Drukarki do biura – jaką drukarkę kupić?

Drukarki do biura

Drukarki do biura to zakup na lata. Jaką drukarkę kupić aby cena tuszu nie przebiła ceny drukarki? Sprawdź drukarki tanie w eksploatacji.

Zakup drukarki do biura wiąże się z podjęciem decyzji na lata. Choć ceny wielu urządzeń są zatrważająco niskie, warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę chcemy kupić sprzęt tak tani. Mając to na uwadze, zastanowimy się, jaka drukarka do biura będzie najlepsza do Twoich potrzeb? Ewentualnie, które urządzenia wielofunkcyjne do biura są najlepsze?

Podstawowe pytania, które musisz sobie zadać:

  1. ile drukujesz miesięcznie?
  2. Co drukujesz najczęściej?
  3. W jakim formacie drukujesz?
  4. Czy potrzebna Ci również kserokopiarka i skaner?
  5. Jaki masz budżet?
  6. Gdzie jest serwis napraw?
Gdzie kupić drukarkę? Najprostszy sposób to przeczytać poniższy wpis i skorzystać z porad. Wówczas będziesz wiedział, co chcesz kupić, a to już połowa sukcesu. Następnie przejdź na stronę drukarki, która najbardziej Ci odpowiada. Na stronie podlinkowanego sklepu znajdziesz inne – podobne modele. Możesz też iść stacjonarnie i poradzić się fachowca w sklepie. Wybór należy do Ciebie!

Polecane drukarki

Drukarka to podstawowy element wyposażenia biura. Poniżej znajdziesz listę polecanych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Zestawienie pomoże Ci odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jaką drukarkę kupić do biura. Pod listą sprzętów znajdziesz dalszy ciąg artykułu z ważnymi pytaniami. Szukając idealnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego, odpowiedź na kilka pytań, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe BROTHER MFC-J2330DW – 1095 zł

Szybkość druku w czerni: 35 [str/min] Szybkość druku w kolorze: 27 [str/min] Maksymalny format druku: A3
Automatyczny druk dwustronny: Tak
Tusz oryginalny: 31 zł/550 stron – w sklepie
Tusz zamiennik: 28 zł/1500 stron – w sklepie
Koszt druku 1 strony: 1,8 gr – 5,6 gr

Drukarka atramentowa Canon Pixma – 299 zł

Rozdzielczość [dpi]: 9600 x 2400
Szybkość druku w czerni: 15 [str/min] Szybkość druku w kolorze: 10 [str/min] Maksymalny format druku: A4
Automatyczny druk dwustronny: Tak
Tusz oryginalny: 76 zł/500 stron – w sklepie
Tusz zamiennik: 20 zł/705 stron – w sklepie
Koszt druku 1 strony: 2,8 gr – 15,2 gr

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe Brother – 689 zł

Maksymalny format druku: A4
Szybkość druku w czerni: 11 [str/min] Szybkość druku w kolorze: 6 [str/min] Tusz oryginalny: 37 zł/2400 stron
Tusz zamiennik: 20 zł/2400 stron – w sklepie
Koszt druku 1 strony: 0,8 gr – 1,5 gr

 

Drukarka laserowa Brother HL-L5000D – 699 zł

Szybkość druku w czerni: 40 [str/min] Rozdzielczość druku mono: do 1,200 x1,200 dpi
Format: A4
Toner oryginalny: 528 zł/8000 stron
Toner zamiennik: 120 zł/8000 stron – w sklepie
Koszt druku 1 strony: 1,5 gr – 6,6 gr

 

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe Canon imageRUNNER 1435iF – 3555 zł

Szybkość druku w czerni: 35 [str/min] Maksymalny format druku: A4
Rozdzielczość druku mono: 600×600 dpi
Toner oryginalny: 288 zł/24000 stron
Toner zamiennik: 190 zł/24000 stron
Koszt druku 1 strony: 0,8 gr – 1,2 gr

 

Drukarka atramentowa HP DeskJet 2630 – 178 zł

Automatyczny druk dwustronny: Nie
Maksymalny format druku: A4
Szybkość druku w czerni: 7.5 [str/min] Szybkość druku w kolorze: 5.5 [str/min] Tusz oryginalny: 100 zł/300 stron
Tusz zamiennik: 68 zł/700 stron – w sklepie
Koszt druku 1 strony: 9 gr – 33 gr

Jak obniżyć koszty eksploatacji drukarki?

Koszty eksploatacji w przypadku drukarek dotyczą przede wszystkim tuszy i tonerów. Drukarki z tanim tuszem są z reguły droższe, ale w dłuższej perspektywie czasowej wychodzą taniej. Koszty eksploatacji można jeszcze zmniejszyć, kupując większe tonery, które obniżają koszt druku jednej strony.

W drukarkach laserowych mamy tonery, które w zależności od producenta, kosztują już od kilkudziesięciu złotych. Na rynku dostępne są tańsze zamienniki, które niejednokrotnie działają równie dobrze co oryginały. Z kolei drukarki atramentowe są wyposażone w kartridże z tuszem. Jest on z reguły rozprowadzany na papierze dzięki mechanicznej pracy głowic.

Kupując drukarkę do biura warto pomyśleć nad obniżeniem kosztów w firmie, wybierając model ekologiczny i tani w użytkowaniu.

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Na rynku drukarek wyróżniamy przede wszystkim drukarki laserowe i atramentowe. Istnieją jeszcze drukarki igłowe, ale są stosowane tylko do wyspecjalizowanych czynności, gdzie zupełnie nie liczy się jakość, lecz ilość.

Drukarka atramentowa posiada szereg cech, które odróżniają ją od drukarki laserowej. Przede wszystkim jest tańsza w zakupie i umożliwia drukowanie w kolorze. Kolory są żywe, ale przez to koszt eksploatacji nie należy do najniższych. Na drugim biegunie mamy drukarkę laserową.

Sprawdź jak dbać o promocję firmy
Negatywne opinie o firmie – jak sobie z nimi radzić?
Programy lojalnościowe – które wybrać, aby zwiększyć sprzedaż?
Tajemniczy klient – sprawdź, jak pokonać konkurencję

Drukarki do biura to najczęściej sprzęty laserowe, umożliwiające masowe drukowanie w przystępnej cenie. Cena zakupu drukarki laserowej jest wyższa od atramentowej. W drukarce laserowej toner jest rozprowadzany po papierze za pomocą lasera. Drukarka laserowa monochromatyczna jest stosunkowo tania, natomiast wersja kolorowa jest jedną z najdroższych na rynku.

Wybierz drukarkę atramentową, jeśli:

  • będziesz drukował dużo materiałów w kolorze,
  • będziesz drukował zdjęcia,
  • stawiasz na cichą pracę,
  • interesuje Cię oszczędność prądu.

Wybierz drukarkę laserowa, jeśli:

  • będziesz drukował dokumenty czarno-białe,
  • potrzebujesz sporej ilości dokumentów,
  • chcesz oszczędzić na kosztach eksploatacji.

Oprócz typowej drukarki laserowej mamy również drukarki LED. Na matrycy drukarki rozmieszczone są diody LED, które odpowiadają za naświetlanie obrazu na bębnie. Drukarki LED są tańsze, lecz z uwagi na gorszą jakość wykorzystuje się je głównie do druku elementów czarno-białych.

Od czego zależy szybkość wydruku?

Gdy drukujesz dużą liczbę stron naraz, warto sprawdzić moce przerobowe drukarki. Ile sztuk stron wydrukuje się w ciągu 1 minuty? To ważna informacja dla każdego, komu zależy na czasie. Wpływ na szybkość druku ma rozdzielczość w jakiej drukujesz oraz kolor wydruku. Szybciej drukują się strony czaro-białe oraz te posiadające mniejszą rozdzielczość. Pamiętaj o tym, przygotowując pliki do druku.

Sprawdź produkty dla firm
1. Konto firmowe + otwarcie firmy – mBank firma i konto
2. Kredyt na otwarcie firmy – do 200 tys. zł na 10 lat
3. Laptopy biznesowe – do 4000 zł i droższe
4. Fakturownia.pl – program do generowania faktur online

Na szybkość wydruku mają wpływ także cechy sprzętowe laptopa biznesowego, z którego pochodzą pliki. Do najważniejszych cech komputera, które przyspieszą drukowanie należą:

  • wolne miejsce na dysku,
  • ilość pamięci,
  • procesor.

Szybkość drukowania jest istotne głównie w dużych i średnich przedsiębiorstwach. W małych firmach ważniejsza może być jakość wydruku, choć ostatecznie jest to uzależnione od potrzeb .

Jaki format wydruku będzie najbardziej odpowiedni?

Czy zdarzyło Ci się, że miałeś zeskanować dokument wielkości A3 lub wydrukować materiał w formacie A3? Drukarki do biura posiadają z reguły możliwość druku w formacie A4. Jest to standardowa wielkość do biura, która pozwala na drukowanie umów, faktur i wniosków do urzędów. Zastanów się, czy do swoich celów biznesowych nie potrzebujesz większej drukarki? Tak może być w przypadku druku ofert lub plakatów.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Oprócz samej opcji drukowania, drukarki coraz częściej są wyposażone w skaner. Dzięki temu można przeskanować dokumenty na komputer, a także skopiować dany materiał. W takim wypadku mamy już do czynienia z urządzeniem wielofunkcyjnym. Kupowanie takiej rozbudowanej wersji drukarki jest coraz popularniejsze, zwłaszcza w mniejszych biurach.

Podsumowanie i opinia

Bez względu, czy prowadzisz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki z o.o., drukarka do biura z pewnością Ci się przyda. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy prowadzisz firmę w wirtualnym biurze ;-)

Drukarka, którą kupisz musi cechować się szybkością i trwałością. Warto dodać niski koszt eksploatacji, aby oszczędzać na kosztach. Kolorowe wydruki są droższe i wolniejsze, ale niekiedy przydatne. Jeśli drukarka do biura ma mieć takie cechy, to warto rozejrzeć się za droższym modelem. Przy zakupie drukarki od razu patrz na koszt tonera i kalkuluj.

Oceń artykuł
[Total: 3 Average: 4]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

3 thoughts on “Drukarki do biura – jaką drukarkę kupić?

  1. Autor nie wspomniał o tym, że cały czas jeszcze opłaca się naprawiać drukarki zamiast kupować nowe. Naprawy są dużo tańsze niż zakupy, można potem wykorzystać zapas kupionych tonerów, nie trzeba zmieniać przyzwyczajeń w obsłudze, a i nasza planeta nie musi się krztusić zezłomowanym sprzętem.

  2. Z zamienników polecam te z Asarto. Dobra jakość i nie ma problemów z użytkowaniem. Jakość druku fajna, wszystko jest czytelne. Dodatkowo w skali roku można dość sporo zaoszczędzić

  3. Dobrym rozwiązaniem jest również wynajem drukarek. Nie trzeba się wtedy martwić np. o zmianę tuszu czy ewentualny serwis. Ponadto drukarki można zmieniać częściej (zwłaszcza jeśli wymaga tego specyfika branży). Myślę, że warto o tym pomyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *