Gdzie kupić złoto inwestycyjne? [Ranking sklepów ze złotem 2024]

ranking sklepów ze złotem

Jaki sklep ze złotem inwestycyjnym wybrać w 2024 roku? Zobacz ranking sklepów ze złotem i wybierz miejsce gdzie kupić złoto online.

Inwestowanie w złoto jest możliwe na kilka sposób: zakup złota inwestycyjnego, fundusze ETF-ów, akcji firm wydobywczych i kontrakty terminowe. Dziś bierzemy pod lupę złoto inwestycyjne, które można kupić w sklepach internetowych. Poniżej znajdziesz ranking sklepów ze złotem. Zobacz, jaki sklep ze złotem inwestycyjnym wybrać w 2024 roku.

Złoto inwestycyjne – zgodnie z ust. o podatkach od towarów i usług, złoto inwestycyjne to złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 0.995 oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe, złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki: próba co najmniej 0.900, zostały wybite po 1800 r., są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

RANKING sklepów ze złotem 2024

Złoto inwestycyjne możesz kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Przedstawiamy ranking sklepów internetowych ze złotem.

Oferta Krugerrand 1oz złota (1.03.22)
Dostawa

flyingatom ranking sklepów ze złotemFLYINGATOM.GOLD – sklep ze złotem

8749 zł
25 zł
Kantor internetowy oferuje: 9 walut

ascoin złoto inwestycyjneASCOIN – metale inwestycyjne

8 625,86 zł
25 zł
Sklep ze złotem oferuje: gwarancja odkupu, certyfikat autentyczności

goldenmark ranking sklepów ze złotem inwestycyjnymGOLDENMARK – złoto lokacyjne

8816 zł
0 zł
Sklep ze złotem oferuje: produkty certyfikowane przez uznane instytucje, ochronę danych, transport ubezpieczony na 100% wartości

ranking sklepów ze złotem 79element79element – sprzedaż złota inwestycyjnego

8920 zł
15 zł – 30 zł
Sklep ze złotem oferuje: certyfikat autentyczności z hologramem + 9 zł, sklepy stacjonarne z odbiorem osobistym

bullion vault sklep ze złotem onlineBullionVault – złoto przez InternetSklep ze złotem oferuje: zakup złota w gramach i uncjach/sztabki

Dlaczego warto kupować złoto i srebro inwestycyjne?

W obiegu znajduje się ok. 180.000 ton złota oraz 900.000 ton srebra. Nie są to wygórowane ilości biorąc pod uwagę liczbę ludności zbliżającą się do ośmiu miliardów. To właśnie ograniczona podaż sprawia, że złoto i srebro są postrzegane za bardzo bezpieczny instrument inwestycyjny.

Ceny tych metali są dobrze udokumentowane na przestrzeni ostatnich 200 lat i dają dowód temu, że w perspektywie długoterminowej wartość złota i srebra stale rośnie. Jednocześnie jest to dość prosty instrument inwestycyjny. O ile w przypadku dzieł sztuki czy numizmatyki wymagana jest bardzo rozległa wiedza, o tyle w przypadku złota oraz srebra wystarczą podstawowe informacje.

Zainteresowanie inwestycjami w srebro i złoto zawsze wzrasta w przypadku wzrastającej inflacji, którą niestety obserwujemy w tym momencie w naszym kraju. Pieniądze dość szybko tracą na wartości, ponieważ ich siła nabywcza wraz ze wzrostem inflacji jest po prostu mniejsza. Dlatego wiele osób decyduje się zamienić pieniądze na metale szlachetne w formie srebra i złota.

Na co uważać kupując złoto i srebro online i jak się ustrzec podróbek?

Wysoka popularność złota i srebra przyciąga niestety oszustów, którzy często próbują sprzedawać podróbki tych szlachetnych metali. Dlatego też, kluczem do sukcesu jest wybór zweryfikowanego sklepu internetowego o ugruntowanej pozycji. Takie sklepy często prowadzą skup srebra i złota, a czas oczekiwania na realizację zamówień może być dość długi, z racji ograniczonej podaży.

Mamy także takie sklepy, które sprzedają jedynie to, co mają na stanie, a zatem srebro i złoto inwestycyjne dostępne od ręki. Przy zakupie srebra i złota zawsze warto dodatkowo zamówić certyfikat z hologramem. Niektóre sklepy oferują go inwestorom za darmo, podczas gdy w innych należy zapłacić od kilku do kilkunastu złotych. Taki certyfikat jest gwarancją, że kupujemy czysty metal inwestycyjny.

Gdzie przechowywać złoto

Inwestowanie w złoto to także kwestia bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Nie warto kupować złota, jeśli nie masz pomysłu, gdzie będziesz je przechowywać.

Wybierz najlepszą opcję dla siebie:

 1. Przechowalnia złota – skrytki depozytowe – w Polsce działają prywatne przechowalnie złota, tzw. skrytki depozytowe. Ceny są oczywiście uzależnione od wielkości skrytki. Dla zainteresowanych polecam wygooglować hasło „skrytki depozytowe”.
 2. Skrytka w banku – skrytka w banku to jeden z bezpieczniejszych pomysłów przechowywania metali. Rzecz jasna, jeśli mamy na myśli czas pokoju i brak kryzysów :) Wystarczy jednak „run na bank” zapoczątkowany jakimś wydarzeniem i dostęp do naszej skrytki może zostać zablokowany.
 3. Sejf do trzymania złota – sejf w domu może przydać się nie tylko do trzymania gotówki, broni (oczywiście legalnej), kodów do portfeli kryptowalut, ale także do przetrzymywania złota. Ceny sejfów zaczynają się od 100 zł, ale tego typu ustrojstwa mogą nie wytrzymać mocniejszego uderzenia młotkiem.

Jak zmieniały się ceny srebra i złota na przestrzeni ostatnich 100 lat?

Na początku XX wieku, uncja złota kosztowała ok. 20 dolarów. A zatem, sztabkę zawierającą 100 uncji czystego złota można było kupić za ok. 2000 dolarów. Gwałtowny wzrost cen przyniosła II wojna światowa, kiedy to cena uncji podskoczyła do 35 dolarów w roku 1939 oraz 40 dolarów po wojnie. Jednak prawdziwy boom przyniosły lata 70. Na przełomie lat 70. i 80. jedna uncja złota kosztowała nawet 850 dolarów!

Ceny złotych monet w Mennicy Polskiej – różnica między 2018 a 2021 rokiem

 • Australijski Kangur 1/2 oz – 2735 zł (2018 r.) / 4255 zł (2021 r.)
 • Kanadyjski Liść Klonowy 1/2 oz – 2735 zł (2018 r.) / 4255 zł (2021 r.)
 • Krugerrand RPA 1/2 oz  – 2735 zł (2018 r.) / 4255 zł (2021 r.)
 • Filharmonicy Wiedeńscy 1 oz – 5130 zł (2018 r.) / 8000 zł (2021 r.)
 • Bielik – 100-lecie Odzyskania Niepodległości 1 oz – 5105 zł (2018 r.) / 8975 zł (2021 r.)

Po spadkach w latach 80 i 90 wartość złota podskoczyła w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy to złoto po raz pierwszy kosztowało ponad 1000 dolarów za uncję. Historyczny rekord z 2020 roku wynosi ok. 2000 dolarów (boom spowodowany pandemią). Obecnie, za jedną uncję złota należy zapłacić ok. 1500 dolarów. Jedna uncja to 31,1 grama czystego metalu.

ranking sklepów ze złotem
Ranking sklepów ze złotem – cena złota w PLN

Ceny srebra nie zmieniały się tak dynamicznie, jako iż podaż tego surowca jest znacznie większa. Na początku XXI wieku jedna uncja czystego srebra kosztowała ok. 4 dolarów. Rekord miał miejsce w roku 2011, kiedy to ceny srebra otarły się o granicę 50 dolarów za uncję. Obecnie, za uncję srebra zapłacimy ok. 25 dolarów. Tutaj niezwykle istotna jest próba! Nas interesuje jedynie srebro o najwyższej próbie 999. Ze srebra tej próby wytwarzana jest większość sztabek i monet bulionowych.

Czym kierować się podczas zakupu?

Podstawowym dylematem początkujących inwestorów jest wybór pomiędzy sztabkami a monetami bulionowymi. Zaletą sztabek jest prostota. Każda sztabka zawiera określoną ilość czystego srebra i złota, dzięki czemu, w każdej chwili możemy sprawdzić ich wartość. W przypadku monet bulionowych dochodzi natomiast kwestia walorów kolekcjonerskich.

Do najpopularniejszych monet inwestycyjnych zaliczane są: Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, a także Australijski Kangur. Zaletą monet jest mniejszy rozmiar, co ułatwia ich schowanie, a ponadto nieco wyższa cena za uncję metalu szlachetnego. Jednocześnie, choć ich podaż jest regularnie zwiększana, wciąż są to monety bulionowe o dodatkowej wartości kolekcjonerskiej.

złoto inwestycyjne gdzie kupić
Złoto inwestycyjne w postaci monet bulionowych

A zatem, sztabki czy monety bulionowe? Jeśli zależy Ci na szybkiej i prostej inwestycji, zalecamy wybór sztabek. Jeśli natomiast masz chwilę czasu oraz ochotę na to, aby zgłębić przynajmniej podstawową wiedzę na temat monet bulionowych, w takiej sytuacji doradzamy wybór popularnych monet.

Warto również wziąć pod uwagę, że monety o wiele łatwiej sprzedać niż sztabki.

Jak działają sklepy ze złotem i srebrem online?

Sklepy ze srebrem i zlotem w dużej mierze działają na podobnej zasadzie, co sklepy jubilerskie. Wiele z nich oferuje skup metali szlachetnych. Skupując dobra po nieco niższej cenie sklepy automatycznie zyskują na późniejszej sprzedaży. Renomowane sklepy mogą pochwalić się certyfikowanymi dobrami. Takie certyfikaty mogą być wydawane chociażby przez mennice lub uprawnionego do tego jubilera.

Polskie sklepy internetowe ze złotem i srebrem mogą współpracować także z Narodowym Bankiem Polskim, który koncesjonuje i nadzoruje działalność dilerów srebra i złota.

Przed wyborem sklepu zawsze warto dowiedzieć się więcej o firmie:

 • gdzie znajduje się jej siedziba,
 • kto jest jej właścicielem,
 • jakie są opinie na jej temat.

W ten sposób gwarantujemy sobie satysfakcjonujący zakup.

Sklepy online ze złotem i srebrem

Jak już mówiliśmy, dobre sklepy online ze złotem i srebrem charakteryzuje pełna transparentność i dostęp do informacji. Możemy sprawdzić wszystkie interesujące nas informacje na temat tych sklepów, a także skontaktować się z doradcami, w celu zapytania o dostępny asortyment.

Doradcy zatrudniani przez takie sklepy chętnie udzielają także wskazówek w kwestii zakupu srebra i złota. Szukasz bezpiecznych i sprawdzonych firm działających w naszym kraju? Na uwagę zasługują cztery sklepy internetowe, które opisujemy poniżej:

Flyingatom.com

ZOBACZ OFERTĘ

Innowacyjną propozycją na tej liście jest Flyingatom.com. Firma ta jest mocno związana z procesem adopcji Bitcoina, czyli najdroższej kryptowaluty na świecie. Firma zajmuje się produkcją bitomatów oraz prowadzi w całej Polsce kantory Bitcoina.

Za pośrednictwem Flyingatom.com można zdecydować się na zakup złotych i srebrnych monet oraz kamieni szlachetnych także za kryptowalutę. Oczywiście możliwy jest również tradycyjny zakup za walutę fiducjarną.


79element.pl

Firma 79element.pl działa na polskim rynku inwestycyjnym od 2010 roku. Firma posiada swoje oddziały w Warszawie, we Wrocławiu oraz w Katowicach. Jest to firma rodzinna opierająca się na rodzinnym kapitale. Firmę koncesjonuje i nadzoruje Narodowy Bank Polski.

Jest to dobry wybór dla inwestorów, którzy pragną zamówić srebro lub złoto przez Internet. W ofercie sklepu znajdują się złote i srebrne monety oraz sztabki. Dużym plusem są również monety platynowe oraz sztabki z palladu.


Ascoin.pl

Sklep Ascoin.pl oddaje do dyspozycji swoich klientów sztabki złota i srebra akredytowane przez Londyński Rynek Kruszców. W ofercie dostępne są również srebrne i złote monety bulionowe. Salon stacjonarny tej firmy znajduje się w Warszawie.

Działalność tej firmy również jest koncesjonowana przez Narodowy Bank Polski. Inwestorzy otrzymują produkt wraz z certyfikatem. Plusem jest to, że w ofercie znajdują się jedynie dobra, które firma posiada na stanie, dzięki czemu, wysyłka następuje w przeciągu 24 godzin.


Goldenmark.com

Kolejnym godnym zaufania sklepem jest Goldenmark.com działający w branży od ponad 10 lat. Jest to nie tylko diler złota i srebra w postaci monet i sztabek, ale również jubiler, u którego można zakupić kamienie szlachetne oraz biżuterię premium. Firma prowadzi również skup złota.

Salony stacjonarne Goldenmark znajdują się w kilkunastu miastach w Polsce. Podobnie, jak w przypadku innych koncesjonowanych sklepów, także w Goldenmark.com można pozyskać certyfikat kupionego dobra.

Od jakiej kwoty można zainwestować w srebro i złoto?

Jeśli chodzi o sztabki, większość renomowanych sklepów otwiera swoją ofertę sztabkami zawierającymi 1 gram czystego złota lub srebra. Aktualnie, koszt najmniejszej sztabki złota to ok. 300 złotych, natomiast sztabki srebra już od 8 złotych.

W przypadku srebra częściej spotkamy się jednak ze sztabkami zawierającymi przynajmniej 1 uncję, czyli 31,1 gram srebra. Natomiast za bardzo popularne sztabki srebrne 100 gram (ok. 3 uncji) zapłacimy ok. 560 złotych. No dobrze, a jeśli interesują nas naprawdę poważne inwestycje i szukamy sztabek kilogramowych? Kilogramowa sztabka srebra to wydatek rzędu ok. 4300 złotych, natomiast w przypadku złota jest to aż 240-250 tysięcy złotych.

Inne formy inwestowania
1. Kryptowaluty – Inwestycja w Bitcoin i inne kryptowaluty
2. Lokaty do 3% – Ranking lokat bankowych
3. Zakup waluty – Ranking kantorów internetowych

A jak wyglądają ceny popularnych monet bulionowych? Jedną z najbardziej popularnych monet jest Krugerrand pochodząca z RPA. Moneta zawierająca 1 uncję złota kosztuje ok. 7600 złotych, natomiast moneta z 1 uncją srebra ok. 160 złotych.

Do grona popularnych monet bulionowych zaliczymy również: Amerykańskiego Orła, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijskiego Kangura oraz Wiedeńskiego Filharmonika. Ceny tych monet są zbliżone, jako iż zawierają one 1 uncję złota lub srebra. Rok wybicia może jednak wpływać dodatkowo na wartość kolekcjonerską.

Korzyści inwestowania w złoto i srebro

Zastanawiasz się nad ulokowaniem swojego kapitału w srebrze lub złocie inwestycyjnym? Wykresy cenowe na przestrzeni ostatnich lat udowadniają, że jest to dobra inwestycja, na której ciężko stracić w perspektywie długoterminowej. W najgorszym wypadku metale szlachetne utrzymają swoją cenę, a w najlepszym ponownie poszybują w górę. Jakie korzyści zyskujesz wybierając srebro i złoto w sprawdzonych sklepach internetowych?

 • Bogaty wybór srebrnych i złotych monet bulionowych, sztabek, a także palladu i platyny,
 • Certyfikat potwierdzający autentyczność sztabki lub monety,
 • Bezpieczna inwestycja wolna od stresu związanego z dynamicznymi zmianami cen,
 • Namacalne dobro, które możesz zdeponować w domowym sejfie,
 • Bezpieczna dostawa pod wskazany adres,
 • Pełny dostęp do informacji na temat popularnych sklepów,
 • Dilerzy złota i srebra w Polsce są koncesjonowani przez Narodowy Bank Polski.

Jak już mówiliśmy, inwestycje można rozpocząć od najmniejszych kwot: w przypadku 1 grama złota jest to ok. 300 złotych, natomiast w przypadku 1 grama srebra ok. 8 złotych. Jeśli chodzi o popularne monety bulionowe, monety z 1 uncją srebra kosztują ok. 150-180 złotych, natomiast monety zawierające 1 uncją złota ok. 7500-7900 złotych.

Alternatywne formy inwestowania w złoto

Jak było wspomniane na początku, zakup fizycznego złota jest tylko jedną z możliwości inwestowania. Inne opcje są związane z giełdą:

1. Złote fundusze ETF

Jedną z najbardziej powszechnych form inwestowania w złoto jest zakup jednostek funduszy ETF. 

Jednostki udziału w funduszach ETF są łatwe do zakupu i sprzedaży, a marża jest o wiele niższa niż w przypadku fizycznego złota. Popularne ETF-y to np. ZKB (Zuricher Kantonal Bank) i Physical Swiss Gold Shares, które inwestują w metal i posiadają własne skarbce. Jednostki można wymienić na fizyczny metal, choć w regulaminach ETF-ów są zapisy, że w szczególnych wypadkach fundusz ma prawo rozliczyć jednostkę w gotówce. To chyba mówi wszystko :)

2. Akcje spółek wydobywających złoto

Inwestowanie w spółki, które wydobywają złoto, wymaga znajomości rynku i przewidywania ruchów. Ryzyko związane z kupowaniem akcji kopalni to nie tylko kwestie ceny złota, ale także górniczych protestów, powodzi jak i działalności państw. Warto zauważyć, że w przypadku zakupu akcji spółek, finalnie inwestujemy w przedsiębiorstwo, a nie w złoto.

3. Kontrakty terminowe – inwestowanie w złoto na giełdzie

Inwestycja w kontrakty terminowe to jeszcze większe ryzyko, niż w przypadku inwestycji w spółki czy ETF-y. Giełdy działają na podstawie lewara, mają swoje regulaminy i mogą zrobić dosłownie wszystko, abyś zarobił jak najmniej. Jest to gra typu short, a więc inwestycja krótkoterminowa. Potrzebujesz do niej nie tylko wiedzy z zakresu gospodarki, ale i wiedzy technicznej związanej z interpretacją historyczną wykresów.

Do inwestowania w powyższy sposób potrzebujesz konta maklerskiego. W tym celu warto zajrzeć do rankingu kont maklerskich i sprawdzić, czym różnią się poszczególne oferty.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku, w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
[Total: 3 Average: 4]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Gdzie kupić złoto inwestycyjne? [Ranking sklepów ze złotem 2024]

 1. Warto skorzystać też z porównywarki cen monet bulionowych [link] by sprawdzić, gdzie najtaniej w danej chwili można kupić interesujące nas monety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *