Jako radny Wodzisławia Śląskiego zapraszam Cię do zainwestowania w Wodzisławiu, mieście tuż przy granicy z Czechami. Sprawdź tereny i działki inwestycyjne w Wodzisławiu Śląskim. Zobacz, dlaczego warto zainwestować w naszym mieście.
ZAINWESTOWALI W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM
DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM
1.1 Dobre skomunikowanie z GOP
Dogodna komunikacja terenów inwestycyjnych z resztą kraju i zagranicą to ważny element wyboru miejsca biznesu.
Z Wodzisławia Śląskiego masz szybki i wygodny dostęp zarówno do polskich, jak i czeskich portów lotniczych, obsługujących zarówno ruch pasażerski, jak i cargo:
- Międzynarodowy Port Lotniczy GTL Katowice Pyrzowice – 90 km,
- Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice – 130 km,
- Międzynarodowy Port Lotniczy w Ostrawie Mošnovie – 45 km.
W ciągu zaledwie godziny można również dotrzeć do Katowic, będących centralnym punktem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, niezależnie od wybranej trasy. Ta dogodna infrastruktura komunikacyjna czyni Wodzisław Śląski miejscem o ogromnym potencjale logistycznym i możliwościach rozwoju.
Wodzisław Śląski ma także korzystną lokalizację w pobliżu autostrady A1, a w odległości kilkunastu kilometrów znajdują się trzy ważne węzły komunikacyjne tej autostrady: w Mszanie (5 km), Świerklanach (9 km) i Gorzyczkach (7 km). Dzięki temu podróżujący mają możliwość szybkiego i wygodnego dojazdu do węzłów autostrad A1 i A4 w Sośnicy.
1.2 Polsko-czeski rynek
Miasto leży przy Drodze Krajowej nr 78, stanowiącej bezpośrednie połączenie między Republiką Czeską a Polską przez graniczne przejście w Chałupkach. Warto podkreślić, że Wodzisław Śląski jest pierwszym dużym miastem na tej trasie, a droga nr 78 stanowi dogodne połączenie z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym oraz czeskim miastem Ostrawa, liczącym aż 300 tysięcy mieszkańców.
Ponadto, miasto jest przecięte przez trzy drogi wojewódzkie: DW 932, DW 933, DW 936, co wpływa na jego rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną.
Zmodernizowana linia kolejowa nr 158 pełni istotną rolę w przewozach towarowych oraz pasażerskich, zarówno na poziomie regionalnym, jak i międzynarodowym.
1.3 Obecność w KSSE
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 r., obejmuje teren Wodzisławia Śląskiego, a dokładnie Strefę Inwestycyjną Olszyny. To na tym terenie inwestycyjnym buduje się firma Eko-Okna i InPost.
Za sprawą takiej strategicznej lokalizacji, Wodzisław Śląski staje się atrakcyjnym centrum gospodarczym, przyciągającym inwestycje i umożliwiającym rozwój różnorodnych branż. W połączeniu z rozwiniętą siecią komunikacyjną, miasto oferuje doskonałe warunki do prowadzenia działalności biznesowej oraz efektywnego przepływu towarów i usług na skalę regionalną i międzynarodową.
1.4 Wykształceni i młodzi mieszkańcy
Ponad 60 % mieszkańców miasta jest w wieku produkcyjnym. Wielu mieszkańców pracuje poza Wodzisławiem, dojeżdżając do Czech i ościennych miast. Obecność pracowników na miejscu jest ważnym elementem w planach biznesowych.
Wodzisław Śląski cechuje się wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, opartą w głównej mierze o zawody techniczne.
W Wodzisławiu działają szkoły średnie ogólnokształcące, a także technika, które kształcą fachowców w swoich dziedzinach:
- Zespół Szkół Ekonomicznych (ekonomia, hotelarstwo, handel, informatyka, żywienie zbiorowe, organizacja turystyki, reklama, rachunkowość),
- Zespół Szkół Technicznych (budownictwo, informatyka, elektronika, energetyka odnawialna, programowanie),
- Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (górnictwo podziemne, mechanika samochodowa, elektryka, mechatronika, analityka, chłodnictwo i klimatyzacja, automatyka, spawalnictwo).
Wykształcenie pracowników zapewniają również szkoły zawodowe:
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 (sprzedawca, kucharz, cukiernik),
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 (monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie),
- PCKZiU (operator obrabiarek skrawających, stolarz, ślusarz, elektryk).
Miasto posiada również szkołę wyższą w postaci filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej z Łodzi.
1.5 Przyjazna polityka podatkowa
Wiedza o tym, że niskie i proste podatki to klucz do sukcesu, jest znana radnym Wodzisławia Śląskiego.
Dla chcących zainwestować w Wodzisławiu
Chcąc zainwestować w naszym mieście, otrzymasz 6-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. To spore odciążenie w pierwszych latach prowadzenia biznesu. Zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis obejmują:
- Nowo wybudowane budynki i budowle lub ich części związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności,
- Nowo nabyte grunty, budynki i budowle lub ich części związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności.
To nie wszystko. Miasto jest przyjazne dla dużych inwestorów, dlatego w przypadku gdy skorzystałeś już z pomocy de minimis, Urząd Miasta jest w stanie stworzyć osobną, dedykowaną uchwałę o pomocy regionalnej. Uchwała wymaga zgody Rady Miasta, ale jak widzisz na moim przykładzie – radni z Wodzisławia są nastawieni przyjaźnie do nowych firm.
W związku z tym, że tereny inwestycyjne w Wodzisławiu należą do KSSE, będziesz mógł skorzystać ze wsparcia podmiotów działających w strefie oraz jej otoczeniu, m.in. ze zwolnień podatkowych (ulgi w podatku CIT). Zwolnienia podatkowe mogą być naliczane w oparciu o koszty inwestycyjne lub w oparciu o nowo stworzone miejsca pracy.
Dla prowadzących biznes w Wodzisławiu
Prowadząc już biznes w Wodzisławiu możesz liczyć na najniższe podatki od nieruchomości w regionie. Podatki lokalne pomimo inflacji nie były tutaj podnoszone od 2018 roku:
- podatek od gruntów pod działalność – 0,90 zł/m2
- podatek od budynków pod działalność – 11,50 zł/m2
Opłata śmieciowa na niskim poziomie to także plus prowadzenia biznesu w Wodzisławiu. Optymalizacja gospodarki odpadami sprawiła, że opłaty są jednymi z najniższych w Krainie Górnej Odry.
Ponadto Wodzisław Śląski jest jednym z nielicznych miast, które posiada najniższe podatki od środków transportu w Polsce. Jest to ważna cecha dla firm transportowych i innych, które posiadają w swoich zasobach pojazdy.
1.6 Obsługa concierge w Urzędzie Miasta
Indywidualna pomoc i wsparcie na każdym etapie rozpoczynania biznesu zapewnia obsługa inwestora typu concierge.
Pomogą Ci młodzi i dynamiczni ludzie zatrudnieni w Urzędzie Miasta w Biurze Obsługi Przedsiębiorcy.
Do głównych zadań Biura Obsługi Przedsiębiorcy i Inwestora należy m.in.:
- asystowanie inwestorowi we wszystkich procedurach administracyjnych i prawnych występujących w trakcie realizacji projektu,
- zapewnienie dostępu do kompleksowej informacji dotyczącej i otoczenia gospodarczo – prawnego inwestycji,
- udzielanie wszechstronnej pomocy w znalezieniu odpowiednich lokalizacji, zgodnej z oczekiwaniami i potrzebami przedsiębiorcy
i inwestora, - zapewnienie opieki proinwestycyjnej dla firm.
1.7 Otoczenie biznesowe
Biznes w Wodzisławiu jest skupiony wokół dwóch organizacji. Większe firmy należą do Izby Gospodarczej, która zrzesza lokalnych przedsiębiorców z całego powiatu.
Ponadto na terenie miasta działa Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców, która zrzesza mniejsze działalności.
Wsparcie dla firm znajdziesz również w naszym stowarzyszeniu Wodzisław 2.0, które lobbuje na rzecz przedsiębiorczości w Radzie Miasta.
TERENY INWESTYCYJNE W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM
2.1 Olszyny – produkcja i usługi
Najważniejszym terenem inwestycyjnym w Wodzisławiu Śląskim są tzw. Olszyny, czyli działki w dzielnicy Kokoszyce. Obszar ten został włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodnie z założeniami miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, jest to teren przewidziany pod działalność usługowo-produkcyjną.
Obszar inwestycyjny posiada łącznik drogowy, łączący ulice Młodzieżową i Olszyny. Przy drodze znajdują się chodniki, oświetlenie uliczne oraz miejsca postojowe. Działki inwestycyjne w Wodzisławiu na Olszynach są odpowiednio zabezpieczone w media. Dostępna jest sieć elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, ciepłownicza i telekomunikacyjna.
Energia elektryczna | 850 m | Napięcie: 110 kV Moc przyłączeniowa: 2 MW |
Gaz | 2000 m | Dostępna objętość: 250 Nm 3 /h Wartość kaloryczna: 39 MJ/Nm 3 Średnica rury: 200 mm Możliwość zapewnienie dodatkowej objętości w negocjacji z Polską Spółką Gazownictwa |
Woda | 0 m (granica działki) | Dostępna objętość: do celów przemysłowych 420 Nm3 /h, do celów socjalnych 250 m3 /h |
Ścieki | 0 m (granica działki) | Dostępna objętość: 420 m3 /24h Możliwość rozbudowy infrastruktury i poprowadzenia sieci do granicy działki w negocjacji z PWiK |
Łącznie tereny inwestycyjne zajmują 100 hektarów, a wolne stanowią ok. 40 hektarów.
Wiele znanych firm już podjęło decyzję o lokalizacji działalności w tym miejscu. Wśród nich znajdują się takie marki jak Eko-Okna, InPost oraz Śląska Fabryka Okien KNS.
Więcej informacji o cenach i powierzchni działek znajdziesz TUTAJ.
KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI NA OLSZYNACH
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem terenu inwestycyjnego w Wodzisławiu Śląskim, zgłoś się do jednego z wodzisławskich urzędników:
Mateusz Jamioła
tel. 32 45 90 479; 725 998 584
m.jamiola@wodzislaw-slaski.pl
2.2 Osiedle Batory – mieszkalnictwo i usługi
Osiedle Batory to malowniczy teren o charakterze zielonym, pokryty dzikimi krzewami i naturalnie wyrosłymi drzewkami. Powierzchnia tego obszaru wynosi 9 hektarów, z czego 1,309 hektara jest w pełni przygotowana pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługową, 1,169 hektara pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej, a 6,477 hektarów pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Dodatkowo, istnieje możliwość budowy szeregowej zabudowy na sąsiadujących działkach.
Zgodnie z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, Osiedle Batory jest wyznaczone jako obszar usługowo-mieszkaniowy, co otwiera różnorodne perspektywy inwestycyjne w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz usługowego. Wartościowy krajobraz i bogactwo zieleni sprawiają, że ten obszar jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, zapewniając jednocześnie dostęp do różnorodnych usług i udogodnień dla jego mieszkańców.
Teren inwestycyjny jest zabezpieczony w dostępność sieci: energetycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej i teletechnicznej.
KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI NA OS. BATORY
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem terenu inwestycyjnego na osiedlu Batory w Wodzisławiu Śląskim, zgłoś się do jednego z wodzisławskich urzędników:
Mateusz Jamioła
tel. 32 45 90 479; 725 998 584
m.jamiola@wodzislaw-slaski.pl
2.3 Wilchwy – produkcja i usługi
Tereny inwestycyjne po kopalni 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim a także w obrębie Wilchw, to atrakcyjne obszary do lokalizacji biznesu produkcyjnego. Teren jest w prywatnych rękach, zurbanizowany, z dojazdem oraz z mediami.
KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI NA WILCHWACH
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem terenu inwestycyjnego na Wilchwach w Wodzisławiu Śląskim, zgłoś się do jednego z wodzisławskich biur nieruchomości:
Martex Consulting – Marlena Toman
tel. 698 216 513 / 32 455 54 73
KONTAKT W SPRAWIE INWESTYCJI
W razie jakichkolwiek problemów z rozpoczęciem biznesu w Wodzisławiu możesz również skontaktować się ze mną.
Jako radny miasta będę w stanie pomóc w kontakcie z Urzędem, a także w znalezieniu odpowiedniej działki inwestycyjnej.
Łukasz Chrząszcz
tel. 732 011 561
luk@niepoddawajsie.pl