Inwestycja w Bitcoin i kryptowaluty 2024 – Opinie i poradnik

inwestycja w bitcoin

Inwestycja w Bitcoin ₿ dla wielu okazała się strzałem w „10”. Sprawdź opinie i poradnik, kiedy jest dobra pora na inwestowanie w bitcoina?

Wiele osób pluje sobie w brodę, że nie kupili bitcoina, gdy kosztował kilkaset, ani potem, gdy kosztował kilka tysięcy dolarów. Praktycznie cała druga połowa 2017 roku to ogromny wzrost ceny bitcoina. W 2017 roku cena Bitcoina kształtowała się na poziomie 15 tysięcy dolarów. Na początku 2020 roku Bitcoin kosztował już niecałe 7200 dolarów, w trackie pandemii koronawirusa cena spadła do okolic 5200 dolarów, by pod koniec 2020 roku przebić 33 tys. dolarów. Wojna na Ukrainie i wysoka inflacja spowodowała spadek BTC w 2023 roku do 17 tys. USD. Ile będzie kosztował za rok, dwa, czy trzy? 10 tys., 50 tys., czy może znowu kilkaset dolarów?

Nie przeczytasz tutaj o tym, w jakie kryptowaluty warto inwestować – mówią o tym ludzie, którzy dzięki bitcoinowi i innym kryptowalutom stali się milionerami. Znajdziesz ich nagrania na Youtube. Poniższy artykuł to poradnik dla początkujących, którzy chcą zgłębić inwestowanie w kryptowaluty. Przeczytasz tutaj moje opinie co do inwestowania w Bitcoina. Napisałem go, biorąc pod uwagę opinie zwolenników, przeciwników i własne przemyślenia.

Jeśli interesuje Cię inwestycja kryptowaluty, to poznasz tutaj dwa sposoby, jak szybko zacząć swoją przygodę z inwestowaniem.

W tym artykule przeczytasz o:

 1. 3 zasady bezpiecznego inwestowania w Bitcoin
 2. Różnice między kryptowalutą a pieniądzem fiducjarnym i złotem
 3. Szanse i obawy związane z kryptowalutami
 4. Cechy Bitcoina i innych kryptowalut
 5. Jak kupić Bitcoina i inne kryptowaluty
 6. Bezpieczne przechowywanie kryptowalut
 7. Inwestycja w kryptowaluty a podatki

3 ZASADY BEZPIECZNEGO INWESTOWANIA W BITCOIN

Od tego należy zacząć w przypadku inwestowania w kryptowaluty. Kryptowaluty to system oparty o wolność, a nie ma wolności bez odpowiedzialności! Jak inwestować w bitcoina, aby nie stracić zysków? Wiele było przypadków, gdy ludzie stracili dostęp do konta lub giełda upadła i pozostało się sądzić. Na szczęście jest kilka zasad, dzięki którym można uniknąć nieprzyjemności.

1 zasada bezpiecznego inwestowania: inwestuj tyle, ile możesz stracić

Inwestycje można podzielić według stopnia bezpieczeństwa. Kryptowaluty są uważane za ryzykowne z dwóch powodów. Po pierwsze, z uwagi na możliwość ingerencji państw, po drugie – ze względu na możliwość wirtualnej kradzieży. Tak, jak przed drugim zagrożeniem możesz się zabezpieczyć (o tym w dalszej części artykułu), tak od decyzji demokratycznych polityków nie ma ubezpieczenia.

2 zasada: dywersyfikuj produkty, w które inwestujesz

To, że Bitcoin może być złotem 2.0, a Monero najbardziej anonimowym sposobem przechowywania pieniędzy nie oznacza, że za całe oszczędności masz kupować kryptowaluty! Tak, jak nie warto trzymać wszystkich pieniędzy w jednym banku, tak samo ryzykowne jest inwestowanie w jeden produkt.

3 zasada: myśl długoterminowo

Odkładając w 2009 roku 1000 zł na bitcoina, dziś mógłbyś wyciągnąć prawie 100 tys. zł. Jeśli jednak w czasie wielkiego spadku wartości w 2013 roku wystraszyłbyś się i wyciągnął pieniądze, to straciłbyś większość kapitału.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY KRYPTOWALUTĄ A WALUTĄ „FIAT” I ZŁOTEM?

Pieniądzem fiducjarnym (fiat) nazywamy walutę, która nie ma oparcia w dobrach materialnych, np. w złocie. Pieniądz fiducjarny ma oparcie w wierze i zaufaniu ludzi do rządów, które są monopolistycznym (jedynym) emitentem pieniądza. Wartość takiego pieniądze jest kształtowana przez popyt generowany przez państwo, które pobiera w tej walucie podatki.

1. Bitcoin nie służy do płatności

Niektórzy uważają, że bitcoin to oszustwo, ponieważ nie da się nim płacić. Otóż da się! Jest wiele miejsc, także w Polsce, gdzie można nim płacić. Problem w tym, że przeważnie jest to nieopłacalne. Nie tylko ze względu na kurs bitcoina, ale przede wszystkim z uwagi na koszty i powolność transakcji.

Są strony w polskiej sieci, które przyjmują wyłącznie Bitcoiny. Podają w tym celu adres kantoru kryptowalut, gdzie można automatycznie wymienić złotówki na Bitcoiny. Dla takich firm inwestycja w Bitcoina jest bardzo opłacalna.

Gdybyś chciał kupić kawę w kawiarni za pomocą bitcoinów, to więcej wyszłaby Cię sama prowizja za transakcję, nie mówiąc o tym, że zapłata doszłaby do sprzedawcy po kilku dniach. W tym wypadku bitcoin jest podobny do złota, które również ma swoją wartość, ale nie zapłacimy nim w sklepie. Do płatności o wiele lepiej nadają się inne, mniej znane kryptowaluty.

2. Kryptowaluta to nie tylko bitcoin

Złotówka to nie jedyna waluta, a bitcoin to nie jedyna kryptowaluta. Jak już wiesz, płacenie bitcoinem w zasadzie nie ma sensu. Są jednak inne kryptowaluty, których system umożliwia błyskawiczne i bezpłatne (lub prawie bezpłatne) płatności.

Podczas inwestowania w kryptowaluty nie raz usłyszysz o Ethereum, Dash, Monero czy NEM. Wystarczy powiedzieć, że nawet banki stworzyły własną kryptowalutę o nazwie Ripple, dzięki której mogą szybko i bezpłatnie przelewać środki między sobą.

3. Kryptowaluta jest zdecentralizowana

Waluty fiducjarne są sterowane przez rządy, a więc scentralizowane. Większość kryptowalut jest zdecentralizowanych. Oznacza to, że są „wykopywane” przez wielu ludzi. W tym zakresie są podobne do wydobywania złota w XIX wieku. Dziś w większości krajów obywatele nie mogą wydobywać żadnych kruszców, ponieważ wszystko co pod ziemią należy do państwa. Kryptowaluty są dostępne do kopania dla każdego, kto posiada dostęp do Internetu.

4. Kryptowaluta ma ograniczoną ilość

Kolejna różnica polega na ograniczonej ilości kryptowalut. Maksymalna liczba bitcoinów, która zostanie wydobyta to 21 milionów i nastąpi to mniej więcej w 2050 roku. To zupełnie odwrotnie do złotówek czy dolarów. Waluty fiducjarne są drukowane na potęgę i podlegają inflacji, przez co to tracą swoją wartość.

Na przestrzeni 100 lat wartość dolara spadła o 90%. To znaczy, że za 1 dolara możesz dziś kupić 90% mniej rzeczy, niż w 1910 roku. Kryptowaluty podlegają inflacji do momentu wydobycia wszystkich monet. Możemy przy tym obserwować spory wzrost wartości, który całkowicie pokrywa inflację. W 2010 roku pewien pan kupił 2 pizze, za które zapłacił 10 tysięcy bitcoinów. Stanowiło to wówczas równowartość 8$. Dziś 10 tys. bitcoinów jest wartych 160 milionów dolarów.

5. Kryptowaluta jest odporna na kryzys

W czasie kryzysów gospodarczych wielu ludzi straciło oszczędności życia. Wartość pieniądza spadała tak mocno, że jednego dnia za 100 zł można było kupić futro, a drugiego bochenek chleba. Dlatego trzymanie pieniędzy w walutach jest ryzykowne. Zazwyczaj krach na giełdzie nie jest ogłaszany w telewizji na tydzień przed, lecz dzieje się z dnia na dzień. Przed czasem dowiadują się o nim nieliczni.

Zwolennicy kryptowalut twierdzą, że bitcoin podobnie jak złoto – będzie odporny na kryzysy. Jest w tym jakaś prawda. Jeśli kupiłeś bitcoiny za 50 tys. złotych, to w czasie, gdy wartość złotówki pójdzie w dół, nie będziesz musiał się tym martwić. Przeczekasz, aż kryzy minie, lub wymienisz bitcoiny na inną walutę. Sprawdź, czy inwestowanie w złoto cechuje się podobną zasadą.

6. Kryptowaluty nie da się „wyłączyć”

Czy rząd może zniszczyć kryptowalutą? Teoretycznie tak, ale w dzisiejszym świecie byłoby to trudne do wykonania. Żyjemy w globalnej wiosce i dokonywanie transakcji w innych walutach niż PLN nie jest w zasadzie niczym niezwykłym. Rząd Japonii zalegalizował bitcoina jako normalny środek płatniczy. To wystarczy, aby mieszkańcy innych państw mogli kupować przez Internet.

inwestycja w bitcoin opinie
Opinie o inwestycji w Bitcoin zależą od kursu

Co ważne, kryptowaluty nie da są spalić jak pieniądz. Teoretycznie rządy mogą wyłączyć bitcoina, ale aby to zrobić, na całym świecie musiano by wyłączyć prąd. Rząd może jednak zakazać posługiwania się kryptowalutą. W Chinach zakazano handlu i obrotu Bitcoinem. W krajach europejskich taka decyzja byłaby niezgodna z duchem wolności, dlatego oprócz pomysłów opodatkowania nie słychać nic o zamiarach delegalizacji.

7. Kryptowaluty są podatne na kradzieże

Pieniądz materialny może nam zostać skradziony, w zasadzie tak samo jak złoto. Z kryptowalutami jest podobnie. Większość ludzi trzyma kryptowaluty na serwerze, w portfelu desktopowym (na pulpicie) lub na specjalnym portfelu fizycznym (USB) – tutaj jeden z nich. Każdy z tych portfeli jest zabezpieczony hasłem, zwanym seed.

Różnica polega na tym, że pieniądz fiducjarny trzymany w banku podlega kontroli KNF i jest ubezpieczony do kwoty 100 tys. EUR. Gdy jakiś haker włamie się na konto czy komputer, to nikt ci tych pieniędzy nie odda.

8. Kryptowaluty są łatwe w transporcie

Jeśli przyjąć, że zamierzasz oszczędzać pieniądze albo w kryptowalucie, albo w złocie, to warto się zastanowić, które z nich łatwiej przetransportować. Aby przewieźć złoto, musisz je spakować do torby i przejść wszystkie kontrole. Przejście przez bramki wykrywające metal jest niewykonalne. Tymczasem z kryptowalutą jest jak z kontem bankowym. Możesz po prostu zapamiętać seed i odtworzyć portfel w każdym miejscu na świecie. Przenosisz pieniądze niejako „w głowie”.

9. Kryptowaluty są anonimowe

Państwa starają się zaglądać ludziom wszędzie, a zwłaszcza do portfeli. Od lipca 2016 roku nie można już w Polsce kupić anonimowo złota (oczywiście nie chodzi o biżuterię). Przypomnę tylko, że w 1933 roku dokonano w USA masowej konfiskaty złota pod groźną kary śmierci.

Anonimowość posiadania kryptowalut jest w tym wypadku bardzo korzystna. Giełda, na której można się zarejestrować anonimowo to np. Bitrance. W dalszej części o tym, w jaki sposób zacząć inwestowanie w kryptowaluty.

SZANSE I OBAWY ZWIĄZANE Z KRYPTOWALUTAMI

Przyszłość bitcoina i innych kryptowalut to wielka niewiadoma. Jakie szanse i zagrożenia stoją przed tym antysystemowym sposobem płatności?


bitcoin złoto XXI wiekuBitcoin – złoto XXI wieku – K. Kopańko, M.Kozłowski
Zobacz w księgarni

Piękno bitcoina tkwi w tym, że nie jest on narzucany z góry, a jego zastosowanie to kwestia wolnego wyboru. Bitcoin to jednak nie tylko rewolucja w płatnościach – to mechanizm, który może kompletnie wywrócić naszą rzeczywistość i zmienić zasady gry.


 

1. Każdy może stworzyć kryptowalutę?

Największą wartością w walutowej rewolucji jest blockchain, czyli technologia, dzięki której działa bitcoin i wiele innych kryptowalut. Jest ona ogólnodostępna i kopiowana, dlatego nowe kryptowaluty powstają jak „grzyby po deszczu”. Jedne wegetują, inne szybują aby szybko opaść, a inne trzymają się czołówki. Coiny mogą emitować korporacje, co dzieje się już teraz (wspomniana bankowa kryptowaluta Ripple).

Zagrożenie wynikające z tego faktu polega na tym, że często w posiadaniu 50% całej kryptowaluty jest kilka osób (inwestorów). Może się zdarzyć, że gdy kurs dzięki zakupom spekulantów urośnie kilkukrotnie, to inwestorzy wyciągną swoje pieniądze z zyskiem, zostawiając pozostałych na lodzie.

Na stronie https://etherscan.io możesz zobaczyć, ilu inwestorów stoi za poszczególnymi kryptowalutami opartymi o blockchain Ethereum. Na poniższej grafice widać, że 33% wszystkich wyemitowanych dotychczas EOS (nazwa tokena Ethereum, odpowiednik PLN) posiada jeden inwestor. Kolejny posiada 10%, a dwóch kolejnych po 5%. Zatem czterech inwestorów jest w posiadaniu ponad 50% kryptowaluty Ethereum.

Rozkład inwestorów krytpowaluty Ethereum
Rozkład inwestorów kryptowaluty Ethereum

2. Państwo może przejąć kontrolę nad kryptowalutą

Żadne państwo nie zbudowało jeszcze swojej kryptowaluty. Uważam, że jest to tylko kwestia czasu. Analizując dane z powyższego punktu, państwo nie musi budować własnej kryptowaluty. Może po prostu wykupić ją od prywatnych inwestorów. Już teraz słychać głosy, że rządy niektórych państw po cichu skupują bitcoina. To pokazuje, że w dłuższej perspektywie bitcoin faktycznie może stać się złotem 2.0, czyli bezpieczną przechowalnią pieniędzy. Z drugiej strony, efektem utworzenia państwowej kryptowaluty może być delegalizacja pozostałych.

Ograniczenia przedsięwzięć konkurencyjnych dla państwowego monopolu będą się stawać faktem, gdy tylko politycy znajdą pieniądze na opłacenie zastępu hakerów. Prawo w państwie jest zawsze w tyle za zdobyczami techniki. Jako libertarianin wierzę, że tak się nie stanie, ale historia pieniądza pokazuje, że państwo w ten czy inny sposób kładzie łapę na pieniądzu.

3. Użyteczność kryptowaluty zależy od jej akceptowalności

Jak już wiesz, bitcoin nie nadaje się do płatności. Istnieją jednak kryptowaluty, które są szybkie i tanie. Problem polega „jedynie” na tym, aby twórca przekonał do siebie właścicieli sklepów i firm z branży e-commerce. Kryptowaluta, która jako pierwsza wejdzie jako środek płatniczy w serwisach typu eBay czy Amazon, będzie z pewnością jedną z pierwszych, w której będzie można otrzymywać wynagrodzenie za pracę. Wzrost popularności szybkiej i taniej (w transakcjach) kryptowaluty, może doprowadzić do spadku wartości lub zniknięcia innych kryptowalut.

4. Rynek kryptowalut rośnie, ale nadal jest mały

Biorąc pod uwagę wartość rynku wszystkich kryptowalut (obecnie 600 miliardów dolarów), jest to ułamek możliwości, które ma przed sobą. Dla przykładu rynek złota wynosi 7,8 biliona dolarów. Dzienne obroty na rynku kryptowalut to 27 miliardów dolarów (stan na 27.12.2017), natomiast analogiczne obroty na rynku walut (forex) to 5,1 triliona dolarów.

Wartość rynku kryptowalut będzie rosła wraz ze wzrostem uczestników rynku. Szansą dla kryptowalut jest wejście do mainstreamu i dodanie tej formy płatności w sklepach internetowych. Zagrożeniem będą zakłady futures na giełdzie CME, czyli możliwość obstawiania spadków/wzrostu bitcoina bez konieczności jego zakupu. Stosunkowo mały rynek pozwala na wywoływanie przez dużych graczy sztucznych ruchów kryptowaluty.

Inwestycja w krytpowaluty - ryzyko
Kurs kryptowaluty Ripple (XRP), uznawanej za kryptowalutę bankowców

Powyższy wykres kursu kryptowaluty Ripple pokazuje dobitnie, jak dużo można zdobyć i jak wiele można stracić. Przez ponad 3 lata kurs Ripple był na poziomie 0,006 dolara, by w 2018 roku urosnąć ponad 53 tysiące razy, by w 2019 roku spaść prawie 10 razy. Dlatego wiele osób rozpoczyna inwestycje w kryptowaluty od momentu startu, śledząc pojawianie się nowych kryptowalut.

5. Rozwój technologii może zagrozić kryptowalutom

Zapychanie sieci większą liczbą transakcji jest zmorą systemu blockchain. Gdy do użytku wejdą komputery kwantowe, które posiadają dużo większe moce obliczeniowe, system kryptowalut zapcha się jeszcze bardziej. Niektóre kryptowaluty (np. NEO, IOTA) od razu zabezpieczyły się na tę ewentualność.

JAK KUPIĆ BITCOINA I INNE KRYPTOWALUTY

Jak inwestować w bitcoin i rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami? Poniżej przedstawiam dwa najszybsze sposoby na kupienie bitcoina. Anonimowy sposób jest droższy, ale nie musisz przesyłać skanów dokumentów. Sposób z weryfikacją jest tańszy, ale wymaga odtajnienia swoich danych.

1. Z weryfikacją przez giełdę

Polska giełda Zonda (dawniej BitBay) umożliwia zarówno wymianę walut bez weryfikacji lub z weryfikacją. Weryfikacja jest konieczna tylko wówczas, gdy będziesz chciał wpłacać środki w walutach fiducjarnych, np. PLN, USD czy EURO (zwanych fiat). Proces weryfikacji polega na przesłaniu skanu dokumentu tożsamości, którym może być dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Historia polskiej giełdy kryptowalut jest smutna i pokazuje, jak polski rząd traktuje innowacyjne pomysły. Giełda przeniosła swoją siedzibę do Estonii, gdzie ma spokój od pazernych i podejrzliwych urzędników. Nie mniej działa na polskim rynku i jest prowadzona przez Polaków. Możesz się na niej zarejestrować i kupić Bitcoina.

Inwestycja w Bitcoin zaczyna się od giełdy
Inwestycja w Bitcoin zaczyna się od giełdy

Należy także udokumentować miejsce zamieszkania, czym może być np. wyciąg z konta bankowego lub potwierdzenie przelewu. Co ważne, na giełdzie Zonda jest dostępnych tylko kilka kryptowalut, m.in. Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Lisk czy Bitcoin Cash. Jak kupić Bitcoina poprzez Zonda? W 6 prostych krokach:

 1. Zarejestruj się na giełdzie Zonda podając e-mail i przejdź standardowy proces aktywacji.
 2. Wybierz swoją walutę (np. PLN) i kliknij przycisk „Zweryfikuj swoje konto”, aby przejść do formularza.
 3. Wypełnij dokładnie formularz, zwracając uwagę na takie szczegóły, jak poprawny format nr telefonu z krajowym nr kierunkowym +48.
 4. Zaczekaj na weryfikację konta, która potrwa ok. 24h.
 5. Po weryfikacji konta możesz przelać środki na giełdę, w tym celu wejdź do sekcji Konto -> Portfele. Masz do wyboru wpłatę poprzez Pocztę Polską, przelew bankowy i Żabkę.
 6. Mając już środki na giełdzie, możesz przejść do zakładki MARKET -> Giełda i zakupić wybraną kryptowalutę.

2. Anonimowo bez weryfikacji przez giełdę

Jeśli ważna jest dla Ciebie anonimowość i możliwość zakupu większości kryptowalut, to rozważ dołączenie do giełdy Binance. Jest to zagraniczna giełda, gdzie możesz bez weryfikacji kupować kryptowaluty płacąc innymi kryptowalutami. Brak weryfikacji jest dostępny dla osób, które będą wypłacać max. 2BTC (ok. 100 tys. zł) na dzień. Jako, że na tej giełdzie kupuje się kryptowaluty płacąc innymi kryptowalutami, to musisz się w nie najpierw zaopatrzyć.

Możesz to zrobić w kantorze kryptowalut, np. na BitCan lub Abushift. Kantory mają gorszą cenę niż giełdy, ale nie musisz tam podawać nr PESEL ani wysyłać skanu dowodu osobistego. Jeśli chcesz kupić Bitcoina przez giełdę Binance, postępuj zgodnie ze wskazówkami:

 1. Zarejestruj się na giełdzie Binance.
 2. Zaloguj się na Binance i naciśnij w przycisk „Deposit”, a następnie skopiuj adres BTC.
 3. Przejdź do kantoru Bitcan.pl
 4. Wpisz kwotę w PLN którą chcesz wymienić na Bitcoina.
 5. Kryptowaluta w 15 min (czas zależy od szybkości waluty) znajdzie się na giełdzie, kiedy możesz ją wymienić na inną kryptowalutę.
 6. W zakładce „Exchange” -> Basic klikasz obok przycisku BTC. Następnie w wyszukiwarce wpisujesz skrót kryptowaluty, którą chcesz kupić za Bitcoina.
 7. Jeśli kryptowaluta, którą chcesz kupić ma parę z BTC, to pod wykresem jest pole Buy X, gdzie wpisujesz ilość, którą chcesz kupić.

3. Anonimowo przez Bitomat, czyli bankomat Bitcoina

Wypłata środków z giełd kryptowalut jest możliwa wyłącznie na konto bankowe. Jeśli chciałbyś sprzedać kryptowaluty i wypłacić fizycznie złotówki lub kupić Bitcoina za gotówkę, z pomocą przychodzi bitomat. Bitomat to urządzenie przypominające bankomat. Bitcoiny i inne kryptowaluty mogą być za jego pośrednictwem zamieniane w PLN.

Bitomat, czyli bankomat Bitcoina
Bitomat, czyli bankomat Bitcoina

Bitomaty znajdują się w wielu galeriach handlowych w Polsce, m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Pełny wykaz bitomatów znajdziesz na stronie https://coinatmradar.com. Prowizja za zakup bitcoina wynosi od 1 do 5%.

Jak anonimowo kupić Bitcoiny przez Bitomat?

Zakup BTC w bitomacie służy anonimowości i prędkości transakcji. Zakup Bitcoinów (lub innej kryptowaluty) polega w tym przypadku na  przygotowaniu gotówki w banknotach oraz adresu BTC, na który mają trafić Bitcoiny. Kurs BTC w bankomacie Bitcoin zawiera prowizję, więc będzie się nieco różnił od kursu rzeczywistego w CoinMarketCap. Jak postąpić krok po kroku:

 1. Włóż banknoty do bankomatu Bitcoin.
 2. Zeskanuj adres portfela, na który ma zostać przelana kupiona kryptowaluta. Kod QR portfela skanuje kamera w bitomacie. Możesz go również wpisać z klawiatury na ekranie.
 3. Zweryfikuj, czy adres BTC jest poprawny.
 4. Potwierdź wysokość opłaty transakcyjnej. Zostanie ona przeliczona na złotówki lub walutę, która została wybrana. Opłata różni się w zależności od aktualnego zainteresowania Bitcoinem.
 5. Sprawdź, czy środki dotarły na Twój adres.
 6. Na wydruku z bitomatu znajdziesz adres, kwotę, wysokość opłaty transakcyjnej oraz cenę zakupu BTC. Weź wydruk ze sobą.

UWAGA NA KOD AUTHENTICATOR+! Binance i Zonda pozwolą odzyskać dane

Dwuetapowa weryfikacja logowania do giełdy czy też portfela to większe bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Kod Google Authenticator do Zonda, Binance czy też innych systemów jest zapisywany na danym urządzeniu. Z reguły jest to smartfon. Gdy telefon się zgubi lub zresetuje, stracisz możliwość potwierdzenia tożsamości przez Google Authenticator.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie sobie klucza lub wydrukowanie kodu QR i przechowanie na tego typu sytuację. W przypadku Zonda i Binance możliwe jest także odzyskanie dostępu do konta, wymaga to jednak podania danych identyfikacyjnych w postaci przesłania selfie z dowodem osobistym. W tym celu należy skontaktować się z supportem giełdy.

JAK BEZPIECZNIE PRZECHOWYWAĆ KRYPTOWALUTY?

Dolary, złotówki, funty i euro możesz trzymać w ramach multikonta walutowego w jednym banku. Jednak gdybyś chciał przechowywać mniej znane waluty, to nie jest już ta łatwo. Dokładnie tak samo jest z kryptowalutami. Są portfele, na których przechowasz razem Bitcoina, Litecoina i Ethereum, ale mniejsze już nie. Wiele kryptowalut tworzy własne portfele.

Portfele różnią się od siebie pod względem rodzaju:

1. Portfel na serwerze

Najpopularniejszym portfelem dostępnym online jest portfel na blockchain.info. Jest on w miarę bezpieczny, ponieważ na serwerach Blockchain.info nigdy nie jest przechowywany klucz prywatny w jawnej formie.

Zanim przeglądarka wysyła go do serwera (by móc go przechowywać), jest on najpierw szyfrowany przy użyciu klucza wygenerowanego na podstawie hasła do serwisu (które również nie jest w jawnej formie wysyłane). Nie jest to jednak bank, więc w przypadku awarii lub kradzieży hakerskich nie otrzymasz żadnej rekompensaty.

2. Portfel desktopowy

Portfel na dysku twardym w formie pliku. Najpopularniejszy nazywa się Electrum. Podczas jego tworzenia generuje się kod zwany seed, który składa się z 12 słów. Do otwarcia portfela można wykorzystać identyfikację Google, czyli unikalny kod pojawiający się na smarfonie. Wielostopniowy proces logowania zwiększa bezpieczeństwo. W tym celu należy ściągnąć na telefon aplikację Authenticator+, która zabezpieczy również logowanie się do giełdy.

O tym, jak zainstalować Electrum na swoim komputerze przeczytasz tutaj.

3. Portfel na dysku

Trzecim rozwiązaniem jest przechowywanie kryptowalut na dysku fizycznym w postaci USB.  Jest to opcja najbezpieczniejsza. Tego typu portfele są wyceniane na ok. 250 zł. Jednym z nich jest Ledger Nano S.

4. Portfel mobilny

Istnieją również portfele mobilne w formie aplikacji na telefon. Umożliwiają błyskawiczną zapłatę w restauracji lub w dowolnym serwisie Internetowym przez zeskanowanie kodu QR.

Przechowywanie kryptowalut to jedna z najważniejszych spraw. Trzymanie pieniędzy na giełdzie nie jest dobrym pomysłem z uwagi na ataki hakerskie oraz możliwość bankructwa giełdy. Takie przypadki miały już miejsce, dlatego tak ważny jest własny portfel.

CECHY BITCOINA I INNYCH KRYPTOWALUT

Kryptowaluty różnią się od siebie. Zostały stworzone do różnych celów i posiadają wyjątkowe cechy. Abyś przekonał się, że bitcoin to jedynie jedna z kryptowalut, poniżej znajdziesz opisy największych altcoinów. Jeśli miałbyś zamiar zainwestować w kryptowaluty, to nigdy w ciemno.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin dzieli się na 100 milionów Satoshi. Jest oparty na systemie blockchain. Blockchain zbiera dane i sprawdza pojedynczo każdą transakcję. Wszystkie transkacje są w kolejce i oczekują, aż minerzy wykorzystujący moce obliczeniowe swoich komputerów sprawdzą każą z nich. Transakcje są sprawdzane według tego, ile minerzy mogą zarobić na transakcji. Taki system powoduje opieszałość transakcji.

wykres bitcoina
Wykres Bitcoina – inwestycja nie zawsze była strzałem w „10”

Litecoin (LTC)

Litecoin jest nazywany srebrem kryptowalut (złotem jest oczywiście bitcoin). W 2019 roku litecoin wydał własną kartę debetową, która umożliwia płatności. Kryptowaluta wprowadza opcje anonimowych transakcji. Jest to szybsza kryptowaluta od bitcoina. Krążą również plotki o wejściu litecoina na Amazon. Zobaczymy, co z nich wyniknie.

Dash (DASH)

Kod źródłowy został wzięty z bitcoina, ale przerobiono go w celach optymalizacji. Transakcje są o wiele tańsze niż w przypadku bitcoina i o wiele szybsze. Możliwe są też transakcje anonimowe, których bitcoin nie posiada. Projektanci tworzą intuicyjny portfel, aby zachęcić ludzi do posiadania kryptowalut. We władzach decyzyjnych Dasha jest ponad 4600 osób (stan na grudzień 2017).

Ethereum (ETH)

Platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji m.in. w języku Java Script. Lepiej skalowalna i szybsza niż bitcoin. W projekt Ethereum zainwestowało ponad 100 najważniejszych światowych instytucji finansowych, które chcą stworzyć globalny system rozliczeń walutowych. Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale przede wszystkim cała platforma oparta na blockchain, pozwalająca na zawieranie zakładów czy wspieranie crowdfundingu.

Ripple (XRP)

Kryptowaluta założona przez banki. Ma pomagać w szybkim i darmowym przesyłaniu pieniędzy pomiędzy bankami.

IOTA (MIOTA)

Kryptowaluta do płacenia za transakcje i usługi. W odróżnieniu od bitcoina, IOTA nie pobiera żadnych opłat za transakcję, ponieważ nie ma minerów. Za przesłanie 1 bitcoina należy zapłacić opłatę (tzw. fee) 100 dolarów (stan na grudzień 2017). W przypadku IOTA opłata wynosi zero. IOTA jest bezpieczna jeśli chodzi o komputery kwantowe.

Bitcoin używa technologii blockchain, natomiast IOTA – tangle. Transakcje weryfikują się same nawzajem, dzięki czemu system jest szybki i darmowy. Im więcej jest transakcji, tym system działa szybciej. Jest to zupełnie przeciwieństwo blockchaina. Na rynek zostało od razu wypuszczona maksymalna ilość monet, których jest prawie 3 biliardy, dzięki czemu IOTA nie podlega inflacji.

Od strony technologicznej projekt IOT zakłada, że sprzęty podłączone do Internetu będą w przyszłości „same” dokonywały opłat za usługi. Przykładem mogą być autostrady, gdzie zamiast ludzi pobierających opłaty na bramkach będą skanery kodów samochodowych. Opłata z portfela będzie pobierana automatycznie. Niewątpliwie jest to technologia przyszłości. IOTA współpracuje m.in. z Microsoftem i Ubuntu.

Cardano (ADA)

Cardano posiada zdecentralizowany publiczny blockchain. Został zbudowany od podstaw, a więc nie jest kopią innej kryptowaluty. Cardano jest open source i na tej platformie będzie można budować zdecentralizowane aplikacje oraz smart contracty (standardowe, wirtualne umowy transakcyjne). Za posiadanie Cardano dostaje się kolejne (coś jak zyski z lokaty, które wg. rankingu lokat bankowych spadają na łeb na szyję).

Kryptowaluta została stworzona w Hongkongu przez firmę prowadzoną przez dwóch byłych pracowników Ethereum (jednym z nim jest były CEO Ethereum). Cardano nazywane jest japońskim Ethereum, ponieważ 95% inwestorów pochodzi z Japonii. Posiada własny portfel Daedalus, który można ściągnąć ze strony www.cardanohub.org. Token Cardano to ADA, która dzieli się na milion części.

Monero (XMR)

Monero jest forkiem bajtcoina, czyli wzorowany jest na kodzie tej kryptowaluty. Posiada otwarty kod źródłowy, co służy wiarygodności. Jest jedną z najbardziej prywatnych kryptowalut, producenci skupili się na anonimowości. Możesz ukryć nadawcę, ilości monet w transakcji oraz odbiorcę. Została spopularyzowana przez nielegalne zakupy w darknecie.

Z powodu powiązać ze światem przestępczym, Monero jest wyłączane na niektórych giełdach kryptowalut, m.in. na Zonda:

Monero (XMR) jest kryptowalutą o bardzo wysokim poziomie anonimowości transakcji, podatną na wykorzystywanie w celu prania brudnych pieniędzy. Stanowi to przyczynę konieczności zakończenia obsługi rynku XMR na naszej giełdzie. Z tego samego powodu Monero (i inne kryptowaluty o podobnej charakterystyce) zostało już usunięte z innych platform. Jako licencjonowana giełda, Zondamusi spełniać rynkowe standardy. Ich przestrzeganie pozwala nam zapewnić naszym klientom bezpieczeństwo prawne i wygodę korzystania z giełdy przy udziale przyjaznego systemu bankowości i dostępności operatorów płatniczych.

NEO (NEO)

NEO posiada token GAS, którym będzie się płaciło na platformach budowanych w sieci NEO. Jest to także platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji w wielu językach programistycznych. Producenci tworzą również: platformę do wymiany kryptowalutami – wewnętrzną giełda, własną chmurę do przechowywania plików oraz zdecentralizowany i zakodowany messenger.

Kod NEO jest już teraz odporny na komputery kwantowe. Projekt jest wspierany przez Alibabę oraz Microsoft. Na stronie neo.org można ściągnąć portfel Neon Wallet. Za trzymanie NEO na dedykowanym portfelu otrzymuje się tokeny GAS. Waluta NEO będzie przez 6 lat obwarowana inflacją, z uwagi na coroczne wypuszczanie nowych monet. NEO weszło na rynek chiński, po zdelegalizowaniu kryptowalut na tamtejszym rynku kurs NEO spadł o połowę.

LISK (LSK)

Platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji w języku Java Script. Każda aplikacja budowana na LISK ma swój własny blockchain.

Ethos (ETHOS)

Prosty portfel do trzymania wielu kryptowalut. Dostępne na urządzenia mobilne i przeglądarki i internetowe. W planach jest stworzenie platformy społecznościowej dla użytkowników Ethosa.

Power Ledger (POWR)

Bardzo ciekawa inicjatywa australijskich programistów i specjalistów od energii elektrycznej. Power Ledger to platforma P2P, oparta o blockchain. Służy do wymiany i sprzedaży energii słonecznej firmom i sąsiadom, bez pośredników.

zonda giełda kryptowalut

Cindicator (CND)

Jest to platforma, która wykorzystuje wartość sztucznej inteligencji oraz przewidywania społeczności na temat produktów finansowych i giełd. Posiada dwie aplikacje. Pierwsza wykorzystuje inteligencję hybrydową: ludzką i maszynową.

Ogólnie rzecz biorąc, maszyny analizują dane historyczne i robią swoje przewidywania, natomiast inwestorzy oceniają te przewidywania sztucznej inteligencji, dodając własne „typy” dla poszczególnych produktów finansowych. Za trafne wskazania inwestorzy otrzymują nagrody w postaci tokenów CND.

INWESTYCJA W BITCOIN I INNE KRYPTOWALUTY A PODATEK DOCHODOWY

Zakładając konto na giełdzie masz do wyboru konto prywatne lub firmowe. Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka) może zatem inwestować swoje środki w kryptowaluty. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego pojawia się wówczas, gdy wymieniasz kryptowalutę na fiat (walutę fiducjarną) i przelewasz na swój rachunek w banku. Dochodem jest różnica pomiędzy tym, co wyciągnąłeś z giełdy, a kwotą zainwestowaną.

Przychody ze sprzedaży kryptowalut należy zaliczyć do źródeł przychodu i rozliczyć wedle skali podatkowej 18 lub 32 proc. Granicę stanowi przychód ok. 85,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej handel kryptowalutami, możliwe jest opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym.

HISTORIA POLSKIEJ GIEŁDY ZONDA (BITBAY)

Jak polski rząd traktuje innowacyjność przekonała się w 2000 roku polska firma Optimus. Gdyby nie skarbówka, polski producent komputerów mógłby być dzisiaj światowym potentatem. Wszystko przez podatek VAT na sprzęt komputerowy. Gdy obrót komputerami w Polsce był obciążony stawką 22%, import komputerów zza granicy miał stawkę 0%. Optimus aby nie tracić, sprzedawał komputery słowackiej firmie, która następnie sprzedawała je do Polski – z zerowym VAT-em. Wszystko zgodnie z prawem, ale skarbówka uznała, że Optimus obchodzi prawo.

Rok 2014. W Polsce powstaje największa giełda Bitcoin w Europie środkowo-wschodniej. W czasie bumu na kryptowaluty w 2017 roku, polski rząd zamiast wspierać rozwój innowacyjności, rozpoczyna walkę z czymś, czego nie rozumie. BitBay szybko ewakuuje się na Maltę. Z powodu irracjonalnych przepisów polskiego prawa, restrykcji ze strony Komisji Nadzoru Finansowego i skarbówki, polski kapitał ucieka za granicę. Dziś firma działa w Estonii, płacąc tam podatki. Cieszę się, że polski biznes kryptowalutowy nie powtórzył historii Optimusa. Z drugiej strony żal, że państwo polskie nie wyciągnęło żadnych wniosków i nadal niszczy prywatny biznes.

Od 2021 roku BitBay zmienił nazwę na Zonda.

PODSUMOWANIE I OCENA INWESTOWANIA W BITCOIN

Każda ingerencja państwa prowadzi do spadku kursów i strat. Co ciekawe, jeśli państwo chce dbać o swoich obywateli, to w żaden sposób nie powinno ingerować w rynek kryptowalut. Jeśli z powodu polityków stracisz pieniądze, to nie ma szans, aby ci sami politycy wypłacili ci jakiekolwiek odszkodowanie. Decyzję o tym, czy inwestycja w kryptowaluty jest korzystna, musisz podjąć samodzielnie.

Inwestycja w bitcoina to jeden ze sposobów oszczędzania na emeryturę bez ZUS-u. Polecam poznać 13 sposobów oszczędzania na starość, z pominięcie ZUS-u.

Oceń artykuł
[Total: 6 Average: 4.3]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

20 thoughts on “Inwestycja w Bitcoin i kryptowaluty 2024 – Opinie i poradnik

 1. Próba odzyskania utraconych pieniędzy od dowolnego internetowego oszusta nie zawsze jest łatwa, jak wszyscy myśleliśmy, zdałem sobie z tego sprawę w zeszłym roku, kiedy firma windykacyjna o nazwie Amendall. pomógł nam odzyskać około 70% wszystkich pieniędzy, które straciliśmy w wyniku internetowego oszustwa związanego z handlem kryptowalutami. Firma Amendall zawsze mówi nam, abyśmy byli cierpliwi, a my byliśmy cierpliwi podczas dochodzenia i wykonaliśmy wszystkie kroki odzyskiwania. Teraz mój mąż i ja znów jesteśmy szczęśliwi finansowo. Nigdy więcej strat. Polecam tę firmę w przypadku jakichkolwiek problemów z obciążeniem zwrotnym. Dziękuję.

 2. Wielu inwestorów traci pieniądze z powodu oszustw związanych z inwestycjami w Bitcoin i forex, które sprawiają, że większość potencjalnych inwestorów rezygnuje z pomysłu inwestowania w Crypto. W przypadku odzyskiwania bitcoinów, niestety, jest wiele osób, które wiele straciły, będąc fałszywymi brokerami bitcoinów lub ze swoich skomputeryzowanych portfeli, w których skradziono ich kryptograficzne formy pieniędzy.
  Niezależnie od tego, czy zgubiłeś Bitcoin lub inne cyfrowe pieniądze w związku z rozwidleniem łańcucha bloków, czy z powodu problemów z oszustwami internetowymi,
  Podnosząca na duchu wiadomość jest taka, że ​​istnieje godna zaufania firma zajmująca się odzyskiwaniem danych o nazwie Lallroyal, która może pomóc w przypadku wszelkich oszustw internetowych lub oszustw. Kiedyś pomogli mi i mojemu partnerowi, kiedy prawie straciliśmy fortunę.

 3. Możesz całkowicie polegać na Orlen. Firma uzasadnia zaufanie, została już wielokrotnie sprawdzona. Zysk wypłaciłem już dwa razy – po 1000 i 1700 dolarów, wszystko jest ok.

 4. Naprawdę świetny i rozbudowany artykuł! Warto też 3 godzinki poświęcić i przeczytać extra książkę Sekrety 12 sposobów jak zarabiać na kryptowalutach. Tam też gościu bardzo logicznie opisał jak zarabiać w tej branży.

 5. Jeśli chodzi o wydobywanie bitcoinów i kryptowalut, Sophie ma naprawdę niesamowite strategie, które pomogą Ci wygrać, by być faktem. Właśnie wyciągnąłem swoje skumulowane zyski ===, więc pomyślałem, że podzielę się tym z wami wszystkimi jako lol dla partnerów. Skontaktuj się z jej linkiem Whatsapp https://wa.me/17863831254 i dzięki mi później uśmiechnie się xoxo

  1. Witaj . proponuję inwestycje . ZENIQ zapewnia możliwość inwestowania w produkty i projekty na wczesnym etapie, aby cieszyć się dużymi zyskami i tokenizowanymi aktywami w celu zwiększenia inwestycji.

 6. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć znaczący postęp finansowy, codzienny handel walutami cyfrowymi, taki jak dzień bitcoinów, jest bardzo dobrym sposobem na osiągnięcie tego, sugeruję porozmawiać z Sophie Mila
  Dzięki ich radom i mentoringowi od miesięcy robię duże bitcoiny.

 7. Kasę, którą mam w XTB dzielę pomiędzy 4 krytowaluty i jak dotąd wykręcam przyzwoity wynik. Najważniejsze jest odpowiednie podejście, tak, żeby rozumieć wszystkie mechanizmy, które są związane z działaniem tego rynku. Nie siedzisz w analityce, to nie będzie wyników. Decyzje nie mogą być podejmowane z niczego, przypadkiem, bo nic z tego nie wyjdzie.

   1. Jak wygląda sytuacja z podatkami kiedy nie mam działalność gospodarczej tylko pracuje na etacie?
    Gdybym chciał w przyszłość zamienić kryptowalute na fiat to muszę jakoś o tym powiadomić urząd skarbowy? Rozumiem ze wtedy musze to również wziąc pod uwage przy rozliczeniu podatkowym?

    1. Tak, jeśli sprzedasz i zarobisz, to dochód ujmujesz w zeznaniu rocznym PIT-36, w rubryce: „prawa autorskie i inne prawa”. Jest to bowiem dochód z tytułu praw majątkowych. Dochód opodatkowujesz na zasadach ogólnych, czyli 18 lub 32%. Źródło: interpretacja podatkowa nr 2461-IBPB-2-2.4511.12.2017.2.BF

 8. Ripple nie ma na giełdzie BitBay, jest np. na Binance. W artykule opisałem jak się zarejestrować. Kryptowalutę na Binance możesz przesłać z kantoru lub z giełdy BitBay.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *