Jaki program do KPiR? Programy do prowadzenia KPiR

programy do prowadzenia kpir

Jaki program do KPiR wybrać? Sprawdź programy do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w 2024 roku. Zobacz ranking programów do KPiR.

Jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia ewidencji księgowej w przypadku małych przedsiębiorców jest Księga Przychodów i Rozchodów. Program do KPiR pozwala w przejrzysty sposób ewidencjonować przychody osiągane w działalności gospodarczej, a także ponoszone koszty. Poniżej znajdziesz ranking programów do KPiR. Zobacz, jaki program do KPiR wybrać w 2024 roku i jaki poleca serwis Niepoddawajsie.pl.

Podczas wyboru zwróć uwagę, czy program do KPiR posiada:

 • szybkie płatności online,
 • wysyłkę deklaracji i JPK wprost z aplikacji,
 • support działający w niestandardowych godzinach,
 • obliczanie opłat urzędowych i podatków na bieżąco,
 • integrację z magazynem.

RANKING PROGRAMÓW DO KPiR

Sprawdź programy do prowadzenia KPiR dla jednoosobowych działalności gospodarczych i większych firm. Poniższe programy są dostępne w wersji desktopowej. Jeśli szukasz programu do księgowości z pozycji przeglądarki, zajrzyj do rankingu księgowości online.

1
Najlepszy program do KPiR Systim.pl w Enadis

ranking kpir systim

CENA
od 24 zł/mc
SZCZEGÓŁY PROGRAMU
– Podatkowa księga przychodów i rozchodów
– Ryczałt
– Rejestry VAT
– Wysyłanie plików JPK
– VAT OSS
– Środki trwałe
– Generowanie deklaracji PIT36
– Wbudowany OCR do faktur
– Wbudowany moduł fakturowania i magazynu
– Dostęp online
– Windykacja online
– API
2
Program do KPiR Rachmistrz GT w InsERT

program do kpir insert rachmistrz

CENA
~350 zł
SZCZEGÓŁY PROGRAMU
– automatyczne wyliczanie oraz wysyłka plików JPK_V7M i JPK_V7K
– wystawianie deklaracji ZUS (DRA, RCA, RZA)
– prowadzenie ewidencji VAT
– pełna obsługa deklaracji skarbowych
3
Księgowość KPiR Wapro ERP w Asseco

program do kpir wapro erp

CENA
~195 zł
SZCZEGÓŁY PROGRAMU
– półautomatyczna miękka windykacja
– Integracja z SMSAPI
– automatyzacja dokumentów handlowych
– integracja z Allegro i Baselinker
4
Program do KPiR PCBiznes Ala w Streamsoft

programy do kpir streamsoft pcbiznes

CENA
~349 zł
SZCZEGÓŁY PROGRAMU
– KPIR
– Ewidencja Przychodów
– Rejestr VAT
– Środki trwałe
– Ewidencja przebiegu pojazdu
– Rozrachunki
– e-Deklaracje
– JPK
5
Program do KPiR Pakiet Przedsiębiorcy w Fineco Software

pakietprzedsiebiorcy program do KPIR

CENA
249,99 zł
SZCZEGÓŁY PROGRAMU
– generowanie rozliczenia rocznego PIT-36 lub PIT-36L,
– prowadzenie ewidencji VAT sprzedaży i zakupów,
– ewidencjonowanie zapłaconych składek ZUS,
– Krajowy System e-Faktur,
– JPK.
6
Program KPiR Start Mała księgowość 2.0 w Symfonia

symfonia program kpir

CENA
~690 zł
SZCZEGÓŁY PROGRAMU
– Obsługa podatków dochodowych
– Obsługa podatku VAT
– Rozrachunki i rozliczenia, obsługa walutowa
– Obsługa płatności
– Obsługa majątku trwałego
7
Program do KPiR Optima ERP w Comarch

comarch kpir

CENA
~455 zł
(30 dni za darmo)
SZCZEGÓŁY PROGRAMU
– OCR faktur
– windykacja online
– finansowanie Faktur
– integracja z e-sklepami
– obsługa drukarek fiskalnych

Jak został stworzony ranking programów do KPiR?

Ranking programów do prowadzenia KPiR został oparty o obiektywne dane, takie jak koszty dla klienta, szerokość oferty, bonusy oraz subiektywne odczucia oparte na doświadczeniu.

Część ofert prezentowanych w powyższym rankingu to oferty promowane – te na żółtym tle. Z kolei część zawiera tzw. linki afiliacyjne. Jak one działają? Gdy wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę i zakupisz produkt, będzie to oznaczało, że firma właśnie pozyskała klient.  Z tego tytułu niektóre firmy wypłacają prowizję. Część tej prowizji otrzyma dom mediowy, część tzw. firma afiliacyjna, część serwis Niepoddawajsie.pl. Wysokość takiej prowizji to zwykle kilkadziesiąt złotych. Dziękujemy za skorzystanie z rankingu w naszym serwisie.

Przejdź do wybranego zagadnienia:

 1. Ranking programów do KPiR
 2. 7 kwestii na które trzeba zwrócić uwagę
 3. Programy do KPiR – opinie i recenzja
 4. Jak działają desktopowe programy do KPiR
 5. Programy do prowadzenia KPiR – dla kogo
 6. Wady i zalety programów KPiR
 7. Własna księgowość czy outsourcing

7 KWESTII, NA KTÓRE ZWRÓĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU PROGRAMU DO KPIR

Każdy profesjonalny program do prowadzenia podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów poza możliwością ewidencjonowania przychodów i kosztów, powinien dodatkowo wspierać pracę przedsiębiorcy. Poniżej przestawiamy siedem najważniejszych punktów, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas poszukiwania najlepszego systemu do prowadzenia KPiR:

Zobacz też: Jaki program do faktur wybrać? Ranking programów do fakturowania

1. Możliwości programu

Profesjonalny program do prowadzenia KPiR powinien zapewniać jak najwięcej funkcjonalności, by odciążyć przedsiębiorcę. Wśród tych najważniejszych wymienić należy możliwość wystawiania faktur, a także rozliczanie zobowiązań wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego, a także generowanie raportów finansowych. Jeśli jednak zależy Ci na możliwie jak najlepszym programie do prowadzenia KPiR, powinieneś zwrócić uwagę na możliwość obsługi magazynu lub integracji ze sklepem internetowym.

2. Aplikacja mobilna

Obecnie coraz więcej spraw załatwia się za pośrednictwem telefonu komórkowego. Również przedsiębiorcy odchodzą od komputerów, przechodząc na urządzenia mobilne. Wybierając program z dostępem do aplikacji mobilnej, będziesz mógł wykonywać niezbędne działania związane z prowadzoną działalności również w trasie, będąc z dala od komputera.

3. Wsparcie specjalistów

Choć obecne programy do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów zapewniają szereg funkcjonalności, to dla początkujących przedsiębiorców mogą się okazać tajemnicą nie do przeskoczenia. Wówczas nieoceniona okaże się pomoc wykwalifikowanych księgowych i doradców podatkowych, którzy rozwieją ewentualne wątpliwości.

4. Koszt programu do księgowości

Koszty w prowadzeniu działalności gospodarczej odgrywają niezwykle istotną rolę, szczególnie w pierwszych latach, gdy firma nie przynosi jeszcze tak wysokich zysków. Wybierając program, zwróć uwagę w szczególności na stosunek ceny do jakości.

5. Koszt abonamentu

Przedsiębiorcy decydujący się na zakup programów do prowadzenia księgowości mogą zdecydować się na subskrypcję miesięczną lub skorzystać z abonamentu rocznego. Wybierając tę drugą opcję, możesz liczyć na dodatkowe rabaty i promocje, które pozwolą ograniczyć koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

6. Dostęp do darmowej wersji próbnej

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wykupując abonament na rok z góry, można dodatkowo zaoszczędzić nawet do 30% kosztów związanych z zakupem programu. Jednak aby uniknąć późniejszych rozczarowań, warto wcześniej zaznajomić się z podstawowymi funkcjami programu. Dostęp do darmowej wersji testowej pozwoli Ci sprawdzić, czy program odpowiada na Twoje potrzeby, bez ryzyka nieudanej inwestycji.

7. Pomocny support

Punkt ten może się okazać szczególnie ważny dla początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w samodzielnej księgowości. Specjaliści z obsługi klienta szczegółowo wyjaśnią zasady działania programu i pomogą w odpowiednim wdrożeniu.

PROGRAMY DO KPIR – OPINIE I RECENZJA

ranking kpir systim

Program do KPiR Systim.pl

ZOBACZ OFERTĘ

Moduł finansowo-księgowy Systim.pl to nowoczesny program do księgowości dzięki któremu możemy prowadzić zarówno księgowość w formie zarówno KPiR, pełnej księgowości jak i ryczałtu. Program jest dostępny online przez przeglądarkę internetową, dzięki czemu instalacja nie jest wymagana. Również dzięki temu z programu może korzystać wiele osób na raz.

Systim posiada wszystkie cechy i funkcjonalności jakie muszą posiadać nowoczesne programy tego typu, tj. umożliwia wprowadzanie księgowań jak i zapisów do rejestru VAT. Umożliwia wydruki rejestrów, księgowań, podsumowań i innych raportów. Na podstawie wykonanych księgowań i zapisów program automatycznie podlicza kwoty podatków PIT, CIT i VAT do zapłaty, umożliwia również utworzenie deklaracji podatkowych i plików JPK i wysłanie ich do urzędu skarbowego bezpośrednio z programu.

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych Systim wspiera również rozliczenia z ZUS, automatycznie sam nalicza składki do zapłaty, tworzy deklaracje  (zarówno DRA jak i wiele innych) i jako jeden z niewielu programów przeszedł certyfikację ZUS, co pozwala na wysłanie deklaracji wprost do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dzięki  bezpośredniej integracji z ich systemami.

program księgowy systim
Program księgowy Systim

Liczne integracje wspierają możliwość prowadzenia księgowości w Systim – m.in. z bankami, systemami sprzedaży.

Program pozwala na automatyczny import płatności z wielu banków. Ogromne możliwości konfiguracyjne pozwalają na przystosowanie programu do swoich potrzeb. Jeszcze więcej można uzyskać dzięki zastosowaniu API Systim.

Oprócz standardowych funkcjonalności program pozwala również na obliczanie amortyzacji środków trwałych i WNiP oraz wystawianie delegacji. Systim też automatycznie przelicza skomplikowane księgowania, np. takie jak występują przy księgowaniu faktur dotyczących rozliczania pojazdów.

Zaletą Systim jest m.in. wspieranie księgowania VAT OSS. Wbudowana funkcja odczytu dokumentów OCR pozwala na łatwe sczytywanie danych do księgowania wprost z otrzymanych faktur kosztowych. Program posiada wbudowaną funkcję naliczania różnic kursowych, zarówno od sprzedaży i zakupu jak i od środków na rachunku własnym.


program do kpir insert rachmistrz

insERT Rachmistrz GT

ZOBACZ OFERTĘ

Program Rachmistrz GT służy do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), może też być wykorzystany przez płatników podatku zryczałtowanego. Rachmistrz GT to kompleksowe narzędzie dla przedsiębiorstw i biur rachunkowych, umożliwiające prowadzenie uproszczonej księgowości, w tym księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji podatku zryczałtowanego.

Program ten jest wyposażony w najnowsze rozwiązania interfejsowe, co czyni go bardzo ergonomicznym i przyjaznym dla użytkownika. Dodatkowo, Rachmistrz GT oferuje możliwość prowadzenia ewidencji VAT, danych pojazdów służbowych, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz kartoteki kontrahentów i wspólników.

W programie znajduje się również rozbudowana obsługa wynagrodzeń oraz możliwość naliczania, wydruku oraz pełnej obsługi wysyłki elektronicznej deklaracji skarbowych. Rachmistrz GT jest częścią linii InsERT GT, która zawiera m.in. system obsługi sprzedaży dla małych i średnich firm, program do prowadzenia księgi handlowej, system kadrowo-płacowy oraz system zarządzania relacjami z klientami.

Rachmistrz GT ten jest dostępny również w specjalnej ofercie dla biur rachunkowych i doradców podatkowych.

Program prowadzi księgę przychodów i rozchodów lub ewidencję podatku zryczałtowanego, jak również rejestry dodatkowe:

 • ewidencję zakupów VAT,
 • ewidencję sprzedaży VAT,
 • kompleksową ewidencję pojazdów,
 • ewidencję środków trwałych.
ranking programów do kpir insert rachmistrz
Insert Rachmistrz GT – program do KPiR

W systemie zaimplementowano obsługę  wynagrodzeń, ewidencję umów (cywilnoprawnych oraz umów o pracę), wystawianie deklaracji skarbowych, deklaracji ZUS a także prowadzenie niezbędnych kartotek. Istnieje możliwość ręcznego księgowania dokumentów w programie, jednak główne zalety pojawiają się przy automatycznym imporcie danych z systemu obsługi handlowej (np.programu Subiekt GT).


Asseco WAPRO WF-KaPeR Start

ZOBACZ OFERTĘ

WF-KaPeR dla Windows jest systemem przeznaczonym do prowadzenia księgowości opartej na księdze przychodów i rozchodów lub ryczałtowej ewidencji sprzedaży prowadzenia uproszczonych płac, ewidencji środków trwałych i rozliczenia samochodów.

WAPRO Kaper to innowacyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które umożliwia kompleksowe zarządzanie firmą oraz prowadzenie pełnej dokumentacji księgowej. Dzięki prostocie obsługi, nawet osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą samodzielnie rozliczać ryczałtową ewidencję sprzedaży, najem, prowadzić uproszczone płace, ewidencję środków trwałych i rozliczenie samochodów.

Program WAPRO Kaper oferuje wiele korzyści, w tym niski koszt zakupu i eksploatacji, automatyzację pracy oraz ergonomiczny i przejrzysty interfejs. Dzięki temu użytkownicy zyskują więcej czasu na prowadzenie swojego biznesu, a także eliminują ryzyko popełnienia błędów podczas rozliczania podatków.

programy do kpir wapro erp
Program do KPiR Wapro ERP

Dodatkowo, WAPRO Kaper dostępny jest również w chmurze, co umożliwia oszczędność czasu i pieniędzy związanych z obsługą sprzętu i infrastruktury. Wariant BIURO oferuje mechanizmy wspierające i automatyzujące obsługę wielu klientów, a dzięki współpracy z programem Jednolity Plik Kontrolny WAPRO JPK możliwe jest zgodne z przepisami raportowanie.

Program jest na bieżąco dostosowywany do zmieniających się przepisów, co ułatwia funkcjonowanie w zgodzie z prawem.

Dzięki możliwości obsługi wielu podmiotów gospodarczych oraz możliwości pracy w sieci może być z powodzeniem używany również przez biura rachunkowe. Program umożliwia obliczanie i drukowanie deklaracji podatkowych, rozliczanie prywatnych samochodów, emisję dokumentów księgowych i wiele innych.


programy do kpir streamsoft pcbiznes

Streamsoft Ala

ZOBACZ OFERTĘ

Streamsoft PCBiznes to program dedykowany obsłudze księgowej firm zwolnionych z podatku VAT. Pozwala na rozliczenia zarówno w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, jak i Ewidencję Przychodów.

Potrzebujesz rozwiązania, które ułatwi Ci prowadzenie księgowości w Twojej firmie lub biurze rachunkowym? Skorzystaj z programu księgowego Ala! Dzięki niemu będziesz mógł w prosty sposób poprowadzić rozliczenia w formach KPiR i Ryczałtu, a także wygenerować i wysłać JPK i Deklaracje PIT-5, VAT-7 i VAT-UE.

Streamsoft Ala program do kpir
Streamsoft Ala program do kpir

Program Ala umożliwia również prowadzenie ewidencji środków trwałych i pojazdów oraz zapewnia sprawną obsługę importu danych z innych programów, co znacznie ułatwia pracę związana z księgowością. Nie trać czasu na skomplikowane i nieprzejrzyste narzędzia – wybierz program księgowy Ala!


symfonia program kpir

Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość

Symfonia Start Mała Księgowość, to oprogramowanie służące do prowadzenia każdej formy uproszczonej księgowości z kartą podatkową i/lub ryczałtem ewidencjonowanym. Program ułatwia analizę dochodowości podejmowanych działań gospodarczych, a co więcej umożliwia rozpoczęcie pracy w dowolnym miesiącu roku podatkowego.

Czy potrzebujesz kompleksowej obsługi księgowej, w tym ewidencji podatkowej, rozliczeń VAT, rozrachunków i rozliczeń, obsługi płatności, majątku trwałego oraz organizacji pracy działu księgowego? Szukasz programu, który ułatwi Ci życie i pozwoli na generowanie przychodów i zysków? Jeśli tak, to Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość jest dla Ciebie.

Program ten jest dedykowany przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze, mikro i małe firmy oraz biurom rachunkowym obsługującym klientów rozliczających się w formie podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzięki Symfonii możesz mieć pewność, że Twoje finanse są w bezpiecznych rękach, a Ty możesz skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.

JAK DZIAŁAJĄ DESKTOPOWE PROGRAMY DO KPIR?

Prowadzenie działalności gospodarczej narzuca na przedsiębiorców szereg obowiązków, w tym w szczególności rzetelnego i niewadliwego prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Odpowiednio prowadzona ewidencja powinna zawierać najważniejsze informacje dotyczące zdarzeń gospodarczych.

Jeśli podczas prowadzonej kontroli Urząd Skarbowy uzna, że zapisy zawarte w KPIR są nierzetelne lub wadliwe, wówczas zaniedbanie może zostać potraktowane jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe i tym samym nałożyć na podatnika karę grzywny.

Księga Przychodów i Rozchodów może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. Ręczne prowadzenie księgowości wiązałoby się z koniecznością żmudnego zliczania wszystkich faktur. Wybierając desktopowe programy do księgowości, system automatycznie zlicza wszystkie faktury, generując raporty finansowe, a także przygotowując niezbędną dokumentację do rozliczenia z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Usług Społecznych.

Większe firmy, które zatrudniają kilku pracowników, mogą dodatkowo skorzystać z możliwości prowadzenia sekcji kadr i płac. System pozwala w wygodny sposób nadzorować wypłatę wynagrodzeń, a także naliczać niezbędne składki emerytalne i zdrowotne oraz wpłaty do PPK.

PROGRAMY DO PROWADZENIA KPIR – DLA KOGO?

Programy internetowe do prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów to doskonała propozycja dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na optymalizacji kosztów. Wybierając takie rozwiązanie, można ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem wykwalifikowanego księgowego lub korzystaniem z usług zewnętrznych.

Wybierając profesjonalny program do księgowości, możesz samodzielnie prowadzić całą księgowość, w tym liczne ewidencje i zestawienia, które okażą się pomocne podczas późniejszej analizy finansowej. Takie działanie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, wspierając planowanie kolejnych działań.

Programy do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów sprawdzą się zarówno w przypadku przedsiębiorców, prowadzących własny sklep internetowy, jak również przedsiębiorców prowadzących działalność usługową. Rozwiązanie to jest dedykowane szczególnie dla przedsiębiorców prowadzących mikro i małe firmy.

W przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw, które zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości, powinny rozważyć możliwość utworzenia własnego działu księgowego.

Zobacz też: Jaki program magazynowy wybrać? Ranking programów magazynowych

WADY I ZALETY PROGRAMÓW DO PROWADZENIA KPIR

Z pewnością zastanawiasz się, czy warto inwestować w profesjonalne programy do prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów online. Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna.

O ile dla jednych przedsiębiorców takie rozwiązanie może się okazać w pełni wystarczające, tak dla innych może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Poniższe zestawienie najważniejszych zalet i wad tego typu produktów pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji.

Zalety komputerowych programów do księgowości

Przejrzystość programu oraz intuicyjna obsługa – programy do samodzielnego fakturowania wyróżniają się prostotą i przejrzystością. Większość spraw związanych z obsługą księgową można wykonać jednym kliknięciem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci oszczędzić czas, niezbędny na realizację podstawowych działań biznesowych

Rozbudowana funkcjonalność – na rynku dostępne są różnorodne programy do samodzielnego prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. To sprawia, że dostawcy usługi muszą rywalizować ze sobą po to, by przygotować jak najlepszy produkt. Taka naturalna konkurencja nie pozostaje bez znaczenia dla Klientów.

Obecnie niemal każdy program do desktopowej księgowości został wyposażony w dodatkowe funkcje, umożliwiające przeprowadzanie skomplikowanych zestawień i analiz finansowych, a także przygotowanie niezbędnych dokumentów sprawozdawczych.

Niska cena – decydując się na prowadzenie księgowości online, możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych miesięcznie.

Dostęp do księgowości przez całą dobę – decydując się na prowadzenie księgowości internetowej, możesz w każdej chwili sprawdzić, jak kształtują się bieżące koszty, a także samodzielnie pobrać również archiwalne dokumenty. Takie rozwiązanie jest dedykowane szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy cenią sobie swoją niezależność.

Program dostępny również w formie aplikacji mobilnej – zdecydowana większość dostawców usług księgowych online rozszerzyła swoją ofertę o dostęp do wygodnej i przejrzystej aplikacji mobilnej. Wybierając taki program, zyskujesz stały dostęp do najważniejszych informacji dotyczących sytuacji finansowej Twojej firmy.

Możliwość integracji ze sklepem internetowym – jeśli prowadzisz sklep internetowy, to z pewności docenisz tę funkcjonalność. Możliwość integracji platformy do księgowości internetowej ze sklepem online sprawia, że możesz zająć się podstawowymi celami biznesowymi, a system sam wystawi faktury Twoim klientom, a następnie zaksięguje wydatki.

To tyle o plusach, a jak wyglądają najważniejsze wady desktopowych programów księgowych?

Konieczność samodzielnej obsługi księgowości – choć systemy do prowadzenia księgowości online są przejrzyste i proste w obsłudze, to mimo wszystko nie są w stanie zdjąć z Ciebie wszystkich obowiązków. Tymczasem kwestie księgowe potrafią pochłonąć długie godziny, szczególnie wówczas, gdy nie dysponujesz odpowiednią wiedzą.

Brak możliwości konsultacji – o ile możesz liczyć na podstawowe wsparcie związane z prowadzeniem księgowością online, tak pozyskanie szczegółowych informacji z zakresu optymalizacji kosztów bądź stosowania uproszczeń podatkowych będzie poza Twoim zasięgiem. Jeśli więc po raz pierwszy prowadzisz działalność i dopiero zaczynasz się odnajdywać w świecie zawiłości podatkowo-księgowych, być może powinieneś skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych specjalistów.

Przeczytaj, gdy prowadzisz firmę
Jaki kredyt dla firmy – ranking kredytów dla firm
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców – 13 przykładów
Systemy POS – jaki system POS wybrać?

WŁASNA KSIĘGOWOŚĆ CZY OUTSOURCING KSIĘGOWY?

Wybór własnej księgowości wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów, związanych z utworzeniem stanowiska pracy. Swego rodzaju namiastką własnej księgowości może być profesjonalny program księgowy do KPiR. To rozwiązanie dedykowane w szczególności dla mikro i małych przedsiębiorców, którym zależy na tym, by zarządzać swoją firmą w pełnym tego słowa znaczeniu.

To rozwiązanie wygodne i zdecydowanie najmniej kosztowne, jednak czasochłonne. Chcąc prowadzić księgowość samodzielnie, musisz się liczyć z tym, że każdego miesiąca będziesz musiał wprowadzać wszystkie dane do systemu, a przy tym pamiętać o terminach złożenia wymaganych deklaracji do urzędów.

Outsourcing księgowy sprawdzi się z kolei w przypadku większych firm, w tym w szczególności takich, które zatrudniają pracowników. Korzystając z usług zewnętrznych księgowych, można liczyć na fachowe wsparcie. Jednak wówczas musisz się liczyć z wyraźnie wyższymi kosztami obsługi księgowej.

PODSUMOWANIE

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów można zlecić profesjonalnym księgowym lub skorzystać z możliwości, jakie dają specjalistyczne programy księgowe. W powyższym artykule wyjaśniliśmy, na co należy zwracać uwagę, wybierając odpowiedni program do księgowania przychodów i kosztów firmy. Dowiedziałeś się również o najważniejszych informacjach dotyczących desktopowych programów księgowych.

Jeśli dalej zastanawiasz się, jaki program będzie dla Ciebie najlepszy, koniecznie zapoznaj się z rankingiem programów do KPiR i podejmij właściwą decyzję.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *