Firma dla niepełnosprawnego – możliwości, ulgi, dotacje, pomysły

firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnych wiąże się z dofinansowaniami i ulgami. Zobacz, jak osoba niepełnosprawna może założyć firmę.

Założenie własnej działalności gospodarczej to dobry pomysł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Współczesna technologia umożliwia wykonywanie niektórych zawodów całkowicie zdalnie, co jest najlepszą opcją dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na szereg udogodnień, dzięki którym założenie i prowadzenie własnej firmy będzie dużo prostsze. W tym artykule przeczytasz o najważniejszych formach wsparcia firm prowadzonych przez osoby niepełnosprawne.

Osoba niepełnosprawna – osoba, która dysponuje odpowiednim certyfikatem wydanym przez właściwy organ lub osoba, która nie posiada takiego certyfikatu, ale doświadcza pewnego stopnia utrudnienia w wykonywaniu podstawowych czynności odpowiednich dla swojego wieku.
Przejdź do wybranego tematu:

  1. Środki na założenie działalności dla osoby niepełnosprawnej
  2. Jak osoba niepełnosprawna może założyć firmę
  3. Firma prowadzona przez niepełnosprawnego – wsparcie finansowe
  4. Pomysły na firmę dla osoby niepełnosprawnej
  5. Harmonogram zakładania firmy przez osobę niepełnosprawną

ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Firma dla niepełnosprawnego może otrzymać dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotacja z PFRON nie jest jednak jedynym źródłem pieniędzy na założenie firmy przez osobę niepełnosprawną.

1. Pieniądze na otwarcie firmy dla niepełnosprawnego z PFRON

Dofinansowanie z PFRON na otwarcie firmy wynosi równowartość 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Biorąc pieniądze na otwarcie firmy, osoba niepełnosprawna jest zobowiązana się do prowadzenia działalności gospodarczej, rolniczej lub członkostwa w spółdzielni socjalnej nieprzerwanie przez okres przynajmniej 12 miesięcy.

W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna zakładająca firmę zadeklaruje się do prowadzenia działalności nieprzerwanie przez przynajmniej 24 miesiące, wówczas kwota dotacji z PFRON może być wyższa i wynieść 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Warunki otrzymania dotacji z PFRON

Aby uzyskać dotację na otwarcie firmy, osoba niepełnosprawna musi być zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub szukająca zatrudnienia. Ponadto, nie taka osoba nie może korzystać wcześniej z innych środków publicznych na założenie firmy.

Dotacja jest niezwrotna w przypadku dotrzymania warunków umowy. Zatem jeśli niepełnosprawny otworzy firmę, otrzyma wsparcie i będzie prowadził działalność przez określony czas, nie będzie musiał zwracać pieniędzy z PFRON.

2. Firma dla niepełnosprawnego – pieniądze na otwarcie firmy z Funduszu Pracy

Środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej osoba niepełnosprawna może zdobyć także z Funduszu Pracy. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Dotacja jest bezzwrotna, o ile firma będzie nieprzerwanie działać przez okres przynajmniej 12 miesięcy.

3. Środki na otwarcie firmy z EFS

Kolejnym sposobem na zdobycie środków na założenie i rozwój firmy jest wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Osoby poniżej 30 roku życia mogą otrzymać dotację w programie Wiedza Edukacja Rozwój. Z kolei osoby niepełnosprawne powyżej 30 lat mogą otrzymać bezzwrotną dotację i zwrotną pożyczkę w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych realizowanych w każdym województwie.

4. Kredyt lub pożyczka na otwarcie firmy

Jak każdy, także i osoba niepełnosprawna może starać się o kredyt na otwarcie firmy. Jeśli chcesz otrzymać kredyt przed założeniem działalności, możesz skorzystać z oferty BGŻ BNP Paribas, który oferuje kredyt na rozpoczęcie działalności jeszcze przed otwarciem firmy: link.

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Założenie firmy przez niepełnosprawnego nie różni się od zakładania firmy przez ludzi pełnosprawnych. Procedury są takie same.

Możesz założyć firmę stacjonarnie w Urzędzie Gmin. Urzędy są wyposażone w windy, dlatego nie powinno być problemu z dotarciem. Możesz również otworzyć firmę przez Internet. Krok po kroku jak to zrobić przeczytasz tutaj.

Mowa oczywiście o jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku chęci założenia spółki z o.o. zobacz ten artykuł, a w razie zainteresowania spółdzielnią socjalną (na którą także są pieniądze publiczne) sprawdź ten wpis.

FIRMA PROWADZONA PRZEZ NIEPEŁNOSPRAWNEGO – WSPARCIE FINANSOWE

Gdy już będziesz prowadzić firmę, jako osoba niepełnosprawna możesz liczyć także na kilka innych programów oraz dotacji. Instytucje państwowe posiadają fundusze, z których można skorzystać już w trakcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Do najważniejszych form takiego wsparcia zaliczyć można dofinansowanie odsetek do kredytów na kontynuację działalności, jak również refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Firma dla niepełnosprawnego ma również możliwość starania się o wzięcie udziału w darmowych szkoleniach, które pozwalają poszerzać kompetencji związane z prowadzeniem własnej działalności. Poniżej najważniejsze formy wsparcia dla firm prowadzonych przez osoby niepełnosprawne.

1. Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne

Jednym z ważniejszych udogodnień, na jakie może liczyć firma dla niepełnosprawnego jest refundacja składek na ubezpieczenie zdrowotne. Refundacja ta jest przyznawana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja obejmuje obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Kwota refundacji wynosi:

 • 100% w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
 • 60% w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
 • 30% w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Warunkiem otrzymania refundacji jest opłacenie składek najpóźniej w dniu złożenia wniosku. Zobowiązanie firmy wobec PFRON nie może przekraczać 100 zł.

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne sprawia, że osoby niepełnosprawne mogą liczyć na znacznie korzystniejsze warunki do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

2. Dofinansowania odsetek od kredytów na kontynuację działalności

W ramach tej formy wsparcia firma prowadzona przez osobę niepełnosprawną może uzyskać dofinansowanie maksymalnie do 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności gospodarczej.

Na takie dofinansowanie mogą liczyć firmy spełniające dwa warunki:

 1. przedsiębiorca nie korzystał z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej (lub pożyczka ta została całkowicie spłacona lub umorzona),
 2. osoba niepełnosprawna nie otrzymała bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub prowadziła ją przez okres co najmniej 24 miesięcy od momentu otrzymania takich środków.

3. Inne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych prowadzących firmę

Możemy także wyróżnić pozafinansowe formy wsparcia, które pozostają do dyspozycji osób niepełnosprawnych.

Powiatowe Urzędy Pracy często organizują spotkania, które mają aktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne i ułatwić im podjęcie odpowiedniej działalności.

Z kolei na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości można znaleźć darmowe szkolenia online adresowane do osób, które chcą założyć własną firmę. Za sprawą tej platformy osoby niepełnosprawne mogą także liczyć na bezpłatne doradztwo w wielu kwestiach związanych z formalnościami towarzyszącymi początkującym przedsiębiorcom.

8 POMYSŁÓW NA FIRMĘ DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Firma dla niepełnosprawnego powinna skupiać się na działalności, którą w zdecydowanej większości można wykonywać zdalnie lub w miejscu zamieszkania. Jest to szczególnie istotne z perspektywy osób, u których niepełnosprawność ruchowa jest szczególnie zaawansowana i znacznie utrudnia codzienne przemieszczenie się.

Rzecz jasna są osoby niepełnosprawne, które są bardziej mobilne i aktywne niż pełnosprawne. W takim przypadku możliwości są praktycznie nieograniczone.

Poniżej przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów, które mogą zainspirować osobę niepełnosprawną do założenia własnej działalności gospodarczej.

1. Programista

Bardzo dobrze opłacanym zawodem jest programista. Osoba, która dobrze zna wybrany język programowania może liczyć na wiele ofert pracy. Osoba niepełnosprawna może również założyć firmę, aby nawiązać współpracę w modelu B2B lub przyjmować zlecenia od wielu firm.

Co ważne, zawód programisty można wykonywać całkowicie zdalnie. Pod tą grupę podciągnąć możemy również inne formy pracy związanej z przestrzenią Internetu, jak chociażby pozycjonowanie stron www.

2. Grafik

Osoby kreatywne, dobrze radzące sobie z rysunkiem, mogą przejść szkolenie z obsługi programów graficznych. Dobry grafik może liczyć na wiele różnorodnych zleceń, począwszy od zaprojektowania logo firmy, poprzez kompleksową wizualizację marki, aż po obróbkę fotografii oraz grafik, które zostaną wykorzystane na stronie internetowej.

To kolejny zawód, który można świadczyć w sposób całkowicie zdalny. Grafik również może związać się z inną firmą w modelu współpracy B2B lub też świadczyć swoje usługi wielu różnym zleceniodawcom.

3. Tłumacz

Biegła znajomość języków obcych to ogromny atut w kontekście kompetencji zawodowych, także w przypadku osób niepełnosprawnych. Osoba niepełnosprawna, która w stopniu biegłym włada językiem obcym (najlepiej innym niż język angielski) może założyć działalność gospodarczą związaną z tłumaczeniem dokumentów.

Doświadczony tłumacz bywa również pośrednikiem w rozmowach i negocjacjach z zagranicznymi kontrahentami.

4. Social Media Menadżer

Współczesne firmy muszą zatroszczyć się o swoją widoczność w przestrzeni Internetu. Bardzo istotną częścią komunikacji pomiędzy firmą a klientem są profile na popularnych portalach społecznościowych, takich jak chociażby Facebook czy Instagram.

Wiele osób, zwłaszcza starszego pokolenia, nie ma jednak wiedzy na temat tego, w jaki sposób należy prowadzić social media. Z tego właśnie względu coraz popularniejszym zawodem jest social media menager. Taka osoba odpowiada za tworzenie oraz prowadzenie profili wielu różnych firm.

5. Copywriter lub redaktor

Jeśli dysponujesz lekkim piórem i potrafisz szybko i sprawnie tworzyć jakościowe teksty, możesz założyć firmę, która zaoferuje klientom copywriting, czyli tworzenie tekstów. Są one wykorzystywane przede wszystkim w procesie pozycjonowania strony internetowej.

Z kolei redaktor skupia się na dostarczaniu bieżących treści na stronę internetową. Aktualnie oba te zawody są ze sobą bardzo pokrewne. Firma dla niepełnosprawnego zajmująca się tworzeniem treści to bardzo popularny pomysł.

6. Usługi kosmetologiczne

Korzystną propozycją zwłaszcza dla pań są usługi kosmetologiczne. Pomysł ten jest szczególnie korzystny dla osób niepełnosprawnych mieszkających w domu jednorodzinnym, w którym można wygospodarować osobną część na cel prowadzenia działalności gospodarczej.

Niemniej jednak, prostsze zabiegi, jak chociażby: manicure i pedicure, malowanie włosów czy korekcja brwi można z powodzeniem przeprowadzać także w mieszkaniu, o ile pokój zostanie odpowiednio przystosowany do tego celu.

7. Fizjoterapia

Osoby niewidome są bardzo często doskonałymi masażystami. To ze względu na dobrze wyostrzone pozostałe zmysły, w tym dotyk. Założenie firmy wykonującej masaże lub zabiegi fizjoterapii może być dobrym pomysłem dla osób niepełnosprawnych.

8. Sklep internetowy

Osoba niepełnosprawna może się również pokusić o rozpoczęcie działalności w świecie e-commerce. Prowadzenie sklepu internetowego w dobie XXI wieku nie wymaga od właściciela takiej działalności częstego wychodzenia z domu. Bardzo popularny jest bowiem model dropshippingu, w którym właściciel sklepu skupia się jedynie na pozyskaniu klientów, podczas gdy za realizację zamówień odpowiada hurtownia, z którą zintegrowany jest sklep internetowy.

W przypadku tradycyjnej formy działalności osoba niepełnosprawna może skorzystać z wygodnych usług kurierskich – każdego dnia kurier może przyjeżdżać pod wskazany adres w celu odebrania nadanych paczek. Dlatego też, sklep internetowy to coraz chętniej wybierany pomysł na firmę dla osób niepełnosprawnych.

Co ciekawe, w większości Urzędów Pracy można dostać dotację na otwarcie sklepu internetowego.

HARMONOGRAM ZAŁOŻENIA FIRMY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Osoba niepełnosprawna, która chce założyć firmę, może skorzystać z kilku istotnych kroków i wskazówek:

1. Zdobądź wiedzę i przygotuj się

Zbierz jak najwięcej informacji na temat zakładania i prowadzenia własnego biznesu. Przeprowadź badania rynkowe, dowiedz się o konkurencji, zidentyfikuj swoje mocne strony i umiejętności, które możesz wykorzystać w swojej działalności.

2. Wybierz odpowiednią formę prawno-organizacyjną

Zastanów się, która forma prawno-organizacyjna najlepiej odpowiada twoim potrzebom i celom biznesowym. Przeczytaj artykuły podlinkowane w tym tekście, aby dokonać właściwego wyboru.

3. Znajdź wsparcie finansowe

Zapoznaj się z dostępnymi programami wsparcia finansowego dla osób niepełnosprawnych, które zostały wymienione powyżej. Takie jak dotacje, ulgi podatkowe czy preferencyjne warunki finansowania. Przygotuj biznesplan, który pokaże potencjalnym inwestorom, jak zamierzasz prowadzić swoją firmę i osiągnąć sukces.

4. Skorzystaj z poradnictwa biznesowego

Przeczytaj artykuły na portalu niepoddawajsie.pl, które pomogą Ci w opracowaniu strategii biznesowej, marketingowej i finansowej. Będziesz w stanie uniknąć potencjalnych pułapek.

5. Otwórz firmę

Sfinalizuj procedurę otwarcia firmy w wybranej formie prawnej. Otwórz tanie konto firmowe w wybranym banku, sprawdzając ranking kont firmowych.

6. Dostosuj miejsce pracy do swoich potrzeb

Upewnij się, że miejsce, w którym zamierzasz prowadzić swoją firmę, jest odpowiednio dostosowane do Twojej niepełnosprawności.

7. Buduj sieć kontaktów

Nawiąż kontakty z innymi przedsiębiorcami, organizacjami biznesowymi i instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych. Wymieniaj doświadczenia, uczestnicz w szkoleniach i warsztatach, poszukaj mentorów, którzy mogą Cię wesprzeć i podzielić się swoją wiedzą.

8. Zareklamuj swoją firmę

Nie zapomnij poinformować wszystkich znajomych o tym, że otworzyłeś firmę. W tym celu zadbaj o konto na portalach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Tiktok.

Warto również założyć wizytówkę w Google, w czym pomoże Ci nasz bezpłatny poradnik Jak w 9 krokach założyć wizytówkę w Google.

Aby pozyskać więcej klientów, możesz założyć stronę internetową dla swojej firmy.

9. Nie zrażaj się trudnościami

Pamiętaj, że każdy biznes ma swoje wyzwania. Nie zrażaj się trudnościami, ale bądź gotowy do ciężkiej pracy, elastyczności i adaptacji. Wszystko wymaga czasu i wysiłku, ale z determinacją możesz osiągnąć sukces.

Ważne jest również, abyś nie bał się prosić o pomoc i szukać wsparcia. Istnieje wiele organizacji, fundacji i instytucji, które specjalizują się w wspieraniu przedsiębiorczości osób niepełnosprawnych. Nie wahaj się skorzystać z ich usług i zasobów, które mogą znacząco ułatwić Ci rozpoczęcie i rozwój własnej firmy.

PODSUMOWANIE

Osoba niepełnosprawna ma szerokie możliwości założenia firmy, wybierając spośród różnych form takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ważne jest, aby przestrzegać ogólnych wymogów i procedur obowiązujących przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej, co umożliwia pełne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w świecie przedsiębiorczości.

Osoby niepełnosprawne mają również dostęp do różnorodnych form wsparcia, które mają na celu zwiększenie ich szans na osiągnięcie sukcesu w biznesie. Dotacje, ulgi podatkowe, preferencyjne warunki finansowania, poradnictwo biznesowe, specjalistyczne szkolenia oraz pomoc w dostosowaniu miejsca pracy do indywidualnych potrzeb są dostępne dla przedsiębiorców niepełnosprawnych.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

1 thoughts on “Firma dla niepełnosprawnego – możliwości, ulgi, dotacje, pomysły

 1. Załozyłem firmę 10 lat temu i nie żałuje. Co prawda straciłem rentę ale zarabiam 10 razy więcej. Dużo osób niepełnosprawnych boi się zaryzykować- nie ma czego!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *