Konto firmowe dla działalności gospodarczej – osobiste czy firmowe?

Konto firmowe dla działalności gospodarczej

Wiele osób pyta, czy konto firmowe dla działalności gospodarczej jest konieczne? Czy wystarczy konto osobiste czy trzeba zakładać firmowe? Odpowiadamy na te i inne wątpliwości.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą samodzielnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym oraz z ZUS-em. W tym celu niezbędny jest rachunek bankowy. Trudno byłoby zatem prowadzić działalność gospodarczą bez posiadania jakiegokolwiek konta w banku.

W tym artykule przyjrzymy się obowiązującym w Polsce przepisom. Postaramy się także odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy dla jednoosobowej działalności gospodarczej otwierać konto firmowe czy zostawić osobiste?

Przejdź do wybranego tematu:

  1. Czy konto firmowe dla firmy jednoosobowej jest obowiązkowe?
  2. Kiedy konto firmowe jest obowiązkowe?
  3. Konto osobiste jako rachunek firmowy
  4. Konto osobiste czy konto firmowe?
  5. Czy konto firmowe można używać do prywatnych celów?
  6. Dlaczego warto otworzyć rachunek firmowy?
  7. W jakim banku założyć konto firmowe?

KONTO FIRMOWE DLA FIRMY JEDNOOSOBOWEJ – CZY JEST OBOWIĄZKOWE?

Prawo w Polsce zobowiązuje przedsiębiorcę do posiadania rachunku bankowego. Prawo nie odróżnia jednak konta osobistego od konta firmowego. Oznacza to, że właściciele jednoosobowych firm z powodzeniem mogą korzystać z konta prywatnego.

Dlaczego przedsiębiorca potrzebuje konta banku? Ponieważ z jego pomocą będzie odprowadzać składki do ZUS, płacić podatki w Urzędzie Skarbowym, a także pokrywać inne opłaty administracyjne.

Reasumując, właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych są zobligowani do posiadania konta bankowego do przeprowadzania transakcji. Istnieje jednak możliwość wyboru: do jednoosobowej działalności możesz używać konta osobistego lub założyć odrębny rachunek firmowy.

KIEDY KONTO FIRMOWE JEST OBOWIĄZKOWE?

Przepisy nie wymagają posiadania konta firmowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Konto firmowe należy założyć jedynie w niektórych przypadkach.

Biała lista podatników

Jako przedsiębiorca musisz wypełnić obowiązki związane z białą listą podatników VAT. Chodzi o dokonywanie płatności za faktury, których wartość wynosi co najmniej 15 tys. zł. W takim przypadku musisz dokonać płatności na rachunek bankowy znajdujący się w wykazie. Konto prywatne w wykazie się nie ukaże, dlatego musisz założyć konto firmowe.

Split Payment

Ponadto od 2020 roku spora część płatników VAT została zobligowana do założenia konta firmowego. Bank przypisuje do takiego rachunku subkonto, z którego opłacalny jest podatek VAT. Ma to związek ze Split Payment. Rachunki VAT są  tworzone w tylko do rachunków firmowych.

W sytuacji split payment bank dokonuje podziału kwoty przelewu na netto i tara (VAT). Płatność za zakup odpowiadająca wartości netto na fakturze trafia do sprzedawcy, natomiast kwota będąca podatkiem VAT – na specjalnie założony rachunek VAT.

Zagraniczni przedsiębiorcy

Zagraniczne firmy są także zobligowane do założenia konta firmowego. Na podstawie ustawy o VAT, rachunek VAT może być prowadzony tylko w PLN. Transakcje sprzedaży towarów lub usług na terenie kraju mogą być wykonywane tylko za poośrednictwem kont firmowych w polskich złotówkach.

Inne przypadki

Do założenia konta firmowego zobligowani są również:

 • przedsiębiorca zatrudniający pracowników na JDG,
 • spółka cywilna,
 • spółka jawna,
 • fundacja,
 • spółka z o.o.

Z konta firmowego wypłacane jest wynagrodzenie dla pracowników. Na to konto trafiają wszelkie dotacje i kredyty firmowe na dalszy rozwój działalności. Biorąc pod uwagę funkcjonalność rachunku firmowego, jest to dogodna opcja dla wszystkich przedsiębiorców, nawet, jeśli przy danej formie działalności nie jest to rachunek obowiązkowy.

KONTO OSOBISTE JAKO RACHUNEK FIRMOWY

Zgodnie z obowiązującym prawem, pewne transakcje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej powinny być opłacane za pośrednictwem przelewów bankowych. Mianowicie, chodzi o przelewy, których odbiorcą jest inny przedsiębiorca, a także o transakcje, których wartość przekracza 15.000 złotych.

konto osobiste bnp paribas

Prawo nie rozróżnia jednak konta prywatnego od firmowego w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z tym konto prywatne może być wykorzystywane do celów firmowych. Inaczej jest w przypadku pozostałych form prawnych prowadzenie działalności jak spółka czy fundacja.

Konto bankowe w CEIDG-1

Otwierając firmę będziesz zmuszony wypełnić wniosek CEIDG-1. We wniosku jest pole, gdzie trzeba podać konto bankowe wykorzystywane do celów firmowych. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w tym polu możesz wpisać Twoje konto prywatne.

Jeśli natomiast chcesz korzystać z odrębnego konta, wówczas pole zostawiasz wolne. Dane zostaną zaktualizowane w momencie, gdy założysz rachunek firmowy.

KONTO OSOBISTE CZY KONTO FIRMOWE?

Wiesz już, że jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie zawsze masz obowiązek otwierania konta firmowego. Do rozliczania się z ZUS czy US możesz wykorzystać także konto prywatne. Musisz jednak pamiętać, że własna firma oznacza konieczność skrupulatnego prowadzenia księgowości. Wszystkie wydatki i dochody muszą być odpowiednio rozliczone.

Właśnie w tym celu warto założyć konto firmowe, aby znacznie uprościć sprawy kontroli nad finansami firmy. Zwłaszcza, że w wielu bankach udogodnieniem jest program do samodzielnego prowadzenia księgowości. Tak jest również w przypadku konta firmowego w Santander Bank Polska, gdzie jedną z możliwości do skorzystania jest eKsięgowość.

W większości przypadków używanie konta osobistego do celów firmowych wprowadzać chaos. Niekiedy trudno jest rozeznać, który zakup był firmowy a który nie, zwłaszcza przy korzystaniu z płatności online.

Zakupy prywatne opłacone z rachunku firmowego nie mogą być oczywiście uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów. Przypadkowe „naliczenie” takich kosztów może skutkować konsekwencjami prawnymi. Dlatego warto oddzielić płatności prywatne od firmowych i założyć osobne konto firmowe wyłącznie do celów biznesowych.

CZY KONTO FIRMOWE MOŻNA UŻYWAĆ DO PRYWATNYCH CELÓW?

Wiele wątpliwości rodzą kwestie związane z wykorzystaniem konta firmowego do celów prywatnych. Czy środków na koncie firmowym można użyć do prywatnych zakupów? Odpowiedź brzmi: to zależy od formy prowadzonej działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

W przypadku JDG sytuacja jest jasna i klarowna: przedsiębiorca może swobodnie korzystać z rachunku firmowego i opłacać z jego pomocą prywatne zakupy.

Tego typu działanie wprowadza jednak zamęt w księgowości. Zdecydowanie lepiej przed wyjściem do kina czy na zakupy warto przelać pieniądze z konta firmowego na konto prywatne.

Spółka prawa handlowego

Sprawa wygląda zgoła inaczej w przypadku spółek prawa handlowego, np. spółki z o.o. lub spółki akcyjnej. W takiej sytuacji płacenie za prywatne zakupy z konta firmowego jest bezprawnym wyprowadzaniem aktywów firmowych. Takie postępowanie może spotkać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

UWAGA! Jeżeli przypadkowo zapłaciłeś za prywatną usługę kartą przypisaną do spółki, powinieneś natychmiast wykonać przelew zwrotny.

DLACZEGO WARTO OTWORZYĆ RACHUNEK FIRMOWY?

Rachunek firmowy to opłacalne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od formy prowadzonej działalności. Takie konto oferuje bowiem szereg korzyści i nierzadko pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Oto korzyści płynące z posiadania oddzielnego konta firmowego:

 • możliwość oddzielenia transakcji firmowych i prywatnych,
 • uproszczona i zautomatyzowana księgowość,
 • atrakcyjne warunki dla przedsiębiorców (np. darmowe przelewy do ZUS i US),
 • większa przejrzystość i wgląd w sytuację finansową firmy,
 • w przypadku JDG, środki z konta firmowego w każdej chwili można przelać na konto prywatne,
 • wydatki firmowe można łatwo zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu,
 • większa ochrona transakcji firmowych.

Co więcej, banki często oferują przedsiębiorcom szereg udogodnień dla kont firmowych. Możemy otrzymać programy do wygodnego prowadzenia księgowości, fakturowania jak i wybrać konto z terminalem płatniczym.

W KTÓRYM BANKU OTWORZYĆ KONTO FIRMOWE?

Zwycięzcą naszego rankingu konto firmowych jest Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska. Zwycięskie konto oferuje szereg możliwości i dodatkowych bonusów, a przy tym jest zupełnie darmowe (0 zł za prowadzenie rachunku przez 2 lata).

Za otwarcie konta, jego prowadzenie, wydanie i użytkowanie karty debetowej oraz wypłaty z bankomatów nie zapłacisz nic – 0 zł. Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić jest zaznaczenie zgód marketingowych.

Otwierając Konto Firmowe Godne Polecenia otrzymasz nawet 1300 zł premii:

 • do 900 zł zwrotu za transakcje kartą płatniczą dołączoną do konta,
 • 400 zł za zakup terminalu płatniczego.

W ramach promocji, podstawowe funkcje i działania są przez 2 lata zupełnie za darmo:

OPŁATY I PROWIZJE W RAMACH PROMOCJI
OPŁATA
Opłata za otwarcie Konta Firmowego Godnego Polecenia
0 zł
Opłata za prowadzenie konta
0 zł
Opłata za wydanie i używanie pierwszej karty debetowej 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za wypłaty ze wszystkich bankomatów kraju i za granicą w PLN 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za przelewy krajowe w systemie Elixir w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
10 pierwszych przelewów natychmiastowych BlueCash w miesiącu w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
Opłata za przelew do ZUS i US 0 zł
Opłaty za zlecenie stałe i polecenie zapłaty 0 zł

Po 2 latach koszty prowadzenia rachunku firmowego w Santander Bank Polska wynoszą od kilku do kilkunastu złotych. Na szczęście nadal będziesz mógł uniknąć opłat wykonując dwie czynności. Po 1, aby nie płacić za konto w danym miesiącu wystarczy zrobić przelew do ZUS/US na 200 zł. Po 2, warunkiem niepłacenia za kartę debetową jest wykonanie nią operacji na 400 zł.

Santander konto firmowe dla studenta

Przejdź na stronę banku i otwórz konto firmowe z premią do 1400 zł

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy osoba otwierająca JDG musi założyć konto firmowe?

Nie istnieje obowiązek założenia konta firmowego w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czy z konta firmowego można robić prywatne przelewy i zakupy?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej można robić prywatne przelewy z konta firmowego. Jest to związane z odpowiedzialnością całym swoim majątkiem za firmowe zobowiązania.

Kiedy konto firmowe jest obowiązkowe?

Musisz posiadać konto firmowe jeśli będziesz wykonywać transakcje powyżej 15 tysięcy złotych, jeżeli będziesz VAT-owcem lub jeśli prowadzisz firmę poprzez inną formę prawną niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

Gdzie założyć konto firmowe dla firmy?

Warto zapoznać się z aktualnym rankingiem kont firmowych i wybrać najlepsze. Obecnie TOP1 to Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Konto firmowe dla działalności gospodarczej – osobiste czy firmowe?

 1. Niby mam prawo wyboru rachunku do rozliczeń, ale bank w to prawo ingeruje i w regulaminie zabrania wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń z tytułu działalności pod groźbą wypowiedzenia umowy konta osobistego. Chodzi o bank Paribas.

 2. Konto osobiste ma istotną przewagę nad kontem firmowym u przedsiębiorców przeciwko którym toczy się egzekucja komornicza. Otóż na koncie osobistym gwarantowana jest kwota wolna, także przedsiębiorcom a na firmowym – nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *