Sklep na WooCommerce to bezpłatny sposób na rozpoczęcie sprzedaży w Internecie. Zobacz, jak założyć sklep na WordPressie.
CO TO JEST WOOCOMMERCE?
WooCommerce to otwarta, źródłowa wtyczka udostępniająca oprogramowanie e-commerce potrzebne do założenia sklepu internetowego. Jest rozwijana od września 2011 roku. Stworzono ją z myślą o stronach internetowych założonych na popularnej platformie WordPress. Z różnych szacunków wynika, że nawet ok. 40% wszystkich stron w Internecie bazuje właśnie na oprogramowaniu WordPress.
Kwestią czasu było stworzenie wtyczki, która pozwoliłaby przekształcić stronę zbudowaną w WordPress na prężnie działający sklep internetowy. Z miliona najpopularniejszych stron e-commerce działających na świecie, ok. 23% korzysta z wtyczki WooCommerce.
Oprogramowanie WooCommerce jest całkowicie bezpłatne, a jego największym atutem jest wyjątkowo prosta instalacja i konfiguracja. Dzięki temu, nawet osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy mogą szybko i wygodnie uruchomić własny sklep online w przeciągu kilku godzin.
Możliwości oferowane przez WooCommerce można rozszerzyć o różne wtyczki, ale należy pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą być płatne. Jednym z największych atutów tej platformy e-commerce jest również duży wybór szablonów, które pozwolą na spersonalizowanie sklepu internetowego.
Tylko na samym WordPressie znajdziemy ok. 1100 szablonów kompatybilnych z wtyczką WooCommerce. Tutaj również warto zauważyć, że o ile większość szablonów oferuje podstawowe funkcje za darmo, o tyle uzyskanie dostępu do wszystkich opcji wymaga już zakupu pełnej wersji szablonu.
JAK ZAINSTALOWAĆ WOOCOMMERCE KROK PO KROKU
Platforma WordPress pozwala na stworzenie domeny bezpośrednio na stronie, ale znacznie częściej sklepy online są założone na osobnej domenie. W pierwszej kolejności należy oczywiście wykupić usługę hostingu u jednego z dostawców. Najlepiej zrobić to w tym samym miejscu, w którym zamówiliśmy domenę – unikniemy konieczności przeprowadzania transferu.
Aby zainstalować wtyczkę WooCommerce, która pozwoli uruchomić sklep internetowy, należy wykonać następujące kroki:
- Pierwszym krokiem jest instalacja oprogramowania WordPress. Plusem jest to, że coraz większa liczba dostawców hostingu umożliwia szybką instalację WordPressa w przeciągu kilku minut. Jeśli jednak Twój hosting nie ma przewiduje takiej opcji, musisz to zrobić ręcznie.
- W tym celu przejdź do strony WordPress oraz pobierz aktualne oprogramowanie do ręcznej instalacji.
- Kolejnym krokiem jest stworzenie bazy danych oraz podłączenie do niej strony internetowej, która będzie oparta na WordPressie.
- Do wrzucania plików na serwer najlepiej użyć programu, takiego jak np. FileZilla. Dostawca hostingu wyślę Ci maila potrzebnego do ustanowienia połączenia FTP ze swoim serwerem.
- Po ustanowieniu połączenia z poziomu programu, po lewej stronie odnajdź folder WordPress i przenieś go do folderu public_html po prawej stronie. Poczekaj na załadowanie plików.
- Po wgraniu danych wpisz adres swojej strony internetowej w pasek przeglądarki, a zostaniesz automatycznie przekierowany do strony instalacyjnej. Kliknij przycisk rozpoczynający instalację.
- Jeśli masz problem z instalacją, szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.
- Teraz pobierz wtyczkę WooCommerce. Zaloguj się do panelu administratora na swojej stronie, a następnie wybierz zakładkę z listą wtyczek. Wybierz „Dodaj nową”, a następne „Wyślij wtyczkę na serwer”. Przerzuć paczkę z plikami WooCommerce, aby wgrać wtyczkę do WordPressa.
- Teraz pozostaje jeszcze aktywować wtyczkę i przejść do konfiguracji swojej strony internetowej.
Choć początkowo może się wydawać, że instalacja WordPressa i wtyczki WooCommerce jest trudna, to w praktyce cały ten proces nie powinien zająć dłużej, niż kilkadziesiąt minut. Jak już mówiliśmy, coraz większa liczba hostingów pozwala na automatyczną instalację WordPressa, bez konieczności ręcznego przerzucania plików.
Gdy Twoja strona jest już oparta na WordPressie, wówczas instalacja wtyczki WooCommerce to formalność.
WOOCOMMERCE – KONFIGURACJA SKLEPU
WooCommerce to wtyczka, która umożliwia proste skonfigurowanie sklepu internetowego na stronie opartej o oprogramowanie WordPress. Pierwszym krokiem jest uzupełnienie najważniejszych informacji, takich jak: dane osobowe właściciela sklepu, branża, rodzaje dostępnych produktów, a także dane firmy.
Ostatnim krokiem na etapie pierwszej konfiguracji sklepu jest wybór szablonu. Tutaj warto wspomnieć, że podjęty wybór nie jest wiążący – w każdej chwili masz możliwość zmiany szablonu na inny. Ostateczny szablon warto jednak wybrać przed przejściem do szczegółowej konfiguracji, ponieważ następne wybory będą w dużej mierze uwarunkowane właśnie przez wygląd strony.
Zaawansowana konfiguracja wtyczki wymaga stworzenia kategorii produktów oraz kart dla każdego produktu. Od podjętych tu decyzji zależeć będzie nawigacja na stronie, która może mieć istotny wpływ na współczynnik konwersji uzyskany przez Twój sklep na WooCommerce. W ramach zaawansowanej konfiguracji należy również wybrać odpowiednie stawki podatkowe.
Inne ważne karty w panelu administracyjnym to:
- Produkty – ustalasz główną podstronę sklepu, jednostki miary i opinie.
- Wysyłka – tu konfigurujesz dostępne opcje dostawy zakupionego produktu.
- Płatności – dostępne dla klientów sposoby płacenia za zakupy.
- Konta i prywatność – ustalasz kwestie rejestracji i danych osobowych.
- E-maile – możliwość ustawienia chat bota, konfiguracja e-mail marketingu.
- Integracje – w tym miejscu możesz połączyć sklep z innym wykorzystywanym oprogramowaniem, np. z hurtownią czy programem do fakturowania.
- Zaawansowanie – tutaj określasz ustawienia strony i punkty końcowe.
- Inne karty – w razie zainstalowania wtyczek do WooCommerce, w panelu mogą pojawić się inne karty.
Przed uruchomieniem sklepu internetowego trzeba będzie jeszcze zainstalować najpotrzebniejsze wtyczki.
Z pewnością zainteresuje Cię artykuł o tym, jak dodawać produkty do sklepu internetowego. Jest to w zasadzie prosta czynność. Nie mniej jeśli chce się, aby produkty były dobrze wypozycjonowane w wyszukiwarce, należy je dodawać zgodnie z zasadami SEO.
JAKIE WTYCZKI WOOCOMMERCE WARTO ZAINSTALOWAĆ
Sklep na WooCommerce można założyć całkowicie bezpłatnie (nie licząc oczywiście kosztów zakupu domeny i hostingu), ponieważ zarówno oprogramowanie WordPress, jak również wtyczka WooCommerce są bezpłatne. Możliwości strony internetowej w dużej mierze zależeć będą jednak od wtyczek i rozszerzeń, a te mogą być już płatne.
Wtyczki są podzielone na kategorie, takie jak np.:
- SEO,
- marketing,
- wsparcie sprzedaży.
Istnieje kilka tysięcy darmowych wtyczek, jednakże wtyczki oferujące najwięcej możliwości są płatne. Niektóre z nich warto zakupić, ponieważ mogą one zaoferować naprawdę przydatne narzędzia, z którymi można zmaksymalizować sprzedaż. Należy jednak pamiętać, że duża liczba wtyczek spowoduje spowolnienie sklepu, a co za tym idzie, może zmniejszyć liczbę konwersji.
Niektóre poniższe linki są linkami afiliacyjnymi. Kupując przez te linki wtyczki, wspierasz nasz serwis. Każda z poniższych wtyczek ma wersję darmową, którą możesz pobrać z katalogu wtyczek w panelu administratora.
1. Wtyczki marketingowe
Bardzo popularną wtyczką jest StoreCustomizer, która pozwala edytować wygląd kart produktu, niezależnie od możliwości samego szablonu.
Ogromne możliwości oferuje wtyczka Outvio, która znacznie zwiększa możliwości posprzedażowe, umożliwiając np. generowanie kodów QR potrzebnych do nadania paczki.
Jeżeli chcesz reklamować swoje produkty w Google Shopping, skorzystaj z wtyczki Google Merchant Center WooCommerce. Możesz ją ściągnąć stąd.
2. Wtyczki sprzedażowe
Kolejną popularną wtyczką jest WooCommerce Faktury. Wtyczka umożliwia automatyczne tworzenie dokumentów sprzedażowych dla kupujących. Wtyczkę możesz pobrać tutaj.
Popularną metodą wysyłki są Paczkomaty. Jeśli chcesz w swoim sklepie WooCommerce umożliwić klientom wybór Paczkomatów, warto zainstalować wtyczkę InPost WooCommerce. Wtyczkę możesz pobrać stąd.
Dodanie produktów na portal aukcyjny Allegro może być prostsze dzięki wtyczce Allegro WooCommerce. Pobierzesz ją tutaj.
Ponadto istnieją rozszerzenia do WooCommerce, które łączą sklep praktycznie z każdym marketplace’em. Wystarczy, że poszukasz w bazie wtyczek WordPressa.
3. Wtyczki SEO
Aby polepszyć jakość sklepu w kontekście wyszukiwarki Google możesz pobrać jedną z wtyczek SEO. Najpopularniejsze są: YOAST SEO i Rank Math.
Wtyczki pozwalają także rozszerzyć sklep o nowe metody płatności oraz dostawy. Na pewno warto także zintegrować sklep na WooCommerce z wybranym programem do księgowości, aby prowadzenie działalności e-commerce było prostsze także od strony formalnej.
JAK WYPROMOWAĆ SKLEP NA WOOCOMMERCE
WooCommerce to prosty sposób na szybkie założenie i otwarcie sklepu w przestrzeni Internetu. Jednak to, czy Twój sklep na WooCommerce odniesie sukces zależy w dużej mierze od dalszych działań. Podstawą jest oczywiście dobra widoczność strony w przeglądarce, o której decydować będą działania SEO, w tym optymalizacja strony internetowej. Strona powinna być również zoptymalizowana pod kątem User Expirinece. Tak, aby przekuć odsłony w realne interakcje.
Popularnym i najszybszym sposobem promocji jest reklama w Google Ads. Poprzez Google Ads można reklamować produkty zarówno w wynikach wyszukiwania, na innych stronach oraz reklamę produktową w Google Shopping.
Sklep na WooCommerce możesz łatwo promować za pośrednictwem aktywności na portalach społecznościowych, takich jak:
- Facebook,
- Instagram,
- Tik-Tok.
To dość prosty sposób budowania zasięgów oraz docierania do potencjalnych klientów. O ile samo założenie i konfiguracja sklepu na WooCommerce jest dość proste, o tyle w przyszłości być może pojawi się konieczność skorzystania z fachowców w dziedzinie E-commerce, co pozwoli zwiększyć efektywność Twojego sklepu.
ZALETY I WADY SKLEPU NA WOOCOOMMERCE
WooCommerce to stale rozwijana i udoskonalana wtyczka e-commerce, która została stworzona z myślą o stronach opartych o oprogramowanie WordPress. Wiele osób decyduje się oprzeć swój sklep na WordPressie, ponieważ jest to oprogramowanie bezpłatne, bardzo proste w obsłudze oraz oferujące niemal nieograniczone możliwości właśnie za sprawą różnorodnych wtyczek.
Nie dziwi zatem fakt, że aż 23% z miliona największych sklepów online na świecie korzysta właśnie z WooCommerce. Jest ona prosta w obsłudze oraz intuicyjna, dzięki czemu założenie sklepu online nie wymaga fachowej wiedzy. Atutem jest wiele różnorodnych szablonów, które można wykorzystywać za darmo, jak również wtyczki, z pomocą których można spersonalizować swój sklep internetowy.
Sklep na WooCommerce jest w pełni skalowalny – sprawdzi się zarówno przy dużych platformach handlowych, jak i małych sklepikach.
Jeśli chodzi o minusy, WooCommerce to wtyczka oferująca jedynie najważniejsze funkcje dla sklepu internetowego. Aby uzyskać w pełni funkcjonalny sklep, trzeba stosować dodatkowe wtyczki i rozszerzenia, a te mogą być już płatne. Niektóre wtyczki warto kupić, biorąc pod uwagę, jak wiele możliwości mają do zaoferowania.
Duży wybór z jednej strony jest atutem, ale z drugiej znacznie utrudnia wybór. Zwłaszcza, że niektóre drogie wtyczki mogą się okazać dużo gorsze, od innych wtyczek dostępnych w niższej cenie. Z tego względu zawsze warto weryfikować opinie o wtyczce przed zakupem.
GDZIE PO POMOC Z OTWARCIEM SKLEPU
Sklep na WooCommerce możesz otworzyć samodzielnie, korzystając z powyższego poradnika. Możesz również wykupić kurs „WooCommerce – sklep internetowy krok po kroku” i skorzystać z porad fachowców.
Ostatnią opcją jest zamówienie sklepu internetowego na silniku WooCommerce w agencji internetowej. Taką agencją jest na przykład XZT.PL – Magowie Internetu.
PODSUMOWANIE
Otworzenie własnego sklepu internetowego jest obecnie wyjątkowo proste i nie wymaga fachowej wiedzy. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu dostępnych rodzajów oprogramowania e-commerce, które dostarcza wszystkie funkcje, których nie może zabraknąć w sklepie online.
Gdzie założyć sklep internetowy? Najpopularniejszą wtyczką e-commerce jest WooCommerce, z której korzysta ok. 23% spośród miliona największych sklepów internetowych na świecie. Wtyczka ta została stworzona z myślą o prowadzeniu sklepów internetowych na stronach obsługiwanych przez oprogramowanie WordPress.