Założenie firmy przez studenta i ucznia – firma na studiach w 60 minut

założenie działalności gospodarczej przez studenta

Założenie działalności gospodarczej przez studenta to prosta i szybka czynność, która może zająć nawet 60 minut. Zobacz, jak łatwo założyć firmę.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Santander Bank Polska.

Założenie firmy przez studenta jest coraz częściej spotykane. Jeśli jesteś na studiach lub uczysz się w szkole średniej, to spróbowanie sił w biznesie jest świetnym pomysłem. Po pierwsze z uwagi na zyskanie bezcennego doświadczenia życiowego, a po drugie ze względu na szansę osiągnięcia sukcesu w biznesie.

Jak założyć firmę na studiach lub w szkole? Czy będąc studentem możesz liczyć na ulgi i korzyści prawne? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że otwarcie działalności gospodarczej jest proste i szybkie.

Przejdź do wybranego tematu:

  1. 5 kroków do otwarcia firmy przez studenta/ucznia
  2. Opodatkowanie firmy na studiach
  3. Firma na studiach a składki ZUS
  4. Dofinansowanie na firmę dla studenta
  5. Studencie, czy jesteś gotowy na założenie firmy?

OTWARCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ STUDENTA/UCZNIA – 5 KROKÓW

Czas otwierania firmy w Polsce znacząco się skrócił na przestrzeni ostatnich lat. Działa tak zwane „jedno okienko”, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu (tudzież akademika) założyć firmę. Firma dla studenta niewiele różni się od tej zakładanej przez uczniów i ludzi po studiach.

1 krok – wypełnij wniosek CEIDG-1 (30-60 minut)

Pierwszym krokiem jest bezpłatna rejestracji działalności za pomocą wniosku CEiDG-1. Wniosek możesz wypełnić online na stronie CEIDG, osobiście podejść do urzędu gminy lub skorzystać z Santander internet.

We wniosku podajesz swoje dane:

 • imię i nazwisko,
 • nr dowodu osobistego,
 • PESEL,
 • NIP (REGON, jeśli jest),
 • imiona rodziców,
 • adres zamieszkania i zameldowania,
 • numer konta firmowego (możesz podać osobiste, a firmowe założyć w następnym kroku),
 • nazwę proponowanej firmy (koniecznie z członem Twojego imienia i nazwiska),
 • termin rozpoczęcia działalności (najwcześniej na dzień złożenia wniosku).

Jest to intuicyjne, jako że jesteś świeżo po szkole, to nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu.

Wypełnienie wniosku CEIDG-1 jest nie tylko rejestracją firmy, ale za jego pośrednictwem:

 • wyślesz wniosek o nadanie numeru REGON,
 • wyślesz zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego,
 • oświadczysz, jaką formę opodatkowania podatkiem dochodowym wybierasz,
 • zgłosisz się jako płatnik składek ZUS.

2 krok – wizyta w US (20-40 minut)

Wizyta w Urzędzie Skarbowym będzie konieczna wtedy, gdy wybierzesz inną formę opodatkowania niż zasady ogólne. Więcej o formach opodatkowania przeczytasz poniżej w punkcie o opodatkowaniu firmy dla studenta.

VAT czynny oraz kasa fiskalna

Wniosek CEIDG nie załatwia również kwestii VAT-u ani kasy fiskalnej. Jeżeli zamieszasz lub musisz być płatnikiem VAT, powinieneś w Urzędzie Skarbowym wypełnić druk VAT-R. Znajdziesz go w zakładce Wzory dokumentów.

W tym miejscu musisz wiedzieć, że jako nowa firma możesz być zwolniony z VAT. Limit obrotów firm zwolnionych z VAT to 200.000 złotych. W Twoim przypadku – studenta który rozpoczyna działalność gospodarczą w danym roku, limit ten uwzględnia się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Wyjątek stanowią działalności, które z mocy prawa od razu podlegają pod VAT. Rejestracja do VAT jest darmowa, ale tylko wówczas, gdy nie zechcesz potwierdzenia (potwierdzenie statusu vatowca czynnego to 170 zł).

Co do kasy fiskalnej, to próg obrotu osobom fizycznym, po jakim należy zamontować kasę jest malutki i wynosi 20.000 złotych rocznie. Zatem otwierając firmę na studiach w połowie roku w czerwcu, próg wyniesie 10.000 złotych. Po osiągnięciu progu będziesz mieć 2 miesiące na zainstalowanie kasy fiskalnej. Jeśli sprzedajesz B2B nie musisz mieć kasy fiskalnej (są wyjątki).

3 krok – założenie konta firmowego (5-15 minut)

Ostatni krok formalny to wizyta w banku i założenie konta dla firmy studenta. Rzecz jasna jeśli założyłeś firmę przez Santander internet, to założenie konta firmowego masz za sobą.

Zgodnie z rankingiem kont firmowych, obecnie jedną z najlepszych opcji jest w pełni darmowe Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska.

Santander konto firmowe dla studenta

Przejdź na stronę banku i otwórz firmę z Santander Bank Polska

Przez 2 lata nie będziesz nic płacić za konto firmowe dla działalności gospodarczej, a dodatkowo zyskasz do 1300 zł premii:

 • do 900 zł zwrotu za transakcje kartą płatniczą dołączoną do konta,
 • 400 zł za zakup terminalu płatniczego.

W ramach promocji, podstawowe funkcje i działania są przez 2 lata zupełnie za darmo:

OPŁATY I PROWIZJE W RAMACH PROMOCJI
OPŁATA
Opłata za otwarcie Konta Firmowego Godnego Polecenia
0 zł
Opłata za prowadzenie konta
0 zł
Opłata za wydanie i używanie pierwszej karty debetowej 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za wypłaty ze wszystkich bankomatów kraju i za granicą w PLN 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za przelewy krajowe w systemie Elixir w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
10 pierwszych przelewów natychmiastowych BlueCash w miesiącu w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
Opłata za przelew do ZUS i US 0 zł
Opłaty za zlecenie stałe i polecenie zapłaty 0 zł

Po 2 latach bank daje możliwość uniknięcia opłat. Warunkiem niepłacenia za konto w danym miesiącu jest wykonanie przelewu do ZUS/US na 200 zł, a warunkiem darmowej karty debetowej jest wykonanie nią operacji na 400 zł.

FIRMA NA STUDIACH – OPODATKOWANIE

Wielu młodych ludzi pyta, czy muszą zanosić faktury lub paragony do Urzędu Skarbowego. Otóż żadnych faktur nie zanosisz do US, lecz do swojej księgowości. Podczas zakładania firmy wybierasz biuro rachunkowe, które będzie Cię obsługiwało. Prowadzenie księgowości jest obowiązkowe. Teoretycznie możesz to robić samemu, ale czy dla 100-300 zł miesięcznie warto? Lepiej skupić się na biznesie.

Jeśli chodzi o wystawianie faktur, to możesz je wystawiać samodzielnie, np. z wykorzystaniem Excela lub na druku kupionym w papierniczym. Możesz również skorzystać z narzędzia do wystawiania faktur online. Sprawdź jaki program do faktur wybrać i rozważ zakup abonamentu (już od 12 zł/mc).

otwarcie firmy przez ucznia faktura
Firma dla studenta – przykładowa faktura

Podatek PIT dla Młodych

Rząd wprowadził tzw. zerowy PIT dla młodych. Na tej podstawie osoby do 26 roku życia nie płacą podatku dochodowego. Dotyczy to więc również uczniów i studentów. Niestety, zasada obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy pracujesz na umowę o pracę lub zlecenie. Prowadząc działalność gospodarczą (lub umowę o dzieło) musisz płacić podatek PIT.

Dla pocieszenia dodam, że inaczej niż w przypadku ZUS-u, podatek dochodowy płacisz tylko wtedy, gdy osiągnąłeś dochód.

Wybierz formę opodatkowania dla swojej firmy

Do wyboru masz kilka form opodatkowania. Najpopularniejsze są dwie: zasady ogólne i podatek liniowy.

Zasady ogólne to opodatkowanie dochodów Twojej studenckiej firmy stawką 12% lub 32%. W zależności od dochodu jaki będziesz osiągał. Do 120.000 zł rocznie jest 12%, nadwyżka zostanie opodatkowania stawką 32%. Jest to najczęściej wybierana forma opodatkowania, która daje możliwość skorzystania z ulg podatkowych i preferencji.

Jeśli będziesz miał duże dochody, wówczas opłaca się podatek liniowy. Podatek liniowy wynosi 19% bez względu na wysokość dochodów.

Do wyboru masz jeszcze inne formy opodatkowania: karta podatkowa (dla małych działalności rzemieślniczych) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (dla niektórych działalności – stawka zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej). Warto się z nimi zapoznać czytając artykuł o wyborze formy opodatkowania dla firmy.

UWAGA! Formę opodatkowania można zmienić na początku roku.

Co student może wliczać w koszty?

Student prowadzący firmę może wliczać w koszty prowadzenia działalności wydatki na edukację. Oznacza to, że czesne, dojazdy i wydatki na materiały możesz odliczyć od przychodu. Dzięki temu zmniejszy się podatek dochodowy do zapłacenia. To o czym musisz pamiętać to potwierdzenia kosztów. Zbieraj faktury, umowy i rachunki, które potem dostarczysz księgowości.

Firma na studiach daje możliwość wliczania w koszty czesnego za studia. Możesz to jednak zrobić tylko wówczas, gdy zacząłeś szkołę po założeniu firmy. Ponadto kierunek studiów mus być zbieżny z Twoją branżą. Prowadząc firmę w branży fotograficznej nie wliczysz w koszty studiów lekarskich.

Standardowe kierunki studiów, które nie budzą zastrzeżeń US to zarządzanie, marketing oraz finanse i rachunkowość. Pieniądze wydane na kursy językowe, kursy e-commerce również można wliczyć w koszta.

VAT

Kupując w sklepie zawsze płacisz cenę brutto, czyli kwotę netto powiększoną o podatek VAT. Sprzedawca oddaje VAT do Urzędu Skarbowego.

Pamiętaj, że obowiązek zapłaty podatku VAT ciąży na Tobie niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił czy nie. VAT płaci się niezależnie od dochodów. Firma dla studenta może w pierwszym roku opłacać ten podatek wyłącznie w cyklu miesięcznym. W drugim roku prowadzenia działalności możesz zmienić na rozliczenie kwartalne.

Jeśli jako student masz duże koszty przy prowadzeniu firmy, to możesz zostać vatowcem. Wówczas nie tylko sprzedajesz w cenach brutto, ale także możesz sobie odliczyć podatek VAT od zakupów.

FIRMA NA STUDIACH A SKŁADKI ZUS

Student i uczeń otwierający działalność gospodarczą może nie płacić składek ZUS. Taką możliwość masz przez pół roku od założenia firmy. Nie oznacza to bynajmniej, że nie zapłacisz nic! Składki ZUS będziesz płacił na specjalne konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jakie to będą kwoty?

Założenie firmy przez studenta
Założenie firmy przez studenta to szansa na zdobycie doświadczenia i sukces w biznesie

Ulga na start

Jeśli to Twoja pierwsza firma, to będziesz mógł skorzystać z Ulgi na start. Przez pół roku opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną.

Wyciąg z przepisów: „Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który po raz pierwszy podejmuje działalność gospodarczą albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.”

Preferencyjny ZUS

Pełny ZUS wynosi obecnie prawie 1500 zł, z kolei stawka preferencyjna to 647,59 zł. Po pół roku „wskoczysz” w stawkę preferencyjną i będziesz ją płacił przez 2 lata.

Po 6 miesiącach Ulgi na Start i 2 latach stawki preferencyjnej wejdziesz w pełny ZUS. Ten także będzie można zmniejszyć, ale to melodia przyszłości, którą teraz nie musisz się przejmować.

DOFINANSOWANIE NA FIRMĘ DLA STUDENTÓW

Pieniądze na otwarcie firmy dla studenta to często główne zmartwienie. Polecamy sprawdzić czy biznes wypali wydając najmniejszą możliwą kwotę. Stworzenie MVP, czyli „minimal valuable product” – produktu we wstępnej fazie rozwoju z reguły nie generuje dużych kosztów.

Są jednak sposoby, gdybyś chciał otworzyć bardziej przyziemny biznes, który już na starcie potrzebuje większych nakładów finansów. Możesz skorzystać z dotacji z Unii Europejskiej na otwarcie działalności jak i dotacji z Urzędu Pracy.

UWAGA! Dotacja z Urzędu Pracy jest przeznaczona wyłącznie dla bezrobotnych. Zatem student studiów dziennych nie ma szans na dotację z UP na otwarcie firmy. Możesz się o nią starać gdy jesteś studentem studiów zaocznych. Z kolei studenci dzienni mogą starać się o pieniądze z funduszy unijnych.

Bardziej ryzykowną ścieżką jest wzięcie kredytu na otwarcie działalności. Jako student jesteś na początkowym etapie kariery. W związku z tym radzę się mocno zastanowić przed podjęciem decyzji o zadłużaniu się.

STUDENCIE, CZY JESTEŚ GOTOWY NA ZAŁOŻENIE FIRMY?

Jak mawiają uliczni poeci – tyle szans ile odwagi. Nigdy nie wiadomo za którym razem trafisz w „10” z biznesem. Dlatego chowanie pomysłów do szuflady i odkładanie założenia firmy mija się z celem. Nie mniej do każdego przedsięwzięcia warto się przygotować. Jak to zrobić?

1. Zdobądź wiedzę

W jaki sposób zdobyć wiedzę o prowadzeniu firmy? Z osobistych doświadczeń polecam branie udziału w spotkaniach otwartych z przedsiębiorcami. Prawie 10 lat temu uczestniczyłem w spotkaniu z Markiem Zmysłowskim, założycielem Mementis.pl (dzisiaj Funer.pl). Spotkanie organizowała jedna z fundacji Aniołów Biznesu. Takie spotkania dadzą Ci okazję nie tylko do posłuchania ciekawych doświadczeń, ale także do zadania pytań i rozmowy w kuluarach.

Nie można zapominać o czytaniu praktycznych książek biznesowych. Starannie wyselekcjonowane książki o prowadzeniu firmy pomogą Ci w takich sprawach jak:

 • przepisy skarbowe i księgowe,
 • pomysł na biznes,
 • marketing małej firmy,
 • organizacja pracy,
 • rozwój osobisty.

Dużą wiedzę odnośnie zakładania firmy możesz uzyskać w lokalnych inkubatorach przedsiębiorczości.

2. Przetestuj biznes

Nigdy nie wiadomo, czy pomysł na biznes chwyci. Jak sprawdzić prawdopodobieństwo? Możesz podejść do tematu klasycznie i zacząć od napisania biznesplanu. Następnie warto wykorzystać narzędzia do przetestowania biznesu.

Działalność nierejestrowana

Polskie prawo daje możliwość wypróbowania pomysłu poprzez działalność nierejestrowaną. Do 75% minimalnego wynagrodzenia możesz działać bez zakładania firmy.

Inkubatory Przedsiębiorczości

Planując testowanie studenckiej firmy z większymi kwotami możesz rozważyć preinkubację. Do wyboru jest kilka fundacji, które oferują takie usługi. Między innymi Twój Startup i AIP. Opinie o nich są podzielone, więc warto wczytać się i rozeznać temat. Od 250 zł miesięcznie, bo takie średnio są koszty preinkubacji, możesz testować biznes.

Inkubator Przedsiębiorczości użyczy Ci swojej osobowości prawnej. To dlatego nie musisz zakładać firmy, lecz działasz pod NIP-em inkubatora. Dzięki temu nie płacisz składek ZUS w ogóle. Pieniądze możesz „wyciągać” z inkubatora poprzez umowy zlecenie, które dla uczniów i studentów do 26 roku życia są zwolnione z podatku dochodowego.

Sprawdź przed otwarciem firmy
1. Konto firmowe Nest Bank – darmowe dla nowych firm
2. Telefony firmowe w PLAY – od 43 zł brutto
3. Konto osobiste dla JDG – 100% darmowe w BNP Paribas

3. Działaj!

Biorąc pod uwagę ulgi w ZUS dla nowych firm, możesz jako student z powodzeniem spróbować biznesu otwierając jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowe profity (do 1300 zł) otrzymasz zakładając darmowe Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska. Przejdź na stronę banku i wypełnij wniosek online.

Podsumowując: 30 minut wniosek CEIDG-1, 20 minut rejestracja do VAT, 10 minut założenie konta w banku. Razem 60 minut. Powodzenia!

Płatna współpraca z marką Santander Bank Polska

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

1 thoughts on “Założenie firmy przez studenta i ucznia – firma na studiach w 60 minut

 1. Może to i dobry pomysł. Rozkręcić biznes już na studiach i w dorosłość wystartować z dobrze prosperującą firmą. Wtedy być może zderzenie z pełnym ZUSem nie będzie takie zabójcze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *