Pożyczki na rozwój firmy – prywatne i państwowe TOP8

pożyczki na rozwój firmy

Pożyczka na rozwój firmy jest ryzykowną, ale niekiedy jedyną opcją zdobycia kapitału. Sprawdź, które pożyczki na rozwój firmy warto rozważyć.Pożyczki na rozwój firmy można podzielić na 2 grupy: państwowe i prywatne. Pożyczki państwowe są udzielane w ramach programów pomocowych PARP lub Banku Gospodarstwa Krajowego. Z kolei pożyczki prywatne to standardowe oferty parabanków, skierowane do osób prowadzących działalność gospodarczą.

Rodzaje pożyczek dla firm:

 1. inwestycyjna – finansuje inwestycje przedsiębiorstwa,
 2. obrotowa – pokrywa bieżące wydatki firmy,
 3. płatnicza – pomaga zachować płynność finansową,
 4. pomostowa – dla rozwoju, po uzyskaniu rekomendacji,
 5. technologiczna – wspomaga rozwój technologii produkcji.
Pożyczka dla firmy – jest to operacja polegająca na udzieleniu przez instytucję państwową lub prywatną określonej kwoty pieniędzy, do dyspozycji firmy – pożyczkobiorcy, na czas oznaczony i z określonym oprocentowaniem.

Lista pożyczek dla firm 2023 – TOP8

Poniższa lista pożyczek na rozwój firm została ułożona na podstawie minimalnego RRSO. Pomimo to, warto sprawdzić każdą pożyczkę z osobna. Różne kwoty pożyczki w połączeniu z wybranym okresem spłaty mogą dać różne RRSO. Po kliknięciu w przycisk „sprawdź”, na stronie pożyczkodawcy znajdziesz kalkulator pożyczkowy i możliwość wysłania wniosku online. Uzyskanie informacji od konsultanta jest darmowe.

Oferta Max. kwota
Max. okres spłaty
RRSO

pożyczka dla firmy wealthonPożyczka dla firmy

50.000 zł
18 m-cy od 49,2%

visset pożyczki dla firmPożyczki online dla firm

2.000 zł – 12.000 zł
6 m-cy do 1916%

ratka Biznes ratka

20.000 zł do 36 m-cy 68,72% – 9744%

gold_kredyt pożyczka dla firmyPożyczka dla firm

20.000 zł do 36 m-cy 68,72% – 9744%

ascot_finance pożyczki dla firmFinansowanie dla firmy

50 tys. zł – 3 mln zł
do 36 m-cy ~30%

aasa pożyczka dla firmAasa dla biznesu

20.000 zł
do 36 m-cy
47,9% – 485%

finiata pożyczki dla firmOdnawialna linia finansowa

100.000 zł
6 m-cy od 48%

aforti pożyczki na rozwój firmyPożyczka na rozwój

150.000 zł 36 lub 60 m-cy ok. 30%

Jak został stworzony ranking pożyczek dla firm?

Ranking pożyczek dla firm został oparty o obiektywne dane, takie jak koszty dla klienta, szerokość oferty, bonusy oraz subiektywne odczucia oparte na doświadczeniu.

Niekiedy część ofert prezentowanych w powyższym rankingu będzie ofertami promowanymi – są oznaczone na żółtym tle. Z kolei część zawiera tzw. linki afiliacyjne. Jak one działają? Gdy wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę i zakupisz produkt, będzie to oznaczało, że firma właśnie pozyskała klient.  Z tego tytułu niektóre firmy wypłacają prowizję. Część tej prowizji otrzyma dom mediowy, część tzw. firma afiliacyjna, część serwis Niepoddawajsie.pl. Wysokość takiej prowizji to zwykle kilkadziesiąt złotych. Dziękujemy za skorzystanie z rankingu w naszym serwisie.

Pożyczka dla firm – oferty parabanków

Czy pożyczki od banków i parabanków to dobry pomysł dla firm szukających pieniędzy na rozwój? Odpowiedź brzmi „to zależy”. Jako przedsiębiorca musisz się bardzo dokładnie wgłębić w ofertę, z której zamierzasz skorzystać. Należy porównać ją z innymi ofertami na rynku. Kluczowe zagadnienia to przyznana kwota, oprocentowanie oraz czas spłaty. Istotną kwestią są także kary za brak spłaty w terminie i zwyczaj postępowania pożyczkodawcy.

Alternatywą dla pożyczek z parabanków są kredyty bankowe. Do najpopularniejszych należy kredyt z NEST Banku do 550 tys. zł. Przed skorzystaniem z kredytu dla firmy, koniecznie sprawdź warunki oferowane przez Nest Bank.

Pożyczki państwowe

Równie ciekawą (o ile nie ciekawszą) ofertę dla firm mają programy państwowe. Pożyczki udzielane w ramach programów pomocowych są tańsze od pożyczek prywatnych, ale ich zdobycie wymaga czasu i większych formalności. O ile pożyczkę na rozwój firmy w parabanku można dostać praktycznie od ręki, o tyle pożyczki z PARP, BGK i JEREMIE to kwestia tygodni, a niekiedy miesięcy.

1. Pożyczka na rozwój PARP

Pożyczka na rozwój z PARP to konkurs, którego celem jest pomoc w rozbudowie polskich przedsiębiorstw. Pomoc z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odbywa się poprzez:

 1. sfinansowanie środków trwałych (zakup, instalacja i integracja maszyn, urządzeń technicznych i narzędzi),
 2. zakup oprogramowania,
 3. integrację z parkiem maszynowym,
 4. integrację z systemami IT działającymi w przedsiębiorstwie.

Kto może skorzystać z pożyczki?

Mikro i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium Polski od co najmniej 2 lat. Firma musi posiadać zatwierdzone sprawozdanie finansowe za co najmniej 3 ostatnie lata (bilans, rachunek zysków i strat) lub za 2 lata w przypadku krótszego prowadzenia firmy.

Informacje o pożyczce:

 • kwota pożyczki – do 500 tys. zł. Wsparcie wyniesie do 80% wydatków kwalifikowanych. Wkład własny musi wynieść co najmniej 20% wydatków kwalifikowanych.
 • maksymalny okres spłaty – 5 lat z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału przez 9 miesięcy.
 • oprocentowanie – od 2,5% do 6% w skali roku

Kwota dotacji

Oprócz pożyczki możesz starać się o dotację do 40 tys. zł na refinansowanie części wkładu własnego. Refinansowanie oznacza, że najpierw musisz wydać pieniądze, a następnie PARP przeleje ci dotację w formie pożyczki.

Terminy składania wniosków o pożyczkę z PARP

Nabór wniosków jest prowadzony w rundach. Dzięki temu możesz złożyć wniosek w wybranym przez siebie terminie: do 7 października 2021 r.

Po więcej informacji odsyłamy na infolinie PARP: 22 574 07 07 oraz 801 332 202.

2. Pożyczka na rozwój JEREMIE

Program JEREMIE jest skierowany do mikro- i małych przedsiębiorców. Możesz pozyskać niskooprocentowane pożyczki, których nie dostałbyś w parabanku. JEREMIE udziela pożyczek na rozwój firm, ale także na otwarcie działalności. Celem programu jest wsparcie osób młodych, bez historii kredytowej i z projektami o dużym stopniu ryzyka. Mówiąc wprost – wydaje pieniądze podatników na projekty, których nie sfinansowałby żaden bank.

Pożyczki JEREMIE pochodzą z Funduszy Europejskich. Pieniądze są  w dyspozycji województw, które zakładają fundusze powiernicze do współpracy z pośrednikami finansowymi. Przedsiębiorca, który chce wziąć pożyczkę na rozwój firmy, musi udać się do pośrednika, którym jest zazwyczaj fundacja, agencja rozwoju przedsiębiorczości lub bank.

Możesz ubiegać się o pożyczkę JEREMIE, jeśli:

 1. zatrudniasz do 250 pracowników,
 2. wypracowujesz obrót roczny w wysokości poniżej 50 mln euro,
 3. posiadasz sumę bilansową do 43 mln euro,
 4. masz siedzibę w województwie, w którym działa inicjatywa JEREMIE,
 5. nie posiadasz wystarczających środków (zabezpieczeń o odpowiedniej wielkości) do realizacji projektu.

Na co przeznaczyć pożyczkę JEREMIE:

 • inwestycje w środki trwałe,
 • modernizację zakładu pracy,
 • informatyzację.

Kredytem JEREMIE nie można sfinansować:

 • zaciągniętych innych kredytów,
 • zobowiązań publiczno-prawnych,
 • działalności bieżącej firmy.

Informacje o pożyczce

JEREMIE oferuje dwa główne produkty finansowe: mikropożyczkę i pożyczkę rozwojową. Mikropożyczka jest udzielana do kwoty 100 tys. zł, a maksymalny termin spłaty to 5 lat. Z kolei pożyczka rozwojowa to oferta do 500 tys. zł, z maksymalnym terminem spłaty na 7 lat.

3. Pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego

Główny program pożyczek na rozwój firmy to Wsparcie w starcie, w ramach którego można pozyskać do 99 tys. zł. Oprocentowanie pożyczki jest zależne od podjętej działalności i aktualnej stopy redyskonta weksli NBP (jest obliczane na dzień podpisania umowy). Obecnie (stan na 09.2019r.) wygląda tak:

 • 0,18% w skali roku (0,1 stopy redyskonta weksli NBP) – dla pożyczek na otwarcie żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz pożyczkobiorców będących opiekunami osób niepełnosprawnych.
 • 0,44% w skali roku (0,25 stopy redyskonta weksli NBP) – dla bezrobotnych, studentów ostatniego roku oraz poszukujących pracy absolwentów, którzy nie starają się o pieniądze na działalność wymienioną przy niższym oprocentowaniu.

Terminy

Nie ma sztywnych terminów składania wniosków, zgłoszenia przyjmowane są stale, do wyczerpania środków. Maksymalny okres spłaty pożyczki to 84 miesiące.

4. Dofinansowanie z ZUS

Alternatywą dla pożyczek jest dofinansowanie z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca do 500 tys. zł na zakup maszyn, urządzeń i prac wykorzystanych w wybranych obszarach technicznych. Termin składania wniosków na rok przyszły to zazwyczaj lipiec – sierpień.

Sprawdź inne sposoby zdobycia pieniędzy na firmę
Kredyt na rozwój firmy – do 500 tys. zł na firmę
Dofinansowanie z UE – źródła pieniędzy na rozwój działalności
Dotacja z Urzędu Pracy  – od A do Z na temat dotacji z UP
Faktoring dla firm – ranking – prefinansowanie faktur i spłacanie zaległych

Warunki pożyczek dla firm

Warunki pożyczek na rozwój firmy są dużo prostsze do spełnienia, aniżeli w przypadku kredytów. Pożyczkę pozabankową dla firmy można uzyskać po przedstawieniu zaświadczenia o dochodach. Firma musi przedłożyć dokumenty z ostatnich kilku miesięcy, zazwyczaj jest to od 3 do 6 m-cy. Niekiedy można dostać pożyczkę już od 1 dnia działalności, taką możliwość oferuje np. Aasa dla biznesu.

Przy większych sumach pieniędzy, pożyczkodawcy będą żądać zabezpieczeń, np. w nieruchomościach. Czasami konieczne będzie zdobycie poręczyciela. W przypadku mniejszych pożyczek, coraz częściej wystarcza dokument tożsamości i kilka najważniejszych danych o firmie.

Kwoty pożyczek opiewają zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pożyczkę na 100 tys. zł ma w swojej ofercie Aasa dla biznesu, lecz okres spłaty wynosi tylko 24 miesiące. Znajdziesz też pożyczki do 200.000 zł, oferowane np. przez Credit Company. Są to jednak wyjątki. Tak duże pieniądze o wiele lepiej zaczerpnąć w ramach kredytu, który z reguły ma lepsze warunki.

Tworzenie sklepu internetowego

Pożyczka dla firmy a BIK

W Biurze Informacji Kredytowej znajduje się każdy, kto kiedykolwiek brał kredyt lub zaciągał pożyczkę. Sprawdzenie BIK jest standardowym elementem przyznania kredytu i częstą czynnością przyznania pożyczki. Są też pożyczki bez BIK, ale mogą skorzystać z nich jedynie niewielkie firmy, które mają opóźnienia w BIK nie dłuższe niż 60-90 dni. Niestety, to nie wszystko. Pożyczkobiorca musi dodatkowo wnieść zabezpieczenie rzeczowe lub zdobyć poręczyciela, którego wartość wynosi ok. 70% pożyczki.

Pożyczki bez BIK dla firm to oferta tylko dla podmiotów z długim stażem. Nie otrzymają jej firmy, który dopiero rozpoczęły działalność – minimalny próg to zazwyczaj 6 miesięcy na rynku. Także kwota pożyczki jest w tym przypadku niższa, aniżeli gdy starasz się w zwykłej procedurze.

Wady i zalety pożyczek dla firm

Jak każdy produkt finansowy, także pożyczki na rozwój firm posiadają swoje wady i zalety. Po pożyczki sięgają najczęściej MŚP, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa. Pożyczki na rozwój MŚP są popularne, ponieważ zastoje i brak płynności dopada właśnie najmniejsze firmy. Wynika to także z faktu, że rzadko korzystają z faktoringu i godzą się na płatności po terminie, aby nie stracić kontrahentów.

Zalety pożyczek dla firm

 1. Możliwość wielokrotnego przedłużania i odnawiania pożyczki, bez konieczności natychmiastowej spłaty.
 2. Szeroki wachlarz kwot pożyczek.
 3. Elastyczny okres spłaty pożyczki.
 4. Prosty sposób składania wniosku o pożyczkę.
 5. Błyskawiczna decyzja.
 6. Szybki przelew pieniędzy.
 7. Możliwość wpisania pożyczki w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Wady pożyczek dla firm

 1. Wysokie oprocentowanie.
 2. Spore kary za brak spłaty pożyczki w terminie.
 3. Ograniczona wysokość pożyczki.

Pożyczka a kredyt

Czym różnią się od siebie pożyczka i kredyt dla firmy? Przede wszystkim czasem realizacji. Otrzymanie pożyczki na rozwój firmy jest o wiele szybsze. Procedura przyznawania pożyczki może trwać nawet kilkadziesiąt minut, przy czym staranie o kredyt to co najmniej kilka dni, a częściej tygodni. Parabanki przychodzą więc z pomocą dla firm, które potrzebują gotówki „na wczoraj”. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma kilka godzin na podjęcie decyzji, otrzymanie pożyczki może być kluczowe.

Sprawdź najlepsze oferty dla firm
1. Konto firmowe w NEST BANK-u – sprawdź
2. Kredyt na firmę w NEST Bank do 550 tys. zł – sprawdź
3. Telefony firmowe w PLAY od 43 zł – sprawdź
4. Fakturownia.pl – program do generowania faktur online

Druga, bardzo ważna różnica pomiędzy kredytem i pożyczką dla firm jest kwota. Kredyty z uwagi na wydłużony termin realizacji, mogą zaoferować kilkaset tysięcy do milionów złotych. W przypadku prywatnych pożyczek na rozwój firm, nie ma takiej opcji. Co innego pożyczki państwowe, które czasami oferują wysokie kwoty, ale czas oczekiwania na przyznanie jest z reguły dłuższy niż w przypadku pożyczek prywatnych.

Podsumowanie i opinia

Pożyczki na rozwój firmy to jeden ze sposobów zdobycia pieniędzy na rozruszanie biznesu. Pożyczki charakteryzują się tym, że trzeba je spłacić. W przeciwieństwie do dotacji, które przybierają formę bezzwrotną. Czy warto brać pożyczki na firmę? To zależy od okoliczności. Utarło się przekonanie, że pożyczki na inwestycje i rozwój są dobre. Z kolei zadłużanie się po to, aby spłacić bieżące zobowiązania, to nie jest najlepszy pomysł.

Spośród pożyczek państwowych i prywatnych, te pierwsze mają lepszą ofertę oprocentowania. Wynika to z prostego faktu, że urzędnik państwowy nie pożycza swoich pieniędzy, lecz cudze. Jeśli straci, to nic mu się nie stanie. Inaczej jest w przypadku parabanków, które prowadzą działalność biznesowa. Plusem pożyczek prywatnych jest mniejsza biurokracja i szybsza decyzja.

Zleć wykonanie strony internetowej

Pierwsza strona Twojej firmy

od 990 zł

Profesjonalna strona Twojej firmy

od 2990 zł

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku, w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]

2 thoughts on “Pożyczki na rozwój firmy – prywatne i państwowe TOP8

 1. Pomocne jest BGK. Dowiedzialam sie o tej opcji z dobrej takiej ksiazki (Sekrety 12sposobow jak zdobyc pieniadze na firme). No bo jednak 0,44% w skali roku i opcja 100 000 zl na start brzmi baaardzo atrakcyjnie :) :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *