Jak nie płacić ZUS i mieć ubezpieczenie – 24 przykłady

jak nie płacić ZUS i mieć ubezpieczenie

Każdy wolnościowiec powinien znać sposoby jak nie płacić ZUS-u. Omijanie z daleka tego bankruta to jedno, ale jak jednocześnie mieć ubezpieczenie?

Do czego doprowadzi brak likwidacji ZUS-u? Wg. Stanisława Michalkiewicza do legalizacji eutanazji i masowego sprzeciwu wobec utrzymywania osób starszych. Jest to realny scenariusz, biorąc pod uwagę spadek liczy narodzin i wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym. Coraz więcej emerytów będzie utrzymywanych przez coraz mniejsze zastępy osób pracujących.


Jak nie płacić ZUS? Sposobów na niepłacenie ZUS-u jest kilkanaście, a wybór najlepszego zależy od osobistych uwarunkowań. O wiele łatwiej jest nie płacić ZUS-u jeżeli chce się prowadzić firmę. Trudniej, jeśli chce się pracować jako pracownik najemny. Oprócz niepłacenia ZUS-u ważne jest samodzielne odkładanie na emeryturę oraz zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego.
Przejdź do wybranej części artykułu:

 1. Kto nie płaci ZUS-u
 2. Jak nie płacić ZUSu
 3. Jak zdobyć ubezpieczenie zdrowotne bez ZUS
 4. Inne sposoby

KTO NIE PŁACI ZUS-U?

Patrząc realnie, ZUS-u w Polsce nie płaci (lub płaci minimalne składki) ok. 2 miliony osób. Ponad pół miliona osób w Polsce jest zatrudnionych na umowy o dzieło, w bazie KRS znajduje się ponad 400 tysięcy spółek z o.o., a liczba osób pracujących na czarno jest szacowana na drugie tyle. Do tego trzeba doliczyć osoby stosujące inne zabiegi, które pomagają im ominąć lub zminimalizować ZUS.

Liczba osób, które nie płacą ZUS, będzie stale rosła. Powodem jest to, że składki ZUS dla przedsiębiorców jak i pracowników są bardzo wysokie.

Samo omijanie ZUS-u to cnota, ale ostatecznym celem musi być zmiana oszukańczego systemu „solidarności pokoleń”. Otto von Bismarck wymyślił ten system aby zdobyć głosy i wygrać wybory. Coś jak Kaczyński z 500+, tylko na większą skalę. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wyborów parlamentarnych głosować na partię, która chce dobrowolności wyboru ubezpieczyciela.

I. JAK NIE PŁACIĆ ZUS-U?

Mnóstwo ludzi szuka sposobu jak nie płacić ZUS-u. Tymczasem politycy dziwią się, bo przecież dzięki ubezpieczeniom mamy opiekę zdrowotną, chorobowe i oczywiście emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. W czym problem?

Gdyby ZUS był taki dobry, to nikt nie musiałby kogokolwiek zmuszać do jego płacenia. ZUS jest po prostu zbyt drogi w stosunku do tego co oferuje. To tak, jakby zmuszać Cię do kupowania w państwowym sklepie, w którym jedzenie jest 2x droższe niż teraz, ale nadwyżka idzie na biednych. Brzmi absurdalnie? Właśnie tak działa ZUS i nazywa to „solidarnością pokoleniową”.

Nie chcąc płacić na ZUS, dla większości polityków i części społeczeństwa będziesz egoistą, który myśli tylko o sobie. Jeśli słowo egoista wydaje Ci się nacechowane pejoratywnie, to polecam poczytać Atlas Zbuntowany. Gdybyś nie kupował w tym państwowym sklepie 2x droższego jedzenia, to na pewno też byłbyś egoistą – który nie myśli o biednych. Nie przejmuje się szantażem ze strony państwa, tylko czytaj jak ominąć system – legalnie!

1. Dobrowolna umowa z pracodawcą – NIELEGALNE

ZUS do zapłaty: 0 zł

Zacznijmy od tego, że problem płacenia na ZUS nie dotyczy tylko przedsiębiorców, ale i pracowników. Przy czym ci drudzy zamiast sprzeciwiać się systemowi domagają się podwyżki płacy minimalnej od państwa. Jak złe są to nawyki opisałem artykule o tym, czy płaca minimalna jest potrzebna.

Jeśli jesteś pracownikiem i nie chcesz płacić ZUS, to najprostszym rozwiązaniem jest dobrowolna umowa z pracodawcą. Obecne prawo nazywa taką umowę „pracą na czarno”, dlatego nie możesz legalnie dogadać się z przedsiębiorcą bez pośrednika w postaci państwa. Pracując na czarno robisz to na własne ryzyko. Gdy zarabiasz bardzo dużo i powiększasz swój majątek fizyczny (np. kupując auto, zegarek), Twoje „lewe” źródło dochodów może bardzo szybko wyjść na światło dzienne

2. Umowa o dzieło lub umowa zlecenie (studenci do 26 rż.)

ZUS do zapłaty: 0 zł

Legalną alternatywą jest umowa o dzieło – jedyna umowa (dawniej była jeszcze umowa zlecenie, ale rząd E. Kopacz ozusował tę formę zatrudnienia), która w całości jest wolna od składek ZUS. Możliwość niepłacenia ZUS istnieje jeszcze przy umowie zlecenie dla studentów i uczniów do 26 roku życia.

Przy umowie o dzieło nie tylko nie płacisz ZUS, ale i podatek dochodowy wynosi realnie 9% (przy 50% kosztach uzyskania przychody). Niestety umowa o dzieło będzie dobra tylko dla niektórych Freelancerzy, twórcy stron internetowych, grafiki, blogerzy, dziennikarze. Również artyści łapią się na umowę o dzieło, ale ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, że muszą oni samodzielnie opłacać składki na ZUS z tego, co zarobią.

Od 2021 roku należy zgłaszać umowy o dzieło do ZUS, który je weryfikuje.

3. Najem prywatny i dzierżawa

ZUS do zapłaty: 0 zł

Innym sposobem na ominięcie ZUS-u jest umowa najmu lub dzierżawy. Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub dom to nie musisz opłacać ZUS. To samo dotyczy dzierżawy terenu czy wynajmu płotu pod reklamę. Z bardziej nowoczesnych sposobów zarabiania pieniędzy w grę wchodzi najem powierzchni reklamowej na stronie internetowej. Nie dość, że nie płacisz ZUS, to jeszcze podatek dochodowy wynosi 8,5% (ryczałt) i można go płacić raz na kwartał.

W przypadku tej formy opodatkowania również występują pewne ograniczenia. Mianowicie urzędy mogą zakwestionować najem lub dzierżawę i odczytać jako „działalność gospodarczą”. Czy Twój najem lub dzierżawa podpada pod działalność gospodarczą? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam czytając definicję działalności gospodarczej i wertując wydane do tej pory interpretacje w tej sprawie.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za podmiot prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się:

 • podmiot, który prowadzi działalność w rozumieniu ustawy o działalności gospodarczej (definicja pod spodem),
 • artysta i twórca,
 • podmiot prowadzący działalność w ramach wolnego zawodu,
 • podmiot prowadzący szkoły niepubliczne lub szkoły na podstawie ustawy o systemie oświaty,
 • wspólnik spółki partnerskiej, komandytowej, jawnej czy też jednoosobowych spółek z o.o.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (art. 2) uznaje, że działalnością gospodarczą są działania wytwórcze, budowlane, handlowe, usługowe, jak i poszukiwanie, identyfikowanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Za działalność gospodarczą uznaje się również działalność zawodową, która jest wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany. Wynajmując jedno-dwa mieszkania nie powinno być problemu, wynajmując 10 – na 100% będzie to zakwalifikowane jako działalność gospodarcza.

4. Ulgi w opłacaniu ZUS – działalność gospodarcza

ZUS do zapłaty:

 • 0 zł gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną lub Rolniczy Handel Detaliczny,
 • tylko składka zdrowotna przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej,
 • 402,65 zł (od lipca 408,16 zł) + składka zdrowotna przez kolejne 2 lata (stan na 2024),
 • % od dochodów – w ramach Małego ZUS-u.

Działalność nierejestrowana to jeszcze nie firma, ale do osiągnięcia przychodu miesięcznego w wysokości 75% pensji minimalnej możesz prowadzić działalność bez konieczność rejestracji. Nie zakładasz firmy, więc nie musisz opłacać ZUS-u. Odpowiednikiem działalności nierejestrowanej dla rolników jest RHD, czyli Rolniczy Handel Detaliczny.

Własna firma jako sposób na ominięcie ZUS-u? Tak, ale tylko przez pierwsze 6 miesięcy. Jeśli marzy Ci się otwarcie własnej firmy, to przez 6 miesięcy od założenia firmy nie będziesz płacił ZUS-u. Potem przez 2 lata wejdziesz w „stawkę preferencyjną”. W 2024 roku kwota ta wynosi 402,65 zł (od lipca 408,16 zł) + składka zdrowotna. Rząd postanowił wymyślić także kolejną ulgę,  aby przedłużyć żywotność firm. To tzw. Mały ZUS Plus.

Nie każdy może z niego skorzystać – wymagania dotyczą m.in. wysokości uzyskiwanych przychodów w roku poprzednim. Mały ZUS jest na 3 lata, potem już wpadasz w pełny ZUS.

Po zamknięciu firmy trzeba odczekać 5 lat, zanim znowu będzie można skorzystać z preferencyjnego ZUS-u. Ludzie po 2 latach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej próbują różnych sztuczek, aby nie wpaść w „duży ZUS”. Jedni wykonują to samo, tylko że na umowę o dzieło, inni rejestrują się w Urzędzie Pracy i starają o dotację z UE, przechodzą pod AIP a jeszcze inni zmieniają formę działalności. O wszystkich tych sposobach przeczytasz poniżej.

5. Etat (emerytura) + firma

ZUS do zapłaty: od 402,65 zł (od lipca 408,16 zł)

Pracując na etacie za co najmniej minimalną krajową (lub będąc na emeryturze) i jednocześnie prowadząc firmę (JDG), nie będziesz musiał w swojej firmie płacić składek społecznych na ZUS. Pozostanie opłacenie składek zdrowotnych, które w 2024 roku wynoszą 9% pensji minimalnej, czyli 402,65 zł (od lipca 408,16 zł).

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają możliwość pracy od godziny 7 do 15 i wolne popołudnia na prowadzenie firmy. Czasu na prowadzenie spraw biznesowych jest niewiele, ale warto o niej wiedzieć gdyż modele biznesowe są różne. Dokładnie taki sam model działa w przypadku emerytów. Firma na emeryturze to możliwość opłacania wyłącznie składki zdrowotnej.

Jeśli interesuje Cię ominięcie ZUS-u i jesteś osobą pracującą, przeczytaj czy charakteryzuje się działalność gospodarcza na etacie.

6. Firma na męża, tatę, babcię – CZĘŚCIOWO NIELEGALNE

ZUS do zapłaty: w zależności od kwoty umowy

Jak napisałem w poprzednim przykładzie, osoby które są na etacie lub na emeryturze nie muszą płacić w swojej firmie składek społecznych, a jedynie zdrowotne.  Niektórzy idąc tym tropem zakładają firmy na swoich krewnych, robiąc z nich słupy. Takie działanie nazywa się firmanctwem i jest to przestępstwo z art. 55 kodeksu karnego skarbowego.

Musisz wiedzieć, że narażasz w tym wypadku nie tylko siebie, ale przede wszystkim członka rodziny. Takie sprawy wychodzą na jaw, gdybyś np. polecił swojej żonie (nauczycielce j.polskiego) założyć firmę, która świadczy usługi budowlane i nie ma nikogo zatrudnionego.

Nie mniej gdybyś porozmawiał np. z ojcem – emerytem, aby razem działać w budowlance, to firma zarejestrowana na niego byłaby jak najbardziej legalna. O ile faktycznie pracowalibyście razem, a Ty zostałbyś zatrudniony np. na umowę zlecenie lub jakąś część umowy o pracę. Wówczas ZUS opłacasz jedynie od kwoty na umowie jak normalny pracownik.

7. Dotacja z Unii Europejskiej z pomostówką

ZUS do zapłaty: 0 zł przez rok – dwa

Jak nie płacić ZUS? Wziąć dotację z UE! Jeśli ktoś prowadził firmę przez 2 lata i nabył potrzebne umiejętności, to dotacja z Unii Europejskiej będzie pewnym rozwiązaniem na niepłacenie ZUS-u. Niestety nie od razu. Regulaminy dotacji z UE mówią zazwyczaj o roku przerwy między zamknięciem firmy a staraniem się o pieniądze na otwarcie kolejnej. Dotacja z UE gwarantuje pomostówkę, czyli opłacanie składek ZUS przez rok, a maksymalnie dwa lata.

8. Spółdzielnia socjalna

ZUS do zapłaty: 0 zł przez dwa lata i 50% przez kolejny rok

Spółdzielnia socjalna to kolejny sposób jak nie płacić ZUS. Starostwo Powiatowe (Urząd Pracy) może zrefundować składki na ubezpieczenie społeczne (w ramach formuły zatrudnienia wspieranego) z Funduszu Pracy. W praktyce wygląda to tak, że przez 2 lata nie płacisz składek na ubezpieczenie społeczne, a przez kolejny rok płacisz połowę.

Refundacja polega na tym, że opłacasz składki, a w okresach kwartalnych UP zwraca te środki. Możliwe jest też otrzymanie comiesięcznych zaliczek na opłacanie składek, na jednego członka spółdzielni przypada 4,5 tys. złotych.Musisz jednak wiedzieć, że spółdzielnię socjalną prowadzi się dosyć specyficznie.

9. AIP lub inne „inkubatory”

ZUS do zapłaty: 0 zł (gdy wypłacasz pieniądze na podst. umowy o dzieło) / od 402,65 zł (od lipca 408,16 zł) (umowa zlecenie)

Inkubatory przedsiębiorczości to fundacje, które pozwalają rozwijać firmę bez ponoszenia kosztów ZUS-u. Przynajmniej w teorii. Najpopularniejszym inkubatorem w Polsce są AIP, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Przed przystąpieniem koniecznie sprawdź opinie o AIP. Prowadzisz firmę pod swoim szyldem, ale na fakturach widnieje „AIP”. Pieniądze spływają na Twoje subkonto w AIP. Możesz nimi rozporządzać, choć w pewnych granicach, które określa regulamin inkubacji.

Za zarobione pieniądze kupisz reklamę, sprzęty, wynajmiesz biuro i opłacisz inne usługi. AIP zapewnia obsługę prawną i księgowość, za co co miesiąc płacisz ok. 370 złotych. Oprócz tego opłacasz podatek dochodowy. Będąc w AIP nie płacisz ZUS-u do momentu, aż nie wypłacisz sobie pensji. Możesz wypłacić zarobione pieniądze poprzez umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Gdy umowa zlecenie nie była ozusowana, to nie było problemu. Radzę przed podpisaniem umowy z AIP dowiedzieć się, czy inkubator będzie skłonny podpisać z Tobą umowę o dzieło. Oczywiście jeśli masz poniżej 26 lat i jesteś studentem, to umowa zlecenie jest nieozusowana. ZUS od najniższej umowy zlecenie wyniesie niewiele, ale składka zdrowotna to zawsze minimum 9% aktualnej pensji minimalnej.

10. Praca za granicą (Czechy, Holandia, Litwa, Słowacja, Anglia) – CZĘŚCIOWO NIELEGALNE

ZUS do zapłaty: 0 zł (w Polsce), od 37,62 zł w Czechach

Aby uwolnić się od ZUS-u Polacy są skłonni wyjechać do pracy za granicę. Przynajmniej teoretycznie. Zgodnie z art. 13 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku podjęcia zatrudnienia na terenie innego kraju UE, osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce zobowiązana jest się wyrejestrować z polskiego systemu ubezpieczenia.

Na mocy tego rozporządzenia możemy podjąć pracę w innym kraju, choćby weekendową za kilkanaście euro i wypisać się z ZUS. Pomysł brzmi niewiarygodnie, ale jest w pełni legalny. O ile faktycznie pracuje się za granicą i potrafi się to udowodnić! W ostatnim czasie powstało wiele firm, które zapewniają fikcyjną pracę za granicą, pobierając od tego prowizję. O ile latanie co tydzień do Anglii może się nie opłacić, o tyle wycieczka do Czech czy na Słowację gdy mieszka się na południu kraju jest już o wiele prostszym zadaniem.

Ominie Cię składka na polski ZUS, ale za to będziesz płacić na zagraniczny odpowiednik ZUS-u. Czy to się opłaca? Przykładowo w Czechach składki dla osoby pracującej to 11% pensji. Pensja minimalna wynosi w 2024 roku 15.2 tys. koron, czyli za 1/8 etatu 1900 koron. 11% z 1900 koron to 209 koron. 1 korona to ok. 18 gr, zatem składki wyniosą ok. 37,62 zł. Są to obliczenia powierzchowne i mogą różnić od stanu faktycznego.

11. Udziały w gospodarstwie rolnym – KRUS

KRUS do zapłaty: od 203 zł

Jakiś czas temu w Internecie pojawiło się masę ofert na zakup udziałów w gospodarstwie rolnym. Miał to być sposób jak nie płacić ZUS. Faktycznie, uogólniając, ktoś kto posiada udziały w gospodarstwie rolnym podlega pod KRUS, czyli płaci o wiele mniej niż w ZUS-ie. W 2024 roku składka na ubezpieczenie w przypadku prowadzenia również działalności pozarolniczej wynosi od 609 zł do 2667 zł kwartalnie. Stawki różnią się w w zależności od wielkości gospodarstwa. Aktualny KRUS można znaleźć tutaj.

Nie mniej sposób jest obwarowany sporymi utrudnieniami i praktycznie niemożliwy do zrealizowania przez osobę z miasta.  Po pierwsze trzeba mieć za sobą 3 lata opłacania składek KRUS, a po drugie występuje ograniczenie w przychodach z działalności pozarolniczej. Ograniczenie wynosi nieco ponad 4000 zł podatku dochodowego – jeśli zapłaci się większy podatek dochodowy z działalności firmy, to wpadnie się w ZUS.

12. Dwuosobowa spółka z o.o.

ZUS do zapłaty: 0 zł lub od 402,65 zł (od lipca 408,16 zł)

Spółka z o.o. a ZUS, czyli przechodzę do najlepszej odpowiedzi na pytanie jak nie płacić ZUS. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona z opłacania składek społecznych w momencie posiadania więcej niż jednego wspólnika. Trzeba więc pamiętać, że nie dotyczy to spółki jednoosobowej. Będąc wspólnikiem w spółce z o.o. i zasiadając w jej zarządzie możesz pobierać pensję płacąc jedynie podatek dochodowy. Trzeba jednak uważać, aby nie podpisać ze spółką żadnej umowy cywilnoprawnej.

UWAGA! Wspólnicy większościowi (od 51% w górę) nie mogą być zatrudnieni na umowę o pracę. Można skorzystać z umowy zlecenie, lecz umowa o pracę nie wchodzi w grę. Wyrok SN z dnia 3 lipca 2011 r. w sprawie o sygn. akt I UK 8/11

Pozostaje jednak nadal składka zdrowotna dla członków zarządu i prokurentów.

Jeśli członkami zarządu są wspólnicy, to zamiast wynagrodzenia dla zarządu można do umowy spółki dopisać wynagrodzenie dla wspólników za wykonywane prace na rzecz spółki.

Wypłata wynagrodzenia z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie stanowi podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to rozwiązanie niepopularne z prostego powodu – każda zmiana wysokości wynagrodzenia wymagałby zmiany umowy spółki i zgłoszeniem zmiany do KRS.

Zamiast pensji członka zarządu korzystniejsza będzie również dywidenda. Wypłata pieniędzy w ten sposób jest nieoskładkowana i nisko opodatkowana.

Ostatnią opcją jest skorzystanie z nieoskładkowanych umów, np. z umowy o dzieło lub z umowy dzierżawy. Trzeba jednak pamiętać, że od 2023 roku mają wejść w życie przepisy o ukrytej dywidendzie. Ukryta dywidenda ma zakończyć proceder wypłacania zysków ze spółki za pośrednictwem podmiotów powiązanych, np. wspólników.

UWAGA! 25 października 2022 w Dzienniku Ustaw (poz. 2180) opublikowany została ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wśród poprawek znalazło się uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie.

13. Fundacja

ZUS do zapłaty: od 402,65 zł (od lipca 408,16 zł)

Założenie fundacji jest jedną z atrakcyjniejszych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i uniknięcia ZUS-u. Prezes fundacji będąc powołanym na to stanowisko i otrzymując w drodze tego powołania wynagrodzenie, nie musi opłacać składek na ZUS, a jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wiąże się to z tym, że gdy nie istnieje stosunek pracy albo inny tytuł wymieniony w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie trzeba odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne. Jest to analogiczna sytuacja jak w omawianej wyżej spółce z o.o., a niekiedy korzystniejsza.

14. Przeprowadzka do innego kraju

ZUS do zapłaty: 0 zł (w Polsce), od 55 zł w Anglii

Banalnie prosty sposób na niepłacenie ZUS to emigracja. Dla niektórych może się to wydać śmieszne, ale na Wyspach Brytyjskich Polacy są mniejszością, która najczęściej otwiera firmy. Takie same statystyki są w Czechach i na Litwie. Przeprowadzając się do innego kraju zamykasz usta ZUS-owi, który na pewno sprawdzi stan faktyczny Twojej przeprowadzki.

Składki na ubezpieczenie oraz podatki są w tych krajach dużo niższe niż w Polsce, zwłaszcza dla osób które nie zarabiają milionów.

Składka w Polsce wynosi ok. 1700 zł, składka w Anglii to jakieś 10x mniej. Kwota wolna od podatku w Polsce to 30 tys. zł, w Wielkiej Brytanii aż £12570. Porównanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski i Czech również jest na korzyść naszych południowych sąsiadów.

15. Spółka LTD z polskim oddziałem

ZUS do zapłaty: 0 zł (w Polsce), od 55 zł w Anglii

Reklamowana jako najlepsza forma prowadzenia działalności gospodarczej pod kątem nie płacenia na ZUS i optymalizacji podatkowej. Oddział spółki zagranicznej nie posiada osobowości prawnej ani zdolności sądowej. Ta forma prowadzenia biznesu jest zalecana w przypadku:

 • posiadania związków biznesowych z kontrahentami zagranicznymi,
 • posiadania współpracowników/wspólników za granicą,
 • prowadzenia częściowej działalności poza granicami kraju.

Spółka LTD może być dobrym rozwiązaniem dla freelancerów, programistów, blogerów i youtuberów. Osoby te pracują zdalnie, nie przyjmują fizycznie klientów a ich działalność może być wykonywana w każdym miejscu na świecie. Decyzje dotyczące spółki są podejmowane na zebraniach zarządu, które muszą odbywać się w UK. Mile widziane jest organizowanie zebrań zarządu w Wielkiej Brytanii (co najmniej raz w roku).

Sprawa wydaje się prosta – nie płacisz ZUS w Polsce, tylko w Anglii. Taka forma wydaje się nieco ryzykowna, ale firmy które pomagają zakładać zagraniczne spółki LTD uspokajają twierdząc, że działanie zgodne z prawem nie może skończyć się źle.

Składka na ubezpieczenie społeczne w Anglii wynosi 3.45 GBP tygodniowo. Są to jedyne składki na ubezpieczenie społeczne, jakie płaci w Wielkiej Brytanii osoba samozatrudniona, której zarobki nie przekraczają 12570 GBP rocznie.

JAK ZDOBYĆ UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE BEZ ZUS?

Wiesz już jak nie płacić ZUS lub jak zminimalizować konieczne opłaty. Co jednak, gdy pozbyłeś się (nareszcie!) ZUS-u, a nie masz tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego? Większość osób nie chce płacić składek emerytalnych (wolą sami oszczędzać na emeryturę), natomiast składkę zdrowotną chętnie by płacili.  Na ten problem jest kilka rozwiązań, które przedstawiam poniżej.

Zachęcam też do wysłuchania rozmowy Stanisława Michalkiewicza. Na jednym ze spotkań starał się przekonać swoich słuchaczy do dobrowolności ubezpieczeń:

1. Małżonek lub rodzic

Twój Koszt: 0 zł

Jeśli jesteś studentem i masz mniej niż 26 lat, to ubezpieczyć Cię może mama lub tata. Jeśli masz więcej niż 26 lat, to może to zrobić pracująca żona lub mąż. Zgłaszając Cię do ubezpieczenia, rodzice lub małżonek nie płacą dodatkowo ani grosza.

Jako ciekawostkę napiszę, że matki samotnie wychowujące dziecko, na które drugi rodzic płaci alimenty, mogą podłączyć się pod ubezpieczenie dziecka.

2. Urząd Pracy

Twój Koszt: 0 zł

Zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy pozwoli Ci zdobyć ubezpieczenie. Teoretycznie możesz być prezesem spółki z o.o. (lub fundacji) i być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Spółka musi mieć jednak więcej niż jednego udziałowca, a Ty nie możesz zarabiać (pobierać żadnej pensji).

Urząd Pracy może odmówić Ci rejestracji jeśli sprawdzi, że Twoja praca w spółce powoduje niemożliwość podjęcia innego zatrudnienia. Urząd musi to jednak wcześniej zbadać, co potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w orzeczeniu II SA/Wa 2047/14 a także w orzeczeniu III SA/Kr 1493/17. W tym przypadku nie musisz się liczyć z żadnym kosztem ubezpieczenia, UP opłaci za Ciebie składkę do NFZ.

Niestety, w Polsce nie działa prawo precedensu i jeden sąd na podstawie tych samych przepisów może dać całkiem inną wykładnię. Przykład? Proszę bardzo, orzeczenie NSA: IV SA/Gl 963/18

3. Szkoła i uczelnia

Twój koszt: 0 zł

Jeśli masz więcej niż 26 lat, to rodzice nie mogą Cię już ubezpieczyć. Jeśli mieszkasz z partnerką bez ślubu, to też nie może Cię zgłosić do ubezpieczeń. Co wtedy? Jedną z opcji jest uczelnia. Student podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie ma znaczenia, czy jest studentem uczelni państwowej czy prywatnej.

Żadnego wpływu na ubezpieczenie nie ma też tryb studiów, czy są to studia odbywające się w systemie dziennym, zaocznym czy wieczorowym.  Za ubezpieczenie nie płacisz, ponieważ zapewnia je uczelnia.

4. Domownik KRUS

Twój koszt: 0 zł

Rolnik może dodatkowo zgłosić do ubezpieczenia w KRUS nie tylko rodzinę, ale również domownika. Domownik to osoba, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Przez osoby bliskie rolnikowi należy rozumieć osoby zaliczane do członków najbliższej rodziny rolnika, a więc zstępnych (dzieci własne i przysposobione) i ich współmałżonków, wstępnych (rodzice) oraz rodzeństwo. Do osób bliskich może być także zaliczony inny członek rodziny lub powinowaty. Stan faktyczny musi wskazywać, że łączą go z rolnikiem bliskie więzy i prowadzi z rolnikiem wspólne gospodarstwo domowe.

Za innego członka rodziny może być uznana w szczególności osoba, która nie będąc małżonkiem w rozumieniu przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pozostaje z rolnikiem w faktycznym pożyciu.

gmachy zus

5. Wolontariusz w stowarzyszeniu

Twój koszt: od 0 zł do 402,65 zł (od lipca 408,16 zł)

Ciekawym rozwiązaniem zapewnienia sobie ubezpieczenia jest zostanie wolontariuszem w stowarzyszeniu. Zasady dotyczące świadczeń zdrowotnych dla wolontariuszy zostały określone w art.46 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z tymi przepisami wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Należy złożyć zgłoszenie na druku ZUS ZZA. W formularzu podaje się dane organizacji oraz wolontariusza, a także „kod tytułu ubezpieczenia”. W omawianym przypadku jest to kod 2410: „osoba objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym lub wolontariusz, niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, za którego składkę na ubezpieczenie zdrowotne dobrowolnie finansuje korzystający, o którym mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku wolontariusza określa wysokość umowy brutto. W przypadku przypadku organizacji zgłaszającej do ubezpieczenia zdrowotnego wolontariusza, kwota podstawy ubezpieczenia zdrowotnego odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu (art. 2 ust. 3-5 ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku to 4242 zł (od lipca 4300 zł). Zatem miesięczna składka ubezpieczenia zdrowotnego od wolontariusza to 9% z tej kwoty, czyli 402,65 zł (od lipca 408,16 zł). To, czy jako członek będziesz płacił dla stowarzyszenia składkę powiększoną o wysokość składki zdrowotnej czy też odrobisz to pracując dla stowarzyszenia, zależy od tego jak się umówisz z zarządem.

6. Mała umowa zlecenie lub etat

Twój Koszt: od 0 zł

Zdobycie pracy na 1/8 etatu to jeden ze sposobów na zdobycie ubezpieczenia. Dla pracodawcy zatrudnienie Cię na 1/8 etatu to niewielki koszt.

Druga opcja to podpisanie umowy zlecenie na kwotę 250 złotych brutto. W tym przypadku koszt pracodawcy to 301,21 zł. Koszt ubezpieczenia zostanie potrącony z Twojego wynagrodzenia (nie licząc kosztów pracodawcy).

Jeśli jesteś prezesem zarządu z pensją pow. średniej krajowej, to umowa zlecenie na zamiatanie biura kolegi może zostać uznana za próbę ominięcia prawa. Tak samo, jeśli Twoja spółka ma w PKD usługi marketingowe, a Ty na zleceniu zajmujesz się reklamą firmy kolegi. Teoretycznie nie ma w tym nic złego – tak się dogadaliście, działacie zgodnie z prawem. Nie mniej ZUS-u to nie przekona, a Sąd na 90% będzie stał na stanowisku, że mamy do czynienia z obejściem prawa.

7. Prywatne ubezpieczenie

Twój koszt: 150 – 350 zł

Alternatywą dla ubezpieczenia w NFZ jest prywatne ubezpieczenie. Prywatne, podstawowe ubezpieczenia zdrowotne kosztują od 150 do 350 złotych miesięcznie.

Najtańsze pakiety są skierowane do osób, które nie przewidują w najbliższym czasie zachorowania na poważne choroby:

 • opiekę podstawową (pediatra, internista, ambulatorium),
 • kilku-kilkunastu lekarzy specjalistów (okulista, chirurgia ogólna, laryngologia, onkolog, urolog),
 • kilkadziesiąt rodzajów badań laboratoryjnych,
 • kilkadziesiąt rodzajów badań obrazowych,
 • kilka rodzajów badań czynnościowych,
 • kilka rodzajów szczepień.

Osoby, które chcą sobie zapewnić opiekę szpitalną, muszą liczyć się z dodatkowym kosztem rzędu 60-150 zł miesięcznie. Dodatkowo co bardziej zapobiegliwi mogą wykupić ubezpieczenie w razie zachorowania na raka, aby po zdiagnozowaniu choroby została wypłacona kwota pieniężna. Cena takiego ubezpieczenia zależy od tego, czy ktoś z Twojej najbliższej rodziny chorował/choruje na raka, czy palisz papierosy oraz jaką sumę chciałbyś dostać po wykryciu choroby.

W tym miejscu trzeba wiedzieć, że leczenie raka to koszt od 15.000 do 100.000 złotych w zależności od typu choroby. Aby dostać 50.000 zł na leczenie, trzeba miesięcznie płacić za polisę od 22 do 80 zł. Jeśli chce się dostać ponad 100.000 złotych, trzeba miesięcznie płacić ok. 100 zł. Jedną z czołowych polskich grup oferujących ubezpieczenia na wypadek raka, udaru i zawału serca jest Europa Ubezpieczenia.

8. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ

Twój koszt: od 671,60 zł

Jak nie płacić ZUS i mieć ubezpieczenie zdrowotne? Możesz sam opłacać sobie składki w NFZ. Dokumenty, jakie musisz dostarczyć do NFZ to wypełniony wniosek oraz potwierdzenie ostatniego okresu ubezpieczenia:

dobrowolne ubezpieczenie nfz

Jeśli pozostawałeś bez ubezpieczenia ponad 3 miesiące, to musisz wnieść opłatę dodatkową. Jej wysokość wynosi:

 • od 3 miesięcy do roku – opłata dodatkowa wynosi 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
 • powyżej roku do 2 lat – opłata dodatkowa wynosi 50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
 • powyżej 2 lat do 5 lat – opłata dodatkowa wynosi 100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
 • powyżej 5 lat do 10 lat – opłata dodatkowa wynosi 150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki,
 • powyżej 10 lat – opłata dodatkowa wynosi 200% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki.

Aby ją ominąć, wystarczy zatrudnić się u kogoś na umowę zlecenie – wystarczy na miesiąc.

Następny krok to wypełnienie druku ZUS ZZA (zaznaczasz kod tytułu ubezpieczenia 24 10 XX), który składasz w oddziale ZUS-u w terminie 7 dni od zawarcia umowy z NFZ. Za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu masz obowiązek składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz opłacać składki na konto ZUS. Za wolontariusza powyższe dokumenty składa korzystający, który także opłaca za niego składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Koszt dobrowolnego ubezpieczenia to 9% od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia łącznie z zyskami. W III kwartale 2023 roku wyniosło 7462,25 zł (Obwieszczenie Prezesa GUS), więc składka dobrowolna wynosi 9% tej kwoty, czyli 671,60 zł. Warto wiedzieć, że na mocy Polskiego Ładu składka na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega już odliczeniu od podatku dochodowego.

9. AIP

Twój koszt: od 314,37 zł

Inkubatory Przedsiębiorczości to nie tylko możliwość rozwijania biznesu, ale również opcja ubezpieczenia się w NFZ. Najtańsze inkubatory biorą 250 zł netto za preinkubację. Jednak aby uzyskać ubezpieczenie, musiałbyś zapewnić dochód.

250 zł idzie na preinkubację, a pozostałe 240 zł wypłacasz z inkubatora za pomocą umowy zlecenie (umowa jest na 200 zł brutto, ale w inkubatorach płacisz również koszty pracodawcy), która jest ozusowana. Z umowy zlecenie zostanie potrącone 64,37 zł na ZUS, zatem łączne koszty uzyskania ubezpieczenia wyniosą min. 314,37 zł (64,37 zł + 250 zł na preinkubację). Jest to jedna z opcji dla freelancerów i blogerów.

INNE SPOSOBY

Koniecznie przeczytaj artykuł Jak ominąć Polski Ład, gdzie znajdziesz kilkanaście sposobów na nowe przepisy.

Jak widzisz sposobów jak nie płacić ZUS jest sporo. System ma wiele dziur i luk, które możesz wykorzystać na swoją korzyść. Teoretycznie możesz postarać się o ubezpieczenie dopiero wówczas, gdy zachorujesz. Okres ubezpieczenia liczy się bowiem od daty podpisania umowy z pracodawcą, a nie od daty zgłoszenia do ZUS/NFZ.

Jeśli podpisałeś umowę 10.09, a zachorowałeś 11.09, to idąc 11.09 do lekarza możesz jeszcze nie widnieć w systemie. Pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie Cię do ubezpieczenia, ale ubezpieczenie liczy się od dnia podpisania umowy, czyli od 10.09.

Co w przypadku, gdy zapomnisz zgłosić się do ubezpieczenia? Dajmy na to, że odszedłeś z pracy lub skończył Ci się okres studiów. Nie zdążyłeś zdobyć innego tytułu ubezpieczenia a w międzyczasie wpadłeś pod samochód. W przypadku leczenia szpitalnego zostaniesz obarczony kosztami – publiczny szpital wystawi Ci rachunek.

W takim wypadku możesz napisać wniosek do urzędu gminy, na terenie której mieszkasz, o ustalenie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Prawo do świadczeń bezpłatnych będzie Ci przysługiwało przez okres 90 dni od dnia złożenia wniosku (lub od dnia udzielenia pomocy lekarskiej). Teoretycznie gmina przed wydaniem decyzji może sprawdzić czy nie przekraczasz progu dochodowego.

CO JEŚLI NIE ZUS?

Pieniędzy, które zaoszczędzisz dzięki ominięciu ZUS nie wydawaj na konsumpcję. Rozsądny człowiek odkłada je na emeryturę. Możesz rozważyć kilka wariantów, w zależności od stopnia ryzyka, które jesteś w stanie ponieść. W osobnym artykule opisałem 13 sposobów jak odkładać na emeryturę bez ZUS.

Ryzykowne ale i najbardziej dochodowy jest inwestowanie w fundusz inwestycyjny. O wiele bezpieczniejsze są lokata bankowa i konto oszczędnościowe. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do środków w ZUS te pieniądze te są dziedziczone i możesz je wypłacić.

Powodzenia w oszczędzaniu na emeryturę bez ZUS!

Oceń artykuł
[Total: 23 Average: 4.7]

43 thoughts on “Jak nie płacić ZUS i mieć ubezpieczenie – 24 przykłady

   1. Nie płacąc ZUS – Rozwijasz firmę i masz jakieś pieniądze. ZUS to taki wrzód na tyłku przedsiębiorcy. Co innego gdyby wszyscy płacili równo . Ale w naszym kraju jeden płaci 2000 zł i ledwo wiąże końiec z końcem , a drógi ma to w du..ie i płaci KRUS , lub wolontariat założył lub inne tp cudo. I teraz ten uczciwy padnie , przetrwa ten nie uczciwy :)
    Wniuosek : ZUS płaci tylko idiota :)

 1. Czy udziela Pan indywidualnego doradztwa podatkowego? Jeśli tak, proszę uprzejmie o kontakt (jak się domyślam adres e-mail nie widoczny, co prawda, publicznie jest dla Pana dostępny).

 2. Świetne zestawienie przykładowych rozwiązań. Nauczyciele w mojej szkole masowo korzystają z inkubatorów. To moim zdaniem jedna z ciekawszych opcji.

 3. Witam. Jestem rencistą i chce założyć działalność gospodarczą np. internetowy sklep, co musze zrobić by nie płacić zusu?
  Pozdrawiam

 4. Witam, po wielu latach spędzonych w UK planujemy powrót do Polski. Zamierzamy żyć z dywidendy wypłacanych z giełdy co za tym idzie nie planujemy podjęcia pracy zarobkowej ani zakładania działalności gospodarczej. Jakie w tym przypadku są najlepsze rozwiązania na ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny 2+3
  Z góry dziękuję za pomoc
  Mariusz

 5. Mąż był ubezpieczony u mnie w pracy, potem założył działalność gospodarczą i nie odprowadzał składek bo nie miał dochodu,trafił do szpitala i okazuje się że nie ma opłaconych składek ,myślałam że moje składki w firmie mu pomogą!!! Co mam robić by nie płacić za szpitala .Jego działalność nadal widnieje 3 m-ce bez opłat jak opłacić szpital???

 6. Od kiedy osoby na rencie rodzinnej są zobligowane tylko do płacenia składki zdrowotnej? Czy trzeba to w ZUS-ie zgłosić, że nie będzie się płacić tych innych składek, tylko zdrowotną?

 7. Panie LUK, co mogę zrobić w przypadku gdy jestem agentem ubezpieczeniowym i mam umowę agencyjną, ubezpieczyciel wymaga bym był na JDG, a co za tym idzie mam do opłacenia duży ZUS. Dysponuje również posadą prezesa w spółce z o.o.. Czy jest jakaś możliwość w tym przypadku by zredukować składki tylko do zdrowotnej w JDG?
  Spółkę z o.o. również prowadzę pod kątem innych zleceń.

 8. Witam, wyjechalam z Polski zaraz po maturze w 2006 roku i nigdy nie wplacalam skladek na ZUS ani zadne ubezpieczenie w Polsce, tylko juz od razu w UK. Nigdy tez nie wypisalam sie jako tako z polskiego systemu. Teraz chce wrocic i zastanawiam sie, czy zatrudnienie w UK eliminuje wymog doplaty za to, ze nie bylam ubezpieczona tyle lat (Formularz E-104?), czy tez musze kombinowac z zatrudnianiem na umowe zlecenie? Z gory dziekuje za odpowiedz!

 9. Czy dobrze zrozumiałem?
  Aby uniknąć „dużego” zusu mogę się zatrudnić u kogoś na 1/8 etatu i wtedy na JDG opłacać tylko składkę zdrowotną?

  1. Pogubiłam się.Jeśli jestem zatrudniona na pełen etat,a chce sie ubezpieczyć prywatnie .Jak ma przekonać pracodawcę,ktòry „z automatu ” opłaca Zus bo nie lubi udziwnień.

 10. Panie Łukaszu, zrobił Pan dla społeczności kawał dobrej roboty! Jestem pod ogromnym wrażeniem, ponieważ od bardzo dawna nie czytałem tak treściwego materiału w Internecie.

 11. Jeśli chodzi o firme założoną na Babcie/Dziadka emeryta to my w jakis sposób przeciez musimy sie w niej zatrudnić jako pracownik i wtedy wychodzi ZUS do zapłaty ? Dobrze rozumiem ?

 12. Artykuł bardzo pomocny. Jestem przedsiębiorcą, którego pokonał system i opłaty. Teraz szukam sposobu jak żyć :)

 13. Odnośnie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ:
  Dlaczego piszesz, że: „osoby, które utrzymują się wyłącznie z wynagrodzenia za bycie prezesem zarządu spółki nie mogą skorzystać z tego rozwiązania i muszą płacić pełną stawkę – 446,99 zł.”?
  Przecież w przypadku uzyskiwania dochodów z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu zaliczki na podatek dochodowy można odprowadzać co miesiąc. Owszem, w przypadku uzyskiwania dochodów z tego tytułu można rozliczać pit raz do roku, na koniec ale nie jest to obligatoryjne. Podatek można odprowadzać co miesiąc razem z podatkiem innych osób zatrudnionych w spółce. Wydaje się, że nie ma wtedy przeciwwskazań do odliczania składki od podatku.

  1. Ja tu widzę inny skrót. Nie wszyscy chcą być ubezpieczeni, a ci którzy chcą, przez państwowy monopol nie mają innej opcji niż NFZ. Składka zdrowotna zarówno w umowie o pracę, umowie zlecenie jak i JDG jest obowiązkowa.

 14. Artykuł nie jest spójny. Postulujesz unikanie ZUS aby w końcu go zlikwidować – to popieram. Ale jednocześnie podajesz przykłady jak ZUS jest opłacany za Ciebie z innych źródeł, UP czy uczelnia. Przecież te pieniądze nie biorą się znikąd tylko z serca samego systemu który chcesz likwidować.

 15. a czemu zlecenie 201zł a nie np. 50zł (tylko z powodu nie liczenia kosztów poniżej 200zł ?).

  A masz jakieś liki do decyzji oskładkowania powołanie jeśli ma się zlecenie we własnej sp. z o.o. bo ja znalazłem przeciwne interpretacje. np. DI/100000/43/1470/2017

 16. Witam A ja mam takie pytanie mieszkam i pracuję na cały etat w Belgii i chciałbym otworzyć działalność gospodarczą w Polsce sklep internetowy działający na terenie Polski na początek czy w tym przypadku jeżeli pracuję otwierając działalność gospodarczą bez rezygnacji z etatu w Belgii muszę płacić jaki kolwiek ZUS?

 17. Ok. 1300 zł miesięcznie płacę do ZUS ponieważ jestem zmuszany prawnie.
  To kontrybucja na rzecz świętych krów które ZUS-u nie płacą czyli:
  polityków, sędziów, prokuratorów, lekarzy, znachorów (uzdrowicieli),
  najbogatszych przedsiębiorców, rolników, wojska, policji, górników itd.
  Z pewnością kogoś pominąłem. TO JEST DEMOKRACJA RZECZPOSPOLITEJ
  POLSKIEJ?

  1. Pominąłeś księży, którzy nie płacą ZUS-u ani podatków. Czyli ich nie dotyczy powiedzenie: pewne w życiu są tylko dwie rzeczy, śmierć i podatki.

  2. WON z łapami od lekarzy !!! ——— Też są zmuszani do zapłaty, i to nie tylko ZUS !!! ( ale jeszcze dodatkowe daniny jak np. Izby Lekarskie …itd.) – aby zarobić na to wszystko, ciągną dyżury po 20 godz w pracy (spróbuj Gościu przepracować choć 1 raz… tylko 1 raz … nieprzespana noc pełną ciągłego stresu przy ratowaniu życia…. i z dyżuru schodzisz dopiero po zakończeniu kolejnej dniówki …. – SPRÓBUJ choć 1 x

 18. 14- zonk :) Składka „zus” w uk dająca prawo do wyliczenie roku jako składkowy do ich emerytury to ok 800 gbp rocznie. W przypadku firmy LTD zus jest opłacany od wynagrodzenia które sobie wypłacamy na zasadach jak przy zatrudnieniu- ok 11% pensji. wspomniane 3 funty tygodniowo to ubezpieczenie samozatrudnionego który w danym momencie nie pracuje- pod koniec roku będzie trzeba dopłacić ok 650 funtów by zaliczyć rok do emerytury.
  Uważać też należy na mieszkanie w PL i płacenie zus w UK. Mieszkając poza UK masz obowiązek płacić składki w kraju zamieszkania, nie należą się też świadczenia w ramach karty europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Firmy wyraźnie piszą „przenieś firmę za granicę” a ludzie błędnie interpretują że chodzi o siedzibę firmy!

 19. Odnosnie punktu15: Spółka LTD z polskim oddziałem. Super wytlumaczone. Ale mam pytanie. Czy majac spolke LTD w Anglii i podejmujac dzialalnosc w Polsce, moge uniknac placenia ZUS’u? Z tego co wiem, to zalozenie dzialalnosci w Polsce jest obowiazkowe, aby wykonywac zlecenia na terenie Polski?

 20. Świetny artykuł. Sam prowadzę firmę w Anglii. A później wszyscy płaczą że uciekamy z Polski. Ale jak żyć pytam się. Młody mały przedsiębiorca tak na prawdę nie ma możliwości rozwoju i bytu na Polskim rynku. Same opłaty go niszczą.

  1. Chyba musisz długo już siedzieć w tej Anglii bo naprawdę zapomniałeś polskiego. Właśnie po polsku piszemy 'naprawdę’ a nie 'na prawdę’.
   Nie zawracałbym sobie tym głowy, gdyby nie fakt, że to coraz bardziej powszechny błąd a w Polsce nie ma urzędu dbającego o czystość i poprawność językową, jak np we Francji.

   1. On o niebie, ty o chlebie. Istotne jest meritum wypowiedzi Krystiana, a nie wspomniany błąd. Jak się nie można doczepić trafnego argumentu, to trzeba sobie znaleźć coś innego :/

 21. Świetna lista, jestem pełna podziwu. Ludzie narzekają że nie mają pieniędzy żeby zaoszczędzić cokolwiek a tutaj tyle ucieka do państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *