Gdzie najlepiej wymienić walutę? 4 opcje na korzystne przewalutowanie

gdzie korzystnie wymienić walutę

Gdzie najlepiej wymienić walutę, aby zaoszczędzić na wymianie złotówki? Sprawdź 4 opcje na korzystne przewalutowanie euro, dolara czy funta brytyjskiego.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Santander Bank Polska.

Wymiana walut jest potrzebna podczas transakcji firmowych jak i osobistych. Gdy kupujesz w zagranicznym sklepie online, planujesz wyjazd na wakacje lub chcesz wziąć kredyt walutowy – w każdym z tych przypadków będziesz wymieniał waluty. Najczęściej jest to wymiana PLN na EURO, USD lub funty brytyjskie.

Jak oszczędzać na wymianie walut? Gdzie najlepiej wymienić walutę? Przeczytaj artykuł i wyrób w sobie odpowiednie nawyki.

Spread walutowy – różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty. Główny zarobek kantorów i banków opiera się o spread. Im większy spread, tym bardziej przepłacasz na wymianie waluty. Spread walutowy jest wyrażany w procentach.
Przejdź do wybranego kroku:

  1. Jak oszczędzać na wymianie walut
   1.1 Kiedy wymienić walutę?
   1.2 Wymiana walut po kursie międzybankowym
   1.3 Jak zaplanować wydatki w obcej walucie?
   1.4 Na co patrzeć podczas wymiany walut?
  2. Gdzie najlepiej wymienić walutę
  3. Pułapki podczas wymiany waluty
  4. Podatek dochodowy od wymiany walut
  5. Wymiana walut – FAQ

JAK OSZCZĘDZAĆ NA WYMIANIE WALUT

Zasada oszczędzania na wymianie walut jest bardzo prosta. Musisz założyć konto w banku, które oferuje korzystne przewalutowania. Takie konta oferuje na przykład Santander Bank Polska. Są to Konto Firmowe Godne Polecenia – jeśli prowadzisz firmę, jak i Konto Jakie Chcę – dla klienta indywidualnego.

Konto z opcją korzystnych przewalutowań zapewni Ci bardzo dobry kurs. Przy większej kwocie zakupu możliwa jest także negocjacja.

1. Kiedy wymienić walutę?

Gdy masz już konto, a planujesz zakupów produktów w zagranicznym sklepie lub wyjazd na wakacje, warto wymienić walutę w dobrym momencie. Następna zasada przy oszczędzaniu na walutach jest taka, aby kupić walutę wówczas, gdy jest tanio. Porada banalna, ale zastanów się…

Wyjeżdżasz na wakacje w sierpniu, mamy styczeń i bardzo niski kurs obcej waluty. Oczywiście sformułowanie „niski” jest pojęciem względnym i odnosi się do historycznych danych.

jak oszczędzać na wymianie walut
Jak oszczędzać na wymianie walut? Kupować wtedy, gdy jest tanio

Może się przecież stać tak, że kurs spadnie jeszcze bardziej i teoretycznie stracisz, bo kupiłeś walutę za wcześnie. W takim przypadku warto kupić ponownie, np. w celach oszczędnościowych. Zarabianie na wymianie walut to osobny temat, ale warto myśląc o oszczędzaniu na emeryturę zbierać nie tylko złotówki.

Reasumując, aby zaoszczędzić na wymianie walut nie czekasz do ostatniej chwili i kupujesz walutę, gdy kurs jest nisko. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kurs stale rośnie. W dobie słabej złotówki jest to bardzo możliwe. Wówczas możesz kupić zawczasu lub rozłożyć zakup na 2 raty: część waluty kupić teraz i zaczekać do ostatniej chwili na „czarnego łabędzia”.

Te zasady są ważne przede wszystkim wówczas, gdy regularnie wymieniasz waluty (spłacasz kredyt walutowy, kupujesz produkty zagranicą itp.).

2. Wymiana walut po kurskie międzybankowym

Zastanawiając się, gdzie najlepiej wymienić walutę weź pod uwagę kurs w danym dniu. Polecam sprawdzić oficjalne kursy NBP po godzinie 12:00 a następnie porównać go z różnymi opcjami wymiany. Sprawdź w rankingu kantorów internetowych, który kantor oferuje najlepszy kurs. Zobacz, jaki jest kurs w aplikacji Revolut. Wreszcie, sprawdź jak kurs wygląda w Twoim banku.

Najlepsza opcja to wymiana walut po kursie międzybankowym. Takie kursy oferuje np. Revolut. Z kolei Santander Bank Polska oferuje korzystniejsze kursy wymiany walut dla swoich klientów. Taka oferta sprawia, że jako klient banku masz o wiele lepsze kursy niż widoczne na stronie. Aktualny kurs można sprawdzić logując się na swoje konto.

korzystna wymiana walut santander
Korzystna wymiana walut w Santander Bank Polska

Często różnice w kursach wynoszą kilka groszy i wydaje się, że warto zaprzątać sobie głowy. Pamiętaj jednak, że kupując 500 EUR po kursie 4,55 PLN zapłacisz 2275 zł, a po kursie 4,60 PLN – 2300 zł.

Różnica kilku groszy może być w przypadku kantora stacjonarnego, a w portfelu zaoszczędziłeś właśnie 25 zł. Dużo, mało? Przy obecnych stopach procentowych, aby wyciągnąć 25 zł miesięcznie z lokaty bankowej, musiałbyś ulokować ok. 170 tys. złotych…

3. Jak zaplanować wydatki w obcej walucie

Jednym z najczęstszych powodów dużych kosztów są nieplanowane wydatki. Zakupy za granicą bez posiadania na koncie waluty mogą skończyć się bardzo niekorzystnie dla Twojego portfela. Wówczas zapominasz o tym jak oszczędzać na wymianie walut i przepłacasz za pośpiech i brak przygotowania.

Niektórzy wybierają się na wyjazd zagraniczny z myślą, że wymienią walutę na lotnisku lub na miejscu. Jest to błąd, który może słono kosztować. Zawsze warto mieć zapas waluty i planować wydatki z wyprzedzeniem.

Jak zaplanować wydatki w obcej walucie? Kantor Santander Bank Polska oferuje zaplanowanie zakupów waluty. Wiedząc, że w sierpniu lecisz na wakacje, możesz już w styczniu ustawić zlecenie zakupu waluty gdy kurs spadnie do ustalonego przez Ciebie pułapu. Jest to dobra opcja, jeśli nie masz czasu śledzić kursów walut.

4. Na co patrzeć podczas wymiany walut?

Największy kosztem podczas wymiany walut jest spread walutowy, czyli różnica w kursie zakupu i sprzedaży waluty przez kantor. Nie mniej nie zawsze jest to jedyny koszt. Posiadając konto walutowe warto sprawdzić, ile wynosi opłata za jego utrzymanie. Na co jeszcze patrzeć podczas wymiany walut?

Przelewając pieniądze do kantoru zobacz, czy Twój bank jest na liście. W przeciwnym wypadku możesz zostać obciążony dodatkową opłatą za każdą transakcję. W przypadku wypłat z kantora internetowego może pojawić się opłata za wykonanie przelewu zwrotnego (z kantora na konto walutowe). Banki samodzielnie ustalają koszty przelewów w zależności od waluty.

Ponadto przelewy za granicę oraz międzybankowe przelewy walutowe wysyłane w trybie SHA, mogą zostać dodatkowo obciążone kosztami banków pośredniczących. Kantory walutowe nie ponoszą odpowiedzialności za opłaty pobierane przez zewnętrzne instytucje płatnicze i banki pośredniczące.

GDZIE NAJLEPIEJ WYMIENIĆ WALUTĘ?

Na rynku jest wiele możliwości wymiany walut. Zatrzymajmy się po kolei nad każdym z nich i sprawdźmy, gdzie najkorzystniej wymienić walutę.

1. Konto walutowe + korzystne przewalutowania

Jedną z najlepszych i najszybszych opcji przewalutowania jest konto walutowe w banku, który oferuje korzystne przewalutowania. W polskich bankach założysz rachunki walutowe w 4 podstawowych walutach:

 • EUR (euro),
 • USD (dolar amerykański),
 • GBP (funt brytyjski),
 • CHF (frank szwajcarski).

Działanie konta walutowego jest bardzo proste. Przelewasz środki z konta w walucie polskiej, wówczas następuje korzystne przewalutowanie. Masz pieniądze na koncie walutowym i możesz za jego pośrednictwem kupować i płacić w obcej walucie. Zatem odpowiedź na pytanie gdzie najlepiej wymienić walutę może brzmieć: w banku. Konto walutowe w banku z korzystnymi przewalutowaniami w 100% załatwia sprawę.

santander wymiana walut

KANTOR SANTANDER – konto walutowe

Konto walutowe możesz założyć w Santander Bank Polska. Bank oferuje konto zarówno dla firm: Konto Firmowe Godne Polecenia jak i dla klienta indywidualnego: Konto osobiste Santander.

W Kantorze Santandera możesz kupować waluty bez przelewania pieniędzy do kantoru internetowego i z powrotem. Wszystko dokonuje się w jednym systemie. Ponadto możesz otrzymywać na swoje konto walutowe przelewy w wybranej walucie. Jest to ważne, jeśli Twoja firma świadczy usługi dla zagranicznych firm lub gdy pracujesz dla zagranicznego partnera.

Bank umożliwia wymianę walut na różne cele: wyjazd za granicę, zakupy internetowe czy spłata kredytu. To, co jeszcze warto zauważyć, to opcja planowania zakupu waluty jak i zleceń warunkowych. Dzięki temu możesz kupić walutę, gdy kurs spadnie do wyznaczonego przez Ciebie poziomu.


Santander Bank Polska oferuje:

 • wymianę walut w usługach bankowości elektronicznej Santander online/ Kantorze Santander,
 • konto walutowe w walucie (EUR, USD, GBP) z kartą debetową,
 • pakiet wielowalutowy w karcie Dopasowanej,
 • aplikację mobilną Santander Mobile – wymiana walut również za granicą,
 • zlecenia planowane – jednorazowe i stałe.

Koszty:

 • BRAK OPŁAT za Kantor Santander i brak prowizji za wymianę.
 • BRAK OPŁAT za korzystanie z Santander online.
 • Prowadzenie konta (miesięcznie):
  średnie saldo równe lub wyższe niż 20 EUR, USD, CHF, GBP – 0 zł
  średnie saldo niższe niż 20 EUR, USD, CHF, GBP – 10 zł
 • Polecenie przelewu wewnętrznego na rachunek w Santander Bank Polska złożony za pośrednictwem usług bankowości elektronicznej Santander internet/ mobile – 0 zł
 • Wpłata gotówki w oddziale Santander Bank Polska – 0 zł
 • Wypłata gotówki w oddziale Santander Bank Polska – 0 zł

Korzyści z przewalutowania w banku:

 • kurs walutowy kwotowany online w oparciu o bieżące ceny rynkowe,
 • szybki dostęp do wymienionej waluty 24/7,
 • transakcje natychmiastowe,
 • możliwość zaplanowania zakupu i zleceń warunkowych,
 • dostępny na komputerze i w aplikacji mobilnej,
 • możliwość płacenia kartą do konta walutowego.

Aby skorzystać z usługi zaloguj się do swojej bankowości i wejdź w zakładkę Kantor Santander.

Korzystna wymiana walut przez firmę

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta firmowego w Santander Bank Polska, możesz je założyć TUTAJ. Wraz z otwarciem Konta Firmowego Godnego Polecenia (lider naszego rankingu kont firmowych) otrzymasz dodatkowo do 1300 zł premii:

 • do 900 zł zwrotu za transakcje kartą płatniczą dołączoną do konta,
 • 400 zł za zakup terminalu płatniczego.

W ramach promocji, podstawowe funkcje i działania są przez 2 lata zupełnie za darmo:

OPŁATY I PROWIZJE W RAMACH PROMOCJI
OPŁATA
Opłata za otwarcie Konta Firmowego Godnego Polecenia
0 zł
Opłata za prowadzenie konta
0 zł
Opłata za wydanie i używanie pierwszej karty debetowej 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za wypłaty ze wszystkich bankomatów kraju i za granicą w PLN 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za przelewy krajowe w systemie Elixir w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
10 pierwszych przelewów natychmiastowych BlueCash w miesiącu w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
Opłata za przelew do ZUS i US 0 zł
Opłaty za zlecenie stałe i polecenie zapłaty 0 zł

Po 2 latach bank daje możliwość uniknięcia opłat. Warunkiem niepłacenia za konto w danym miesiącu jest wykonanie przelewu do ZUS/US na 200 zł, a warunkiem darmowej karty debetowej jest wykonanie nią operacji na 400 zł.

2. Kantor internetowy

Większość osób na pytanie gdzie najlepiej wymienić walutę odpowie: kantor internetowy. Nie ma w tym nic dziwnego. Odkąd kantory internetowe weszły na rynek, wymiana walut stała się o wiele tańsza. Ale czy prostsza?

Mając konto walutowe, możesz założyć konto w kantorze internetowym. Założenie konta jest proste i polega na wpisaniu danych i weryfikacji tożsamości. Do wyboru masz wiele kantorów internetowych, gdzie kursy mogą różnić się od siebie o dziesiąte, a nawet setne części grosza.

Warto abyś przejrzał im się bliżej i wybrał najlepszy, który ma licencję KNF:

 1. Walutomat
 2. InternetowyKantor.pl
 3. Liderwalut.pl

Przelanie złotówek do kantoru internetowego jest proste. Nie mniej aby wybrać przewalutowane złotówki z kantoru internetowego, musisz posiadać konto walutowe w banku. Niektóre kantory umożliwiają przechowywanie pieniędzy na „koncie” w serwisie. To podobny sposób jak na giełdzie, więc średnio bezpieczny.

W przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych za granicą konieczna będzie również karta do konta walutowego. Są na szczęście banki, które oferują darmowe konta walutowe.

UWAGA! Sprawdź, czy Twój bank współpracuje z kantorem internetowym. Jeśli nie będzie go na liście, wówczas zapłacisz dodatkową opłatę za przewalutowanie.

Mając już konto walutowe w banku, wyrobioną kartę oraz konto w kantorze, możesz wymienić walutę. Cała procedura odbywa się w 3 krokach:

 1. Zakładasz konto w kantorze internetowym lub logujesz się do niego.
 2. Przelewasz pieniądze do kantoru, gdzie następuje ich korzystne przewalutowanie.
 3. Przelewasz wymienione złotówki na konto walutowe w banku.

Przelewy do największych polskich banków są wysyłane za darmo. Kantory mają jednak limit darmowych przelewów (zazwyczaj około 5 przelewów jest za darmo).

Korzyści kantora internetowego:

 • transakcje bez wychodzenia z domu,
 • błyskawiczna realizacja z większością banków w Polsce,
 • korzystne przewalutowanie,
 • szeroka dostępność obcych walut,
 • im wyższa kwota wymiany tym lepszy kurs.

3. Revolut

Po tym, jak powstały kantory internetowe wydawało się, że lepiej już być nie może. Do czasu, aż na rynku pojawił się Revolut. Revolut to szerokie narzędzie, ale najważniejszą funkcją jest tania wymiana walut i proste płatności kartą wirtualną. Szerzej o Revolucie przeczytasz w artykule Jak działa Revolut – opinie i porady.

gdzie najlepiej wymienić walutę revolut
Gdzie najlepiej wymienić walutę? Opcją jest Revolut

Revolut jest wielowalutową kartą połączoną z aplikacją mobilną. W aplikacji możesz wymienić walutę na inną – dowolną. Co ważne, Revolut w podstawowej wersji jest darmowy. Wiele osób nie wyobraża sobie wakacji bez Revoluta. Revolut to narzędzie mobilne, zatem płacisz telefonem (wirtualną kartą) lub fizyczną kartą (które jest odpłatna). Problem może pojawić się wówczas, gdy potrzebujesz gotówki.

Jak każde narzędzie, także Revolut ma minusy. Nie współpracuje ze wszystkimi bankami w Polsce. Co za tym idzie, przelew dolarów z Revoluta na konto walutowe w polskim banku może skończyć się ogromnymi kosztami. Najjaskrawszą sytuacją jest ta, w której przelew USD odbył się na konto walutowe USD w Polsce w banku niewspółpracującym z Revolutem. Przelew szedł przez bank w Szwajcarii, który naliczył sobie sowitą prowizję.

Przewagą Revoluta nad kontami walutowymi jest mnogość walut. Możesz posiadać wiele subkont na różne waluty i płacić za pomocą wirtualnej karty – zupełnie za darmo.

Korzyści Revoluta:

 • transakcje bez wychodzenia z domu,
 • błyskawiczna realizacja z większością banków w Polsce,
 • korzystne przewalutowanie,
 • szeroka dostępność obcych walut,
 • wirtualna karta płatnicza,
 • fizyczna karta płatnicza.

Aby zacząć korzystać z Revoluta przejdź na stronę banku i załóż konto.

4. Kantor stacjonarny

Najskuteczniejsza metoda na zmotywowanie kogoś do oszczędzania na wymiana walut to sparzenie się na zakupie w kantorze stacjonarnym. Jeśli nie masz znajomego cinkciarza, który zaoferuje dobry rabat, to wymiana waluty w kantorze jest praktycznie nieopłacalna. Choć niekiedy konieczna.

Najbardziej niekorzystne kursy są w kantorach „ostatniej szansy”. Czyli wszystkie punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach. Jeśli nie wymieniłeś waluty wcześniej, to wtedy nie masz już wyjścia i musisz skorzystać z ich usług. Kursy mogą zwalić z nóg. To często wystarczająca nauczka, aby zacząć myśleć nad oszczędzaniem podczas wymiany walut.

Kantory stacjonarne oferują tylko transakcje gotówkowe. Jeśli chcesz gotówkę, to kantor stacjonarny będzie dobrym rozwiązaniem. Wart też zwrócić uwagę, że cała procedura jest dosyć szybka. Nie wymaga również zakładania konta i formalności, jak w przypadku kantoru internetowego. Nie ma też żadnych ukrytych opłat. Widzisz na tablicy kurs, mnożysz razy walutę i dostajesz ani mniej ani więcej.

Ceny walut w kantorach są najmniej korzystne dla klientów, ponieważ właściciele kantorów ponoszą wysokie koszty za wynajęcie lokalu i zatrudnienie pracowników.

Korzyści kantorów stacjonarnych:

 • wymiana gotówkowa,
 • brak konieczności zakładania konta,
 • minimalne formalności,
 • brak ukrytych opłat,
 • możliwość negocjacji ceny,
 • szerszy wybór zagranicznych walut.

PUŁAPKI PODCZAS WYMIANY WALUTY

Każdy, kto kupował wtyczkę lub motyw do sklepu internetowego przez zagraniczny serwis wie, że nie zawsze płacenie polską kartą jest korzystne. Przewalutowanie odbywa się po kurskie ustalonym przez bank, do którego doliczana jest marża.

Pułapki związane z przewalutowaniem zdarzają się nie tylko podczas zakupów w sklepie, ale także przy kredytach. Biorąc kredyt na otwarcie firmy w obcej walucie, skazujemy się na niewiadomą. Dlatego najlepiej zadłużać się w walucie, w której się zarabia.

Najlepszym przykładem są frankowicze. Widząc niski kurs franka szwajcarskiego postanowili (często za namową banku) wziąć kredyt we frankach. Gdy kurs poszedł w górę o 100%, mieli do zapłacenia 2x wyższe raty. Gdy w grę wchodzi przewalutowanie, w głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Brak przygotowania do wymiany walut może okazać się równie bolesny dla portfela. Planując wyjazd do innego kraju warto dokonać korzystnego przewalutowania dużo wcześniej. Licząc na kantory stacjonarne, można się bardzo sparzyć.

Wymiana walut w kantorach internetowych może okazać się równie kosztowna. Wystarczy, że masz konto w banku, który nie współpracuje z kantorem. Wówczas taki przelew idzie przez kilka banków, a każdy pobiera prowizję.

PODATEK DOCHODOWY OD WYMIANY WALUTY

Wymiana walut jest zwolniona z podatku VAT, ale pamiętaj o opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek PIT (lub CIT w przypadku firm) płaci się od różnicy pomiędzy kursem kupna i lepszym dla Ciebie kursem sprzedaży waluty.

UWAGA! Jeśli transakcja jest jednorazowa, np. wracasz z wakacji i chcesz wymienić walutę, wówczas nie musisz płacić podatku dochodowego od ewentualnego wzbogacenia. Podatek dotyczy czynności powtarzających się, zorganizowanych i na duże kwoty.

O wiele poważniejsza sprawa dotyczy przedsiębiorców. Jako przedsiębiorca musisz wykazać straty i zyski wynikające ze zmiany kursu walut. Zatem nie tylko „spowiadasz się” z zysku, ale także straty. Jeśli kurs sprzedaży waluty będzie niższy o więcej niż 5% w stosunku do średniego kursu NBP, to US może poprosić o wyjaśnienia.

Jeśli zapomniałeś lub nie miałeś świadomości zapłaty podatku dochodowego od wymiany walut, możesz złożyć tzw. czynny żal (zgodnie z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego). Rzecz jasna nie chodzi tutaj o wymianę walut w celu zakupu motywu lub wtyczki do firmowej strony www. Przepis dotyczy tych firm (i osób fizycznych), które kupują i sprzedają waluty w celu zarabiania na kursie.

Pytania i odpowiedzi – WYMIANA WALUT

1. Gdzie najkorzystniej wymienić walutę?

Jeśli chcesz szybko, bezpiecznie i po dobrym kursie, to skorzystaj z kantoru banku, w którym masz konto. Bardzo dobrą ofertę na korzystne przewalutowanie ma Santander Bank Polska. Wymianę walut po kursie międzybankowym oferuje Revolut. Atrakcyjne kursy mają też kantory internetowe. Jeśli potrzebujesz gotówkę, to skorzystaj z kantoru stacjonarnego (na lotniskach i dworcach z reguły jest najdrożej).

2. Wymiana walut: do jakiej kwoty?

Nie ma w tej kwestii przepisów, a jedynie regulaminy kantorów. Zwyczajowo waluty można wymienić do kwoty 15 000 euro. Powyżej tej kwoty konieczne jest potwierdzenie tożsamości.

3. Czy wymiana walut jest opodatkowana?

Przepisy zwalniają od podatku VAT transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych, jako prawny środek płatniczy. Należy jednak zapłacić podatek dochodowy od różnicy kursu.

4. Jak założyć konto walutowe w Santander Bank Polska?

Przejdź na stronę banku i wypełnij wniosek online. Postępuj zgodnie z informacjami na stronie.

Płatna współpraca z marką Santander Bank Polska

Oceń artykuł
[Total: 3 Average: 3.7]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

6 thoughts on “Gdzie najlepiej wymienić walutę? 4 opcje na korzystne przewalutowanie

 1. Od siebie polecam zen, przeszedłem niedawno z revoult. Kursy praktycznie takie same lub niższe, zenefity czyli natychmiastowy cashback i rok gwarancji. Jest niestety płatne ale najtańsza opcja to 5zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *