Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza 2018

Jak założyć firmę

Zastanawiasz się jak założyć firmę? Łap ściągę, która pomoże Ci otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Porady od A do Z, aktualne na 2018 rok.

tax care pomoc w otwarciu firmy

Są dwie drogi osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu firmy: szczęście i orka. Szczęście polega na tym, że zakładasz firmę i staje się ona potentatem w swojej niszy. Trafiasz idealnie w miejsce, czas i ludzi. Z kolei orka to pasmo porażek, z których wyciągasz wnioski i które dzięki Twojej determinacji prowadzą do sukcesu.

W tym artykule poznasz pierwszy sposób jak założyć firmę, a także dowiesz się:

 • skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy,
 • plusy i minusy działalności gospodarczej,
 • co zrobić przed założeniem firmy,
 • jakie dokumenty wypełnić aby otworzyć firmę,
 • gdzie się udać, aby założyć firmę,
 • jaki jest koszt założenia firmy.

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy

Trzy najpopularniejsze sposoby na zdobycie dofinansowania dla firmy to:

 1. dotacja z UE (do 100.000 zł)
 2. dotacja z UP (do 20.000 zł) – link
 3. kredyt gotówkowy (do 350.000 zł) – link

Co do pieniędzy z UE, to obecnie na rynku finansowym jest do wzięcia tylko jeden tani kredyt ze wsparciem rządowym dla nowo otwartych firm z IDEA Banku. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, to wypełnij wniosek online (Twój NIP, e-mail, nr telefonu) i czekaj na telefon od doradcy. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.
Jeśli chcesz otrzymać kredyt przed założeniem działalności, możesz skorzystać z oferty BGŻ BNP Paribas, który oferuje kredyt na rozpoczęcie działalności jeszcze przed otwarciem firmy: link.

Plusy i minusy działalności gospodarczej

Mówiąc o zakładaniu firmy, 90% osób ma na myśli jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to najpopularniejsza, ale i najdroższa forma prowadzenia firmy.  Aby przedstawiać wady i zalety trzeba napisać, w odniesieniu do czego mają to być cechy. Otóż wziąłem tutaj pod uwagę spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, którą dokładnie opisałem w tym artykule.

Plusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • łatwa do założenia,
 • łatwa do prowadzenia,
 • generuje praktycznie zerwoe koszty przy rejestracji,
 • posiada bardzo tanią księgowość.

Minusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • przymus opłacania składek ZUS bez względu na to, czy firma generuje jakikolwiek obrót (przez pierwsze 6 miesięcy jesteś zwolniony z opłacania składek),
 • odpowiadanie własnym majątkiem za długi firmy.

Składki na ZUS w firmie

Składki na ZUS nie są jednakowe dla wszystkich przedsiębiorców:

 • Gdy otwierasz firmę, masz 6 miesięcy wolności od składek ZUS. Jest to tak zwana “ulga na start”.
 • Następnie przez 2 lata płacisz ulgowy ZUS, tj. 502 lub 520 zł miesięcznie, w zależności czy wybierzesz wariant z ubezpieczeniem chorobowym, czy bez. Składkę zdrowotną można w części odliczyć od podatku, więc sumarycznie wyjdzie mniej.
 • Po 2,5 roku prowadzenia firmy, zapłacisz już 100% ZUS-u. Jest to 1232 zł z chorobowym, lub 1266 zł bez chorobowego (dane za 2018).

Oczywiście nie zapominajmy, że ZUS należy zniszczyć ogniem dział :)

Przeczytaj o tym, jak założyć firmę w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku, z jakimi kosztami wiąże się założenie i prowadzenie działalności a także do kogo zgłosić się po pomoc.

Zakładanie firmy – od czego zacząć?

1. Zdobycie wiedzy i doświadczenia

Każda działalność wiąże się ze zdobyciem know how – czyli wiedzą branżową, bez której ciężko jest prowadzić interes. Jak zdobyć taką wiedzę? Najprościej popracować w branży, w której chce się założyć firmę. Możesz też odbyć kursy specjalistyczne, poczytać książki lub znaleźć blogera piszącego o Twojej branży.

2. Przetestowanie biznesu

Gdy posiądziesz już wiedzę i doświadczenie, należy sprawdzić czy na Twoje usługi będzie popyt. Utarło się przekonanie, że aby to sprawdzić należy napisać obszerny Biznesplan. Napisanie biznesplanu nie zaszkodzi, ale nie jest to konieczne aby przekonać się czy Twój pomysł chwyci.

Polecam w tym miejscu wykonać trzy czynności:

 1. Przeczytać książkę Start-up Lean, która pomoże Ci znaleźć sposób na zbadanie przydatności Twojego biznesu dla potencjalnych klientów bez wydawania góry pieniędzy na bezcelowe czynności,
 2. Określić koszty stałe działalności (jak je obniżyć przeczytasz tutaj) i oszacować przyszłą wartość sprzedaży (jak to zrobić w usługach opisałem tutaj). Analiza finansowa jest najważniejszą częścią biznesplanu.
 3. Przetestować pomysł na biznes w praktyce. Na przykład chcesz otworzyć sklep internetowy z nartami, to kup 10 par i sprzedaj je na allegro. Chcesz otworzyć cukiernię to zrób kilka ciast, przejdź się po blokach i sprzedaj co upiekłaś. Chcesz otworzyć salon fryzjerski to napisz ogłoszenie na FB i obsłuż 10 osób w swoim domu. Chcesz otworzyć zakład fotograficzny to napisz ogłoszenie na OLX, na słupach i wykonaj kilka zleceń.

Co do ostatniego punktu… Definicja działalności gospodarczej to wykonywanie czynności zarobkowej w sposób ciągły i zorganizowany. Testowanie działalności w sposób opisany przeze mnie nie jest czynnością ciągłą – pieczesz ciasto i sprzedajesz. Kupujesz 10 nart na wyprzedaży i sprzedajesz. Oczywiście jeśli Twoje testowanie będzie trwało kilka tygodni to jak się domyślasz może to podpaść.

EDIT 2018: Od marca 2018 roku możliwe jest podjęcie tzw. działalności nierejestrowanej. Osoby, które osiągają miesięczne przychody niższe od 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie będą musiały w ogóle rejestrować działalności, a co za tym idzie, nie będą miały obowiązku opłacania jakichkolwiek składek ZUS (w tym również składki zdrowotnej). Po przekroczeniu 1050 zł przychodu w skali miesiąca, w ciągu 7 dni musisz zarejestrować działalność. Więcej o nowej ustawie przeczytasz w artykule Działalność nierejestrowana – zasady, warunki i podatki.

Po przekroczeniu pułapu 1050 zł przychodu z działalności nierejestrowanej, z pomocą przychodzą Inkubatory Przedsiębiorczości. Za 370 zł miesięcznie możesz prowadzić biznes do czasu, aż nie uznasz, że warto otworzyć własną działalność.

A gdybyś jednak chciał napisać biznesplan, to przeczytaj mój artykuł jak zrobić to krok po kroku – link.

3. Formalności w urzędach

Przetestowałeś swój biznes i zastanawiasz się jak założyć firmę. W dalszej części artykułu opiszę jak to zrobić.

4. Zdobycie koncesji i zezwoleń

Większość firm potrzebuje koncesji i zezwoleń – takie uroki prowadzenia firmy w Polsce. Przykładowo jeśli chcesz otworzyć lokal gastronomiczny, to musisz wcześniej dowiedzieć się jakie zezwolenia są potrzebne. W takim wypadku najlepiej wejść na blog, który opisuje działalność w tym zakresie. Akurat jeśli chodzi o gastronomię to możesz zostać na tym i przeczytać artykuł Otwarcie kawiarni i restauracji – krok po kroku.

Możesz też znaleźć firmę, która pomaga otwierać działalność w Twojej branży, a specjaliści wykonają czarną robotę za Ciebie. Taką firmą w gastronomii jest portal gastronomiczny Managero.pl.

Rejestracja firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Są kraje, w których założysz firmę bez wychodzenia z domu. Polska jeszcze do tego etapu nie “dorosła”.

Aby założyć firmę musisz wypełnić druczek CEIDG-1. Możesz to zrobić długopisem w Urzędzie Gminy lub przez Internet na rządowej stronie – tutaj. Ta druga również wiążę się z wizytą w Urzędzie Gminy, ponieważ wniosek trzeba podpisać. Teoretycznie możesz podpisać wniosek zdalnie, ale musisz posiadać jedną z dwóch opcji poświadczenia tożsamości:

 • podpis elektroniczny. Cena wyrobienia? Około 300 zł w pierwszym roku i ok. 120 zł coroczne odnawianie.
 • profil zaufany. Bezpłatny, ale do jego założenia konieczna jest… wizyta w urzędzie.

Teoretycznie możesz też wydrukować wniosek i wysłać do Urzędu Gminy pocztą. W tym wypadku urzędnicy wymagają od Ciebie podpisu potwierdzonego notarialnie. Czyli przed wstąpieniem na pocztę musisz udać się do notariusza i zapłacić ok. 30zł za potwierdzenie, że Twój podpis jest rzeczywiście Twój. Reasumując: najłatwiej jest wypełnić wniosek CEIDG-1 przez stronę internetową, a następnie w ciągu 7 dni udać się do Urzędu Gminy. Na miejscu urzędnik wydrukuje Twój wniosek i podłoży do podpisania.

Jedno okienko – działalność gospodarcza

Popularne “jedno okienko” podczas zakładania firmy to ów wniosek CEIDG-1. Stanowi on jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Dawniej musiałeś osobno udać się do tych instytucji, teraz jest o tyle łatwiej że Urząd Gminy załatwia to za Ciebie.

W praktyce do ZUS-u i (czasami) do Urzędu Skarbowego i tak będziesz musiał się udać, ale o tym w dalszej części.

Przeczytaj też:

Jak wypełnić CEIDG

Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej zaczynasz od wypełnienia wniosku CEIDG-1.

Skoro szukasz  w internecie informacji o tym jak wypełnić CEIDG, to dlaczego po prostu nie wypełnisz tego wniosku przez internet? Jak już napisałem wcześniej, na stronie rządowej jest gotowy formularz.  Nie dość, że dokładnie pokazuje które okienka wypełnić, stawia znak wykrzyknika “(!)” jeśli błędnie wpiszesz np. nr pesel, to jeszcze obok trudniejszych pól posiada przycisk “(?)“. Klikając w niego wyświetli Ci się podpowiedź co i jak wpisać w daną rubrykę.

Jeśli mimo wszystko upierasz się nad własnoręcznym wypełnieniem wniosku CEIDG-1, to nie ma sprawy – poniżej instrukcja krok po kroku jak to zrobić. Na załączonych rysunkach dodatkowo masz przykład: Alan Kowalski, syn Janusza i Grażyny i chce otworzyć w Sochaczewie sklep spożywczy.

Rubryka 01 – rodzaj wniosku

wniosek do ceidg

Wypełniasz tylko rubrykę 01 “Rodzaj wniosku”. Zaznaczasz pole nr 1 – wniosek o wpis do CEIDG. W wersji internetowej to pole jest automatycznie uzupełnione przez system. Rubrykę 02 wypełnia urzędnik.

Rubryka 03 – dane wnioskodawcy

dane osobowe w ceidg

Tutaj jak widzisz musisz wpisać wszystkie swoje dane osobowe. Najważniejsze to zaznaczyć kwadracik “tak, składam oświadczenie” w polu nr 15. Bez potwierdzenia złożenia oświadczenia wniosek zostanie odrzucony.

Rubryka 04 – dane adresowe

ceidg przykład

Jak w punkcie trzecim, tylko wypełniasz swoje dane zamieszkania. Opcje są trzy:

 • miejsce zamieszkania i zameldowania są takie same – wypełniasz tylko pola w rubryce 04,
 • miejsce zamieszkania jest inne niż miejsce zameldowania – wypełniasz obie rubryki,
 • nie masz stałego zameldowania – zaznaczasz kwadracik brak miejsca zameldowania w rubryce 05.

Alan ma takie samo miejsce zamieszkania i zameldowania, więc wypełnił tylko punkt 4.

Rubryka 06 – dane o firmie

ceidg firma

Rubryka z danymi z firmie nastręcza najwięcej problemów. A więc po kolei:

Nazwa Twojej firmy musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Co do niego dopiszesz zależy tylko od Ciebie. Alan dopisał “Warzywa i Owoce”. Kolejna ważna sprawa – nazwa jego sklepu spożywczego może być inna, niż nazwa firmy. A więc na szyldzie nad sklepem może napisać “u Ewy”.

Liczba osób pracujących i liczba osób zatrudnionych. W polu liczba osób zatrudnionych wpisujesz tylko osoby, które planujesz zatrudnić na umowę o pracę. Pracujących na umowach cywilno-prawnych wpisuje się w polu “liczba osób pracujących”.  Jeśli będziesz prowadził firmę sam (jak Alana), to w polu Liczba osób pracujących wpisujesz “1”, a w polu Liczba osób zatrudnionych “0”.
Uwaga, liczba osób zatrudnionych nie może być większa od liczby osób pracujących, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe :)

Rodzaje działalności gospodarczej. Kody PKD znajdziesz tutaj lub w omawianym formularzu internetowym. Najczęstsze wątpliwości i pytania budzi to, które kody wpisać. W polu przeważająca działalność wpisz tę, która będzie dominowała. W pozostałych polach zawsze lepiej wpisać więcej, niż mniej. Teoretycznie możesz wpisać nawet wszystkie kody PKD – nie oznacza to bynajmniej, że musisz wykonywać te działalności. Ale możesz! Pomyśl jak się może rozwinąć Twoja działalność. Alan wpisał:

47.19.Zpozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach. Jest to główna działalność Alana, wszak w sklepie spożywczym może sprzedawać “mydło i powidło”.
47.11.ZSprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.
56.10.B – Ruchome placówki gastronomiczne. Alan chciałby jeździć po festiwalach z własną przyczepą – gdy już na nią uzbiera.
20.42.Z – Produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Alan słyszał, że to bardzo dochodowy biznes i nie wyklucza, że się nim zajmie.
51.22.Z – Transport kosmiczny. Alan wierzy, że sieć jego sklepów przyniesie mu tyle pieniędzy, że będzie organizował wyprawy na księżyc ;)
96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Siostra Alana jest po szkole fryzjerskiej i wpisał ten kod z myślą o niej.

Rubryki 07 – 09 – ciąg dalszy informacji o firmie

ceidg pomoc

Nazwa skrócona firmy to pole obowiązkowe. Jeśli nie masz pomysłu to wpisz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Nazwa skrócona (w przeciwieństwie do pełnej nazwy firmy) nie musi zawierać imienia i nazwiska.

Data rozpoczęcia działalności nie może być wcześniejsza, niż dzień złożenia wniosku CEIDG-1. Nie opłaca Ci się również rozpoczynać działalności pod koniec miesiąca – lepiej zaczekać do “pierwszego”. Ma to związek z tym, że składkę zdrowotną do ZUS za dany miesiąc płacisz jednakową bez względu na to, ile dni w miesiącu działasz.
Alan składał wniosek 25 maja, a rozpoczęcie działalności określił na 1 czerwca. Jeśli rozpocząłby działalność 25 maja, to za te 6 dni zapłaciłby składkę zdrowotną taką, jak za cały miesiąc.

Dane do kontaktu w rubryce 09 nie są obowiązkowe. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich podanie, to pamiętaj że może to spowodować zasypaniem Twojego e-maila reklamami i spamem. Są to bowiem dane ogólnodostępne.

Rubryki 10 – 11 – miejsce wykonywania działalności

Według polskiego prawodawstwa każda firma musi posiadać “miejsce wykonywania działalności”. Niekiedy jest to mieszkanie prywatne lub jego część, niekiedy wynajęte pomieszczenie a innym razem biuro wirtualne. O tym ostatnim sposobie napisałem osobny artykuł: link. Warto przeczytać, gdyż jest to spore ułatwienie i oszczędność dla początkujących, małych firm.

ceidg jak założyć firmę

Jeśli miejsce wykonywania działalności będzie inne niż miejsce zamieszkania, to musisz wypełnić rubrykę 10 – punkt 10.1.
Jeśli listy chcesz dostawać na inny adres niż miejsce wykonywania działalności, to musisz wypełnić punkt 10.2.
Jeśli posiadasz dwa miejsca wykonywania działalności, wpisz je w rubryce 11. Jeśli więcej niż dwa, to wpisz je w załączniku CEIDG-MW.

Rubryki 12-13 – ZUS/KRUS

ceidg zus

W rubryce 12 wpisujesz datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, którą wpisałeś w rubryce 08. Rubryka 13 interesuje Cię tylko wówczas, gdy jesteś rolnikiem i chcesz prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, ale zamierzasz pozostać ubezpieczonym w KRUS. Co w sumie nie dziwi, bo jest to o wiele tańsze rozwiązanie.

Rubryki 14, 15 i 16 we wniosku nie dotyczą nowych przedsiębiorców.

Rubryka 17 – Naczelnik Urzędu Skarbowego

ceidg naczelnik urzędu skarbowego

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że należy tam wpisać imię i nazwisko naczelnika. Otóż nie, chodzi tutaj o wskazanie właściwego urzędu skarbowego. Jeśli mieszkasz w małej lub średniej miejscowości, gdzie jest tylko jeden urząd skarbowy, to nie będziesz miał problemów. W polu 17.1 wpiszesz “Naczelnik Urzędu Skarbowego w (Twoja miejscowość)“. Problem pojawi się, gdy mieszkasz w większym mieście i w którym działa więcej rzędów. Wówczas podajesz ten urząd, w którym składasz PIT – np. “Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty“.

Rubryki 18-19 – PIT

ceidg podatek dochodowy

Rubryka 18 to wybór odpowiedniej formy rozliczania podatku dochodowego. Jeśli Twoja firma będzie działała na małych marżach, czyli będzie miała duże przychody i duże koszty, to rozważ zasady ogólnie gdzie podatek wynosi 18%, ale po przekroczeniu progu dochodowego 85.528 zł wzrasta do 32%. Podatek liniowy to 19%, a więc teoretycznie opłaca się bardziej gdy dochody przekraczają 85.528 zł, w praktyce zawiłości systemu podatkowego i rozliczania wspólnie z małżonkiem próg opłacalności może wynieść ponad 100tys zł.
Ryczałt od przychodów opłaca się, gdy będziesz miał małe koszty, czyli wartość przychodu będzie porównywalna z wartością dochodu. Kwoty podatku ryczałtowego wynoszą 3%, 5.5%, 8.5%, 17% i 20% i są uzależnione od wykonywanej działalności.
Karta podatkowa to stała kwota, której wysokość zależy od wielkości miejscowości i liczby zatrudnionych osób. Mogą z niej skorzystać jedynie wybrane działalności.

Jeśli masz wątpliwości, którą formę opodatkowania wybrać, to udaj się do pobliskiego biura rachunkowego.

Rubryki 20-22 – księgowość

ceidg księgowość

Rubryka 20 to miejsce na wybór formy prowadzenia księgowości. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest to KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów. Mogą z niej skorzystać firmy, których zeszłoroczny przychód nie przekroczył 1,2 mln euro i rozliczają się na zasadach ogólnych (18% lub 32%) lub w formie podatku liniowego (19%).
Inną ewidencję zaznaczasz, jeśli będziesz się rozliczał w formie ryczałtu. Wówczas wystarczy, że prowadzi się ewidencję przychodów.

W rubryce 21 zaznaczasz kwadracik, oznaczający gdzie będziesz przechowywał dokumentację rachunkową. Oznaczenie kwadracików:

 • 04 – w miejscu zamieszkania,
 • 05 – w miejscu zameldowania,
 • 10 – w siedzibie firmy,
 • 11 – w innym miejscu prowadzenia działalności.

Jeśli Twoją księgowość będzie prowadziło biuro rachunkowe i będzie przechowywało Twoją dokumentację, wówczas w rubrykach 21 i 22 musisz wpisać jego dane.

Rubryki 23-26 dotyczą szczególnych form prowadzenia działalności: zakładu pracy chronionej, zagraniczne przedsiębiorstwo drobnej wytwórczości i spółki cywilnej. Jeśli zakładasz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej to nie interesują Cię te pola.

Rubryka 27 to małżeństwa wspólność majątkowa. W pole nr 1 zaznaczasz odpowiedni kwadracik, jeśli łączy Cię (lub nie) wspólnota z małżonkiem.

Rubryka 28 to dane na temat konta firmowego w banku. Musisz podać wszystkie konta, które będą związane z prowadzeniem działalności. Nie ma obowiązku podawania tam kont osobistych!

Rubryka 29 to istotne pole, jeśli pracowałeś za granicą i uzyskałeś tam numer identyfikacyjny dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych. Powinieneś je wpisać określając kraj, nr identyfikacyjny i rodzaj identyfikacji (podatkowy/ubezpieczeniowy). Jeśli masz więcej numerów, wpisujesz je w załączniku CEIDG-RB.

Ostatnia rubryka 30 to pełnomocnictwo. Jeśli na przykład oddajesz prowadzenie Twoich ksiąg biuru rachunkowemu, to warto dać pełnomocnictwo księgowej. Wówczas ona będzie za Ciebie załatwiała w Urzędzie Skarbowym wszelkie sprawy jak i odbierała telefonu w sprawie kontroli itp. W kwestii księgowości możesz rozważyć księgowość Tax Care i skorzystać z Chmury Faktur – narzędzia do wystawiania faktur. Oferty księgowości internetowej znajdziesz na podstronie narzędzia dla przedsiębiorcy.
Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Niestety wniosek CEIDG nie załatwia kwestii VAT-u ani kasy fiskalnej. Jeśli chcesz (lub musisz) być płatnikiem podatku VAT, to powinieneś udać się do Urzędu Skarbowego aby wypełnić formularz zgłoszeniowy VAT-R. Trzy ważne uwagi:

 1. Zwracaj uwagę na formularz VAT-R. Na początku roku wychodzi nowy, co zaznacza się w nawiasie. W 2018 roku obowiązuje formularz VAT-R(13) do pobrania tutaj.
 2. Od 2016 roku urzędem właściwym dla celów rozliczania się z VAT jest w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej urząd właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. W praktyce to ten sam, w którym składasz roczny PIT.
 3. Od 2015 roku po przedłożeniu formularza, nie musisz brać z Urzędu Skarbowego płatnego potwierdzenia zgłoszenia rejestracji jako płatnik VAT. Jest to dosyć istotne, ponieważ takie potwierdzenie kosztuje 170 złotych.

Nie trzeba być płatnikiem VAT, jeśli wartość sprzedaży firmy nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (od 2017 roku, wcześniej było 150 000 zł). W Twoim przypadku – przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku, limit ten uwzględnia się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. Szczegółowe zasady odstępstw i wyjątków określa ustawa o VAT. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z usług biura rachunkowego to warto przeczytać.

Jak wypełnić VAT-R

Jeśli poradziłeś sobie z wypełnieniem formularza CEIDG, to z VAT-R również dasz sobie radę. Omówię tylko te rubryki, który mogę sprawić Ci trudności.

Rubryka B – dane podatnika

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś osobą fizyczną i podajesz informacje oznaczone dwoma gwiazdkami (**).

Rubryka C.1 – okoliczności określające obowiązek podatkowy

Masz tam kilkanaście kwadratów i musisz zaznaczyć właściwe. Przy każdym jest napisane czego dotyczą i większość z łatwością można przyporządkować lub wykluczyć. Problem sprawiają:

 • pozycja 27 – zaznacza ją podatnik nie prowadzący firmy,
 • pozycje 29 i 30 – pozycję 29 zaznacza podatnik, który nie ma prawa do zwolnienia z podatku VAT na podstawie progu i innych cech wynikających z ustawy, natomiast pozycję 30 – ten, który takie prawo posiada.
 • pozycja 32 i 34 – dotyczą rolników ryczałtowych,
 • pozycja 33 – zaznaczasz, jeśli posiadasz zwolnienie określone w pozycji 29, ale z niego zrezygnowałeś aby być VAT-owcem,
 • pozycja 35 – zaznacza osoba, która utraciła zwolnienie z VAT czyli przekroczyła wysokość obrotów,
 • pozycje 36 i 37 – dotyczą podatnika który opłaca VAT w innym kraju unijnym a towar nim opodatkowany wysyła do Polski,
 • pozycja 39 – dotyczy metody kasowej, czyli korzystnej dla małych przedsiębiorców (mały to taki, którego wartość sprzedaży w zeszłym roku nie przekroczyła 5mln 15tys zł). Polega ona na tym, że płacisz podatek VAT dopiero wówczas, gdy otrzymasz pieniądze od kontrahenta. W tej pozycji są 3 kwadraciki – zaznacz pierwszy. Uwaga! Metoda kasowa nie jest dostępna dla osób korzystających z księgowości internetowej.
 • pozycja 40 – podajesz kwartał i rok początku stosowania metody kasowej.
 • pozycja 47 – dotyczy usług taksówkarskich (punkty 1 i 2) oraz importu i wytwarzania złota (punkty 3 i 4),
 • pozycje 48 i 49 – dotyczą usług taksówkowych.

Rubryka C.2 – informacje dotyczące składania deklaracji

 • pole VAT-7  – zaznacz jeśli chcesz rozliczać się co miesiąc (dla nowych firm jest to obowiązek),
 • pole VAT-7K – zaznacz, jeśli chcesz rozliczą się co kwartał (możliwe od 2 roku prowadzenia działalności),
 • pole VAT-7D – nie dotyczy małych podatników,
 • pole VAT-8 – odnosi się do tych, którzy nie muszą składać żadnej z wymienionych deklaracji. Np. importerzy towarów z Unii Europejskiej,
 • pole VAT-12 – dotyczy taksówkarzy, którzy w części C.1 wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu.


Rubryka C.3 – informacje dotyczące wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych

 • punkt 59 – zaznacz jeśli planujesz wewnątrzwspólnotową dostawę/nabycie towarów lub import/eksport usług,
 • punkt 60 – zaznacz, jeśli nie jesteś płatnikiem VAT ale kupujesz produkty na terenie krajów unijnych,
 • punkt 61 – zaznacz, jeśli nie jesteś płatnikiem VAT ale chcesz importować/eksportować usługi opodatkowane VAT.

Pamiętaj, że zmianę danych w VAT-R musisz zgłosić do 7 dni w Urzędzie Skarbowym. W tym celu wypełnisz ponownie formularz zaznaczając na początku okienko, że jest to aktualizacja danych.

Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

UWAGA! Od maja 2017 ZUS ZUA składa się przy składaniu CEIDG-1 i nie ma potrzeby wybierania się do ZUSu. Poniżej przeczytasz o tym, jak wypełnić ZUS ZUA.

Jak wspomniałem na początku, pomimo wypełnienia wniosku CEIDG-1, musisz złożyć dodatkową wizytę w ZUS-ie. Dlaczego? Ponieważ CEIDG służy do rejestracji właściciela firmy jako płatnika składek ZUS, a nie do rejestracji jako ubezpieczonego. Mit “jednego okienka” pryska jak bańka mydlana. W ZUS-ie musisz złożyć jeden lub dwa formularze:

 • formularz ZUS ZUA – jeżeli będziesz opłacał zarówno składki ZUS, jak i zdrowotne (formularz do ściągnięcia tutaj),
 • formularz ZUS ZZA – jeżeli będziesz opłacać tylko składki zdrowotne (bo na przykład pracujesz na etacie i składki społeczne opłaca za Ciebie pracodawca).

Do ZUS musisz się udać do 7 dni od daty zarejestrowania działalności gospodarczej (biorąc pod uwagę dni pracujące, jak i niepracujące). Z własnego doświadczenia wiem, że akurat w ZUS-ie można te papiery wypisać razem z urzędnikiem, który wszystko wytłumaczy. Inna sprawa, że w porównaniu z CEIDG i VAT-R ten formularz to “bułka z masłem” :) Trudności możesz mieć jedynie przy rubrykach V – IX:

ZUS ZUA jak wypełnić

Rubryka V – tytuł ubezpieczenia

 • 05 70 – wpisz jeśli w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś firmy i chcesz opłacać składki w preferencyjnej wysokości przez pierwsze 2 lata prowadzenia DG,
 • 05 10 – wpisz jeśli nie możesz starać się o mniejszy ZUS,
 • przedostatnie pole dotyczy emerytury i renty: 0 – jeśli nie masz emerytury i renty, 1 – jeśli masz prawo do emerytury, 2 – jeśli masz prawo do renty,
 • ostatnie pole dotyczy niepełnosprawności: 0 – jeśli nie posiadasz orzeczenia o niepełnosprawności, 1 – lekki stopień, 2 – umiarkowany, 3 – znaczny.

Rubryka VI – dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych

Datą powstania obowiązku ubezpieczenia jest dzień otwarcia działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorca podlegasz ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Chorobowe jest dobrowolne i to pole zostaw puste. Zaznaczysz je (ewentualnie) w dalszej części.

Rubryka VII – dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

Data taka sama, jak w rubryce VI. W polu kodu oddziału NFZ wpisz właściwy dla swojego miejsca zamieszkania:

 • 01R – Dolnośląski,
 • 02R – Kujawsko-Pomorski,
 • 03R – Lubelski,
 • 04R – Lubuski,
 • 05R – Łódzki,
 • 06R – Małopolski,
 • 07R – Mazowiecki,
 • 08R – Opolski,
 • 09R – Podkarpacki,
 • 10R – Podlaski,
 • 11R – Pomorski,
 • 12R – Śląski,
 • 13R – Świętokrzyski,
 • 14R – Warmiński-Mazurski,
 • 15R – Wielkopolski,
 • 16R – Zachodniopomorski.

Rubryka VIII – dane o dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych

W tym miejscu możesz zaznaczyć ubezpieczenie chorobowe i wpisać datę rozpoczęcia działalności. Jeśli nie chcesz opłacać ubezpieczenia chorobowego, to pozostaw te pola puste.

Tak w celu wyjaśnienia – składki na “chorobowe” są bardzo małe, a znając swoją odporność możesz określić czy warto. Wówczas za okres w którym będziesz chory, ZUS wypłaci Ci kwotę “chorobowego” i obniży wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Rubryka IX – zostaje pusta, nie dotyczy przedsiębiorców.

Wizyta w banku – konto firmowe

Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego – możesz używać prywatnego. Ale zdecydowanie opłaca się założyć firmowe, gdyż jest tańsze. Nie wspominając o tym, że jeśli bank dopatrzy się wykonywania przelewów firmowych, to może lekko “zasugerować Ci” zmianę konta osobistego na firmowe.

Ale czy prowadząc firmę w ogóle trzeba mieć konto w banku? Tak, jeśli stroną jest inny przedsiębiorca i kwota transakcji wynosi powyżej 15.000 euro. Ostatnio rząd PiS chce zmniejszyć limit do 15.000 złotych. Zatem jeśli planujesz dokonywać zakupów jako firma na taką lub wyższą kwotę, to konto w banku jest obowiązkowe!

Od wielu lat najpopularniejszym kontem wśród osób zakładających firmę jest Konto FIRMA TO JA z Idea Banku – posiada szereg narzędzi pomocnych w prowadzeniu firmy: księgowość, statystyki i pozwala odzyskać kilkaset złotych – więcej informacji o koncie Firma To JA przeczytasz w tym artykule.

Aktualny ranking i porady jak wybrać najlepsze konto firmowe znajdziesz tutaj.

Zakup i zgłoszenie kasy fiskalnej

Jeśli będziesz prowadził sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, musisz liczyć się z koniecznością założenia kasy fiskalnej. Kasa fiskalna po woli staje się powszechnym obowiązkiem. Należy ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym i na 100% pomoże Ci w tym firma u której zakupisz kasę.

Zwolnienia z kasy fiskalnej

Próg obrotu, po jakim należy zamontować kasę jest malutki i wynosi 20000 złotych rocznie, czyli jeśli rozpoczynasz w czerwcu to próg wyniesie 10000 złotych. Po osiągnięciu progu masz 2 miesiące na zainstalowanie kasy fiskalnej.

Dodatkowo obligatoryjnie zwolnieni z instalacji kasy fiskalnej są przedsiębiorcy prowadzący:

 • sprzedaż wysyłkową (pocztą, kurierem) – jeśli otrzymują wynagrodzenie w całości za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-ów (nie stosuje się do towarów wymienionych w §4 rozporządzenia.)
 • sprzedaż usługi/produktów za rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, za które płacą przelewem – jeśli otrzymują wynagrodzenie w całości za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-ów (nie stosuje się do towarów wymienionych w §4 rozporządzenia),
 • wynajmem i zarządzanie nieruchomościami – pod warunkiem, że w całości zostały udokumentowane fakturą.

Więcej o zwolnieniach i obowiązkach przeczytasz w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. Dz.U. 2014 poz. 1544).

Ceny kas fiskalnych

Kasy fiskalne dzielą się ze względu na ilość opcji i rodzaj działalności. Najprostsze kasy kosztują 1000 złotych, te bardziej wyposażone są kilka-kilkanaście razy droższe. Śmieszy więc przepis mówiący, że jeśli rozpoczynasz działalność to możesz odliczyć od podatku 90% wartości zakupionej kasy, ale… nie więcej niż 700 złotych. Aby uzyskać zwrot 700 złotych za kasę fiskalną należy ją poprawnie zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Zgłoszenie kasy fiskalnej do Urzędu Skarbowego

 1. Pisemne zawiadomienie Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze wprowadzenia kasy fiskalnej. W zawiadomieniu powinny znaleźć się informacje o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania (formularza do ściągnięcia stąd). Zawiadomienie należy zgłosić minimum 1 dzień przed fiskalizacją. Fiskalizacja to wpisanie Twojego nr NIP do kasy fiskalnej a wykonuje ją serwisant kasy fiskalnej. Możesz kupić kasę i ćwiczyć na niej do czasu fiskalizacji.
 2. Posiadanie dowodu zapłaty całej kwoty za zakup kasy fiskalnej (jeśli chcesz odzyskać 700 zł, to kasa nie może być kupiona na raty).
 3. Rozpoczęcie w terminie rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Chodzi o nieprzekroczenie 2 miesięcy w przypadku zwolnienia i rejestracji od 1 dnia w przypadku działalności gdzie zwolnienia nie obowiązują.
 4. Zgłoszenie do US rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Masz na to 7 dni od daty fiskalizacji. W tym celu musisz wypełnić formularz (do ściągnięcia tutaj). Na Twoje życzenie zrobi to za Ciebie firma, od której kupisz kasę.
 5. Otrzymany od Naczelnika Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny musisz czytelnie i widocznie umieścić na kasie. Najlepiej napisać go na obudowie kasy kolorowym markerem.

Owe 700 złotych możesz odliczyć od należnego do zapłaty podatku VAT za miesiąc/kwartał następującyZamówienie pieczątki

Polskie przepisy nie wymagają posiadania pieczątki, nie mniej jednak wymaga tego wiele firm – kontrahentów. Nawet na poczcie trudno jest załatwić sprawę jako właściciel firmy nie posiadając pieczątki. Oczywiście dochodzi też prestiż posiadania własnej pieczątki.

Warto, aby na pieczątce znalazły się podstawowe dane firmy:

 • pełna nazwa,
 • adres siedziby,
 • nr telefonu,
 • e-mail,
 • numer NIP,
 • numer REGON.

Na pieczątce możesz zawrzeć również nr konta bankowego i logo firmy. Pieczątka nie musi być czarno-biała, nie mniej im więcej kolorów i treści tym droższe wykonanie.

Ile kosztuje założenie firmy?

Teoretycznie założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe. W praktyce jednak bardzo rzadko tak bywa:

 • rejestracja firmy w CEIDG – darmowa
 • zgłoszenie płatnika VAT w Urzędzie Skarbowym (jeśli wymagane) – 0 zł / 170 zł
 • zakup kasy fiskalnej (jeśli wymagana) – od 1200 złotych w górę (minus możliwy zwrot 700zł)
 • fiskalizacja kasy fiskalnej – średnio 100 złotych
 • zgłoszenie kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym – darmowe
 • zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS – darmowe
 • wyrobienie pieczątki – od 20 zł w górę
 • założenie konta w banku – od 0 zł do 25 zł
 • pozyskanie koncesji, licencji, pozwoleń – w zależności od rodzaju działalności

Jeśli prowadzisz działalność, która nie wymaga posiadania kasy fiskalnej, nie będziesz zakładał konta firmowego w banku ani wyrabiał pieczątki oraz rodzaj Twojej działalności nie potrzebuje zezwoleń, to koszt założenia wyjdzie 0 złotych.

Artykuł wyszedł naprawdę obszerny, ale na pytanie postawione w tytule jak założyć firmę – jednoosobową działalność gospodarczą odpowiedziałem najbardziej wyczerpująco jak tylko się dało. Jeśli będziesz miał pytania to zapraszam do zadania ich w komentarzu.

Idea Bank kredyt dla firm

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Luk
Polub Luka

Luk

Wolnościowiec, bloger. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga młodym osobom rozpoczynającym karierę zawodową. Więcej ->
Luk
Polub Luka
Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza 2018
7 votes, 5.00 avg. rating (87% score)
 • garfield

  Wszystko w jednym miejscu ! Brawo brawo

 • ika

  Kolejny doskonały artykuł. Czytam Twój blog już od jakiegoś czasu i jestem pod wrażeniem – Twojej wiedzy, otwartości i szczerości. Na pewno otworzę kiedyś kawiarnię. Przecież marzę o tym od lat :) A Twoje rady będą wówczas bezcenne :) Pozdrawiam.

 • Luk

  Cieszę się, że mogłem pomóc :)

 • Na pierwszy rzut oka można się wystraszyć. Ale po wdrożeniu to już z górki. Byle się nie zniechęcić na samym początku. To nie jest tak skomplikowane jak zarządzanie wieloma osobami pod sobą dodatkowo.

 • piotrek

  Ja od siebie mogę dodać tyle, że nie jest to takie proste, czy chcesz opłacać ZUS czy KRUS zakładając firmę. Raz, ze aby móc opłacać KRUS należy mieć ciągłość w składkach przez min. 3 lata a dwa, że nawet jeśli uda się spełnić ten warunek, to twoja firma nie może zarabiać miesięcznie więcej niż 3258 zł brutto. Jeśli przekroczysz tę kwotę, to automatycznie przechodzisz na ZUS. Dodatkowo, chcąc opłacać KRUS prowadząc działalność, jesteś zobowiązany do opłacania podwójnej stawki.

  • Luk

   Dzięki za dodanie wartościowego komentarza.

 • Tomek

  też mam w planach w 2017 stać się swoim własnym szefem :D długo zastanawiałem się jednak co zrobić z kwestią swojej kadrowej i postanowiłem zlecić sprawy obsługi kadr i płac zlecić zewnętrznej firmie – padło na GaBaFi ;)

 • Anna Nowaczyk

  Świetny wpis. Warto mieć swój biznes. Nam bardzo pomogła rewelacyjna książka “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Dzięki niej mój mąż zdobył środki i dziś prowadzimy firmę z sukcesem. Ebook widzę jest na stronce pieniadzenastartup pl

 • Aleksandra Matecka

  Witam, planuje założyć działalność gospodarczą jednoosobowa, czy od razu musze kupic kase fiskalna jezeli planuje tylko sprzedaz wytwarzanego towaru przez internet ?

 • Amadi Ahmed

  Czy potrzebujesz pożyczki z jakiegokolwiek powodu? Skontaktuj się z nami już teraz
  Niedrogi Oferta kredytu na 3% stopy procentowej z minimum 1000 $ i maksymalnej
  Od $ 50.000.000,00 a jeśli jesteś zainteresowany, proszę nie wahaj się
  Kontakt z nami:
  orlandoloanfirm@gmail.com

  UWAGA: żadna forma ładowarek APPLIED APPLY teraz i uzyskać kredyt NATYCHMIAST

  Wypełnij i wyślij nam następujące informacje, abyśmy mogli kontynuować transakcję pożyczki.

  Twoje imię:
  Adres:
  rodzice:
  seks:
  wiek:
  Kwota kredytu:
  Trwanie:
  Miesięczny przychód:
  Numer telefonu:
  Cel kredytu:

  orlandoloanfirm@gmail.com

  UWAGA: żadna forma ładowarek APPLIED APPLY teraz i uzyskać kredyt NATYCHMIAST

  Dziękuję, najlepsze życzenia i oczekujemy Twego pilną odpowiedź.

  Pan William Smith

 • Marzena Lis

  Bardzo ciekawe informacje :) Ja dzięki książce “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę” zdobyłam kapitał na otworzenie własnej firmy :)

 • Natalia Walczewska

  moim zdaniem to pomysł jest najważniejszy a widzę, że wiele osób chce mieć biznes ale już w czym czuliby się dobrze nie widzą i błądzą po omacku, ja zaczynałam od działalności jednoosobowej, teraz mam jeszcze dwóch pracowników i działam w branży komputerowego haftu, jak zaczynałam, ewidentnie trafiłam w moment i inwestycja początkowa tylko praktycznie w hafciarkę z berniny szybko przyniosła zysk

 • Luk

  Przekonałem się o tym niedawno zakładając spółkę. Dzięki za zwrócenie uwagi. Błąd w formularzu poprawiony.

 • MONIKA

  Witam
  Proszę o doradzenie.Myslimy z mężem o założeniu firmy warsztat samochodowy,mąż pracuje na etat jako mechanik,ja tymczasowo pobieram św.pielegnacyjne na niepełosprawne dziecko.
  Chodzio to by mógł legalnie po pracy naprawiac auta.
  Na kogo korzystnej bedzie założyc firme?chodzi oczywiscie o jak najmniejsze koszty(opłacenie składek?)Jakie w wogule składki w tych obu przypadka trzeb było by opłacac?
  Albo mąż będzie sibie 2w1,albo ja zatródnie go na umowe zlecenie,dzieło?

 • malwinakott30

  Ja byłam przerażona, gdy musiałam sama założyc własna działalność. Przerażają mnie wszystkie urzędy i papiery. Dobrze, że mój znajomy podpowiedział mi, że mogę poprosić o pomoc biuro rachunkowe i tak trafiłam do biura Gama z Warszawy. Tak dobrze mi się przy tym z nimi współpracowało, że wzięłam też u nich pełną obslugę księgowosci. Dobrze wiedzieć, że ma się takie możliwości i nie trzeba ze wszystkim radzić sobie samemu.

 • Sylwia Michalczyk

  Mam pytanie. Właśnie zwolniłam się z pracy w szkole Po to, by założyć własną działalność – tzn. Chce udzielać korepetycji we własnym domu. To ma być działalność jednoosobowa. Czy będę potrzebowała kasy fiskalnej? Czy muszę płacić pełen ZUS? Bo liczę, ze nie będę miała wielkich przychodów. W ogóle co muszę zrobić by było jak najprościej i najtaniej.

  • Dobre Lekcje

   Kasa fiskalna nie jest potrzebna, ale powinna Pani wystawiać rachunki swoim klientom/uczniom, a do tego wystarczy program do faktur, komputer i drukarka. Pełny ZUS zapłaci Pani po dwóch latach działalności, a wcześniej wystarczy opłacać składkę zdrowotną. Proszę pamiętać, że okres, kiedy większość osób przy tej działalności ją zawiesza, tzn. czerwiec – sierpień, nie wydłuża okresu niższej składki ZUS.
   Innym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z nami. Umowa na rok szkolny z możliwością przedłużenia na kolejny rok i następny.

   • Sylwia Michalczyk

    Bardzo dziękuje za szybką i komkretną odpowiedź. A na czym ma polegać współpraca z Państwem?

 • Kinga

  Witam. poważnie myślę nad Animatorem zabaw dla dzieci…. czy aby wykonywać takie usługi zabawiania dzieci na urodzinach weselach itp muszę od razu zakładać działalność czy mogę spróbować własnych sił na własną rękę ?

 • Thomas Doubley

  Z tego, co doczytałem (i co przetestowałem na sobie ostatnio) od maja 2017 ZUS ZUA składa się przy składaniu CEIDG-1 i nie ma potrzeby wybierania się do ZUSu – może warto tę informację dodać do artykułu?

 • Jerry316

  Mam pytanie: Jeżeli moja przyszła firma będzie wystawiała faktury za wykonaną pracę innej firmie, czy będę musiał mieć kasę fiskalną. Nie przewiduję sprzedaży usług osobom fizycznym.

 • Solomiia Kogutiak

  Witam , interesuje mnie kwestia , czy można zatrudniać w Polsce osób z państwa spoza obszaru UE (np. Ukraińców ) i później delegować ich w inne państwa UE. Czy mogą tam legalnie pracować i jeżeli chodzi o podatki , czy płaci się w Polsce i w kraju do którego osoba została zdelegowana , czy tylko w Polsce ?
  Z góry dziękuje za odpowiedź!

 • Jadwiga Pieronkiewicz-Kowalska

  Dzięki za świetny artykuł!

 • Natalia K-P

  Dziękuje za sążnisty wpis – bardzo się przydaje!
  Mam przy okazji takie pytanie, szczególnie do osób, które jednocześnie zajmowały się produkcją i sprzedażą. Czy jako główne miejsce wykonywania działalności wskazywaliście lokal, w którym odbywała się produkcja czy mieszkanie/biuro? Przyznam szczerze, że mnie wydawało się dotyczchczas, że dokumenty po prostu będę mieć w domu, a w lokalu produkcyjnym wolę widzieć jedynie inspekcje sanitarne. Podzielicie się doświadczeniami ze swojego wyboru?

 • Patrycja Walczak-Kozłowska

  A czy przy działalności nierejestrowanej można się reklamować?

 • Paula Hydzik

  Widzę, że artykuł został zaktualizowany pod kątem bieżącego roku 2018, jednak brak w nim informacji o “uldze na start”, która zwalnia początkującego przedsiębiorcę od płacenia składek społecznych przez pierwsze pół roku. W związku z tym mam pytanie, ponieważ szykuję się do złożenia wniosku rejestrującego działalność przez CEIDG, jaką datę należy wpisać w rubryce 12? Jeśli dniem rozpoczęcia działalności będzie 1.04.2018, to jaka data powinna być podana przy zgłoszeniu do ZUS? ta sama czy z pół rocznym przesunięciem?

 • Ewelina Kończal

  Czy to prawda że gdy otworzy sie działalności gospodarczą pierwszy raz w życiu to nie płaci się składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy ?
  Jesli tak to jakie są warunki i jak to dokładnie wygląda ?
  Prosze o odpowiedź

 • Ewelina Kończal

  Gdy otwierasz firmę, masz 6 miesięcy wolności od składek ZUS. Jest to tak zwana “ulga na start”.
  Można prosić więcej szczegółów?

 • Dominika Kosztyn

  Artykuł na wysokim poziomie :) Odnosząc się do niego, chcę tylko powiedzieć, że biuro rachunkowe to podstawa dobrze presperującej firmy. Odkąd zmieniłam moje stare (wolę nie wymieniać nazwy) na nowe (tu mogę – Gama Grabowskich) to zmieniło się sporo w mojej firmie, aż zaskakująco sporo. Więc przedsiębiorcy – zwracajcie na to uwagę!

 • Paul Smith

  Do kogo to dotyczy,

  Potrzebujesz osobistych lub biznesowych pożyczek? Jeśli tak, to jest to właściwe miejsce, aby uzyskać legit i pożyczki zabezpieczone na 3% bez marnowania czasu. Zainteresowana osoba powinna skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty e-mail, aby uzyskać więcej informacji, a żądana kwota pożyczki zostanie przesłana do Ciebie ze Stanów Zjednoczonych. Skontaktuj się z poniższym e-mailem, aby otrzymać wniosek o pożyczkę.

  Email: paullsmith01@gmail.com

  Pozdrowienia,
  Pan PaulSmith

 • Krymek

  Posiadanie własnej firmy to bajka, ale trochę mnie przerażają te wszystkie formalności, które trzeba zrobić przed, trzeba być strasznie w temacie żeby wiedzieć co i jak żeby sobie nie zaszkodzić :P

 • Galain pl

  Niesamowicie bogaty artykuł, wypełniony po brzegi przydatnymi informacjami. Niedawno zakładałam swoją firmę. Czyste szaleństwo. Mnóstwo formalności do załatwienia, rzeczy do wykonania, a do tego strach czy uda nam się utrzymać to nowe przedsiębiorstwo. Tak jak napisałam – początek mam już za sobą. Jeśli mogę coś dodać jeszcze od siebie to mogę jedynie polecić systemy CRM, które są niezawodne. Ja wybrałam Kamflex. Pomógł mi nie pogubić się w nieznanym, dzięki niemu wszystko “ogarnęłam”. Pozdrawiam :)

 • karolciia

  Firma to moje marzenie od kilku lat. Bardzo chciałabym w końcu już ją otworzyć, ale boję się że mam za małą wiedzę na tak duży krok w moim życiu. Poza tym szukam jakiegoś dobrego eksperta bo niestety pytań bez odpowiedzi też jest sporo

 • Milena Drawa

  Mnie ciekawią kwestie finansowe. Jedna z nich to taka czy muszę posiadać konto firmowe od razu jak założę biznes i czy muszę jakoś specjalnie zakładać kolejne do Vatu? Bo ja już się gubię w tym split paymencie…

 • Jan Gosławski

  Bardzo ciekawy artykuł, na pewno przyda się osobom, które chcą otworzyć własną firmę. Ja z początku sam prowadziłem księgowość w firmie, ale po pewnej wpadce, która wiele mnie kosztowała postanowiłem zainwestować w dobrą księgową. Od ponad roku współpracuję z biurem rachunkowym Gama z Tarchomina i są niezastąpieni, myślę że lepiej trafić nie mogłem.

 • Roksana Korczak

  Czy zdobycie finansowania/ dotacji na otworzenie franczyzy przebiega tak samo, jak na otworzenie własnej firmy? Chcę otworzyć franczyzę kredyt ok -zawsze chciałam mieć firmę w branży finansowej, i będę potrzebowała dotacji na start ;)