Kto to jest faktor i faktorant?

faktor i faktorant

Kim jest faktor a kim faktorant? Jaka jest między nimi różnica i jakie są wymogi wobec faktoranta?

Jeżeli interesujesz się faktoringiem dla swojej firmy, warto zapoznać się z pojęciem faktora i faktoranta. To pozwoli Ci lepiej poznać cechy i szczegóły faktoringu.

Jeżeli interesuje Cię faktoring dla firmy, to sprawdź najnowszy Ranking faktoringów. Znajdziesz w nim opinie i recenzje najlepszych firm faktoringowych.
Wybierz rodzaj faktoringu:

  1. Umowa faktoringowa
  2. Pojęcie faktora
  3. Zarobki faktora
  4. Pojęcie faktoranta
  5. Wymagania wobec faktoranta

UMOWA FAKTORINGOWA

Umowa faktoringowa jest zawierana pomiędzy faktorem (firma świadcząca usługę) oraz faktorantem (przedsiębiorstwo decydujące się na sprzedaż wierzytelności). Trzecią stroną jest dłużnik, nazywany również płatnikiem faktoringowym.

W umowie faktoringu muszą znaleźć się dane wszystkich trzech stron, data i miejsce zawarcia, a także szczegóły związane z formą współpracy. Istnieje bowiem wiele rodzajów faktoringu, a wybór odpowiedniej formy zależy od szczegółowej specyfiki spraw. Wybiera się to rozwiązanie, które jest najkorzystniejsze dla faktora i faktoranta.

Biorąc pod uwagę, że w polskim prawie nie ma jednej definicji umowy faktoringu, jej dokładny kształt w dużej mierze zależy właśnie od ustaleń pomiędzy faktorem i faktorantem. Podstawą takiej umowy jest to, że wierzytelność, której dotyczy umowa nie może być przeterminowana.

Umowa faktoringowa zgodnie z polskim prawem jest umową nienazwaną, a regulują ją w dużej mierze przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych. Dokładny zakres współpracy jest zatem ustalany indywidualnie przez faktora i faktoranta.

Taka umowa najczęściej ma cechy typowe dla zlecenia lub przelewu wierzytelności. Zaletą obecnego statusu prawnego jest to, że faktoring jest rozwiązaniem bardzo elastycznym i możesz go dostosować pod kątem indywidualnych potrzeb swojej firmy.

POJĘCIE FAKTORA

Pod pojęciem faktora kryje się wyspecjalizowana instytucja finansowa, która oferuje usługę faktoringu, czyli wykupu nieprzeterminowanych wierzytelności od przedsiębiorstw, czyli faktorantów.

Faktor nabywa w ten sposób faktury wypłacając środki swojemu kontrahentowi, który w ten sposób może poprawić płynność finansową swojej firmy. Następnie, dłużnik ureguluje należność wpłacając pieniądze na konto firmowe faktora.

Co ważne, firma faktoringowa często oferuje swoim klientom dodatkowe usługi, takie jak chociażby:

  • monitoring płatności,
  • prowadzenie rozliczeń,
  • pomoc w windykacji.

Faktoring jest zazwyczaj świadczony przez wykwalifikowane firmy, które zatrudniają księgowych, prawników i windykatorów, dzięki czemu są w stanie dużo skuteczniej egzekwować należności w porównaniu z faktorantem, który nie zawsze dysponuje takim zapleczem.

ILE ZARABIA FAKTOR?

No dobrze, wiesz już, że faktor wykupuje należności od faktoranta, a następnie sam zajmuje się wyegzekwowaniem należności od płatnika faktoringowego.

To właśnie na konto faktora ostatecznie trafiają środki, które kontrahent był pierwotnie dłużny faktorantowi w ramach wydłużonych terminów płatności. W jaki sposób takie rozwiązanie opłaca się faktorowi?

Faktor wypłaca faktorantowi jedynie określony procent należności, zwykle od 80 do 90% wartości faktury. Wartość zależy od:

  • kwoty zobowiązania,
  • specyfiki umowy,
  • tego, kto jest dłużnikiem.

Pozostała część należności jest wypłacana dopiero w momencie, gdy dłużnik zapłaci należność. Na konto faktora wędruje prowizja faktoringowa z odsetkami, zwykle jest do 3-5% wartości faktury.

To wszystko sprawia, że faktoring jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron. Twoja firma od ręki otrzymuje sporą część środków należnych z nierozliczonych jeszcze faktur. Z kolei faktor, który cierpliwie poczeka na opłacenie faktur przez kontrahenta otrzyma całą kwotę. Faktoring to jeden z kilku sposobów na poprawę płynności finansowej

Bardzo korzystną opcją może być zwłaszcza faktoring pełny, w którym to faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużników. Zawierając taką umowę nie musisz martwić się o to, że Twój kontrahent okaże się niewypłacalny lub będzie zalegał z wypłatą należności. To faktor będzie odpowiedzialny za wyegzekwowanie należności.

POJĘCIE FAKTORANTA

Faktorant to przedsiębiorca, który zdecyduje się sprzedać swoje wierzytelności faktorowi. Może to być firma zajmująca się sprzedażą, dostawą towarów lub świadczeniem usług. Faktorantem jest zatem Twoja firma, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy faktoringowej.

Z perspektywy faktoranta głównym atutem jest możliwość uzyskania finansowania dużo wcześniej, przed terminem płatności przewidzianym w wystawionych fakturach. I choć w ten sposób faktor traci część należności, to w wielu przypadkach jest to jednak bardziej opłacalne, aniżeli długi czas oczekiwania na to, aż kontrahent ureguluje swoją należność.

Jako faktorant powinieneś zapoznać się z różnymi rodzajami faktoringu, których jest kilkanaście. Wybór odpowiedniego typu faktoringu często ma ogromne znaczenie na to, czy finalnie cała usługa okaże się korzystna i opłacalna dla Twojej firmy. Poniżej znajdziesz TOP3 firm faktoringowych, a całe zestawienie w naszym rankingu faktoringów.

Skorzystanie z usług firmy faktoringowej niesie ze sobą więcej korzyści, aniżeli tylko szybsze uzyskanie finansowania. Faktorant może bowiem liczyć na szereg dodatkowych usług jak chociażby:

  • weryfikacja kontrahentów,
  • monitoring płatności,
  • prowadzenie rozliczeń,
  • wsparcie w procesie windykacyjnym.

Jest to korzystne zwłaszcza dla mniejszych firm, które nie posiadają zaplecza wykwalifikowanych księgowych i prawników.

Wymagania wobec faktoranta

Wymagania wobec faktorantów nie są wysokie. Wiele zależeć będzie oczywiście od warunków umowy, jaką zawrzesz z firmą faktoringową. Jeśli ma to być dłuższa współpraca, wówczas wymogiem ze strony faktora będzie to, aby Twoja firma wystawiała faktury z odroczonym terminem płatności. Ponadto, faktury nie mogą być przeterminowane.

Zabezpieczenie faktorów opiera się właśnie na należnościach z wystawionych faktur. Należy jednak pamiętać, że faktor może odrzucić niektóre sprawy, jeśli w toku sprawdzania kontrahentów okaże się, że są oni po prostu niewypłacalni. Może zajść ryzyko, że dany przypadek będzie dla faktora nieopłacalny. Pośrednio to właśnie na faktorancie ciężyć będzie zatem obowiązek sprawdzenia kontrahenta przed podjęciem współpracy.

TOP3 FIRM FAKTORINGOWYCH

1
Finansowanie faktur w eFaktor
efaktor ranking faktoringu LIMIT
100 tys. zł – 15 mln zł

PROWIZJA
od 0,9%
(za 30 dni finansowania)
SZCZEGÓŁY FAKTORINGU
+ dodatkowe pakiety usług, takie jak Faktoring z Terminalem Płatniczym oraz Szybkie Finansowanie Faktur bez Abonamentu, które są dedykowane mikroprzedsiębiorcom.
+ braka opłat za niewykorzystany limit oraz za przedłużenie, zmianę i rozwiązanie umowy, co przynosi korzyści dla klientów,
+ bezpłatna ocena wiarygodności obecnych i nowych klientów umożliwia skuteczne zarządzanie ryzykiem,
+ możliwość finansowania części faktury, co daje elastyczność w korzystaniu z usługi,
+ możliwość przeznaczenia całego limitu globalnego na jednego kontrahenta, dostosowując rozwiązanie do indywidualnych potrzeb.
Dostępne rodzaje faktoringu:  pełny, niepełny, jawny, ukryty, odwrotny, eksportowy, faktoring z terminalem, finansowanie faktur.
Dla kogo faktoring:
– małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie JDG, spółki z o.o. albo spółki jawnej,
– firmy bez minimalnego stażu działalności na rynku,
– finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka, w tym branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej, handlowej, rozrywkowej,
– sportowcy oraz kluby sportowe.
Waluty: PLN, EUR
Czas wypłaty środków: do 24 godzin od przekazania faktury.
2
Faktoring online w Flexidea
flexidea faktoring dla firm LIMIT
3 mln zł

PROWIZJA
od 0,8%
(za 30 dni finansowania)
SZCZEGÓŁY FAKTORINGU
+ tylko jedna prowizja za finansowanie faktur,
+ pierwszy faktoring w Polsce opierający głównie ryzyko na kontrahencie,
+ bez weksli, plików JPK i sprawozdań finansowych,
+ dla każdej branży,
+ od pierwszych dni działalności,
+ finansowanie w walucie Euro,
+ finansowanie exportu,
+ cały proces online.
Dostępne rodzaje faktoringu: jawny, pojedynczy, globalny, exportowy.
Dla kogo faktoring: dla każdego rodzaju firmy zarejestrowanej w Polsce.
Waluty: PLN, EUR
Czas wypłaty środków: nawet w 15 minut.
3
Faktoring dla firm w NFG eFaktoring
nfg faktoring LIMIT
do 250.000 zł

PROWIZJA
od 1,99 zł
(za sfinansowanie 100 zł na 30 dni)
SZCZEGÓŁY FAKTORINGU
+ bez informowania kontrahenta,
+ finansowanie firm z kategorii dużego ryzyka,
+ istniejący program poleceń,
+ finansowanie faktur jeszcze przed uruchomieniem procesu cesji wierzytelności,
+ możliwość sfinansowania tylko części faktury,
+ 14-dniowy okres tolerowanego opóźnienia płatności,
+ możliwość rozłożenia faktur sprzedaży na raty.
Dostępne rodzaje faktoringu: jawny z regresem ( w wersji standard i ekspres), cichy, zaliczkowy, odwrotny
Dla kogo faktoring:
– małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą od co najmniej 12 miesięcy,
– freelancerzy, wolne zawody,
– finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka: transportowej, budowlanej, handlowej, HoReCa.
Waluty: PLN, EUR
Czas wypłaty środków: nawet w 5 minut od wysłania wniosku (faktoring ekspres), od 5 do 10 minut po zweryfikowaniu faktury (pozostałe formy faktoringu).

PODSUMOWANIE

Jako faktorant musisz rozważyć, czy chcesz poprawić zatory płatnicze w swojej firmie za pomocą pożyczki dla firmy czy też skorzystać z faktoringu. Istnieje wiele rodzajów faktoringu. Decyzja o wzięciu faktoringu zależy od wielu czynników i indywidualnej sytuacji Twojej firmy. Jeśli utraciłeś płynność finansową, to faktoring warto wziąć pod uwagę jako jeden ze sposobów.

Treści zawarte w serwisie są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autorów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że sam podejmujesz decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *