Staż z Urzędu Pracy – wszystko co musisz wiedzieć [31 pytań i odpowiedzi]

staż z urzędu pracy

Staż z Urzędu Pracy to okazja na taniego pracownika oraz pracę na koszt państwa. Czy staż z UP może być korzystny dla pracodawcy i pracownika? Przekonaj się sam.Stażysta z Urzędu Pracy to osoba bezrobotna, która przez dany okres czasu uczy się zawodu. Firma po zakończeniu stażu zatrudnia tę osobę na pełny etat. Tyle teorii. Staż z Urzędu Pracy to łakomy kąsek dla pracodawców.

Jesteś pracownikiem czy pracodawcą?

Ten artykuł jest przydatny dla jednych i drugich, ale piszę go z perspektywy doświadczeń pracodawcy. Jeśli masz bardziej szczegółowe pytania dotyczące stażu z UP, to na końcu artykuły znajduje się 31 pytań i odpowiedzi. W komentarzach możesz również zadać własne pytanie na które odpowiem.

Jeśli jesteś kandydatem na stażystę to mam dla Ciebie radę – nie licz na Urząd Pracy. Wykaż się inicjatywą, zgłoś się do firmy i zaproponuj, że wszystko załatwisz. Przygotuj CV według tego, co pisałem w artykule Jak napisać CV, które zdobędzie uznanie 52% pracodawców, a następnie przeczytaj poniższy tekst.

1. Porady dla pracodawcy

 • Składając wniosek o staż musisz działać na rynku co najmniej 6 miesięcy. Urzędnicy stwierdzili, że działając krócej nie potrzebujesz stażystów.
 • Możesz starać się o stażystę z innego Urzędu niż macierzysty.
 • Po złożeniu wniosku, Urząd ma miesiąc na podjęcie decyzji. Od decyzji nie ma odwołania.
 • Nie możesz wziąć na staż kogoś, kto już wcześniej pracował dla Ciebie.
 • Możesz we wniosku wskazać własnego kandydata (również rodzinę).
 • W przypadku braku wskazania kandydata, Urząd będzie wysyłał do Ciebie swoich podopiecznych.
 • Warto wpisać we wniosku gwarancję zatrudnienia. Nawet, jeśli nie planujesz nikogo zatrudniać.
 • Możesz starać się o więcej niż jednego stażystę. Możesz wziąć tylu stażystów, ilu masz pracowników, minus jeden.
 • Stażysta musi przejść badania lekarskie w medycynie pracy. Żeby nie było za łatwo, to Ty pokrywasz koszty (60-80zł).
 • Staż z urzędu pracy jest płatny. Płaci Urząd Pracy.
 • Staż trwa od 4 do 6 miesięcy.
 • Stażysta może iść na chorobowe.
 • Powinieneś zapewnić stażyście nadzór opiekuna. Ty albo inny pracownik muszą być przy stażyście non stop.
 • Stażysta nie odpowiada za wyrządzone szkody.
 • Jeśli stażysta Cię zawiedzie, to możesz zerwać umowę stażową i starać się o przydział kogoś innego.
 • Po zakończeniu stażu nie musisz zatrudniać stażysty. Możesz zatrudnić kogokolwiek, byle stan zatrudnienia w Twojej firmie zwiększył się po zakończeniu stażu. Jeśli nie zwiększysz zatrudnienia, to nie możesz ubiegać się o kolejny staż. Kar finansowym nie przewidziano.

2. Porady dla pracownika

 • Kandydat na stażystę musi być osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy.
 • Nie możesz iść na staż do swojego byłego pracodawcy.
 • O przydziale bardzo często decyduje kolejność zgłoszeń, czasami punktacja (zależy od Urzędu).
 • Stażysta musi przejść badania lekarskie w medycynie pracy. Koszty pokrywa pracodawca.
 • Za staż płaci Urząd Pracy, nie pracodawca.
 • Staż trwa od 4 do 6 miesięcy.
 • Jako stażysta możesz iść na chorobowe.
 • Powinieneś mieć nadzór opiekuna.
 • Stażysta nie odpowiada za wyrządzone szkody.
 • Pracodawca nie musi zatrudnić stażysty.
 • Warto, aby stażysta posiadał konto osobiste w banku, na które będzie przelewane wynagrodzenie z Urzędu Pracy. Warto się zapoznać z rankingiem kont osobistych i otworzyć konto jeszcze przed podpisaniem umowy stażowej. Obecnie jedyne w 100% darmowe konto dla osób dorosłych to konto w Nest Banku.

Wniosek o staż z Urzędu Pracy – pierwsze podejście

Zgodnie z regulaminem określającym zasady i warunki organizacji stażu, na przydział stażysty musiałem odczekać pół roku od startu działalności. Gdy minęło 6 miesięcy, zacząłem szukać informacji na temat oferty urzędu.  UP dostają pieniądze na staże na początku roku i wówczas jest największa szansa na skierowanie do nas pracownika. Zdecydowałem ubiegać się o barmana/baristę.
Zgodnie z punktem regulaminu dotyczącym opisu zawodu:

„Organizator stażu składa wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu dla bezrobotnych(ego), zawierający w szczególności:
– dokładny opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu, w tym nazwa zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwa komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz szczegółowy zakres zadań zawodowych wykonywanych przez stażystę;”

napisałem wniosek, który następnie złożyłem w Urzędzie Pracy. Wszystkie potrzebne informacje na temat zawodu znajdziesz w klasyfikacji zawodów i specjalności – link. Byłem spokojny o rezultaty naboru, ponieważ już raz z pozytywnym skutkiem starałem się o staż z Urzędu Pracy – na sekretarkę do klubu sportowego.

Oprócz stażu możesz starać się o doposażenie stanowiska pracy lub środki z PFRON-u. Polecam przeczytać książkę, która rzeczowo omawia ten temat po zmianie przepisów: Refundacja kosztów zatrudnienia z urzędów pracy i PFRON

UP ma miesiąc na rozpatrzenie decyzji. Mniej więcej po takim czasie przyszła odpowiedź – negatywna. Urzędniczka stwierdziła, że na stanowisko barman/barista nie jest potrzebny staż. Przed złożeniem przeszukałem internet i znalazłem w innych miastach kilka aktualnych ogłoszeń stażowych na to stanowisko.

Okazało się jednak, że podobnie jak w przypadku Sanepidu (polecam artykuł Odbiór i kontrola lokalu przez Sanepid – od A do Z) prawo dotyczące Urzędów jest jedno, ale interpretacja tego prawa może być dowolna przez każdą z powiatowych jednostek. Jeśli w Garwolinie lub Katowicach UP godzi się na staż na stanowisku barman/barista, to w Wodzisławiu już nie musi się zgodzić.

Każdy zawód (który występuje w urzędniczym rejestrze) powinien być traktowany jednakowo. Ale nie jest. Opinia urzędniczki jest jawną dyskryminacją barmanów i baristów. Urzędnik, która wydała to orzeczenie pewnie nie ma pojęcia, że przyrządzanie drinków i parzenie kaw to sztuka, której uczy się latami. Panie z pośredniaka powinny opublikować listę zawodów, na które nie są potrzebne staże. Oszczędziłoby to pracodawcom nerwów i czasu!

Pieniądze na staż z Urzędu Pracy – drugie podejście

Po 3 miesiącach Urząd Pracy ponownie miał do dyspozycji pieniądze na organizację stażów. Czekałem na to. Skoro według urzędników barman/barista ma zbyt łatwe zadania i nie wymaga przeszkolenia, to kto jak kto, ale kierownik kawiarni to chyba powinien coś umieć!

Napisałem ogłoszenie o pracę (staż) na tablica.pl, zgłosiło się kilka osób, najlepsza osoba została wpisana do wniosku. Po konsultacji z pracownicą urzędu złożyłem drugi wniosek – na stanowisko „kierownik kawiarni”.

Po miesiącu oczekiwania przyszedł list z odmową. W uzasadnieniu Urząd Pracy napisał, że nie mogą mi przyznać stażysty na stanowisko kierownika, ponieważ ów stażysta nie miałby kim kierować! Tymczasem zgodnie z regulaminem stażu, stażysta nie może zostać sam na stanowisku pracy – powinien pracować pod okiem opiekuna. Więc siłą rzeczy miałby na kim ćwiczyć kierowanie...

Pracując samemu w knajpie nikim nie kierowałem, a kierownikiem z racji obowiązków jak najbardziej się czułem. Urzędnik wie jednak lepiej, a jeśli chcesz coś osiągnąć, to trzeba żyć z nim w komitywie.

Jak załatwić staż z Urzędu Pracy – trzecie podejście

Parę dni po drugiej odmowie w mediach pojawiła się informacja, że Urząd Pracy dał nowo-otwierającemu się hipermarketowi 20 stażystów (DWUDZIESTU stażystów). Do wykładania towaru, na kasę, do sprzątania itp. Ten news zakończył moją i tak słabą cierpliwość. Napisałem pismo do Starosty, opisując swoje przygody z podległym mu urzędem.

Starosta odpisał, że pani dyrektor UP pomoże mi załatwić staż. Że też wcześniej na to nie wpadłem. Jak chcesz załatwić sprawę to uderzaj do właściwej osoby (dyrektor), a nie szeregowego pracownika. Pani dyrektor pomogła mi tak sformułować wniosek, żeby przeszedł. No i przeszedł. Miesiąc później miałem już osobę na stażu, stanowisko – pomoc kuchenna. Jakieś 9 miesięcy za późno.

W ostatnim podejściu nie miałem już czasu na szukanie kandydata na stażystę. Urząd Pracy obiecał mi więc podesłać swoich ludzi. Niestety większość z nich nie szukała pracy w gastronomii (w innych branżach pewnie też nie). Niektórzy musieli wymyślać, że nie byli zdolni, nie mieli dojazdu, babcia chora, dziecko w przedszkolu… Wymówki jak do komisji wojskowej. Na szybko zaproponowałem znajomej, aby się zgłosiła po podanie.


Co dalej?

Czy zdecyduję się jeszcze kiedyś na stażystę? Na pewno tak, gdyż staż z Urzędu Pracy to jedna z form oszczędzania na kosztach w firmie. Tego typu przygody wiele uczą i pomagają wyciągać wnioski na przyszłość. Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na Twoje pytania o staż, to przeczytaj teraz 31 pytań i odpowiedzi. Odpowiedziałem na wiele pytań związanych ze stażem – zarówno z perspektywy pracownika jak i pracodawcy.

Staż z UP – 31 pytań i odpowiedzi

Tę część artykułu podzieliłem na dwie części:

 • staż z UP – pytania pracodawcy,
 • staż z UP – pytania pracownika,

abyś mógł lepiej dopasować treść do tego, kim jesteś i czego szukasz.

Na samym początku musisz wiedzieć o sprawie najważniejszej – urzędy pracy mają dużą swobodę tworzenia własnych zasad. Dlatego urząd pracy w Warszawie może mieć inne zasady i warunki odbywania stażów, niż urząd w Katowicach. Odpowiedzi na większość pytać znajdziesz w regulaminie stażów Twojego urzędu.

1. Gdzie znajdę regulamin stażu z urzędu pracy?

Na stronie internetowej Twojego (miejskiego, grodzkiego lub powiatowego) Urzędu Pracy.

2. Ile trwa staż z urzędu pracy?

Nie mniej niż 3 miesiące i nie więcej niż rok. Przedsiębiorca sam może określić, na ile chce stażystę. Zazwyczaj czas trwania stażu jest określony w regulaminie danego urzędu, jak i może zostać skorygowany przez dyrektora UP.

Staż z UP – pytania pracodawcy

3. Jak dostać stażystę z urzędu pracy?

Napisać wniosek, dołączyć wymagane w regulaminie dokumenty, złożyć w Urzędzie Pracy i czekać. Urząd ma miesiąc na wydanie decyzji.

4. Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o staż z urzędu pracy?

Jako przyszły organizator stażu musisz dostarczyć do UP następujące dokumenty:

 1. wniosek pobierany z UP,
 2. program stażu,
 3. w przypadku spółek: KRS, umowa spółki cywilnej,
 4. oświadczenie o nie zaleganiu z opłacaniem składek w ZUS,
 5. oświadczenie o nie zaleganiu z opłatami z tytułu zobowiązań podatkowych.

5. Jak długo trzeba prowadzić działalność żeby dostać stażystę?

Zależy od regulaminu danego urzędu pracy. Z reguły jest to od 3 do 12 miesięcy.

6. Jakie warunki musi spełnić firma, aby starać się o stażystę?

Jw. Przeważnie oprócz prowadzenia działalności przez dany okres czasu, są to:

 • brak zaległości w US i ZUS,
 • brak stanu likwidacji lub upadłości,
 • nie dokonywanie zwolnień w okresie 3 miesięcy (czasem jest to inny czas) poprzedzających staranie się o stażystę,
 • nie może prowadzić wyłącznie handlu obwoźnego albo straganowego.

7. Staż z up – co ma z tego pracodawca?

Pisząc wprost: darmową siłę roboczą.

8. Czy pracodawca dostaje pieniądze za stażystę?

Nie, Urząd Pracy przelewa wynagrodzenie bezpośrednio na konto pracownika.

9. Czy pracodawca może zerwać umowę o staż z up?

Oczywiście, że tak!

10. Z jakich powodów pracodawca może zwolnić stażystę?

Z czterech powodów:

 1. jak stażysta nie przyjdzie do pracy więcej niż jeden raz i nie usprawiedliwi tego,
 2. gdy stażysta usprawiedliwi nieobecność, ale nie będzie możliwa realizacja programu stażu (dłuższa nieobecność),
 3. jeśli stażysta przyjdzie do pracy pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
 4. jak stażysta będzie pił w pracy.

11. Czy jest obowiązek po stażu z urzędu pracy przyjąć stażystę do pracy?

We wniosku musisz zaznaczyć, że przyjmiesz stażystę do pracy. Inaczej nie licz na przydział pracownika. Ale nie masz obowiązku zatrudniać stażysty. Możesz zatrudnić kogokolwiek, byleby po stażu powiększyć liczbę pracowników o jeden. Jeśli nie zatrudnisz nikogo, to przez rok – dwa nie dostaniesz nikogo na staż z UP.

Staż z UP – pytania pracownika

12. Dla kogo staż z urzędu pracy?

Dla osób bezrobotnych, które nie mają doświadczenia zawodowego lub mają je niewielkie. Nie dostaniesz się na staż, jeśli:

 • pracowałeś wcześniej u tego pracodawcy,
 • miałeś u tego pracodawcy praktyki studenckie lub absolwenckie,
 • jesteś rodziną pracodawcy (nie wszędzie, w niektórych urzędach można wziąć kogoś z rodziny na staż).

13. Jak starać się o staż z urzędu pracy?

Możesz znaleźć ofertę stażu w internecie i zgłosić się do Urzędu Pracy, że jesteś zainteresowany. Ewentualnie możesz sam znaleźć pracodawcę i zaproponować mu, że chętnie odbędziesz u niego staż.

14. Jakie są warunki przyjęcia na staż z urzędu pracy? Kto może iść na staż z urzędu pracy?

Warunki są określone w regulaminie i mogą się one różnić od siebie w różnych miastach. Standardowo wygląda to tak:

Na staż, który będzie trwał od 3 do 6 miesięcy mogą zostać skierowani bezrobotni:

 • powyżej 50 roku życia,
 • bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
 • długotrwale pozostające bez pracy lub kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia,
 • wychowujące samotnie co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
 • którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
 • niepełnosprawni.

Na staż, który trwa od 3 do 12 miesięcy mogą być skierowani:

 • bezrobotni do 25 roku życia (czasami do 30 roku życia).

15. Jeżeli chce iść na staż czy muszę być zarejestrowana w urzędzie pracy?

Jeśli ma to być staż z Urzędy Pracy to tak. Są też staże spoza urzędu (firmy same przyjmują), ale najczęściej bezpłatne.

16. Czy na staż z UP są potrzebne badania?

Oczywiście. Jak w przypadku zatrudnienia, musisz udać się do medycyny pracy. Za lekarza płaci pracodawca. Jak zrezygnujesz ze stażu – zwracasz mu koszty lekarza.

17. Kto płaci za staż z urzędu pracy?

Pośrednio – każdy z nas poprzez podatki. Bezpośrednio – urząd pracy.

18. Jakie jest wynagrodzenie stażysty?

Wynagrodzenie stażysty to 130% aktualnego zasiłku i jest to tzw. „stypendium stażowe”. W 2019 roku za staż unijny otrzymasz 997,40 zł netto. Z kolei za staż z funduszu pracy 925,83 zł netto.

Uzależnienie wynagrodzenia za pracę od zasiłku dla bezrobotnych wygląda zabawnie, ale taką zasadę przyjęli urzędnicy. Aktualną wysokość zasiłku znajdziesz w Art. 72. ust 1. pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

19. Ile będę czekał na przelew z urzędu pracy?

Zależy od Ciebie. Jeśli Ty lub pracodawca doniesiecie Twoją listę obecności do 5 dnia miesiąca (no, maksymalnie siódmego), to dostaniesz pieniądze dziesiątego dnia miesiąca. Dlatego też warto, abyś założył konto w banku jeszcze przed podpisaniem umowy stażowej.

Obecnie na rynku jest tylko jedno konto całkowicie za darmo – „Konto za zero” w NEST Banku. Przygotuj dowód osobisty, wypełnij wniosek online i ciesz się zupełnie darmowym kontem w banku. Założenie potrwa od 2 do 4 dni. Pamiętaj, że konto zawsze można zmienić!

20. Jakie są prawa stażysty z urzędu pracy?

Siedzieć i cicho być :) Masz prawo do płacy określonej w umowie, 2 dni urlopu w miesiącu (płatnego), nieprzekraczania 8h pracy na dzień (chyba, że umowa UP z pracodawcą stanowi inaczej) i chorobowego.21. Czy stażysta może być sam w pracy?

Nie, stażysta musi pracować pod okiem opiekuna, którego pracodawca wpisuje w umowie.

22. Jakie są zasady odbywania stażu z urzędu pracy?

Oprócz tego, że nie możesz być sam w miejscu pracy, powinieneś wykonywać sumiennie polecenia pracodawcy i opiekuna – o ile nie są sprzeczne z prawem, a także respektować godziny i rozkład pracy.

23. Ile razy można odbyć staż z urzędu pracy?

Zależy od oceny pracowników UP. Z ustawy nie wynika, że nie możesz odbyć więcej niż jednego stażu. Nie możesz jedynie odbywać stażu u tego samego pracodawcy.

24. Czy trzeba się zgodzić na staż z urzędu pracy?

Nie, ale musisz to dobrze uzasadnić. Jeśli Twoje uzasadnienie nie przekona urzędników, to utracisz prawo do statusu bezrobotnego na 120, 180 lub 270 dni. Zależy, który to już raz odmawiasz stażu…

25. Ile czasu mam na zgłoszenie się na staż?

Zależy, ile czasu zajmie Ci wstanie z łóżka, umycie się i zjedzenie śniadania :) Zgłaszasz się w ten dzień, jaki jest wpisany na umowie.

26. Czy mogę iść na staż z innego urzędu pracy?

Nie. Tylko z tego, w którym jesteś zarejestrowany. Ale staż może odbywać się w innym miejscu, niż tam gdzie jesteś zameldowany. Przykładowo studiujesz w Krakowie, zameldowanie masz w Olsztynie a staż chcesz odbyć w Krakowie. W takim wypadku pracodawca z Krakowa musi złożyć pismo w Urzędzie w Olsztynie. Ewentualnie możesz zameldować się tymczasowo w Krakowie i zapisać do tamtejszego Urzędu Pracy.

27. Czy podczas stażu można wziąć wolne na rozmowę w sprawie pracy?

Jeśli się dogadasz z pracodawcą, to tak. Przeważnie w regulaminie jest punkt który mówi, że więcej niż jednak obecność nieusprawiedliwiona i wylatujesz – zwracając urzędowi koszty stażu.

Refundacja kosztów zatrudnienia z urzędów pracy i PFRON po zmianie przepisów

Dotacja z UP

„Praktyczny poradnik dla pracodawców”
Zobacz w księgarni

Książka opisuje sposoby skutecznego otrzymania dofinansowania na zatrudnianie osób bezrobotnych. Przedstawia zasady dofinansowania pracowników niepełnosprawnych i wskazuje korzyści, jakie pracodawca dzięki temu będzie czerpał.

28. Czy w czasie stażu muszę kontaktować się z Urzędem Pracy?

Nie, wystarczy że będziesz pilnował dostarczenia przez pracodawcę listy obecności za dany miesiąc.

29. Czy na stażu z urzędu pracy można dostać zwolnienie lekarskie i pójść na L4?

Tak, staż z urzędu pracy pod tym kątem cechują takie same zasady jak umowę o pracę. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA dostarczasz do pracodawcy, a on do Urzędu Pracy razem z listą obecności.

30. Staż z urzędu pracy – czy chorobowe jest płatne?

Tak.

31. Co po stażu z urzędu pracy?

Teoretycznie zatrudnienie w miejscu gdzie pracujesz, ale niekoniecznie. Jeśli nie przekonasz o siebie pracodawcy, to skończysz z powrotem w pośredniaku.

Odpowiedzi na pytania czytelników

– Staż z Urzędu Pracy a ciąża (L4)

Staż jest to czas nauki, a stażysta uczy się będąc w pracy. Jeśli zamierzasz wziąć L4 z powodu ciąży, to warto to zrobić jak najpóźniej. Urząd Pracy jak i pracodawca mogą złożyć wniosek, na mocy którego staż zostanie przerwany. Nieobecność – nawet usprawiedliwiona, która nie pozwala na zrealizowanie programu stażu może być powodem przerwania.

– Każą mi robić co innego niż jest w umowie

Staż ma Cię przygotować do wykonywania konkretnego zawodu. Jeśli masz staż na stanowisku „pracownik kuchni”, a Twój opiekun postanowił że przez pół roku będziesz czyściła mu kible i myła okna, to masz prawo odmówić. No chyba, że w umowie masz wpisane również „inne prace”, albo „prace porządkowe”! Wówczas jeśli jednego dnia (nie mylić z codziennie) zaciągnie Cię do sprzątania, to nie stawiaj się tylko pracuj.

Wzory dokumentów

Specjalnie dla Ciebie udostępniam wzory dokumentów potrzebnych, aby starać się o staż z Urzędu Pracy. Znajdziesz je TUTAJ.

Polub Luka

Łukasz LUK Chrząszcz

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Łukasz LUK Chrząszcz
Polub Luka

44
Dodaj komentarz

avatar
31 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
MikołajAntoni WłodarczykDamian FojtRafał DziurowiczAgnieszka Mach Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Katarzyna
Gość
Katarzyna

Miałam stażystkę z UP i serdecznie odradzam. Rozumiem pobudki finansowe, ale stresu ile się przy tej dziewczynie najadłam to nie miara. Kradzieże, oszukiwanie i kombinowanie z L4 na porządku dziennym. Co najgorsze nic nie mogłam jej udowodnić, choć wiedziałam jaka jest prawda. Na szczęście pożegnałysmy się wcześniej niż to było zaplanowane. Najgorsze kilka miesięcy mojej działalności. 

Leszek
Gość

Ja mam inne doświadczenia, mianowicie na stażu przyszły pracownik wywiązywał się w miarę (jak na stażystę) z zadań, więc odpuściłem mu 1h dziennie i pracował tylko 7h zamiast ośmiu. Potem zatrudniłem, ale po zatrudnieniu było tylko coraz gorzej. Jak chciał wolne, to dawałem bez żadnego odpisywania godzin, chorobowe płaciłem 100%, chociaż mógłbym 80. Ale jak firma potrzebowała, żeby zostać godzinę dłużej, to się wypiął, zresztą po zatrudnieniu nie dość że nie było progresu umiejętności, to jeszcze był regres. Więc się pożegnaliśmy, dla mnie ciekawe doświadczenie, pewnie jeszcze kiedyś spróbuję, ale dużo rzeczy zrobię inaczej i chyba nie będę dla ludzi… Czytaj więcej »

Paulina
Gość
Paulina

Interesujący tekst. Swojego czasu (właśnie 1,5 roku temu) zrobiłam pewne doświadczenie. Pobudką były różne komentarze zamieszczane w internecie oraz najbliższe otoczenie. Prowadzę sklep z asortymentem kosmetycznym itp. i potrzebowałam dodatkowe pracownice/pracowników, ale nie było to priorytetem. Nie była to kwestia życia lub śmierci tylko chęć rozwoju. Słyszałam, że z UP bardzo często zamiast młodych co dopiero zarejestrowanych ludzi, wysyła się tych co szukają pracy najdłużej (oczywiście tutaj możemy wymienić bardzo dużo pobudek powodujących taki stan rzeczy, niekoniecznie muszą być negatywne, no ale bądźmy szczerzy – zdrowie, lenistwo, zbyt wysokie wymagania itp. itd.), bądź od razu napiszę osoby mające „chody” w… Czytaj więcej »

Mars
Gość
Mars

A ja mam inne pytanie, czy będąc kiedyś na stażu jako pracownik kancelaryjny mogę teraz odbyć staż jako archiwista? Wiem, że pracownikiem biurowym już nie mogę być… dziękuję.

Luk
Gość

Wszystko znajdziesz w Regulaminie organizacji stażu. Regulamin jest dostępny na każdej stronie UP w dokumentach do pobrania.

Darokar
Gość
Darokar

Z chęcią powiem jak to wygląda z drugiej strony tzw. stażysty. Sam ubiegam się obecnie o staż ale w odróżnieniu od moich znajomych którzy również odbywali staż mam trochę inne podejście. Jak wiadomo to urząd płaci za stażystę nie pracodawca wiec nie traktuję też to jako normalna praca „na etat”. Nie te pieniążki i nie te potrzeby. Obecnie mam możliwość dostania stażu do firmy która (według mnie) może bardzo poprawić moje doświadczenie zawodowe. Tak że nie liczę na to że po stażu mnie zatrudnią bo wiadomo różnie z tym bywa a nie to było moim głównym celem. Mi obecnie w… Czytaj więcej »

Luk
Gość

Gratuluję podejścia i rozsądnej siostry.

hello kitty
Gość
hello kitty

Witam obecnie czekam na drugą już rozmowę z Panią bo na pierwszej nie mogła się zdecydować, kogo by tu przyjąć? idę za dwa dni drugi raz. bardzo mi zależy na tym stażu, ale wiadomo Up wysyła po kilkanaście osób na ten sam staż w to samo miejsce. Bardzo by mi to pomogło zdobyć doświadczenie w zawodzie w którym autentycznie chcę pracować. Cóż czekam na kolejny raz, i jak wstępluje mi odmowę robie wypad z tego chorego kraju.