Konto firmowe dla JDG – 23 pytania i odpowiedzi

konto firmowe dla jdg

Jeżeli interesuje Cię konto firmowe dla JDG, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź pytania i odpowiedzi na temat konta firmowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Santander Bank Polska.

Konto firmowe dla JDG staje się coraz popularniejsze. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że oddzielenie finansów osobistych od firmowych to korzystne i bezpieczne rozwiązanie. Dlatego zastanawiając się, czy wybrać konto osobiste czy konto firmowe dla działalności gospodarczej przedsiębiorcy powinni stawiać na konto firmowe.

Przy okazji podjęcia decyzji o założeniu konta firmowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej pojawiają się pytania, na które otrzymasz odpowiedź w poniższym artykule.

1. CZY KONTO FIRMOWE JEST OBOWIĄZKOWE?

Jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej jesteś zobligowany do posiadania konta bankowego, aby móc dokonywać transakcji. Standardowo nie ma obowiązku posiadania konta firmowego dla wszystkich JDG. Możesz bowiem wybrać, czy do transakcji wykorzystasz konto osobiste czy firmowe.

2. CZY KONTO FIRMOWE MOŻE BYĆ KONTEM OSOBISTYM?

Plus jednoosobowej działalności gospodarczej jest taki, że do zapłaty za zakupy i przyjmowania płatności możesz wykorzystać konto osobiste. Taka możliwość nie istnieje w przypadku spółek prawa handlowego.

Szerzej na ten temat przeczytasz w artykule Konto firmowe dla działalności gospodarczej – osobiste czy firmowe?

3. KIEDY WYMAGANE JEST KONTO FIRMOWE?

Kiedy osobne konto firmowe jest obowiązkowe? Będąc płatnikiem VAT musisz posiadać oddzielny rachunek firmowy jeżeli:

 • dokonujesz transakcji w oparciu o towary lub usługi z załącznika nr 15 do ustawy o VAT,
 • wartość dokonywanych transakcji jest równa lub przekracza 15 000 zł brutto.

Jeśli spełniasz powyższe warunki nie możesz rozliczać się za pomocą konta osobistego.

Na podstawie powyższych i innych przepisów, do posiadania konta firmowego są zobligowani przedsiębiorcy, którzy:

 1. muszą podać konto do Białej listy podatników,
 2. rozliczają się poprzez Split Payment.

4. ILE KOSZTUJE KONTO FIRMOWE?

Cennik kont firmowych jest różny w każdym banku, a widełki wynoszą od 0 zł do kilkudziesięciu zł miesięcznie. Obecnie jedną z najlepszych ofert posiada Santander Bank Polska.

Zwycięskie Konto Firmowe Godne Polecenia oferuje przedsiębiorcom bonusy do 1300 zł i jest zupełnie darmowe (0 zł za prowadzenie rachunku przez 2 lata). Nie zapłacisz za otwarcie konta, jego prowadzenie, wydanie i użytkowanie karty debetowej oraz wypłaty z bankomatów. To, co musisz zrobić to zaznaczyć zgody marketingowe.

Zakładając Konto Firmowe Godne Polecenia otrzymasz nawet do 1300 zł premii:

 • do 900 zł zwrotu za transakcje kartą płatniczą dołączoną do konta,
 • 400 zł za zakup terminalu płatniczego.

Przez pierwsze 2 lata nie zapłacisz nic za szereg usług:

OPŁATY I PROWIZJE W RAMACH PROMOCJI
OPŁATA
Opłata za otwarcie Konta Firmowego Godnego Polecenia
0 zł
Opłata za prowadzenie konta
0 zł
Opłata za wydanie i używanie pierwszej karty debetowej 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za wypłaty ze wszystkich bankomatów kraju i za granicą w PLN 0 zł
pod warunkiem wyrażenia zgód marketingowych
Opłata za przelewy krajowe w systemie Elixir w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
10 pierwszych przelewów natychmiastowych BlueCash w miesiącu w bankowości internetowej i mobilnej 0 zł
Opłata za przelew do ZUS i US 0 zł
Opłaty za zlecenie stałe i polecenie zapłaty 0 zł

Po 2 latach koszty konta firmowego w Santander Bank Polska będą wynosić od kilku do kilkunastu złotych. Tych opłat będziesz mógł uniknąć wykonując 2 czynności:

 • aby nie płacić za konto w danym miesiącu należy dokonać przelewu do ZUS/US na 200 zł.
 • aby nie płacić za kartę debetową musisz wykonać zakupy na co najmniej 400 zł.

W celu założenia konta firmowego w Santander Bank Polska odwiedź stronę banku i wypełnij formularz. Spiesz się, promocje są ograniczone czasowo!

konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej
Konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej – Santander Bank Polska

5. CZY KONTO FIRMOWE TRZEBA ZGŁOSIĆ DO URZĘDU SKARBOWEGO

Zarówno założenie konta jak i zmianę numeru firmowego konta bankowego musisz zgłosić do Urzędu Skarbowego. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie jak i poprzez CEIDG, dokonując aktualizacji wniosku.

Jeśli zgłaszasz więcej niż jeden rachunek, musisz dodatkowo wypełnić załącznik RB.

6. GDZIE ZGŁOSIĆ KONTO FIRMOWE?

Konto firmowe należy zgłosić do CEIDG w terminie 7 dni od jego założenia. W tym celu trzeba zaktualizować wpis CEIDG, co można zrobić w Urzędzie Gminy jak i online poprzez stronę biznes.gov.pl.

Jeśli jesteś podatnikiem VAT, to numer konta firmowego należy zgłosić do Białej listy podatników. Jest to rejestr podatników VAT, który ma być podstawową bazą płatników.

7. DO KIEDY ZGŁOSIĆ KONTO FIRMOWE?

Założenie konta firmowego dla JDG jak i zmiana numeru firmowego rachunku firmowego musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego nie później niż w terminie 7 dni.

8. JAK DODAĆ KONTO FIRMOWE DO CEIDG?

Jeżeli podczas wypełniania wniosku CEIDG nie masz konta firmowego to możesz wpisać do niego nr konta osobistego lub pozostawić pole puste. Informację o rachunku firmowym będziesz mógł uzupełnić po założeniu działalności.

Jest także druga opcja, czyli założenie firmy przez Santander internet. Wówczas konto firmowe zakładasz zaraz po założeniu firmy przez system banku. Jest to proste i szybkie rozwiązanie.

9. JAK ZAŁOŻYĆ KONTO FIRMOWE W BANKU PRZEZ INTERNET?

Procedura zakładania konta firmowego w banku przez Internet różni się w zależności od banku.

Pomimo różnic, z reguły takie formalności wyglądają podobnie. Wypełniasz formularz na stronie banku, gdzie podajesz dane firmy oraz dane teleadresowe. Umowa do podpisu przychodzi kurierem lub udajesz się do placówki stacjonarnej.

Co ważne, w banku przez Internet możesz założyć nie tylko konto ale także firmę. Tak jest w Santander Bank Polska, gdzie za jednym zamachem założysz działalność i otworzysz konto firmowe dla JDG. Założenie działalności gospodarczej przez Internet jest proste i szybkie, a bank zapewni pomoc w załatwieniu spraw formalnych.

10. CZY MOŻNA ZAŁOŻYĆ KONTO FIRMOWE PRZED ROZPOCZĘCIEM DZIAŁALNOŚCI?

Nie, pomimo że we wniosku CEIDG-1 jest miejsce na wpisanie konta bankowego, możesz tam wpisać wyłącznie konto osobiste. Konto firmowe możesz otworzyć dopiero wtedy, gdy zarejestrujesz działalność gospodarczą. Musisz mieć aktualny wpis w CEIDG aby założyć konto firmowe w banku.

11. CZY VATOWIEC MUSI MIEĆ KONTO FIRMOWE?

Tak, część płatników podatku VAT musi mieć konto firmowe. Dokładniej, przepis dotyczy tych podatników VAT, którzy prowadzą działalność opartą o towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535).

Przy czym ich wartość musi być równa, bądź większa od 15 tys. złotych brutto. Dopiero wówczas będziesz musiał założyć konto firmowe.

12. GDZIE SPRAWDZIĆ KONTO FIRMOWE?

Banki nie udostępniają wersji demo kont firmowych. Możliwości rachunków firmowych możesz sprawdzić szukając recenzji na ich temat jak i czytając ofertę banków.

Przykładowa recenzja Konta Firmowego Godnego Polecenia w Santander Bank Polska opisuje najważniejsze tematy związane z kontem:

 • aktualne promocje,
 • opłaty i prowizje,
 • dodatkowe funkcjonalności,
 • procedurę zakładania konta firmowego.

13. KIEDY ZAMKNĄĆ KONTO FIRMOWE?

Jeżeli zamierzasz zamknąć konto firmowe, sprawdź jakie warunki masz w umowie z bankiem. Zazwyczaj jest tam zawarty pewien okres wypowiedzenia umowy.

Zamknięcie konta firmowego odbywa się albo w momencie, gdy znalazłeś lepszą ofertę, albo gdy zamykasz działalność gospodarczą.

W tym drugim przypadku warto nie zamykać od razu konta, lecz pozostawić rachunek firmowy do rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Przykładowo nadpłata podatku VAT jest zwracana na konto firmowe. Możesz też zaktualizować dane w urzędzie i zmienić widniejący rachunek z firmowego na prywatny.

14. KTO MOŻE ZABLOKOWAĆ KONTO FIRMOWE?

Każdy wierzyciel może skierować sprawę do Sądu. Wówczas konto firmowe może zostać zablokowane przez komornika.

Komornik to nie jedyny podmiot, który może zablokować konto. Uprawnione do blokowania są także:

 • szef Krajowej Administracji Skarbowej,
 • naczelnik urzędu skarbowego,
 • dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • właściwy organ gminy o statusie miasta,
 • jednostka terytorialna,
 • Izba Celna,
 • prokuratura,
 • bank.

15. KIEDY ZUS MOŻE ZABLOKOWAĆ KONTO FIRMOWE?

ZUS może zablokować konto firmowe w przypadku zaległości w opłacaniu składek ZUS.

Podobnie jest w przypadku zaległości wobec Urzędu Skarbowego, opłacania podatków czy – jeśli chodzi o banki – w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że środki w całości lub części pochodzą z przestępstwa.

16. CZY KONTO FIRMOWE MOŻE ZAJĄĆ KOMORNIK?

Tym się różni JDG od spółki, że jako właściciel odpowiadasz całym swoim majątkiem. Zatem tak, komornik może dokonać egzekucji z rachunku firmowego przedsiębiorcy w całości.

17. CZY MOŻNA ZASILIĆ KONTO FIRMOWE Z PRYWATNEGO?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możesz dzielić rachunek osobisty z firmowym. Biorąc to pod uwagę nie ma przeszkód, aby zasilić konto firmowe z konta osobistego przedsiębiorcy.

18. JAK PRZENIEŚĆ KONTO FIRMOWE DO INNEGO BANKU?

Jeżeli śledząc nasz ranking kont firmowych znajdziesz lepsze konto od tego, które posiadasz obecnie, możesz przenieść rachunek dla firmy do innego banku.

Procedura przeniesienia konta firmowego do innego banku nie jest skomplikowana, ale warto zapoznać się z umową i regulaminem konta. Niekiedy banki życzą sobie opłat za wypowiedzenie umowy. Pamiętaj, aby składając wypowiedzenie wskazać nowy numer konta firmowego, na który będą przelane środki z zamykanego konta.

Co należy zrobić po przeniesieniu konta firmowego do innego banku:

 • poinformować US oraz ZUS. Możesz to zrobić za jednym razem poprzez wypełnienie online formularza aktualizacyjnego CEIDG,
 • powiadomić kontrahentów oraz podmioty, z którymi współpracujesz,
 • zaktualizować dane w programie do fakturowania,

19. JAK ZGŁOSIĆ KONTO FIRMOWE DO BIAŁEJ LISTY?

Zgłoszenia konta firmowego do białej listy podatników VAT możesz dokonać na kilka sposobów:

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, składasz wniosek na formularzu CEIDG-1 online za pomocą formularza na stronie internetowej CEIDG
online anonimowo (bez rejestracji na stronie CEIDG) i podpisanie go osobiście w urzędzie gminy
w dowolnym urzędzie gminy papierowo
przesłanie papierowego wniosku do dowolnego urzędu gminy listem poleconym (własnoręczny podpis wnioskodawcy poświadczony przez notariusza)

 

20. PO CO JEST KONTO FIRMOWE?

Dlaczego jako przedsiębiorca potrzebujesz konta firmowego? Ponieważ z jego pomocą będziesz odprowadzać składki do ZUS, płacić podatki w Urzędzie Skarbowym, a także pokrywać inne opłaty administracyjne.

Kupowanie w Internecie również będzie o wiele prostsze, gdy założysz konto firmowe dla swojej działalności.

21. PODATNIK ZWOLNIONY Z VAT A KONTO FIRMOWE

Często pojawia się pytanie, czy podatnik zwolniony z VAT musi mieć konto firmowe? Wprowadzenie Białej listy podatników i podzielonej płatności Split Payment wprowadziło trochę zamieszania.

Pojawia się ono, gdy nie będąc vatowcem sprzedasz usługę lub produkt za ponad 15 tysięcy złotych. W takim przypadku kupujący może mieć wątpliwości. Warto je tutaj rozwiać.

Faktura na ponad 15 tys. zł od podatnika zwolnionego z VAT nie powoduje, że trzeba weryfikować rachunek bankowy sprzedawcy. Czyli w przypadku nievatowca można spokojnie wykonać przelew na rachunek, który nie widnieje na Białej liście podatników.

22. JAK WPŁACIĆ UTARG NA KONTO FIRMOWE?

Do wpłacenia utargu na konto firmowe może posłużyć wpłatomat lub oddział banku.

23. GDZIE ZAŁOŻYĆ KONTO FIRMOWE?

W jakim banku otworzyć konto firmowe dla JDG? Jeśli chcesz poznać aktualne oferty kont firmowych dla firm, zapoznaj się z rankingiem kont firmowych.

Najlepsze banki nie tylko oferują bezpłatne konto firmowe oraz bonusy, ale także szereg usług towarzyszących. Ciekawą ofertę ma w tym zakresie Santander Bank Polska.

W ramach konta możesz skorzystać z dodatkowych funkcjonalności:

 • eFaktoring – zwiększenie płynności finansowej (polega na otrzymywaniu pieniędzy z faktur w 5 minut po ich wystawieniu. Mówiąc wprost, dostaniesz pieniądze z wystawionej faktury zanim kontrahent ją opłaci),
 • eUmowy – podpisywanie umów online (pomoże w tworzeniu i podpisywaniu umów online. Możesz wgrywać umowy do systemu, a dostęp do treści masz 24/7),
 • eWindykacja – windykacja online (mając problem z nieopłaconymi fakturami, eWindykacja może być ostatnią deską ratunku przed procesem sądowym),
 • eKsięgowość – księgowość online w inFakt (Santander Bank Polska współpracuje z firmą inFakt, gdzie już od 0 zł możesz zlecić prowadzenie ksiąg),
 • Kantor walutowy Santander (możliwia wymianę walut po korzystnych kursach),
 • Leasing – finansowanie urządzeń (alternatywa dla kredytu i wydawania oszczędności).

Santander konto firmowe dla studenta

Przejdź na stronę banku i otwórz konto firmowe z premią

Płatna współpraca z marką Santander Bank Polska

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

1 thoughts on “Konto firmowe dla JDG – 23 pytania i odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *