Jak napisać CV aby zdobyć pracę?

Jak napisać cv

Jak napisać CV aby zdobyć pracę? Jest na to sprawdzony w praktyce sposób. Nie pisz CV jak 90% ludzi. Zmień strategię i zobacz jak pisać CV.


CV ma sprzedać Ciebie, a dokładniej Twoje umiejętności, wiedzę i charakter. Zadaniem curriculum vitae jest przekonać czytającego, że warto Cię poznać i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać CV żeby zdobyć pracę? Zmienić strategię tak, aby CV stało się żywe, ciekawe i intrygujące. Zobacz, jak napisać dobre CV.

Jak pisać CV wg 90% ludzi? Kartka A4, imię i nazwisko, wypunktowane szkoły, doświadczenie zawodowe i zainteresowania. Jeśli zmienisz CV na żywe, ciekawe i intrygujące, to nie trafi do każdego. I bardzo dobrze! CV ma trafić tam, gdzie chciałbyś pracować. Skuteczność CV na poziomie 52% to bardzo dużo. Zwłaszcza, jeśli bagaż doświadczeń nie jest imponujący.

Jak napisać CV, aby wygrało w przedbiegach?

Znajdziesz tutaj praktyczne i w bardzo prosty sposób opisane zasady pisania CV. Zobacz najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu życiorysu i listu motywacyjnego. Sprawdź, jak je poprawić. Twoim celem jest otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Zdjęcie w cv

Pierwsza zasada dobrego zdjęcia w cv – nie umieszczaj fotografii z legitymacji ani z dowodu osobistego. Wyjątek stanowi aplikacja na stanowisko sprzątaczki. W każdym innym wypadku życiorys z takim zdjęciem trafi na kupkę „nijakie”, skąd do kosza na śmieci tylko jeden rzut.

Zdjęcie jest pierwszym elementem cv, na który pada wzrok pracodawcy. Choćby nie wiem jaki porządny był, najpierw popatrzy na Twoją podobiznę. To nie tekst, lecz grafika w pierwszej kolejności przyciąga ludzkie oko. Jakość zdjęcia powinna być najlepsza. Zgłoś się do najlepszego znanego Ci fotografa. Najlepsze CV musi mieć najlepsze zdjęcie.

Dla jasności – nie musisz umieszczać w cv swojej twarzy! Może to być inna grafika, która w jakiś sposób przedstawi Ciebie. Ja zamiast zdjęcia wkleiłem podobiznę żuka, nawiązując do swojego nazwiska. Tylko, że ja startowałem na stanowisko związane z marketingiem, gdzie takie specyficzne zaciekawienie jest mile widziane. Wyobrażasz sobie minę szefa zakładu blacharskiego, gdybym wysłał mu cv z żukiem? W przypadku mechanika możesz dodać do życiorysu zdjęcie, na którym na przykład naprawiasz auto.

Jeszcze ważna kwestia a’propos zdjęcia. A właściwie jego braku. Brak zdjęcia od kandydata płci męskiej nie przekreśla go. Co najwyżej trafi na wspomnianą kupkę „nijakie”. Natomiast jeśli kobieta nie umieszcza swojej podobizny w cv, daje jasny znak, że ma niską samoocenę. W każdym razie, od razu ląduje w koszu na śmieci. W erze photoshopa i makeupów, nawet grycanki wyglądają ładnie. Dlatego wstawianie brzydkiego zdjęcia, albo w ogóle nie wstawianie, jest wyłącznie oznaką lenistwa.

Czytałeś książkę Macieja Dutko pt. Efekt tygrysa? Książka jest o tym, jak stworzyć markę osobistą i w jaki sposób ją promować. Jeśli głowisz się nad tym, jak napisać CV, to polecam Ci zacząć wcielać w życie zasady w niej opisane. Zwłaszcza, jeśli jesteś na początku kariery zawodowej lub jeśli zmieniasz branżę.

2. Twoja historia, czyli jak napisać CV aby było zaciekawiło pracodawcę

Każdy produkt ma swoją historię. Coś, co wyróżnia go z tłumu. Stwórz swoją historię i opowiedz ją w swoim cv. Na początku ustal, jakie cechy są oczekiwane na stanowisku, na które aplikujesz i zastanów się, jakim jesteś człowiekiem. Odpowiedz sobie, czy jesteś kreatywny czy skrupulatny, samodzielny czy pracujący w grupie, mówca czy pisarz, ścisłowiec czy humanista, odpowiedzialny czy lekkoduch?

Zastanów się, co jest w Tobie ciekawego i w jaki sposób dochodzisz do sukcesów. Ciężką pracą? To pokaż, jak wspinałeś się po szczeblach kariery. A może jesteś charyzmatyczny i przekonujący? To pokaż w CV, że potrafisz zjednać sobie ludzi.

Twoja historia musi być spójna. Jeśli masz poczucie humoru, to nie pisz językiem urzędowym. Jeśli jesteś skrupulatny to opisz dokładnie swoje dokonania. Inne wartości będą cenione na stanowisko pracownika biurowego, a inne na pracownika studia tatuażu. Pamiętaj o tym przy pisaniu CV.

3. Jak w CV pisać o wykształceniu

Najpierw napisz o ostatniej ukończonej szkole albo kursie. Jeśli uczyłeś się dobrze, to podaj swoją średnią ocen albo ocenę z przedmiotu, który interesuje pracodawcę. Jeśli w szkole zajmowałeś się pogłębianiem relacji towarzyskich zamiast nauką, to napisz o nauce pozaszkolnej. Napisz, jakie książki przeczytałeś w danym temacie, jakie blogi śledzisz i na jakich forach tematycznych się udzielasz.

Nie każdy musiał być w szkole orłem. Być może Twój pracodawca też nie był. Pisząc o wykształceniu masz przekonać czytającego, że Twoja wiedza na dany temat jest spora. Nie ma znaczenia jak ją zdobyłeś.

4. Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV

1.10-10.10 2013 Sprzedawca w Luk.SA
12.12.2010 – 30.09.2012 Sprzedawca w sklepie meblowym w PPHU Leta
1.07 – 3.08.2008 Pracownik magazynu w Yysted Holandia

Kandydujesz na sprzedawcę w Ikea. Co jest źle w powyższym zestawieniu doświadczenia?

 1. Nikogo nie interesuje, co robiłeś w wieku 18 lat, jeśli nie było to związane ze stanowiskiem, na które kandydujesz. Byłeś pracownikiem magazynu w Holandii, więc nawet jeśli pracowałeś przy meblach, to większość pomyśli, że pakowałeś jabłka albo zamiatałeś podłogę.
 2. Jeśli byłeś sprzedawcą przez 2 lata, to napisz czego się tam nauczyłeś, jak wyglądała Twoja sprzedaż i jak wspominasz tę pracę.
 3. Pracowałeś 10 dni w jakiejś firmie? Nie pisz o tym. Albo nie pisz, że pracowałeś 10 dni.
 4. Filozofia firmy Ikea to prostota, oszczędność i łatwość. Powyższe zestawienie być może jest oszczędne w słowach, ale na pewno nie jest proste w rozczytaniu ani łatwe w zrozumieniu.
 5. W przeciwieństwie do wykształcenia, o doświadczeniu pisz w kolejności chronologicznej. Pokażesz drogę, jaką przebyłeś w karierze, aby dojść tu gdzie jesteś teraz.
 6. Nie bój się pisać. CV nie musi być na jednej kartce A4. Podobno najlepiej sprzedają się długie teksty. Oczywiście, jeśli są ciekawe i trafiają do odbiorcy. Opisz każde z doświadczeń, pokaż co osiągnąłeś na danym stanowisku. Jeśli nic nie osiągnąłeś, bo twoim zadaniem było sprzątanie magazynu meblowego, to napisz że zapoznałeś się z branżą i nauczyłeś się pracować w grupie.
 7. Pisząc o doświadczeniu masz pokazać swoje sukcesy. Nie bój się używać zdjęć, wypunktowań i wykresów. Nie bój się podawać linków.
 8. Pisz o działalności w stowarzyszeniach, fundacjach i innych organizacjach non-profit. Przyszłego pracodawcy nie interesuje gdzie zdobywałeś umiejętności i doświadczenie, tylko czy je posiadasz. Więcej o tym w artykule CV bez doświadczenia.

5. Jakie opisać w CV swoje hobby

Muzyka, kino, podróże i sport. Możesz tak napisać, ale nie musisz. Skup się na zainteresowaniach, o których możesz najwięcej opowiedzieć. I opisz je. Napisz, w jaki sposób się interesujesz, co konkretnie robisz. Nie używaj ogólników. Muzyka to rock, disco-polo i chorały gregoriańskie. Słuchasz? A może komponujesz lub śpiewasz?

Pisz o konkretnych przykładach. Sport nie jest ciekawy. Ale uprawianie windsurfingu i 3 miejsce w zawodach o Puchar Prezydenta Szczecina może zainteresować. Niektóre firmy mają drużyny pracownicze. Warto się dowiedzieć o takich sprawach. Może się okazać, że nagle zaczniesz grać w piłkę nożną.

Gdy już zmienisz swoje CV na lepsze, koniecznie zdobądź książkę pt. Coaching marki osobistej. Autor – Sergiusz Trzeciak, jest zawodowym specjalistą z dziedziny marketingu politycznego. Dzięki niemu setki osób zostało radnymi i posłami. W tej książce radzi, jak zwykły gość taki jak Ty może pracować nad własną marką.

Jaki format CV

1. Jak już napiszesz CV, to wysyłaj je przez e-mail stosuj rozszerzenie .pdf. Żadne „wordy” i „open officy” (.doc). Powstało wiele edytorów tekstu i jeszcze więcej ich wersji. Nowsza wersja może nie otworzyć się na starszej itp. PDF jest najbezpieczniejszym formatem do CV i najlepszym do wydruku. Mało prawdopodobne, żeby pracodawca nie miał zainstalowanego programu do otwierania .pdf. Jeśli chcesz być pewny, że CV zostanie odczytane, to poślij je w obu wersjach – .doc i .pdf.

2. Pamiętaj o nazwaniu pliku z CV swoim imieniem i nazwiskiem. Czyli Adam_Kowalski.pdf albo Kowalski_cv.pdf. Dzięki temu plik z Twoim CV nie zginie wśród innych bezimiennych.

3. Polecam wydrukowanie CV na papierze kredowym. W dzisiejszych czasach może się zdarzyć, że więcej osób zrobi ładne, kolorowe CV. Sztywny papier będzie Twoim wyróżnikiem.

4. Topową zagrywką okażę się wysłanie CV… tradycyjną Pocztą! Wówczas masz pewność, że CV zostanie przeczytane. Nie mówiąc o tym, że w ten sposób również się wyróżniasz spośród innych kandydatów.

List motywacyjny. Czy potrzebny?

Niektórzy pracodawcy życzą sobie listu motywacyjnego. Gros osób kończy pisanie CV i zaraz biorą się za list motywacyjny – jeden do wszystkich firm. List motywacyjny jest zupełnie niepotrzebny w sytuacji, gdy wysyłasz CV gdzie popadnie. Firma Adamex z Hrubieszowa, do której startujesz na stanowisko przedstawiciela handlowego, myśli że jest Microsoftem albo Apple. No i że praca dla niej to spełnienie naszych marzeń. Bzdury. Nie mniej taka firma może być przystankiem w Twojej karierze, a na każdym przystanku czegoś się uczysz.

Ja nigdy nie wysyłałem listów motywacyjnych, ale w życiorysie zawierałem to, co pracodawca chciał wiedzieć. Plik z CV zawsze tytułowałem „CV i list motywacyjny”. Chodziło o to, żeby pracodawca go otworzył.

Pisanie CV za Tobą, co dalej?

Podstawowa sprawa, to do kogo wysyłać CV. Nie licz na dobrą skuteczność CV, wysyłając go gdzie popadnie. Napisałeś dobre CV pod branżę odzieżową, a teraz wysyłasz je do oferty pracy w marketingu? Rozumiem, że bardzo chcesz zdobyć pracę. Ale jeśli skończyłeś studia wyższe na kierunku administracja i połowę życiorysów wyślesz na stanowiska pizzermana i pomocy kuchennej, to co najwyżej możesz nabawić się depresji. Nie wybiorą Cię.

Przeczytaj o tym jak skutecznie szukać pracy, zamiast wysyłać CV co każdego pracodawcy.

Jeśli już koniecznie chcesz być tym pizzermanem, to przygotuj osobne CV. Wymaż studia wyższe, dopisz zainteresowanie gotowaniem i kuchnią włoską, zrób sobie zdjęcie jak robisz pizzę w domu… Bo umiesz robić pizzę, prawda? Weź przykład z Małgosi. Przeczytaj wywiad z osobą, która pisze o tym, jak zdobyła pracę w banku.

Klucz do osiągnięcia dobrej skuteczności CV leży w ustaleniu właściwej listy adresowej. Na rynku pracy jesteś sprzedawcą. Towarem jest Twój czas i kompetencje. Trudno, żebyś zakładowi produkującemu okna sprzedawał doświadczenie w gastronomii. Jak napisać CV aby zdobyć pracę w produkcji okien? Usuń z CV gastronomię i idź na jakiś pokrewny kurs.Co z tego, że jesteś wygadany i elokwentny, skoro nawet nie będziesz miał okazji porozmawiać? Jeśli chcesz być zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne, to musisz wiedzieć jak napisać CV, które Cię sprzeda. Popatrz na panów ze zdjęcia. Gdyby potrafili pisać dobre CV, to nie musieliby domagać się pracy i chleba od Bóg wie kogo. Lepsze CV pomoże zdobyć staż albo pracę.

Podsumowanie

Jak widzisz, pisanie CV nie jest taką prostą sprawą. Powyższy artykuł pomógł ci poznać zasady, jak napisać CV w sposób wyjątkowy. Gdy już zdobędziesz pracę, załóż konto osobiste w banku. Warto skorzystać z darmowego i prostego w obsłudze konta w NEST BankuZ najnowszym rankingiem kont osobistych zapoznasz się tutaj.

Bierz też pod uwagę, że nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. Jeśli czujesz w sobie duszę przedsiębiorcy, zastanów się nad otwarciem firmy. W zdobyciu środków na start pomogą Ci dotacje za założenie firmy lub… wyjazd do pracy za granicę. Powodzenia!

Łukasz LUK Chrząszcz

36 thoughts on “Jak napisać CV aby zdobyć pracę?

 1. A co robić jak się ma 24 lata i nie ma doświadczenia z lenistwa, tylko prace dorywcze? Teraz chcę to zmienić i co mam wpisać w CV? Mam tylko studia licencjackie, potem nic, kursów też nie mam, więc nie mam wiele do wpisania. Wiem, że to trudniejsza sytuacja, ale proszę o rady.

  1. Cześć Mika, wbrew pozorom Twoja sytuacja jest bardzo klarowna. Wpisz w CV prace dorywcze i swoje wykształcenie, a następnie przejdź się na kurs/szkolenie w branży, która Cię interesuje. Potem zgłoś się na praktyki lub staż, załóż bloga w tej tematyce i działaj :)

 2. Mnie uczyli, że cv ma być czarno-białe, jak dokumenty do urzędu, jak pokazałam kolorowe: spytali mnie „a co to zaproszenie na imprezę?” Zdjęcie? Nie uważam się za brzydką, mają mnie zatrudnić nie za to, że ładnie wyglądam a za to, że coś u mnie. W sumie moim największym problemem jest to, że zamiast na stażu na jakiegoś doradce klienta, poszłam na staż zgodny z moimi zainteresowaniami i okresy lenistwa, a „murzynem” o którym wyczytałam w artykule dla pracodawców jednak być nie chce..

 3. Z całym szacunkiem dla autora, ale jest w powyższym poście kilka bzdur. Jako osoba doświadczona w branży HR powiem jednym zdaniem: CV ma pokazać, że kandydat spełnia wymagania określone w ogłoszeniu o pracę, a jego umiejętności, chęci i motywacja są wystarczające do rzetelnej pracy. Zgadzam się, że marketing lubi oryginalne CV, ale w innych działach bycie oryginalnym i pomysłowym rzadko jest najważniejsze. Bardzo rzadko.

   1. Nie zanegowałam stwierdzenia, że warto się wyróżniać. Napisałam, że wciąż bardzo rzadko jest to kluczowe. Natomiast odnosząc się do postu w konkretach:
    1. „Pierwsza zasada dobrego zdjęcia w cv – nie umieszczaj fotografii z legitymacji
    ani z dowodu osobistego.” – to nie jest kluczowe. Jeśli merytoryka się
    broni, nawet przy kiepskim zdjęciu można trafić na rozmowę do
    pracodawcy.
    2. „W przypadku mechanika możesz dodać do życiorysu zdjęcie, na którym na
    przykład naprawiasz auto.” – to coraz powszechniejszy sposób myślenia. A
    jak ktoś startuje na stanowisko sprzedawcy ma wstawiać zdjęcie przy
    półce z towarem? Absurd! Zdjęcie jeśli jest, ma być schludne, na tyle profesjonalne
    żeby nie wpadać w groteskę (kiedyś widziałam w CV kandydata jego fotografię w
    kapeluszu sombrero, albo u innego wyciętą głowę ze zdjęcia z wakacji – po co rekruterowi wiedzieć, gdzie kandydat spędza wakacje?) i na tyle aktualne, żeby można było poznać kandydata na korytarzu, gdzie się go wita.
    3. „Brak zdjęcia od kandydata płci męskiej nie przekreśla go. Co najwyżej trafi na
    wspomnianą kupkę “nijakie”. Natomiast jeśli kobieta nie umieszcza swojej
    podobizny w cv, daje jasny znak, że jest brzydka. Albo że ma niską
    samoocenę. W każdym razie, od razu ląduje w koszu na śmieci.” – to jest w
    całości totalna bzdura. Brak zdjęcia nie mówi kompletnie o niczym, a
    jeśli ktoś z braku zdjęcia wyciąga jakiekolwiek wnioski jest marnym
    profesjonalistą.
    4. „Jeśli uczyłeś się dobrze, to podaj swoją średnią ocen albo ocenę z przedmiotu, który może być brany pod uwagę.” – przy dzisiejszym systemie edukacji i liczbie uczelni wyższych taka średnia nie ma żadnej wartości, nie mówi kompletnie nic konkretnego o kandydacie.
    5. „Napisz jaki książki przeczytałeś w danym temacie, jakie blogi śledzisz i na jakich forach tematycznych się udzielasz.” – samo przeczytanie książek nie oznacza jeszcze, że się ma wiedzę. Dopiero pokazanie wykorzystania owej wiedzy na przykładzie konkretnych działań i projektów mogłoby mieć wartość.

    6.” W przeciwieństwie do wykształcenia, o
    doświadczeniu pisz w kolejności chronologicznej. Pokażesz drogę, jaką
    przebyłeś w karierze, aby dojść tu gdzie jesteś teraz.” – rekrutera interesuje najpierw aktualnie zajmowane stanowisko, a potem (jeśli na aktualnym kandydat nie zdobywa cennego w kontekście stanowiska doświadczenia) poprzednie miejsca pracy.

    7. „Podobno najlepiej sprzedają się długie teksty.” – rekruter poświęca na jedno CV około minuty. Nikt nie ma czasu czytać wywodów i epistoł.

    8. „Nie bój się używać zdjęć, wypunktowań i wykresów. Nie bój się podawać linków.” – z tej listy warto tylko wypunktowywać. reszta jak wyżej.

    9.”pracodawcy nie interesuje gdzie zdobywałeś umiejętności i doświadczenie” – no nie do końca… to zależy od branży, stanowiska, pracodawcy.

    10. „List motywacyjny to największa bzdura” – niby tak, ale list motywacyjny to przede wszystkim miejsce na napisanie tego, na co nie ma miejsca w CV. I tu dopiero można się wyróżnić prawdziwą kreatywnością, żeby nie pisać steku sztampowych zdań.

    11. „Topową zagrywką okażę się wysłanie CV… tradycyjną Pocztą!
    Wówczas masz pewność, że CV zostanie przeczytane. Nie mówiąc o tym, że w
    ten sposób również się wyróżniasz spośród innych kandydatów.” – i to jest największa z bzdur, bo takie CV najczęściej trafiają do kosza. Nikt nie przechowuje papierowych CV, bo zwyczajnie nie ma na nie miejsca.

    To tyle ode mnie. Pozdrawiam.

    1. Większość tych konkretów to wyciągnięte z kontekstu zdania. Ale do rzeczy:
     . Jeśli masz podyplomowe studia wyższe w danym kierunku i 10 lat doświadczenia popartego sukcesami, to faktycznie wyróżnianie się spośród konkurencji może być zbędne.
     1. jw.
     2. Zależy do sprzedajesz. Jeśli samochody to możesz dodać zdjęcie jak stoisz w salonie przy czerwonym Ferrari ubrana w śnieżnobiałą koszulę.
     3. Brak zdjęcia, brak daty urodzenia, brak jakiejkolwiek standardowej informacji mówi tyle, że chcesz coś ukryć.
     4. Bez względu na jakość ukończonej szkoły, wysoką oceną warto się chwalić. Mówi to o Tobie tyle, że jesteś osobą ambitną i przykładającą się do obowiązków.
     5. Przeczytane książki, liczba i jakość postów na eksperckim forum i ukończone szkoły świadczą o tym, że masz wiedzę. Pokazanie wykorzystania wiedzy jest doświadczeniem zawodowym.
     6. Jeśli możesz się pochwalić drogą jaką przebyła to zrób to, wytłuszczając daty i stanowiska aby rekrutujący mógł bez problemów odnaleźć to czym zajmujesz się teraz.
     7. Dlatego CV musi być napisane pod kątem webwritingu: śródtytuły, akapity, wypunktowania, pogrubienia i kursywy. Jeśli CV będzie ciekawe, to rekrutujący na pewno poświęci dodatkowe 30sek :)
     8. jw, poza tym wyrwane z kontekstu
     9. jw, omawiany przykład dotyczył sprzedawcy mebli w Ikea
     10. To na co nie ma miejsca w CV powiesz na rozmowie kwalifikacyjnej.
     11. Jako kandydat jesteś marką, im częściej rekrutujący zetknie się z Tobą, tym lepiej dla Ciebie, bo zostaniesz zapamiętany. Oczywiście wszystko w dobrym tonie i bez nachalności. Oprócz tradycyjnego CV wysłanego Pocztą lub dostarczonego osobiście, warto również wysłać wersję elektroniczną.

     Pozdrawiam!

    2. Data urodzenia zamieszczona w CV może być podstawą do roszczeń w sądzie pracy, kiedy kandydat został odrzucony. Wówczas może się powołać na dyskryminację ze względu na wiek (oczywiście jeśli faktycznie podejrzewa, że to był powód odrzucenia jego kandydatury). Podobnie jest w przypadku płci, wyznania religijnego, znaku zodiaku i innych tego typu danych. Jeśli ktoś ocenia brak jakiejkolwiek informacji przez pryzmat tego, że kandydat ma coś do ukrycia to hmmm… chyba taki rekruter powinien zastanowić się nad sobą i swoim podejściem do świata…

     Myślę, że dalsza dyskusja w tym temacie nic nie wniesie, bo ewidentnie widać, że mamy różną długość doświadczenia w pracy rekrutera.

 4. Przeczytałem z uwagą, ale niestety nie są to dobre porady: CV bez zdjęcia z twarzą? Bardzo zły pomysł. „Historia musi być spójna” – pełna zgoda! Tylko, że nie napisałeś słowa o tym co to wg Ciebie oznacza.

  1. Poprzednia „specjalistka od HR” pisała, że CV kobiety bez zdjęcia ma takie same szanse, jak kobieta z CV ze zdjęciem. Ty piszesz, że CV bez zdjęcia z twarzą to bardzo zły pomysł. Otóż gdyby był bardzo zły, to nie byłbym świeżo po liceum zapraszany na co drugą rozmowę. Co do drugiej uwagi, to przed napisaniem komentarza polecam najpierw przeczytać tekst.

   1. Tekst przeczytałem zanim dodałem komentarz. To, że ktoś zaprasza Cię na rozmową MIMO TO, że na zdjęciu nie widać twojej twarzy to na pewno dobrze dla Ciebie. Gratuluje. Nie oznacza to jednak, że nie odrzuciłeś jakiegoś pracodawcy tym zdjęciem. Nie oznacza też, że jakiegokolwiek pracodawcę tym zdjęciem przekonałeś. Jeżeli lubisz brawurę to śmiało aplikuj ze zdjęciem pluszowego misia, ale na pewno nie jest to coś co można zalecać jako powszechną praktykę.

    Wiem, bo parę razy byłem świadkiem jak wygląda oglądanie CV po drugiej stronie. Durne, nieodpowiednie zdjęcia są obiektami drwin i żartów praktycznie każdego rekrutera. Jeżeli mimo to Cię zaprasza to znaczy, że reszta mimo wszystko była interesująca, ale nie polecam tego ludziom, którzy dopiero uczą się jak napisać dobre CV.

    1. A gdzie ja to zalecam jako powszechną praktykę? Może czytałeś inny tekst? Specjalnie dla Ciebie cytuję fragment dotyczący mojego „zdjęcia”:
     „Dla jasności, nie musisz umieszczać w cv swojej gęby. Może to być inna grafika, która w jakiś sposób przedstawi Ciebie. Ja zamiast zdjęcia wkleiłem podobiznę żuka, nawiązując do swojego nazwiska. Tylko, że ja startowałem na stanowisko związane z marketingiem, gdzie takie specyficzne zaciekawienie jest mile widziane. Wyobrażasz sobie minę szefa zakładu blacharskiego, gdybym wysłał mu cv z żukiem? „

 5. Zaciekawił mnie artukół. Chyba też zmienie swoje CV. No i poczekam na efekt. Podoba mi sie ta strona. W końcu ktoś normalnie na wwzystko patrzy

 6. Mam 21 lak. Jestem po zawodówce jako cukiernik, skończyłam też liceum zaoczne ale bez matury. I jak tu z tak kijowym a na dodatek małym doświadczeniem napisać CV. Znależć prace w Wielkopolsce z tym doświadczeniem w zawodzie nie ma szans. I jak tu być optymistą?

 7. Aby faktycznie zaciekawić pracodawcę potrzebne są 2 elementy – forma graficzna i treść. Jeśli chodzi o formę to zależnie od stanowiska, czasem mile widziane są kreatywne dokument a czasem klasyczne jak tutaj: [spam] . Jeśli chodzi o treść to oprócz rzeczy oczywistych dodam, że warto zamieścić zdjęcie – i tutaj się nie zgodzę – zdjęcie legitymacyjne jest w PL często standardem, warto dodać ciekawsze, ale legitymacyjne też jest spoko.

 8. Dzień dobry jestem po liceum, jestem w trakcie robienia trzech kursów…nie mam żadnego doświadczenia nigdzie nigdy nie pracowałam co mam napisać w swoim CV?

  1. Cześć, wypisz w CV kursy na które uczęszczasz i określ datę ich zakończenia.
   Małe doświadczenie w CV możesz „podrasować” pisząc o swoich cechach osobowości i zainteresowaniach, które są mile widziane na danym stanowisku. Polecam w tym wypadku list motywacyjny, w którym opiszesz dlaczego pracodawca ma zatrudnić właśnie Ciebie. Powodzenia

 9. Cześć, to w szkole średniej i na studiach nie uczą pisać CV?? Wszystko co robiłaś w życiu a co ma związek z pracą o którą się starasz możesz wpisać w doświadczeniu. Podpisu na CV nie trzeba składać. Powodzenia!

 10. Super artykul :) Wykorzystam twoje pomoce na stronce szybkiecv, gdzie mają super szablony i chyba stworze cos swietngo!

 11. Hejka, ja wam powiem, że w końcu udało mi się stworzyć super cv z pomocą programu szybkiecv. Szablony są przejrzyste i do tego miłe dla oka. Tylko szukać wymarzonej pracy :))

 12. Teraz wszędzie jest peeełno ogłoszeniem.Jestem właśnie na etapie szukania jakiejś fajnej posady,korporacji mówię stanowczo nie!! Musiałam od nowa pisać CV i trafiłam na fajny program szybkiecv. Uratował mnie bo w tym temacie jestem zielona i ciężko mi coś było wymyślić. A tu proszę 5 minut i mam CV gotowe :D

 13. Używam szybkieCv i jestem bardzo zadowolona. To prosta droga do sukcesu. Zamiast się stresować rozmową o pracę to mam świadomość, że mam bardzo dobre CV i nowy szef pokocha mnie od pierwszego spotkania :)

  1. Też używam kreatora szybkieCV, bo mnie fajnie nakierowuje na właściwą formę i wiem co mam tam zamieszczać a w wersji premium dochodzi do tego dodatkowo fajna szata graficzna, która się wyróżnia ;)

 14. zgadzam się z tym, że to grafika w pierwszej kolejności przyciąga uwagę, więc warto si ę na niej skupić. Sprawdźcie sobie stronkę szybkieCV – mają spoko wzory. Dla bardziej wymagających jest też wersja premium :)

 15. No ja właśnie aplikowałam do urzędu miasta i dałam im CV w kolorze (naprawde ladne CV ze strony szybkiecv), bo to bylo moje 1 CV i chcialam zeby bylo naprawde ladne, wiec wykupilam wersje premium i nie zaluje, bo to CV naprawde jest ladne ale finalnie przyjeli mnie do urzedu tylko czy to znaczy ze sie zblaznilam skoro dalam kolorwe? powinno byc czarno-biale? nie bylo jakies rażące tylko w ladnych kolorkach delkatnych

 16. Mam takie pytanie. Jeśli uprzedza się pracodawcę i wysyła mu się CV bez żadnej oferty pracy z jego strony, to można wysłać w emailu (w sensie w załącznikach) jakieś przykładowe prace? Nie mam na myśli jakiegoś rozbudowanego portfolio, tylko kilka swoich prac, które nie zostały w ogóle pokazane światu. Chodzi mi na przykład o takie prace jak na przykład dziennikarz technologiczny, polityczny, asystent montażysty, montażysta i wysyłanie artykułów oraz przerobionych filmów (mam na myśli przerabianie swoich filmów, oczywiście krótkich, bo nikt za darmo nie udostępni filmu do przerabiania).

 17. Niby pisanie CV jest takie łatwe, a jak widzimy efekt końcowy to nie koniecznie jesteśmy zadowoleni z tego co powstało. Ogólnie ja też wiele razy zmieniałam koncepcję, aby to wyglądało i miało sens. Korzystałam z kreatora szybkieCV, gdzie prowadzono mnie jak dziecko za rączkę od początku tworzenia do końca :D

 18. Przydatne informacje i fajnie wszystko opisane ;) Sugerowałem się tym pisząc swoje CV, jedynie co jeszcze dodalem, to pobrałem gotowy szablon z Szybkie CV, żeby ładnie wyglądało i udało mi się dostać pracę którą chciałem :D

 19. a ja ostatnio zrobiłam sobie cv w kreatorze SzybkieCV i nawet mój pracodawca, po przyjęciu mnie, powiedział, że bardzo mu się spodobało. Ale byłam z siebie dumna :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *