Tereny i działki inwestycyjne Wodzisław Śląski – dlaczego warto?

tereny inwestycyjne w polsce wodzisław śląski

Jako radny Wodzisławia Śląskiego zapraszam Cię do zainwestowania w Wodzisławiu, mieście tuż przy granicy z Czechami. Sprawdź tereny i działki inwestycyjne w Wodzisławiu Śląskim. Zobacz, dlaczego warto zainwestować w naszym mieście.

ZAINWESTOWALI W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

Inwestycja w Wodzisławiu Śląskim:

 1. Dlaczego warto zainwestować w Wodzisławiu?
  1.1 Dobre skomunikowanie z GOP
  1.2 Polsko-czeski rynek
  1.3 Obecność w KSSE
  1.4 Wykształceni i młodzi mieszkańcy
  1.5 Przyjazna polityka podatkowa
  1.6 Obsługa concierge w Urzędzie Miasta
  1.7 Otoczenie biznesowe
 2. Tereny inwestycyjne w Wodzisławiu Śląskim
  2.1 Olszyny – produkcja i usługi
  2.2 Osiedle Batory – mieszkalnictwo i usługi
  2.3 Wilchwy – produkcja i usługi
 3. Kontakt ws. inwestycji

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

1.1 Dobre skomunikowanie z GOP

Dogodna komunikacja terenów inwestycyjnych z resztą kraju i zagranicą to ważny element wyboru miejsca biznesu.

Z Wodzisławia Śląskiego masz szybki i wygodny dostęp zarówno do polskich, jak i czeskich portów lotniczych, obsługujących zarówno ruch pasażerski, jak i cargo:

 • Międzynarodowy Port Lotniczy GTL Katowice Pyrzowice – 90 km,
 • Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice – 130 km,
 • Międzynarodowy Port Lotniczy w Ostrawie Mošnovie – 45 km.

W ciągu zaledwie godziny można również dotrzeć do Katowic, będących centralnym punktem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, niezależnie od wybranej trasy. Ta dogodna infrastruktura komunikacyjna czyni Wodzisław Śląski miejscem o ogromnym potencjale logistycznym i możliwościach rozwoju.

Wodzisław Śląski ma także korzystną lokalizację w pobliżu autostrady A1, a w odległości kilkunastu kilometrów znajdują się trzy ważne węzły komunikacyjne tej autostrady: w Mszanie (5 km), Świerklanach (9 km) i Gorzyczkach (7 km). Dzięki temu podróżujący mają możliwość szybkiego i wygodnego dojazdu do węzłów autostrad A1 i A4 w Sośnicy.

działki inwestycyjne wodzisław śląski
Dobre skomunikowanie Wodzisławia Śląskiego / fot. UM Wodzisław Śl.

1.2 Polsko-czeski rynek

Miasto leży przy Drodze Krajowej nr 78, stanowiącej bezpośrednie połączenie między Republiką Czeską a Polską przez graniczne przejście w Chałupkach. Warto podkreślić, że Wodzisław Śląski jest pierwszym dużym miastem na tej trasie, a droga nr 78 stanowi dogodne połączenie z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym oraz czeskim miastem Ostrawa, liczącym aż 300 tysięcy mieszkańców.

Ponadto, miasto jest przecięte przez trzy drogi wojewódzkie: DW 932, DW 933, DW 936, co wpływa na jego rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną.

Zmodernizowana linia kolejowa nr 158 pełni istotną rolę w przewozach towarowych oraz pasażerskich, zarówno na poziomie regionalnym, jak i międzynarodowym.

1.3 Obecność w KSSE

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 r., obejmuje teren Wodzisławia Śląskiego, a dokładnie Strefę Inwestycyjną Olszyny. To na tym terenie inwestycyjnym buduje się firma Eko-Okna i InPost.

ksse wodzisław śląski

Za sprawą takiej strategicznej lokalizacji, Wodzisław Śląski staje się atrakcyjnym centrum gospodarczym, przyciągającym inwestycje i umożliwiającym rozwój różnorodnych branż. W połączeniu z rozwiniętą siecią komunikacyjną, miasto oferuje doskonałe warunki do prowadzenia działalności biznesowej oraz efektywnego przepływu towarów i usług na skalę regionalną i międzynarodową.

1.4 Wykształceni i młodzi mieszkańcy

Ponad 60 % mieszkańców miasta jest w wieku produkcyjnym. Wielu mieszkańców pracuje poza Wodzisławiem, dojeżdżając do Czech i ościennych miast. Obecność pracowników na miejscu jest ważnym elementem w planach biznesowych.

Wodzisław Śląski cechuje się wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, opartą w głównej mierze o zawody techniczne.

W Wodzisławiu działają szkoły średnie ogólnokształcące, a także technika, które kształcą fachowców w swoich dziedzinach:

 • Zespół Szkół Ekonomicznych (ekonomia, hotelarstwo, handel, informatyka, żywienie zbiorowe, organizacja turystyki, reklama, rachunkowość),
 • Zespół Szkół Technicznych (budownictwo, informatyka, elektronika, energetyka odnawialna, programowanie),
 • Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (górnictwo podziemne, mechanika samochodowa, elektryka, mechatronika, analityka, chłodnictwo i klimatyzacja, automatyka, spawalnictwo).

Wykształcenie pracowników zapewniają również szkoły zawodowe:

 • Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 (sprzedawca, kucharz, cukiernik),
 • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 (monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie),
 • PCKZiU (operator obrabiarek skrawających, stolarz, ślusarz, elektryk).

Miasto posiada również szkołę wyższą w postaci filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej z Łodzi.

1.5 Przyjazna polityka podatkowa

Wiedza o tym, że niskie i proste podatki to klucz do sukcesu, jest znana radnym Wodzisławia Śląskiego.

Dla chcących zainwestować w Wodzisławiu

Chcąc zainwestować w naszym mieście, otrzymasz 6-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. To spore odciążenie w pierwszych latach prowadzenia biznesu. Zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis obejmują:

 1. Nowo wybudowane budynki i budowle lub ich części związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności,
 2. Nowo nabyte grunty, budynki i budowle lub ich części związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności.

To nie wszystko. Miasto jest przyjazne dla dużych inwestorów, dlatego w przypadku gdy skorzystałeś już z pomocy de minimis, Urząd Miasta jest w stanie stworzyć osobną, dedykowaną uchwałę o pomocy regionalnej. Uchwała wymaga zgody Rady Miasta, ale jak widzisz na moim przykładzie – radni z Wodzisławia są nastawieni przyjaźnie do nowych firm.

W związku z tym, że tereny inwestycyjne w Wodzisławiu należą do KSSE, będziesz mógł skorzystać ze wsparcia podmiotów działających w strefie oraz jej otoczeniu, m.in. ze zwolnień podatkowych (ulgi w podatku CIT). Zwolnienia podatkowe mogą być naliczane w oparciu o koszty inwestycyjne lub w oparciu o nowo stworzone miejsca pracy.

Dla prowadzących biznes w Wodzisławiu

Prowadząc już biznes w Wodzisławiu możesz liczyć na najniższe podatki od nieruchomości w regionie. Podatki lokalne pomimo inflacji nie były tutaj podnoszone od 2018 roku:

 • podatek od gruntów pod działalność – 0,90 zł/m2
 • podatek od budynków pod działalność – 11,50 zł/m2

Opłata śmieciowa na niskim poziomie to także plus prowadzenia biznesu w Wodzisławiu. Optymalizacja gospodarki odpadami sprawiła, że opłaty są jednymi z najniższych w Krainie Górnej Odry.

Ponadto Wodzisław Śląski jest jednym z nielicznych miast, które posiada najniższe podatki od środków transportu w Polsce. Jest to ważna cecha dla firm transportowych i innych, które posiadają w swoich zasobach pojazdy.

wodzisław śląski podatki
Nawiązanie do inby z galą MMA w Wieluniu

1.6 Obsługa concierge w Urzędzie Miasta

Indywidualna pomoc i wsparcie na każdym etapie rozpoczynania biznesu zapewnia obsługa inwestora typu concierge.

Pomogą Ci młodzi i dynamiczni ludzie zatrudnieni w Urzędzie Miasta w Biurze Obsługi Przedsiębiorcy.

Do głównych zadań Biura Obsługi Przedsiębiorcy i Inwestora należy m.in.:

 • asystowanie inwestorowi we wszystkich procedurach administracyjnych i prawnych występujących w trakcie realizacji projektu,
 • zapewnienie dostępu do kompleksowej informacji dotyczącej i otoczenia gospodarczo – prawnego inwestycji,
 • udzielanie wszechstronnej pomocy w znalezieniu odpowiednich lokalizacji, zgodnej z oczekiwaniami i potrzebami przedsiębiorcy
  i inwestora,
 • zapewnienie opieki proinwestycyjnej dla firm.

1.7 Otoczenie biznesowe

Biznes w Wodzisławiu jest skupiony wokół dwóch organizacji. Większe firmy należą do Izby Gospodarczej, która zrzesza lokalnych przedsiębiorców z całego powiatu.

Ponadto na terenie miasta działa Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców, która zrzesza mniejsze działalności.

Wsparcie dla firm znajdziesz również w naszym stowarzyszeniu Wodzisław 2.0, które lobbuje na rzecz przedsiębiorczości w Radzie Miasta.

TERENY INWESTYCYJNE W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

2.1 Olszyny – produkcja i usługi

Najważniejszym terenem inwestycyjnym w Wodzisławiu Śląskim są tzw. Olszyny, czyli działki w dzielnicy Kokoszyce. Obszar ten został włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodnie z założeniami miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, jest to teren przewidziany pod działalność usługowo-produkcyjną.

Obszar inwestycyjny posiada łącznik drogowy, łączący ulice Młodzieżową i Olszyny. Przy drodze znajdują się chodniki,  oświetlenie uliczne oraz miejsca postojowe. Działki inwestycyjne w Wodzisławiu na Olszynach są odpowiednio zabezpieczone w media. Dostępna jest sieć elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, ciepłownicza i telekomunikacyjna.

Energia elektryczna 850 m Napięcie: 110 kV
Moc przyłączeniowa: 2 MW
Gaz 2000 m Dostępna objętość: 250 Nm 3 /h
Wartość kaloryczna: 39 MJ/Nm 3
Średnica rury: 200 mm
Możliwość zapewnienie dodatkowej objętości w negocjacji z Polską Spółką Gazownictwa
Woda 0 m (granica działki) Dostępna objętość: do celów przemysłowych 420 Nm3 /h, do celów socjalnych 250 m3 /h
Ścieki 0 m (granica działki) Dostępna objętość: 420 m3 /24h
Możliwość rozbudowy infrastruktury i poprowadzenia sieci do granicy działki w negocjacji z
PWiK

Łącznie tereny inwestycyjne zajmują 100 hektarów, a wolne stanowią ok. 40 hektarów.

Wiele znanych firm już podjęło decyzję o lokalizacji działalności w tym miejscu. Wśród nich znajdują się takie marki jak Eko-Okna, InPost oraz Śląska Fabryka Okien KNS.

Więcej informacji o cenach i powierzchni działek znajdziesz TUTAJ.

tereny inwestycyjne wodzisław śląski olszyny
Tereny inwestycyjne Wodzisław Śląski – Olszyny / fot. UM Wodzisław Śl.

KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI NA OLSZYNACH

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem terenu inwestycyjnego w Wodzisławiu Śląskim, zgłoś się do jednego z wodzisławskich urzędników:

Mateusz Jamioła
tel. 32 45 90 479; 725 998 584
m.jamiola@wodzislaw-slaski.pl

2.2 Osiedle Batory – mieszkalnictwo i usługi

Osiedle Batory to malowniczy teren o charakterze zielonym, pokryty dzikimi krzewami i naturalnie wyrosłymi drzewkami. Powierzchnia tego obszaru wynosi 9 hektarów, z czego 1,309 hektara jest w pełni przygotowana pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługową, 1,169 hektara pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej, a 6,477 hektarów pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Dodatkowo, istnieje możliwość budowy szeregowej zabudowy na sąsiadujących działkach.

działki inwestycyjne wodzisław osiedle batory
Działki inwestycyjne usługowo-mieszkalne Wodzisław os. Batory / zdj. UM Wodzisław Śl.

Zgodnie z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, Osiedle Batory jest wyznaczone jako obszar usługowo-mieszkaniowy, co otwiera różnorodne perspektywy inwestycyjne w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz usługowego. Wartościowy krajobraz i bogactwo zieleni sprawiają, że ten obszar jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, zapewniając jednocześnie dostęp do różnorodnych usług i udogodnień dla jego mieszkańców.

Teren inwestycyjny jest zabezpieczony w dostępność sieci: energetycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej i teletechnicznej.

KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI NA OS. BATORY

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem terenu inwestycyjnego na osiedlu Batory w Wodzisławiu Śląskim, zgłoś się do jednego z wodzisławskich urzędników:

Mateusz Jamioła
tel. 32 45 90 479; 725 998 584
m.jamiola@wodzislaw-slaski.pl

2.3 Wilchwy – produkcja i usługi

Tereny inwestycyjne po kopalni 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim a także w obrębie Wilchw, to atrakcyjne obszary do lokalizacji biznesu produkcyjnego. Teren jest w prywatnych rękach, zurbanizowany, z dojazdem oraz z mediami.

działka inwestycyjna wodzisław śląski
Działka inwestycyjna w Wodzisławiu Śląskim

KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI NA WILCHWACH

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem terenu inwestycyjnego na Wilchwach w Wodzisławiu Śląskim, zgłoś się do jednego z wodzisławskich biur nieruchomości:

Martex Consulting – Marlena Toman
tel. 698 216 513 / 32 455 54 73

KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI

W razie jakichkolwiek problemów z rozpoczęciem biznesu w Wodzisławiu możesz również skontaktować się ze mną.

Jako radny miasta będę w stanie pomóc w kontakcie z Urzędem, a także w znalezieniu odpowiedniej działki inwestycyjnej.

Łukasz Chrząszcz
tel. 732 011 561
luk@niepoddawajsie.pl