Dlaczego warto kupić terminal płatniczy? 9 powodów dla których warto mieć terminal

Dlaczego warto kupić terminal płatniczy

Przekonaj się, dlaczego warto kupić terminal płatniczy i oferować klientom możliwość płatności bezgotówkowych. Poznaj 9 mocnych powodów, które przekonają każdego.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Santander Bank Polska.

Zakup terminala płatniczego to prosty sposób na dołączenie do świata bezgotówkowych płatności. W tym artykule poznasz 9 najważniejszych powodów, dla których warto kupić terminal płatniczy do swojej firmy.

Poniższy artykuł bardzo szczegółowo odpowiada na pytanie dlaczego warto kupić terminal płatniczy. Sprawdź, czy argumenty Cię przekonują. Jeżeli masz pytania o terminal płatniczy, warto zajrzeć do artykułu Terminale płatnicze od A do Z, gdzie odpowiadamy na 21 najczęściej pojawiających się pytań.

Przejdź do wybranego tematu:

 1. Większa liczba klientów
 2. Niskie prowizje i 400 zł premii
 3. Zwiększenie obrotów sklepu
 4. Oszczędność czasu
 5. Więcej źródeł czerpania przychodów
 6. Mniej formalności i uproszczona księgowość
 7. Wizerunek nowoczesnej firmy
 8. Mniejsze ryzyko kradzieży
 9. Terminal płatniczy za darmo

1. WIĘKSZA LICZBA KLIENTÓW

Coraz mniej osób nosi przy sobie gotówkę. Po co nam duży i nieporęczny portfel, skoro wystarczy mały i podręczny portfel na karty i dokumenty? Takie podejście jest popularne zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wszystko za sprawą nowoczesnych aplikacji bankowych, które pozwalają płacić kartą z poziomu swojego smartfona.

Biorąc pod uwagę obecny trend i popularność płatności bezgotówkowych można śmiało przypuszczać, że z roku na rok liczba osób płacących kartą będzie rosła. Warto kupić terminal płatniczy, gdyż dzięki niemu rozszerza się grono potencjalnych klientów.

Co prawda osoba posiadająca kartę zawsze może wypłacić gotówkę w bankomacie. Często wiąże się to jednak z prowizją, a najczęściej po prostu nie ma w okolicy bankomatu. W efekcie, wiele osób rezygnuje z zakupu lub skorzystania z usługi w punkcie, który nie posiada terminala.

O ile w przypadku starszego pokolenia gotówka jest nadal bardzo popularna, o tyle młodzież ceni sobie wygodę. Możemy zakładać, że na przestrzeni najbliższych 10-20 lat płacenie gotówką zostanie po prostu zmarginalizowane.

W wielu krajach coraz częściej pojawia się temat całkowitego zniesienia gotówki. Choć dzisiaj wciąż jest to scenariusze mało realny, być może już na przestrzeni nadchodzących lat niektóre kraje zdecydują się na pozostawienie pieniędzy jedynie w formie elektronicznej. W związku z tym, terminal płatniczy jest inwestycją w przyszłość.

2. NISKIE PROWIZJE I 400 ZŁ PREMII

Jeszcze 10 lat temu wiele sklepów stosowało minimalny próg, przy którym płatność kartą była możliwa. Zwłaszcza w osiedlowych sklepikach można było spotkać karteczkę z napisem: „płatności kartą od 20 złotych”. Dzisiaj, w zdecydowanej większości sklepów można płacić kartą przy najmniejszych transakcjach. Wszystko to za sprawą atrakcyjnych warunków, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy.

O ile dawniej trzeba było liczyć się z prowizją, o tyle dziś prowizja jest symboliczna lub nie ma jej w ogóle. Standardową prowizją w naszym kraju jest 0,2% przy płatnościach kartą debetową oraz 0,3% dla kart kredytowych. Biorąc jednak pod uwagę brak konieczności liczenia gotówki oraz znacznie mniejsze formalności, wielu przedsiębiorców preferuje płatności bezgotówkowe.

Przykładowo, zakładając konto firmowe z terminalem płatniczym w Santander Bank Polska dostajesz:

 • terminal płatniczy Elavon za darmo,
 • premię 400 zł,
 • możliwość akceptacji kart bez prowizji do wysokości 100 tys. zł obrotu na jednym urządzeniu.

Aby założyć konto firmowe (0 zł przez 2 lata) z terminalem w Santander Bank Polska przejdź na stronę banku i wypełnij formularz.

3. PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE ZWIĘKSZAJĄ OBROTY

Informacja o nieprzyjmowaniu płatności kartą często wiąże się z natychmiastową utratą klienta. Jak często byłeś świadkiem sytuacji, w której klient zobaczywszy karteczkę przy kasie „brak możliwości płacenia kartą” po prostu wyszedł? Prawdopodobnie udał się do innego sklepu, który dopuszczał płatność kartą.

Sklepy, które rezygnują z terminala płatniczego po prostu tracą klientów. Z kolei konkurencja zaopatrzona w terminal zaciera ręce. Możliwość akceptowania kart płatniczych zwykle przyczynia się do wzrostu obrotów firmy (zgodnie z danymi organizacji płatniczych może osiągać nawet 30%).

Według szacunków Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego klienci płacący kartą wydają od 10% do 20% więcej za zakupy.

Wygodniejsze od szukania bankomatu jest znalezienie punktu, który obsługuje płatności bezgotówkowe. Jeżeli nie chcesz każdego dnia tracić klientów, to zdecyduj się na zakup terminala płatniczego.

4. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Kasa z gotówką musi zostać starannie przeliczona. W trakcie takiego przeliczania może pojawić się manko, czyli niezgodność zawartości z zawartymi transakcjami. Wystarczy drobna pomyłka przy wydawaniu reszty, co nie jest czymś niezwykłym w często odwiedzanych miejscach.

Płatności bezgotówkowe to ogromna oszczędność czasu. Pieniądze lądują bezpośrednio na koncie bankowym. Praca przy obliczaniu zawartości kasy jest znacznie krótsza. W przypadku płatności bezgotówkowych nie ma również konieczności wydawania reszty z wysokich nominałów.

Zbliżeniowa płatność kartą trwa z reguły 2.5 razy krócej niż płatność gotówką. Można zatem śmiało stwierdzić, że terminal płatniczy przyczynia się zarówno do oszczędności pieniędzy jak i czasu.

5. WIĘCEJ ŹRÓDEŁ CZERPANIA PRZYCHODÓW

Warto pamiętać, że posiadanie terminala płatniczego to nie tylko możliwość płacenia kartą płatniczą, ale także kartą kredytową, BLIK-iem, smartfonem lub zegarkiem. Na rynku jest coraz więcej form płacenia za zakupy, warto dać klientom możliwość wyboru.

Pośrednicy płatności umożliwiają klientom wypłatę gotówki z kasy sklepu podczas płacenia kartą za zakupy. W ten sposób Twój sklep może posłużyć za bankomat, ale tylko w sytuacji, gdy klient coś od Ciebie kupi. Korzyść obopólna – klient może wypłacić pieniądze, gdy w pobliżu nie ma bankomatu, a Ty możesz zarobić dodatkowe pieniądze.

Dzięki terminalowi masz również sposobność umożliwienia klientom opłacenia rachunków i sprzedaży doładować do telefonów komórkowych.

dlaczego warto zainwestować w terminal płatniczy
Dlaczego warto zainwestować w terminal? Aby umożliwić klientom płatność smartfonem

6. MNIEJ FORMALNOŚCI I UPROSZCZONA KSIĘGOWOŚĆ

Wiele firm bazuje na uproszczonej i zautomatyzowanej księgowości. Wszelkie płatności bezgotówkowe są od razu księgowane i rozliczane w systemie, dzięki czemu pod koniec okresu rozliczeniowego przedsiębiorca wie, jaki podatek przyjdzie mu zapłacić. W ten sposób obniżasz koszty prowadzenia działalności i zyskujesz znacznie większą kontrolę nad firmą.

7. WIZERUNEK NOWOCZESNEJ FIRMY

Choć terminale płatnicze są z nami od dłuższego czasu, to nadal w niektórych kręgach budzą szacunek. Jeżeli chcesz budować wizerunek firmy nowoczesnej i otwartej na nowinki techniczne, to terminal płatniczy jest Twoim must have. Sklepy i punkty usługowe, które przyjmują płatności za pomocą kart są także uznawane za bardziej przyjazne dla klientów.

8. MNIEJSZE RYZYKO KRADZIEŻY

Przyjmowanie płatności bezgotówkowych sprawia, że w przypadku włamania do sklepu lub napadu zmniejsza się skala możliwych strat finansowych. Mniej gotówki w kasie to mniejsze straty pieniężne. Złodziej nie jest w stanie ukraść pieniędzy z konta pośrednika płatności.

Co istotne w tym punkcie, stosując płatności za pomocą terminala nie ma opcji przyjęcia fałszywych banknotów i monet.

9. TERMINAL PŁATNICZY ZA DARMO

W naszym rankingu terminali płatniczych bez trudu znajdziesz firmy oferujące terminale w dobrych cenach. Taki terminal możesz zamówić za pośrednictwem operatora obsługującego płatności bezgotówkowe jak i w swoim banku. Wiele banków należy do programu Polska Bezgotówkowa, oferując terminal płatniczy za darmo.

Niekiedy jako minus oferowania płatności bezgotówkowych podaje się koszty. Te na szczęście możesz zmniejszyć korzystając z oferty Santander Bank Polska. Przez pierwsze 24 miesiące nie ponosisz żadnych opłat za terminal. Po upłynięciu tego czasu zaczną obowiązywać prowizje, o których już czytałeś. Są one symboliczne, a jeśli obrót roczny nie przekracza 100.000 złotych, wówczas prowizji nie płacisz w ogóle.

Santander konto firmowe dla studenta

Przejdź na stronę banku i otwórz konto firmowe z terminalem płatniczym

Właściciele sklepów, lokali gastronomicznych czy punktów usługowych często martwią się o niekorzystne warunki wprowadzenia terminala. Wystarczy jednak zapozna się z zagadnieniem, aby zyskać pewność, że jest to w pełni opłacane i rozsądne rozwiązanie.

PODSUMOWANIE

W perspektywie długoterminowej, terminal płatniczy oznacza większe zyski, ponieważ wiąże się z:

 1. większą liczbą klientów,
 2. oszczędnościami na kosztach księgowości i ewentualnych pomyłkach w kasie,
 3. oszczędnością czasu.

To pokazuje w pełnej krasie, jak opłacalnym rozwiązaniem jest zakup terminala płatniczego. Nowoczesne płatności bezgotówkowe sprawiają, że nie musimy mieć przy sobie portfela z gotówką. Nie dziwi zatem fakt, że sklepy i punkty usługowe pozbawione terminala płatniczego muszą liczyć się ze znacznym spadkiem liczby klientów.

Płatna współpraca z marką Santander Bank Polska

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *