Gdzie założyć sklep internetowy – sklep na abonament czy darmowy silnik?

gdzie założyć sklep internetowy

Gdzie założyć sklep internetowy aby szybko i sprawnie rozpocząć sprzedawanie w internecie? Zobacz czym różni się sklep na abonament od sklepu na darmowym silniku.

Artykuł z lokowaniem produktu cyber_Folks.

Podczas planowania biznesu typu e-commerce stajesz przed dylematem: gdzie założyć sklep internetowy? Chcąc sprzedawać produkty poprzez własny sklep, masz do wyboru sklep na abonament lub sklep na darmowym silniku.

Jakie są plusy i minusy wyboru konkretnej opcji? Czym charakteryzują się poszczególne silniki sklepowe? Jak na ich tle wypada platforma sklepu internetowego _Stores? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści:

    1. Sklep internetowy na abonament
    2. _Stores – lider sklepów w modelu SaaS
    3. Silniki sklepów internetowych
      2.1 WooCommerce
      2.2 Prestashop
      2.3 Magento
    4. Sklep na abonament czy darmowy silnik sklepowy?

SKLEP INTERNETOWY NA ABONAMENT

Sklep na abonament czyli w modelu SaaS (Software as a Service) to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. To, co charakteryzuje ten typ sklepów online to opcja szybkiego dostosowania i rozpoczęcia sprzedaży.

Oszczędność pieniędzy na starcie

Płatność za sklep odbywa się cyklicznie w formie subskrypcji. Może to być miesięczna lub roczna opłata – w zależności od umowy. Dzięki temu nie poniesiesz dużych nakładów finansowych na starcie działalności. To dobre rozwiązanie, jeśli wolisz wydać pieniądze na zatowarowanie lub reklamę sklepu.

Jak ważna jest promocja biznesu w Internecie trzeba ciągle powtarzać. Wiele osób powtarza błąd, wydając połowę zasobów pieniężnych na towar, a drugą połowę na stworzenie sklepu online. W ten sposób nie zostaje nic lub bardzo mało na reklamę sklepu internetowego.

Z pewnością sklep na abonament powoduje oszczędności na początkowym etapie prowadzenia biznesu.

Oszczędność pracy

W przypadku otwarcia sklepu w modelu SaaS nie musisz martwić się wyborem hostingu, silnika, instalacją strony i budową sklepu od zera. Gotowy sklep internetowy na abonament spowoduje, że nie poniesiesz kosztów pracy – własnej, lub zleconej zewnętrznej firmie.

Sklep na abonament charakteryzuje się również stałymi aktualizacjami oprogramowania, za co odpowiada dostawca oprogramowania sklepu, w której subskrybujesz sklep online. Dzięki temu kwestia bezpieczeństwa strony, która wynika wprost z aktualnego oprogramowania, nie będzie zaprzątała Ci głowy.

To są również dobre wieści, jeśli chcesz wydać jak najmniej pieniędzy na starcie biznesu. Duże nakłady finansowe na starcie to poważny błąd, który może doprowadzić do szybkiej utraty płynności finansowej firmy.

Wbudowane integracje

Sklepy w modelu SaaS posiadają wbudowane integracje z zewnętrznymi systemami. Można tu wymienić integracje między innymi z:

  1. operatorem płatności online,
  2. firmami kurierskimi,
  3. innymi platformami oferującymi handel internetowy,
  4. social mediami,
  5. księgowością online,
  6. hurtowniami (dropshipping).

Dzięki integracjom nie będziesz musieć samodzielnie instalować oprogramowania do płatności online, wdrażać wtyczek do prawidłowego wyświetlania się mapy z paczkomatami, łączyć strony z Facebookiem itd. To wszystko to po raz kolejny oszczędność czasu, energii oraz pieniędzy.

Proste tworzenie sklepu

To, co charakteryzuje sklepy na abonament, to również kreator graficzny. Najlepsze sklepy w modelu SaaS mają wbudowany graficzny kreator sklepu internetowego w formie drag & drop. Od strony praktycznej tworzenie sklepu działa na zasadzie puzzli, które podnosisz i umieszczasz w wybranym miejscu.

Kreator pomoże Ci szybko i bez fachowej wiedzy stworzyć estetyczny i ładny wizualnie sklep według Twojego pomysłu.

_STORES – LIDER SKLEPÓW NA ABONAMENT

Usługą, która posiada wszystkie powyższe opcje jest gotowy sklep internetowy _Stores wprowadzony przez znaną firmę cyber_Folks. _Stores to lider naszego rankingu sklepów internetowych.

Co zawiera _Stores

_Stores to nowa platforma e-commere, która przebojem weszła na polski rynek. Jednym z największych atutów tej opcji jest przede wszystkim kompleksowość.

Wybierając platformę sklepową _Stores możesz w jednym miejscu uzyskać odpowiedni hosting, domenę, skrzynkę email oraz inne funkcje czysto techniczne związane z założeniem sklepu internetowego. Do tego dochodzi prosty w obsłudze kreator sklepu, z którym bez problemu poradzą sobie także te osoby, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy technicznej.

Opcja _Stores zapewnia również bezpłatny regulamin, politykę prywatności i ustawienia plików cookies dla sklepu online.

Integracje w pakiecie

W ramach opcji _Stores dostępne są liczne integracje.

Metody płatności dla sklepu można uzyskać za sprawą operatora Tpay. Do tego dochodzi obsługa najważniejszych firm kurierskich. Można również bez problemu dokonać integracji, która umożliwi prowadzenie sklepu internetowego w modelu dropshippingu. Możliwości oferowane przez silnik _Stores są zatem dość rozbudowane i sprostają oczekiwaniom właścicieli zarówno małych, jak i dużych sklepów internetowych.

Ile kosztuje _Stores

Dokładne możliwości oferowane przez narzędzie rozwijane przez firmę cyber_Folks zależą od wybranego pakietu. Do dyspozycji są pakiety: Start, Basic, Standard oraz Premium, natomiast ceny promocyjne za pierwszy rok zaczynają się od 228 zł za pakiet Start, a kończą na 1188 zł za pakiet Premium.

Poszczególne pakiety różnią się m.in. dostępnym miejscem na serwerze, jak również wysokością prowizji za zrealizowane zamówienie + pobieranej przez operatora TPay. Zaletą takiego modelu współpracy jest możliwość dobrania pakietu pod kątem indywidualnych potrzeb.

Jeżeli nie posiadasz umiejętności programowania, a na początkowym etapie działalności chcesz zaoszczędzić pieniądze i czas, to wybór sklepu na abonament będzie korzystnym rozwiązaniem.

_Stores ranking sklepów na abonament
Przejdź na stronę cyberfolks.pl/stores i sprawdź jak działa _Stores

SILNIKI SKLEPÓW INTERNETOWYCH

Każdy sklep internetowy potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania odpowiedniego oprogramowania. To oprogramowanie to właśnie silnik, który obejmuje funkcje, bez których prowadzenie handlu online byłoby niemożliwe. Istnieje wiele silników dla sklepów internetowych.

Popularne silniki są darmowe w swojej podstawowej wersji, a odpłatne są zazwyczaj dodatkowe funkcje i wtyczki. Poznaj trzy najpopularniejsze silniki sklepów internetowych: WooCommerce, Prestashop i Magento. W którym najlepiej otworzyć sklep internetowy?

WooCommerce

Blisko 40% wszystkich stron internetowych dostępnych w sieci działa na darmowym oprogramowaniu dostarczanym przez platformę WordPress. Nie dziwi zatem fakt, że w branży e-commerce liderem jest oprogramowanie, które zostało stworzone z myślą o wygodnym prowadzeniu sklepu internetowego na stronie założonej właśnie przez WordPress.

WooCommerce to darmowa wtyczka, którą można zainstalować w WordPressie, aby uzyskać dostęp do najważniejszych funkcji niezbędnych do prowadzenia sklepu internetowego. Wtyczka powstała w 2011 roku. Szacuje się, że z miliona najpopularniejszych sklepów online na świecie, 23% wykorzystuje właśnie wtyczkę WooCommerce.

Dodatki do WooCommerce

Sama wtyczka WooCommerce jest bezpłatna. Obejmuje ona wszystkie najważniejsze funkcje dla sklepu internetowego, a także ponad 1000 darmowych szablonów do wyboru. Jednakże możliwości oferowane przez WooCommerce można modyfikować za sprawą wielu innych, odpłatnych wtyczek.

Za sprawą dodatkowych wtyczek, sklep internetowy działający na silniku WooCommerce można poszerzyć o następujące funkcjonalności:

  • programy partnerskie i afiliacyjne,
  • bramki płatnicze,
  • integracje z programami księgowymi,
  • automatyzowane wiadomości e-mail,
  • marketing posprzedażowy,
  • programy lojalnościowe,
  • filtry oraz zabezpieczenia dla strony.

Wtyczka WooCommerce może być wykorzystana zarówno dla prostych, jak i rozbudowanych sklepów online.

Jak stworzyć sklep na WooCommerce

WooCommerce nie jest samodzielnym oprogramowaniem a wtyczką do WordPressa, która rozszerza możliwości strony internetowej o funkcje sklepu. Stworzenie sklepu w oparciu o tę wtyczkę należy rozpocząć od zakupu hostingu, zainstalowania na nim WordPressa, a następnie zainstalowania już w samym WordPressie wtyczki WooCommerce.

Proces ten można sobie ułatwić wybierając hosting, na którym dostawca zadbał już o powyższe instalacje. Tak jest np. w przypadku Hostingu WooCommerce od cyber_Folks. Po zakupie użytkownik ma już na swoim hostingu zainstalowaną instancję WordPressa wraz z WooCommerce i może zacząć budować swój sklep lub zlecić tę pracę zewnętrznej firmie.

Jak widać cyber_Folks ma propozycje zarówno dla osób, które same chcą zbudować swój sklep – Hosting WooCommerce, jak również dla tych którzy oczekują gotowego sklep internetowego _Stores.

Prestashop

Jednym z najpopularniejszych silników dla sklepów internetowych jest Prestashop, rozwijany od 2008 roku. Na tym silniku działa ok. 300,000 sklepów internetowych. Oprogramowanie to jest dostępne na licencji Open Software Licence, co oznacza, że korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.

Wygląd sklepu stworzysz na bazie jednego z dostępnych szablonów, ale warto zauważyć, że Prestashop oferuje szeroki wachlarz możliwości w kontekście modyfikowania gotowych szablonów. W ten sposób można łatwo stworzyć spersonalizowany sklep internetowy zgodny z identyfikacją wizualną firmy.

Dodatki do Prestashop

Firma Prestashop współpracuje z wieloma partnerami, co zapewnia szereg kluczowych integracji umożliwiających połączenie sklepu internetowego z innymi platformami. Możliwe jest chociażby zapewnienie w sklepie płatności online. Możesz także połączyć swój sklep z dowolnym marketplace lub kanałami na social media.

Ponadto, silnik Prestashop oferuje najważniejsze funkcje potrzebne do działania w modelu dropshipping, w którym to zewnętrzny dostawca odpowiada za realizacje zamówień przyjętych w sklepie.

Jak założyć sklep na Prestashop

Obecnie silnik Prestashop jest całkowicie darmowy i oferuje użytkownikom ponad 300 różnorodnych funkcji. Płatne mogą okazać się jedynie rozszerzenia lub dodatkowe usługi, które postanowimy zainstalować w naszym sklepie opartym na oprogramowaniu Prestashop.

Dużym plusem tego silnika jest intuicyjna i prosta obsługa, nie mniej PrestaShop to rozbudowane narzędzie, które daje szerokie możliwości zastosowania dla osób o zaawansowanej wiedzy technicznej. Oprogramowanie Prestashop można polecić osobom, które nie są laikami.

Chcąc założyć sklep na Prestashop możesz to zlecić zewnętrznej firmie lub zbudować samodzielnie, korzystając na przykład z kursu tworzenia sklepu w Prestashop.

Magento

Magento to otwarte oprogramowanie dla sklepów internetowych rozwijane pierwotnie przez firmę Varien, a od 2020 roku przez Adobe. Pierwsza wersja tego silnika została wydana w 2008 roku. Przyjmuje się, że nawet ok. 10% wszystkich sklepów internetowych w sieci jest opartych na silniku Magenta, z kolei ponad 250.000 przedsiębiorców wykorzystuje narzędzie Magento Commerce, co przekłada się na ok. 30% całkowitego udziału w rynku.

Samo narzędzie jest bezpłatne, ale właściciel ponosi oczywiście koszty związane z zakupem i utrzymaniem domeny oraz hostingiem.

Dodatki do Magento

Sinik Magento umożliwia kompleksową obsługę zamówień przyjmowanych w sklepie internetowym. Wygodny panel sterowania dostarcza kluczowych informacji na temat naszego sklepu i ułatwia podejmowanie kluczowych decyzji. Dostępne na tym silniku integracje pozwalają bez trudu uzyskać dostęp do najważniejszych metod płatności, firm kurierskich, a także funkcji związanych z prowadzeniem sklepu w modelu dropshipping.

Silnik jest stale rozwijany, a oferowane funkcje wystarczą do prowadzenia zarówno małego, średniego, jak i dużego sklepu internetowego. Kolejnym plusem jest wsparcie pozycjonowania sklepu w wyszukiwarce.

Od wersji 1.4.1.1 użytkownicy mają możliwość płatnego subskrybowania produktów, co pozwoli na dodatkowe rozwinięcie możliwości sklepu internetowego. A zatem, choć podstawowe oprogramowanie Magento jest bezpłatne, to jednak większe sklepy internetowe będą potrzebowały dedykowanych rozwiązań, które są płatne.

Jak założyć sklep na Magento

Magento jest najbardziej skomplikowanym i zaawansowanym silnikiem sklepu internetowego. Z tego też faktu mało kto decyduje się na samodzielne zakładanie sklepu na Magento. W grę wchodzi praktycznie wyłącznie zlecenie tego zadania zewnętrznej agencji internetowej.

Warto zwrócić uwagę, że często podnoszony jest temat nadmiernego obciążenia serwera i wykorzystania zasobów systemowych. W rezultacie wielu klientów musi korzystać z serwerów dedykowanych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niemniej jednak, Magento to silnik e-commerce cieszący się dużym zaufaniem na całym świecie.

SKLEP NA ABONAMENT CZY DARMOWY SILNIK SKLEPOWY?

Wiesz już, czym charakteryzuje się sklep na abonament w modelu SaaS oraz jakie cechy mają poszczególne, darmowe silniki sklepowe.

Aby usystematyzować wiedzę, sprawdź poniższe porównanie w formie tabelarycznej.

SKLEP NA ABONAMENT DARMOWY SILNIK SKLEPOWY
Płatności online w pakiecie samodzielne wdrażanie
Obsługa kurierów w pakiecie samodzielne wdrażanie
Połączenie z social media
w pakiecie samodzielna integracja
Narzędzia analityczne
w pakiecie samodzielne wdrażanie
Regulamin, Cookies,
Polityka Prywatności
w pakiecie samodzielne tworzenie/ osobny zakup
Wydatki na początku działalności
niskie wysokie
Odpłatność cykliczna
występuje nie musi wystąpić
Wiedza techniczna niekonieczna wymagana
Page builder
w pakiecie osobny zakup
Pomoc techniczna
w pakiecie osobny abonament/umowa
Możliwość dokonywania zmian w wyglądzie i funkcjach sklepu
częściowa – możliwość skorzystania z szablonów od dostawcy i ich edycja oraz możliwość skorzystania z wtyczek oferowanych przez dostawcę swobodna

Jak widzisz każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Decyzja o wyborze odpowiedniej opcji należy do Ciebie.

PODSUMOWANIE

Założenie sklepu internetowego jest możliwe za sprawą zarówno w pełni darmowych silników jak i sklepów na abonament. Wybór odpowiedniego miejsca gdzie założyć sklep internetowy zależy od wielu czynników, takich jak:

  • rozmiar sklepu,
  • specyfika jego działalności,
  • indywidualne oczekiwania sprzedawcy,
  • dostępny budżet,
  • zakres wiedzy technicznej.

Szeroki wachlarz silników dla branży e-commerce oraz gotowych sklepów na abonament sprawia, że bez trudu znajdziesz oprogramowanie dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb. Jedno jest pewne – wszystkie z wyżej wymienionych narzędzi są godne zaufania i cieszą się dużą popularnością w stale rozwijającej się branży e-commerce.

_Stores ranking sklepów na abonament
Zobacz ofertę oprogramowania sklepu internetowego _Stores

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *