Faktoring odwrotny – co to jest i jak działa?

faktoring odwrotny

Czym jest faktoring odwrotny i kiedy warto z niego skorzystać? Sprawdź możliwości faktoringu odwrotnego.

Faktoring odwrotny pozwala zakupić towar na firmę, za który zapłaci firma faktoringowa.

W ramach faktoringu odwrotnego Twoja firma otrzyma zakupiowny towar, który zostanie opłacony przez firmę faktoringową. W praktyce, dokładny zakres współpracy reguluje umowa faktoringu, którą zawierają pomiędzy sobą faktor oraz faktorant. Sprawdź, jak dokładnie działa faktoring odwrotny.

Przejdź do wybranego tematu:

    1. Co to jest faktoring odwrotny
    2. Dla kogo faktoring odwrotny
    3. Zalety faktoringu odwrotnego
    4. Koszty faktoringu odwrotnego
    5. Jak zaksięgować faktoring odwrotny

CO TO JEST FAKTORING ODWROTNY?

Aby zrozumieć czym jest faktoring odwrotny, w pierwszej kolejności powinieneś zrozumieć zasadę działania zwykłego faktoringu. Faktoring w dużej mierze przypomina pożyczkę lub kredyt dla firmy. Faktor, czyli firma faktoringowa udziela Ci swojego kapitału, którym możesz obracać. Zabezpieczeniem jest natomiast nierozliczona wierzytelność Twojej firmy, czyli faktury z odroczonym terminem płatności.

W momencie dokonania cesji wierzytelności Twój kontrahent jest zobowiązany uregulować należność wobec faktora. Gdy faktor otrzyma te środki, Twoja firma otrzyma resztę należności. Tego typu usługi są opłacane prowizją, która najczęściej jest określonym procentem sumy udzielonych zaliczek lub też sumy należności na nierozliczonych fakturach.

Faktoring odwrotny również pozwala wykorzystać kapitał faktora, tyle tylko, że pieniądze są przekazywane na opłacenie jakiegoś towaru lub usługi.

Jak działa faktoring odwrotny:

  1. Twoja firma kupuje towar lub korzysta z jakiejś usługi,
  2. w ramach faktoringu odwrotnego faktor opłaca zamówione przez Ciebie towary lub usługi,
  3. Twój kontrahent od razu otrzymuje należność,
  4. Ty spłacasz należność zgodnie z terminem ustalonym z faktorem.

Faktoring odwrotny jest zatem korzystnym rozwiązaniem w momencie, gdy w danej sytuacji nie masz dostatecznie dużo gotówki. Dzięki faktoringowi odwrotnemu będziesz mógł zapłacić za towar później, dzięki czemu nie ograniczysz zanadto płynności finansowej.

Taka forma finansowania działalności niesie ze sobą wiele korzyści, czego najlepszym dowodem jest to, że z faktoringu odwrotnego korzysta coraz więcej firm.

FAKTORING ODWROTNY – DLA KOGO?

Faktoring odwrotny to korzystne rozwiązanie dla wielu firm. Taki model finansowania docenią przedsiębiorstwa zajmujące się na sprzedażą towarów.

Faktoring odwrotny jest bardzo korzystną opcją w sytuacji, gdy dostawcy nie udzielają kredytów kupieckich lub ich terminy są zbyt krótkie. Jest to korzystne rozwiązanie, gdy Twoja firma nie na ma na ten moment wystarczających zasobów gotówki potrzebnej do zakupu towarów.

Płacąc za towar od razu przy zamówieniu często możesz liczyć na rabaty oraz atrakcyjne promocje. To całkowicie normalne, że dostawcy towaru w ten sposób chcą wynagrodzić kontrahentów. A zatem, faktoring odwrotny może być korzystną opcją w sytuacji, gdy nie chcesz zanadto ograniczać płynności finansowej swojej firmy.

Faktor od razu opłaci towary, dzięki czemu możliwe będzie skorzystanie z atrakcyjniejszych warunków współpracy. Ty natomiast uregulujesz należność wobec faktora nawet po 2-3 miesiącach od momentu zakupu towaru.

Z faktoringu odwrotnego często korzystają także firmy, które importują towary zza granicy. W tej sytuacji wielu firmom zależy na tym, aby za towar zapłacić dopiero w momencie, gdy ten bezpiecznie dotrze do ich magazynów. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ nie wszyscy dostawcy honorują odroczone płatności.

Do tego dochodzi wspomniany już aspekt promocji oraz rabatów, które można uzyskać płacąc za towar od razu. Faktoring odwrotny może by zatem dobrym zabezpieczeniem dla firmy, która sprowadza towary zza granicy, na dostawę których trzeba chwilę poczekać.

ZALETY FAKTORINGU ODWROTNEGO

Faktoring odwrotny to bardzo pożyteczne narzędzie, z którego coraz chętniej korzysta duża liczba przedsiębiorstw.

Odroczone płatności pozwalają utrzymać wysoką płynność finansową, nie ograniczając jednocześnie bieżącej działalności. Nie jest to zatem wyłącznie rozwiązanie na sytuacje awaryjne.

Oto jakie korzyści może zaoferować Twojej firmie rozsądnie wykorzystywany faktoring odwrotny:

  • większa płynność finansowa – jeśli Twoja firma zajmuje się sprzedażą, to całkowicie normalne, że przychody zostaną wygenerowane dopiero w momencie sprzedaży towarów. Faktoring odwrotny pozwala opłacić dostawców od razu po zakupieniu towaru i zwrócić pieniądze na konto faktora już po otrzymaniu lub po sprzedaży towarów. Tym samym zachowujesz większą płynność finansową.
  • dobry wizerunek wśród kontrahentów – kontrahenci zdecydowanie łaskawszym wzrokiem spoglądają na firmy, które od razu płacą za zamówiony towar lub wykonaną usługę. To rzecz całkowicie normalna. Faktoring odwrotny pozwala Ci natychmiast opłacać swoich kontrahentów, co korzystnie wpływa na Twój wizerunek w ich oczach. Dobry wizerunek może przynieść wymierne korzyści w postaci rabatów oraz promocji.
  • brak wpływu na zdolność kredytową – faktoring w dużej mierze działa podobnie do pożyczki lub kredytu, ale brak ścisłej definicji tej usługi sprawia, że faktoring odwrotny nie wpływa na zdolność kredytową Twojej firmy. Innymi słowy, możesz równolegle wziąć kredyt na rozwój swojej firmy i korzystać z dobrodziejstw faktoringu odwrotnego.
  • możliwość zmniejszenia należności – faktoring odwrotny może działać w dwie strony. Jeśli Twój kontrahent oczekuje odroczonej płatności, a Ty w tym momencie nie możesz sobie na to pozwolić, zawsze możesz mu zasugerować właśnie faktoring odwrotny. W rezultacie otrzymasz należność od razu, a Twój kontrahent będzie mógł wydłużyć termin spłaty.
  • większa swoboda działania – doświadczony przedsiębiorca wie, że istnieją okazje, obok których nie można przejść obojętnie. Tyle tylko, że Twoja firma nie zawsze może posiadać środki potrzebne do skorzystania z takich okazji. Faktoring odwrotny gwarantuje znacznie większą swobodę działania i pozwala uruchomić kapitał faktora, gdy wymaga tego sytuacja.

Jak widzisz, faktoring odwrotny daje naprawdę duże możliwości i absolutnie nie powinien być traktowany jedynie jako koło ratunkowe w sytuacji, gdy brakuje gotówki na bieżącą działalność. Z faktoringu odwrotnego korzysta wiele dobrze prosperujących firm.

KOSZTY FAKTORINGU ODWROTNEGO

No dobrze, a jakie korzyści na świadczeniu usługi faktoringu odwrotnego czerpie sam faktor? Wynagrodzenie faktora zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy faktorem i faktorantem w momencie zawierania umowy faktoringu.

Na koszty faktoringu odwrotnego składają się:

  • Prowizja – głównym składnikiem kosztów faktoringu odwrotnego jest prowizja. Zazwyczaj faktor nalicza opłatę procentową od udzielonej kwoty finansowania. Może to być od 0,2 do nawet 5% w zależności od rodzaju faktoringu oraz ryzyka takiej transakcji. Czasami prowizja może być naliczona jako opłata ryczałtowa.
  • Odsetki – na koszty faktoringu odwrotnego składają się także odsetki. Wyróżnić możemy odsetki kapitałowe (za możliwość obracania kapitałem faktora) oraz odsetki za opóźnienia (naliczane w momencie, gdy spóźnisz się ze spłatą należności wobec faktora. Maksymalną wysokość odsetek warunkuje stopa preferencyjna NBP.
  • Opłaty dodatkowe – usługa faktoringu odwrotnego może wiązać się również z kilkoma innymi opłatami. Jedną z nich jest chociażby opłata początkowa związana z formalnościami przy zawieraniu umowy czy też opłata za niewykorzystanie limitu faktoringowego.

Wiele zależy również od tego, czy prowizja będzie naliczana dziennie czy też miesięcznie. Bardziej opłacalną opcją jest prowizja dzienna, ponieważ w ten sposób płacisz jedynie za realny okres finansowania.

Jakich kosztów faktoringu odwrotnego trzeba się spodziewać?

Zwykle trzeba zapłacić ok. 3 – 5% od kwoty sfinansowanej faktury. Dużym plusem jest to, że koszty faktoringu odwrotnego mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu, w ostatecznym rozrachunku ten model finansowania okazuje się bardziej opłacalny.

JAK KSIĘGOWAĆ FAKTORING ODWROTNY

Skorzystanie z usługi faktoringu odwrotnego wymaga od faktoranta zmiany wierzyciela w księgach rachunkowych. Firma faktoringowa pokrywa bowiem 100% należności wobec pierwotnego wierzyciela Twojej firmy.

W momencie, gdy otrzymasz od faktora potwierdzenie zapłaty za fakturę, zamiany wierzyciela w księgach rachunkowych należy ująć zapisami: Wn „Rozrachunki z dostawcami” oraz Ma „Pozostałe rozrachunki”. W momencie, gdy uregulujesz już należność wobec faktora, spłatę zobowiązania należy ująć zapisami: Wn „Pozostałe rozrachunki” oraz Ma „Rachunek bieżący”.

Koszty usług faktoringowych (faktura wystawiona Twojej firmie przez faktora) powinna być zaliczona w księgach rachunkowych do kosztów finansowych.

Jeśli chodzi o prawidłowe ujęcie faktoringu odwrotnego w bilansie, faktorant powinien wskazać w bilansie faktury zapłacone przez firmę faktoringową w jego imieniu jako zobowiązania krótkoterminowe w pasywach w pozycji B.III.2.c. „Inne zobowiązania finansowe”.

Dobra wiadomość jest taka, że faktoring odwrotny często świadczą duże firmy finansowe, które udzielają swoim klientom kompleksowego wsparcia także w aspekcie prawidłowego prowadzenia rozliczeń. Może się zatem okazać, że firma faktoringowa zagwarantuje poprawne księgowanie faktoringu odwrotnego w Twoich księgach finansowych za pośrednictwem outsourcingu księgowego.

PODSUMOWANIE

Faktoring to usługa, w ramach które faktor (czyli firma faktoringowa) odkupuje od Ciebie wierzytelności, wypłacając Ci od razu zaliczkę nawet do 90% wartości z faktur.

W ten sposób przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć poziom należności i szybciej uzyskać pieniądze potrzebne na bieżącą działalność i dalszy rozwój firmy. Zgoła inaczej działa jednak faktoring odwrotny. W tym przypadku faktor przekazuje pieniądze Twoim kontrahentom, aby od razu zapłacić za towar lub usługę. Ty natomiast otrzymujesz dłuższy termin spłaty i oddajesz pieniądze faktorowi.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Faktoring odwrotny – co to jest i jak działa?

  1. faktoring jest naprawdę fajnym rozwiązaniem gdy chcemy szybko zdobyć środki, w dzisiejszych czasach takie koło ratunkowe się przydaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *