Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności 2019 – krok po kroku

Jeśli jesteś podstawiony pod ścianą to uruchamiają się w Tobie głęboko ukryte pokłady energii. Dzięki tej energii możesz przenosić góry, a już na pewno zdobyć dotację z Unii Europejskiej na rozpoczęcia działalności. W 2019 roku będzie jednak ciężko. Możesz zlecić napisanie projektu specjalistycznej firmie, natomiast jeśli chcesz sam starać się o dotację na otwarcie firmy i czujesz podniecenie na myśl o własnej działalności, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie.UWAGA! Od 2015 roku nie ma bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej dla wszystkich. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić. Obecnie na rynku finansowym jest kredyt dla osób prowadzących działalność gospodarczą z NEST Banku. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji to wypełnij wniosek online (podaj nr telefonu i NIP firmy) i czekaj na telefon od doradcy. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.
Jeśli nie masz jeszcze firmy, możesz skorzystać z oferty Doradcy Bankier.pl, który za darmo przedstawi Ci atrakcyjne kredyty dla osób dopiero chcących otworzyć działalność gospodarczą. Wypełnij wniosek online i czekaj na telefon od konsultanta.

Jeśli zdecydujesz się pisać wniosek już teraz (gratuluję postawy), to poniżej masz opisane kroki, jakie musisz wykonać. Ja pieniądze zdobyłem, więc Tobie też się uda :)

W tym artykule opiszę 6 praktycznych kroków, które musisz zrobić, żeby dostać dotację z Unii Europejskiej. Jeśli jesteś na początku drogi, nie wiesz gdzie się zgłosić, jakie warunki spełnić, co napisać. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Zaczynamy!

Pierwszy krok – znalezienie projektu i sprawdzenie kryteriów

Projekty unijne pojawiają się zawsze w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, czyli od stycznia do marca. Ogłoszeń musisz szukać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy (w skrócie WUP). WUP ogłasza konkurs dla firm, które przeprowadzą cały projekt związany z dotacją. Pamiętam, że od ogłoszenia konkursu do wyłonienia firmy minęły… 3 miesiące. Zwycięska firma podpisuje z Urzędem umowę i ogłasza nabór do projektu. Każdy projekt ma swoją nazwę i kryteria przydziału. Przykładowo projekt w którym brałem udział organizował Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i nazywał się “Startuj z biznesem”. Kryteria jakie trzeba było spełnić, żeby wziąć udział w projekcie:

 • wiek do 25 lat,
 • miejsce zamieszkania na terenie podregionu rybnickiego,
 • status osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo (niezarejestrowana w UP),
 • nieprowadzenie działalności przez ostatnie 12 miesięcy,
 • dotację miały dostać 44 osoby (w tym 24 kobiety) z czego 14 osób to bezrobotni a 30 – nieaktywni zawodowo.

Sprawdzałem inne projekty i w żadnym kryteria nie były takie same. W niektórych przykładowo aktywizowano tylko osoby powyżej 50 roku życia. Reasumując. W pierwszym kroku musisz wejść na stronę swojego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, sprawdzić lub zadzwonić z zapytaniem o projekt PO KL 6.2 i sprawdzić czy nie jesteś przypadkiem za młody albo za stary do projektu. Ciekawe projekty unijne dla firm znajdziesz w artykule Fundusze europejskie – 4 programy na lata 2018-2020.

Drugi krok – rekrutacja do projektu i duuużo cierpliwości

Jeśli już będziesz znał (znała) firmę, zwaną też Beneficjentem, która ma poprowadzić projekt, to jak najszybciej zgłoś się z pytaniami które Cię nurtują. Firma na pewno będzie prowadziła spotkania otwarte na których dowiesz się wszystkich szczegółów.

Postaraj się o zaświadczenie, że starasz się o dotację. Jeśli jesteś bezrobotny to musisz je przedłożyć w Urzędzie Pracy. Panie urzędniczki rzadko działają “z głową”, gdyż ograniczają je procedury, a procedury mogą nakazywać skierowanie Cię do pracy. Nie możesz do tego dopuścić, ponieważ wówczas stracisz status bezrobotnego!

Akceptacja procedur trwa bardzo długo – przynajmniej w moim przypadku tak było. Jak już wspominałem, konkurs WUP trwał 3 miesiące. Następnie, zanim zwycięska firma ogłosiła termin rekrutacji minęło kolejnych 5 miesięcy. Mają czas. Podczas rekrutacji musisz złożyć kilka dokumentów. Są to:

 • formularz rekrutacyjny wraz z uzasadnieniem pomysłu na działalność gospodarczą,
 • oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych,
 • deklaracja uczestnictwa w projekcie,
 • oświadczenie o niepozostawaniu w stosunku pracy z beneficjentem,
 • oświadczenie o posiadaniu miejsca zamieszkania na wyznaczonym obszarze,
 • wstępną diagnozę potrzeb szkoleniowych.

Wszystkie powyższe dokumenty będą dostępne do ściągnięcia, wydrukowania i wypisania. Najważniejszy jest oczywiście formularz rekrutacyjny. Poświęcę osobny artykuł, żeby pokazać jak wypełnić ów formularz. Po złożeniu dokumentów pozostaje Ci czekać na wyniki. W międzyczasie dostaniesz przydzielony specjalny numer, który będzie Cię identyfikował na stronie z wynikami. Na ogłoszenie wyników czekałem miesiąc.

Zamierzasz sam napisać wniosek o dotację?

Polecam przeczytać mój artykuł Jak napisać wniosek o dotację z Unii Europejskiej. Możesz też rozważyć zakup e-booków:

Trzeci krok – szkolenia, pisanie biznesplanu i złożenie wniosku

Udało się, przyjęli Twój wniosek i zostałeś zakwalifikowany do udziału w szkoleniach oraz indywidualnych spotkaniach z doradcą.  Dotacja z UE to także szkolenia, które mają przygotować Cię do napisania biznesplanu. Skończyłem zarządzanie, więc te całe szkolenia były nudne jak flaki w oleju. Ale dla Ciebie mogą być nieocenione. Dopiero ten biznesplan będzie oceniany przez zewnętrzną Komisję Oceny Wniosków, która zadecyduje czy dostaniesz dotację. Mnie mówiono, że jest to tylko formalność, że sam fakt przyjęcia do projektu to 99% szans na dotację. Mogę teraz powiedzieć, że była to prawda. Beneficjent zrekrutował 44 osoby (a tyle ma otrzymać dofinansowanie) i wydał pieniądze na szkolenia, więc inaczej być nie mogło. Choć wiem, że we wcześniejszych latach wyglądało to różnie – do szkoleń rekrutowano na przykład dwa razy więcej osób i połowa odpadała po ocenie biznesplanów. Jak będzie w Twoim przypadku to nie wiem.

Status osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo musisz utrzymać do momentu podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie, którą to deklarację podpiszesz przed przystąpieniem do szkoleń. Szkolenia trwały tydzień i były to wykłady na temat marketingu, przedsiębiorczości i pisania biznesplanu. Jedne ciekawsze, inne mniej, ale warto słuchać i notować.

Przeczytaj też: 11 sposobów jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy

Po tygodniu szkoleń należy napisać biznesplan i skonsultować go w ramach indywidualnych spotkań z doradcą (w moim przypadku była to księgowa). Następnie składamy wniosek z załącznikami i czekamy na decyzję Komisji Oceny Wniosków. Od momentu zakończenia szkoleń do ostatecznej decyzji o przyznaniu dotacji minęły 2 miesiące. We wniosku o wsparcie na rozpoczęcie działalności muszą znaleźć się następujące dokumenty:

 • potwierdzenie obecności na 80% zajęć szkolenia,
 • oświadczenie o pomoce de minimis,
 • oświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS i US (dotyczy osób, które posiadały firmy),
 • biznesplan na okres 2 lat,
 • harmonogram rzeczowo-finansowy,
 • oświadczenie i niekorzystaniu z innych środków pomocy (np. dotacja z Urzędu Pracy lub PFRON-u)
 • oświadczenie o niekaralności,
 • oświadczenie o braku zobowiązań z tytułu zajęć sądowych.

Wnioski na dotację z UE składa się w dwóch egzemplarzach w kopercie opisanej według wytycznych. Można też wysłać pocztą lub dostarczyć kurierem. Jak napisać biznesplan przeczytaj tutaj.

Czwarty krok – zabezpieczenie dotacji

Udało Cię przejść wszystkie etapy, Twój biznesplan zdobył przychylność jury, Twoja cierpliwość została nadwyrężona do granic możliwości, więc pora na najważniejszy dokument – poręczenie. Dotacja z UE bez poręczenia? Nie dostaniesz pieniędzy, dlatego polecam rozpocząć szukanie poręczycieli odpowiednio szybko. Mnie udało się dosłownie w ostatniej chwili i w dodatku nie był to nikt z rodziny. Istnieje kilka form zabezpieczenia dotacji: 

 • weksel z poręczeniem (wystarczy jedna osoba),
 • poręczenie zwykłe (dwóch poręczycieli),
 • gwarancja bankowa,
 • zastaw na prawach lub rzeczach,
 • blokada rachunku,
 • ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości.

Takie samo zabezpieczenie będziesz musiał (musiała) wnieść przed otrzymaniem wsparcia pomostowego. Poręczyciele muszą zarabiać minimum 2500zł brutto i być zatrudnionymi na umowę o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo jeśli są żonaci/zamężni, to wymagana jest też zgoda współmałżonka. Jeśli będziesz już na tym etapie, przeczytaj mój artykuł pt. Jak zdobyć poręczyciela i otrzymać pieniądze na biznes. Dowiesz się z niego, do kogo i w jaki sposób zwrócić się o zabezpieczenie dotacji.Piąty krok – podpisanie umowy i wypłata dotacji

Jeśli znalazłeś poręczycieli, to zostało tylko podpisać umowę i czekać na przelew 40000 złotych :) Musisz w tym celu założyć konto firmowe w banku. Najpopularniejszym kontem wśród młodych osób zakładających firmę jest Konto FIRMA TO JA w Idea Banku – posiada szereg narzędzi pomocnych w prowadzeniu firmy: księgowość, statystyki a nawet biura i sale konferencyjne do Twojej dyspozycji. Więcej o koncie przeczytasz w tym miejscu. Aktualny ranking najlepszych kont firmowych znajdziesz tutaj.

Wypłata środków może się opóźnić, więc warto mieć uzbierane “parę” złotych, żeby móc pokryć początkowe wydatki. Każdą złotówkę z tych 40k masz opisaną w harmonogramie rzeczowo-finansowym, który jest załącznikiem do wniosku. Musisz się go trzymać przy wydawaniu pieniędzy. Wszystkie dokumenty księgowe – rachunki, umowy kupna-sprzedaży i faktury trzeba rzecz jasna zbierać. Ten moment jest najlepszy, aby poszukać biura rachunkowego. Ceny obsługi księgowej jednoosobowej działalności gospodarczej wahają się od 100 do 400zł. Wszystko zależy od tego, ile dokumentów księgowych będziesz miał (miała) w miesiącu.

Wsparcie możesz otrzymać oczywiście wówczas, gdy masz już założoną firmę. Pomocny będzie dla Ciebie artykuł Jak założyć firmę, w którym opisałem dosłownie wszystko – krok po kroku.

Szósty krok – wsparcie pomostowe

Dotacja z UE to także możliwość starania się o wsparcie pomostowe. Jest to kwota wypłacana raz w miesiącu przez okres pół roku. Pomostówkę możesz przeznaczyć na koszty stałe – czynsz, abonament za telefon, usługi księgowe i tym podobne. Podobnie jak w przypadku dotacji, wsparcie pomostowe musisz opisać w harmonogramie – dokładnie ile i na co wydasz. No i oczywiście zbierać wszystkie faktury i rachunki.

Tak w dużym skrócie wygląda sześć kroków, jakie musisz wykonać żeby otrzymać dotację z Unii Europejskiej z działania PO KL 6.2. Tak jak na początku wspomniałem, musisz mieć w sobie dużo samozaparcia i energii, żeby przebrnąć przez gąszcz dokumentów i przepisów. Pocieszę Cię jednak – po takiej “szkole życia” wizyta w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie będzie czystą przyjemnością :)

Kalendarium

 • styczeń 2012 – ogłoszenie na stronie WUP konkursu na Beneficjenta projektu
 • marzec 2012 – wybranie zwycięskiej firmy (Beneficjenta)
 • maj 2012 – spotkanie informacyjne w biurze projektu
 • sierpień 2012  – informacja o planowanej rekrutacji do projektu
 • wrzesień 2012 – nabór wniosków do projektu
 • październik 2012 – wyniki naboru
 • grudzień 2012 – szkolenia
 • styczeń – luty 2013 – nabór wniosków o przyznanie dotacji
 • kwiecień 2013 – ostateczne wyniki oceny wniosków i podpisanie umowy

Przykładowe dokumenty

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda formularz rekrutacyjny o dotację z Unii Europejskiej i karta oceny wniosku, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Zachowałem je dla Ciebie :) Dokumenty znajdziesz TUTAJ.

Opinia po latach

Istotna może być dla Ciebie moja opinia, jako osoby która dostała 40000 złotych bezzwrotnej dotacji. Otóż dotacja z UE to na pewno korzyść dla młodego człowieka, który nie dysponuje własną gotówką. Z drugiej strony bardzo wysoki wskaźnik upadku firm po otrzymaniu dotacji dowodzi tego, że dotacje usypiają czujność. To nie są pieniądze na które zapracowałeś latami, lecz które – ciężko bo ciężko, ale dostałeś. Stracę to stracę, nic się nie stanie. Dlatego jak wspomniałem we wstępie, Unia Europejska od kilku lat nie daje bezzwrotnych dotacji. Teraz każda dotacja jest zwrotna.

Czy wziąłbym zwrotną dotację z UE? A może jednak kredyt? No cóż, wolałbym wyjechać z kraju i zaoszczędzić. Ale z dwojga złego wybrałbym tani kredyt na otwarcie firmy. Też jest zwrotny, ale przynajmniej urzędnicy nie siedzą ci na karku i nie mówią na co masz wydawać pieniądze. Nie ma kontroli i patrzenia w papierki, czy aby wydałeś wszystko tak jak było w regulaminie. Decyzja jak zwykle należy do Ciebie :) Powodzenia!

tax care dofinansowanie unijne

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku, w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Luk
Polub Luka

Luk

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Luk
Polub Luka
Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności 2019 – krok po kroku
114 votes, 5.00 avg. rating (99% score)