Jak sprawdzić czy biznes wypali? 7 sposobów na przetestowanie pomysłu na biznes

jak sprawdzić czy biznes wypali

Zamierzasz otworzyć firmę i zastanawiasz się, czy działalność się opłaci? Przeczytaj 7 sposobów jak sprawdzić czy biznes wypali.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Santander Bank Polska.

Otwarcie firmy pod kątem spraw urzędowych to prosta i szybka czynność. Z pomocą Santander Bank Polska możesz założyć działalność gospodarczą przez Internet. Nie mniej zawsze odradzamy otwarcie działalności bez przetestowania pomysłu na biznes.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł szukając odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić czy biznes się opłaca, to jesteś na dobrej drodze. Właśnie od tego każdy powinien zacząć otwieranie własnej działalności.

Przejdź do wybranego tematu:

  1. Dlaczego warto sprawdzić czy pomysł na biznes wypali?
  2. Sposób 1 – Wykorzystaj serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne
  3. Sposób 2 – Wypróbuj działalność bez zakładania firmy
  4. Sposób 3 – Stwórz ankietę lub poproś o opinie
  5. Sposób 4 – Wykorzystaj media społecznościowe
  6. Sposób 5 – Wypełnij model Lean Canvas
  7. Sposób 6 – Przetestuj crowdfunding
  8. Sposób 7 – Zobacz, co działa w innych miastach
  9. Co po przetestowaniu biznesu?

DLACZEGO WARTO SPRAWDZIĆ CZY POMYSŁ NA BIZNES WYPALI?

Najkrótsza odpowiedź na pytanie dlaczego warto przetestować pomysł na biznes przed otwarciem firmy brzmi: aby nie musieć zamknąć firmy niedługo po jej otwarciu. I nie stracić preferencji, które obowiązują przy pierwszym otwarciu działalności.

1. Utrata prawa do ulg na 5 lat

Jako przedsiębiorca będziesz musieć opłacać składki ZUS. Przez pierwsze pół roku możesz skorzystać z ulgi na start, a następnie przez 2 lata ze stawki preferencyjnej. Jeżeli zamkniesz działalność gospodarczą, to będziesz musieć czekać 5 lat aby ponownie skorzystać z tych ulg.

2. Ograniczenie niepewności

Każdy biznes to niepewność. Nie jesteś w stanie przewidzieć na 100% czy biznes wypali, możesz jednak ograniczyć niepewność. Dzięki temu po otwarciu działalności gospodarczej nie zdziwią Cię koszty i przychody, będziesz przygotowany na każdą ewentualność.

3. Proces przejścia przez zamknięcie działalności

Zamknięcie działalności gospodarczej jest trudniejsze niż jej otwarcie. O ile podczas otwierania firmy możesz skorzystać z tak zwanego „jednego okienka”, o tyle w zamykając firmę musisz wykazać się większym samozaparciem. Z tego względu wiele osób zawiesza działalność czekając na lepsze czasy. Niestety zawieszenie firmy nie powoduje, że okres ulg i preferencji jest także zawieszony – on dalej biegnie.

Ciekawe: W rozpoczęciu sprzedaży w Internecie pomoże Ci Kurs Jak sprzedawać w Internecie

SPOSÓB 1 – WYKORZYSTAJ SERWISY OGŁOSZENIOWE I AUKCYJNE

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy biznes wypali jest próba sprzedaży testowego produktu. Jeśli produkt jest fizyczny, możesz wykorzystać serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne.

Nie warto tworzyć od razu całej gamy produktów – wystarczy jeden lub jego najprostsza wersja. Fachowo nazywa się to MVP, czyli Minimal Viable Product. Na dopieszczanie produktu, tworzenie wersji kolorystycznych, budowę produktów komplementarnych przyjdzie czas. Twoim zadanie jest stworzenie prostego prototypu, który możesz wystawić na platformie sprzedażowej.

Co w przypadku, gdy nie chcesz być producentem lecz kupować produkty w hurtowni i sprzedawać? Znane są przypadki wystawienia na aukcję produktów, których fizycznie się nie posiada. Celem jest sprawdzenie, czy dany produkt ma szansę się sprzedać. Następnie w przypadku zakupu zwraca się pieniądze kupującemu lub wysyła produkt zakupiony w sklepie, nie zarabiając na całym obrocie. Warto zauważyć, że tego typu działania nie są mile widziane przez konsumentów jak i właścicieli platform sprzedażowych.

Innym rozwiązaniem jest preorder, czyli przedsprzedaż. Z tej opcji warto skorzystać mając w planach wydanie książki, gry, koszulek lub innego pomysłu, który jest powtarzalny.

Jeśli jesteś osobą, która chce zaprojektować grę planszową sprzedawaną w milionach egzemplarzy, to co możesz zrobić? Możesz utworzyć testową stronę internetową, np. w stylu landing page, czyli taką która zbiera dane kontaktowe od osób zainteresowanych zakupem. Taką stronę lub sklep możesz zareklamować korzystając z Google Ads dla małych firm. W szybkim czasie sprawdzisz, czy pomysł na biznes ma szansę wypalić.

jak sprawdzić czy biznes się opłaci
Clear face – przykład testowania biznesu za pomocą landing page / projekt: XZT.PL

Testowanie usługi

O wiele prościej przetestować usługę. Jeżeli chcesz otworzyć firmę sprzątającą mieszkania to publikujesz ogłoszenia wszędzie gdzie się da i czekasz na odzew. Skorzystaj z reklamy na start w Google i ogłoszeń na portalach dla fachowców. W tym przypadku nie musisz zbywać klientów i zostawiać z pustymi rękami. Możesz przecież wykonać usługę korzystając z jednej z dwóch form działalności bez zakładania firmy.

SPOSÓB 2 – WYPRÓBUJ DZIAŁALNOŚĆ BEZ ZAKŁADANIA FIRMY

Jeśli poznałeś wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i jesteś sceptyczny, to możesz świadczyć usługi i sprzedawać produkty bez zakładania firmy. Do wyboru masz co najmniej 3 opcje, które obowiązują w polskim prawodawstwie:

  1. Działalność nierejestrowana – sposób prowadzenia działalności bez zakładania firmy, możliwy do osiągnięcia przychodu miesięcznego w wysokości do 75% pensji minimalnej.
  2. Inkubator Przedsiębiorczości – możliwość prowadzenia działalności pod inkubacją. Budujesz własną markę, ale faktury wystawiasz na Inkubator.
  3. Rolniczy Handel Detaliczny – specyficzny rodzaj działalności nierejestrowanej, dedykowany rolnikom.

Powyższe formy prowadzenia działalności bez zakładania firmy pozwalają sprawdzić, czy biznes wypali. Bez ponoszenia wysokich kosztów i zaprzątania sobie głowy ZUS-em możesz przekonać się, czy pomysł na biznes jest opłacalny.

Wiele osób chce otworzyć firmę, ale jednocześnie obawia się utraty pracy. Etat to stały dochód, więc taka obawa jest jak najbardziej zrozumiała. Rozwiązaniem jest założenie działalności na etacie, co wiąże się z korzystnymi aspektami podatkowymi.

SPOSÓB 3 – STWÓRZ ANKIETĘ LUB POPROŚ O OPINIĘ

Jeśli Twój biznes jest mocno lokalny, możesz samemu przeprowadzić badania metodą ankietową. Tworzysz ankietę i wychodzisz na miasto. Szukasz osób, które wpasowują się w Twój target i zadajesz pytania. Następnie w domu analizujesz uzyskane odpowiedzi. Ten sposób wiąże się z poświęceniem sporej ilości czasu na znalezienie osób pasujących w ramy „idealnego klienta”.

Chcesz otworzyć food truck z burgerami? Zrób imprezę dla znajomych i poczęstuj ich swoim wyrobami. Nie pytaj od razu o opinię. Jeśli coś jest dobre, to ludzie sami zaczną zachwalać. Możesz zapytać co poprawić w burgerze, wówczas będzie łatwiej ludziom mówić. Z reguły nikt nie chce krytykować czegoś, co dostało się w gościach, a przecież zależy Ci na szczerości.

SPOSÓB 4 – WYKORZYSTAJ MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Rozszerzeniem badań ankietowych w terenie są media społecznościowe. O ile rozmowa na żywo z potencjalnym klientem jest świetną opcją, o tyle anonimowa ankieta internetowa pozwala poznać zdanie, którego ludzie nie powiedzieliby twarzą w twarz.

Wszystkie portale społecznościowe, grupy dyskusyjne a nawet fora internetowe możesz wykorzystać do badania opinii. Na Facebook spotkasz czasami fanpage o nazwie „Spotted – nazwa miasta”. Jest to idealne rozwiązanie, aby zapytać szerszą społeczność o opinię na otwarcie danego biznesu.

SPOSÓB 5 – WYPEŁNIJ MODEL LEAN CANVAS

Model Lean Canvas jest alternatywą dla biznesplanu. W ramach modelu Lean Canvas masz dziewięć obszarów, które opisują wartość dla klienta, produkt oraz sprawy finansowe. Trzeba je wypełnić aby popatrzeć na swój pomysł na biznes od strony klienta.

przetestowanie biznesu model canvas
Przetestowanie biznesu – Model Lean Canvas

Wypełnianie Modelu Lean Canvas:

PROBLEM – jakie najważniejsze problemy rozwiązuje Twój pomysł na biznes? Podaj maksymalnie trzy. Wypisz również wszystkie alternatywne rozwiązania tego problemu. Dzięki temu poznasz konkurencję, która nie od razu jest oczywista. Na przykład mało kto wie, że konkurencją dla klubu sportowego nie jest jedynie inny klub sportowy, ale również kino.

ROZWIĄZANIE –  tej rubryce podaj sposoby, w jakie Twój pomysł rozprawia się z problemami określonymi wcześniej.

KLUCZOWE MIARY – podajesz wskaźniki, które określą osiągnięcie sukcesy Twojej firmy. Może to być liczba sprzedanych produktów, wzrost wartości lub inna, łatwo mierzalna miara.

WARTOŚĆ – wpisz co Twój pomysł na biznes daje klientowi końcowemu. Jaką wartość, jakie korzyści odniesie po zakupie i skorzystaniu? Spróbuj sprzedać swój pomysł, pokazać dlaczego to właśnie Twój pomysł powinien zostać wybrany. Jest to często stosowany zabieg podczas ubiegania się o środki od „Aniołów biznesu”.

NIEUCZCIWA PRZEWAGA – poszukaj przewagi, którą może mieć firma. Czasami zdarza się, że lody zaczyna sprzedawać znany youtuber i pomimo, że nie są wcale lepsze od Twoich, on sprzedaje ich milion razy więcej. Renoma, rozpoznawalność, przewaga techniczna – tutaj szukaj.

KANAŁY DOTARCIA – wypisz w tym miejscu wszystkie możliwe kanały dotarcia do klienta z Twoim produktem.

KLIENCI – skonkretyzuj swoich klientów. Weź pod uwagę płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, wiek i inne cechy. Warto również wiedzieć, kto będzie Twoim pierwszym klientem.

KOSZTY – wypisz wszystkie koszty, które będziesz musieć ponieść podczas otwarcia firmy. Bez względu na to, czy biznes wypali, będziesz miał koszty jednorazowe, stałe i zmienne.

PRZYCHODY – w tym miejscu opisz wszystkie źródła przychodów a także ich potencjalne wartości. Pomocny w obliczeniu przychodów będzie artykuł Jak oszacować wielkość sprzedaży.

SPOSÓB 6 – PRZETESTUJ CROWDFUNDING

Zbiórki społecznościowe są popularną formą zdobycia pieniędzy na biznes. Tak traktuje te portale większość ludzi. Nie każdy bierze pod uwagę, że jest to miejsce które może okazać się papierkiem lakmusowym pomysłu na biznes. Jak sprawdzić czy biznes wypali, czy się powiedzie? Założyć zbiórkę na portalu crowdfundingowym.

Duże zainteresowanie zwiastuje powodzenie. Zwłaszcza, jeśli oferujesz darczyńcom produkty w przedsprzedaży.

Przydatne dla przyszłych przedsiębiorców
Dotacja z Urzędu Pracy – do 30.000 zł
Konto Firmowe Godne Polecenia – za 0 zł przez 2 lata + 1300 zł premii
Kredyt na otwarcie działalności – do 500 tys. zł

SPOSÓB 7 – ZOBACZ CO DZIAŁA W INNYCH MIASTACH

Powielanie pomysłów nie jest niczym złym. Zwłaszcza, jeśli robi się to inaczej i lepiej. Możesz prześledzić biznes w innym państwie i sprawdzić, co działa. Następnie przenieść to na grunt polski i przetestować. Jest to również dobry sposób na szukanie pomysłów na biznes.

Ciekawym sposobem jest przejechanie się do innego miasta, podobnego do tego, w którym chcesz otworzyć biznes. Jeśli pomysł wypalił w innym mieście, to jest szansa, że uda się także u Ciebie. Dużo daje rozmowa z przedsiębiorcami z innych miast. Od tego są grupy biznesowe, izby gospodarcze i inne podmioty mniej lub bardziej sformalizowane.

Jako inspirację możesz zapoznać się z książką Testowanie pomysłów biznesowych, gdzie znajdziesz opisane 44 testy na sprawdzenie pomysłu na biznes.

CO PO PRZETESTOWANIU BIZNESU?

Testując pomysł na biznes nie zapomnij o kosztach przedsiębiorcy. Super, jeśli testując pomysł na firmę zaczynasz osiągać przychody i wpływają zamówienia. Teraz przyszła pora na podłożenie Twoich prognoz pod tabelki w Excelu. Więcej o tym przeczytasz w artykule jak napisać biznesplan w 11 krokach – część finansowa.

Koszty firmowe, których nie ma podczas testowania biznesu

Koszty stałe to także księgowość, fakturowanie, czynsz za biuro i opłaty za media.

Nierzadko będzie konieczność zatrudnienia pracownika. W tym przypadku najtaniej wychodzi umowa zlecenie dla studenta lub ucznia do 26 roku życia. Takie osoby nie płacą składek i są zwolnione z podatku dochodowego.

Konto bankowe dla firmy

Kosztem jest także konto firmowe w banku oraz terminal płatniczy. Jednak w tym przypadku możesz dużo zaoszczędzić, a nawet wyjść na plus. Zwycięzca naszego Rankingu kont firmowych – Konto Firmowe Godne Polecenia z Santander Bank Polska oferuje bezpłatne prowadzenie rachunku za 0 zł przez 2 lata z premią do 1300 zł.

W ramach konta masz możliwość otrzymać terminal płatniczy + 400 zł premii. Oferta dotyczy tylko jednoosobowej działalności gospodarczej i trwa do do 31 października 2021 r. włącznie.

Santander konto firmowe dla studenta

Przejdź na stronę banku i otwórz konto firmowe z terminalem płatniczym

JAK SPRAWDZIĆ CZY BIZNES WYPALI? DZIAŁAĆ!

Jest wiele możliwości jak sprawdzić szanse powodzenia biznesu. Wiele z nich może pomóc w oszacowaniu sukcesu biznesowego. Nie mniej największym testerem jest życie. Czasami warto spróbować i przegrać, niż żałować, że nigdy się nie spróbowało. Ilu znasz ludzi, którzy swoje pomysły i prace chowają do szuflady? Działaj i nie poddawaj się, żyje się tylko raz!

Płatna współpraca z marką Santander Bank Polska

Oceń artykuł
[Total: 3 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Jak sprawdzić czy biznes wypali? 7 sposobów na przetestowanie pomysłu na biznes

  1. Polecam program do fakturowania online Melpe Jest również możliwość prowadzenia dokumentacji dla działalności niezarejestrowanej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *