Kredyt z BGK dla firmy to szansa na wsparcie inwestycji. Kredyt z dofinansowaniem i gwarancją z BGK to możliwość sfinansowania rozwoju.
CO TO JEST BGK?
BGK to skrót od Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to jedyny w Polsce bank państwowy należący w całości do Skarbu Państwa. Instytucja ta została założona w 1924 roku. BGK to bank rozwoju, który finansuje różne przedsięwzięcia, a beneficjentami są także firmy.
Na wsparcie od BGK liczyć mogą zarówno osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, jak również osoby, które już prowadzą małą lub średnią firmę. Jeśli chcesz pozyskać środki niezbędne do dalszego rozwoju Twojej firmy, to możesz zwrócic uwagę na ofertę BGK.
Bank realizuje bardzo zróżnicowane programy pomocowe dla firm, począwszy od finansowania działalności bieżącej, poprzez finansowanie inicjatyw związanych z rozwojem przedsiębiorstwa, aż po inwestycje.
JAKIE FUNKCJE PEŁNI BGK?
Bank Gospodarstwa Krajowego to instytucja, której celem jest rozwijanie polskiej gospodarki poprzez wspieranie przedsiębiorstw i umożliwianie im dalszego rozwoju. Nadrzędnym zadaniem tej instytucji jest dystrybucja środków ze skarbu państwa do przedsiębiorców spełniających określone wymagania.
BGK zarządza również programami europejskimi dystrybuując środki w skali krajowej oraz regionalnej.
Poza wspieraniem polskich przedsiębiorstw, Bank Gospodarstwa Krajowego obsługuje rachunki bankowe instytucji państwowych, odpowiada za proces konsolidacji finansów publicznych, jak również angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym.
Obszar działalności BGK jest zatem bardzo szeroki i wykracza poza finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw.
WSPARCIE DLA MAŁYCH FIRM Z BGK
Ogromną zaletą BGK jest możliwość łatwego odnalezienia wszystkich programów pomocowych w zależności od wielkości firmy. Oferta BGK dla małych firm jest taka sama, jak dla średnich przedsiębiorstw. Wchodząc na stronę internetową tego banku można sprawdzić wszystkie aktywne programy i dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób i na jaki cel można otrzymać wsparcie finansowe.
Poniżej wszystkie najważniejsze formy wsparcia finansowego dla małych oraz średnich przedsiębiorstw.
1. Finansowanie działalności bieżącej
Niestabilna sytuacja na rynku może doprowadzić do chwilowych trudności z płynnością finansową przedsiębiorstwa. W takich sytuacjach pojawia się potrzeba zdobycia dodatkowych pieniędzy na działalność bieżącą. BGK proponuje przedsiębiorcom kredyty obrotowe na korzystnych warunkach, które pozwolą odzyskać płynność w trudniej sytuacji. Usługę tą można wykorzystywać jako odnawialną linię kredytową. Z dodatkowych środków przedsiębiorca korzysta wedle uznania.
Elastyczny jest również mechanizm spłacania zobowiązania. BGK proponuje również wsparcie finansowe w formie środków, które pozwalają zabezpieczyć płynność finansową w celu utrzymania lub utworzenia nowych miejsc pracy. Specjalną ofertą jest natomiast kredyt obrotowy dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.
2. Inwestycje
Bank Gospodarstwa Krajowego może udzielić wsparcia finansowego, które ułatwi realizację długoterminowych projektów ukierunkowanych na rozwój firmy. Najczęściej stosowanym narzędziem jest tu kredyt inwestycyjny, który można otrzymać ze środków BGK, kFW, jak również Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ramach tego wsparcia finansowego małe firmy mogą wnioskować także o kredyt unijny, wykup wierzytelności lub kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
BGK oferuje przedsiębiorcom również fundusze i inwestycje kapitałowe oraz liczne programy finansowania ze środków unijnych, jak chociażby kredyt technologiczny. To dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy poszukują dodatkowych środków potrzebnych na dalszy rozwój firmy.
3. Obsługa bieżąca
BGK dla małych firm oferuje również kompleksową obsługę bieżącą. Przedsiębiorcy mogą w tym banku posiadać rachunki bankowe, zarówno bieżące, pomocnicze, walutowe, jak i powiernicze. Obsługa gotówkowa gwarantuje przedsiębiorcom możliwość wypłacenia ze swojego konta większych sum pieniędzy. BGK wydaje także karty płatnicze – debetowe i przedpłacone.
Kolejną opcją jest obsługa rachunków powierniczych. Łatwy dostęp do bankowości zapewnia system internetowy bgk24. Posiadanie konta w Banku Gospodarstwa Krajowego może również znacznie ułatwić i usprawnić formalności związane z uzyskaniem określonego wsparcia finansowego.
4. Zabezpieczenie finansowania
Oferta BGK dla małych firm obejmuje szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających zabezpieczenie finansowania. W ten sposób przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć realizowane przez siebie transakcje.
Wśród dostępnych opcji są:
- gwarancje spłaty kredytów,
- gwarancje spłaty limitów faktoringowych,
- poręczenie,
- awale.
Dużym udogodnieniem dla małych firm może być również gwarancja płynnościowa oraz na inwestycje. Na stronie internetowej BGK można znaleźć listę banków, które podpisały umowę z BGK.
O gwarancje czy też poręczenie z BGK mogą starać się osoby zainteresowane dotacjami z UE jak i dotacjami z Urzędu Pracy.
5. Eksport i ekspansja zagraniczna
W ofercie BGK coś dla siebie znajdą przedsiębiorcy, którzy planują rozpoczęcie eksportu własnych produktów, jak również ekspansję zagraniczną. Doradcy banku mogą wspomóc realizację umów ekspertowych, a także udzielić wsparcia w ramach ekspansji zagranicznej polskim firmom.
Korzystając ze wsparcia BGK firmy są w stanie zmniejszyć ryzyko braku zapłaty za wysłany towar lub zrealizowane na rzecz kontrahenta usługi. Aby usprawnić działania w tym zakresie, BGK współpracuje również z innymi instytucjami, które pomagają w eksporcie, a mianowicie: KUKE, PAIH oraz ARP.
6. Modernizacja i rewitalizacja
Wsparcie finansowe w ramach modernizacji i rewitalizacji jest adresowane do tych firm, które chcą pozyskać środki potrzebne do zmodernizowania i unowocześnienia budynków biurowych lub produkcyjnych. Kredyt z BGK można również wykorzystrać do modernizacji infrastruktury firmowej. Rozwój firmy musi iść w parze z rozwojem należących do niej obiektów.
Firma, która chce produkować więcej swoich dóbr musi zmodernizować hale produkcyjną, natomiast firma, która chce zatrudnić większą liczbę pracowników, musi zadbać o większe biuro.
Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają różne programy pomocowe, takie jak chociażby:
- pożyczki rewitalizacyjne,
- premie remontowe,
- premie termomodernizacyjne,
- kredyt na usuwanie klęsk żywiołowych.
7. Efektywność energetyczna i OZE
W dobie XXI wieku coraz większy nacisk w Europie kładzie się na ekologię oraz zrównoważony rozwój ukierunkowany na czystsze i bardziej przyjazne środowisko. Oferta BGK dla małych firm obejmuje również liczne programy, które pozwalają poprawić efektywność energetyczną obiektów należących do firmy, jak również zainwestować w systemy OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii.
W ten sposób firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie niezbędne do zakupu i montażu np. instalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę, że zakres wsparcia w ramach efektywności energetycznej i OZE może różnić się w zależności od wybranego województwa.
8. Finansowanie ochrony zdrowia
Ten program jest dedykowany wszystkim firmom z sektora ochrony zdrowia, które podpisały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Wsparcie finansowe udzielane w ramach tego programu może zabezpieczyć ciągłość działalności operacyjnej, a także poprawić płynność finansową i zwiększyć wiarygodność kredytową. Warunkiem skorzystania z kredytu obrotowego dla podmiotów opieki zdrowotnej jest umowa z NFZ o minimalnej wartości 2,5 mln zł.
9. Produkty skarbowe
Oferta BGK dla małych firm obejmuje również produkty skarbowe, takie jak chociażby zarządzanie:
- nadwyżkami finansowymi,
- ryzykiem stopy procentowej,
- ryzykiem walutowym,
- transakcja wymiany walutowej.
Ta kategoria programów na pewno zainteresuje firmy, który dysponują już nieco większym kapitałem i chcą go dobrze zainwestować. W ramach zarzadzania nadwyżkami finansowymi BGK może zaoferować swoim klientom m.in.: lokaty bankowe, bony czy obligacje.
10. Założenie firmy
W ofercie dla małych i średnich firm znajduje się także coś dla tych osób, które dopiero przymierzają się do rozpoczęcia działalności gospodarczej.
BGK oferuje liczne pożyczki na otworzenie pierwszego biznesu, jak również na realizację innowacyjnych projektów. Tutaj również dokładna oferta BGK zależy przede wszystkim od wybranego województwa. Wsparcie finansowe można otrzymać także na edukację pod kątem założenia działalności gospodarczej.
JAK UZYSKAĆ WSPARCIE DLA FIRMY Z BGK
Dużym atutem BGK jest czytelna strona internetowa bgk.pl, na której można znaleźć szczegółowe informacje na temat różnych programów pomocowych i projektów realizowanych przez bank.
W pierwszej kolejności należy wybrać programy odpowiednie dla swojej firmy. W tym przypadku z menu należy wybrać jedną z opcji:
- Małe i średnie przedsiębiorstwa,
- Duże przedsiębiorstwa
- Osoby prywatne (założenie firmy).
Dostępne programy są podzielone na kategorie. Znajdź program, który jest najbardziej adekwatny dla potrzeb Twojej firmy, a następnie zapoznaj się ze szczegółami jego działania.
Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o uzyskanie odpowiedniej formy wsparcia. Warto również pamiętać, że BGK działa na zasadach zbliżonych do banków komercyjnych. Przedsiębiorcy mogą tu posiadać swoje rachunki bankowe oraz korzystać z usług związanych z bieżącą obsługą. Posiadanie konta może zresztą ułatwić skorzystanie z niektórych programów pomocowych.
Jako właściciel firmy możesz również liczyć na wsparcie za pośrednictwem infolinii BGK: 22 475 88 88(od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-17:30)
Pamiętaj, że wiele z programów jest realizowanych przez regionalne oddziały. Kontaktując się z oddziałem właściwym dla lokalizacji swojej firmy możesz szybciej otrzymać fachową pomoc, która pomoże uzyskać właściwe wsparcie.
Oferta BGK dla małych firm jest naprawdę rozbudowana, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe na działalność bieżącą , dalszy rozwój, modernizacje oraz inwestycje długoterminowe.
ALTERNATYWY DLA KREDYTU Z BGK
Jeżeli oferta z BGK nie jest dla Ciebie atrakcyjna, możesz skorzystać z jednej z innych możliwości.
Alternatywą dla kredytu z BGK dla firmy są na przykład:
- kredyt dla firmy z banków komercyjnych,
- pożyczka dla firmy w bankach i parabankach,
- dotacja z PARP,
- kredyt na otwarcie działalności.
Każda z tych opcji wiąże się z innymi zasadami. Kredyt z BGK dla firm wyróżnia się stosunkowo niskim procentem spłaty w porównaniu do innych opcji.
Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.