Jak otworzyć kebab? Wymogi i wyposażenie lokalu z kebabem

Jak otworzyć kebab

Otwarcie budki z kebabem od lat przebija wszystkie pomysły na fast food. I nic nie wskazuje na to, że turecki kebap straci swoją pozycję na polskim rynku.

Jest to kolejny artykuł z serii wyposażenie lokalu gastronomicznego. Pisałem już m.in. o wyposażeniu fast foodu. Dzięki uprzejmości Beaty, która razem z mężem otworzyła lokal Yufka kebab&food mogę Ci dzisiaj wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie jak otworzyć kebab.

 Z tego artykułu dowiesz się dwóch najważniejszych rzeczy:

  1. jakie urządzenia są potrzebne do wyposażenia lokalu z kebabem,
  2. jakich przepisów Sanepidu musisz przestrzegać przy otwieraniu kebabu.

Beata gościła już na blogu przy okazji nieszczęsnej umowy najmu lokalu. Pomimo tych perturbacji, Beacie i jej mężowi udało się otworzyć lokal z kebabem. Na moją prośbę zgodziła się opowiedzieć Wam o warunkach i zasadach, które trzeba spełnić aby otworzyć kebab.

Jak otworzyć kebab – pieniądze

Jest wiele na zdobycie środków na otwarcie działalności gospodarczej. Zakładam, że szukając informacji na temat otwarcia budki z kebabem takowe środki posiadasz. Nie mniej jednak jeśli jest inaczej, to polecam przeczytać artykuł w którym opisuję 11 sposobów na zdobycie pieniędzy.

Jeśli dopiero planujesz założyć działalność, możesz skorzystać z kredytu gotówkowego. W tym celu możesz wypełnić wniosek do Bankiera, które porówna oferty różnych banków. Konsultant zupełnie za darmo przedstawia oferty kredytu na otwarcie działalności. Aby złożyć zapytanie, przejdź na stronę Bankiera, suwakiem określ kwotę, a następnie wypełnij tylko pierwszy krok, wpisując dane kontaktowe (imię i nazwisko, nr tel i e-mail). Uzyskanie informacji zwrotnej jest bezpłatne!

Menu w kebabie

Otwarcie kebabu wiąże się z dobrym rozpoznaniem popytu na dany rodzaj mięsa. W menu Yufki znajduje się oczywiście głównie kebab: kebab w cieście, kebab w chlebie tureckim oraz w małej bułce. Dodatkowo kebab w kubku z frytkami oraz zestaw kebab + frytki + surówki + sos. Oprócz tego są również same frytki, hamburgery, cheeseburgery oraz hot-dog turecki (2 parówki, surówki + sosy w tortilli).

Co ważne podkreślenia,  są tam dwa rodzaje mięs do wyboru: kebab z prawdziwej baraniny a także z mieszanki mięsa wołowego i indyczego. Napisałem, że jest to sprawa istotna, ponieważ w budkach z kebabem przeważnie używa się drobiu i wołowiny. Brak baraniny tłumaczy się tym, że „Polacy jej nie lubią”. No cóż… Pamiętam, jak kiedyś gazeta zapytała czołowego, polskiego producenta czekolad, dlaczego skład ich czekolad jest taki badziewny. Wiesz co odpowiedział producent? „Polakom takie czekolady smakują.”


Wyposażenie kebabu

Aby otworzyć kebab, w którym będzie można przygotowywać produkty z ustalonego menu, Beata kupiła kilkanaście urządzeń gastronomicznych. Oto lista urządzeń, które trzeba zakupić aby wyposażyć kebab:

  1. opiekacz do kebaba gazowy – 2szt,
  2. nóż elektryczny do kebaba,
  3. opiekacz do bułek,
  4. frytownica,
  5. lada sałatkowa,
  6. szafa chłodnicza na napoje,
  7. zamrażarka.

Poniżej przedstawiam całą listę sprzętów do kebaba wraz z opisem oraz linkiem do Ceneo, gdzie możesz porównać ceny urządzeń.

1. Opiekacz do kebaba

Opiekacz do kebabaBeata kupiła dwa opiekacze, aby móc jednocześnie grillować mięso baranie i wołowo-indycze. Kupując grill do kebaba musisz zdecydować, czy chcesz elektryczny czy gazowy. Opinie na ten temat są podzielone. Jedni mówią, że grill gazowy nierówno piecze, a inni że elektryczny wysusza mięsa. Prawda zawsze leży po środku.

Dobre mięso możesz zrobić zarówno opiekaczem gazowym jak i elektrycznym. Natomiast co do kosztów eksploatacji, to opiekacz do kebaba w wersji gazowej są tańszy od elektrycznego.

Porównaj ceny

 

Kupując opiekacz (gyros) do kebaba zwróć uwagę na:

  • liczbę stref grzewczych i możliwość ich regulacji (im więcej tym lepiej),
  • maksymalną średnicę mięsa jaką można umieścić na bagnecie,
  • dodatkowe bagnety – bo warto mieć minimum jeden na zapas i jaka jest jego cena,
  • dostępność serwisu i części zamiennych,
  • moc palników / grzałek.

2. Nóż do kebaba

Nóż do kebabaStandardowo w lokalach z kebabem używa się noża elektrycznego. Nóż jest potrzebny do skrawania mięsa na kebab.

Porównaj ceny

 

Podobno noże do kebaba poniżej 1000 złotych to dziadostwo, ale jak wiadomo dużo zależy od szczęścia i przerobu. Znajdziesz noże za 3000zł, ale też takie za niecałe 500zł. Jeśli przerób jest duży, to najczęstszym skutkiem słabego noża jest zepsucie się łożysk. A naprawa jest zazwyczaj nieopłacalna. Tak czy owak, opłaca się mieć na stanie dwa noże – jeden rezerwowy.

3. Opiekacz do bułek (grill kontaktowy)

opiekacz do bułekOpiekacze gastronomiczne w budce z kebabem są potrzebne, aby opiec bułki i niekiedy niewielkie kawałki mięsa. Przeważnie wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu.

Zobacz w sklepie

4. Frytownica

frytownicaFrytki są niezbędnym elementem każdego lokalu z kebabem. Są kupowane same, jako dodatek do dań z kebaba a także do popularnych kubełków. Frytownice mogę być zasilane energią elektryczną lub gazem.

Zobacz w sklepie

 

Wybierając frytownicę zwróć uwagę na:

  • rodzaj zasilania (elektryczna czy na gaz),
  • pojemność (od 3 litrów w górę),
  • liczbę komor (jedna lub dwie),
  • dostępność tzw. zimnej strefy we frytownicy, dzięki której olej dłużej zachowuje swoje walory.

5. Lada sałatkowa

lada sałatkowaW ladzie sałatkowej będziesz trzymał sałatki i sosy do kebaba. Ekspozycja produktów jest korzystna z punktu widzenia klienta, natomiast przechowywanie w odpowiedniej temperaturze jest wymogiem Sanepidu.

Porównaj ceny

 

Lady sałatkowe występują w różnych wariantach długości i głębokości. Wyboru dokonaj patrząc na to, ile masz miejsca w lokalu i ile rodzajów sałatek chcesz oferować.

6. Szafa chłodnicza

szafa chłodniczaSzafa chłodnicza jest nieodłącznym elementem wyposażenia kebabu, zwłaszcza jeśli będziesz oferował napoje zimne. A na pewno będziesz. Szafy chłodnicze podobnie jak omawiane powyżej lady, występują w różnych wymiarach i pojemnościach.

Zobacz w sklepie

 

Szafa chłodnicza jest często wydzierżawiana przez producenta napojów, więc podpisując umowę z firmą zapytaj o witrynę chłodzącą.

7. Zamrażarka

zamrażarkaZamrażarka będzie Ci potrzebna do przetrzymywania mięsa i frytek. Musi być zatem dosyć pojemna i bezawaryjna. Zamrażarki działają non-stop, więc powinny być też oszczędne. W przeciwnym razie rachunki za prąd możesz mieć spore. Kupując urządzenia mrożące zwróć uwagę na serwis w pobliżu Twojej miejscowości.

Zobacz w sklepie

8. Mikrofalówka

mikrofalówkaBeata mikrofalówki nie kupiła, ale znając życie przydaje się w lokalu z kebabem. Odradzam jej stosowanie jako urządzenie główne – z wiadomych względów, natomiast jako „ostatnia deska ratunku” gdy np. zepsuje się opiekacz jest niezastąpiona.

Zobacz w sklepie

Gratisy od firm

Beata otrzymała od firmy Coca-cola tablicę z menu, lodówkę na napoje a także szyld zewnętrzny. Całkiem dobry układ, biorąc pod uwagę że w przypadku lokalu z kebabem kwestia napoju do posiłku jest raczej sprawą drugorzędną. Gratisy od firm są przyznawane na zasadzie wyłączności sprzedaży ich produktów.

Oprócz wymienionych powyżej czasami uda się zdobyć ladę chłodniczą od firmy handlującej sałatkami. Nie zapomnij też o wliczeniu do kosztorysu kasy fiskalnej i pozostałych, mniejszych narzędzi gastronomicznych: widelczyków, serwetników, solniczek itp.

Jeśli planujesz zakup lodówki, to najpierw przeczytaj poradnik jaką lodówkę kupić. Są tam opisane cechy lodówek i szaf chłodniczych, na które musisz patrzeć przy zakupie, a także ranking sprzętów.

Urządzenia sanitarne do kebabu

Lokal Beaty ma wielość 50m2, czyli jest dosyć spory jak na kebab. Posiada ubikację dla personelu oraz dla gości. W części kuchennej musi być oczywiście dwukomorowy zlewozmywak i umywalka. W miejscu Yufki był wcześniej lokal gastronomiczny, stąd większość wyposażenia sanitarnego była już na stanie.

Wymogi Sanepidu dla kebabu

Otwarcie kebabu wiąże się z wprowadzeniem w życie przepisów Sanepidu. Sanepid wymagał od Beaty księgi dobrych praktyk higienicznych (GMP/GHP) oraz spełnienia wymogów typowych w małej gastronomii:

  • niekrzyżowania się dróg czystych i brudnych,
  • umowy na wywóz resztek gastronomicznych,
  • umowy na wywóz frytury,
  • zmywalnych podłóg,
  • opisanych zlewozmywaków gdzie co jest myte,
  • ważnych książeczek sanepidowskich,
  • książki kontroli.

Podczas odbioru kebabu, Pani inspektor z Sanepidu zwracała uwagę na zmywalną podłogę, drugie wyjście, czystość i dobre opracowanie księgi dobrych praktyk.

Sanepid może poprosić Cię o dodatkowe rzeczy: projekt technologiczny, wyniki badania wody i odbiór ppoż. O tych sprawach więcej przeczytasz w artykule o odbiorze i kontroli Sanepidu.

Ubezpieczenie kebabu

Ubezpieczenie firmy, urządzeń i jej majątku to bardzo ważna kwestia. Jednym z najbardziej zaufanych ubezpieczycieli i często najtańszym jest PZU. Idź na rozmowę z konsultantem i wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.

strona internetowa dla restauracji

Koszt otwarcia kebabu

Beata zakupiła wszystkie potrzebne urządzenia gastronomiczne. W lokalu działała już wcześniej gastronomia, dlatego urządzenia sanitarne miała już na wyposażeniu. Oszczędności pojawiły się również dzięki Coca-coli, która oddała w użytkowanie szafę chłodniczą. Krzesła i stoliki to w przypadku malutkiego lokalu nie jest duży wydatek. Otwarcie lokalu z kebabem wyniosło Beatę 25 tysięcy złotych. Przed otwarciem warto pomyśleć nad firmowym kontem w banku, co bardzo ułatwi zakupy.

Jeśli szukasz dofinansowania na otwarcie kebaba, to możesz rozważyć dotację z Urzędu Pracy, dotację z UE lub kredyt. W przypadku kredytu obecnie na rynku jest kredyt ze wsparciem rządowym dla nowo-otwartych firm, aż do 600.000 zł z Alior Banku. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online (imię i nazwisko oraz Twój NIP) i zaczekasz na telefon od konsultanta. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.

Kebab z franczyzą

W przypadku otwarcia kebabu z franczyzą, sprzętów nie kupujesz osobiście w sklepach i hurtowniach. Korzystasz z doświadczenia innych. Jak otworzyć kebab z wykorzystaniem franczyzy? Bardzo prosto. Firma zapewni Ci:

  • znaną na rynku nazwę,
  • materiały reklamowe,
  • przeszkoli pracowników,
  • zapewni mięso w dobrych cenach,
  • wydzierżawi sprzęt na preferencyjnych warunkach.

Franczyza zabiera trochę samodzielności w działaniu i niejako uzależnia od jednego dostawcy. Czy korzyści finansowe zrekompensują Ci „straty moralne”? Decyzja jak otworzysz swój lokal z kebabem należy do Ciebie.

otwarcie restauracji pomoc

Jeśli oczekujesz profesjonalnej pomocy przy otwarciu kebaba, to wyślij formularz na stronie Managero.pl. Specjalista z Twojego regionu zapozna się ze sprawą i zaproponuje pomoc.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 4]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

12 thoughts on “Jak otworzyć kebab? Wymogi i wyposażenie lokalu z kebabem

  1. Jeśli ktoś zastanawia się na otworzeniem mobilnej przyczepy gastronomicznej , zapraszam do nas- konkurencyjna oferta franczyzowa. Na starcie przyczepy, lepiej wyposażone o 30% TANIEJ, niż u znanej marki kebabowej. Najem lub zakup na własność. Brak opłaty franczyzowej, tańsze półprodukty- czyli zakupy dedykowane w dużo konkurencyjniejszych cenach- większy zarobek dla franczyzobiorcy , no i jesteśmy przyjaźni naszym klientom

  2. Kiedyś myślałem o otwarciu takiego punktu samemu, ale po podliczeniu kosztów adaptacji lokalu, remontu, wyposażenia i całej tej otoczki to dużo taniej wyszłoby mi wziąć franczyzę. Wszystko popsuła pandemia, teraz wróciłem do tematu, mam na oku franczyzę Bafra Kebab. Markę mają już wyrobioną do tego zapewniają wszystko, ja ze swojej strony organizuję dobre miejsce. Mam nadzieję że mi wszystko wypali.

  3. Cóż, chciałby właśnie jakiś mały biznes otworzyć, ale nie wiem czy ciągle warto. Wolałbym korzystać z własnego pomysłu, nie chciałbym u siebie znanych marek, bo jadłem w nich kebaby i są po prostu słabe, a te które działają pod własną nazwą są zdecydowanie lepsze. A że też uczyłem się w szkole gastronomicznej, to wiem sporo na temat gastronomi i jak ona działa. mam nawet na oku pewne bardzo ruchliwe miejsce i jest tam do wynajęcia aż 100m2, to potem ułatwi ewentualną rozbudowę, gdyby był większy ruch. W pobliżu nie ma żadnej restauracji i fast fooda do okola, co też ma znaczenie. Bardzo ciężka decyzja, na gastronomi się znam i wolałbym raczej biznes otworzyć, o którym mam pojecie, bo to bardzo istotny element.

  4. Fajnie znaleźć rzeczowe i merytoryczne informacje, osobiście zastanawiam się nad tego typu biznesem również dlatego żeby spróbować swoich sił w biznesie – najlepiej w praktyce uczyć się przepisów, podatków itp. :)

  5. B. dobrą kebabownię poznaje się po ostrych nożach NIE elektrycznych i umiejętności ich użycia. 15 lat temu w W-wie na ul. Dąbrowskiego był kebab z prawdziwą pachnącą baraniną (teraz się już takiej nie uświadczy u dostawców), a właściciel Turek kroił ją ostrzonym przez każdym klientem i mytym nożem przypominającym maczetę. Paski baraniny były ultra cienkie i układały się w „harmonijkę”. Przy obecnych zlepkach które można kupić od dostawców takie krojenie nie będzie możliwe, bo „klejone” z kawałków mięso będzie się rozpadało.

  6. Moim zdaniem z tej proponowanej listy ze sprzętem najlepszy stosunek jakości do ceny ma frytkownica gastronomiczna od Royal Catering, mam taką, ale jak będę zmieniać, to teraz wybiorę dwukomorową i ze specjalnym kranikiem do opróżniania pojemnika z frytury.

  7. Witam. Od prawie 6 lat pracuję w krakowskiej restauracji – co prawda nie na kuchni, ale i na tym się trochę znam. Chciałabym otworzyć lokal z makaronami na wynos, w małym miasteczku pod Krakowem.
    Znalazłam lokal w centrum miasta, na parkingu z busami, ale ma on tylko 21m2.. Czy da się przystosować taki mały lokal? musi być kuchenka, makaroniarka, zlewy, lodówki, lada i stolik może dwa.. No i oczywiście toaleta dla pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *