11 sposobów jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy

Jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy

Czytasz pierwszy wpis na blogu Luka. Bardzo mi miło z tego powodu :) Chciałbym, żeby blog zachęcił Cię do spełnienia jednego z Twoich marzeń – założenia dobrze prosperującej firmy. Firmy, dzięki której będziesz spełniony (spełniona) zawodowo i która doprowadzi Cię do wolności finansowej. Długo myślałem od jakiego tematu zacząć blogowanie. Padło na… pieniądze :)


Jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy? Dziś o tym skąd pozyskać pieniądze na firmę. Opiszę kilka wariantów, m.in. kredyt na działalność gospodarczą, dotacje i 9 pozostałych sposobów na pozyskanie funduszy. Oto one:

 1. oszczędzanie
 2. pożyczka od rodziny (zwrotna lub bezzwrotna)
 3. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
 4. dotacje z Unii Europejskiej
 5. spółdzielnia socjalna
 6. kredyt na działalność gospodarczą
 7. konkursy biznesplanów
 8. finansowanie społecznościowe
 9. Aniołowie Biznesu
 10. dotacje z Urzędu Pracy
 11. znalezienie wspólnika

Jeśli znasz inne możliwości na pozyskanie funduszy oprócz tych które wymieniłem – napisz je proszę w komentarzu.

Na początku chcę podzielić się z Tobą moją – być może nieco kontrowersyjną, opinią na temat dotacji. Otóż uważam, że pomoce i programy dla osób chcących założyć firmę są niesprawiedliwe. Przede wszystkim w stosunku do osób, które aby otworzyć firmę kilkanaście lat oszczędzały pracując na etacie. Z drugiej jednak strony, skoro Państwo wprowadziło takie możliwości, to głupotą byłoby z nich nie korzystać. Polecam jednak zapoznać się ze statystykami przetrwania firm z dotacji – są bardzo niskie. 

W tym artykule znajdziesz szereg sposobów na zdobycie kapitału. Podaję również linki do miejsc, gdzie możesz starać się o preferencyjną pożyczkę czy kredyt.  Nie traktuj tego jako poradę finansową, ponieważ nigdy takich porad nie udzielam. Jestem pod tym względem takim samym amatorem jak Ty :) Tylko i wyłącznie do Ciebie należy decyzja jak zagospodarujesz swoje pieniądze.

1. Oszczędzanie

Osoba oszczędna jest często postrzegana jako skąpa. Jeśli takie epitety kiedyś padną w Twoim kierunku, to po prostu się nimi nie przejmuj :) Ludzie, którzy je wygłaszają, często są zadłużeni po uszy i najpewniej zazdroszczą Ci umiejętności odkładania.

Oszczędzanie to najdłuższy sposób na zdobycie pieniędzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę polskie zarobki. Część osób wyjeżdża za granicę i tam pracując oszczędza, aby potem otworzyć firmę w kraju. W każdym wypadku musisz wydawać swoje pieniądze rozsądnie i z głową. Jak to zrobić dobrze przeczytasz w książce Finansowy Ninja. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z oszczędzaniem lub chcesz poprawić swoje osiągnięcia to książka jest dla Ciebie :)

Zakładając firmę z własnych oszczędności będziesz na każdą wydawaną złotówkę patrzył dwa razy. W końcu są to Twoje ciężko zarobione pieniądze! Jeśli biznes nie wyjdzie stracisz tylko to, co sam zainwestowałeś. Ja na otwarcie działalności zaoszczędziłem 10000 złotych w przeciągu 2-3 lat i dołożyłem te pieniądze do dotacji z UE.

Jak oszczędzać pieniądze

Jeśli chcesz rozpocząć oszczędzanie, to możesz wybrać:

 • odkładanie „do skarpety”, w której pieniądze nie pracują,
 • skorzystać z jednej z form inwestycji i pomnażać oszczędności.

Zdecydowanie polecam tę drugą opcję. Jako student byłem w stanie odłożyć po około 300-500zł miesięcznie, pracując na umowach zlecenie. Po 3 latach zbierania zrobiło się tego prawie 10000zł, z czego prawie 25zł miesięcznie miałem z samych odsetek z konta oszczędnościowego. Na otwarcie firmy usługowej działającej w internecie by wystarczyło. To były czasy, gdy lokata na 4,5% była standardem :) Obecnie jest trudniej, ale istnieją na rynku ciekawe lokaty. Przeczytaj artykuł o lokatach i kontach oszczędnościowych i wybierz najlepszą ofertę.

Obecnie korzystna oferta lokaty bankowej to 3 miesięczna Lokata HAPPY od Idea Banku. Oprocentowana nawet na 4%. Możesz z niej skorzystać jeśli posiadasz minimum 500, nie trzeba zakładać konta w banku! Jeśli interesuje Cię bezpieczna forma oszczędzania, to lokata bankowa jest dobrym pomysłem. Wypełnij wniosek online i załóż lokatę w Idea Banku.

2. Pożyczka od rodziny (zwrotna lub bezzwrotna)

Rodzina to nie bank, dlatego radzę Ci ostrożnie podejść do tego tematu :) Jeśli nie mamy bogatego i hojnego wujka w Ameryce, to często trzeba się będzie natrudzić, żeby uzyskać rodzinne „dofinansowanie”. Na początku musisz zadać sobie pytanie, czy warto ryzykować stosunki rodzinne? Co, jeśli biznes się nie powiedzie? Nie namawiam do pesymizmu, ale niepowodzenie i konsekwencje trzeba zawsze brać pod uwagę.

Żeby uniknąć przykrych sytuacji warto wciągnąć rodzinę w nasz biznes. Zainteresować pomysłem, zapytać o zdanie, a na końcu wspomnieć ile nam brakuje do spełnienia marzeń :) Jeśli ta osoba zna się na interesach to mamy zadanie dużo prostsze, bo sama oceni czy warto w to wejść i ile może zyskać. Jeśli wspomniany członek rodziny jest majętny, to być może spełni nasze marzenia bez chęci czerpania profitów. Mnie, na przykład, rodzina pomagała wyremontować lokal. Nie zawsze pomoc musi być wyłącznie pieniężna.

3. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pomysł sprawdzi się w realiach, możesz skorzystać z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP). Inkubator oferuje pełen pakiet usług:

 • rejestrację
 • księgowość
 • biuro
 • promocję
 • porady prawne

Wszystko za 300zł netto miesięcznie. Nie musisz również płacić ZUS-u, bowiem obecność w Inkubatorze nie jest traktowana jako prowadzenie działalności. Dlatego też możesz jednocześnie starać się o dotację na otwarcie firmy – już poza AIP.

Do Inkubatora możesz zgłosić się bez względu na wiek i staż w biznesie. Umowę z AIP jest podpisujesz na 2 lata. Ryzyko jakie ponosisz praktycznie nie istnieje, gdyż firmę możesz zawieszać aż 3 razy i płacisz wówczas tylko 50zł na miesiąc. Osobiście rozważałem Inkubator, aczkolwiek w moim biznesie koszty były bardzo duże i nie dałbym rady sfinansować ich tylko z oszczędności. Zdecydowałem się na niego pod kątem testowania biznesu. Więcej o plusach i minusach AIP przeczytasz w artykule Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – jak to działa.

4. Jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy z Unii Europejskiej

Istnieje kilka programów, z których możesz otrzymać pieniądze na otwarcie firmy. Najpopularniejsze to tak zwane „PO KL 6.2”,  w którym do zdobycia jest 40000 złotych (kwota może się zwiększać z roku na rok), a także „PO IG 8.1”, w którym można dostać nawet 200000 złotych. Programy w różnych miastach mogą mieć inne wymagania. Przykładowo, gdy ja ubiegałem się o dotację z PO KL 6.2 program zakładał rozpatrzenie wniosków tylko od osób bezrobotnych do 25 roku życia z kilku powiatów. 

Nie wszystkie dotacje z UE są już bezzwrotne. Na wypadek niepowodzenia biznesu, UE zabezpiecza się poręczeniami. Obecnie na rynku istnieje pomocna oferta dla firm chcących uzyskać pomoc w pozyskaniu dotacji z TAX Care. Aby dowiedzieć się więcej wypełnij wniosek online (nr telefonu, e-mail i Twój NIP) i czekaj na telefon od doradcy.

Z osobnego artykułu Dotacja z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności – krok po kroku dowiesz się więcej na temat tej formy pozyskania pieniędzy.

5. Założenie spółdzielni socjalnej

Jeśli jesteś osobą bezrobotną lub niepełnosprawną to polecam rozważyć założenie spółdzielni socjalnej. Wystarczy, że znajdziesz cztery inne osoby bezrobotne. Spółdzielnie są zwolnione z opłat wpisowych do KRS, a jako członek możesz wnieść w poczet Spółdzielni odpowiednią kwotę (od 10000zł do nawet 50000zł) otrzymaną z Funduszu Pracy lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ponadto Spółdzielnie mogą ubiegać się o refundację opłat na ZUS przez 2 lata. Członkowie Spółdzielni w przypadku jej bankructwa odpowiadają do wysokości wniesionych udziałów. Zarząd Spółdzielni może odpowiadać również karnie, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. Jeśli interesuje Cię temat, to przeczytaj artykuł o tym jak założyć spółdzielnię socjalną.

6. Kredyt na działalność gospodarczą

Istnieją na rynku niskooprocentowane pożyczki i kredyty, które są przeznaczone dla nowych przedsiębiorców. Nie jestem zwolennikiem zadłużania się, ale z drugiej strony znam osoby, które otworzyły firmy dzięki kredytom i mają się świetnie. Powiem więcej. Kredyt jest lepszy od bezzwrotnej dotacji z tego względu, że  nie rozleniwia. Wiesz, że musisz dać sobie radę i to Cię motywuje.

Kredyt na rozruszanie firmy

Jeśli rozważasz wzięcie kredytu, to polecam skorzystanie z niezależnego doradcy. Obecnie na rynku jest dostępny kredyt z NEST Banku już od 1 dnia działalności. Kredyty jest przyznawany dla nowo-otwartych firm. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online (nr telefonu, Twój NIP). Konsultant oddzwoni i wytłumaczy Ci, ile i na co możesz dostać pieniądze. Porada nic nie kosztuje.
Jeśli chcesz się ubiegać o kredyt przed otwarciem firmy, skorzystaj z oferty BGŻ BNP Paribas. To doradca, który zupełnie za darmo przedstawia ofertę kredytu na otwarcie działalności. Aby złożyć zapytanie, przejdź na stronę BGŻ i wypełnij formularz kontaktowy (imię i nazwisko, nr tel i e-mail). Uzyskanie informacji zwrotnej jest bezpłatne.

W przeciwieństwie do rodziny, pracownik banku nie będzie zawracał sobie głowy osobą, której biznes nie wypalił i nie ma z czego spłacić zobowiązania. Dlatego każda pożyczka wymaga poręczenia lub innego zabezpieczenia (na przykład nieruchomości od kogoś z rodziny). Musisz znaleźć osobę (lub dwie – zależy od treści umowy), która „pożyruje” Ci te pieniądze. Polecam poczytać artykuł Jak zdobyć poręczyciela i otrzymać pieniądze na biznes, z którego dowiesz się do kogo i w jaki sposób prosić pomoc.

Pożyczka na działalność gospodarczą

Atrakcyjną alternatywą dla kredytu jest pożyczka. Nie każda jest dobra, dlatego warto skorzystać z oferty Bancovo. Bancovo sprawdzą dla Ciebie oferty kilkudziesięciu banków i pożyczkodawców. Wyślij wniosek i w 15 minut dowiedz się, gdzie jest najlepsza oferta pożyczki na działalność gospodarczą.

Pożyczka społecznościowa

Gdyby okazało się, że nie spełniasz wymagań banku a wiesz, że dasz radę spłacić pożyczkę, możesz skorzystać z Finansowo. To tak zwane pożyczki społecznościowe, od zwykłych ludzi. Procent ustalasz sam na podstawie terminu spłaty. Jeśli szybciej spłacisz, to raty będą niskie, jeśli spóźnisz się, to będą większe. Co ciekawe możesz tam również sam zarabiać udzielając pożyczek innym. Załóż konto i wypróbuj za darmo działanie portalu Finansowo. 

7. Konkursy biznesplanów

Co jakiś czas różne czasopisma biznesowe, banki i firmy organizują konkursy na biznesplan. Jeśli trzymasz w szufladzie swoje pomysły na biznes, to warto wysłać je na konkursy. Do wygrania są często duże pieniądze (od 10000 do nawet 100000 złotych) na otwarcie firmy. Konkursy nie działają jak dotacje – to co wygrasz jest Twoje. Nikt nie będzie Cię rozliczał jeśli biznes nie wypali. Gremium oceniające w takich konkursach stanowią często praktycy, więc jeśli wygrasz, to na 90% Twój pomysł jest przyszłościowy :)

Brałem udział w konkursie Rzeczpospolitej „Mały biznes w małej miejscowości”. Mój biznesplan dostał się do grona laureatów, ale nie udało mi się zdobyć miejsca „na pudle” premiowanego nagrodą pieniężną. Zachęcam do zapoznania się z artykułem jak napisać biznesplan, w którym piszę jak to zrobić krok po kroku.

8. Finansowanie społecznościowe

Finansowanie społecznościowe polega na opublikowaniu swojego pomysłu na jednym z portali crowdfundingowych i ustaleniu kwoty, jaka potrzebna jest do uruchomienia przedsięwzięcia. Następnie musisz zareklamować akcję w sieci i liczyć, że pomysł porwie serca internautów. Każdy może dołożyć się do biznesu wpłacając od 1zł wzwyż. Ludzie wspierają pomysł z dobrego serca ale i z powodu profitów, które otrzyma gdy uda Ci się uzbierać kwotę. Sam ustalasz, co dostanie darczyńca, gdy uruchomisz działalność. Najbardziej znane portale to wspieram.to i polakpotrafi.pl. Jedną z kawiarni która zdobyła w ten sposób środki jest Kocia Kawiarnia, o której pisałem przy okazji wyboru nazwy dla restauracji.

9. Aniołowie biznesu

Jeśli Twój pomysł na biznes wymaga naprawdę sporych nakładów pieniężnych, to warto zwrócić się do Aniołów Biznesu. Są to zamożne osoby, przeważnie przedsiębiorcy, którzy mogą sfinansować Twój pomysł w zamian za część udziałów. Firma musi mieć zatem formę prawną w postaci spółki. W przypadku bankructwa odpowiadasz zgodnie z kodeksem cywilnym lub kodeksem spółek handlowych. Nie mniej jednak Twoje ryzyko jest nieporównywalnie mniejsze od tego jakie ponoszą Aniołowie Biznesu. Z uwagi na statystyki (upada 6 na 10 firm) inwestorzy oczekują wysokiej stopy zwrotu.Parę lat temu wysłałem swój pomysł do agencji zrzeszających Aniołów Biznesu, jednak nie uzyskał aprobaty oceniających. Najbardziej znanym w Polsce programem Aniołów Biznesu jest „Dragons Den”, który można oglądać na TV4. 

Z obowiązku wspomnę, że oprócz AB działają również fundusze zwane Venture Capital, które także mogą dokapitalizować naszą firmę i jednocześnie stać się jej współwłaścicielem. W osobnym artykule opisałem 39 programów na dofinansowanie dla firm, gdzie między innymi więcej miejsca poświęciłem Venture Capital i aniołom biznesu.

10. Dotacja z Urzędu Pracy

Dotacje z Urzędów Pracy są trudne do zdobycia dla młodych osób. Powodem są wysokie kryteria co do doświadczenia i stażu zawodowego. Kwota dotacji jest niższa niż tejże z UE i często wymagany jest wkład własny. Czas oczekiwania jest za to stosunkowo krótki. Rzecz jasna również tutaj musimy wnieść zabezpieczenie na wypadek zamknięcia działalności przed wyznaczonym terminem.

Rozważałem dotację z Urzędu Pracy, ale jak już wspomniałem kryteria są bardzo rygorystyczne i nie przewidują otwarcia firmy, której przedmiotem działań jest pasja lub hobby. Jeśli lubisz robić manicure a Twoje makijaże zdobywają setki pozytywnych opinii, to w przypadku gdy nie masz udokumentowanego doświadczenia, Twoje szanse na otrzymanie dotacji z Urzędy Pracy są niewielkie. 

Jeśli jednak rozważasz tę formę pozyskania pieniędzy, to zachęcam do przeczytania artykułu Jak dostać dotację z Urzędu Pracy w 7 prostych krokach.

11. Znalezienie wspólnika

Gdy dysponujesz pewną kwotą na otwarcie firmy, ale jest ona niewystarczająca, dobrym wyjściem jest znalezienie wspólnika. Osoba, która podziela Twoje pasje i zainteresowania i również chce otworzyć biznes można stać się naszą „dźwignią finansową”.

Najlepiej poszukać w kręgu znajomych, a gdy to się nie uda możesz spróbować na forach biznesowych. Najlepiej założyć ze swoim partnerem spółkę cywilną i zacząć działać dzieląc się zadaniami. Nie każdy wie, że dwie osoby mogą też starać się o dotację z UE na otwarcie firmy, wówczas taka dotacja nie wynosi 40 tysięcy złotych, ale dwa razy więcej.

Wyjątkowa sytuacja jest w przypadku frankowiczów, którzy zazwyczaj nie mają zdolności kredytowej. Jeśli jesteś w tym gronie, możesz rozważyć zdobycie odszkodowania od banku i przeznaczyć pieniądze je na rozkręcenie biznesu.

Od pomysłu do realizacji długa droga, ale jak widzisz możliwości finansowania jest sporo. Jedyne co Ci potrzeba to zapał i chęci. No i dobry pomysł, którego realizacja sprawi wiele przyjemności.

Gdy już zdobędziesz środki na otwarcie firmy, zapoznaj się koniecznie z artykułem Jak otworzyć działalność gospodarczą. Tłumaczę w nim krok po kroku jak wypełnić wszystkie dokumenty.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Polub Luka

Łukasz LUK Chrząszcz

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Łukasz LUK Chrząszcz
Polub Luka

23
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
Łukasz SankowskiArekkarolciiaMestroKrymek Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] PS. Są też inne sposoby na zdobycie pieniędzy na rozwój biznesu. Opisałem je w artykule 11 sposobów jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy. […]

BlogoFirmie.pl
Gość

Bardzo konkretny artykuł. Dodałbym do tego jeszcze możliwość uzyskania pieniędzy na biznes poprzez pożyczki społecznościowe. Istnieją specjalne platformy www do udzielania takich pożyczek dla przedsiębiorców. Niedawno pisałem właśnie o tym na moim blogu.

Przemysław Mysiak
Gość

Nie jestem zwolennikiem kredytów na rozkręcanie firmy, dlatego podstawowym źródłem powinny być własne oszczędności. Nie masz ich? Nie otwieraj firmy.

jokerblog.pl
Gość
jokerblog.pl

Kredyt to utrapienie, a i nie chcą dać jak się historii kredytowej nie ma i zabezpieczenia. Plus taki że jak ktoś weźmie kredyt to zastanowi się wcześniej, i będzie zasuwał żeby firma przyniosła dochód. Za to przeciwnikiem jestem tych wszystkich dotacji z UP czy UE dla Mietków i Kowalskich z mentalnością żebraka, bo sięgają po nie osoby które nie wiedzą co robią, a i pieniądze trwonią. Ile jest firm albo milionerów którzy za kasę z dotacji osiągnęli sukces? Żeby robić biznes, trzeba mieć do tego predyspozycje i umieć budować markę wiedząc czym jest [link]

Mateusz
Gość
Mateusz

Trochę marna jak dla mnie teoria. nie stać mnie było na takie oszczędności, żeby ruszyc z firma, zakupic do niej wszystko i jeszcze mieć na kilka miesięcy na utrzymanie. Ale zaryzykowałem i w TaxCare wziałem kredyt na start. Teraz mam już praktycznie końcówke spłacania, a firma świetnie prosperuje. Trzeba umieć zaryzykować i wykorzystać daną szansę.

Marta
Gość
Marta

Moim marzeniem jest założenie szkółki drzewek i krzewów ozdobnych wraz z ogrodnictwem. Chciałam Stworzyć takie miejsce gdzie przyjadą też rodzice z dzieciakami, które będą się uczyć o ekologii, segregacji śmieci jak i bezpiecznych zabaw w lesie. Jestem po ochronie środowiska zaczynam studia leśne. Jak dotychczas pracuje w szpitalu jako sekretarka. Wiadomo że ani na kredyt ani na oszczędzanie mnie nie stać przy najniższej krajowej. W mojej miejscowości pracy dla mnie lepiej płatnej nie ma. Ciężko znaleźć cokolwiek osobie niepełnosprawnej. Z jedynych funduszy z jakich korzystam to dofinansowanie na studia… Może jakiś pomysł?

Luk
Gość

Spółdzielnia socjalna.

Luk
Gość

Opiszę kiedyś ten typ dofinansowania :)

Luk
Gość

Spółdzielnia socjalna. Opiszę kiedyś ten typ dofinansowania.