Fundusze Venture Capital – co to jest i dla kogo

fundusze venture capital

Fundusze Venture Capital mogą zapewnić pieniądze na rozwój młodej firmy. Zobacz, jak otrzymać środki finansowe z funduszu Venture Capital.

Jako przedsiębiorca możesz liczyć na wiele form wsparcia finansowego na początku swojej drogi biznesowej. Do stworzenia prężnie działającej firmy możesz wziąć kredyt dla firmy lub skorzystać z dofinansowania z PARP. Zupełnie inną opcją jest pozyskanie inwestora. Wsparcie z prywatnych środków możesz otrzymać właśnie dzięki funduszom Venture Capital.

W ostatnich latach te fundusze cieszą się rosnącą popularnością. Tylko w 2022 roku wartość kapitału przekazanego firmom z funduszy Venture Capital wyniosła 3,6 mld zł. Co warto wiedzieć o funduszach VC?

Venture Capital – są to średnio- i długoterminowe inwestycje w start-upy przez wyspecjalizowane podmioty z wysokim kapitałem.
Przejdź do wybranego tematu:

  1. Czym są fundusze Venture Capital
  2. Jakie firmy mogą starać się o pieniądze z Venture Capital
  3. Jak pozyskać pieniądze z Venture Capital
  4. Jak fundusze VC oceniają firmy
  5. W jaki sposób możesz wykorzystać wsparcie z funduszy Venture Capital
  6. Gdzie znaleźć fundusze Venture Capital
  7. Co to jest Pitch Deck?
  8. Minusy funduszy Venture Capital

CZYM SĄ FUNDUSZE VENTURE CAPITAL?

Starasz się o pieniądze na otwarcie lub rozwój firmy i myślisz o wsparciu z Venture Capital. Powodem może być to, że nie dostałeś lub nie chcesz kredytu, ewentualnie nie łapiesz się na dotację z UE lub PARP. Alternatywą dla tych form wsparcia są fundusze VC.

Venture Capital to firmy działające na zasadzie funduszy, które są w stanie zainwestować pieniądze w młode i dobrze zapowiadające się projekty. Co dajesz w zamian? Udziały lub akcje Twojego przedsiębiorstwa. Wynika stąd, że aby otrzymać środki powinieneś otworzyć spółkę prawa handlowego lub przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. O tym przeczytasz w dalszej części.

Jak zarabiają fundusze VC?

Venture Capital to w dużej mierze pośrednicy. Fundusze, którymi dysponują te VC, często pochodzą od instytucji rządowych, banków, większych firm i korporacji. W skład VC wchodzą instytucje i przedsiębiorcy, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Inwestycja w biznes to alternatywa dla inwestowania w złoto, kryptowaluty czy akcje na giełdzie. Inwestowanie w start-upy nie musi cechować się mniejszym ryzykiem niż granie na giełdzie. W jaki sposób fundusze Venture Capital zarabiają na swoich inwestycjach?

Jedna trafiona inwestycja jest w stanie skutecznie zrekompensować funduszom VR nawet kilka nietrafionych projektów. Gdy przedsiębiorstwo wspierane przez VR po czasie uzyska wyraźny wzrost wartości, firmy Venture Capital realizują swoje zyski poprzez sprzedaż akcji lub udziałów. W Polsce to dość innowacyjna i wciąż mało znana forma wsparcia finansowego młodych przedsiębiorstw, ale popularność VR stale rośnie. W 2022 roku z takiego wsparcia skorzystało 435 firm, a wartość kapitału wyniosła 3,6 mld zł.

JAKIE FIRMY MOGĄ LICZYĆ NA WSPARCIE VENTURE CAPITAL?

Czy Twoja firma, Twój pomysł, może otrzymać wsparcie finansowe od funduszu Venture Capital? Wiele zależy tak naprawdę od wybranego Funduszu Venture Capital. To finalnie właśnie inwestor będzie decydował o tym, czy jego zdaniem projekt zasługuje na wsparcie finansowe. Największe szanse mają start-upy na początku swojej drogi, które mogą pochwalić się innowacyjnym biznes planem.

Funduszom zależy na wyselekcjonowaniu firm, które w średniej lub długiej perspektywie czasu mogą zacząć generować ponadprzeciętne zyski. Wówczas, fundusze są skłonne zainwestować w taki projekt, nawet jeśli prawdopodobieństwo niepowodzenia jest wysokie. Specjaliści od Venture Capital doskonale zdają sobie sprawę, że jeden trafiony projekt skutecznie rekompensuje kilka nietrafionych.

UWAGA! Przedsiębiorstwa, które chcą uzyskać środki z VC nie mogą być notowane na giełdzie.

Jeżeli działasz w sektorze, w którym występuje aktualnie wyraźny trend wzrostowy, to masz szanse na otrzymanie wsparcia. Za przykład można podać start up oparty o sztuczną inteligencję. W czasach, gdy popularność AI wystrzeliła, czyli po wprowadzeniu chat GPT, start upy oparte na AI będą mieć z pewnością duże powodzenie.

Twój projekt powinien wnosić coś nowego lub robić coś lepiej. Jeśli robisz takie rzeczy lub chcesz robić ale brakuje Ci pieniędzy, wówczas masz szansę na wsparcie funduszu Venture Capital.

W JAKI SPOSÓB UZYSKAĆ ŚRODKI Z FUNDUSZY VENTURE CAPITAL?

Aby zdobyć pieniądze, musisz zacząć poszukiwania funduszy Venture Capital. W Polsce wiele takich funduszy współpracuje z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju. Na stronie tej spółki można znaleźć szczegółowe informacje.

Możesz również odnaleźć listę funduszy VC w Polsce i samodzielnie wykonać pierwszy ruch. Fundusz może posiadać własne oczekiwania i wymagania względem zgłoszeń.

Ile trwa zdobycie pieniędzy z Venture Capital

Pozyskanie wsparcia finansowego z Venture Capital jest dość czasochłonne. Cały proces może zająć nawet ponad 12 miesięcy. Fundusze VC są bowiem bardzo wymagające i dokładnie analizują wszystkie przedsiębiorstwa, które zgłoszą się ze swoim pomysłem.

Proces oceny jest dwuetapowy:

 1. Pierwszy etap to selekcja na podstawie teasera inwestycyjnego oraz ewentualna rozmowa z analitykiem.
 2. Drugi etap to tzw. due diligence, w którym wyselekcjonowane zostaną najlepsze projekty oferujące największe szanse opłacalnej inwestycji. Poniżej opisujemy pokrótce, jak wyglądają oba te etapy.

Co powinieneś przygotować aby otrzymać środki z funduszy Venture Capital?

Po 1 – przygotować teaser inwestycyjny, po 2 – zrobić pitch deck. To na bazie tych opracowań potencjalny inwestor będzie analizować działalność Twojej firmy i oceni, czy warto umówić spotkanie przedsiębiorcy z analitykiem celem pozyskania dodatkowych informacji.

Analiza zgłoszenia trwa z reguły kilka tygodni. Jeśli załączone materiały przykują uwagę inwestorów, fundusz zaprosi Cię na spotkanie z analitykiem, celem uzyskania szczegółowych informacji o firmie.

Czym jest teaser inwestycyjny

Firma, która chce się ubiegać o wsparcie finansowe od Venture Capital musi stworzyć swój teaser inwestycyjny. To dokument zawierający najważniejsze informacje o projekcie, przestawione w prosty i zwięzły sposób. Należy tu wskazać atuty swojego produktu lub usługi oraz uargumentować, dlaczego odniesie on sukces na rynku. Teaser obejmuje również model biznesowy, analizę konkurencji, szanse i zagrożenia.

W dużej mierze teaser jest po prostu mocno skrócona wersja biznesplanu.

Fundusze Venture Capital po zapoznaniu z teaserem zastanowią się nad tym, czy warto zaprosić przedsiębiorcę na rozmowę z analitykiem. W trakcie takiej rozmowy ustalane są:

 • wstępne warunki współpracy,
 • wycena udziałów,
 • termin realizacji inwestycji.

W przypadku zaawansowanych rozmów możliwe jest podpisanie listu intencyjnego i umowy o zachowaniu poufności.

Co to jest Pitch Deck?

Oprócz tego, że musisz przygotować teaser inwestycyjny, ubiegając się o wsparcie finansowe z funduszy Venture Capital musisz również przygotować pitch deck. Jest to prezentacja multimedialna, która w bardziej przystępny sposób ukazuje produkt lub usługę.

Pitch deck to swoista wizytówka, która ma zaciekawić inwestorów Twoją firmą, pomysłem. Odgrywa bardzo istotną rolę w procesie budowania wizerunku przedsiębiorcy. Fundusze Venture Capital zazwyczaj wymagają od zgłaszających się firm zarówno teasera, jak również pitch decku. Może się okazać, że w pierwszej kolejności przeanalizowany zostanie właśnie pitch deck, a od tego, jak wypadnie prezentacja, zależeć będzie to, czy inwestorzy wgłębią się także w teaser. Pitch deck musi być zatem przemyślany i w ciekawy sposób zaprezentować argumenty, które odpowiadają na pytanie: „dlaczego warto zainwestować w mój projekt?”.

Co to jest due diligence

Drugi etap to due diligence. Analitycy Venture Capital zbierają wszelkie informacje na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa i na podstawie uzyskanych danych starają się oszacować przyszłe zyski, jak również prawdopodobieństwo tego, że inwestycja się opłaci.

W ten sposób selekcjonuje się firmy, którym fundusz Venture Capital udziela wsparcia finansowego. Po pozytywnej ocenie zostaniesz ponownie zaproszony na spotkanie, w trakcie którego zawarta zostanie umowa inwestycyjna.

W JAKI SPOSÓB POMAGAJĄ FUNDUSZE VENTURE CAPITAL

Na mocy umowy inwestycyjnej fundusze Venture Capital przekazują przedsiębiorcy określoną kwotę środków potrzebnych do rozwoju projektu. Co ważne, inwestor ma wgląd w poczynione kroki, a zatem przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że Twoja swoboda w zarządzeniu firmą zostanie nieco ograniczona.

Od tego momentu trzeba akceptować stanowisko inwestorów, którzy mają możliwość wycofania się z zawartej umowy. Mogą się wycofać jeśli naruszone zostaną warunki umowy. Inwestor staje się wspólnikiem i choć nie angażuje się bezpośrednio w działalność firmy, to jego zdanie i stanowisko powinno być uwzględnione przez przedsiębiorstwo.

Wsparcie merytoryczne

Należy jednak podkreślić, że zawarcie współpracy z funduszami Venture Capital oznacza dla firmy coś więcej, aniżeli tylko wsparcie finansowe. Do tego dochodzi również wsparcie merytoryczne. Fachowcy dzielą się z Tobą swoją wiedzą oraz zdradzają wiele ważnych informacji o rynku.

Inwestor dzieli się know-how, a także udostępnia kontakty biznesowe. Może również zapewnić wsparcie doradców w zakresie prawa oraz podatków. A zatem, Venture Capital to nie tylko pieniądze na rozwój projektu, ale również korzystne środowisko sprzyjające rozwojowi przedsiębiorstwa.

Sprawdź przed otwarciem firmy
1. Konto firmowe Nest Bank – darmowe dla nowych firm
2. Kredyt dla firmy Nest Bank – do 650 tys. zł dla firmy
3. Telefony firmowe w PLAY – od 43 zł brutto
4. Konto osobiste dla JDG – 100% darmowe w BNP Paribas

JAKIE SĄ POTENCJALNE MINUSY FUNDUSZY VENTURE CAPITAL?

Zawierając umowę inwestycyjną z funduszem Venture Capital musi zaakceptować to, że od tego momentu inwestor będzie wspólnikiem, z którego zdaniem i stanowiskiem należy się liczyć. To oznacza częściową utratę pełnej kontroli oraz niezależności w prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Bardzo istotną kwestią jest wynegocjowane satysfakcjonujących warunków. Gdy Twoja firma osiągnie sukces, może się bowiem okazać, że realna wartość udziałów w firmie wzrosła wielokrotnie, a początkowa wycena była bardziej korzystna dla inwestorów, aniżeli dla Twojego przedsiębiorstwa.

Minusem jest także czas oczekiwania wynikający z bardzo drobiazgowej i starannej analizy przedsiębiorstwa. Fundusze potrzebują zazwyczaj minimum 6 miesięcy, aby zbadać sytuację i przekazać wsparcie finansowe.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

1 thoughts on “Fundusze Venture Capital – co to jest i dla kogo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *