Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza 2019

Jak założyć firmę

Zastanawiasz się jak założyć firmę? Łap ściągę, która pomoże Ci otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Porady od A do Z, aktualne na 2019 rok.

tax care pomoc w otwarciu firmy

Są dwie drogi osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu firmy: szczęście i orka. Szczęście polega na tym, że zakładasz firmę i staje się ona potentatem w swojej niszy. Trafiasz idealnie w miejsce, czas i ludzi. Z kolei orka to pasmo porażek, z których wyciągasz wnioski i które dzięki Twojej determinacji prowadzą do sukcesu.

W tym artykule poznasz pierwszy sposób jak założyć firmę, a także dowiesz się:

 • skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy,
 • plusy i minusy działalności gospodarczej,
 • co zrobić przed założeniem firmy,
 • jakie dokumenty wypełnić aby otworzyć firmę,
 • gdzie się udać, aby założyć firmę,
 • jaki jest koszt założenia firmy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to inaczej samozatrudnienie. Firma w postaci JDG polega na prowadzeniu działalności na własny rachunek, na własną odpowiedzialność i na własne ryzyko. Ramy prawne określa m.in. Ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej.

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy

Trzy najpopularniejsze sposoby na zdobycie dofinansowania dla firmy to:

  1. dotacja z UE – do 100.000 zł
  2. dotacja z UP – do 20.000 zł
  3. kredyt gotówkowy – do 350.000 zł

Co do pieniędzy z UE, to obecnie na rynku finansowym jest do wzięcia tylko jeden tani kredyt ze wsparciem dla nowo otwartych firm z NEST Banku. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, to wypełnij wniosek online (Twój NIP, e-mail, nr telefonu) i czekaj na telefon od doradcy. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.

Jeśli chcesz otrzymać kredyt przed założeniem działalności, możesz skorzystać z oferty BGŻ BNP Paribas, który oferuje kredyt na rozpoczęcie działalności jeszcze przed otwarciem firmy: link.

Plusy i minusy działalności gospodarczej

Mówiąc o zakładaniu firmy, 90% osób ma na myśli jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to najpopularniejsza, ale i najdroższa forma prowadzenia firmy.  Aby przedstawiać wady i zalety trzeba określić punkt odniesienia. Najlepszą alternatywą dla JDG wydaje się być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dobrze się zastanów nad formą działalności. Co prawda istnieje potem opcja przekształcenia działalności w spółkę z o.o., ale wiąże się z kosztami.

Plusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

  • łatwa do założenia,
  • łatwa do prowadzenia,
  • generuje praktycznie zerowe koszty przy rejestracji,
  • posiada bardzo tanią księgowość.

Minusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • przymus opłacania składek ZUS bez względu na to, czy firma generuje jakikolwiek obrót (przez pierwsze 6 miesięcy jesteś zwolniony z opłacania składek),
 • odpowiadanie własnym majątkiem za długi firmy.

Składki na ZUS w działalności gospodarczej

Składki na ZUS nie są jednakowe dla wszystkich przedsiębiorców:

 • Gdy otwierasz firmę, masz 6 miesięcy wolności od składek ZUS. Jest to tak zwana „ulga na start”.
 • Następnie przez 2 lata płacisz stawkę preferencyjną, tj. 502 lub 520 zł miesięcznie, w zależności czy wybierzesz wariant z ubezpieczeniem chorobowym, czy bez. Składkę zdrowotną można w części odliczyć od podatku, więc sumarycznie wyjdzie mniej.
 • Po 2,5 roku prowadzenia firmy możesz przejść na Mały ZUS . Wówczas przez 36 miesięcy (3 lata) zapłacisz składki proporcjonalnie od przychodu. Obowiązują jednak wymogi, o których przeczytasz tutaj: https://www.niepoddawajsie.pl/maly-zus/.
 • Gdy skończą się wszystkie ulgi, a w międzyczasie ZUS nie zostanie zlikwidowany, to przyjdzie Ci płacić 100% ZUS-u. Pełne składki w 2019 roku wynoszą 974,65 zł miesięcznie (z uwzględnieniem dobrowolnego chorobowego). Do tego trzeba doliczyć obowiązkową składkę zdrowotną, która w 2018 roku wynosiła 319,94 zł, a w 2019 roku z pewnością będzie jeszcze wyższa. Do tej pory (4.01.2019) nie jest znana jej ostateczna kwota.
 • Powyższe nie dotyczy to emerytów i osób pracujących na etacie, które dodatkowo prowadzą firmę. W takim przypadku opłaca się wyłącznie składkę zdrowotną.

Przeczytaj o tym, jak założyć firmę w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku. Z jakimi kosztami wiąże się założenie i prowadzenie firmy, a także do kogo zgłosić się po pomoc.

Zakładanie firmy – od czego zacząć?

1. Zdobycie wiedzy i doświadczenia

Każda działalność wiąże się ze zdobyciem know how – czyli wiedzą branżową, bez której ciężko jest prowadzić interes. Jak zdobyć taką wiedzę? Najprościej popracować w branży, w której chce się założyć firmę. Możesz też odbyć kursy specjalistyczne, poczytać książki lub znaleźć blogera piszącego o Twojej branży.

2. Przetestowanie biznesu

Gdy posiądziesz już wiedzę i doświadczenie, należy sprawdzić czy na Twoje usługi będzie popyt. Utarło się przekonanie, że aby to sprawdzić należy napisać obszerny Biznesplan. Napisanie biznesplanu nie zaszkodzi, ale nie jest to konieczne aby przekonać się czy Twój pomysł chwyci.

Polecam w tym miejscu wykonać trzy czynności:

 1. Przeczytać książkę Start-up Lean, która pomoże Ci znaleźć sposób na zbadanie przydatności Twojego biznesu dla potencjalnych klientów bez wydawania góry pieniędzy na bezcelowe czynności,
 2. Określić koszty stałe działalności i oszacować przyszłą wartość sprzedaży. Analiza finansowa jest najważniejszą częścią biznesplanu.
 3. Przetestować pomysł na biznes w praktyce. Na przykład chcesz otworzyć sklep internetowy z nartami, to kup 10 par i sprzedaj je na allegro. Chcesz otworzyć cukiernię to zrób kilka ciast, przejdź się po blokach i sprzedaj co upiekłaś. Chcesz otworzyć salon fryzjerski to napisz ogłoszenie na FB i obsłuż 10 osób w swoim domu. Chcesz otworzyć zakład fotograficzny to napisz ogłoszenie na OLX, na słupach i wykonaj kilka zleceń.

Co do ostatniego punktu… Definicja działalności gospodarczej to wykonywanie czynności zarobkowej w sposób ciągły i zorganizowany. Testowanie działalności w sposób opisany przeze mnie nie jest czynnością ciągłą – pieczesz ciasto i sprzedajesz. Kupujesz 10 nart na wyprzedaży i sprzedajesz.

UWAGA! Od marca 2018 roku możliwe jest podjęcie tzw. działalności nierejestrowanej. Osoby, które osiągają miesięczne przychody niższe od 50% pensji minimalnej, nie będą musiały w ogóle rejestrować działalności. Dzięki temu nie będą miały obowiązku opłacania jakichkolwiek składek ZUS (w tym również składki zdrowotnej). Działalność trzeba będzie zarejestrować, gdy przekroczy się 1125 zł przychodu w skali miesiąca (dane na rok 2019).

Po przekroczeniu tego pułapu, z pomocą przychodzą Inkubatory Przedsiębiorczości. Za ok. 370 zł miesięcznie możesz prowadzić biznes do czasu, aż nie uznasz, że warto otworzyć własną działalność.

3. Zdobycie koncesji i zezwoleń

Większość firm potrzebuje koncesji i zezwoleń – takie uroki prowadzenia firmy w Polsce. Przykładowo jeśli chcesz otworzyć lokal gastronomiczny, to musisz wcześniej dowiedzieć się jakie zezwolenia są potrzebne. W takim wypadku najlepiej wejść na blog, który opisuje działalność w tym zakresie.

4. Formalności w urzędach

Przetestowałeś swój biznes z sukcesem, zatem przyszła pora na formalne założenie firmy. Przejdźmy do konkretów, czyli jak otworzyć firmę w praktyce.

Rejestracja firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Są kraje, w których założysz firmę bez wychodzenia z domu. Polska jeszcze do tego etapu nie „dorosła”.

Aby założyć firmę musisz wypełnić druczek CEIDG-1. Możesz to zrobić długopisem w Urzędzie Gminy lub przez Internet na rządowej stronie – tutaj. Ta druga również wiążę się z wizytą w Urzędzie Gminy, ponieważ wniosek trzeba podpisać. Teoretycznie możesz podpisać wniosek zdalnie, ale musisz posiadać jedną z dwóch opcji poświadczenia tożsamości:

 • Podpis elektroniczny. Cena wyrobienia? Około 300 zł w pierwszym roku i ok. 120 zł coroczne odnawianie.
 • Profil zaufany. Bezpłatny, ale do jego założenia przez internet konieczny jest… podpis elektroniczny lub posiadanie konta w jednym z banków: PKO BP, Inteligo, Santander, Pekao, mBank, ING, Envelo, Millenium, Alior Bank lub T-mobile Usługi Bankowe. Logujesz się do systemu bankowości, szukasz formularza zakładania profilu zaufanego i wypełniasz go. Profil zaufany możesz też założyć stacjonarnie w Urzędzie Gminy.

Teoretycznie możesz też wydrukować wniosek i wysłać do Urzędu Gminy pocztą. W tym wypadku urzędnicy wymagają od Ciebie podpisu potwierdzonego notarialnie. Czyli przed wstąpieniem na pocztę musisz udać się do notariusza i zapłacić ok. 30zł za potwierdzenie, że Twój podpis jest rzeczywiście Twój.

Reasumując: najłatwiej jest wypełnić wniosek CEIDG-1 przez stronę internetową, a następnie w ciągu 7 dni udać się do Urzędu Gminy. Na miejscu urzędnik wydrukuje Twój wniosek i podłoży do podpisania.

Jedno okienko – działalność gospodarcza

Popularne „jedno okienko” podczas zakładania firmy to ów wniosek CEIDG-1. Stanowi on jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Dawniej musiałeś osobno udać się do tych instytucji, teraz jest o tyle łatwiej że Urząd Gminy załatwia to za Ciebie. W praktyce do Urzędu Skarbowego i tak będziesz musiał się udać, ale o tym w dalszej części.

Jak wypełnić CEIDG

Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej zaczynasz od wypełnienia wniosku CEIDG-1.

Skoro szukasz  w internecie informacji o tym jak wypełnić CEIDG, to dlaczego po prostu nie wypełnisz tego wniosku przez internet? Jak już napisałem wcześniej, na stronie rządowej jest gotowy formularz.  Nie dość, że dokładnie pokazuje które okienka wypełnić, stawia znak wykrzyknika „(!)” jeśli błędnie wpiszesz np. nr pesel, to jeszcze obok trudniejszych pól posiada przycisk „(?)„. Klikając w niego wyświetli Ci się podpowiedź co i jak wpisać w daną rubrykę.

Jeśli mimo wszystko upierasz się nad własnoręcznym wypełnieniem wniosku CEIDG-1, to nie ma sprawy – poniżej instrukcja krok po kroku jak to zrobić. Na załączonych rysunkach dodatkowo masz przykład: Alan Kowalski, syn Janusza i Grażyny i chce otworzyć w Sochaczewie sklep spożywczy.

Rubryka 01 – rodzaj wniosku

wniosek do ceidg

Wypełniasz tylko rubrykę 01 „Rodzaj wniosku”. Zaznaczasz pole nr 1 – wniosek o wpis do CEIDG. W wersji internetowej to pole jest automatycznie uzupełnione przez system. Rubrykę 02 wypełnia urzędnik.

Rubryka 03 – dane wnioskodawcy

dane osobowe w ceidg

Tutaj jak widzisz musisz wpisać wszystkie swoje dane osobowe. Najważniejsze to zaznaczyć kwadracik „tak, składam oświadczenie” w polu nr 15. Bez potwierdzenia złożenia oświadczenia wniosek zostanie odrzucony.

Rubryka 04 – dane adresowe

ceidg przykład

Jak w punkcie trzecim, tylko wypełniasz swoje dane zamieszkania. Opcje są trzy:

 • miejsce zamieszkania i zameldowania są takie same – wypełniasz tylko pola w rubryce 04,
 • miejsce zamieszkania jest inne niż miejsce zameldowania – wypełniasz obie rubryki,
 • nie masz stałego zameldowania – zaznaczasz kwadracik brak miejsca zameldowania w rubryce 05.

Alan ma takie samo miejsce zamieszkania i zameldowania, więc wypełnił tylko punkt 4.

Rubryka 06 – dane o firmie

ceidg firma

Rubryka z danymi z firmie nastręcza najwięcej problemów. A więc po kolei:

Nazwa Twojej firmy musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Co do niego dopiszesz zależy tylko od Ciebie. Alan dopisał „Warzywa i Owoce”. Kolejna ważna sprawa – nazwa jego sklepu spożywczego może być inna, niż nazwa firmy. A więc na szyldzie nad sklepem może napisać „u Ewy”.

Liczba osób pracujących i liczba osób zatrudnionych. W polu liczba osób zatrudnionych wpisujesz tylko osoby, które planujesz zatrudnić na umowę o pracę. Pracujących na umowach cywilno-prawnych wpisuje się w polu „liczba osób pracujących”. Jeśli będziesz prowadził firmę sam (jak Alana), to w polu Liczba osób pracujących wpisujesz „1”, a w polu Liczba osób zatrudnionych „0”.

Uwaga, liczba osób zatrudnionych nie może być większa od liczby osób pracujących, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe :)

Rodzaje działalności gospodarczej. Kody PKD znajdziesz tutaj lub w omawianym formularzu internetowym. Najczęstsze wątpliwości i pytania budzi to, które kody wpisać. W polu przeważająca działalność wpisz tę, która będzie dominowała. W pozostałych polach zawsze lepiej wpisać więcej, niż mniej. Teoretycznie możesz wpisać nawet wszystkie kody PKD – nie oznacza to bynajmniej, że musisz wykonywać te działalności. Ale możesz! Pomyśl jak się może rozwinąć Twoja działalność. Alan wpisał:

47.19.Zpozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach. Jest to główna działalność Alana, wszak w sklepie spożywczym może sprzedawać „mydło i powidło”.
47.11.ZSprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.
56.10.B – Ruchome placówki gastronomiczne. Alan chciałby jeździć po festiwalach z własną przyczepą – gdy już na nią uzbiera.
20.42.Z – Produkcja wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Alan słyszał, że to bardzo dochodowy biznes i nie wyklucza, że się nim zajmie.
51.22.Z – Transport kosmiczny. Alan wierzy, że sieć jego sklepów przyniesie mu tyle pieniędzy, że będzie organizował wyprawy na księżyc ;)
96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Siostra Alana jest po szkole fryzjerskiej i wpisał ten kod z myślą o niej.

Rubryki 07 – 09 – ciąg dalszy informacji o firmie

ceidg pomoc

Nazwa skrócona firmy to pole obowiązkowe. Jeśli nie masz pomysłu to wpisz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Nazwa skrócona (w przeciwieństwie do pełnej nazwy firmy) nie musi zawierać imienia i nazwiska.

Data rozpoczęcia działalności nie może być wcześniejsza, niż dzień złożenia wniosku CEIDG-1. Nie opłaca Ci się również rozpoczynać działalności pod koniec miesiąca – lepiej zaczekać do „pierwszego”. Ma to związek z tym, że składkę zdrowotną do ZUS za dany miesiąc płacisz jednakową bez względu na to, ile dni w miesiącu działasz.

Alan składał wniosek 25 maja, a rozpoczęcie działalności określił na 1 czerwca. Jeśli rozpocząłby działalność 25 maja, to za te 6 dni zapłaciłby składkę zdrowotną taką, jak za cały miesiąc.

Dane do kontaktu w rubryce 09 nie są obowiązkowe. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich podanie, to pamiętaj że może to spowodować zasypaniem Twojego e-maila reklamami i spamem. Są to bowiem dane ogólnodostępne.

Rubryki 10 – 11 – miejsce wykonywania działalności

Według polskiego prawodawstwa każda firma musi posiadać „miejsce wykonywania działalności”. Niekiedy jest to mieszkanie prywatne lub jego część, niekiedy wynajęte pomieszczenie a innym razem biuro wirtualne. O tym ostatnim sposobie napisałem osobny artykuł: link. Warto przeczytać, gdyż jest to spore ułatwienie i oszczędność dla początkujących, małych firm.

ceidg jak założyć firmę

 • Jeśli miejsce wykonywania działalności będzie inne niż miejsce zamieszkania, to musisz wypełnić rubrykę 10 – punkt 10.1.
 • Jeśli listy chcesz dostawać na inny adres niż miejsce wykonywania działalności, to musisz wypełnić punkt 10.2.
 • Jeśli posiadasz dwa miejsca wykonywania działalności, wpisz je w rubryce 11. Jeśli więcej niż dwa, to wpisz je w załączniku CEIDG-MW.

Rubryki 12-13 – ZUS/KRUS

ceidg zus

W rubryce 12 wpisujesz datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, którą wpisałeś w rubryce 08. Rubryka 13 interesuje Cię tylko wówczas, gdy jesteś rolnikiem i chcesz prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, ale zamierzasz pozostać ubezpieczonym w KRUS. Co w sumie nie dziwi, bo jest to o wiele tańsze rozwiązanie.

Rubryki 14, 15 i 16 we wniosku nie dotyczą nowych przedsiębiorców.

Rubryka 17 – Naczelnik Urzędu Skarbowego

ceidg naczelnik urzędu skarbowego

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że należy tam wpisać imię i nazwisko naczelnika. Otóż nie, chodzi tutaj o wskazanie właściwego urzędu skarbowego. Jeśli mieszkasz w małej lub średniej miejscowości, gdzie jest tylko jeden urząd skarbowy, to nie będziesz miał problemów. W polu 17.1 wpiszesz „Naczelnik Urzędu Skarbowego w (Twoja miejscowość)„.

Problem pojawi się, gdy mieszkasz w większym mieście i w którym działa więcej rzędów. Wówczas podajesz ten urząd, w którym składasz PIT – np. „Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty„.

Rubryki 18-19 – PIT

ceidg podatek dochodowy

Rubryka 18 to wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Jeśli Twoja firma będzie działała na małych marżach, czyli będzie miała duże przychody i duże koszty, to rozważ zasady ogólnie. Podatek dochodowy wyniesie w takim przypadku 17%, ale po przekroczeniu progu dochodowego w wysokości 85.528 zł wzrośnie do 32%. Pozostałe formy opodatkowania:

 1. Podatek liniowy to 19%, a więc teoretycznie opłaca się bardziej, gdy dochody przekraczają 85.528 zł. W praktyce, zawiłości systemu podatkowego i rozliczania wspólnie z małżonkiem, próg opłacalności może wynieść ponad 100tys zł.
 2. Ryczałt od przychodów opłaca się, gdy będziesz miał małe koszty, czyli wartość przychodu będzie porównywalna z wartością dochodu. Kwoty podatku ryczałtowego wynoszą 3%, 5.5%, 8.5%, 17% i 20% i są uzależnione od wykonywanej działalności.
 3. Karta podatkowa to stała kwota, której wysokość zależy od wielkości miejscowości i liczby zatrudnionych osób. Mogą z niej skorzystać jedynie wybrane działalności.

Jeśli masz wątpliwości, którą formę opodatkowania wybrać, to udaj się do pobliskiego biura rachunkowego.

Rubryki 20-22 – księgowość

ceidg księgowość

Rubryka 20 to miejsce na wybór formy prowadzenia księgowości. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest to KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów. Mogą z niej skorzystać firmy, których zeszłoroczny przychód nie przekroczył 1,2 mln euro i rozliczają się na zasadach ogólnych (17% lub 32%) lub w formie podatku liniowego (19%).

Inną ewidencję zaznaczasz, jeśli będziesz się rozliczał w formie ryczałtu. Wówczas wystarczy, że prowadzi się ewidencję przychodów.

 • 04 – w miejscu zamieszkania,
 • 05 – w miejscu zameldowania,
 • 10 – w siedzibie firmy,
 • 11 – w innym miejscu prowadzenia działalności.

Jeśli Twoją księgowość będzie prowadziło biuro rachunkowe i będzie przechowywało Twoją dokumentację, wówczas w rubrykach 21 i 22 musisz wpisać jego dane.

Rubryki 23-26 dotyczą szczególnych form prowadzenia działalności: zakładu pracy chronionej, zagraniczne przedsiębiorstwo drobnej wytwórczości i spółki cywilnej. Jeśli zakładasz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej to nie interesują Cię te pola.

Rubryka 27 to małżeństwa wspólność majątkowa. W pole nr 1 zaznaczasz odpowiedni kwadracik, jeśli łączy Cię (lub nie) wspólnota z małżonkiem.

Rubryka 28 to dane na temat konta firmowego w banku. Musisz podać wszystkie konta, które będą związane z prowadzeniem działalności. Nie ma obowiązku podawania tam kont osobistych!

Rubryka 29 to istotne pole, jeśli pracowałeś za granicą i uzyskałeś tam numer identyfikacyjny dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych. Powinieneś je wpisać określając kraj, nr identyfikacyjny i rodzaj identyfikacji (podatkowy/ubezpieczeniowy). Jeśli masz więcej numerów, wpisujesz je w załączniku CEIDG-RB.

Ostatnia rubryka 30 to pełnomocnictwo. Jeśli na przykład oddajesz prowadzenie Twoich ksiąg biuru rachunkowemu, to warto dać pełnomocnictwo księgowej. Wówczas ona będzie za Ciebie załatwiała w Urzędzie Skarbowym wszelkie sprawy jak i odbierała telefonu w sprawie kontroli itp.

W kwestii księgowości możesz rozważyć księgowość Tax Care i skorzystać z Chmury Faktur – narzędzia do wystawiania faktur. Oferty księgowości internetowej znajdziesz na podstronie narzędzia dla przedsiębiorcy.
Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Niestety wniosek CEIDG nie załatwia kwestii VAT-u ani kasy fiskalnej. Jeśli chcesz (lub musisz) być płatnikiem podatku VAT, to powinieneś udać się do Urzędu Skarbowego aby wypełnić formularz zgłoszeniowy VAT-R. Trzy ważne uwagi:

 1. Zwracaj uwagę na formularz VAT-R. Na początku roku wychodzi nowy, co zaznacza się w nawiasie. W 2018 roku obowiązuje formularz VAT-R(13) – do pobrania tutaj.
 2. Od 2016 roku urzędem właściwym dla celów rozliczania się z VAT jest w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej urząd właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. W praktyce to ten sam, w którym składasz roczny PIT.
 3. Od 2015 roku po przedłożeniu formularza, nie musisz brać z Urzędu Skarbowego płatnego potwierdzenia zgłoszenia rejestracji jako płatnik VAT. Jest to dosyć istotne, ponieważ takie potwierdzenie kosztuje 170 złotych.

Nie trzeba być płatnikiem VAT, jeśli wartość sprzedaży firmy nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (od 2017 roku, wcześniej było 150 000 zł). W Twoim przypadku – przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku, limit ten uwzględnia się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Szczegółowe zasady odstępstw i wyjątków określa ustawa o VAT. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z usług biura rachunkowego to warto przeczytać.

Jak wypełnić VAT-R

Jeśli poradziłeś sobie z wypełnieniem formularza CEIDG, to z VAT-R również dasz sobie radę. Omówię tylko te rubryki, który mogę sprawić Ci trudności.

Rubryka B – dane podatnika

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś osobą fizyczną i podajesz informacje oznaczone dwoma gwiazdkami (**).

Rubryka C.1 – okoliczności określające obowiązek podatkowy

Masz tam kilkanaście kwadratów i musisz zaznaczyć właściwe. Przy każdym jest napisane czego dotyczą i większość z łatwością można przyporządkować lub wykluczyć. Problem sprawiają:

 • pozycja 27 – zaznacza ją podatnik nie prowadzący firmy,
 • pozycje 29 i 30 – pozycję 29 zaznacza podatnik, który nie ma prawa do zwolnienia z podatku VAT na podstawie progu i innych cech wynikających z ustawy, natomiast pozycję 30 – ten, który takie prawo posiada.
 • pozycja 32 i 34 – dotyczą rolników ryczałtowych,
 • pozycja 33 – zaznaczasz, jeśli posiadasz zwolnienie określone w pozycji 29, ale z niego zrezygnowałeś aby być VAT-owcem,
 • pozycja 35 – zaznacza osoba, która utraciła zwolnienie z VAT czyli przekroczyła wysokość obrotów,
 • pozycje 36 i 37 – dotyczą podatnika który opłaca VAT w innym kraju unijnym a towar nim opodatkowany wysyła do Polski,
 • pozycja 39 – dotyczy metody kasowej, czyli korzystnej dla małych przedsiębiorców (mały to taki, którego wartość sprzedaży w zeszłym roku nie przekroczyła 5mln 15tys zł). Polega ona na tym, że płacisz podatek VAT dopiero wówczas, gdy otrzymasz pieniądze od kontrahenta. W tej pozycji są 3 kwadraciki – zaznacz pierwszy. Uwaga! Metoda kasowa nie jest dostępna dla osób korzystających z księgowości internetowej.
 • pozycja 40 – podajesz kwartał i rok początku stosowania metody kasowej.
 • pozycja 47 – dotyczy usług taksówkarskich (punkty 1 i 2) oraz importu i wytwarzania złota (punkty 3 i 4),
 • pozycje 48 i 49 – dotyczą usług taksówkowych.

Rubryka C.2 – informacje dotyczące składania deklaracji

 • pole VAT-7  – zaznacz jeśli chcesz rozliczać się co miesiąc (dla nowych firm jest to obowiązek),
 • pole VAT-7K – zaznacz, jeśli chcesz rozliczą się co kwartał (możliwe od 2 roku prowadzenia działalności),
 • pole VAT-7D – nie dotyczy małych podatników,
 • pole VAT-8 – odnosi się do tych, którzy nie muszą składać żadnej z wymienionych deklaracji. Np. importerzy towarów z Unii Europejskiej,
 • pole VAT-12 – dotyczy taksówkarzy, którzy w części C.1 wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu.


Rubryka C.3 – informacje dotyczące wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych

 • punkt 59 – zaznacz jeśli planujesz wewnątrzwspólnotową dostawę/nabycie towarów lub import/eksport usług,
 • punkt 60 – zaznacz, jeśli nie jesteś płatnikiem VAT ale kupujesz produkty na terenie krajów unijnych,
 • punkt 61 – zaznacz, jeśli nie jesteś płatnikiem VAT ale chcesz importować/eksportować usługi opodatkowane VAT.

Pamiętaj, że zmianę danych w VAT-R musisz zgłosić do 7 dni w Urzędzie Skarbowym. W tym celu wypełnisz ponownie formularz zaznaczając na początku okienko, że jest to aktualizacja danych.

Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

UWAGA! Od maja 2017 ZUS ZUA składa się przy składaniu CEIDG-1 i nie ma potrzeby wybierania się do ZUSu. Poniżej przeczytasz o tym, jak wypełnić ZUS ZUA.

Z własnego doświadczenia wiem, że akurat w ZUS-ie można te papiery wypisać razem z urzędnikiem, który wszystko wytłumaczy. Inna sprawa, że w porównaniu z CEIDG i VAT-R ten formularz to „bułka z masłem” :) Trudności możesz mieć jedynie przy rubrykach V – IX:

ZUS ZUA jak wypełnić

Rubryka V – tytuł ubezpieczenia

 • 05 70 – wpisz jeśli w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś firmy i chcesz opłacać składki w preferencyjnej wysokości przez pierwsze 2 lata prowadzenia DG,
 • 05 10 – wpisz jeśli nie możesz starać się o mniejszy ZUS,
 • przedostatnie pole dotyczy emerytury i renty: 0 – jeśli nie masz emerytury i renty, 1 – jeśli masz prawo do emerytury, 2 – jeśli masz prawo do renty,
 • ostatnie pole dotyczy niepełnosprawności: 0 – jeśli nie posiadasz orzeczenia o niepełnosprawności, 1 – lekki stopień, 2 – umiarkowany, 3 – znaczny.

Rubryka VI – dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych

Datą powstania obowiązku ubezpieczenia jest dzień otwarcia działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorca podlegasz ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Chorobowe jest dobrowolne i to pole zostaw puste. Zaznaczysz je (ewentualnie) w dalszej części.

Rubryka VII – dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

Data taka sama, jak w rubryce VI. W polu kodu oddziału NFZ wpisz właściwy dla swojego miejsca zamieszkania:

 • 01R – Dolnośląski,
 • 02R – Kujawsko-Pomorski,
 • 03R – Lubelski,
 • 04R – Lubuski,
 • 05R – Łódzki,
 • 06R – Małopolski,
 • 07R – Mazowiecki,
 • 08R – Opolski,
 • 09R – Podkarpacki,
 • 10R – Podlaski,
 • 11R – Pomorski,
 • 12R – Śląski,
 • 13R – Świętokrzyski,
 • 14R – Warmiński-Mazurski,
 • 15R – Wielkopolski,
 • 16R – Zachodniopomorski.

Rubryka VIII – dane o dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych

W tym miejscu możesz zaznaczyć ubezpieczenie chorobowe i wpisać datę rozpoczęcia działalności. Jeśli nie chcesz opłacać ubezpieczenia chorobowego, to pozostaw te pola puste.

Tak w celu wyjaśnienia – składki na „chorobowe” są bardzo małe, a znając swoją odporność możesz określić czy warto. Wówczas za okres w którym będziesz chory, ZUS wypłaci Ci kwotę „chorobowego” i obniży wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Rubryka IX – zostaje pusta, nie dotyczy przedsiębiorców.

Wizyta w banku – konto firmowe

We wniosku CEIDG możesz wpisać tymczasowo konto osobiste lub pozostawić pole puste. Po założeniu konta firmowego, będziesz mógł zaktualizować wniosek CEIDG bezpłatnie przez Internet.

Po pytaniu jak założyć firmę, bardzo często pada następne: gdzie założyć konto dla firmy. Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego – możesz używać prywatnego. Ale zdecydowanie opłaca się założyć firmowe, gdyż jest tańsze. Nie wspominając o tym, że jeśli bank dopatrzy się wykonywania przelewów firmowych, to może lekko „zasugerować Ci” zmianę konta osobistego na firmowe.

Czy prowadząc firmę w ogóle trzeba mieć konto w banku? Tak, jeśli stroną jest inny przedsiębiorca i kwota transakcji wynosi powyżej 15.000 euro. Ostatnio rząd PiS chce zmniejszyć limit do 15.000 złotych. Zatem jeśli planujesz dokonywać zakupów jako firma na taką lub wyższą kwotę, to konto w banku jest obowiązkowe!

Od wielu lat najpopularniejszym kontem wśród osób zakładających firmę jest Konto FIRMA TO JA z Idea Banku – posiada szereg narzędzi pomocnych w prowadzeniu firmy: księgowość, statystyki i pozwala odzyskać kilkaset złotych – więcej informacji o koncie Firma To JA przeczytasz w tym artykule.

Aktualny ranking i porady jak wybrać najlepsze konto firmowe znajdziesz tutaj.

Zakup i zgłoszenie kasy fiskalnej

Jeśli będziesz prowadził sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, musisz liczyć się z koniecznością założenia kasy fiskalnej. Kasa fiskalna po woli staje się powszechnym obowiązkiem. Należy ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym i na 100% pomoże Ci w tym firma u której zakupisz kasę.

Zwolnienia z kasy fiskalnej

Próg obrotu, po jakim należy zamontować kasę jest malutki i wynosi 20000 złotych rocznie, czyli jeśli rozpoczynasz w czerwcu to próg wyniesie 10000 złotych. Po osiągnięciu progu masz 2 miesiące na zainstalowanie kasy fiskalnej.

Dodatkowo obligatoryjnie zwolnieni z instalacji kasy fiskalnej są przedsiębiorcy prowadzący:

 • sprzedaż wysyłkową (pocztą, kurierem) – jeśli otrzymują wynagrodzenie w całości za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-ów (nie stosuje się do towarów wymienionych w §4 rozporządzenia.),
 • sprzedaż usługi/produktów za rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, za które płacą przelewem – jeśli otrzymują wynagrodzenie w całości za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-ów (nie stosuje się do towarów wymienionych w §4 rozporządzenia),
 • wynajmem i zarządzanie nieruchomościami – pod warunkiem, że w całości zostały udokumentowane fakturą.

Więcej o zwolnieniach i obowiązkach przeczytasz w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. Dz.U. 2014 poz. 1544).

Ceny kas fiskalnych

Kasy fiskalne dzielą się ze względu na ilość opcji i rodzaj działalności. Najprostsze kasy kosztują 1000 złotych, te bardziej wyposażone są kilka-kilkanaście razy droższe. Śmieszy więc przepis mówiący, że jeśli rozpoczynasz działalność to możesz odliczyć od podatku 90% wartości zakupionej kasy, ale… nie więcej niż 700 złotych. Aby uzyskać zwrot 700 złotych za kasę fiskalną należy ją poprawnie zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Zgłoszenie kasy fiskalnej do Urzędu Skarbowego

 1. Pisemne zawiadomienie Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze wprowadzenia kasy fiskalnej. W zawiadomieniu powinny znaleźć się informacje o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania (formularza do ściągnięcia stąd). Zawiadomienie należy zgłosić minimum 1 dzień przed fiskalizacją. Fiskalizacja to wpisanie Twojego nr NIP do kasy fiskalnej a wykonuje ją serwisant kasy fiskalnej. Możesz kupić kasę i ćwiczyć na niej do czasu fiskalizacji.
 2. Posiadanie dowodu zapłaty całej kwoty za zakup kasy fiskalnej (jeśli chcesz odzyskać 700 zł, to kasa nie może być kupiona na raty).
 3. Rozpoczęcie w terminie rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Chodzi o nieprzekroczenie 2 miesięcy w przypadku zwolnienia i rejestracji od 1 dnia w przypadku działalności gdzie zwolnienia nie obowiązują.
 4. Zgłoszenie do US rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Masz na to 7 dni od daty fiskalizacji. W tym celu musisz wypełnić formularz (do ściągnięcia tutaj). Na Twoje życzenie zrobi to za Ciebie firma, od której kupisz kasę.
 5. Otrzymany od Naczelnika Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny musisz czytelnie i widocznie umieścić na kasie. Najlepiej napisać go na obudowie kasy kolorowym markerem.

Owe 700 złotych możesz odliczyć od należnego do zapłaty podatku VAT za miesiąc/kwartał następującyZamówienie pieczątki

Polskie przepisy nie wymagają posiadania pieczątki, nie mniej jednak wymaga tego wiele firm – kontrahentów. Nawet na poczcie trudno jest załatwić sprawę jako właściciel firmy nie posiadając pieczątki. Oczywiście dochodzi też prestiż posiadania własnej pieczątki.

Warto, aby na pieczątce znalazły się podstawowe dane firmy:

 • pełna nazwa,
 • adres siedziby,
 • nr telefonu,
 • e-mail,
 • numer NIP,
 • numer REGON.

Na pieczątce możesz zawrzeć również nr konta bankowego i logo firmy. Pieczątka nie musi być czarno-biała, nie mniej im więcej kolorów i treści tym droższe wykonanie.

Ile kosztuje założenie firmy?

Teoretycznie założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe. W praktyce jednak bardzo rzadko tak bywa:

 • rejestracja firmy w CEIDG – darmowa
 • zgłoszenie płatnika VAT w Urzędzie Skarbowym (jeśli wymagane) – 0 zł / 170 zł
 • zakup kasy fiskalnej (jeśli wymagana) – od 1200 złotych w górę (minus możliwy zwrot 700zł)
 • fiskalizacja kasy fiskalnej – średnio 100 złotych
 • zgłoszenie kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym – darmowe
 • zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS – darmowe
 • wyrobienie pieczątki – od 20 zł w górę
 • założenie konta w banku – od 0 zł do 25 zł
 • pozyskanie koncesji, licencji, pozwoleń – w zależności od rodzaju działalności

Jeśli prowadzisz działalność, która nie wymaga posiadania kasy fiskalnej, nie będziesz zakładał konta firmowego w banku ani wyrabiał pieczątki oraz rodzaj Twojej działalności nie potrzebuje zezwoleń, to koszt założenia wyjdzie 0 złotych.

Artykuł wyszedł naprawdę obszerny, ale na pytanie postawione w tytule jak założyć firmę – jednoosobową działalność gospodarczą odpowiedziałem najbardziej wyczerpująco jak tylko się dało. Jeśli będziesz miał pytania to zapraszam do zadania ich w komentarzu.
kredyt dla firm nest bank

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Polub Luka

Łukasz LUK Chrząszcz

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Łukasz LUK Chrząszcz
Polub Luka

42
Dodaj komentarz

avatar
38 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
kkasia00OdynmuertaKrystyna MasłowiecZbigniew Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
garfield
Gość
garfield

Wszystko w jednym miejscu ! Brawo brawo

ika
Gość
ika

Kolejny doskonały artykuł. Czytam Twój blog już od jakiegoś czasu i jestem pod wrażeniem – Twojej wiedzy, otwartości i szczerości. Na pewno otworzę kiedyś kawiarnię. Przecież marzę o tym od lat :) A Twoje rady będą wówczas bezcenne :) Pozdrawiam.

Luk
Gość

Cieszę się, że mogłem pomóc :)

dkwadrat
Gość

Na pierwszy rzut oka można się wystraszyć. Ale po wdrożeniu to już z górki. Byle się nie zniechęcić na samym początku. To nie jest tak skomplikowane jak zarządzanie wieloma osobami pod sobą dodatkowo.

piotrek
Gość
piotrek

Ja od siebie mogę dodać tyle, że nie jest to takie proste, czy chcesz opłacać ZUS czy KRUS zakładając firmę. Raz, ze aby móc opłacać KRUS należy mieć ciągłość w składkach przez min. 3 lata a dwa, że nawet jeśli uda się spełnić ten warunek, to twoja firma nie może zarabiać miesięcznie więcej niż 3258 zł brutto. Jeśli przekroczysz tę kwotę, to automatycznie przechodzisz na ZUS. Dodatkowo, chcąc opłacać KRUS prowadząc działalność, jesteś zobowiązany do opłacania podwójnej stawki.

Luk
Gość

Dzięki za dodanie wartościowego komentarza.