Firma na emeryturze, czyli biznes prowadzony przez emeryta

firma na emeryturze

Firma na emeryturze to szansa na dorobienie do emerytury. Biznes na emeryturze to także szansa na rozwój osobisty. Sprawdź zasady i szanse.

Niektórzy otwierają firmę w młodym wieku, inni po wypaleniu się w korporacji. Jest też grono ludzi, którzy swoją pierwszą działalność otwierają na emeryturze. Louis de Funes zdobył sławę jako aktor w wieku 50+. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć i rozruszać firmę będąc na emeryturze! Firma na emeryturze to dobra opcja ze względu na zabezpieczenie finansowe i dochód pasywny emeryta, ale także z uwagi na możliwości podatkowe.

Przejdź do wybranego kroku:

  1. Dlaczego warto otworzyć firmę na emeryturze?
  2. Firma na emeryturze a ZUS
  3. Jak założyć firmę na emeryturze?
  4. Skąd zdobyć dodatkowe środki na otwarcie działalności
  5. Działalność gospodarcza na emeryturze – FAQ

DLACZEGO WARTO OTWORZYĆ FIRMĘ NA EMERYTURZE?

Jeśli nosisz się z zamiarem otwarcia firmy na emeryturze, najpewniej nie jest to pomysł nowy. Bywa, że ludzie całe życie chcieli otworzyć coś własnego, ale zawsze coś ich powstrzymało od ostatecznej decyzji. Mogło to być brak wystarczających środków, brak czasu lub po prostu strach przed nieznanym. Dlaczego warto otworzyć firmę będąc na emeryturze?

1. Bezpieczeństwo finansowe

Emerytura, czyli stały, comiesięczny dochód pasywny, daje poczucie bezpieczeństwa finansowego. Nawet, jeśli biznes nie będzie przynosił dochodów, Ty i tak będziesz zabezpieczony finansowo. Ważne, aby podejść do otwarcia działalności rozsądnie i z głową. Nie wplątać się w długi, które mogą nadwyrężyć spokój.

2. Czas wolny

Emerytura to również sporo wolnego czasu. Wiele osób kończących pracę zawodową czuje się spełnionych i brak im nowych celów. To powoduje często wpadnięcie w nałóg. Zaangażowanie się w budowę biznesu może spowodować, że siły i energia wrócą. Najbardziej zdemoralizowany człowiek, to człowiek bez celu. Prowadzenie firmy będzie nowym doświadczeniem, a zarazem okazją do wyznaczenia sobie nowych celów.

3. Możliwości finansowe

Młodzi ludzie mają problem z wkładem własnym. Emeryci są w nieco lepszej sytuacji, gdyż zazwyczaj posiadają oszczędności. Piszę zazwyczaj, ponieważ jeśli ktoś polegał tylko na ZUS-ie, a resztę zarobków przeznaczał na konsumpcję, to teraz nie ma wielkich możliwości inwestycyjnych. Nie mniej część emerytów na pewno posiada większe zdolności finansowe niż młodzież.

Wykorzystanie tych pieniędzy jako dźwignię do rozbudowy biznesu może okazać się ratunkiem przed zaciąganiem kredytów.

FIRMA NA EMERYTURZE A ZUS

Największą obawą wśród emerytów jest kwestia ZUS-u, a dokładnie pytanie: czy otwierając firmę, ZUS nie zabierze mi emerytury. Jest to ważny temat, dlatego przypatrzmy się mu dokładnie. Zabieranie ludziom pieniędzy, które oszczędzali przez całe życie to skandal.

Człowiek powinien odkładać pieniądze samodzielnie w dowolnym miejscu (lokaty, nieruchomości, metale szlachetne, skarpeta…) i wówczas mógłby dorabiać sobie bez obaw o to, że ktoś mu odbierze oszczędności życia. Reasumując, im prędzej zlikwidujemy ZUS, tym lepiej dla naszych dzieci i wnuków. Przechodząc do sedna, kwestie ZUS-u zależą od tego, czy osiągnąłeś wiek emerytalny i z jakiego tytułu otrzymujesz pieniądze.

1. Osiągnąłem wiek emerytalny lub pobieram świadczenie z „mundurówki”

W tej sytuacji nie masz się czego bać. Prowadząc firmę na emeryturze nie tracisz prawa do świadczeń, o ile przekroczyłeś wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) lub pobierasz świadczenie z tak zwanej „mundurówki”.

2. Jestem na wcześniejszej emeryturze (nie osiągnąłem wieku emerytalnego)

Wyjątek stanowią osoby na wcześniejszej emeryturze. Jeśli dodatkowe przychody osoby na wcześniejszej emeryturze przekroczą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS, to państwo zmniejszy świadczenie emerytalne.

Jeśli z kolei przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – emerytura zostanie w całości odebrana. Co jest istotne:

Powinieneś zawiadomić ZUS o rozpoczęciu działalności zarobkowej i zadeklarować wysokość przychodu, od którego będą odprowadzane składki. Należy przy tym pamiętać, że emeryt ma prawo zadeklarować – tak jak każdy inny przedsiębiorca – minimalną możliwą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i to właśnie taki przychód weźmie pod uwagę ZUS.

Dobra wiadomość jest taka, że jako emeryt nie masz obowiązku opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli będziesz chciał, możesz wystąpić o dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie możesz jednak wnioskować o ubezpieczenie chorobowe. Nie przystępując do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności, zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. Niemniej konieczne dla Ciebie będzie ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorca z prawem do emerytury podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Reasumując, ubezpieczenia:

  • emerytalne i rentowe – DOBROWOLNE,
  • wypadkowe – OBOWIĄZKOWE, JEŚLI PRZYSTĄPISZ DO UBEZPIECZENIA EMERYTALNEGO I RENTOWEGO,
  • zdrowotne – OBOWIĄZKOWE,
  • składka chorobowa – NIE PODLEGA.

Ile zapłacisz składki zdrowotnej?

Składka zdrowotna w przypadku przedsiębiorców jest uzależniona od wybranej formy opodatkowania. Sprawdź jak obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

Istnieje jeszcze jedna furtka. Niektórzy emeryci prowadzący własną firmę mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składki zdrowotnej. Składki zdrowotnej nie opłaca emeryt, którego emerytura nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, jeśli dodatkowo:

  • przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
  • opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Są to jednak marginalne sytuacje. Jeśli chcesz całkowicie uniezależnić się od ZUS, rozważ założenie spółki z o.o.

działalność gospodarcza na emeryturze
Działalność gospodarcza na emeryturze to dobry pomysł na rozwój osobisty

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ NA EMERYTURZE?

Założenie przez emeryta jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się według standardowej procedury. Należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zrobisz w swoim Urzędzie Gminy jak i online przez rządowy serwis CEIDG. Stanowi on jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Dodatkowe dokumenty potrzebne do wypełnienia to druki:

  • zgłoszenie płatnika składek – ZUS ZFA,
  • dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe – ZUS ZUA,
  • tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – ZUS ZZA.

Rozliczenie dochodów z działalności w zeznaniu rocznym PIT

To, na jakim druku rozliczysz dochody z działalności, zależy od wybranej formy opodatkowania działalności. Do wybory masz zasady ogólne (podatek 12% lub 32% w zależności od wysokości uzyskiwanych dochodów), ryczałt ewidencjonowany lub podatek liniowy (19%). Jeśli wybierzesz zasady ogólne, to dochody z działalności gospodarczej rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36, łącznie z dochodami z tytułu emerytury.

Tylko jeśli wybierzesz liniową formę opodatkowania, rozliczysz te przychody oddzielnie, za pomocą PIT-36L. Wybierając ryczałt ewidencjonowany rozliczysz się na PIT-28.

To są kwestie podatkowo – księgowe, które wytłumaczy Ci dokładnie Twój księgowy. Przed założeniem firmy warto podpisać umowę z biurem księgowym. Polecam znaleźć księgowe lokalnie lub skorzystać z księgowości i doradztwa online. Specjaliści TAX Care nie tylko potrafią obsłużyć firmę księgowo, ale i doradzić wybór najlepszej formy opodatkowania.

telefon dla emeryta

SKĄD ZDOBYĆ DODATKOWE ŚRODKI NA OTWARCIE DZIAŁALNOŚCI?

Najlepszym sposobem na spokój i zachowanie płynności finansowej jest otwarcie firmy z własnych środków. Wspomagając się doświadczeniem życiowym i zawodowym, które zapewne masz duże, możesz wybrać taką działalność, gdzie próg wejścia jest niski. To znaczy, że nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy na start. W przypadku gdy potrzebujesz większej kwoty, możesz rozważyć kilka opcji:

1. Dotacja z UE

Jak się okazuje, dotacje unijne z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) są przewidziane także dla emerytów. Nie wszystkie, dlatego warto najpierw sprawdzić warunki. Tego typu dotacje przyznawały m.in. Fundusz Górnośląski w Katowicach i Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji. Aktualne konkursy znajdziesz na Portalu Funduszy Europejskich: funduszeeuropejskie.gov.pl, w Wojewódzkich Urzędach Pracy oraz w Urzędzie Marszałkowskim.

2. Kredyt na otwarcie działalności

Druga forma zdobycia kapitału i pierwsza, która ponosi za sobą koszty to kredyt na otwarcie firmy. Po 1 kredyt trzeba spłacić, po 2 – spłaca się więcej, niż się wzięło. Nie mniej jest to opcja dla osób, które nie posiadają gotówki, a na dotacje się nie załapią. Kredyty mają różne oprocentowanie i warunki spłaty. Można starać się o 50 tys. zł na dobrych warunkach.

Jeśli jeszcze nie masz firmy, a chcesz wziąć kredyt przed założeniem działalności, to skorzystaj z oferty mBanku. To doradca, który zupełnie za darmo pomoże w otwarciu firmy i przedstawia ofertę kredytu na otwarcie działalności. Aby złożyć zapytanie, przejdź na stronę mBanku i wypełnij formularz kontaktowy (imię i nazwisko, nr tel i e-mail).

kredyt na firmę na emeryturze

3. Crowdfunding

Ciekawym sposobem na zdobycie pieniędzy na otwarcie firmy jest zbiórka społecznościowa. Jeśli masz pomysł na biznes, możesz poprosić społeczność (swoich przyszłych klientów) o wsparcie swojego projektu w zamian za określone profity. Na przykład zbierając środki na otwarcie siłowni możesz zaproponować miesięczny abonament dla wpłacających pieniądze.

Serwisy, na których możesz zbierać pieniądze to m.in. polakpotrafi.pl i zrzutka.pl. Warto zajrzeć i podpatrzeć udane przykłady zbiórek.

4. Inne możliwości

Oprócz dotacji i kredytów, czyli najpopularniejszych form zdobycia pieniędzy, są też inne. Należą do nich konkursy na „pomysł na biznes”, aniołowie biznesu, fundusze Venture Capital.

PRAKTYCZNE PORADY DLA EMERYTÓW OTWIERAJĄCYCH FIRMĘ

Wiesz już, czy warto założyć firmę będąc emerytem, jak założyć działalność, skąd wziąć dodatkowe środki i czy ZUS nie odbierze Ci emerytury. Pozostały kwestie praktyczne. Warto, abyś wiedział, że możesz prowadzić tak zwaną działalność nierejestrowaną. Do momentu, aż uzyskasz przychody miesięczne do kwoty 75% minimalnego wynagrodzenia możesz prowadzić firmę bez rejestracji.

Dotyczy to działalności, na które nie trzeba uzyskać koncesji i pozwoleń (np. pieczenie ciast odpada, ponieważ potrzeba zgody Sanepidu). Działalność nierejestrowana to doskonała okazja do przetestowania biznesu. Inne formy testowania biznesu poznasz czytając artykuł Jak przetestować pomysł na biznes.

Napisz biznesplan

Osoby otwierające działalność gospodarczą próbują napisać biznesplan. Biznesplan jest przydatny nie tylko przy staraniu się o kredyt czy dotację, ale także przy sprawdzeniu, czy faktycznie pomysł ma szansę na sukces. Przeczytaj koniecznie artykuł o tym, jak pisać biznesplan. Poznasz różne możliwości i dodatkowe porady przy otwieraniu działalności.

Załóż stronę www swojej firmy

Firmowa strona www to okno na świat. Strona internetowa pozwala sprzedawać produkty, kontaktować się z klientami oraz prowadzić blog, na którym możesz dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Koszt utworzenia strony internetowej to przeważnie od 600 zł za stronę wizytówkę do 4000 zł za sklep internetowy. Możesz to zrobić samemu korzystając z porad jak stworzyć stronę www dla firmy.

Możesz też zlecić wykonanie firmowej strony www profesjonalistom. W tym miejscu mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Zamawiając stronę internetową dla swojej firmy przez serwis xzt.pl dostaniesz 10% rabatu. Wystarczy, że podasz kod rabatowy: niepoddawajsie.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA NA EMERYTURZE – CZY TO SIĘ OPŁACA?

Pamiętaj, że otwierając firmę warto posiadać rachunek w banku. Do prowadzenia spraw firmowych warto otworzyć osobny rachunek, w 100% darmowe jest konto firmowe w mBanku, gdzie pomogą jeszcze założyć firmę. Życzę powodzenia w prowadzeniu biznesu i zachęcam do śledzenia mojego bloga!

Czy osoba na emeryturze może prowadzić firmę?

Tak i jest to korzystne, ponieważ nie opłaca składki emerytalnej.

Jakie składki należy opłacać podczas prowadzenia firmy na emeryturze?

Obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna, która w 2024 roku wynosi 381,78 zł (od 1 lipca 387 zł).

Działalność gospodarcza na emeryturze - jakie składki są dobrowolne?

W przypadku prowadzenia firmy na emeryturze, dobrowolne są składki emerytalna i rentowa. Składka wypadkowa jest obowiązkowa jedynie w przypadku, gdy emeryt przystąpi do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

W jaki sposób założyć firmę będąc na emeryturze?

Aby założyć firmę na emeryturze, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić w Urzędzie Gminy lub online poprzez stronę CEIDG.

Treści zawarte w serwisie Niepoddawajsie.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

8 thoughts on “Firma na emeryturze, czyli biznes prowadzony przez emeryta

  1. Dzień dobry, myślę o otworzeniu JDG ( jestem na emeryturze), czy działalnosc można otworzyć w innym województwie niż zameldowanie? ( Z powodu większej ilości Ewa. Klientów). I jeśli to duże miasto, to czy jest szansa na dofinansowanie ze srodków UE? Dziękuję

  2. Jestem od kilku lat na emeryturze, pracowałem w służbach mundurowych więc jestem młodym emerytem. Chciałbym założyć działalność jednoosobową w branży handel drewnem ( drewno zakupywałbym od leśniczego, magazynował na swojej działce ciął je, rąbał i sprzedawał klientom indywidualnym). Interesuje mnie jakie koszty ponosiłbym posiadając taką działalność, chodzi mi o koszty w ZUS, podatek dochodowy itp. Czy w moim przypadku najlepsza byłaby działalność na ryczałcie, czy inna ? Oraz czy w takim wypadku mogę stracić lub mieć pomniejszoną emeryturę? Bardzo proszę o poradę

  3. Witam obecnie jestem na tzw, świadczeniu rocznym w/z z wypracowaniem pełnej emerytury, tzw mundurówce, i chciałbym założyć własną działalność związaną z transportem pojazdów pow. 3,5t, czy i gdzie mogę starać się o dofinansowanie na zrobienie prawa jazdy i innych potrzebnych uprawnień??? Pozdrowienia z Dolnego Śląska.

  4. Witam.
    W tekście który cytuję: „Wyjątek stanowią osoby na wcześniejszej emeryturze. Jeśli dodatkowe przychody osoby na wcześniejszej emeryturze przekroczą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS, to państwo zmniejszy świadczenie emerytalne (przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2020 r. wyniosło 5371,81 zł).” – jest użyte sformułowanie – dodatkowe przychody” . Proszę o wyjaśnienie czy chodzi tu o dochód czy o przychód. Wg mojej wiedzy przychód a dochód to dwie różne kwestie. Np przychód w rozliczeniu ryczałtowym nie wykazuje dochodu wprost. Można więc uzyskiwać duży przychód nie uzyskując dużego dochodu. Dobitnym przykładem tego byłby np handel wyrobami tytoniowymi. W związku z tym, pytam co będzie brane pod uwagę w rozliczeniu jednoosobowej działalności , rozliczanej ryczałtowo? Czy w ogóle jest sens rozliczenia w formie ryczałtowej będąc wcześniejszym emerytem, czy należało by wybrać zasady ogólne, gdzie oblicza się dochód?
    Pozdrawiam.
    Pozdrawiam.

    1. Tak jak jest napisane w tekście – chodzi o przychód. W ten sposób literalnie zostało to określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, art. 104, ust. 8.

  5. Witam . Jestem na emeryturze i chciałbym otworzyć punkt przesyłek kurierskich na zasadzie franczyzy . Na ten cel chciałbym pozyskać dotacje . Jak to zrobić .
    PozdtawiamStefan
    dbsmszyg@wp.pl/

  6. Dzień dobry. Obecnie jestem na rencie inwalidzkiej z częściową niezdolnością do pracy. Rentę otrzymałem na czas nieokreślony. Chciał bym do niewielkiej renty dorobić na handlu autami. Posiadam ogrodzony plac z wodą i energią elektryczną przy głównej ruchliwej trasie. W ostatnich latach wystawiłem do sprzedania parę aut które zostały bardzo szybko sprzedane. Jestem pewny że utrzymał bym się z moim biznesem. Problem jest dla mnie nie do przeskoczenia ze względu na brak gotówki na rozruch. Gdzie mogę szukać pomocy ? Dziękuję za ewentualne zainteresowanie się moim problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *