Jak poprawić płynność finansową firmy? 10 pomocnych sposobów

jak poprawić płynność finansową w firmie

Zastanawiasz się jak poprawić płynność finansową firmy? Poznaj 10 sposobów na zatory płatnicze i płynność finansową w firmie.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Santander Bank Polska.

Zastanawiając się jak poprawić płynność finansową firmy, weź pod uwagę kilka najlepszych opcji. Są to możliwości, jakie daje odpowiedzialne prowadzenie firmy, a także usługi komercyjne oferowane przez Santander Bank Polska. W ramach Konta Firmowego Godnego Polecenia (0 zł za prowadzenie rachunku przez 2 lata) możesz skorzystać z kilku pomocnych rozwiązań: SPRAWDŹ

Wybierz sposób poprawy płynności finansowej:

 1. eFaktoring – szybka zapłata za wystawioną FV
 2. eKsięgowość – kontrola terminów płatności faktur
 3. eWindykacja – sposób na niepłacących
 4. eWadia – poręczenia w przetargach
 5. Leasing – sposób na zakup środków trwałych
 6. Raty/abonament – model na poprawę płynności
 7. Przedpłata/zaliczka – pewność odpłatności za usługę
 8. Sezonowość – wykorzystać najlepszy czas
 9. Poduszka finansowa – oszczędzanie w firmie
 10. Kredyt firmowy – ostatnia deska ratunku
Płynność finansowa – to różnica między wpływami a wydatkami w firmie. Dzięki temu, że wpływy są większe niż wydatki, firma może sprawnie regulować swoje zobowiązania wobec ZUS, US, pracowników i kontrahentów.

SANTANDER BANK POLSKA – NARZĘDZIA POPRAWY PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ

Z powodu ograniczeń w działaniu gospodarki wiele gałęzi ma problem z płatnościami. Santander Bank Polska wyszedł na przeciw przedsiębiorcom, którzy w tym trudnym czasie mają problem z zatorami płatniczymi.

W ramach konta firmowego z terminalem w Santander Bank Polska masz możliwość skorzystania z dodatkowych usług, które poprawią płynność finansową Twojej firmy. Są to:

 1. eFaktoring – sposób na szybsze otrzymanie pieniędzy za wystawione faktury,
 2. eKsięgowość – możliwość kontrolowania terminów płatności,
 3. eWindykacja – zdobywanie pieniędzy za przeterminowane faktury,
 4. eWadia – poręczenie wadialne dla firm biorących udział w przetargach.

Konto Firmowe Godne Polecenia to zwycięzca rankingu kont firmowych

Zapoznaj się z narzędziami oferowanymi przez Santander Bank Polska, a także z innymi sposobami na poprawę płynności finansowej, która może być przyczyną kryzysu w firmie.

1. eFAKTORING – SZYBKA ZAPŁATA ZA WYSTAWIONĄ FV

Co zrobić, aby nie myśleć o tym, czy kontrahent opłaci fakturę w terminie? Skorzystać z faktoringu dla firm. Tego typu usługę oferuje Santander Bank Polska we współpracy z NFG. eFaktoring dla posiadaczy konta firmowego to idealny sposób na finansowanie faktur, zanim będą przeterminowane.

poprawa płynności finansowej
Popraw płynność finansową za pomocą faktoringu

Na czym polega eFaktoring?

Faktoring polega na przesyłaniu faktur firmie faktoringowej, która opłaci je w zamian za niewielką prowizję. Dzięki temu masz pieniądze na koncie dużo wcześniej, niż wynika to z terminów obowiązujących kontrahentów. Jest to jeden z najlepszych sposobów na poprawienie płynności finansowej firmy.

Jak działa eFaktoring?

Działanie faktoringu jest bardzo proste. Składasz wniosek do faktora, a pieniądze otrzymujesz już po 5 minutach. Możesz samodzienie zdecydować, czy chcesz dostać 100% wartości faktury czy jedynie część. Ma to znaczenie przy naliczeniu prowizji. Koszt eFaktoringu dla klientów Santander Bank Polska wynosi już od 1,99 zł za każde sfinansowane 100 zł.

Aby skorzystać z eFakoringu:

 1. Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska – LINK.
 2. Zaloguj się do panelu Mini Firma internet (otrzymasz dostęp po założeniu konta) i kliknij w zakładkę „Usługi” i wybierz „eFaktoring”.
 3. Potwierdź lub uzupełnij swoje dane i zatwierdź rejestrację w NFG smsKodem. Jeżeli jesteś klientem NFG – wyraź zgodę na połączenie kont.

Najważniejsza zasada o której musisz pamiętać jest taka, że faktura nie może być przeterminowana. Jeśli masz nieopłacone faktury, które są już po terminie, skorzystaj z eWindykacji.

2. eKSIĘGOWOŚĆ – KONTROLA TERMINÓW PŁATNOŚCI ZA FAKTURY

W 90% problemy z płynnością finansową w firmie wynikają z nieterminowych płatności za faktury. W obecnych czasach istnieją programy do fakturowania jak i programy księgowe, które pozwalają zautomatyzować proces kontroli.

płynność finansowa w firmie
Płynność finansowa w firmie dzięki kontroli płatności

Tego typu usługę oferuje Santander Bank Polska w ramach eKsięgowości. Nowoczesna eKsięgowość od 0 zł miesięcznie dla jednoosobowej działalności gospodarczej pozwala na kontrolowanie terminów płatności za FV.

Jeśli mija termin płatności za fakturę, do kontrahenta jest wysyłany e-mail z przypomnieniem. Kolor przy takiej fakturze się zmienia, dzięki czemu osoba obsługująca płatności widzi kto się spóźnia i może rozpocząć procedury windykacyjne.

3. eWINDYKACJA – SPOSÓB NA NIEPŁACĄCYCH KONTRAHENTÓW

Procedura windykacyjna to trudny temat. Nie każdy ma czas i chęci, aby się nim zajmować. Z pomocą przychodzi Santander Bank Polska z ofertą eWindykacji. Posiadając Konto Firmowe Godne Polecenia (0 zł przez 2 lata) otrzymujesz dostęp do programu Payhelp. Dzięki niemu odzyskasz pieniądze jeśli Twój klient nie płaci terminowo faktur.

Jak działa Payhelp?

Payhelp to usługa windykacji online dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Firma odzyskuje za Ciebie należności od kontrahentów, którzy nie zapłacili za faktury. Działania są etyczne i zgodne z prawem. Payhelp stara się rozwiązywać sprawy polubowne, natomiast w skrajnych przypadkach będzie posiłkować się sądem.

Samodzielnie możesz wybrać złożenie pozwu poprzez tzw. e-Sąd. Działa zdecydowanie szybciej od tradycyjnych i jest o wiele tańszy.

Najważniejsza informacja dla Ciebie jest taka, że na etapie polubownym płacisz wyłącznie za odzyskane pieniądze. Możesz zgłosić faktury od 1 dnia do 10 miesięcy po terminie płatności, o wartości od 1 zł do 50 000 zł brutto. Minimalna prowizja jaką zapłacisz za odzyskanie pieniędzy wyniesie tylko 40 zł (jest to stawka dla klientów Santander Bank Polska).

Jak skorzystać z Payhelp?

 1. Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska
 2. Zaloguj się do panelu Mini Firma internet (otrzymasz dostęp po założeniu konta) i kliknij w zakładkę „Usługi” i wybierz „eWindykację”.
 3. Dodaj nieopłaconą fakturę po terminie płatności, a resztę zrobi za Ciebie Payhelp.

4. eWADIA – PRZEPIS NA PORĘCZENIA W PRZETARGACH

Jeżeli Twoja firma bierze udział w przetargach, kwoty wpłacanego wadium mogą na jakiś czas zamrozić gotówkę. Blokowanie pieniędzy na czas przetargów może w trudniejszym czasie spowodować dziurę budżetową i utratę płynności finansowej. Rozwiązaniem jest usługa eWADIA w Santander Bank Polska.

Jak działa eWadium?

Santander Bank Polska przygotował dla swoich klientów możliwość zamiany wadium w gotówce na poręczenie wadialne. Poręczenie wadialne jest jedną z możliwych form wniesienia wadium do przetarg. Dzięki temu możesz brać udział w przetargach i nie blokować pieniędzy na wadia.

Poręczenie wadialne możesz wykorzystać na 30, 60, 90 lub 120 dni. Jeśli chodzi o opłaty, to jest to jedynie ułamek kwoty wpłaconej w formie wadium. Jest to spore udogodnienie dla firm na poprawę płynności finansowej, gdyż nie muszą mrozić kapitału na poręczenia.

Jak skorzystać z eWadium?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska – LINK.
 2. Zaloguj się do panelu Mini Firma internet (otrzymasz dostęp po założeniu konta) i kliknij w zakładkę „Usługi” i wybierz „eWadia”.
 3. Przejdź na stronę Polfund, wypełnij wniosek oraz sprawdź cenę poręczenia.
 4. Podpisz dokumenty. Możesz to zrobić: kodem SMS, który zostanie Ci przesłany przez POLFUND po uprzedniej rejestracji w systemie e-wadia, podpisem kwalifikowanym, jeśli nie chcesz się rejestrować.
 5. Odbierz dokumenty – elektronicznie lub przesyłką kurierską.

5. LEASING – SPOSÓB NA ZAKUP ŚRODKÓW TRWAŁYCH

Aby nie wydawać gotówki na większe zakupy, np. kupno maszyn, urządzeń czy samochodu, możesz zdecydować się na leasing na firmę. W ramach leasingu otrzymasz przedmiot w użytkowanie w zamian za opłatę wstępną i opłacanie miesięcznych rat.

Co ważne, na koniec umowy lub od razu stajesz się właścicielem przedmiotu (leasing finansowy), albo dokonujesz jego wykupu (leasing operacyjny). Zastanawiając się jak poprawić płynność finansową firmy, warto rozważyć skorzystanie z leasingu i rozłożyć płatność na miesięczne raty.

6. PRZYJMOWANIE PŁATNOŚCI W RATACH LUB ABONAMENCIE

Sprzedaż produktów na raty jak i oferowanie usług w abonamencie może być świetnym pomysłem na poprawienie płynności finansowej w firmie.

Otrzymywanie mniejszej kwoty ale co miesiąc może pomóc w prognozowniu przychodów i wydatków. Taki stan rzeczy można osiągnąć poprzez sprzedaż produktów na raty. Z kolei firmy oferujące usługi mogą wykorzystać model abonamentowy. Klient płacący miesięczny abonament ma opcję ustawienia stałego zlecenia. W niektórych przypadkach łatwiej mu dokonać mniejszego, miesięcznego wydatku, aniżeli zapłacić od razu większą kwotę.

7. PRZEDPŁATA LUB ZALICZKA PRZED WYKONANIEM USŁUGI

Wielu przedsiębiorców mających problem z płynnością finansową nie stosuje przedpłaty ani zaliczki. Przedpłata nie jest możliwa w każdym przypadku, ale wielokrotnie może być sposobem na poprawę płynności finansowej i spokojną głowę. Przedpłata to 100% odpłatności przed wykonaniem usługi.

Z kolei zaliczka, czyli częściowa płatność (np. 20%, 50%) przed wykonaniem usługi pozwala mieć pewność co do intencji klienta. Warto przy tym pamiętać, że inną formą jest zadatek, który w przeciwieństwie do zaliczki jest bezzwrotny. Jeśli klient jest pewny współpracy to nigdy nie będzie robił problemów z powodu zadatku.

8. WYKORZYSTAJ SEZONOWOŚĆ SWOJEJ BRANŻY

Czy wiesz, jak wygląda sezonowość Twojej branży? Odpowiedz sobie na pytania, kiedy sprzedajesz najwięcej:

 • w jakich godzinach dnia?
 • W których dniach tygodnia?
 • Które miesiące są najlepsze?
 • O jakiej porze roku masz nawał klientów?

Jeśli znasz odpowiedź, wykorzystaj na maksa sezonowość. Zatrudnij dodatkowego pracownika, wydaj więcej na reklamę, wydłuż godziny otwarcia… Pomyśl, co możesz zrobić, aby zarobić więcej w sezonie.

Ciekawym rozwiązaniem jest wydłużenie sezonu poprzez oferowanie dedykowanych usług o wiele wcześniej. Dlaczego sklepy mają w ofercie mikołajki zaraz po Wszystkich Świętych? Po to, aby wydłużyć sezon i zapewnić klientom możliwość wcześniejszych zakupów bez stania w kolejkach.

Poza sezonem możesz spróbować zmienić ofertę dla swoich dotychczasowych klientów. Przykład: sklep rowerowy, który zimą staje się sklepem narciarskim.

Nadwyżkę finansową możesz zainwestować lub zaoszczędzić.

9. PODUSZKA FINANSOWA CZYLI OSZCZĘDZANIE W FIRMIE

Prowadzenie firmy wiąże się z realizacją podstawowego celu, jakim jest osiągnięcie zysku. Co ciekawe, wykazywanie zysku nie zawsze rozwiązuje problem płynności finansowej. Może się zdarzyć, że wystawisz fakturę z terminem płatności 30 lub 60 dni, a za kilka dni pojawi się spory, niespodziewany wydatek.

Ratunkiem w takim przypadku jest posiadanie w firmie oszczędności w postaci wolnej gotówki. Innym rozwiązaniem, o wiele bardziej ryzykownym, jest inwestowanie firmowych pieniędzy. Tutaj do wyboru jest np. konto maklerskie, inwestowanie w kryptowaluty jak i posiadanie lokaty bankowej.

sposób na płynność finansową
Oszczędzanie jako sposób na płynność finansową w firmie

Wiele banków oferuje lokaty firmowe, które są taką poduszką finansową na czarną godzinę. W obecnych, inflacyjnych czasach trudno mówić o zarabianiu na lokatach. Co najwyżej można oczekiwać, że pieniądze nie będą tracić na wartości.

Dodatkowym atutem oszczędzania jest fakt, że pieniądze masz pod ręką na wypadek nagłego wydatku. Warto więc pomyśleć o oszczędnościach jako sposobie na podreperowanie płynności finansowej w trudnych czasach.

10. KREDYT OBROTOWY DLA FIRMY – OSTATNIA DESKA RATUNKU

W sytuacji podbramkowej, która może wynikać z braku oszczędności, zaniedbań lat poprzednich lub sytuacji losowej, Twoja firma może posiłkować się kredytem. Kredyt będzie korzystny, jeżeli wydanie sporej sumy pieniędzy zaważy na płynności finansowej Twojej firmy.

Warto wiedzieć, że kredyty są przeznaczone dla firm ze stabilną sytuacją finansową. Oferta kredytowa Santandera w zakresie kredytów dla firm jest bardzo szeroka: LINK

Możesz rozważyć kredyt dla firmy, przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności firmy. Są też kredyty na konkretny cel, np. kredyty samochodowe czy kredyty gotówkowe. Jeśli firma chce poprawić płynność finansową i uniknąć zatorów płatniczych,  można rozważyć linię kredytową. Jest to limit w rachunku bankowym.

Jeżeli wpadłeś w tarapaty finansowe, możesz rozważyć kredyt konsolidacyjny. Ranking kredytów konsolidacyjnych przedstawia oferty banków, dzięki którym możesz miesięcznie płacić mniejszą ratę.

PODSUMOWANIE

W przypadku prowadzenia spółki prawa handlowego, np. <a „jak założyć spółkę z o.o.” href=”https://www.niepoddawajsie.pl/jak-zalozyc-spolke-z-o-o/”>spółki z o.o., w grę wchodzi dokapitalizowanie firmy przez wspólników lub inwestorów. Dodatkowa gotówka może nie tylko pomóc rozwiązać problem płynności finansowej firmy, ale także zdobyć dodatkową gotówkę na rozwój.

Trudne czasy niepewności gospodarczej wymagają podjęcia środków zaradczych. Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” obowiązuje także podczas prowadzenia firmy.

Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem powyższych sposobów na poprawienie płynności finansowej. Jednym z nich jest założenie konta firmowego w Santander Bank Polska i skorzystanie z pakietu, który pomoże zachować płynność finansową. Załóż Konto Firmowe Godne Polecenia (bezpłatne przez 2 lata) jeszcze dziś: LINK.

Płatna współpraca z marką Santander Bank Polska

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Jak poprawić płynność finansową firmy? 10 pomocnych sposobów

 1. Ja ze swojej strony polecam Finea, swego czasu uratowało mi to temat wypłacalności. szybko i sprawnie tam działaja, fajna strona, intuicyjna, momentalnie dostajesz pieniadze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *