Jak zacząć sprzedawać w Internecie w 2024 roku?

jak zacząć sprzedawać w internecie

Jak zacząć sprzedawać w Internecie, aby zbudować długoletni i trwały biznes? Zobacz jak sprzedawać w Internecie legalnie.

Handel w dobie nowoczesnych platform aukcyjnych stał się prosty, jak nigdy wcześniej. Każdy z nas ma w zasadzie nieograniczony potencjał dotarcia do szerszego grona klientów. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób zastanawia się jak zacząć sprzedawać przez Internet. W tym artykule omówimy popularne rodzaje sprzedaży internetowej, sprawdzimy koszty a także czy warto otwierać własny sklep internetowy.

Dowiedz się, jak zacząć sprzedawać w Internecie legalnie, na firmę lub bez zakładania działalności gospodarczej.

Przejdź do wybranego kroku:

    1. Jak zacząć sprzedawać w Internecie – możliwości
    2. Co sprzedawać w Internecie
    3. Jak sprzedawać w Internecie za darmo?
    4. Jak sprzedawać przez Internet legalnie?
    5. Jak zareklamować sklep internetowy?

JAK ZACZĄĆ SPRZEDAWAĆ W INTERNECIE – MOŻLIWOŚCI

Jak możesz zacząć sprzedawać w Internecie? Wiele osób myśli, że ma do wyboru tylko założenie własnego sklepu internetowego, co wiąże się niekiedy z ogromnymi kosztami. Jest jednak inaczej. Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie nie wymaga wydawania tysięcy złotych na instalację dużego sklepu. Choć jest to jedna z opcji, która zostanie tutaj omówiona.

Możliwości jakie masz, aby zacząć sprzedawać w Internecie:

  • wystawić produkty na polskich portalach aukcyjnych i platformach zakupowych,
  • skorzystać z zagranicznych portali,
  • wypróbować porównywarki cen, które posiadają własne Marketplace’y,
  • zastosować dropshipping,
  • sprzedawać poprzez media społecznościowe,
  • utworzyć szybki sklep poprzez kreator stron internetowych,
  • założyć sklep internetowy na abonament.

Portale aukcyjne – polskie i zagraniczne

Nowoczesne narzędzia marketingowe sprawiają, że każdy może rozpocząć sprzedaż internetową od ręki. Pierwszym krokiem jest jednak wybór formy. Najlepszą opcją na start wydają się sklepy internetowe prowadzone w obrębie platformy aukcyjnej, takiej jak chociażby Allegro.

Platformy aukcyjne dają nam gotowe narzędzia potrzebne do otworzenia własnego sklepu internetowego. Tak naprawdę wystarczy jedynie zastanowić się nad tym, jakie produkty chcemy sprzedawać. Kluczem do sukcesu jest oczywiście znalezienie takich produktów, które można pozyskać dużo taniej w ilości hurtowej. Wśród sprzedawców na Allegro nie brakuje importerów, którzy z pomocą innych portali aukcyjnych (np. Aliexpress) sprowadzają dużo tańsze produkty z Chin.

Platformy aukcyjne umożliwiają również dotarcie do dużej liczby klientów, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów za reklamę.

Problem pojawia się w chwili, gdy portal aukcyjny tworzy własny sklep, który konkuruje ze sklepami użytkowników. Problematyczne są również podwyżki prowizji za sprzedaż. Taka polityka skłoniła wiele osób do otwarcia własnego sklepu lub poszukania innej alternatywy.

Dropshipping

Wiele osób decyduje się również na dropshipping, czyli integrację z hurtownią. Twoim zadaniem jest wówczas prowadzenie sklepu, reklamowanie produktów i nabywanie nowych klientów. Sam proces sprzedaży i wysyłki towaru jest realizowany przez hurtownię, która fizycznie posiada towar.

Aby prowadzić sprzedaż poprzez dropshipping potrzebujesz własnego sklepu internetowego lub konta na portalu aukcyjnym. W takim przypadku najczęściej dostajesz z hurtowni plik z produktami, które wgrywasz do sklepu. Jeżeli połączenie jest poprzez API, wówczas produkty dodają się automatycznie.

Do sukcesu w drophippingu potrzeba dobrej reklamy sklepu.

Serwisy ogłoszeniowe

Kolejnym sposobem sprzedaży przez Internet są serwisy ogłoszeniowe. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób, które nie chcą kłopotać się nadawaniem paczek. Na takich serwisach zwykle wystawiamy bowiem ogłoszenia lokalne z opcją odbioru osobistego.

Przyjęło się, że w serwisach ogłoszeniowych znajdują się głównie produkty używane. Nie mniej można jak najbardziej ogłaszać się jako firma z nowymi produktami.

Niektóre serwisy ogłoszeniowe umożliwiają wystawianie produktów za darmo, co jest ważne w początkowych etapach testowania biznesu. Najwięksi gracze na rynku każą się jednak płacić za możliwość wystawiania ogłoszeń, zwłaszcza, jeśli robisz to jako firma.

Od pewnego czasu w serwisie OLX została wbudowana opcja sprzedaży poprzez platformę. Nie musisz się nawet martwić płatności, gdyż to wszystko jest po stronie OLX. Serwis współpracuje również z InPostem, więc jako sprzedawca dostajesz tylko kod, który wbijasz w Paczkomacie wysyłając paczkę.

Marketplace

Porównywarki cen jak i niektóre większe sklepy posiadają swoje marketplace. Są to platformy, za pomocą których możesz sprzedawać swoje produkty. Wśród najpopularniejszych w Polsce Marketplace można wymienić Ceneo.pl Kup Teraz.

Kreatory sklepów internetowych

W ostatnich latach pojawiło się również sporo platform umożliwiających szybkie i wygodne otwarcie sklepu internetowego. Dostawca takich usług stworzył gotowy kreator stron internetowych, a Ty jedynie dostosowujesz go wizualnie. Przypomina to poniekąd otwieranie własnego bloga.

Do najpopularniejszych kreatorów należą Wix.com oraz WebWave.

To wszystko sprawia, że handel internetowy staje się coraz popularniejszym pomysłem na własny biznes.

Sklep na abonament

Korzystanie z kreatorów stron jest korzystne dla osób, które chcą przetestować swój pomysł na biznes. Na dłuższą metę sprzedaż przez taki mechanizm może powodować poważne ograniczenia w rozwoju biznesu.

Dlatego alternatywą jest założenie sklepu na abonament, czyli działającego w modelu SaaS. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności musisz wybrać silnik sklepu internetowego.

Najpopularniejsze sklepy na abonament do RedCart i Sky-shop.

Własny sklep internetowy

Ostatni etap rozwoju to własny sklep internetowy, postawiony na swoim hostingu. Taki, w którym masz dostęp do pełnego kodu i w jego zmianie nie ogranicza Cię administracja innej firmy.

Tego typu sklep może wykonać dla Ciebie profesjonalna agencja, jak np. XZT.PL. Możesz go założyć również samodzielnie, korzystając z oprogramowania Open Source.

jak zacząć sprzedawać online
Jak zacząć sprzedawać online, to przez własny sklep internetowy. Przykładowy sklep wykonany przez Agencję XZT.PL

Sprzedaż w social mediach

Do sprzedaży swoich produktów możesz wykorzystasz również platformę do budowy sklepu na Facebooku lub Instagramie. Ponadto istnieje opcja sprzedaży poprzez filmiki live, które zyskały na popularności w 2021 roku. W ten sposób możesz udostępniać linki z produktami i opowiadać o produktach.

Przeczytaj, gdy zaczynasz sprzedawać w Internecie
Najlepsze książki o sprzedaży w Internecie
Hosting strony internetowej – jaki wybrać?
Kursy online – kursy dla osób otwierających sklep

CO SPRZEDAWAĆ W INTERNECIE?

U podstaw każdego udanego biznesu stoi dobry pomysł. W pierwszej kolejności należy zatem zastanowić się nad tym, jakie produkty sprzedawać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się działalnością ogólnobranżową, ale w pierwszej kolejności lepiej bazować na branży, którą dobrze znasz i którą się interesujesz.

Nie każdy produkt można i nie każdy warto sprzedawać w Internecie. Co najczęściej kupują Polacy przez Internet? Według raportu „E-commerce w Polsce 2022” (autorstwa Gemius), do najpopularniejszych kategorii produktów zaliczają się:

  • odzież, akcesoria i dodatki (79%),
  • obuwie (66%),
  • kosmetyki i perfumy (65%),
  • książki, płyty i filmy (57%).

Wśród polskiego społeczeństwa popularnością cieszą się również e-booki, audiobooki, webinary oraz nagrania ze szkoleń. Już 36% klientów sklepów internetowych kupuje multimedia.

Nie tylko produkty dobrze się sprzedają przez Internet. Szybko rośnie również liczba usług, które świadczone są za pośrednictwem Internetu. Wśród najpopularniejszych można wymienić szkolenia, porady terapeutyczne, warsztaty, dietetykę, projekty technologiczne czy porady prawne. Wszystko to, co może zostać wykonane zdalnie, można sprzedawać przez Internet.

jak rozpocząć sprzedaż przez internet
Sklepy z ubraniami dla kobiet to popularny biznes / źródło: Portfolio XZT.PL

W sprzedaży internetowej w szczególności istotne są towar i jego cena. Konkurencja w Internecie jest ogromna. Dla porównania, na Allegro działa ponad 100.000 sprzedawców, którzy generują prawie 100 milionów ofert. Dlatego tak ważny jest marketing oraz właściwy dobór produktów.

Według raportu Gemiusa, do najbardziej rozwijających się typów produktów oferowanych w Internecie należą żywność i suplementy diety. W 2022 roku zanotowano prawie 4-krotny wzrost zamówień na te produkty.

Czego nie możesz sprzedawać?

Istnieją produkty, co do których jest jasność, że nie będziesz ich sprzedawał. Nie z powodu braku popytu, lecz z powodu zakazu. Prawo zabrania sprzedaży alkoholu, choć jest to omijane przez sprytnych sprzedawców. Wystarczy poczytać regulaminy sklepów oraz przynajmniej raz przejść proces zakupu aby wiedzieć, że gdy się bardzo chce, to można ;)

Wykluczone ze sprzedaży w Internecie są leki, lecz mogą je sprzedawać apteki posiadające punkt stacjonarny. Nie można również sprzedawać produktów pochodzenia ludzkiego i nie chodzi tylko o nerki, lecz również np. mleko zastępcze czy włosy.

Zgodnie z prawem nie możesz oferować pisania prac naukowych (magisterskich, licencjackich czy inżynierskich). Sprzedaż broni palnej w Internecie również jest zabroniona (za wyjątkiem wiatrówek i pistoletów na kulki BB).  Ponadto w sieci nie sprzedasz biletów na koncerty czy mecz, gdy cena jest zawyżona. Serwisy, które obecnie oferują bilety, działają na prowizji w porozumieniu z organizatorem. Działalność tzw. „koników” to szara strefa.

Lista pozostałych produktów, których nie można sprzedawać w Internecie:

  • skserowane/ zeskanowane książki,
  • waluty będące w obiegu,
  • hologramy na legitymacje,
  • licencje taksówkarskie,
  • książeczki mieszkaniowe i sanepidowskie,
  • dowody rejestracyjne,
  • karty pojazdu,
  • paliwa,
  • udziały w spółkach,
  • podróbki,
  • grzyby bez atestu.

JAK SPRZEDAWAĆ W INTERNECIE ZA DARMO?

Niektórzy szukają odpowiedzi na pytanie jak sprzedawać w Internecie za darmo? Czy jeszcze się da?

Najpopularniejsze portale aukcyjne pobierają prowizję od sprzedaży. Wybór platformy aukcyjnej w dużej mierze zależy właśnie od wysokości prowizji. Można powiedzieć, że wystawiasz prawie za darmo, a płacisz dopiero wówczas, gdy sprzedasz.

W przypadku Allegro, prowizja zależy od kategorii, do której zaliczony był przedmiot. Zazwyczaj jest to ok. 6-8%. Do tego często dochodzi konieczność promowania produktów, tak, aby wyświetlały się one w pierwszej kolejności. Jest to ważne zwłaszcza na początku prowadzenia sklepu, gdy dążymy do zbudowania dostatecznie dużej liczby klientów. Opcje promowania są dostępne w różnych pakietach.

Przed założeniem sklepu internetowego na platformie aukcyjnej warto gruntownie zapoznać się z regulaminem serwisu. Sprzedawcy są zobowiązani do przestrzegania wysokich standardów obsługi klienta, a wszelkie wątpliwości bardzo często są rozstrzygane na korzyść klienta. W ten sposób platforma chce utrzymać wysoką liczbę stałych użytkowników.

Największe serwisy ogłoszeniowe znają swoją wartość i także pobierają opłaty. Z tym, że nie jest to prowizja od sprzedaży, lecz stała opłata za wystawienie ogłoszenia. W ten sposób działa OLX – lider na rynku ogłoszeń. Konkurencyjny portal Sprzedajemy.pl oferuje póki co wiele darmowych opcji, a odpłatność jest za działania dodatkowe – premium.

JAK SPRZEDAWAĆ PRZEZ INTERNET LEGALNIE

Jeśli chcesz zacząć sprzedawać w Internecie w 2024 roku, to nie możesz nie wziąć pod uwagę obowiązującego prawa i przepisów podatkowych.

Sklep internetowy a prawo

Każdy sklep internetowy wymaga opracowania kilku podstawowych dokumentów. Są to Regulamin sklepu, Polityka prywatności i Cookies. Tworzysz je nie tylko po to, aby sprostać wymaganiom, ale przede wszystkim dla swoich klientów. Kupujący musi czuć się bezpiecznie, a poprawnie skonstruowany regulamin sklepu pomaga chociażby w dokonaniu reklamacji wadliwego produktu.

Jeżeli masz w planach wdrożyć w sklepie płatności online, to konieczne będzie stworzenie powyższych dokumentów. Warto również dodać na stronie sklepu informacje o wysyłce, gdzie będą zapisy o kosztach i terminach dostawy.

Sklep www a podatki

Oprócz wskazanej dokumentacji, sprzedając w sieci, musisz liczyć się z koniecznością opłacania podatków. Będą to podatek dochodowy oraz – w zależności od rozmiarów biznesu i tego, co sprzedajesz – podatek VAT.

Jako przedsiębiorca możesz wybrać formę opodatkowania, która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Do wyboru są tzw. „zasady ogólne”. czyli podatek progresywny – im więcej zarobisz, tym więcej podatku zapłacisz. Stawki wynoszą 12% do 120 tys. zł dochodu rocznie i 32% po przekroczeniu tej kwoty. Możesz też wybrać podatek liniowy ze stałą stawką 19% lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie jest kilka stawek. Więcej o tym, jaką formę wybrać przeczytasz tutaj.

Kasa fiskalna przy sprzedaży internetowej

Chcąc rozpocząć sprzedaż przez Internet, istnieje duża szansa, że będziesz musiał zakupić kasę fiskalną. Limit obrotów wynosi 20 tysięcy złotych, więc nie trudno go przekroczyć.

Przepisy ogólne stanowią, że jeśli posiadasz sklep stacjonarny i sklep internetowy, a Twój obrót przekroczy 20 tys. zł rocznie, to musisz posiadać kasę fiskalną. Z kolei jeśli sprzedajesz tylko przez Internet, to – przynajmniej teoretycznie – nie musisz mieć kasy. W takim przypadku zapłatę za towar musiałbyś przyjmować wyłącznie na konto bankowe.

Niestety, od powyższych zasad istnieje wiele wyjątków. Jeżeli w swoim sklepie umożliwisz odbiór osobisty, klient będzie mógł zapłacić gotówką lub sprzedajesz któryś z produktów wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – musisz mieć kasę fiskalną.

Więcej informacji o legalizacji sprzedaży przez Internet znajdziesz w artykule Jak sprzedawać przez Internet legalnie?

JAK ZAREKLAMOWAĆ SKLEP INTERNETOWY

Samo otwarcie sklepu internetowego to dopiero początek przygody ze sprzedażą w Internecie. Z uwagi na mały próg wejścia, konkurencja w sieci jest ogromna. Wiele osób popełnia podstawowy błąd, otrzymując np. dotację z Urzędu Pracy na otwarcie sklepu internetowego i wydając 95% pieniędzy na zatowarowanie i zrobienie sklepu. A gdzie pieniądze na reklamę?

Pamiętaj, że aby sklep ruszył z kopyta, klienci muszą się o nim dowiedzieć. Jeżeli nie jesteś znanym infuancerem z dziesiątkami tysięcy lajków/subów, to musisz wydać naprawdę spore pieniądze w reklamę swojego sklepu. Jakie możliwości reklamy masz do wyboru?

Reklama w Google

Google Ads oraz Merchant Center to popularne reklamy w wyszukiwarce Google. Główna zasada działania jest oparta o płatność za przeklik.

W ramach reklamy w Google Ads możesz stworzyć reklamę tekstową, która pojawi się w wyszukiwarce na wybraną przez Ciebie frazę kluczową. Z kolei Merchant Center to reklamy produktów, które odsyłają do Twojego sklepu. Popatrz na poniższy przykład.

Na frazę „sorbent do węgla”, wyszukiwarka pokazuje najpierw reklamę produktową (1), następnie reklamę Google Ads (2), a dopiero potem (3) wyniki naturalne.

reklama sklepu internetowego google ads
Reklama sklepu internetowego Google

Reklama w social media

Jak sprzedawać w Internecie w 2024 roku, to koniecznie z wykorzystaniem social mediów. Na rynku jest kilka dużych portali (Facebook, Instagram, Tik-Tok, Pinterest itd.), gdzie możesz zacząć reklamować swój sklep. Nie chodzi tutaj o zwykłe, bezpłatne postowanie, co powinny być naturalne, lecz o płatną reklamę.

Płatne kampanie reklamowe w social media mogą być bardzo efektywne. Za ich pomocą możesz bardzo precyzyjnie stargetować przekaz do konkretnych osób.

Artykuły sponsorowane

Content marketing możesz prowadzić za pomocą artykułów sponsorowanych, współpracując z blogerami. Możesz też wyszukać strony i serwisy internetowe, na których odpłatnie umieścisz artykuły promujące Twoje produkty i sam sklep.

W znalezieniu miejsc w Internecie pomogą Ci serwisy typu Whitepress i Linkhouse. Dzięki takim artykułom, potencjalni klienci poznają Twoją markę oraz dowiedzą się o jej istnieniu.

Pozycjonowanie i optymalizacja

Jeśli porównamy reklamy w Google do pozycjonowania, to te pierwsze są jak sprint, a te drugie jak maraton. Działania SEO – bo tak nazywa się działania dostosowujące witrynę pod działania wyszukiwarek interentowych, pozwalają stronie być wysoko w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Nie każda branża może się reklamować – do takich branż należą adwokaci. W takim przypadku działania reklamowe muszą ograniczyć się do optymalizacji. Na efekty działań SEO trzeba czekać niekiedy kilka dni, a czasem nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od jakości strony internetowej oraz konkurencji na daną frazę.

Poniżej przykład działań optymalizacyjnych Agencji XZT.PL. Dzięki optymalizacji strony internetowej adwokatkubecka.pl, strona pojawiła się na drugim miejscu na lokalną frazę „adwokat rybnik”.

reklama sklepu internetowego optymalizacja
Optymalizacja sklepu internetowego – przykład

Niezwykle istotną kwestią jest także jakościowy opis sprzedawanych produktów. Klienci korzystający z portali aukcyjnych coraz częściej analizują zakupy, aby znaleźć produkt w pełni dostosowany do swoich potrzeb. A zatem, zadbaj o to, aby każdy produkt w Twojej ofercie był dobrze i precyzyjnie opisany. Aby poszerzyć swoją wiedzę przeczytaj 13 porad SEO – jak dodawać produkty do sklepu internetowego.

Pod działania SEO możesz również podpiąć prowadzenie bloga poradnikowego na stronie swojego sklepu. Nie tylko pokażesz się jako fachowiec, ale również sprowadzisz ruch z Google na popularne frazy kluczowe.

PODSUMOWANIE

Biznesplan sklepu internetowego musi uwzględnić wybór sposobu sprzedaży (np. konkretny portal aukcyjny), a także sposób działalności (jak obsługujesz klientów, jak wysyłasz paczki). Ostatnią kwestią jest dopięcie spraw formalnych. Sprzedaż na portalach jest możliwa bez konieczności zakładania firmy, niemniej jednak, na dłuższą metę, założenie firmy znacznie ułatwia wiele spraw.

Popularne portale aukcyjne sprawiły, że otworzenie własnego sklepu internetowego stało się niezwykle proste. Drugą stroną medalu jest wynikająca z tego konkurencja. W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo sklepów internetowych, które ugruntowały już swoją pozycję, zbierając pozytywne opinie ze strony klientów. Dlatego też, otwierając własny sklep online musisz w początkowej fazie znaleźć sposób na dotarcie do klientów i zbudowanie dużej liczby pozytywnych ocen.

tworzenie stron internetowych xybryzt

FAQ

Jak sprzedawać w Internecie bez działalności gospodarczej?

Nie musisz zakładać firmy aby sprzedawać przez Internet. Wystarczy, że wartość sprzedaży będzie mniejsza niż 50% pensji minimalnej. A to wszystko dzięki działalności nierejestrowanej, którą możesz prowadzić legalnie.

Co najłatwiej sprzedać w Internecie?

Do najpopularniejszych produktów sprzedawanych w Internecie należą: odzież, akcesoria i dodatki (79%), obuwie (66%), kosmetyki i perfumy (65%), książki, płyty i filmy (57%), multimedia (36%).

Jak zacząć sprzedawać w Internecie bez sklepu?

Najpopularniejsze sposoby sprzedaży w Internecie bez sklepu to: portale aukcyjne, Marketplace, serwisy ogłoszeniowe i social media.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

3 thoughts on “Jak zacząć sprzedawać w Internecie w 2024 roku?

  1. Coraz więcej ludzi korzysta z wyszukiwarki BING więc warto się na niej też pojawiać i mieć dodaną stronę do jej narzędzi dla twórców stron. Obecnie google powoli traci ilość ludzi chętnych a bing zyskuje przez liczne lepsze posunięcia jak wbudowany chat w wyszukiwarkę gpt, rewards itp.

    Dodatkowo sprzedaż w Internecie najlepiej szukać tego co nie ma za wiele, popularne kategorie mają bardzo silne konkrecje a więc coraz mnisze marże.

  2. Dropshipping to doskonały start w biznesie. Sam osobiście 3 lata temu tak zaczynałem i teraz prowadzę duży sklep, który swoje podstawy opierał na dropie. Musisz do tematu podejść na poważnie i dobrze zweryfikować rynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *