Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności 2018 – krok po kroku

Jeśli jesteś podstawiony pod ścianą to uruchamiają się w Tobie głęboko ukryte pokłady energii. Dzięki tej energii możesz przenosić góry, a już na pewno zdobyć dotację z Unii Europejskiej na rozpoczęcia działalności. W 2018 roku będzie jednak ciężko. Możesz zlecić napisanie projektu specjalistycznej firmie, natomiast jeśli chcesz sam starać się o dotację na otwarcie firmy i czujesz podniecenie na myśl o własnej działalności, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.UWAGA! Od 2015 roku nie ma bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej dla wszystkich. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić. Obecnie na rynku finansowym jest kredyt dla osób prowadzących działalność gospodarczą powyżej 1 roku z IDEA Banku. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji to wypełnij wniosek online (podaj nr telefonu i NIP firmy) i czekaj na telefon od doradcy. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.
Jeśli nie masz jeszcze firmy, możesz skorzystać z oferty Doradcy Bankier.pl, który za darmo przedstawi Ci atrakcyjne kredyty dla osób dopiero chcących otworzyć działalność gospodarczą. Wypełnij wniosek online i czekaj na telefon od konsultanta.

Jeśli zdecydujesz się pisać wniosek już teraz (gratuluję postawy), to poniżej masz opisane kroki, jakie musisz wykonać. Ja pieniądze zdobyłem, więc Tobie też się uda :)

W tym artykule opiszę 6 praktycznych kroków, które musisz zrobić, żeby dostać dotację z Unii Europejskiej. Jeśli jesteś na początku drogi, nie wiesz gdzie się zgłosić, jakie warunki spełnić, co napisać. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Zaczynamy!

Pierwszy krok – znalezienie projektu i sprawdzenie kryteriów

Projekty unijne pojawiają się zawsze w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, czyli od stycznia do marca. Ogłoszeń musisz szukać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy (w skrócie WUP). WUP ogłasza konkurs dla firm, które przeprowadzą cały projekt związany z dotacją. Pamiętam, że od ogłoszenia konkursu do wyłonienia firmy minęły… 3 miesiące. Zwycięska firma podpisuje z Urzędem umowę i ogłasza nabór do projektu. Każdy projekt ma swoją nazwę i kryteria przydziału. Przykładowo projekt w którym brałem udział organizował Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i nazywał się “Startuj z biznesem”. Kryteria jakie trzeba było spełnić, żeby wziąć udział w projekcie:

 • wiek do 25 lat,
 • miejsce zamieszkania na terenie podregionu rybnickiego,
 • status osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo (niezarejestrowana w UP),
 • nieprowadzenie działalności przez ostatnie 12 miesięcy,
 • dotację miały dostać 44 osoby (w tym 24 kobiety) z czego 14 osób to bezrobotni a 30 – nieaktywni zawodowo.

Sprawdzałem inne projekty i w żadnym kryteria nie były takie same. W niektórych przykładowo aktywizowano tylko osoby powyżej 50 roku życia. Reasumując. W pierwszym kroku musisz wejść na stronę swojego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, sprawdzić lub zadzwonić z zapytaniem o projekt PO KL 6.2 i sprawdzić czy nie jesteś przypadkiem za młody albo za stary do projektu. Ciekawe projekty unijne dla firm znajdziesz w artykule Fundusze europejskie – 4 programy na lata 2018-2020.

Drugi krok – rekrutacja do projektu i duuużo cierpliwości

Jeśli już będziesz znał (znała) firmę, zwaną też Beneficjentem, która ma poprowadzić projekt, to jak najszybciej zgłoś się z pytaniami które Cię nurtują. Firma na pewno będzie prowadziła spotkania otwarte na których dowiesz się wszystkich szczegółów.

Postaraj się o zaświadczenie, że starasz się o dotację. Jeśli jesteś bezrobotny to musisz je przedłożyć w Urzędzie Pracy. Panie urzędniczki rzadko działają “z głową”, gdyż ograniczają je procedury, a procedury mogą nakazywać skierowanie Cię do pracy. Nie możesz do tego dopuścić, ponieważ wówczas stracisz status bezrobotnego!

Akceptacja procedur trwa bardzo długo – przynajmniej w moim przypadku tak było. Jak już wspominałem, konkurs WUP trwał 3 miesiące. Następnie, zanim zwycięska firma ogłosiła termin rekrutacji minęło kolejnych 5 miesięcy. Mają czas. Podczas rekrutacji musisz złożyć kilka dokumentów. Są to:

 • formularz rekrutacyjny wraz z uzasadnieniem pomysłu na działalność gospodarczą,
 • oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych,
 • deklaracja uczestnictwa w projekcie,
 • oświadczenie o niepozostawaniu w stosunku pracy z beneficjentem,
 • oświadczenie o posiadaniu miejsca zamieszkania na wyznaczonym obszarze,
 • wstępną diagnozę potrzeb szkoleniowych.

Wszystkie powyższe dokumenty będą dostępne do ściągnięcia, wydrukowania i wypisania. Najważniejszy jest oczywiście formularz rekrutacyjny. Poświęcę osobny artykuł, żeby pokazać jak wypełnić ów formularz. Po złożeniu dokumentów pozostaje Ci czekać na wyniki. W międzyczasie dostaniesz przydzielony specjalny numer, który będzie Cię identyfikował na stronie z wynikami. Na ogłoszenie wyników czekałem miesiąc.

Zamierzasz sam napisać wniosek o dotację?

Polecam najpierw przeczytać dwa e-booki:

Trzeci krok – szkolenia, pisanie biznesplanu i złożenie wniosku

Udało się, przyjęli Twój wniosek i zostałeś zakwalifikowany do udziału w szkoleniach oraz indywidualnych spotkaniach z doradcą. Szkolenia mają przygotować Cię do napisania biznesplanu. Skończyłem zarządzanie, więc te całe szkolenia były nudne jak flaki w oleju. Ale dla Ciebie mogą być nieocenione. Dopiero ten biznesplan będzie oceniany przez zewnętrzną Komisję Oceny Wniosków, która zadecyduje czy dostaniesz dotację. Mnie mówiono, że jest to tylko formalność, że sam fakt przyjęcia do projektu to 99% szans na dotację. Mogę teraz powiedzieć, że była to prawda. Beneficjent zrekrutował 44 osoby (a tyle ma otrzymać dofinansowanie) i wydał pieniądze na szkolenia, więc inaczej być nie mogło. Choć wiem, że we wcześniejszych latach wyglądało to różnie – do szkoleń rekrutowano na przykład dwa razy więcej osób i połowa odpadała po ocenie biznesplanów. Jak będzie w Twoim przypadku to nie wiem.

Status osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo musisz utrzymać do momentu podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie, którą to deklarację podpiszesz przed przystąpieniem do szkoleń. Szkolenia trwały tydzień i były to wykłady na temat marketingu, przedsiębiorczości i pisania biznesplanu. Jedne ciekawsze, inne mniej, ale warto słuchać i notować.

Przeczytaj też: 11 sposobów jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy

Po tygodniu szkoleń należy napisać biznesplan i skonsultować go w ramach indywidualnych spotkań z doradcą (w moim przypadku była to księgowa). Następnie składamy wniosek z załącznikami i czekamy na decyzję Komisji Oceny Wniosków. Od momentu zakończenia szkoleń do ostatecznej decyzji o przyznaniu dotacji minęły 2 miesiące. We wniosku o wsparcie na rozpoczęcie działalności muszą znaleźć się następujące dokumenty:

 • potwierdzenie obecności na 80% zajęć szkolenia,
 • oświadczenie o pomoce de minimis,
 • oświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS i US (dotyczy osób, które posiadały firmy),
 • biznesplan na okres 2 lat,
 • harmonogram rzeczowo-finansowy,
 • oświadczenie i niekorzystaniu z innych środków pomocy (np. dotacja z Urzędu Pracy lub PFRON-u)
 • oświadczenie o niekaralności,
 • oświadczenie o braku zobowiązań z tytułu zajęć sądowych.

Wnioski składa się w dwóch egzemplarzach w kopercie opisanej według wytycznych. Można też wysłać pocztą lub dostarczyć kurierem. Jak napisać biznesplan przeczytaj tutaj.

Czwarty krok – zabezpieczenie dotacji

Udało Cię przejść wszystkie etapy, Twój biznesplan zdobył przychylność jury, Twoja cierpliwość została nadwyrężona do granic możliwości, więc pora na najważniejszy dokument – poręczenie. Bez poręczenia nie dostaniesz pieniędzy, dlatego polecam rozpocząć szukanie poręczycieli odpowiednio szybko. Mnie udało się dosłownie w ostatniej chwili i w dodatku nie był to nikt z rodziny. Istnieje kilka form zabezpieczenia dotacji: 

 • weksel z poręczeniem (wystarczy jedna osoba),
 • poręczenie zwykłe (dwóch poręczycieli),
 • gwarancja bankowa,
 • zastaw na prawach lub rzeczach,
 • blokada rachunku,
 • ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości.

Takie samo zabezpieczenie będziesz musiał (musiała) wnieść przed otrzymaniem wsparcia pomostowego. Poręczyciele muszą zarabiać minimum 2500zł brutto i być zatrudnionymi na umowę o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo jeśli są żonaci/zamężni, to wymagana jest też zgoda współmałżonka. Jeśli będziesz już na tym etapie, przeczytaj mój artykuł pt. Jak zdobyć poręczyciela i otrzymać pieniądze na biznes. Dowiesz się z niego, do kogo i w jaki sposób zwrócić się o zabezpieczenie dotacji.

Piąty krok – podpisanie umowy i wypłata dotacji

Jeśli znalazłeś poręczycieli, to zostało tylko podpisać umowę i czekać na przelew 40000 złotych :) Musisz w tym celu założyć konto firmowe w banku. Najpopularniejszym kontem wśród młodych osób zakładających firmę jest Konto FIRMA TO JA w Idea Banku – posiada szereg narzędzi pomocnych w prowadzeniu firmy: księgowość, statystyki a nawet biura i sale konferencyjne do Twojej dyspozycji. Więcej o koncie przeczytasz w tym miejscu. Aktualny ranking najlepszych kont firmowych znajdziesz tutaj.

Wypłata środków może się opóźnić, więc warto mieć uzbierane “parę” złotych, żeby móc pokryć początkowe wydatki. Każdą złotówkę z tych 40k masz opisaną w harmonogramie rzeczowo-finansowym, który jest załącznikiem do wniosku. Musisz się go trzymać przy wydawaniu pieniędzy. Wszystkie dokumenty księgowe – rachunki, umowy kupna-sprzedaży i faktury trzeba rzecz jasna zbierać. Ten moment jest najlepszy, aby poszukać biura rachunkowego. Ceny obsługi księgowej jednoosobowej działalności gospodarczej wahają się od 100 do 400zł. Wszystko zależy od tego, ile dokumentów księgowych będziesz miał (miała) w miesiącu.

Wsparcie możesz otrzymać oczywiście wówczas, gdy masz już założoną firmę. Pomocny będzie dla Ciebie artykuł Jak założyć firmę, w którym opisałem dosłownie wszystko – krok po kroku.

Szósty krok – wsparcie pomostowe

Oprócz dotacji możesz ubiegać się o wsparcie pomostowe. Jest to kwota wypłacana raz w miesiącu przez okres pół roku. Pomostówkę możesz przeznaczyć na koszty stałe – czynsz, abonament za telefon, usługi księgowe i tym podobne. Podobnie jak w przypadku dotacji, wsparcie pomostowe musisz opisać w harmonogramie – dokładnie ile i na co wydasz. No i oczywiście zbierać wszystkie faktury i rachunki.

Tak w dużym skrócie wygląda sześć kroków, jakie musisz wykonać żeby otrzymać dotację z Unii Europejskiej z działania PO KL 6.2. Tak jak na początku wspomniałem, musisz mieć w sobie dużo samozaparcia i energii, żeby przebrnąć przez gąszcz dokumentów i przepisów. Pocieszę Cię jednak – po takiej “szkole życia” wizyta w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie będzie czystą przyjemnością :)

Kalendarium

 • styczeń 2012 – ogłoszenie na stronie WUP konkursu na Beneficjenta projektu
 • marzec 2012 – wybranie zwycięskiej firmy (Beneficjenta)
 • maj 2012 – spotkanie informacyjne w biurze projektu
 • sierpień 2012  – informacja o planowanej rekrutacji do projektu
 • wrzesień 2012 – nabór wniosków do projektu
 • październik 2012 – wyniki naboru
 • grudzień 2012 – szkolenia
 • styczeń – luty 2013 – nabór wniosków o przyznanie dotacji
 • kwiecień 2013 – ostateczne wyniki oceny wniosków i podpisanie umowy

Przykładowe dokumenty

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda formularz rekrutacyjny o dotację z Unii Europejskiej i karta oceny wniosku, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Zachowałem je dla Ciebie :) Dokumenty znajdziesz TUTAJ.

Opinia po latach

Istotna może być dla Ciebie moja opinia, jako osoby która dostała 40000 złotych bezzwrotnej dotacji. Otóż dotacja z UE to na pewno korzyść dla młodego człowieka, który nie dysponuje własną gotówką. Z drugiej strony bardzo wysoki wskaźnik upadku firm po otrzymaniu dotacji dowodzi tego, że dotacje usypiają czujność. To nie są pieniądze na które zapracowałeś latami, lecz które – ciężko bo ciężko, ale dostałeś. Stracę to stracę, nic się nie stanie. Dlatego jak wspomniałem we wstępie, Unia Europejska od kilku lat nie daje bezzwrotnych dotacji. Teraz każda dotacja jest zwrotna.

Czy wziąłbym zwrotną dotację z UE? A może jednak kredyt? No cóż, wolałbym wyjechać z kraju i zaoszczędzić. Ale z dwojga złego wybrałbym tani kredyt na otwarcie firmy. Też jest zwrotny, ale przynajmniej urzędnicy nie siedzą ci na karku i nie mówią na co masz wydawać pieniądze. Nie ma kontroli i patrzenia w papierki, czy aby wydałeś wszystko tak jak było w regulaminie. Decyzja jak zwykle należy do Ciebie :) Powodzenia!

alior kredyt na firmę

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Luk
Polub Luka

Luk

Wolnościowiec, bloger. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga młodym osobom rozpoczynającym karierę zawodową. Więcej ->
Luk
Polub Luka
Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności 2018 – krok po kroku
114 votes, 5.00 avg. rating (99% score)
 • Pingback: Jak wyposażyć lokal gastronomiczny mając 27000zł?()

 • Maciej

  Witam, jestem pracującym studentem i wraz z kilkoma znajomymi myślimy o otwarciu własnego lokalu (piwiarni multitap). Rozumiem, że od razu nasuwa się myśl – słomiany zapał – studenci – piwo itd., ale my na poważnie chcielibyśmy do tego podejść. 

  Mam pytanie czy szanse na uzyskanie dotacji będzie mniejsze na otworzenie lokalu w dużym mieście. Dużym miastem nazywam np. Warszawę. Wiem, że do tej pory zdążyła się utworzyć szeroka konkurencja w tym obszarze, jednak mimo wszystko myślę, że może się to udać, jeśli odpowiednio się do tego przyłożymy i przygotujemy. Szczerzę powiem, że jestem zielony jeśli chodzi o zakładanie własnej firmy, własego biznesu itp. Wśród moich znajomych jest też osoba niepełnosprawna, rozumiem że w tym przypadku szanse na dotacje rónież wzrosną ?

  Pisał Pan również w artykule "11 sposobów jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy", że "Nie każdy wie, że dwie osoby mogą też starać się o dotację z UE na otwarcie firmy, wówczas taka dotacja nie wynosi 40 tysięcy złotych, ale dwa razy więcej"

  Czy w tym wypadku ja i moi wspólnicy możemy osobno ubiegać się o dotacje na tą samą firmę ? 

  Czytając ten artykół zwróciły moją uwagę również Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP).

  Czy połączenie AIP z dotacjami z UE będzie dobrym rozwiązaniem ? Jak pisałem nie jestem doświadczoną osobą w tym zakresie. Jak Pan widzi szanse na rozpoczęcie naszej działalności (jakieś wskazówki :) )  ?

   

  • Panie Maćku witam na blogu :)
   Informacje na temat prowadzonych aktualnie programów wsparcia uzyska Pan na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pieniędzy jest zawsze najwięcej na początku roku. Mamy październik, więc pewnie niedługo ogłoszą konkurs dla firm obsługujących całą procedurę dotacji. Możecie skorzystać z dotacji z UE (jako spółka cywilna – 80tys zł) jak i dotacji z Urzędu Pracy (nieco ponad 20tys zł). Jako, że jest Was więcej, to możecie też pomyśleć nad otwarciem spółdzielnii socjalnej. Wówczas pieniędzy będzie jeszcze więcej niż z UE. W każdym przypadku należy posiadać status bezrobotnego. Podpowiem, że od strony korzyści kolejność wygląda tak: spółdzielnia > UE > Urząd Pracy. Najlepiej podejść do Urzędu Pracy i tam wypytać o te 3 możliwości. Każdy powiat, miasto, ma inne procedury i różne programy. Jak już będzie Pan wiedział coś więcej i pojawią się pytania to zapraszam :)

 • Pingback: 11 sposobów jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy()

 • agata

  Witam, obecnie pracuje i tu moje pytanie. Czy podczas rekrutacji powinnam juz byc zarejestrowana jako bezrobotna?

  • Luk

   Najlepiej zapytaj u organizatora, ale z tego co wiem, to bezrobotnym trzeba być w momencie podpisywania umowy na szkolenia.

 • aga

  Podziwiam Pana za wiedzę, którą się Pan dzieli z innymi… Szkoda tylko, że sprawa dotacji jest tak skomplikowana i nie mając własnego wkładu pieniężnego – nic się nie uzyska, nie ma szans na własną działalność gospodarczą. Ratują – bogaci rodzice lub działka do sprzedania na wsi..

  • Luk

   No, trzeba zaoszczędzić na wkład albo… pożyczyć.

  • Pola Sandey

   abo korupcje.środki nie są dostępne dla wszystkich. Ja własnymi rękami planuje rozpocząć, bo przebijanie wniosków o każdy punkt jest prześmiewcze. Takie dotacje powinny służyć ludziom, którzy chcą a nie tacy, którzy kombinują. Wiem o czym mówię, bo przez lata pracowałam i czuję się wykorzystana, przez te umowy na zastępstwo, jedno czwartą, staże… I dalej piękne preferencje, które nie służą dla mnie. A jak ubiegam się o środki, to urząd umywa ręce. Cała ta hierarchia, która stara się być do przodu, tak na prawdę idzie w tył. Programy dla ludzi z dwójką dzieci. A gdzie pomoc dla mnie,która stara się utrzymać. Nie ma zdolności kredytowej, nie ma wiary w człowieka. Zapie***. Albo no nie wiem. Wegetuj.. Oszczędzam pieniądze i planuje swoją małą działalność i umywam ręce od tej wszelakiej korupcji. pfu.

 • Luk

  Teraz na szczęście uczą pisać biznesplany w szkołach :)

 • ola

  Czy mogę zapytac co to znaczy ze dotacja jest bezzwrotna ? to znaczy ze otrzymana dotację bede musiala zwrocic w 100% ? bo widze rozne informacje na roznych stronach internetowych i teraz nie wiem która mówi prawdę w niektórych jest napisane ze dotacje z UE są i bezzwrotne i taki które podlegaja zwrotowi, tylko co o tym decyduje ? :) informacja potrzebna jest mi do pracy dyplomowej z góry dziękuje

  • Luk

   Dotacja bezzwrotna to taka, której nie musisz zwracać. Zwrotną musisz zwrócić – jest traktowana jako niskooprocentowana pożyczka.

   • ola

    tak, ale napisał Pan że w 2016 nie ma mozliwości otrzymania dotacji bezzwrotnej i z tym mam problem czy rzeczywiscie tak jest ? czy wszystkie w takim razie mają formę pożyczki ?

 • Krzysztof Lipnicki

  Cześć. Jesteś jakaś instytucja z której można otrzymać więcej niż 20 tys zł?

  • Luk

   Tak, instytucja bankowa ;) Poczytaj też o spółdzielniach socjalnych.

   • Krzysztof Lipnicki

    Niestety bank nie wchodzi w grę. Spółdzielnia socjalna też. Kiedyś był taki program unijny który nazywał się chyba kapitał ludzki i z niego można było otrzymać 80 tys na działalność gospodarczą. Myślałem, że z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) można otrzymać więcej niż 20 tys :/

  • Marcin Ka

   NCBiR. Tam możesz dostać nawet kilka milionów na innowacyjny biznes. Pomysł musi być dobry, ja próbowałem i się nie udało, ale pewnie gdybym poprosił o pomoc dobrą firmę doradczą, np. Nobilitus to pewnie bym miał jakieś szanse :)

  • Karolina Krysinska

   i znowu, lokalne grupy działania dają na rozpoczęcie 50 000 zł a na rozwinięcie 300 000 zł

 • Luk

  Artykuł był pisany pod koniec 2015r i wówczas chodziły takie głosy, zaczerpnięte przeze mnie w WUP. Obecnie najwyraźniej nic z tego nie wyjdzie i dotacje będą nadal w formie pożyczek.

 • Jacob Martens

  Dla mnie to jest chore, że ludzie dostają takie kwoty pieniędzy z moich podatków, a ja na założenie firmy i inwestycje muszę brać wysoko oprocentowany kredyt (bo jestem przewlekle chory i moje leczenie jest drogie – nie mogę sobie pozwolić na parę miesięcy bycia bezrobotnym). Uroki socjalizmu i sprawiedliwości społecznej, która ze sprawiedliwością nie ma nic wspólnego.
  Takie wsparcie przedsiębiorczości jak najbardziej powinno mieć miejsce, ale tylko i wyłącznie w postaci nisko oprocentowanych kredytów, które muszą być w całości zwrotne.
  Byłaby to świetna alternatywa dla drogich banków, które pożyczają wirtualne pieniądze nawet na 20% RRSO, których fizycznie i rzeczywiście nie posiadają.

 • Mrs Karen Morgan

  Interesuje Cię kredyt? Czy potrzebny jest kredyt ratunkowy dla biznesu lub zapłacić rachunki? Czy potrzebujesz pożyczki zabezpieczone w Internecie? wyślij do nas e-mail (elifaxloansevices@outlook.com~~HEAD=dobj) na formularzach. Dla Osobowych kwota kredytu wynosi co najmniej 5000 $ i maksymalnej $ 150,000 gdy Biznes / Inwestycje Kwota kredytu wynosi minimum $ 100000 i maksymalna $ +10.000.000. Niskie oprocentowanie @ 3%. Bez względu na kredyt jest! Nadal można stosować ·
  Dzięki
  Pani Karen Morgan
  Kredyt Zatwierdził Kierownik

 • Filip Kowalczuk

  Ciekawy artykuł :) ale dotacje z UE to tylko 1 z możliwości. Świetna wiedza jest na stronce pieniadzenastartup pl
  Mi ten ebook bardzo pomógł jak zaczynałem.

 • Key Word

  Witam! Interesuje mnie temat dotacji na rozpoczęcie działalności dla osób pracujących. Nakreślę swoją sytuację:
  pracuje na umowę na czas nieokreślony, jednakże z partnerem, który jest mechanikiem samochodowym myślimy o założeniu warsztatu samochodowego. Zastanawialiśmy się nad dotacjami z KRUS-u, ponieważ mój chłopak jest tam zarejestrowany jako rolnik i mógłby uzyskać takie dotacje na działalność pozarolniczą, jednakże od roku 2017 każdy kto chce je dostać musi przejść z KRUS-u na ZUS (jest to nieopłacalne – w ciągu 5 lat miałby do zapłacenie około 50 tysięcy dla ZUS-u, natomiast gdyby wszystko zostało na starych zasadach to płaciłby jedynie 17 tys. do KRUS-u ). Właśnie dlatego myślimy o dotacji na działalność dla osoby pracującej, czyli dla mnie – słyszałam, że w tym wypadku liczą się wszelkie składki które opłaca za mnie pracodawca, a ja opłacałabym jedynie składkę zdrowotną. Interesuje mnie natomiast, czy mam szanse na jakiekolwiek dotacje w tej sytuacji?

  • Jan Kowalski

   Jak to na wsi, nic sie nie opłaca… Skoro nie oplacalne jest płacenie 830 zł miesięcznie zamiast 280 zł wzamian za dotacje, to myślę że jednak lepiej będzie jak zostaniecie dalej rolnikami. Bo jeszcze później zaoszczędzicie na bezpieczeństwie swoich klientów tak dużą kwotę 50 tys na 5 lat…

 • Zofia Owsik

  Cześć,
  Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą. Mam pomysł co chce robić,znam mniej więcej rynek ale nie wiem skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie mojego biznesu. Wie ktoś, coś na ten temat? Gdzie się moge zwrócić po jakieś dotacje, dofinansowania, no i jak wyglądają formalności?
  Mieszkam w województwie lubelskim.

 • Karolina Krysinska

  Hej ciekawe..aczkolwiek nie zgadzam się z wypowiedzią że nie ma już bezzwrotnych dotacji. Oczywiście są i można je pozyskać nawet na “zwykłe” inwestycje. Możliwości jest wiele, a dla małych biznesów Lokalne Grupy Działania oferują duże wsparcie – nawet do 70% bezzwrotnej dotacji:) Wiem bo zawodowo się tym zajmuję:) Pozdrawiam

  • Agata Prus-Walker

   Hej, a czy moglabys powiedziec cos wiecej na temat takich dotacji z Lokalnych Grup Dzialania?dziekuje z gory,Agata

   • Karolina Krysinska

    Hej a co dokładnie Cie interesuje?

  • Katarzyna Ciszewska

   Witam.Czy Pani.ogólnie tez pomaga w takim przejsciu przez te wszystkie “szczebelki”do otrzymania takich dotacji?

   • Karolina Krysinska

    Hej, tak oczywiście pozyskanie oraz rozliczenie dotacji:)

    • Wera Rolt

     Czy przyjmuje Pani klientów zainteresowanych dotacja?

    • Karolina Krysinska

     Oczywiście, kontakt do mnie 881 21 71 30, Pozdrawiam

 • Gośka

  Czytam i czytam mózg mi spuchł ,ale artykuły bardzo przydatne. Wielkie dzięki.

 • Krymek

  Własna firma to moje marzenie od kilku lat, natomiast jak zwykle, pieniądze są problemem, bo tylko one blokują przed rozpoczęciem działania. Dobrze, że są sposoby na uzyskanie środków na start, ale niestety nie wszystko jest takie łatwe jak się wydaje. Mnie osobiście ilość formalności totalnie przytłacza i zawsze odkładam to na później :/

 • Marta Nowak

  Mnie też to przerosło, ale postanowiłam, że się nie poddam bo przecież mój pomysł był świetny, ktoś polecił mi firmę Aridotacje i ich wiedza okazała się dla mnie nieoceniona. Chyba nie ruszyłabym tego sama dalej :)

 • Michał Barański

  Bardzo ciekawy artykuł, muszę przyznać, że jest on pomocny. Jednakże nie znajduję w nim wszystkich odpowiedzi, które mnie nurtowały jeszcze pół roku temu, więc jeśli ktoś ma ten sam problem co ja kiedyś to polecam kontakt z Agencją Rozwoju Innowacji :)