Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza 2024

Jak założyć firmę

Zastanawiasz się jak założyć firmę? Łap ściągę, która pomoże Ci otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Zakładanie firmy od A do Z, aktualne na 2024 rok.

Są dwie drogi osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu firmy: szczęście i orka. Szczęście polega na tym, że zakładasz firmę i staje się ona potentatem w swojej niszy. Trafiasz idealnie w miejsce, czas i ludzi. Z kolei orka to pasmo porażek, z których wyciągasz wnioski i które dzięki Twojej determinacji prowadzą do sukcesu.

W tym artykule poznasz pierwszy sposób jak założyć firmę. Sposób, który przechodził praktycznie każdy w Polsce: otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Możesz też sprawdzić, jak otworzyć spółkę z o.o., która jest alternatywną formą prowadzenia firmy.

Przejdź do wybranego tematu:

 1. Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy
 2. Plusy i minusy działalności gospodarczej
 3. Zakładanie firmy – od czego zacząć
 4. Rejestracja firmy jednoosobowej krok po kroku
 5. Jak wypełnić CEIDG
 6. Otwarcie firmy – Urząd Skarbowy
 7. Jak założyć firmę – przystanek ZUS
 8. Założenie konta dla firmy
 9. Zakup i zgłoszenie kasy fiskalnej
 10. Zamówienie pieczątki
 11. Ile kosztuje założenie firmy
 12. Założenie firmy – pytania i odpowiedzi

Jednoosobowa działalność gospodarcza to inaczej samozatrudnienie. Firma w postaci JDG polega na prowadzeniu działalności na własny rachunek, na własną odpowiedzialność i na własne ryzyko. Ramy prawne określa m.in. Ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej.

I SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA OTWARCIE FIRMY?

Wiele osób zastanawia się jak założyć firmę bez pieniędzy. Trzy najpopularniejsze sposoby na zdobycie dofinansowania dla firmy to:

  1. dotacja z UE – do 100.000 zł
  2. dotacja z UP – do 20.000 zł
  3. kredyt na otwarcie działalności – do 350.000 zł

Co do pieniędzy z UE, to obecnie na rynku finansowym jest do wzięcia tylko jeden tani kredyt ze wsparciem dla nowo otwartych firm z NEST Banku. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, to wypełnij wniosek online (Twój NIP, e-mail, nr telefonu) i czekaj na telefon od doradcy. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.

Jeśli chcesz otrzymać kredyt przed założeniem działalności, możesz skorzystać z oferty BGŻ BNP Paribas, który oferuje kredyt na rozpoczęcie działalności jeszcze przed otwarciem firmy: link.

II PLUSY I MINUSY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Mówiąc o zakładaniu firmy, 90% osób ma na myśli jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to najpopularniejsza, ale i najdroższa forma prowadzenia firmy.  Aby przedstawiać wady i zalety trzeba określić punkt odniesienia. Najlepszą alternatywą dla JDG wydaje się być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dobrze się zastanów nad formą działalności. Co prawda istnieje potem taka opcja, jak przekształcenie działalności w spółkę z o.o., ale wiąże się z kosztami.

Plusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

  • łatwa do założenia,
  • łatwa do prowadzenia,
  • generuje praktycznie zerowe koszty przy rejestracji,
  • posiada bardzo tanią księgowość.

Minusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • przymus opłacania składek ZUS bez względu na to, czy firma generuje jakikolwiek obrót (przez pierwsze 6 miesięcy jesteś zwolniony z opłacania składek),
 • odpowiadanie własnym majątkiem za długi firmy.

Składki na ZUS w działalności gospodarczej

Składki ZUS dla firm nie są jednakowe dla wszystkich przedsiębiorców:

 • Gdy otwierasz firmę, masz 6 miesięcy wolności od składek ZUS. Płacisz jedynie składkę zdrowotną w wysokości min. 381,78 zł (od 1 lipca 387 zł). Jest to tak zwana ulga na start.
 • Następnie przez 2 lata płacisz stawkę preferencyjną, tj. 402,65 zł (od lipca 408,16 zł) + składka zdrowotna uzależniona od wybranej formy opodatkowania.
 • Po 2,5 roku prowadzenia firmy możesz przejść na Mały ZUS Plus . Wówczas przez 36 miesięcy (3 lata) zapłacisz składki proporcjonalnie od dochodu. Obowiązują jednak wymogi.
 • Gdy skończą się wszystkie ulgi, a w międzyczasie ZUS nie zostanie zlikwidowany, to przyjdzie Ci płacić 100% ZUS-u. Pełne składki w 2024 roku wynoszą 1600,32 zł + składka zdrowotna (z uwzględnieniem dobrowolnego chorobowego). Po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem, składka zdrowotna jest zróżnicowana w zależności od wyboru formy opodatkowania.
 • Powyższe nie dotyczy to emerytów i osób pracujących na etacie. Emeryt prowadzący działalność gospodarczą opłaca się wyłącznie składkę zdrowotną.

Przeczytaj o tym, jak założyć firmę w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku. Z jakimi kosztami wiąże się zakładanie i prowadzenie firmy, a także do kogo zgłosić się po pomoc.

III ZAKŁADANIE FIRMY – OD CZEGO ZACZĄĆ?

1. Zdobycie wiedzy i doświadczenia

Każda działalność wiąże się ze zdobyciem know how – czyli wiedzą branżową, bez której ciężko jest prowadzić interes. Zakładanie firmy musisz rozpocząć od zdobycia wiedzy. W jaki sposób? Najprościej popracować w branży, w której chce się założyć firmę. Możesz też odbyć kursy specjalistyczne, poczytać książki lub znaleźć blogera piszącego o Twojej branży.

2. Przetestowanie biznesu

Gdy posiądziesz już wiedzę i doświadczenie, należy sprawdzić czy na Twoje usługi będzie popyt. Utarło się przekonanie, że aby to sprawdzić należy napisać obszerny Biznesplan. Napisanie biznesplanu nie zaszkodzi, ale nie jest to konieczne aby przekonać się czy Twój pomysł chwyci.

Polecam w tym miejscu wykonać trzy czynności:

 1. Przeczytać książkę Start-up Lean, która pomoże Ci znaleźć sposób na zbadanie przydatności Twojego biznesu dla potencjalnych klientów bez wydawania góry pieniędzy na bezcelowe czynności,
 2. Określić koszty stałe działalności i oszacować przyszłą wartość sprzedaży. Analiza finansowa jest najważniejszą częścią biznesplanu.
 3. Przetestować pomysł na biznes w praktyce. Na przykład chcesz otworzyć sklep internetowy z nartami, to kup 10 par i sprzedaj je na allegro. Chcesz otworzyć cukiernię to zrób kilka ciast, przejdź się po blokach i sprzedaj co upiekłaś. Chcesz otworzyć salon fryzjerski to napisz ogłoszenie na FB i obsłuż 10 osób w swoim domu. Chcesz otworzyć zakład fotograficzny to napisz ogłoszenie na OLX, na słupach i wykonaj kilka zleceń.

Co do ostatniego punktu… Definicja działalności gospodarczej to wykonywanie czynności zarobkowej w sposób ciągły i zorganizowany. Testowanie działalności w sposób opisany przeze mnie nie jest czynnością ciągłą – pieczesz ciasto i sprzedajesz. Kupujesz 10 nart na wyprzedaży i sprzedajesz.

UWAGA! Możesz również podjąć tzw. działalność nierejestrowaną. Jeśli z planowanej działalności będziesz osiągać miesięczne przychody niższe od 75% pensji minimalnej, nie będziesz musieć w ogóle rejestrować działalności. Dzięki temu nie masz obowiązku opłacania jakichkolwiek składek ZUS (w tym również składki zdrowotnej). Działalność trzeba będzie zarejestrować, gdy przekroczysz limit przychodu w skali miesiąca.

Po przekroczeniu tego pułapu, z pomocą przychodzą Inkubatory Przedsiębiorczości. Za ok. 350 zł miesięcznie możesz prowadzić biznes do czasu, aż nie uznasz, że warto otworzyć własną działalność.

3. Założenie strony www

Jak założyć firmę to najlepiej od razu ze stroną www. Strona internetowa to okno na świat dla każdej firmy w XXI wieku. Poprzez stronę www możesz sprzedawać swoje produkty, kontaktować się z klientami oraz dzielić się swoją wiedzą.

Możesz założyć stronę samodzielnie, korzystając z 15 porad zawartych w artykule Strony www dla firm. Możesz też zlecić to działanie firmie zewnętrznej. W tym miejscu mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Zamawiając stronę internetową dla swojej firmy przez serwis XZT.PL dostaniesz 10% rabatu. Wystarczy, że podasz kod rabatowy: niepoddawajsie.

4. Zdobycie koncesji i zezwoleń

Większość firm potrzebuje koncesji i zezwoleń – takie uroki prowadzenia firmy w Polsce. Przykładowo jeśli chcesz otworzyć lokal gastronomiczny, to musisz wcześniej dowiedzieć się jakie zezwolenia są potrzebne. W takim wypadku najlepiej wejść na blog, który opisuje działalność w tym zakresie.

5. Formalności w urzędach

Przetestowałeś swój biznes z sukcesem, zatem przyszła pora na formalne założenie firmy. Przejdźmy do konkretów, czyli jak otworzyć firmę w praktyce.

IV REJESTRACJA FIRMY JEDNOOSOBOWEJ – KROK PO KROKU

Rejestracja firmy i wpis do CEIDG jest bezpłatny. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, za pomocą którego podpiszesz wniosek rejestracyjny online. Jeśli go nie posiadasz, załóż jeszcze dzisiaj – bezpłatnie.

Aby założyć firmę musisz wypełnić druczek CEIDG-1. Możesz to zrobić długopisem w Urzędzie Gminy lub przez Internet na rządowej stronie – tutaj. Ta druga opcja wiążę się z wizytą w Urzędzie Gminy, ponieważ wniosek trzeba podpisać, chyba że  posiadasz jedną z dwóch opcji poświadczenia tożsamości:

 • Podpis elektroniczny. Cena wyrobienia? Około 300 zł w pierwszym roku i ok. 120 zł coroczne odnawianie.
 • Profil zaufany. Bezpłatny, ale do jego założenia przez internet konieczny jest… podpis elektroniczny lub posiadanie konta w jednym z banków: PKO BP, Inteligo, Santander, Pekao, mBank, ING, Envelo, Millenium, Alior Bank lub T-mobile Usługi Bankowe. Logujesz się do systemu bankowości, szukasz formularza zakładania profilu zaufanego i wypełniasz go. Profil zaufany możesz też założyć stacjonarnie w Urzędzie Gminy.

Teoretycznie możesz też wydrukować wniosek i wysłać do Urzędu Gminy pocztą. W tym wypadku urzędnicy wymagają od Ciebie podpisu potwierdzonego notarialnie. Czyli przed wstąpieniem na pocztę musisz udać się do notariusza i zapłacić ok. 30zł za potwierdzenie, że Twój podpis jest rzeczywiście Twój.

Reasumując: najłatwiej jest wypełnić wniosek CEIDG-1 przez stronę internetową i podpisać Profilem zaufanym. Gdy nie chcesz założyć Profilu zaufanego, w ciągu 7 dni od wypełnienia wniosku udaj się do Urzędu Gminy. Na miejscu urzędnik wydrukuje Twój wniosek i przedłoży do podpisania.

Jedno okienko – działalność gospodarcza

Popularne „jedno okienko” podczas zakładania firmy to ów wniosek CEIDG-1. Stanowi on jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Dawniej musiałeś osobno udać się do tych instytucji, teraz jest o tyle łatwiej że Urząd Gminy załatwia to za Ciebie. W praktyce do Urzędu Skarbowego i tak będziesz musiał się udać, ale o tym w dalszej części.

V JAK WYPEŁNIĆ CEIDG

Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej zaczynasz od wypełnienia wniosku CEIDG-1.

Skoro szukasz  w internecie informacji o tym jak wypełnić CEIDG, to najprościej wypełnić wniosek przez internet. Jak już napisałem wcześniej, na stronie rządowej jest gotowy formularz.  Nie dość, że dokładnie pokazuje które okienka wypełnić, stawia znak wykrzyknika „(!)” jeśli błędnie wpiszesz np. nr pesel, to jeszcze obok trudniejszych pól posiada przycisk „(?)„. Klikając w niego wyświetli Ci się podpowiedź co i jak wpisać w daną rubrykę.

Jeśli chcesz wypełnić formularz CEIDG online, to sprawdź poradnik jak założyć działalność gospodarczą przez Internet. Krok po kroku pokazuję przejście całej procedury.

Z kolei jeżeli mimo wszystko upierasz się nad własnoręcznym wypełnieniem wniosku CEIDG-1, to nie ma sprawy – poniżej instrukcja krok po kroku jak to zrobić. Na załączonych rysunkach dodatkowo masz przykład: Alan Kowalski, syn Janusza i Grażyny i chce otworzyć w Sochaczewie sklep spożywczy.

Rubryka 1 – rodzaj wniosku

wniosek ceidg zakładanie firmy
Wniosek CEIDG – zakładanie firmy

Wypełniasz tylko rubrykę 01 „Rodzaj wniosku”. Zaznaczasz pole nr 1 – wniosek o wpis do CEIDG. W wersji internetowej to pole jest automatycznie uzupełnione przez system.

Rubryka 2 – dane wnioskodawcy

jak założyć firmę ceidg
Jak założyć firmę – CEIDG

Tutaj jak widzisz musisz wpisać wszystkie swoje dane osobowe. Każdy powinien sobie z nią poradzić.

Rubryki 3 i 4 – dane adresowe

ceidg dane adresowe
CEIDG – dane adresowe

Jak w punkcie trzecim i czwartym wypełniasz swoje dane zamieszkania oraz podajesz formy kontaktu

Rubryka 5 – dane firmy

założenie jdg ceidg
Dane firmy w CEIDG

Rubryka z danymi z firmie nastręcza najwięcej problemów. A więc po kolei:

Nazwa Twojej firmy musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Co do niego dopiszesz zależy tylko od Ciebie. Alan dopisał „Warzywa i Owoce”. Kolejna ważna sprawa – nazwa jego sklepu spożywczego może być inna, niż nazwa firmy. A więc na szyldzie nad sklepem może napisać „u Ewy”.

Liczba osób pracujących i liczba osób zatrudnionych. W polu Przewidywana liczba pracujących wpisujesz osoby, które planujesz zatrudnić na umowę o pracę lub na umowy cywilno-prawne. Jeśli będziesz prowadził firmę sam, to w polu  wpisujesz „1”.

Nazwa skrócona firmy to pole obowiązkowe. Jeśli nie masz pomysłu to wpisz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Nazwa skrócona (w przeciwieństwie do pełnej nazwy firmy) nie musi zawierać imienia i nazwiska.

Data rozpoczęcia działalności nie może być wcześniejsza, niż dzień złożenia wniosku CEIDG-1. Nie opłaca Ci się również rozpoczynać działalności pod koniec miesiąca – lepiej zaczekać do „pierwszego”. Ma to związek z tym, że składkę zdrowotną do ZUS za dany miesiąc płacisz jednakową bez względu na to, ile dni w miesiącu działasz.

Jeśli składasz wniosek 25 maja, to rozpoczęcie działalności określ na 1 czerwca. Jeśli rozpocząłbyś działalność 25 maja, to za te 6 dni zapłaciłbyś składkę zdrowotną taką, jak za cały miesiąc.

Rubryka 5.1

Rodzaje działalności gospodarczej. Kody PKD znajdziesz tutaj lub w omawianym formularzu internetowym. Najczęstsze wątpliwości i pytania budzi to, które kody wpisać. W polu przeważająca działalność wpisz tę, która będzie dominowała. W pozostałych polach zawsze lepiej wpisać więcej, niż mniej. Teoretycznie możesz wpisać nawet wszystkie kody PKD – nie oznacza to bynajmniej, że musisz wykonywać te działalności. Ale możesz! Pomyśl jak się może rozwinąć Twoja działalność.

Mogą to być na przykład:

47.19.Zpozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach. Jest to główna działalność Alana, wszak w sklepie spożywczym może sprzedawać „mydło i powidło”.
47.11.ZSprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.
56.10.B – Ruchome placówki gastronomiczne. Alan chciałby jeździć po festiwalach z własną przyczepą – gdy już na nią uzbiera.
20.42.Z – Produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Alan słyszał, że to bardzo dochodowy biznes i nie wyklucza, że się nim zajmie.
51.22.Z – Transport kosmiczny. Alan wierzy, że sieć jego sklepów przyniesie mu tyle pieniędzy, że będzie organizował wyprawy na księżyc ;)
96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Siostra Alana jest po szkole fryzjerskiej i wpisał ten kod z myślą o niej.

Rubryki 6 – 8 – miejsce wykonywania działalności

Według polskiego prawodawstwa każda firma musi posiadać „miejsce wykonywania działalności”. Niekiedy jest to mieszkanie prywatne lub jego część, niekiedy wynajęte pomieszczenie a innym razem biuro wirtualne. Warto przeczytać, gdyż jest to spore ułatwienie i oszczędność dla początkujących, małych firm.

zakładanie JDG ceidg
Zakładanie JDG – ceidg

Miejscem stałego wykonywania działalności może być biuro, sklep, centrum usługowe, magazyn, plac, mieszkanie. Lokalizacja stałego miejsca prowadzenia działalności handlowej musi znajdować się na terenie Polski. Ta lokalizacja będzie widoczna dla każdego w wyszukiwarce przedsiębiorców. Konieczne jest posiadanie legalnego tytułu do nieruchomości, dla której podajesz ten adres. Najczęściej spotykanymi tytułami prawnymi dotyczącymi nieruchomości są: prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, użytkowanie, dzierżawa, najem.

Jeśli posiadasz stałe miejsce prowadzenia działalności handlowej, musisz je podać. Jeśli nie masz stałego miejsca prowadzenia działalności handlowej (na przykład świadczysz usługi u klientów), nie musisz wskazywać stałego miejsca prowadzenia działalności w formularzu zgłoszeniowym do CEIDG. W takim przypadku zaznacz: „Brak stałego miejsca prowadzenia działalności handlowej”, wówczas twój adres zamieszkania zostanie przyjęty w celach podatkowych i ubezpieczeniowych, a jedynym adresem widocznym dla wszystkich w wyszukiwarce przedsiębiorców będzie twój adres do doręczeń.

Rubryka 9 – ZUS/KRUS

jak założyć JDG ceidg
Jak założyć JDG – ceidg

W rubryce 9 podajesz pod jakiego ubezpieczyciela podlegasz. Masz do wyboru ZUS, KRUS i ubezpieczenie za granicą.

Rubryka 10 to oświadczenia. Rubryki 11-13 nie dotyczą nowych przedsiębiorców.

Rubryka 14 – Urząd Skarbowy

urząd skarbowy zakładanie firmy
Urząd Skarbowy zakładanie firmy

Chodzi tutaj o wskazanie właściwego urzędu skarbowego. Jeśli mieszkasz w małej lub średniej miejscowości, gdzie jest tylko jeden urząd skarbowy, to nie będziesz miał problemów.

Problem pojawi się, gdy mieszkasz w większym mieście i w którym działa więcej rzędów. Wówczas podajesz ten urząd, w którym składasz PIT.

Rubryka 15 – PIT

pit zakładanie jdg
PIT – zakładanie jdg

Rubryka 15 to wybór odpowiedniej formy opodatkowania firmy. Jeśli Twoja firma będzie działała na małych marżach, czyli będzie miała duże przychody i duże koszty, to rozważ zasady ogólnie. Podatek dochodowy wyniesie w takim przypadku 12%, ale po przekroczeniu progu dochodowego w wysokości 120.000 zł wzrośnie do 32%. Pozostałe formy opodatkowania:

 1. Podatek liniowy to 19%, a więc teoretycznie opłaca się bardziej, gdy dochody przekraczają 120.000 zł. W praktyce, zawiłości systemu podatkowego i rozliczania wspólnie z małżonkiem, próg opłacalności może wynieść ponad 100tys zł.
 2. Ryczałt od przychodów opłaca się, gdy będziesz miał małe koszty, czyli wartość przychodu będzie porównywalna z wartością dochodu. Kwoty podatku ryczałtowego wynoszą 2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 10%, 12.5%, 15% i 17% i są uzależnione od wykonywanej działalności.
 3. Karta podatkowa to stała kwota, której wysokość zależy od wielkości miejscowości i liczby zatrudnionych osób. Mogą z niej skorzystać jedynie wybrane działalności.

Jeśli masz wątpliwości, którą formę opodatkowania wybrać, to udaj się do pobliskiego biura rachunkowego.

Rubryki 16 – 20 – Księgowość

Księgowość - zakładanie JDG CEIDG
Księgowość – zakładanie JDG CEIDG

Rubryka 17 to miejsce na wybór, czy będziesz prowadził księgowość samodzielnie czy zlecisz biuru rachunkowemu. Możesz też zlecić prowadzenie księgowości online, w tym celu przejrzyj oferty w naszym rankingu księgowości online.

Rubryka 18 ]dotyczy szczególnych form prowadzenia działalności: zakładu pracy chronionej. Jeśli zakładasz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej zaznacz NIE.

Jeśli Twoją księgowość będzie prowadziło biuro rachunkowe i będzie przechowywało Twoją dokumentację, wówczas w rubryce 19 musisz wpisać jego dane.

Rubryka 20 to istotne pole, jeśli pracowałeś za granicą i uzyskałeś tam numer identyfikacyjny dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych. Powinieneś je wpisać określając kraj, nr identyfikacyjny i rodzaj identyfikacji (podatkowy/ubezpieczeniowy).

Rubryka 21 – konto firmowe

zakładanie działalności a konto firmowe
Zakładanie działalności – konto firmowe w CEIDG

Rubryka 21 to dane na temat konta firmowego w banku. Musisz podać wszystkie konta, które będą związane z prowadzeniem działalności. Nie ma obowiązku podawania tam kont osobistych!

Rubryka 22 to nowość – miejsca na e-Doręczenia.

Rubryka 23 to informacja o małżeńskiej wspólnocie majątkowej. Zaznaczasz odpowiedni kwadracik, jeśli łączy Cię (lub nie) wspólnota z małżonkiem i wpisz datę ślubu.

W kwestii fakturowania możesz rozważyć kilka narzędzi, które znajdziesz w rankingu programów do fakturowania.

Rubryki 24-25 – forma prowadzenia działalności

Forma prowadzenia JDG - CEIDG
Forma prowadzenia JDG – CEIDG

W tym miejscu określasz w jakiej formie będziesz prowadził działalność. Możesz wybrać JDG, czyli indywidualnie, jak i w formie spółki cywilnej. O ile zakładasz firmę z inną osobą.

Rubryka 26 to pełnomocnictwo. Jeśli na przykład oddajesz prowadzenie Twoich ksiąg biuru rachunkowemu, to warto dać pełnomocnictwo księgowej. Wówczas ona będzie za Ciebie załatwiała w Urzędzie Skarbowym wszelkie sprawy jak i odbierała telefonu w sprawie kontroli itp.

Ostatnia rubryka 27 to miejsce na wpisanie liczby sztuk poszczególnych załączników.

VI OTWARCIE FIRMY – URZĄD SKARBOWY

Niestety wniosek CEIDG nie załatwia kwestii VAT-u ani kasy fiskalnej. Jeśli chcesz (lub musisz) być płatnikiem podatku VAT, to powinieneś udać się do Urzędu Skarbowego aby wypełnić formularz zgłoszeniowy VAT-R. Trzy ważne uwagi:

 1. Zwracaj uwagę na formularz VAT-R. Na początku roku wychodzi nowy, co zaznacza się w nawiasie. Aktualnie obowiązuje formularz VAT-R(13) – do pobrania tutaj.
 2. Urzędem właściwym dla celów rozliczania się z VAT jest w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej urząd właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. W praktyce to ten sam, w którym składasz roczny PIT.
 3. Po przedłożeniu formularza, nie musisz brać z Urzędu Skarbowego płatnego potwierdzenia zgłoszenia rejestracji jako płatnik VAT. Jest to dosyć istotne, ponieważ takie potwierdzenie kosztuje 170 złotych.

Nie trzeba być płatnikiem VAT, jeśli wartość sprzedaży firmy nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (od 2017 roku, wcześniej było 150 000 zł). W Twoim przypadku – przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku, limit ten uwzględnia się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Szczegółowe zasady odstępstw i wyjątków określa ustawa o VAT. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z usług biura rachunkowego to warto przeczytać.

Jak wypełnić VAT-R

Jeśli poradziłeś sobie z wypełnieniem formularza CEIDG, to z VAT-R również dasz sobie radę. Omówię tylko te rubryki, który mogę sprawić Ci trudności.

Rubryka B – dane podatnika

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś osobą fizyczną i podajesz informacje oznaczone dwoma gwiazdkami (**).

Rubryka C.1 – okoliczności określające obowiązek podatkowy

Masz tam kilkanaście kwadratów i musisz zaznaczyć właściwe. Przy każdym jest napisane czego dotyczą i większość z łatwością można przyporządkować lub wykluczyć. Problem sprawiają:

 • pozycja 27 – zaznacza ją podatnik nie prowadzący firmy,
 • pozycje 29 i 30 – pozycję 29 zaznacza podatnik, który nie ma prawa do zwolnienia z podatku VAT na podstawie progu i innych cech wynikających z ustawy, natomiast pozycję 30 – ten, który takie prawo posiada.
 • pozycja 32 i 34 – dotyczą rolników ryczałtowych,
 • pozycja 33 – zaznaczasz, jeśli posiadasz zwolnienie określone w pozycji 29, ale z niego zrezygnowałeś aby być VAT-owcem,
 • pozycja 35 – zaznacza osoba, która utraciła zwolnienie z VAT czyli przekroczyła wysokość obrotów,
 • pozycje 36 i 37 – dotyczą podatnika który opłaca VAT w innym kraju unijnym a towar nim opodatkowany wysyła do Polski,
 • pozycja 39 – dotyczy metody kasowej, czyli korzystnej dla małych przedsiębiorców (mały to taki, którego wartość sprzedaży w zeszłym roku nie przekroczyła 5mln 15tys zł). Polega ona na tym, że płacisz podatek VAT dopiero wówczas, gdy otrzymasz pieniądze od kontrahenta. W tej pozycji są 3 kwadraciki – zaznacz pierwszy. Uwaga! Metoda kasowa nie jest dostępna dla osób korzystających z księgowości internetowej.
 • pozycja 40 – podajesz kwartał i rok początku stosowania metody kasowej.
 • pozycja 47 – dotyczy usług taksówkarskich (punkty 1 i 2) oraz importu i wytwarzania złotazy. Uwaga! Metoda kasowa nie jest dostępna dla osób korzystających z księgowości internetowej.
 • pozycja 40 – podajesz kwartał i rok początku stosowania metody kasowej.
 • pozycja 47 – dotyczy usług taksówkarskich (punkty 1 i 2) oraz importu i wytwarzania złota (punkty 3 i 4),
 • pozycje 48 ycji są 3 kwadraciki – zaznacz pierwszy. Uwaga! Metoda kasowa nie jest dostępna dla osób korzystających z księgowości internetowej.
 • pozycja 40 – podajesz kwartał i rok początku stosowania metody kasowej.
 • pozycja 47 – dotyczy usług taksówkarskich (punkty 1 i 2) oraz importu i wytwarzania złota (punkty 3 i 4),
 • pozycje 48 i 49 – dotyczą usług taksówkowych.

Rubryka C.2 – informacje dotyczące składania deklaracji

 • pole VAT-7  – zaznacz jeśli chcesz rozliczać się co miesiąc (dla nowych firm jest to obowiązek),
 • pole VAT-7K – zaznacz, jeśli chcesz rozliczą się co kwartał (możliwe od 2 roku prowadzenia działalności),
 • pole VAT-7D – nie dotyczy małych podatników,
 • pole VAT-8 – odnosi się do tych, którzy nie muszą składać żadnej z wymienionych deklaracji. Np. importerzy towarów z Unii Europejskiej,
 • pole VAT-12 – dotyczy taksówkarzy, którzy w części C.1 wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu.

Rubryka C.3 – informacje dotyczące wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych

 • punkt 59 – zaznacz jeśli planujesz wewnątrzwspólnotową dostawę/nabycie towarów lub import/eksport usług,
 • punkt 60 – zaznacz, jeśli nie jesteś płatnikiem VAT ale kupujesz produkty na terenie krajów unijnych,
 • punkt 61 – zaznacz, jeśli nie jesteś płatnikiem VAT ale chcesz importować/eksportować usługi opodatkowane VAT.

Pamiętaj, że zmianę danych w VAT-R musisz zgłosić do 7 dni w Urzędzie Skarbowym. W tym celu wypełnisz ponownie formularz zaznaczając na początku okienko, że jest to aktualizacja danych.

VII JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ – ZUS

UWAGA! Od maja 2017 ZUS ZUA składa się przy składaniu CEIDG-1 i nie ma potrzeby wybierania się do ZUSu. Poniżej przeczytasz o tym, jak wypełnić ZUS ZUA.

Z własnego doświadczenia wiem, że akurat w ZUS-ie można te papiery wypisać razem z urzędnikiem, który wszystko wytłumaczy. Inna sprawa, że w porównaniu z CEIDG i VAT-R ten formularz to „bułka z masłem” :) Trudności możesz mieć jedynie przy rubrykach V – IX:

Zakładanie firmy - ZUS ZUA

Rubryka V – tytuł ubezpieczenia – jeśli nie masz emerytury i renty, 1 – jeśli masz prawo do emerytury, 2 – jeśli masz prawo do renty,

 • ostatnie pole dotyczy niepełnosprawności: 0 – jeśli nie posiadasz orzeczenia o niepełnosprawności, 1 – lekki stopień, 2 – umiarkowany, 3 – znaczny.

To pole zostaw puste. Zaznaczysz je (ewentualnie) w dalszej części.

Rubryka VII – dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

Data taka sama, jak w rubryce VI. W polu kodu oddziału NFZ wpisz właściwy dla swojego miejsca zamieszkania:

 • 01R – Dolnośląski,
 • 02R – Kujawsko-Pomorski,
 • 03R – Lubelski,
 • 04R – Lubuski,
 • 05R – Łódzki,
 • 06R – Małopolski,
 • 07R – Mazowiecki,
 • 08R – Opolski,
 • 09R – Podkarpacki,
 • 10R – Podlaski,
 • 11R – Pomorski,
 • 12R – Śląski,
 • 13R – Świętokrzyski,
 • 14R – Warmiński-Mazurski,
 • 15R – Wielkopolski,
 • 16R – Zachodniopomorski.

Rubryka VIII – dane o dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych

W tym miejscu możesz zaznaczyć ubezpieczenie chorobowe i wpisać datę rozpoczęcia działalności. Jeśli nie chcesz opłacać ubezpieczenia chorobowego, to pozostaw te pola puste.

Tak w celu wyjaśnienia – składki na „chorobowe” są bardzo małe, a znając swoją odporność możesz określić czy warto. Wówczas za okres w którym będziesz chory, ZUS wypłaci Ci kwotę „chorobowego” i obniży wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Rubryka IX – zostaje pusta, nie dotyczy przedsiębiorców.

VIII WIZYTA W BANKU – KONTO FIRMOWE

We wniosku CEIDG możesz wpisać tymczasowo konto osobiste lub pozostawić pole puste. Po założeniu konta firmowego, będziesz mógł zaktualizować wniosek CEIDG bezpłatnie przez Internet.

Po pytaniu jak założyć firmę, bardzo często pada następne: gdzie założyć konto dla firmy. Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego – możesz używać prywatnego. Ale zdecydowanie opłaca się założyć firmowe, gdyż jest tańsze. Nie wspominając o tym, że jeśli bank dopatrzy się wykonywania przelewów firmowych, to może lekko „zasugerować Ci” zmianę konta osobistego na firmowe.

Czy prowadząc firmę w ogóle trzeba mieć konto w banku? Tak, jeśli stroną jest inny przedsiębiorca i kwota transakcji wynosi powyżej 15.000 złotych. Zatem jeśli planujesz dokonywać zakupów jako firma na taką lub wyższą kwotę, to konto w banku jest obowiązkowe! Inne wyjątki znajdziesz w artykule Konto dla działalności – osobiste czy firmowe?

Sprawdź przed otwarciem firmy
1. Konto firmowe Nest Bank – darmowe dla nowych firm
2. Telefony firmowe w PLAY – od 43 zł brutto
3. Konto osobiste dla JDG – 100% darmowe w BNP Paribas

IX ZAKUP I ZGŁOSZENIE KASY FISKALNEJ

Jeśli będziesz prowadził sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, musisz liczyć się z koniecznością założenia kasy fiskalnej. Kasa fiskalna powoli staje się powszechnym obowiązkiem. Należy ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym i na 100% pomoże Ci w tym firma u której zakupisz kasę.

Zwolnienia z kasy fiskalnej

Próg obrotu, po jakim należy zamontować kasę jest malutki i wynosi 20000 złotych rocznie, czyli jeśli rozpoczynasz w czerwcu to próg wyniesie 10000 złotych. Po osiągnięciu progu masz 2 miesiące na zainstalowanie kasy fiskalnej.

Dodatkowo obligatoryjnie zwolnieni z instalacji kasy fiskalnej są przedsiębiorcy prowadzący m.in.:

 • sprzedaż wysyłkową (pocztą, kurierem) – jeśli otrzymują wynagrodzenie w całości za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-ów (nie stosuje się do towarów wymienionych w §4 pkt.1 rozporządzenia.) – zapłata może być również dokonana poprzez np. systemy płatnicze,
 • sprzedaż usługi/produktów za rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, za które płacą przelewem – jeśli otrzymują wynagrodzenie w całości za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-ów (nie stosuje się do towarów wymienionych w §4 rozporządzenia). Zatem np. sprzedaż e-booków przez Internet jest zwolniony z posiadania kasy fiskalnej. Trzeba jednak prowadzić ewidencję w inny sposób, a klientom wysyłać np. rachunki online.
 • dostawę produktów (rzeczy) – dokonywaną przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar,
 • wynajmem i zarządzanie nieruchomościami – pod warunkiem, że w całości zostały udokumentowane fakturą.

Wszystkie zwolnienia (oraz wyjątki) znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2018 poz. 2519).

Ministerstwo Finansów w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, podaje przypadki w których możliwe jest zwolnienie. Jeśli jesteś w tym gronie, nie musisz mieć kasy fiskalnej. Tekst takiego rozporządzenia jest aktualizowany co kilka lat.

Ceny kas fiskalnych

Kasy fiskalne dzielą się ze względu na ilość opcji i rodzaj działalności. Najprostsze kasy kosztują 1000 złotych, te bardziej wyposażone są kilka-kilkanaście razy droższe. Śmieszy więc przepis mówiący, że jeśli rozpoczynasz działalność to możesz odliczyć od podatku 90% wartości zakupionej kasy, ale… nie więcej niż 700 złotych. Aby uzyskać zwrot 700 złotych za kasę fiskalną należy ją poprawnie zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Zgłoszenie kasy fiskalnej do Urzędu Skarbowego

 1. Pisemne zawiadomienie Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze wprowadzenia kasy fiskalnej. W zawiadomieniu powinny znaleźć się informacje o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania (formularza do ściągnięcia stąd). Zawiadomienie należy zgłosić minimum 1 dzień przed fiskalizacją. Fiskalizacja to wpisanie Twojego nr NIP do kasy fiskalnej a wykonuje ją serwisant kasy fiskalnej. Możesz kupić kasę i ćwiczyć na niej do czasu fiskalizacji.
 2. Posiadanie dowodu zapłaty całej kwoty za zakup kasy fiskalnej (jeśli chcesz odzyskać 700 zł, to kasa nie może być kupiona na raty).
 3. Rozpoczęcie w terminie rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Chodzi o nieprzekroczenie 2 miesięcy w przypadku zwolnienia i rejestracji od 1 dnia w przypadku działalności gdzie zwolnienia nie obowiązują.
 4. Zgłoszenie do US rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Masz na to 7 dni od daty fiskalizacji. W tym celu musisz wypełnić formularz (do ściągnięcia na podstronie Wzory Dokumentów  – patrz menu główne). Na Twoje życzenie zrobi to za Ciebie firma, od której kupisz kasę.
 5. Otrzymany od Naczelnika Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny musisz czytelnie i widocznie umieścić na kasie. Najlepiej napisać go na obudowie kasy kolorowym markerem.

Owe 700 złotych możesz odliczyć od należnego do zapłaty podatku VAT za miesiąc/kwartał następujący

X ZAMÓWIENIE PIECZĄTKI

Podczas pytań o tym jak założyć pojawia się jedno o pieczątkę firmową. Czy jest konieczna?

Polskie przepisy nie wymagają posiadania pieczątki, nie mniej jednak wymaga tego wiele firm – kontrahentów. Nawet na poczcie trudno jest załatwić sprawę jako właściciel firmy nie posiadając pieczątki. Oczywiście dochodzi też prestiż posiadania własnej pieczątki.

Warto, aby na pieczątce znalazły się podstawowe dane firmy:

 • pełna nazwa,
 • adres siedziby,
 • nr telefonu,
 • e-mail,
 • numer NIP,
 • numer REGON.

Na pieczątce możesz zawrzeć również nr konta bankowego i logo firmy. Pieczątka nie musi być czarno-biała, nie mniej im więcej kolorów i treści tym droższe wykonanie.

ILE KOSZTUJE ZAŁOŻENIE FIRMY?

Teoretycznie założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe. W praktyce jednak bardzo rzadko tak bywa:

 • rejestracja firmy w CEIDG – darmowa
 • zgłoszenie płatnika VAT w Urzędzie Skarbowym (jeśli wymagane) – 0 zł / 170 zł
 • zakup kasy fiskalnej (jeśli wymagana) – od 1200 złotych w górę (minus możliwy zwrot 700zł)
 • fiskalizacja kasy fiskalnej – średnio 100 złotych
 • zgłoszenie kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym – darmowe
 • zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS – darmowe
 • wyrobienie pieczątki – od 20 zł w górę
 • założenie konta w banku – od 0 zł do 25 zł
 • pozyskanie koncesji, licencji, pozwoleń – w zależności od rodzaju działalności

Jeśli prowadzisz działalność, która nie wymaga posiadania kasy fiskalnej, nie będziesz zakładał konta firmowego w banku ani wyrabiał pieczątki oraz rodzaj Twojej działalności nie potrzebuje zezwoleń, to koszt założenia wyjdzie 0 złotych.

ZAŁOŻENIE FIRMY – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak długo trwa założenie firmy w Polsce?

Przy szybkim i bezbłędnym wypełnieniu wszystkich dokumentów (wypełnienie wniosku CEIDG-1, zgłoszenie w ZUS oraz rejestracja do VAT), założenie firmy w Polsce może potrwać 1, góra 2 dni.

Co zrobić przed założeniem firmy?

Przed formalnym założeniem firmy możesz przetestować prowadzenie działalności stosując przepisy o działalności nierejestrowanej. Do osiągnięcia przychodów w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia możesz prowadzić działalność bez formalnego zakładania firmy.

Jak założyć firmę przez Internet?

Aby założyć firmę przez Internet wystarczy wejść przez stronę CEIDG i wypełnić wniosek. Stanowi on zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika Urzędu Skarbowego. Jeśli będziesz płatnikiem podatku VAT lub będziesz posiadał kasę fiskalną, wówczas musisz osobiście udać się do US.

Założenie firmy - jakie dokumenty?

Do założenia firmy przez CEIDG wystarczy dowód osobisty i informacje o rodzaju prowadzonej działalności.

Jakie są koszty założenia firmy w Polsce?

Sama rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna. Kosztem będzie zgłoszenie do VAT (170 zł), zakup kasy fiskalnej (od 1200 zł) oraz ewentualnie wyrobienie pieczątki (ok. 30 zł) i założenie konta firmowego.

OCENA I PODSUMOWANIE

Artykuł wyszedł naprawdę obszerny, ale na pytanie postawione w tytule jak założyć firmę – jednoosobową działalność gospodarczą odpowiedziałem najbardziej wyczerpująco jak tylko się dało. Jeśli będziesz miał pytania to zapraszam do zadania ich w komentarzu. Zakładanie firmy w Polsce staje się coraz prostsze, choć można jeszcze wiele poprawić.

Zakładanie działalności - kredyt

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
[Total: 25 Average: 4.8]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

49 thoughts on “Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza 2024

 1. Założenie firmy to jedno ale warto też przy tym dać szanse narzędziom usprawniającym działalność. My mamy w sektorze finansowym te od kaczmarski group i sprawdzają się świetnie.

 2. Dzień dobry,
  czy świadczenie usług przez Upwork na rzecz osób fizycznych z zagranicy (kraje UE i spoza UE) wymaga założenia kasy fiskalnej? Płatności klient przelewa w serwisie Upwork.

 3. Prowadzenie własnej to wyzwanie, ale daje dużo satysfakcji. Na początku cieszy każda udana transakcja i cokolwiek co się uda :) Obecnie moim zdaniem kluczem jest dobra promocja firmy w mediach społecznościowych. Ja, żeby nabrać w tym biegłości zapisałam sie w WSKZ na social media & content marketing. bardzo szybko zobaczyłam efekty w moim działaniu po wcieleniu w życie wiedzy ze studiów, teraz też wiem, że muszę śledzić trendy na bieżąco.

 4. Pomocny wpis. Sam zaczynam właśnie ze swoją działalnością i chciałbym, żeby dowiedziało się o niej więcej osób, dlatego na targach Remadays będę szukał z ludźmi od reklamy godnych uwagi. :D

  1. Decydując się na działalność gospodarczą to bardzo istotny jest również wybór konkretnej księgowości. Warto szukać firm i biur, które zajmą się tym profesjonalnie. Podpowiem Wam, że polecana jest księgowość Kraków [link] , jeśli jesteście z okolic. Warto sprawdzić ich całą ofertą. Są w stanie dopasować się do klienta, oferując różne ciekawe rozwiązania. Jest to też bardzo nowoczesna firma. Polecam sprawdzić i sobie skorzystać!

 5. Jeżeli ja zaczynam pierwszy rok działalności w październiku 2021 1,2,3 kwartał wpisuje we wniosku o dotację 0 przychody i dopiero zaczynam liczyć kwartał 4 październik listopad grudzień
  Czy rok zaczynam od 1 kwartału jako październik, listopad grudzień, a 2 kwartał to styczeń luty marzec 2022 ?
  pozdrawiam

 6. Otrzymałem po rejestracji działalności jednoosobowej list od CEFIDG.
  „Aby firma została wpisana do bazy CEFIDG należy uiścić opłatę spiskową w wysokości 168zł”
  O co w tym chodzi, to jakaś nowość, artykuł o tym nie wspomina?

  1. Dobrze, że Pan pyta. To są prymitywne triki marketingowe właścicieli internetowych katalogów dla firm. Jeśli chce Pan, aby firma została wpisana do tej bazy to należy uiścić opłatę. Ale jest to zwykły katalog firm i nie ma obowiązku w nim być. Nazwa tego katalogu została zapewne celowo nazwana w sposób przypominający CEIDG.

 7. Podoba mi się ten artykuł, daje like ! Ja sama już jestem prawie na mecie zakładania firmy i Wybrałam już biuro rachunkowe [link] i na dniach ruszam ! Jest to sklep z modą dla Pań plus size. Czuje ,że czeka mnie sukces, pozdrawiam ;)

 8. Jedyne z czego się cieszę to to, że przy obecnym ustawowym szaleństwie moimi finansami zajmują się sprawdzeni ludzie z księgowości Gama. Jak dotąd wszystko było ok, ja poznałem ich szefową Panią Grabowską i nie mogę narzekać :)

 9. witam serdecznie! dzieki za wyczerpujący artykuł. Myśle o załoeniu działalności gospodarczej w Pl. W listopadzie 2018 wróciłam do Polski. Wczesniej miałam firme w uk (samozatrudnienie) i pracowałam w studiu tatuazu. Moje samozatrudnienie zamknęłam pod koniec października 2018. Moje pytanie: Czy mogę dostać dotacje na otwarcie działalności i/lub ulge w ZUSach dla młodych przedsiebiorcow jeśli wcześniej posiadałam firme w Uk?

 10. Witam! jestem emerytka i chce otworzyć jednoosobową działalnośĆ gospodarczą , czy muszę płacić ZUS?

 11. Witam Luki / plan jest aby zalozyc firme (paintball).
  Pytania;
  -Czy potrzebuje jakichkolwiek zezwolen ?
  -Czy potrzebna bedzie kasa fiskalna?
  -Jaki plus minus jest to koszt kiedy bede prowadzil ja sam ?
  Bardzo bym prosil o namiar na firmy ktore pomagaja w zalozeniu i papierach prosze.

  Z gory dziekuje.

 12. Czy zdobycie finansowania/ dotacji na otworzenie franczyzy przebiega tak samo, jak na otworzenie własnej firmy? Chcę otworzyć franczyzę kredyt ok -zawsze chciałam mieć firmę w branży finansowej, i będę potrzebowała dotacji na start ;)

 13. Bardzo ciekawy artykuł, na pewno przyda się osobom, które chcą otworzyć własną firmę. Ja z początku sam prowadziłem księgowość w firmie, ale po pewnej wpadce, która wiele mnie kosztowała postanowiłem zainwestować w dobrą księgową. Od ponad roku współpracuję z biurem rachunkowym Gama z Tarchomina i są niezastąpieni, myślę że lepiej trafić nie mogłem.

 14. Mnie ciekawią kwestie finansowe. Jedna z nich to taka czy muszę posiadać konto firmowe od razu jak założę biznes i czy muszę jakoś specjalnie zakładać kolejne do Vatu? Bo ja już się gubię w tym split paymencie…

 15. Firma to moje marzenie od kilku lat. Bardzo chciałabym w końcu już ją otworzyć, ale boję się że mam za małą wiedzę na tak duży krok w moim życiu. Poza tym szukam jakiegoś dobrego eksperta bo niestety pytań bez odpowiedzi też jest sporo

 16. Niesamowicie bogaty artykuł, wypełniony po brzegi przydatnymi informacjami. Niedawno zakładałam swoją firmę. Czyste szaleństwo. Mnóstwo formalności do załatwienia, rzeczy do wykonania, a do tego strach czy uda nam się utrzymać to nowe przedsiębiorstwo. Tak jak napisałam – początek mam już za sobą. Jeśli mogę coś dodać jeszcze od siebie to mogę jedynie polecić systemy CRM, które są niezawodne. Ja wybrałam Kamflex. Pomógł mi nie pogubić się w nieznanym, dzięki niemu wszystko „ogarnęłam”. Pozdrawiam :)

 17. Posiadanie własnej firmy to bajka, ale trochę mnie przerażają te wszystkie formalności, które trzeba zrobić przed, trzeba być strasznie w temacie żeby wiedzieć co i jak żeby sobie nie zaszkodzić :P

 18. Artykuł na wysokim poziomie :) Odnosząc się do niego, chcę tylko powiedzieć, że biuro rachunkowe to podstawa dobrze presperującej firmy. Odkąd zmieniłam moje stare (wolę nie wymieniać nazwy) na nowe (tu mogę – Gama Grabowskich) to zmieniło się sporo w mojej firmie, aż zaskakująco sporo. Więc przedsiębiorcy – zwracajcie na to uwagę!

 19. Gdy otwierasz firmę, masz 6 miesięcy wolności od składek ZUS. Jest to tak zwana “ulga na start”.
  Można prosić więcej szczegółów?

 20. Czy to prawda że gdy otworzy sie działalności gospodarczą pierwszy raz w życiu to nie płaci się składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy ?
  Jesli tak to jakie są warunki i jak to dokładnie wygląda ?
  Prosze o odpowiedź

 21. Widzę, że artykuł został zaktualizowany pod kątem bieżącego roku 2018, jednak brak w nim informacji o „uldze na start”, która zwalnia początkującego przedsiębiorcę od płacenia składek społecznych przez pierwsze pół roku. W związku z tym mam pytanie, ponieważ szykuję się do złożenia wniosku rejestrującego działalność przez CEIDG, jaką datę należy wpisać w rubryce 12? Jeśli dniem rozpoczęcia działalności będzie 1.04.2018, to jaka data powinna być podana przy zgłoszeniu do ZUS? ta sama czy z pół rocznym przesunięciem?

 22. Dziękuje za sążnisty wpis – bardzo się przydaje!
  Mam przy okazji takie pytanie, szczególnie do osób, które jednocześnie zajmowały się produkcją i sprzedażą. Czy jako główne miejsce wykonywania działalności wskazywaliście lokal, w którym odbywała się produkcja czy mieszkanie/biuro? Przyznam szczerze, że mnie wydawało się dotyczchczas, że dokumenty po prostu będę mieć w domu, a w lokalu produkcyjnym wolę widzieć jedynie inspekcje sanitarne. Podzielicie się doświadczeniami ze swojego wyboru?

 23. Witam , interesuje mnie kwestia , czy można zatrudniać w Polsce osób z państwa spoza obszaru UE (np. Ukraińców ) i później delegować ich w inne państwa UE. Czy mogą tam legalnie pracować i jeżeli chodzi o podatki , czy płaci się w Polsce i w kraju do którego osoba została zdelegowana , czy tylko w Polsce ?
  Z góry dziękuje za odpowiedź!

 24. Mam pytanie: Jeżeli moja przyszła firma będzie wystawiała faktury za wykonaną pracę innej firmie, czy będę musiał mieć kasę fiskalną. Nie przewiduję sprzedaży usług osobom fizycznym.

 25. Z tego, co doczytałem (i co przetestowałem na sobie ostatnio) od maja 2017 ZUS ZUA składa się przy składaniu CEIDG-1 i nie ma potrzeby wybierania się do ZUSu – może warto tę informację dodać do artykułu?

 26. Witam. poważnie myślę nad Animatorem zabaw dla dzieci…. czy aby wykonywać takie usługi zabawiania dzieci na urodzinach weselach itp muszę od razu zakładać działalność czy mogę spróbować własnych sił na własną rękę ?

 27. Mam pytanie. Właśnie zwolniłam się z pracy w szkole Po to, by założyć własną działalność – tzn. Chce udzielać korepetycji we własnym domu. To ma być działalność jednoosobowa. Czy będę potrzebowała kasy fiskalnej? Czy muszę płacić pełen ZUS? Bo liczę, ze nie będę miała wielkich przychodów. W ogóle co muszę zrobić by było jak najprościej i najtaniej.

  1. Kasa fiskalna nie jest potrzebna, ale powinna Pani wystawiać rachunki swoim klientom/uczniom, a do tego wystarczy program do faktur, komputer i drukarka. Pełny ZUS zapłaci Pani po dwóch latach działalności, a wcześniej wystarczy opłacać składkę zdrowotną. Proszę pamiętać, że okres, kiedy większość osób przy tej działalności ją zawiesza, tzn. czerwiec – sierpień, nie wydłuża okresu niższej składki ZUS.
   Innym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z nami. Umowa na rok szkolny z możliwością przedłużenia na kolejny rok i następny.

 28. Ja byłam przerażona, gdy musiałam sama założyc własna działalność. Przerażają mnie wszystkie urzędy i papiery. Dobrze, że mój znajomy podpowiedział mi, że mogę poprosić o pomoc biuro rachunkowe i tak trafiłam do biura Gama z Warszawy. Tak dobrze mi się przy tym z nimi współpracowało, że wzięłam też u nich pełną obslugę księgowosci. Dobrze wiedzieć, że ma się takie możliwości i nie trzeba ze wszystkim radzić sobie samemu.

 29. Witam
  Proszę o doradzenie.Myslimy z mężem o założeniu firmy warsztat samochodowy,mąż pracuje na etat jako mechanik,ja tymczasowo pobieram św.pielegnacyjne na niepełosprawne dziecko.
  Chodzio to by mógł legalnie po pracy naprawiac auta.
  Na kogo korzystnej bedzie założyc firme?chodzi oczywiscie o jak najmniejsze koszty(opłacenie składek?)Jakie w wogule składki w tych obu przypadka trzeb było by opłacac?
  Albo mąż będzie sibie 2w1,albo ja zatródnie go na umowe zlecenie,dzieło?

 30. moim zdaniem to pomysł jest najważniejszy a widzę, że wiele osób chce mieć biznes ale już w czym czuliby się dobrze nie widzą i błądzą po omacku, ja zaczynałam od działalności jednoosobowej, teraz mam jeszcze dwóch pracowników i działam w branży komputerowego haftu, jak zaczynałam, ewidentnie trafiłam w moment i inwestycja początkowa tylko praktycznie w hafciarkę z berniny szybko przyniosła zysk

 31. Bardzo ciekawe informacje :) Ja dzięki książce „Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę” zdobyłam kapitał na otworzenie własnej firmy :)

 32. Witam, planuje założyć działalność gospodarczą jednoosobowa, czy od razu musze kupic kase fiskalna jezeli planuje tylko sprzedaz wytwarzanego towaru przez internet ?

 33. Świetny wpis. Warto mieć swój biznes. Nam bardzo pomogła rewelacyjna książka „Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Dzięki niej mój mąż zdobył środki i dziś prowadzimy firmę z sukcesem. Ebook widzę jest na stronce pieniadzenastartup pl

 34. też mam w planach w 2017 stać się swoim własnym szefem :D długo zastanawiałem się jednak co zrobić z kwestią swojej kadrowej i postanowiłem zlecić sprawy obsługi kadr i płac zlecić zewnętrznej firmie – padło na GaBaFi ;)

 35. Ja od siebie mogę dodać tyle, że nie jest to takie proste, czy chcesz opłacać ZUS czy KRUS zakładając firmę. Raz, ze aby móc opłacać KRUS należy mieć ciągłość w składkach przez min. 3 lata a dwa, że nawet jeśli uda się spełnić ten warunek, to twoja firma nie może zarabiać miesięcznie więcej niż 3258 zł brutto. Jeśli przekroczysz tę kwotę, to automatycznie przechodzisz na ZUS. Dodatkowo, chcąc opłacać KRUS prowadząc działalność, jesteś zobowiązany do opłacania podwójnej stawki.

 36. Na pierwszy rzut oka można się wystraszyć. Ale po wdrożeniu to już z górki. Byle się nie zniechęcić na samym początku. To nie jest tak skomplikowane jak zarządzanie wieloma osobami pod sobą dodatkowo.

 37. Kolejny doskonały artykuł. Czytam Twój blog już od jakiegoś czasu i jestem pod wrażeniem – Twojej wiedzy, otwartości i szczerości. Na pewno otworzę kiedyś kawiarnię. Przecież marzę o tym od lat :) A Twoje rady będą wówczas bezcenne :) Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *