18 książek o prowadzeniu firmy, które musisz przeczytać

książki o prowadzeniu firmy

Przed założeniem firmy warto zdobyć wiedzę, która pomoże w prowadzeniu działalności. Książki o prowadzeniu firmy to lista 18 pozycji „must have”.

Czerpanie z dorobku przedsiębiorców, którym się powiodło i którzy zechcieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami to najlepsze, co można zrobić. Najlepiej jest spotkać się „twarzą w twarz” i porozmawiać. Gdy jest to niemożliwe warto sięgnąć po książki – te ponadczasowe, które zdobyły tytuł kultowych, albo te najnowsze i pokazujące nowy punkt widzenia.

W szkole ani na studiach takich lektur nie ma, dlatego wiedzę na tematy biznesowe warto pogłębiać samemu. 18 książek to sporo, ale jeśli temat interesujący to i czytanie jest przyjemnością! :)

Jak wybrać dobrą książkę o biznesie

Gdy przeczytam jakąś książkę robię z nią jedną z dwóch czynności: odsprzedaję lub odstawiam na półkę. Na mojej półce są wyłącznie te pozycje, które uznałem za ponadczasowe. Wiem, że mogę je z czystym sumieniem polecić każdemu zainteresowanemu danym tematem (czytam przede wszystkim książki praktyczne i historyczne).

Trudno jest kupić książkę, która idealnie trafi w Twoje gusta i zapotrzebowanie. Czasami po przeczytaniu opisu i opinii czytelników myślałem, że będzie to kolejny tytuł na mojej półce a działo się inaczej. Jednym z najlepszych sposobów jest kierowanie się autorem. Jeśli autor książki jest praktykiem, tzn. opisuje własne doświadczenia, to taka książka na 80% będzie pomocna.

Jak czytać książki o prowadzeniu firmy

Z każdej książki o prowadzeniu firmy warto wyciągnąć to, co najlepsze. W trakcie czytania! Praktyka szkolna nauczyła mnie „połykania” książek, życie nauczyło delektować się nimi. Potrafię przeczytać jakiś wers i następnie rozmyślać o nim, przekładać pomysł autora na mój przykład, wymyślać nowy. Lubię, gdy tekst jest inspiracją, muzą i natchnieniem. Książka jest tyle warta, ile z niej „wyniesiesz”, dlatego poza rozmyślaniem polecam jeden ze sposobów aktywnego czytania:

  • Stosowanie zakładek. Aby przemyślenia nie uleciały, wystarczy kawałek papieru na którym napiszesz zagadnienie i włożysz w stronę.
  • Notowanie przemyśleń. Jak wyżej, z tym że zamiast zakładek stosujesz osobny notatnik. Nr strony – przemyślenie.
  • Spisywanie cytatów i złotych myśli. Niekiedy czytamy coś, co aż chce się gdzieś utrwalić. W tym celu warto na komputerze lub smarfonie odpalić notatnik i zapisywać co cenniejsze zdania. Jeśli prowadzisz blog to takie notatki mogą być dobrym preludium do napisania ciekawego artykułu.

Lista książek

Książki o prowadzeniu firmy podzieliłem na pięć kategorii:

  1. Przepisy skarbowe i księgowe
  2. Pomysł na biznes
  3. Marketing małej firmy
  4. Organizacja pracy
  5. Rozwój osobisty

Większość tych książek przeczytałem, więc wiem co piszę polecając je Tobie. Napisałem, że są to książki dla „przyszłych biznesmenów”, ale jeśli prowadzisz firmę i nie czytałeś ich, to tym bardziej polecam! Jeśli chciałbyś którąś zakupić, to wystarczy że klikniesz w przycisk „zobacz w księgarni” i zostaniesz przeniesiony do Ceneo, gdzie będziesz mógł wybrać księgarnię z najlepszą ceną.

Przepisy skarbowe i księgowe

„W życiu pewne są dwie rzeczy – śmierć i podatki.” W Internecie znajdziesz książki o tym, jak zadbać o swoje zdrowie co może (ale nie musi) przyczynić się do wydłużenia życia. Natomiast tutaj znajdziesz książki, które pomogą Ci zrozumieć zasady działania na linii państwo – firma. A gdy już je zrozumiesz, to łatwiej Ci będzie podjąć odpowiednie kroki.

Oprócz podanych poniżej książek polecam również zajrzeć do artykułu jak otworzyć firmę krok po kroku, w którym prowadzę dosłownie za rękę przez cały gąszcz przepisów.

Księga małej firmy w praktyce – Maciej Blajer, Teresa Warska

Księgowość małej firmy w praktyceKsięga przychodów i rozchodów
Kup w księgarni

Przeczytałeś książkę o teorii rachunkowości, ukończyłeś kurs, świetnie wiesz, jak wygląda Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów… ale w sumie jak zacząć księgować w programie komputerowym? Niniejsza pozycja uzupełnia lukę na rynku wydawniczym i ograniczając teorię do minimum pokazuje, jak w praktyce księgować, korzystając z nowoczesnego programu Systim.

W książce zachowano jedynie tyle teorii, ile potrzebne jest do rozpoczęcia pracy księgowej.

Biznes w kraju dziadów – Kamil Cebulski

biznes w kraju dziadówCzyli jak zabezpieczyć firmę i własny majątek przed pazernością urzędników.
Kup w księgarni

W krajach wysokorozwiniętych typu Wielka Brytania jak i w państwach 3 świata jak Tajlandia, urzędnik państwowy pomaga przedsiębiorcom. A na pewno nie przeszkadza. Polska jest w tym wypadku ewenementem, dlatego warto poznać sposoby ochrony własnego kapitału. Autorem książki jest człowiek prowadzący biznes w Polsce i w Wielkiej Brytanii, publicysta i mentor przedsiębiorców.

Gdyby nie prawdziwe historie ludzi, które autor umieścił w książce, można by pomyśleć że to pozycja z gatunku science-fiction.  To, co robi skarbówka z ludźmi chcącymi uczciwie (naprawdę uczciwie) zarobić na swoje życie woła o pomstę. Na szczęście obok mrożących krew w żyłach historiach są podane sposoby rozwiązania, a właściwie zapobiegnięcia tym sytuacjom. Książkę czyta się jednym tchem, ale dla swojego dobra warto robić notatki i wcielać w życie zawarte tam porady.

Prawo w e-biznesie – Barbara Mierosławska

prawo w biznesieWszystko, co musisz wiedzieć, żeby prowadzić e-biznes i spać spokojnie.
Kup w księgarni

Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. To niesłychane, jak wiele ludzi zakłada firmy bez podstawowej wiedzy prawnej. Prowadzi to do ponoszenia niepotrzebnych kosztów, takich jak kary, mandaty czy wydatki na prawnika.

Książka ma ponad 260 stron. Zdziwionym przypominam, że żyjemy w Polsce :) Jest to jedna z tych pozycji, która powinna być włożona pomiędzy Pismo Święte i encyklopedię. Autorami są zawodowi prawnicy, a więc osoby znające z autopsji problemy swoich klientów.

Niech nie zmyli Cię przedrostek „e” przed słowem biznes. W dzisiejszych czasach 99% stacjonarnych biznesów można prowadzić w sieci lub traktować sieć jako medium reklamowe. To wystarczy, aby podpaść pod paragraf. Z książki dowiesz się jak wybrać optymalną formę prawną działalności w Internecie, opodatkowanie, jak stworzyć prawidłowy regulamin sprzedaży, chronić dane osobowe klientów i ich prawa,  zwalczać nieuczciwą konkurencję i wiele innych.

Jak kraść? Podręcznik złodzieja – Kazimierz Turaliński

jak kraść Zobacz w księgarni

 

Uspokajam – przewrotny tytuł książki to zabieg marketingowy :) Książka traktuje o tym, jak obronić się przed złodziejami. No, chyba że ktoś ma zamiar zostać politykiem albo otworzyć bank lub założyć ogólnopolską stację telewizyjną. Wówczas może z niej czerpać inspirację do niecnych planów, czego oczywiście nie polecam :)

Jest to najdroższa książka z podanych w tym artykule. Co nie powinno dziwić, ponieważ o tego typu sprawach nie dowiadujemy się z gazet ani ze szkoły. Autor jest ekspertem ds. bezpieczeństwa gospodarczego, pomagał rozwiązywać problemy najbogatszych Polaków i największych spółek giełdowych.

Ta książka to „must read” dla osób prowadzących firmę i chcących inwestować. Przekonasz się, jak łatwo uniknąć płacenia podatków, jak niskim nakładem konstruować pozornie wiarygodne, międzynarodowe holdingi spółek kapitałowych z centralą w rajach podatkowych, nie dać się przechytrzyć kontrahentowi i  ochronić swój prywatny majątek.

Pomysł na biznes

Jeśli posiadasz pomysł na biznes, to następnym krokiem jest zbadanie jak możesz na nim zarobić. Udowodnienie sobie, czy pomysł wypali zanim wydamy pieniądze na „zatowarowanie”. W tym miejscu mógłbym podsunąć Ci trzy pierwsze lepsze książki o pisaniu biznesplanu, ale nie zrobię tego. Byłoby to po pierwsze pójście na łatwiznę, a po drugie odkrywanie Ameryki w XXI wieku, gdy świat myśli o podbiciu Marsa :)

Łap zatem nową Trylogię, która z powodzeniem zastępuje biznesplan i idzie o krok naprzód. Nie zastąpi go jedynie w wypadku, gdy starasz się o:

Powyższe instytucje z reguły wymagają biznesplanów. Oprócz poniższych pozycji książkowych polecam również artykuł jak oszacować przyszłą sprzedaż, w którym opisuję 3 proste metody na zbadanie wielkości utargów przed otwarciem firmy.

Podręcznik startupu – Steve Blank, Bob Dorf

podręcznik startupuBudowa wielkiej firmy krok po kroku
Kup w księgarni

Tytuł jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie starają się o dotacje. Autor udowadnia, że z zerem na koncie możesz zbadać rynek i znaleźć klientów na Twój produkt. A mając opracowane te dwie sprawy, będziesz mógł postarać się o pieniądze od prywatnych inwestorów jak i spróbować rozwijać firmę samemu małymi kroczkami.

Autorzy są znani w świecie przedsiębiorczości. Blank to innowator biznesu i bloger, z kolei Dorf to przedsiębiorca, który pierwszą firmę założył w wieku 22 lat. Podręcznik został podzielony na cztery części. W pierwszej poznasz katalog czternastu zasad Customer Development, którymi powinny kierować się startupy.

W drugiej części przeczytasz o procesie przełożenia wizji założycielskiej na szablon modelu biznesowego, a następnie na szereg hipotez, które zweryfikujesz dzięki klientom. Części trzecia jest opisem programu testów pozwalających zorientować się, jaka jest potencjalna rentowność Twojej firmy. Ostatnia część to listy kontrolne, pomocne przy sprawdzaniu postępów na kolejnych etapach związanych z realizacją procesu Customer Development.

Pisząc prosto, książka opisuje jak wprowadzać na rynek nowe produkty i usługi tak, aby były zorientowane na rozwiązywanie faktycznych problemów klientów. Pieczołowicie są opisane kolejne kroki budowy firmy – niezależnie od rynku, rodzaju produktu i kanału dystrybucji.

Tworzenie modeli biznesowych – A.Osterwalder, Yves Pigneur

tworzenie modeli biznesowychPodręcznik wizjonera
Kup w księgarni

Z amerykańskimi książkami był zawsze ten problem, że nie były przystosowane do naszego, polskiego rynku. Tymczasem ta książka to efekt pracy 470 menedżerów z 45 krajów! Bez obaw, z biegiem lat w zglobalizowanym świecie biznesu pewne rozwiązania można już bez obaw powielać.

Wiele osób pyta „czy mój biznes się powiedzie”. Teoretycznie każdy pomysł ma 50% szans na powodzenie. Ta książka pokazuje, jak metodycznie poszukiwać nowych pomysłów, opracowywać je i wcielać w życie, a także przekuwać w dochodowe projekty.

Dzięki niej nauczysz się „rysować” swój model biznesu i modelować go tak, aby poprawiać wyniki. Autorzy są przedsiębiorcami i szkoleniowcami biznesu w najlepszych szkołach w USA. Co najważniejsze, postawili oni na innowacyjność przy samym pisaniu książki, dlatego czytając ją ma się wrażenie uczestnictwa w warsztacie szkoleniowym.

Metoda Lean Startup – Eric Ries

metoda lean startupWykorzystaj innowacyjne narzędzi i stwórz firmę, która zdobędzie rynek
Kup w księgarni

„Gdybym przeczytał tę książkę parę lat temu, przed otwarciem mojej pierwszej firmy to dzisiaj byłbym w innym miejscu.” Takie myśli będą Ci chodzić po głowie czytając tę książkę, jeśli masz na swoim koncie porażki biznesowe. Ale to nic, trzeba żyć teraźniejszością i budować swoją przyszłość, a w tym pomoże z pewnością niniejsza pozycja.

Autor jest przedsiębiorcą, prelegentem wydarzeń biznesowych, blogerem i doradcą startupów. W swojej książce opisuje na przykładach znanych przedsiębiorców moment startu biznesu. Wskazuje przyczyny zwycięstw i porażek, uczy jak zamienić „pomysł na biznes” w dochodowy i trwały efekt końcowy.

Marketing małej firmy

O marketingu zostało napisanych tyle książek, że na ten temat można by zrobić spokojnie 3-4 artykuły. Poniżej masz 4 pozycje, mistrzowie w swojej kategorii i stosunkowo młode publikacje. Jest książka o social mediach, o sprzedaży, o grywalizacji i ostatni krzyk mody – „growth hacking”.

W market[r]ingu – Gary Vaynerchuk

w marketringuJak nie zginąć w świecie mediów społecznościowych.
Kup w księgarni

Jeśli zastanawiasz się jak pisać angażujące posty w mediach społecznościowych, to w tej książce znajdziesz gotową receptę. Wystarczy dopasować ją do swojej branży i testować.

Z tym autorem zetknąłem się dawno temu i od początku zyskał moją sympatię. Pochodzi z białoruskiej rodziny imigrantów, którzy przybyli do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Jest przedsiębiorcą i praktykiem mediów społecznościowych, dzięki nim zyskał sławę w USA.

W swojej najnowszej książce uczy, w jaki sposób należy podchodzić do social media aby osiągnąć zamierzone efekty. A efektem mogą być zyski jak i nowi fani marki. W książce rozróżnia podejście do wielu mediów i wskazuje jak należy się w nich zachowywać, aby zaskarbić sympatię użytkowników. Książka przydatna dla każdego, kto prowadzi konto społecznościowe w Internecie.

Growth Hacker Marketing – Ryan Holiday

growth hacker książkaO przyszłości PR, marketingu i reklamy
Kup w księgarni

Co jakiś czas w świecie marketingu pojawia się nowa idea, nowa filozofia. Growth hacking jest właśnie takim nowym podejściem do tematu marketingu. Najprościej rzecz ujmując, growth hacking opiera się na wyrzuceniu wszystkich podręczników z teorią marketingu i zajęciu się tylko tymi narzędziami, które działają, a więc przekonują klientów do zakupu produktu, usługi.

Autor jest strategiem medialnym, autorem wielu głośnych kampanii reklamowych, przez wiele lat pracował jako dyrektor ds. marketingu. W swojej książce krytykuje drogie i nieskuteczne metody reklamy. Namawia do stosowania narzędzi, technik i strategii, które sprawdzają się najlepiej. Pokazuje jak analizować dane, eksperymentować i wciąż szukać nowych rozwiązań. Książka pozwoli Ci zbudować machinę, która wypromuje Twoje produkty i usługi.

Grywalizacja – Paweł Tkaczyk

grywalizacja książkaJak zastosować reguły gier w działaniach marketingowych
Kup w formie e-booka

Rywalizacja jest tym, co od wieków podniecało ludzi. Rywalizacja z kimś lub ze samym sobą, ponieważ obie cechują się pokonywaniem barier i adrenaliną. Dlaczego by nie przełożyć rywalizacji na płaszczyznę marketingu w firmie?

Grywalizacja jest nowoczesnym sposobem na wykorzystanie programu lojalnościowego, zarówno wśród klientów jak i pracowników. Książka będzie dla Ciebie źródłem inspiracji do budowania kreatywnych kampanii i lojalności klientów. Autor jest cenionym doradcą biznesu i przedsiębiorcą w branży marketingu. W tej pozycji stawia na innowacyjność, prosty i ciekawy język poparty przykładami z życia.

Gen sprzedawcy – Robert Zych

gen sprzedawcyJak obudzić w sobie wrodzone umiejętności handlowe.
Kup w księgarni

Nie każdy rodzi się bogaty w dobra materialne, ale każdy rodzi się z umiejętnościami sprzedażowymi. Z wiekiem, przy współudziale otoczenia i rodziny mogą się one albo rozwinąć, albo skurczyć. Ta książka jest przede wszystkim dla tych, którzy myślą, że nie potrafią sprzedawać. Lub boją się tego, czyli nie lubią handlować.

Autor na podstawie modelu AIDA bardzo szczegółowo wyjaśnia, jak prowadzić aktywną i skuteczną sprzedaż. Z książki dowiesz się jak radzić sobie z trudnym klientem, odmową, negocjacjami ceny a przede wszystkim, jak dostosować sposób sprzedaży do swojego charakteru. Autor książki jest byłym handlowcem z dużym doświadczeniem, trenerem z zakresu sprzedaży a także przedsiębiorcą. Co ważne, książka zawiera porady dostosowane dla polskiego odbiorcy.

Organizacja pracy

Żyjemy w bardzo aktywnym świecie, wszystko dzieje się szybko, zewsząd dociera do nas wiele różnych sygnałów w tym samym czasie. Bez dobrego zorganizowania pracy trudno skupić się na jednej rzeczy. Jeśli nie potrafimy dobrze zarządzać własną pracą, to tym bardziej trudno nam będzie zarządzać zespołem.

Getting Things Done – David Allen

getting things doneSztuka bezstresowej efektywności
Kup w księgarni

Stres jest nieodłączną częścią życia. O ile jego pojawienie się w czasie, gdy robisz coś pierwszy raz jest naturalne, tak ciągły stres jest chorobą XXI wieku. Autor pokazuje jak zaplanować swoje czynności tak, aby nie były powodem zmartwień i stresów.

Autor jest światowej klasy autorytetem w dziedzinie efektywności, biznesmenem i wykładowcą. W książce opisuje autorski system GTD, który pomaga ułożyć projekty biznesowe tak, aby czas nie był Twoim wrogiem a obowiązki nie były przytłaczające.

Po pierwsze: złam wszelkie zasady – M.Buckhingam, C.Coffman

złam wszelkie zasadyCo najwięksi na świecie menedżerowie robią inaczej.
Zobacz w księgarni

Elastyczność to słowo klucz. Ile razy zdarzyło Ci się poprosić sprzedawcę o coś niestandardowego i  zostałeś potraktowany indywidualnie? Firmy z reguły mają swoje schematy działania i bardzo trudno jest od nich odejść. Podobnie jest w prowadzeniu firmy – są powszechne schematy, które stosuje większość osób. Okazuje się, że to zgubna droga.

Autorzy – badacze Instytutu Gallupa, na podstawie 20-letnich badań empirycznych wysunęli wnioski, że cechą łączącą najlepszych menedżerów jest elastyczność, przekraczanie granic i łamanie utartych zasad. Książka proponuje model zarządzania, który pozwoli na wprowadzenie decydujących o sukcesie zmian, zwiększenie kreatywności pracowników i zadowolenia klientów oraz osiągnięcie lepszych zysków.

Zjedz tę żabę – Brian Tracy

zjedz tę żabę21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania.
Kup w księgarni

Wzbranianie się przed wykonaniem najważniejszego zadania jest powszechną, negatywną cechą. Którą najczęściej ukrywamy przed samym sobą. Autor książki – zaliczany do najlepszych mówców zawodowych na świecie, utożsamia „najważniejszą czynność dnia” z żabą, która siedzi na biurku i wpatruje się w Ciebie. Proponuje rozpoczęcie pracy od zjedzenia żaby, co zaowocuje większym zadowoleniem i lepszymi efektami.

Zastosowanie wybranych metod podanych w książce poprawi wydajność i wzmocni pozycję w pracy. Wiele z podanych pomysłów można też zastosować w życiu prywatnym.

Rozwój osobisty

Nieodłączny element układanki o nazwie „przedsiębiorca”. Każdy człowiek powinien się rozwijać i dążyć do ideału. Poniżej książki, które powinny na stałe zagościć na Twojej półce a do których będziesz wracał przez całą karierę.

Inteligencja emocjonalna – Daniel Goleman

inteligencja emocjonalnaSukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, ale również od umiejętności kierowania emocjami.
Kup w księgarni

Zadziwiającym jest fakt, ilu zdolnych uczniów zostało szarymi pracownikami, a ilu „bumelantów” zostało wynalazcami i właścicielami wielkich firm. Ta książka na nowo definiuje słowo „zdolny” i pokazuje, jak pracować nad inteligencją emocjonalną.

Autorem tego bestsellera jest amerykański psycholog i wykładowca wielu znanych uczelni w USA. Książka jest znakomitą pozycją dla Polaków, którym wpaja się w szkole posłuszeństwo i nakazuje uczyć się jednakowo ciężko wszystkich przedmiotów. W każdym wieku można zmienić swoje nawyki i zacząć pracę nad inteligencją emocjonalną, która być może jest powodem braku osiągania spektakularnych sukcesów.

Psychologia szefa – J.Gut, W.Haman

psychologia szefaJak motywować podwładnych i uczyć ich odpowiedzialności.
Kup w księgarni

Książka znalazła się w TOP20 książek, które ukształtowały polskich liderów. Napisana przez polskich specjalistów z dziedziny biznesu i psychologii, dostosowana do polskich warunków i polskiej mentalności.

Książka jest polecana dla młodych liderów na początku kariery zawodowej. Autorzy upraszczają wiele trudnych sytuacji i pokazują jak stosować sprawdzone algorytmy zachowań.

Guru kultu…ry – Michał Wawrzyniak

guru kulturyCzyli pokonaj 6 etapów, aby wzmocnić charyzmę, zgromadzić własnych apostołów, przyciągnąć wiernych wyznawców i zbudować unikalny biznes.
Kup w księgarni

Jeśli jesteś człowiekiem realizującym swoje pomysły, ale cierpisz na „lęk przed promowaniem tego co robisz”, to ta książka jest dla Ciebie. Autor pokazuje, jak wyjść poza strefę komfortu i nie bać się mówić o swoich planach. Jak dzielić się z innymi swoimi sukcesami i opiniami, aby przyciągnąć uwagę i być z siebie dumnym.

Autor jest doradcą biznesowym, potrafiącym wskrzeszać umarłe biznesy. Jego książka pokaże Ci drogę do stworzenia całkowicie indywidualnego, dopasowanego do Ciebie miejsca w życiu. Uczy, jak połączyć to miejsce z biznesem, tworząc silną markę dookoła siebie i swoich idei.

Sukces w relacjach międzyludzkich – Alex W. Barszczewski

Sukces w relacjach międzyludzkichKlucz do zadowolenia w życiu i powodzenia w biznesie
Kup w  księgarni

Książka, którą polecam zawsze i każdemu. Autorem jest Polak, który jako dwudziestolatek mieszkał w piwnicy w Austrii i z trudem utrzymywał się ze sprzedaży gazet, a który dzisiaj zarabia pieniądze robiąc to co lubi i pracuje tyle, ile naprawdę chce. Autor udowadnia, że jeśli poprawisz relacje osobiste, masz większe szanse na sukces w biznesie i szczęśliwe życie. Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego!

Autor mieszkając wiele lat za granicą dostrzegł ubogie kontakty społeczne wśród Polaków. Młode pokolenie ma niebywałą okazję, aby z pasją kreować swoje życie. Wszak praca jest tylko po to, aby dawać nam sposobność do realizacji marzeń!

Nie zatrzymuj się na książkach


Podsumowując chciałbym przekazać Ci jedną, bardzo ważną radę: tylko praktykując zdobytą w książkach wiedzę osiągniesz to, co zamierzasz. Wierzę, że książki o prowadzeniu firmy pomogą Ci wypracować najlepsze nastawienie do biznesu. Życzę Ci, aby Twoja firma przynosiła wiele radości i pieniędzy, dzięki którym zmienisz nie tylko swoje życie ale i życie innych ludzi. Wszak wszystko co zarobisz należy do Ciebie, ale nic z tego nie zabierzesz do grobu.

Oceń artykuł
[Total: 9 Average: 4.6]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

13 thoughts on “18 książek o prowadzeniu firmy, które musisz przeczytać

  1. Wartościowa lista.
    Dla osób, które mają mało czasu na rozwój biznesu polecam 48-godzinną dobę Macieja Wieczorka oraz inne książki biznesowe z jego wydawnictwa, jak np. 138.

  2. A na mnie ostatnio zarobiła wrażenie ta książka „Nawyk sukcesu naucz się myśleć jak wielcy przedsiebiorcy” [link]

  3. „Ta książka jest przede wszystkim dla tych, którzy myślą, że nie potrafią sprzedawać. Lub boją się tego, czyli nie lubią handlować.”

    Od kiedy lęk przed podjęciem się danego działania jest równoznaczny z „nie lubieniem” go?

  4. Dziękuję bardzo za tę listę. Szukałem takiego kompendium wiedzy biznesowej w jednym miejscu. Za kilkanaście miesięcy startuję z działalnością i chcę dać firmie oraz moim pracownikom poczucie bezpieczeństwa. Wiadomo , że nie przed wszystkim da rade się uchronić, ale lepsze to niż nic. Po przyswojeniu tych tytułów napewno będę w innym miejscu niż jestem dziś. Gdybyś miał jeszcze jakieś ciekawe tytuły , które niosą pożyteczny przekaz – napisz na mój adres e-mail. Pozdrawiam.

  5. a ktora z tych ksiazek jest konkretnie o pozycjonowaniu,budowaniu przewagi konkurencyjnej,korzysciach dla klientow??…oferta…to jest najwazniejsze,a reszte zrobi marketing szeptany….

    1. W kwestii pozycjonowania strony, longtaili, ogarnięcia strony jak najbardziej polecam książkę praktyka Mateusza Jagiełły – Złote zasady marketingu online!!!

  6. czasami takie książki mogą zadziałać depresyjnie – jemu się udało, mi znowu nie… :P
    A tak poważnie, to żadna szkoła tyle nie nauczy co książka od osoby z doświadczeniem i znającej podstawowe błędy przy prowadzeniu biznesu.

    1. Każdy kiedyś popełnił błędy, bo nie popełnia ich tylko ten co nic nie robi. Problem polega na tym, że tzw. „ludzi sukcesu” gdy piszą książkę, to rzadko kiedy opisują własne porażki. Ale zdarzają się wyjątki :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *