Jak ominąć Polski Ład? 11 sposobów jak nie stracić na Polskim Ładzie

Jak ominąć Polski Ład

Jak ominąć Polski Ład w 2022 roku? Sprawdź 11 sposobów jak nie stracić na Polskim Ładzie i uniknąć składki zdrowotnej.

Wielu przedsiębiorców szuka sposobów jak nie stracić na Polskim Ładzie. Po artykule Polski Ład dla przedsiębiorców – 31 pytań i odpowiedzi pojawiło się wiele zapytań jak uniknąć niekorzystnych przepisów Polskiego Ładu. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najlepsze propozycje specjalistów i dodaliśmy swoje „5 groszy”.

Osoby szukające odpowiedzi na pytania: jak ominąć Polski Ład, jak uniknąć składki zdrowotnej, znajdą tutaj zestawienie najlepszych sposobów na uniknięcie Polskiego Ładu w 2022 roku.

UWAGA! W Polskim Ładzie nastąpiły zmiany. Zapoznasz się z nimi w artykule Polski Ład 2.0 – 10 zmian w Polskim Ładzie.

Przejdź do wybranego sposobu na Polski Ład:

 1. Wykup samochodu z leasingu bez podatku
 2. 330 zł oszczędności na składce zdrowotnej
 3. Rezygnacja z podatku liniowego
 4. Dla zarabiających powyżej 1 mln zł na JDG
 5. Jak uniknąć Polskiego Ładu w spółce z o.o.?
 6. Jak obniżyć podatek dochodowy do 5%?
 7. Prosta Spółka Akcyjna a Polski Ład
 8. Karta podatkowa z najniższym zdrowotnym
 9. Co zamiast karty podatkowej?
 10. Estoński CIT jako sposób na Polski Ład
 11. Firma w Czechach jako odpowiedź na Polski Ład?

WYKUP SAMOCHODU Z LEASINGU BEZ PODATKU

Polski Ład wykup samochodu z leasingu
Polski Ład – sposób na wykup samochodu z leasingu

Do tej pory prowadząc JDG, mogłeś wykupić samochód wzięty w leasing na firmę, a następnie po 6 m-cach sprzedać go bez podatku. Polski Ład wprowadził zmianę, która polega na tym, że nie będzie można będzie już sprzedaż samochodu bez podatku.

Wprowadzone przepisy przejściowe pozwalają na to, aby wykupić taki samochód przed zakończeniem 2021 roku i sprzedać go po 6 miesiącach.

Rozwiązanie

Dziennik Gazeta Prawna przytoczył słowa prawnika z kancelarii Staniek&Partners, który podał przykład darowizny jako sposobu na ominięcie tego prawa. Przekazać pojazd w darowiźnie bliskiej osobie, a ta będzie mogła sprzedać auto bez podatku już po upływie pół roku:

Znowelizowane przepisy ustawy o PIT mówią wyraźnie o przychodach z odpłatnego zbycia składników majątku, a nie jakiegokolwiek zbycia majątku. Potwierdza zatem, że możliwe będzie rozwiązanie, w którym przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu, a następnie obdarowuje nim np. swoją córkę, która następnie sprzeda auto bez PIT po upływie pół roku (zgodnie z zasadą ogólną).

Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępnych (matka, ojciec, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Dlatego w takim przypadku darowizna będzie zwolniona z podatku.

330 ZŁ OSZCZĘDNOŚCI NA SKŁADCE ZDROWOTNEJ

Polski Ład oszczędność na składce zdrowotnej
Polski Ład – sposób na oszczędność 330 zł na składce zdrowotnej

Na mocy przepisów Polskiego Ładu od 2022 roku nie będzie możliwe odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Strefa Biznesu podała jednak rozwiązanie, dzięki temu w portfelu przedsiębiorcy może zostać prawie 330 złotych.

Rozwiązanie

Jednym z rozwiązań na oszczędność w zakresie składki zdrowotnej jest wcześniejsze opłacenie składek ZUS za grudzień 2021 roku. Odliczenie składki zdrowotnej za grudzień będzie możliwe, gdy opłacisz składkę za grudzień jeszcze w grudniu.

Dzięki temu będziesz mieć możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotną za grudzień jeszcze na starych zasadach.

Jak zdobyć pieniądze od państwa:
1. Doposażenie stanowiska pracy – do 77 tys. zł
2. Dofinansowanie z ZUS – do 140 tys. zł
3. Dofinansowanie dla firm – 39 programów do wyboru

REZYGNACJA Z PODATKU LINIOWEGO

Polski Ład - rezygnacja z podatku liniowego
Polski Ład – rezygnacja z podatku liniowego

Po zmianach w Polskim Ładzie podatek liniowy będzie jedną z najbardziej niekorzystnych form opodatkowania. Nowy podatek 4,9% na składkę zdrowotną, którego nie będzie można odliczyć od podatku, brak ulgi dla klasy średniej, brak innych ulg dedykowanych zasadom ogólnym. Wiele małych firm aby nie stracić będzie zmuszonych zmienić formę opodatkowania na inną.

Rozwiązanie

Jedną z opcji jest przejście na ryczałt lub zasady ogólne.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie posiadał kilka nowych stawek:

 • 8.5% dla korepetytorów,
 • 12% dla programistów i innych zawodów IT,
 • 14% dla zawodów medycznych, architektów oraz inżynierów.

Dodatkowo składka zdrowotna będzie posiadała 3 progi uzależnione od przychodu.

Przychód rocznie
(suma faktur netto)
Stawka składki zdrowotnej Składka zdrowotna miesięcznie
do 60.000 zł 60% przeciętnego wynagrodzenia 305,56 zł
do 300.000 zł 100% przeciętnego wynagrodzenia 509,27 zł
powyżej 300.000 zł 180% przeciętnego wynagrodzenia 916,68 zł

Są to wartości przybliżone. Ostateczne kwoty będą zależeć od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za ostatni kwartał. Za III kwartał wyniosło 5657,30 zł. Aktualne można sprawdzić tutaj.

UWAGA! W przypadku współpracy z dotychczasowym pracodawcą, z ryczałtu możesz skorzystać dopiero po 2 latach. Tego przepisu nie stosuje się w przypadku pracy dla innego podmiotu.

Ryczałt będzie korzystny dla osób, które nie mają dużych kosztów. W przypadku małej marży i wysokich kosztów prowadzenia działalności, lepszym wyborem będzie skala podatkowa. W przypadku skali jest ulga dla klasy średniej, z której możesz skorzystać. Ulga dla klasy średniej będzie to wyrównanie utraty przez podatnika odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Kwota ulgi dla klasy średniej zmniejszy kwotę do opodatkowania.

Ulga obejmie tylko dwie kategorie przychodów:

 • umowy o pracę,
 • działalność gospodarcza opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa).

Obowiązuje wyłącznie te osoby, które zmieszczą się w widełkach zarobkowych od 68.411,99 zł do 133,692,01 zł przychodów brutto rocznie.

DLA ZARABIAJĄCYCH POWYŻEJ 1 MLN ZŁ NA JDG

Polski Ład - wysokie dochody jdg
Polski Ład – wysokie dochody JDG

Przedsiębiorcy zarabiający powyżej miliona złotych rocznie, którzy prowadzą firmę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej mogą stracić przez Polski Ład setki tysięcy złotych.

Rozwiązanie 1

Wszystko wskazuje na to, że do łask wrócą spółki komandytowe. Głównym plusem działalności w ramach spółki komandytowej jest to, że wspólnicy nie muszą opłacać składki zdrowotnej na takich zasadach jak osoby prowadzące JDG. Składa będzie obliczana nie od dochodu, a od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (9%).

Kolejne plusy spółki komandytowej to 19% podatku dochodowego i brak daniny solidarnościowej, czyli podatku 4% powyżej zysku wynoszącego milion złotych.

Nie mniej co podkreśla Sławomir Mentzen, aby uzyskać korzyści należy być komplementariuszem (nie komandytariuszem). Wówczas dywidenda jest opodatkowana na 19%, nie ma składki solidarnościowej a składka zdrowotna jest bardzo niska. Jeśli ktoś jest na liniówce, np. adwokat na JDG lub inny fachowiec na spółce jawnej, lepiej przejść na spółkę komandytową.

Rozwiązanie 2

Inny sposób optymalizacji danin i podatków to spółka komandytowo-akcyjna. Plusy takiej spółki to niski CIT 9%, zmniejszenie PIT dzięki CIT-owi estońskiemu, brak oskładkowania i brak daniny solidarnościowej.

SPÓŁKA Z O.O. – JAK UNIKNĄĆ POLSKIEGO ŁADU?

Polski Ład - jak uniknąć w spółce z o.o.
Polski Ład – jak uniknąć w spółce z o.o.

Członek zarządu spółki z o.o., który zarabia 240 tys. zł rocznie (20 tys. zł miesięcznie), przez 9% składkę zdrowotną straci ok. 20 tys. zł. Składka zdrowotna obejmie także wypłaty dla prokurentów.

Rozwiązanie 1

Justyna Broniecka z zustoniemus.pl podała ciekawe rozwiązanie na ominięcie 9% składki zdrowotnej dla członków zarządu. Jeśli członkami zarządu są wspólnicy, to zamiast wynagrodzenia dla zarządu można do umowy spółki dopisać wynagrodzenie dla wspólników za wykonywane prace na rzecz spółki.

Wypłata wynagrodzenia z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie stanowi podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to rozwiązanie niepopularne z prostego powodu – każda zmiana wysokości wynagrodzenia wymagałby zmiany umowy spółki i zgłoszeniem zmiany do KRS.

Rozwiązanie 2

Zamiast pensji członka zarządu korzystniejsza będzie również dywidenda. Wypłata pieniędzy w ten sposób jest nieoskładkowana i nisko opodatkowana.

Rozwiązanie 3

Kolejnym sposobem jest otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej na ryczałcie i świadczenie usług spółce. Usługą może być pośrednictwo w interesach (nawiązywanie i utrzymywanie relacji z kontrahentami) opodatkowane w ryczałcie na 8.5%. W takim przypadku spółka płaci jedynie CIT 9%.

Wielu doradców zapomina wspomnieć w tym przypadku o składkach społecznych na ZUS, które w przypadku JDG są obowiązkowe. Dojdzie także dodatkowe wynagrodzenie dla biura rachunkowego. Dlatego to rozwiązanie jest dla osób, które zarabiają ponad 15-20 tys. zł miesięcznie i opłacenie ZUS-u na ryczałcie będzie i tak korzystniejsze od 9% składki zdrowotnej i 12% podatku PIT w przypadku pensji członka zarządu.

Rozwiązanie 4

Ostatnią opcją jest skorzystanie z nieoskładkowanych umów, np. z umowy o dzieło lub z umowy dzierżawy. Trzeba jednak pamiętać, że od 2023 roku mają wejść w życie przepisy o ukrytej dywidendzie. Ukryta dywidenda ma zakończyć proceder wypłacania zysków ze spółki za pośrednictwem podmiotów powiązanych, np. wspólników.

Ustawa mówi o tym, kiedy mamy do czynienia z tzw. ukrytą dywidendą:

 • w przypadku gdy wysokość kosztów od podmiotów powiązanych uzależniona jest od osiągnięcia zysku przez spółkę,
  LUB
 • firma takich kosztów mogłaby nie ponosić (mogąc np. skorzystać z oferty innych firm po niższej cenie),
  LUB
 • koszty ponoszone są z tytułu prawa do korzystania z aktywów, które stanowiły własność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika – np. wynajem części nieruchomości na biuro.

UWAGA! 25 października 2022 w Dzienniku Ustaw (poz. 2180) opublikowany została ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wśród poprawek znalazło się uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie.

JAK ZMNIEJSZYĆ PODATEK DOCHODOWY DO 5%

Polski Ład - IP BOX
Polski Ład – IP BOX

Jeżeli do tej pory nie badałeś możliwości uszczuplenia podatku dochodowego do 5%, to może to jest ten moment? Tak niski podatek dochodowy może zniwelować składkę zdrowotną.

Rozwiązanie

Przedsiębiorcy, którzy potrafią udowodnić działalność badawczo – rozwojową, mogą przejść na 5% IP BOX. Warunkiem jest prowadzenie działalności bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego.

W trakcie roku podatkowego płacisz zaliczki na podatek według stawki ogólnej (9% lub 19 % – podatnicy CIT, 12%/32% -skala podatkowa albo 19% – liniówka). W zeznaniu rocznym deklarujesz wysokość dochodu z kwalifikowanego IP wyodrębnionego z ogólnego dochodu osiągniętego w ciągu roku podatkowego. Następnie do kwalifikowanego dochodu z IP stosujesz 5% stawkę podatku zamiast stawki ogólnej.

UWAGA! IP BOX nie stosuje się do ryczałtu.

IP BOX po Polskim Ładzie stanie się jeszcze bardziej korzystny. Będzie można łączyć IP BOX z ulgą badawczo-rozwojową. Pozostanie na IP BOX czy przejście na ryczałt, zależy od kosztów. Im większe koszty, tym bardziej opłacalny IP BOX.

Minusem przejścia na IP BOX jest stopień skomplikowania i niepewność, gdyż zależy od decyzji urzędników.

PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA A POLSKI ŁAD

Polski Ład - Prosta Spółka Akcyjna
Polski Ład – Prosta Spółka Akcyjna

Firmy z wysoko wyspecjalizowanych branż szukają opcji na złagodzenie skutków zmian zawartych w Polskim Ładzie.

Rozwiązanie

Jednym ze sposobów uniknięcia składki zdrowotnej może być wykorzystanie modelu Prostej Spółki Akcyjnej (PSA).

Kapitał potrzebny do założenia PSA to zaledwie złotówka, a akcje można również rozdysponować za świadczenie usług lub know how. Akcje nie posiadają wartości nominalnej. Założenie Prostej Spółki Akcyjnej jest bardzo proste i może odbyć się poprzez system S24. Rozliczenie z fiskusem w PSA następuje w sposób liniowy (stawki 19 proc. lub 9 proc.) bez innych opłat.

Warto dodać, że PSA może korzystać z dostępnych ulg podatkowych, w tym z ulgi IP BOX.

KARTA PODATKOWA Z NAJNIŻSZYM ZDROWOTNYM

Polski Ład - jak zostać na karcie podatkowej
Polski Ład – jak zostać na karcie podatkowej

Karta podatkowa jest likwidowana i od 2022 roku nie będzie można wybrać tej formy opodatkowania. Tymczasem ma ona najniższą składkę zdrowotną, bo tylko 9% od minimalnego wynagrodzenia (ok. 270 zł). Rząd zapisał w ustawie furtkę, dzięki której osoby na karcie podatkowej przed 2022 r. będą mogli nadal z niej korzystać.

Przepisy mówią jednak, że formę opodatkowania na dany rok można zmienić do 20 lutego, a mamy końcówkę roku.

Rozwiązanie

Jeżeli nosisz się z zamiarem otwarcia JDG, wówczas nie ma przeszkód aby otworzyć firmę w listopadzie lub grudniu i wybrać kartę podatkową.

Rzeczpospolita pisze też o rozwiązaniu dla osób, które prowadzą już JDG np. na podatku liniowym. W takim przypadku musiałyby zamknąć działalność gospodarczą i założyć nową, jeszcze przed końcem roku. Podczas zakładania nowej działalności należy wybrać kartę podatkową. Wówczas w przyszłym roku będzie można z niej korzystać.

Warto jednak wiedzieć, że takie podejście może okazać się ryzykowne:

Skarbówka zgadzała się wcześniej, że ten, kto zamyka w trakcie roku „starą” firmę i otwiera nową, może zmienić sposób opodatkowania. Potwierdzenie tego (interpretację nr 0112-KDIL3-1.4011.116. 2019.2.IM) uzyskał przedsiębiorca, który chciałby zamknąć biznes rozliczany podatkiem liniowym i otworzyć nowy, by przejść na PIT według skali. Skarbówka zastrzegła, że odpowiedź dotyczy sposobu zastosowania prawa podatkowego. Nie rozstrzyga natomiast faktycznych przyczyn likwidacji i ponownego zarejestrowania biznesu – a co za tym idzie – tego, czy nowa firma nie będzie w rzeczywistości kontynuacją poprzedniej.

Karta podatkowa nie jest również przeznaczona dla każdego. Zawiera ściśle określony katalog działalności, które mogą podlegać pod kartę podatkową. Są to np. rzemieślnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, taksówkarze.

CO ZAMIAST KARTY PODATKOWEJ

Polski Ład - co zamiast karty podatkowej
Polski Ład – co zamiast karty podatkowej

Polski Ład wykreślił spośród działalności objętych Kartą Podatkową lekarzy, dentystów, felczerów, techników dentystycznych, pielęgniarki, położne i lekarzy weterynarii pracujących na kontraktach.

Osoby wykonujące te zawody, które teraz są na karcie podatkowej i pracują na kontraktach, muszą podjąć decyzję zmiany formy opodatkowania. Jeśli jej nie złożą, wówczas z automatu przejdą na zasady ogólne.

Rozwiązanie

Przedstawiciele w/w zawodów, jeżeli nie mają dużych kosztów, mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ustawodawca wprowadził specjalną stawkę ryczałtu 14%. Medycy zapłacą więc 14% podatku zamiast 15% / 17% jak do tej pory.

Jak pisze Gazeta Prawna – konieczność wyboru nowej formy opodatkowania dotyczy tylko medyków na kontraktach.

Medycy, którzy prowadzą indywidualne praktyki i adresują swoje usługi bezpośrednio do pacjentów (nie zawierają kontraktów z przychodnią lub szpitalem), jeżeli obecnie rozliczają się kartą podatkową, będą mogli nadal stosować tę formę opodatkowania.

ESTOŃSKI CIT JAKO SPOSÓB NA POLSKI ŁAD

Polski Ład - Estoński CIT
Polski Ład – Estoński CIT

Co w sytuacji, jeśli dopuszczamy zmianę formy prawnej i mamy w roku dochody rzędu 250 tys. zł, natomiast koszty są niewielkie – zwykle ok. 1000 zł miesięcznie? Jaką formę prawną warto wtedy wybrać?

Rozwiązanie

Ekspert z kancelarii Oniszczuk & Associates proponuje wówczas większą zmianę:

– W takim przypadku warto rozważyć estoński CIT, którego warunki zostaną złagodzone, uproszczone i rozszerzone, a także założenie spółki z o.o. lub spółki komandytowej. Wtedy wybieramy rozliczanie się według jednej z dostępnych stawek, czyli 20,25 lub 30 proc. Założenie spółki ma dodatkową przewagę, bo chroni prywatny majątek przed wierzycielami.

Estoński CIT to forma podatku dochodowego od osób prawnych. Do największych zalet należy możliwość nie płacenia podatku CIT tak długo, jak zysk pozostaje w firmie i jest przeznaczany na inwestycje w rozwój biznesu. Gdy decydujesz się na wypłatę zysków akcjonariuszom lub udziałowcom, wtedy pojawia się konieczność płacenia CIT.

Kolejny plus estońskiego CIT-u to redukowanie PIT-u od wypłat o 90% zapłaconego przez spółkę CIT-u.

Warto wiedzieć, że estoński CIT może być trudno do wprowadzenia dla wszystkich zainteresowanych. Wszystko przez to, że trzeba spełniać określone warunki. Do najtrudniejszych należy zatrudnianie na pełnych etatach co najmniej trzech osób, które nie są udziałowcami lub akcjonariuszami. Dla niektórych właścicieli JDG i spółek może być trudne do spełnienia.

FIRMA W CZECHACH / UK JAKO ODPOWIEDŹ NA POLSKI ŁAD?

Polski Ład - firma za granicą
Polski Ład – firma za granicą

Duże zmiany podatkowe spowodowane Polskim Ładem zmotywowały przedsiębiorców do zastanowienia się, czy warto otworzyć spółkę w jednym z państw mających łagodniejsze przepisy.

Sprawa z przeniesieniem firmy do innego państwa jest od lat brana na tapetę przez fiskusa i ZUS. Przepisy przejścia za granicę są coraz bardziej uszczelnianie. Jeżeli chcesz mieszkać w Polsce i działać legalne, to powinieneś płacić podatki w Polsce.

Rozwiązanie

Wynajęcie domu w Czechach i nawet zamieszkiwanie tam przez 200 dni w roku nie zmieni Twojej rezydencji. Jeśli masz rodzinę w Polsce, tutaj wysyłasz pieniądze i tutaj inwestujesz, to centrum Twoich interesów życiowych i gospodarczych jest w Polsce.

Rezydencja jest określana zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania i zasadą jest, że podatnik musiałby spędzić co najmniej 183 dni za granicą Polski, a także posiadać w tym państwie centrum interesów osobistych, np. rodzinę. Mówiąc wprost, rozwiązaniem jest emigracja ekonomiczna.

Sprawdź oferty dla Twojej firmy
1. Konto firmowe za 0 zł – Konto BizNest w Nest Banku
2. Nest Bank Kredyt dla firmy – do 450 tys. zł kredytu
3. Telefony firmowe w PLAY – od 43 zł brutto

PODSUMOWANIE

Jak widzisz, sposoby na ominięcie Polskie Ładu są różne: mniej lub bardziej opłacalne, mniej lub bardziej czasochłonne, mniej lub bardziej skomplikowane. Jeżeli znalazłeś inny sposób na uniknięcie Polskiego Ładu – napisz w komentarzu.

Nie każdy musi stracić na Polskim Ładzie. Osoby, które do tej pory po macoszemu traktowały optymalizację podatkową, mogą zrobić teraz research. Czasami zmiana formy opodatkowania – pomimo składki zdrowotnej, pozwoli im zmniejszyć koszty w firmie.

Najważniejsze jest rozeznać się w temacie, wziąć kalkulator i dokonać obliczeń. W tym pomoże Ci biuro rachunkowe (w ograniczonym zakresie) jak i doradcy podatkowi. Nie postępuj pochopnie i pod wpływem emocji, ale spiesz się, ponieważ od 1 stycznia wejdzie w życie nowy, Polski Ład.

Treści zawarte w serwisie są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autorów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że sam podejmujesz decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
[Total: 5 Average: 4.8]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

5 thoughts on “Jak ominąć Polski Ład? 11 sposobów jak nie stracić na Polskim Ładzie

 1. W przypadku spółek z mniejszymi dochodami jest jeszcze jedno rozwiązanie – część pieniędzy można wypłacać w formie działalności nierejestrowanej, tzn. do 1400 zł mc z samym podatkiem 17% (oszczędność 126 zł miesięcznie na samej składce). Nie jest to dużo w przypadku zaangażowanego jednego podmiotu, ale dla kliku… to już może być coś xD

  Generalnie wygląda na to, że przy dochodach 120k+ rocznie na osobę najlepiej rozwiazanie pani Justyny a potem dywidenda, przy niższych dochodach jakaś forma kombinacji uchwała zarządu + działalność nierejestrowana + umowy o dzieło. Uchwała zarządu na niską kwotę ma ten sens, że daje ubezpieczenie zdrowotne przy okazji, za niską cenę, nierejestrowana to te te ~1500 zł podatku rocznie zaoszczędzone (w sam raz na wakacje), na dziele reszta.

 2. Najgorzej z ominięciem tego syfu mają bardzo dobrze zarabiający. Zamiask skupić się na pracy trzeba się nieźle pogimnastykować. Dzięki za artykuł i porady!

  1. Składka zdrowotna zawsze jest płacona osobno, bo przecież jak zrobisz sobie coś na emeryturze to musisz iść do lekarza, a jak w czasie prowadzenia firmy to też xDD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *