Swoje robi również marka i wykonanie laptopa. Rozejrzyj się po poniższych propozycjach i sprawdź, który z laptopów biznesowych będzie dla Ciebie idealny.
Lenovo ThinkPad E590 (20NB0012PB)
-
- Ekran – 15,6″
- Dysk – 256GB SSD
- Pamięć – 8GB
- Procesor – Core i7
- Karta graficzna – AMD Radeon RX 550X
- Cena – od 4500 zł
DELL Latitude
- Ekran – 15,6″
- Dysk – 256GB SSD
- Pamięć – 16GB
- Procesor – Core i5
- Karta graficzna – Intel UHD Graphics 620
- Cena – od 4800 zł
Microsoft Surface Laptop 2
- Ekran – 13,5″
- Dysk – 256GB SSD
- Pamięć – 8GB
- Procesor – Core i5
- Karta graficzna – Intel UHD Graphics 620
- Cena – od 5700 zł
Lenovo ThinkPad T490 (20N2000QPB)
- Ekran – 14″
- Dysk – 512GB SSD
- Pamięć – 8GB
- Procesor – Core i7
- Karta graficzna – Intel UHD Graphics 620
- Cena – od 6700 zł
DELL XPS 13 9380-6243
- Ekran – 13.3″
- Dysk – 512GB SSD
- Pamięć – 16GB
- Procesor – Core i7
- Karta graficzna – Intel UHD Graphics 620
- Cena – od 8700 zł
DELL XPS 7590-3821
- Ekran – 15.6″
- Dysk – 512GB SSD
- Pamięć – 16GB
- Procesor – Core i7
- Karta graficzna – NVIDIA GeForce GTX 1650
- Cena – od 9800 zł
Dell Precision M7740 1022853172438
- Ekran – 17.3″
- Dysk – 512GB SSD
- Pamięć – 16GB
- Procesor – Core i7
- Karta graficzna – NVIDIA Quadro RTX 3000
- Cena – od 15000 zł
Laptopy poleasingowe
Osobą kategorią laptopów są biznesowe laptopy poleasingowe. Leasing dla firm jest bardzo popularny. Dzięki niemu firma może w dobrej cenie nabyć sprzęt, nie stając się jego właścicielem, a jedynie użytkownikiem. Po zakończeniu leasingu laptop biznesowy można wykupić (prawo pierwokupu) lub wyleasingować inny – lepszy. Firmy przeważnie wybierają drugą opcję, a laptopy poleasingowe trafiają do sprzedaży.
Programy lojalnościowe – które wybrać, aby zwiększyć sprzedaż?
Tajemniczy klient – sprawdź, jak pokonać konkurencję
Laptopy biznesowe poleasingowe to sprzęty najwyższej jakości w bardzo dobrej cenie. Często są to ceny o 1/3 a nawet o połowę niższe od katalogowych. Firmy sprzedające takie komputery dają na nie gwarancje. Gwarancja jest zazwyczaj na rok lub – rzadziej – rozruchowa.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do pracy?
Laptopy biznesowe posiadają kilka cech, które wyróżnia je spośród innych komputerów. Są to m.in. wodoodporna klawiatura i port USB 3.0 i 2.0. Obudowa takich komputerów jest wykonana z lekkiego, ale mocnego tworzywa. Sprawdź poniższą listę cech, którymi charakteryzują się laptopy biznesowe.
1. Ekran
Jeśli mowa o ekranie w laptopie biurowym, to mamy na myśli przede wszystkim jego przekątną. Wielkość ekranu w laptopie do biura musi być spora, aby ułatwić pracę stacjonarną. Z kolei jeśli laptop będzie często w podroży, wówczas preferowane są mniejsze rozmiary. Przekątna ekranu w przypadku typowych laptopów biznesowych wynosi z reguły 13.3″ lub 14″. Popularne są również 15,6″, które nadają się zarówno do pracy biurowej jak i na spotkania biznesowe. Typowa wielkość do pracy na miejscu to rozmiar 17,3″. Trudno będzie je przenosić, ale świetnie sprawdzą się w pracy biurowej, stacjonarnej.
Druga istotna kwestia to rodzaj ekranu. W pracy biurowej spędzasz wiele godzin, dlatego warto aby ekran był matowy. To powoduje, że nie odbija światła i jest bardziej przyjazny dla oczu. Ostatnią kwestią na którą możesz zwrócić uwagę to rozdzielczość ekranu. Standardem jest obecnie rozdzielczość 1920 x 1080 px oraz jakość FULL HD. Nieco lepsze modele oferują jakość 4k, która przyda się podczas wyświetlania filmów i prezentacji.
2. Pamięć RAM
Zasada dotycząca pamięci RAM, czyli pamięci operacyjnej mówi jasno – im jest jej więcej, tym lepiej dla komputera. Duża ilość RAM-u pozwala lepiej wykorzystać moce tkwiące w procesorze. Laptopy do biura posiadają z reguły 8 lub 16 GB RAM. Absolutne minimum to 4GB. Warto też popatrzeć na typ pamięci. Najlepsze laptopy biznesowe posiadają pamięć RAM typu DDR4, która zapewnia energooszczędność i większą wydajność.
Pamięć operacyjna to ta, która przechowuje dane dotyczące Twojej aktualnej pracy. Odpowiada za szybkość przełączania się pomiędzy oknami i możliwość pracy na wielu aplikacjach jednocześnie.
3. Dysk twardy
Odpowiedni dysk twardy to jedna z kluczowych cech laptopa biznesowego. Obecnie prym wiodą dyski twarde SSD, które zapewniają większą sprawność i niezawodność. Programy i aplikacje działają szybko, a komputer mniej się nagrzewa. Spotkasz się również z dyskami HDD i SSHD. Dysk HDD to dysk talerzowy, występujący w tanich laptopach.
Dyski HDD charakteryzują się większą pojemnością od dysków SSD, ale z powodu obracających się talerzy, mogą ulec awarii w przypadku upuszczenia czy uderzenia. Dyski SSD są oparte o kości flash, które nie tylko są odporne na uszkodzenia mechaniczne, lecz również zapewniają o wiele szybszy dostęp do danych. Dysk SSHD to hybryda, czyli połączenie dysku HDD i SSD.
Pojemność dysku twardego w laptopach biurowych to zazwyczaj 128 GB lub 256 GB. Najdroższe modele posiadają dyski twarde o pojemności 512 GB.
4. Mobilność
Laptop biznesowy bardzo często musi być przenoszony i transportowany. Podczas podróży służbowych dochodzi do upadków, zaśmieceń, uderzeń i innych sytuacji, typowych dla przewożenia towarów. Wychodząc temu na przeciw, producenci laptopów biznesowych stosują do produkcji obudów wysokiej jakości tworzywo sztuczne, włókno węglowe, szczotkowane aluminium lub metal. Metalowe obudowy laptopów sprawdzają się w czasie podróży.
Z tej samej przyczyny laptopy biznesowe są lżejsze od innych, aby można je było bez trudu przenosić. Niekiedy dochodzi do tego wodoodporna klawiatura, która przydaje się podczas pracy biurowej. Kolejną cechą, która wpływa na mobilność laptopów biznesowych jest czas pracy baterii. Baterie w tego typu laptopach powinny być wydajne. Choć w środkach komunikacji coraz częściej występują gniazdka, to warto aby sprzęt mógł długo pracować bez konieczności podłączenia do zasilania.
Gdy mowa o pracy poza biurem, to laptop biznesowy musi być wyposażony w szybkie Wi-Fi i Bluetooh, dzięki którym łączność z Internetem będzie niezawodna, a przesyłanie danych szybkie i bezproblemowe.
Mobilność laptopów biznesowych jest też zapewniania przez dodatkowe złącza. Do najważniejszych należą porty USB 3.0 i USB 2.0, ale laptop do biura powinien móc także oferować podłączenie większego monitora, który powiększy ekran roboczy. Do tego służą dodatkowe porty: HDMI i VGA. Warto wspomnieć też o czytnikach kart pamięci, na których coraz częściej przechowuje się dane.
2. Kredyt na otwarcie firmy – do 200 tys. zł na 10 lat
3. Fakturownia.pl – program do generowania faktur online
5. Procesor
Procesory w laptopach biznesowych zostały w zasadzie zdominowane przez modele Intel Core i5 i Core i7. Cyfra oznacza generację, Intel Core i7 jest więc procesorem siódmej generacji. Od procesora zależy moc komputera, jego wydajność i energooszczędność. W szczegółowych danych sprzętowych znajdziesz np. zapis „i5-7200U”, gdzie „U” oznacza energooszczędność.
Obecnie całkowitym minimum jest Intel Core i3, choć z roku na rok to minimum będzie się zwiększać. Gorsze procesory mogą wydłużyć czas pracy, co będzie miało istotny wpływ na jakość Twoich działań. Sam zapewne wiesz, jak to dobrze przesiąść się z wolniejszego komputera na szybszy. Zapewnia to przede wszystkim dobry procesor.
6. Karta graficzna
Karta graficzna jest najmniej istotnym elementem w laptopie biznesowym. Do obejrzenia prezentacji czy wykładów wystarczy w zupełności karta Intel UHD Graphics. Tego typu karta graficzna będzie wystarczająca do programów Excel, Word i obsługi WordPressa. Oczywiście w zależności od tego, co będziesz robił na komputerze, możesz rozważyć lepsze modele jak NVIDIA. Dzieje się tak wówczas, gdy pracujesz na kilku ekranach jednocześnie lub tworzysz grafikę na zamówienie. Wtedy faktycznie możesz postawić na lepszą kartę graficzną i będzie to z korzyścią dla Twojej pracy.
Inne cechy
Bonusowymi cechami w laptopach biznesowych są:
- TrackPoint, czyli gumowy wskaźnik pomiędzy literami G, H i B. Niektórzy używają go zamiast myszy lub trackballa, choć skuteczne poruszanie się wymaga nieco wprawy.
- Touchpad z obsługą gestów, czyli wykorzystując dwa, trzy i cztery palce, można poznać skróty i wykorzystać je w pracy przy komputerze.
- Bezpieczeństwo w najnowszych laptopach jest zapewniane przez czytnik linii papilarnych. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, dosyć kontrowersyjne, którego przydatność i sens musisz przemyśleć samodzielnie.
- Podświetlana klawiatura do pracy w nocy.
- Ekran dotykowy, dostępny głównie w laptopach o najmniejszych przekątnych.
- Ekran obracany o 360 stopni. Dzięki temu w prosty sposób pokażesz ekran klientowi lub koledze siedzącemu na przeciwko.
- Gniazdo Thunderbolt, czyli port służący do podłączenia replikatora portów. Replikator to urządzenie, które stawiasz na biurku i podłączasz inne urządzenia. Następnie jednym kabelkiem łączysz je laptopem.
Akcesoria do laptopa biznesowego
Tak, jak do roweru kupuje się dodatkowo kask, oświetlenie i błotniki, tak do laptopa warto dokupić dodatkowe akcesoria. Jednym z podstawowych jest torba na laptop. Możliwości jest wiele, począwszy od materiałowej a skończywszy na skórzanej. Są wersje damskie i męskie, w różnych cenach. Niektóre laptopy mają torby dedykowane, ale można też kupić osobno, w kolorystyce pasującej do butów i paska.
Drugim ważnym akcesorium kupowanym jest mysz. Laptop biurowy nie potrzebuje myszy, ponieważ posiada TouchPad i niekiedy TrackPoint, ale wiele osób nie potrafi pracować bez myszy. Wybór myszy jest ogromny.
Warto również rozważyć TrackBall, który jest alternatywą dla myszy. Sterowanie kursorem odbywa się za pomocą kciuka, dzięki czemu nadgarstek pozostaje w miejscu i po 8h pracy w biurze nie boli Cię ręka. Trackball zamiast myszki to często wybór osób pracujących przy komputerze.
Taki jak poniższy, model Logitech Trackball ERGO znajdziesz do kupienia tutaj.
Coraz częstszym zakupem jest także dodatkowy monitor.Drugi monitor jest pomocny przy porównywaniu danych i profesjonalnej pracy biurowej z otwartymi oknami. Na jednym ekranie musisz co chwilę zamykać jedno okno, aby otworzyć drugie. Np. gdy pracujesz zarówno na arkuszu i przeglądarce. Mając dwa ekrany, problem zanika. Skutkiem jest wzrost wydajności i jakości pracy.
Podsumowanie i opinia
Wybór odpowiedniego laptopa biznesowego to nie lada sztuka. Laptop do biura powinien cechować się nie tylko dobrymi parametrami sprzętowymi, ale także być ergonomiczny i wygodny. Podczas zakupu warto więc zwrócić uwagę na klawiaturę, aby była dostosowana do wymagań Twojego zawodu i rodzaju pracy. Liczba portów i ich umiejscowienie w laptopie jest równie istotne. Jeśli np. drukarka w biurze znajduje się po lewej stronie od Twojego stanowiska, to warto aby port drukarki był łatwy do podłączenia.
Powyższy artykuł miał pomóc Ci podjąć decyzję, jaki laptop kupić do biura. Zakup laptopa jest czynnością, którą dokonuje się raz na kilka lat. Warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” i wybrać najlepszy model, na jaki Cię obecnie stać. Prowadzenie firmy wymaga dobrego sprzętu.
hej,
a dasz rade cos takiego zrobic dla uzywek polizingowych w cenach 2-2,5-3 koła (3 kategorie)?
pozdrawiam
Moim zdaniem przede wszystkim powinien być on bardzo pojemny