Poznaj 3 sposoby jak otworzyć sklep rowerowy

jak otworzyć sklep rowerowy

Wielu pasjonatów rowerów chce robić to co lubi i myśli jak założyć sklep rowerowy. Jak otworzyć sklep rowerowy? To nie jest proste zadanie, ale wykonalne. Postanowiłem sprawdzić, dzwoniąc po producentach i podając się za osobę chętną na otworzenie sklepu, jak to wygląda w praktyce.


Czy warto otworzyć sklep rowerowy?

Wszystko zależy od miejsca. Większe miasta to większy rynek zbytu. Okolice centrów handlowych, dużych osiedli, centra miast i ruchliwych ulic – to potencjalne miejsca gdzie warto otworzyć sklep. Dużo zależy też od marek jakie chcemy oferować w sklepie. W małym mieście drogie rowery Scott nie będą miały miejsca bytu, z kolei w dużych miastach nie warto zaprzątać sobie głowy rowerami marketowymi, ponieważ… sprzedają je markety.

Co musimy mieć, żeby założyć sklep rowerowy?

Ktoś odpowie – pieniądze. I oczywiście ma rację. Jeśli jesteś młody i nie dysponujesz dużą gotówką, to polecam wpis: jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy, gdzie przeczytasz o 11 sposobach na zdobycie środków. Jednym z najpopularniejszych jest kredyt na założenie firmy. Takie sprawy jak doświadczenie i pasja są sprawą oczywistą. Jednak nawet posiadając pieniądze, w tej branży nie jest łatwo się otworzyć. Tajemnicą poliszynela jest, że producenci rowerów mają swoje rejony, na terenie których może być tylko jeden-dwóch dealerów. Przykładowo, na terenie Krakowa może być tylko jeden sklep rowerowy oferujący rowery marki X. Jest to polityka dużych, światowych firm. I nie tylko rowerowych. Takie same zasady obowiązują dealerów samochodów, motorów, jubilerów i innych dóbr luksusowych.

Im firma bardziej się ceni, tym mniej posiada punktów sprzedażowych. Taka jest polityka w większości branż produktów luksusowych i nic z tym nie zrobimy. No chyba, że macie jakieś pomysły? Bez umowy z producentem ciężko sprzedawać rowery na wysokich marżach. Są sposoby, żeby to obejść – na przykład założyć firmę za granicą i brać od dystrybutorów w innym kraju. Ale komu by się chciało kombinować jak koń pod górkę…

Rynek rowerowy jest już nasycony, choć w opinii sprzedawców rowerów – przesycony. Nikt nie chce mieć konkurencji obok siebie i jest to zrozumiałe. Dlatego najlepiej skontaktować się z przedstawicielem kilku marek rowerowych i wprost zapytać o szanse na otwarcie sklepu w naszej okolicy. Lub w najbliższym nam mieście. Przedstawiciele wiedzą gdzie się rowerowy sprzedają i gdzie brakuje im punktów. Współpraca z przedstawicielem może wyjść nam tylko na plus.

…a może internetowy sklep rowerowy?

Jeśli dojdziemy do wniosku, że nie mamy co liczyć na założenie sklepu stacjonarnego, bo na przykład mieszkamy w rejonie gdzie są sklepy rowerowe ze znanymi markami i ciężko będzie się przebić, to druga myśl jest – założę internetowy sklep rowerowy. Niestety, w tym przypadku jest jeszcze trudniej. Producenci rowerów w 90% przypadków sprzedają rowery sklepom, które mają punkt stacjonarny. I koło się zamyka. Niestety (dla Ciebie) w Polsce system dropshippingu praktycznie nie istnieje w branży rowerowej. Dropshipping – sprzedaż bezpośrednio od producenta. Choć obiło mi się kiedyś o uszy, że działał tak jeden ze sklepów internetowych oferujących rowery składane znanej marki.

Tworzenie sklepu internetowego

Jeśli skusiłbyś się na otwarcie sklepu internetowego, to polecamy artykuł Jak zwiększyć sprzedaż w rowerowym sklepie internetowym.

Narzędzia do tworzenia sklepów internetowych

Przed założeniem sklepu sprawdź ranking hostingów i przekonaj się, jaki hosting wybrać dla sklepu internetowego.

Sprawdzone sposoby na otwarcie sklepu rowerowego

Reasumując, założenie sklepu rowerowego nie jest jednak proste. Nawet gdy ma się duży kapitał na start. Oczywiście są sposoby, żeby osiągnąć swój cel i otworzyć sklep. Ale nie od razu! Trzy sposoby, jak otworzyć sklep rowerowy:

  1. Pierwszy sposób to praca w firmie produkującej rowery. Zdobędziesz nowe doświadczenie i co najważniejsze – znajomości. Znajomości, oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa, to podstawa w branży rowerowej.
  2. Drugi sposób to otwarcie serwisu rowerowego i rozpoczęcie handlu akcesoriami. Gdy zdobędziesz „wyższy level”, znajomości (firmy produkujące rowery często nie mają takich restrykcyjnych przepisów jeśli chodzi o sprzedaż akcesoriów swojej marki) i wizerunek – będziesz o krok od wprowadzenia do oferty rowerów.
  3. Powyższe sposoby dotyczą chęci handlowania znanymi markami rowerów. Mniejsze marki niszowe, „garażowe”, nie mają tak restrykcyjnych przepisów. Możesz otworzyć sklep rowerowy z tańszymi rowerami a z biegiem czasu zacząć wprowadzać te bardziej luksusowe.


Jeszcze tylko kilka słów na temat działania firm luksusowych. Sądzę, że takie podejście firm jest jak najbardziej w porządku. Choć oczywiście to moje zdanie :) Każda firma w gospodarce wolnorynkowej powinna sama decydować, poprzez jakie kanały chce sprzedawać produkty a przez jakie nie chce (odsyłam do sprawy z Adidasem i Allegro). Niektóre produkty można dostać tylko przez telesprzedaż a niektóre tylko stacjonarnie. Przykładowo, gdybym był właścicielem firmy produkującej garnki za parę tysięcy złotych, pozycjonującej się na markę luksusową, to nie życzyłbym sobie, żeby moje produkty był oferowane na bazarze czy aukcjach.

Życzę powodzenia w otwarciu własnego sklepu rowerowego i sprzedaży najlepszych rowerów na świecie, na przykład rowerów Trek lub Kross. W następnej kolejności polecam przeczytać artykuł o tym, jak otworzyć firmę. Tłumaczę w nim krok po kroku jak wypełnić dokumenty i nie dać się podłożyć w urzędach.

Oceń artykuł
[Total: 6 Average: 4.5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Poznaj 3 sposoby jak otworzyć sklep rowerowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *