Jak dorobić do pensji i kieszonkowego – 54 pomysły na dodatkowy zarobek

jak dorobić do pensji i kieszonkowego

Masz czas, który chciałbyś spożytkować zarabiając dodatkowe pieniądze? Sprawdź listę 54 pomysłów jak dorobić do pensji lub kieszonkowego.

Jeśli mowa o pomysłach na dodatkowy zarobek, to żeby było jasne – w tym artykule skupiam się na pracy. Jeśli masz czas i chęci, aby własnymi siłami zarobić pieniądze, to ten wpis jest dla Ciebie. O pomysłach na dorobienia paru złotych bez pracy rąk, lecz z wkładem pieniężnym – innym razem.

Praca dodatkowa może z czasem zamienić się w Twoją główną działalność, więc dobrze abyś ją lubił. Zdecydowałem więc, że najlepszym rozwiązaniem będzie opisanie pomysłów według tego, co potrafisz i lubisz robić. Jeśli pracujesz, możesz np. otworzyć działalność gospodarczą na etacie i po godzinach rozwijać biznes.

W artykule znajdziesz 54 pomysły jak dorobić do pensji, w zależności od tego czy lubisz:

 • prace fizyczne,
 • multimedia komputerowe,
 • malować,
 • śpiewać i grać na instrumencie,
 • fotografować,
 • pisać,
 • grać na komputerze,
 • uprawiać sport,
 • modeling,
 • języki obce,
 • sprzedawać,
 • uczyć się,
 • grać (aktorstwo),
 • gotować,
 • tworzyć rękodzieło,
 • buszować po internecie.

Jeśli interesuje Cię wyłącznie zarabianie w Internecie, przeczytaj ten artykuł.

I Prace fizyczne

Na proste prace fizyczne zawsze będzie zapotrzebowanie. Czy to latem czy zimą, rozejrzy się i zobacz ile jest możliwości na dodatkowy zarobek.

1. Układanie i liczenie towarów w marketach

Super i hipermarkety praktycznie zawsze potrzebują rąk do pracy. Wynika to z faktu, że fluktuacja zatrudnienia w sklepach jest bardzo duża. Fluktuacja zatrudnienia – przemiał pracowników ;) A więc szukaj ofert „układacz towarów” i „merchandiser”, a także „inwentaryzacje”. Inwentaryzacje zdarzają się najczęściej pod koniec roku. W 1-3 godziny dziennie możesz zarobić nawet kilkaset złotych.

Jest to zazwyczaj praca na umowę o dzieło – robisz co masz zrobić i idziesz do domu. Pracowałem tak w czasie studiów i w szczytowym momencie zarabiałem ponad 1000 złotych pracując 3h dziennie od godziny 4 do 7 rano, 5 dni w tygodniu.

2. Rozwożenie gazet lub ulotek

Rozwożenie albo roznoszenie – w zależności jaki masz teren do ogarnięcia. Rozwoziłem gazety w 1 klasie liceum. Wstawałem o 2 rano, do 7 byłem w pracy, a o 8 już w szkole. Na dłuższą metę nie polecam takiego układu :) Niemniej po szkole obskoczenie kilkunastu bloków dla nastolatka nie powinno być trudne.

W większych miastach możesz znaleźć pracę dodatkową w wydawnictwie bezpłatnej gazety, np. Metro. Szukają ludzi do rozdawania gazet na ulicach. To samo w różnych szkołach językowych i „chwilówkach”, które werbują do rozdawania ulotek.

3. Mycie szyb w samochodach

Tak popularne w latach ’90 zajęcie jakby odeszło w zapomnienie. Ale gdzieniegdzie do dzisiaj można spotkać młodych ludzi z wiaderkiem, ściereczką i myjką do okien. Najlepsze miejsca to stacje benzynowe i skrzyżowania ulic.

4. Koszenie trawy i odśnieżanie posesji

Przejdź się wiosną po domkach jednorodzinnych i zapytaj o możliwość skoszenia trawy. Przejdź się zimą i zapytaj o odśnieżenie posesji. Mój znajomy tak zaczynał, a dzisiaj jest właścicielem firmy i zatrudnia do tych spraw ludzi.  Ludzie w Polsce są coraz bogatsi i z chęcią oddadzą komuś te proste prace, aby wstać rano i nie musieć się tym zajmować. A jak jeszcze w pakiecie dodasz odśnieżenie auta to już w ogóle będą zadowoleni.

5. Pucybut

Znasz pewnie powiedzenie „od pucybuta do milionera”. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nigdy nie było takiej patologii z zakładaniem działalności gospodarczej do sprzedaży lemoniady czy właśnie czyszczenia butów. Dziś każdy ma pastę i z reguły sam zajmuje się pielęgnacją obuwia, ale stanięcie przed urzędem albo teatrem w większym mieście może przynieść niezły zarobek.

6. Opieka nad dziećmi i osobami starszymi

Jeśli lubisz dzieci a one Ciebie, to zastanów się nad zaoferowaniem opieki. Wiele par chciałaby gdzieś wyjść we dwoje, ale nie mają z kim zostawić dziecka. Zaoferuj się na serwisach ogłoszeniowych i na lokalnych grupach mam na Facebooku.

Nasze społeczeństwo się starzeje, a więc opiekunowie osób starszych będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze.

7. Zbieractwo

Latem możesz zbierać owoce leśne – grzyby i jagody i sprzedawać przy drodze. Chętnych znajdziesz również na zioła, które rosną na łąkach. Istnieją także skupy ślimaków winniczków.

8. Wyprowadzanie psów i wynoszenie śmieci

Zajęcie dla młodszej młodzieży, mieszkającej na blokowiskach. Ludzie starsi i zamożniejsi bardzo chętnie zapłacą kilka złotych za wyniesienie śmieci lub wyprowadzenie psa.

Każda z powyższych prac dodatkowych jest o niebo lepsza, niż żebranie o 2 złote przed supermarketem czy kościołem. Jeśli chcesz zarobić – daj innym coś od siebie!

Czytałeś książkę Macieja Dutko pt. Efekt tygrysa? Książka jest o tym, jak stworzyć markę osobistą i w jaki sposób ją promować. Jeśli głowisz się nad podobnymi problemami, to polecam Ci zacząć wcielać w życie zasady w niej opisane. Zwłaszcza, jeśli jesteś na początku kariery zawodowej lub jeśli zmieniasz branżę.

II Multimedia komputerowe

Jest mnóstwo firm i osób prywatnych, które chętnie zapłacą za wykonanie projektu graficznego czy filmiku. Aby było legalnie, wystarczy umówić się na umowę o dzieło.

9. Grafik komputerowy

Pracy z programem graficznym uczysz się od najmłodszych lat, uczęszczając na lekcje informatyki. Jeśli chwyciłeś smykałkę, to wystarczy się teraz rozwijać. A najlepiej się rozwija wykonując projekty, słuchając słów krytyki i… zarabiając. Zleceń możesz szukać na stronach typu freelancer.com, na forach graficznych oraz tematycznych (np. dla kibiców).

10. Montażysta filmów

Amatorskie kręcenie filmów jest prawie tak popularne, jak fotografowanie. Jeśli potrafisz nagrywać ciekawe filmiki i w dodatku umiesz je montować przy pomocy programu komputerowego, to świat swoi przed Tobą otworem. Możesz samemu kręcić filmiki i wrzucać na Youtube, a możesz też zapytać w okolicznym klubie sportowym czy nie szukają kamerzysty.

11. Twórca podkładów muzycznych

Kolejna moda wśród młodzieży to tzw. „robienie bitów”. Jeśli robisz to dobrze, to rozważ wystawienie ich na sprzedaż. Możesz też zarobić tworząc śmieszne przeróbki i wrzucając na Youtube. Ewentualnie zająć się pracą dorywczą jako DJ na imprezach. Potem już otwarta droga do założenia studia nagraniowego, np. z dotacji z Urzędu Pracy.

III Malowanie lub rysowanie

Mawia się, że malarstwo jest „nierentowne”, tak samo jak pisanie, rzeźbienie itp. Są to bzdury wypowiadane przez ludzi, którzy wyrośli w komunie przyzwyczajeni do tego, że za ich prace płaci państwo a nie ludzie. Lub po prostu mentalność homo-sovietikusa wyssali z mlekiem matki.

12. Rysowanie portretów

A więc jeśli potrafisz ładnie malować, to usiądź na ulicy i maluj ludzkie portrety lub karykatury. Szczególnie w lecie takie usługi przyciągają turystów skłonnych zapłacić bardzo sowicie.

13. Specjalista w danej tematyce

Jeśli nie kręci Cię rysowanie czyichś facjat, to załóż konto na Facebooku i wklejaj zdjęcia swoich prac. Malarz i rysownik, jak każdy inny artysta powinien znać podstawy marketingu. Twoje prace niech są „na czasie” i najlepiej w jednej specjalizacji. Zdobędziesz wówczas grono stałych fanów jak i kupców swoich rysunków lub obrazów.

14. Rysownik w czasopiśmie

Jeśli oprócz rysowania masz też poczucie humoru, możesz zgłosić się do wydawcy gazety z propozycją obrazkowego komentarza do jakiegoś tematu.

IV Śpiewanie i granie na instrumencie

15. Konto na Youtube

Jeśli czujesz, że masz piękny głos, to nagrywaj covery znanych utworów i wrzucaj do sieci. Jeśli dodatkowo jesteś ładna/przystojny, to na pewno zdobędziesz spore grono fanów, którzy nabiją Ci wyświetleń. Google płaci za wyświetlenia filmów. Czasami piękny głos i ładna buzia nie wystarczy. Wówczas musisz kombinować. Zobacz co zrobił CeZik i wymyśl coś, co porwie tłumy.

16. Uliczny grajek

Jeśli potrafisz śpiewać, to wykorzystaj ten fakt. Weź instrument, stać w sobotę na rynku i pokaż co potrafisz. Jak nie umiesz grać, to weź ze sobą znajomego – razem raźniej. Możesz zarobić nawet kilkaset złotych na dzień!

17. Granie w knajpach

18. Korki z grania na instrumencie

Dobrze grasz na gitarze i masz podejście do ludzi? Na pewno znajdziesz chętnych na naukę. Wykorzystaj swoje umiejętności i dziel się z nimi z innymi!

V Fotografowanie i wizaż

Amatorzy fotografii są w ostatnich czasach wyśmiewani na masowe konta na Facebooku. Nie ma się czym przejmować, jeśli masz talent i determinację to przebrniesz szybko przez ten pierwszy etap.

19. Sesje zdjęciowe

Fotografowanie stało się w ostatnich latach swoistą modą wśród młodzieży. Tak samo, jak modeling, a jedno łączy się z drugim. Im więcej dobrych zdjęć w Twoim portfolio, im więcej sesji znajomych, tym większa szansa że zaczną się zgłaszać „ludzie z ulicy”. Ważna jest tutaj współpraca z osobą, która potrafi zrobić dobry makijaż.

20. Photoblog

Jeśli nie bawią Cię masówki i wolisz skupić się na robieniu zdjęć w wymiarze bardziej artystycznym, to załóż fotoblog. Czyli blog dla fotografa. Nie zapomnij wrzucać najlepszych fotografii na płatne strony ze zdjęciami, na których ludzie płacą za możliwość ściągnięcia. Podobnie jak w przypadku malarza-rysownika, warto się skupić na jednym temacie/stylu.

To samo możesz zrobić, jeśli pasjonujesz się wizażem. Blog lub konto na Youtube i pokazywanie swoich stylizacji, pomysłów na makijaż oraz recenzji produktów to także sposób na zarobek.

VI Pisanie

Pisarze „zawodowi” prowadzą w tabeli roszczeniowców. Ale Ty nie bierz z nich przykładu. Ich problem polega na tym, że nie znają zasad reklamy w dobie internetu (więcej w punkcie 21).

21. Pisanie artykułów

Wiele firm poszukuje artykułów na swoje strony internetowe. Jeśli potrafisz pisać szybko i lać wodę na różne tematy, to jest to praca dodatkowa dla Ciebie. Oferty znajdziesz na stronach dla freelancerów jak i na OLX.

Inna opcja to pisanie artykułów do czasopism. Możesz zarobić np. na tworzeniu opowieści do kolorowych czasopismach dla kobiet.

22. Copywriting

To już wyższa szkoła jazdy. Pisanie artykułów z punktu wyżej to masówka, natomiast copywriting to już sztuka łączenia marketingu ze słowem pisanym. Jeśli potrafisz pisać teksty, które sprzedają, to szukaj ofert i próbuj swoich sił.

23. Blogowanie

Brak audytorium chcącego kupić książkę. To jest główny powód narzekań pisarzy, z którym blogerzy nie mają problemów. Nie mają, ponieważ najpierw budują grupę swoich fanów – wyznawców, a potem sprzedają. Pisarze z poprzedniej epoki robią dokładnie na odwrót. Albo nie pytają fanów o opinię.

Więc jeśli dobrze piszesz, to załóż blog i zarabiaj na nim. Na początku wykorzystując programy partnerskie takie jak:

 • Program partnerski Ceneo – dzięki niemu będziesz mógł w swoich wpisać oznaczać produkty, a za każde kliknięcie będzie otrzymywał wynagrodzenie. Np. robisz wpis „Najlepsza książka o gotowaniu”, podajesz tytuły i w każdy będzie można kliknąć, przenosząc się do Ceneo. Czytelnik sprawdzi cenę w sklepie, Ty zarobisz za przeklik.
 • Program partnerski Bankier.pl – dzięki niemu możesz zarabiać oznaczając we wpisach produkty finansowe i usługi firm.

Gdy dorobisz się publiczności – wydaj książkę. Jest to praca dodatkowa, która może przynieść zyski w pół roku, rok, a nawet dopiero po 2 latach. Ale prędzej czy później przyniesie.

Jeśli zainteresował Cię ten sposób na zarobek, przeczytaj koniecznie jak zarabiać na programach partnerskich. Dowiesz się też jak monetyzować swój blog/serwis internetowy.

VII Granie na komputerze

Słyszałeś, że powstała pierwsza w Polsce klasa ucząca grania w gry komputerowe? Jeśli szkoły wiedzą, że na graniu można zarobić, to znaczy że temat jest coraz poważniejszy.

24. Konto gamera na Youtube

Nie jest przypadkiem, że w gronie najlepiej zarabiających Youtuberów jest gracz. Rezi, bo o nim mowa, pochodzi z mojego miasta i jest idealnym przykładem, że chłopak z małej miejscowości może w dobie internetu wybić się bez wyprowadzki do Warszawy. A więc nagrywaj jak grasz, ucz innych, opowiadaj o grze, recenzuj, baw się i zarabiaj. A rodzice na pewno nie będą mówić, że gry komputerowe są złe ;)

25. Udział w turniejach dla graczy

Od dłuższego czasu w różnych miejscach w kraju i za granicą są organizowane turnieje dla graczy. Warto więc zbadać temat i wyspecjalizować się grając w jedną – dwie gry.

VIII Sport

Opłaca się być wysportowanym i – jak w przypadku każdej pracy – wyspecjalizowanym w jednej dyscyplinie.

26. Granie w niższych ligach piłkarskich

Osoby potrafiące prosto kopnąć piłkę mają najłatwiej. Piłka nożna to sport, w którym płaci się chyba najwięcej w Polsce. Również będąc amatorem i grając w niższych ligach możesz zarobić kilkaset do tysiąca złotych na miesiąc. To samo dotyczy innych dyscyplin sportu, wszelkich zawodów i turniejów.

27. Szkolenie ludzi

Coś jak korki z maty, ale w sporcie. Dobrze pływasz? To napisz ogłoszenie że nauczysz pływania za x zł/h. Dobrze tańczysz, biegasz, skaczesz, albo boksujesz? Zrób to samo. Jest mnóstwo ludzi, którzy szukają osób potrafiących więcej niż oni i są skorzy zapłacić za przekazaną wiedzę i umiejętności.

28. Sędziowanie

W tym wypadku łatwiej o dodatkowy zarobek, jeśli interesujesz się jakimś sportem ale nie masz wystarczających umiejętności aby brać udział w zawodach. Wystarczy zrobić kurs na sędziego w danym związku.

29. Bramkarz w klubie

Dla osób dobrze zbudowanych i potrafiących się bić jest to dobry sposób na dorobienie do pensji.

IX Modeling

Jeśli Bóg obdarzył Cię ładną buzią to warto to wykorzystać na swoją korzyść.

Gdy już zmienisz swoje CV na lepsze, koniecznie zdobądź książkę pt. Coaching marki osobistej. Autor – Sergiusz Trzeciak, jest zawodowym specjalistą z dziedziny marketingu politycznego. Dzięki niemu setki osób zostało radnymi i posłami. W tej książce radzi, jak ktoś taki jak Ty może pracować nad własną marką.

30. Konto na FB i kanałach dla modelek i modeli

Czasami wystarczy zacząć od najprostszych metod, czyli umieszczenia swoich zdjęć na portalach i wysłania do agencji.

31. Hostessa

Praca dodatkowa jako hostessa na targach, wydarzeniach i imprezach to popularna forma zarobku dla kobiet. Ogłoszenia znajdziesz na OLX i innych serwisach z ofertami pracy tymczasowej.

32. Blog / konto na Youtube

Większość kobiet interesuje się modą, a i część mężczyzn również. Jeśli należysz do tego grona, możesz założyć swój blog a najlepiej konto na Youtube i opowiadać o ubraniach i pokazywać swoje „sety”. Co najważniejsze – nie trzeba tutaj grzeszyć urodą, wystarczy być przebojowym.

X Języki obce

Nie każdy ma zdolności do nauki języków obcych a i nie wszyscy bogaci ludzi znają języki obce! To jest dobry obszar do zrobienia dodatkowych pieniędzy.

33. Korki z języków obcych

Jeśli znasz język obcy w stopniu dobrym, to znaczy że już możesz uczyć tych, którzy nie znają go wcale lub są na poziomie niższym. Poszukaj w sieci stron z ogłoszeniami dla korepetytorów i dołącz swoją ofertę.

34. Tłumaczenia tekstów

Wielu właścicieli firm – małych, średnich i dużych nie zna języków obcych. Bo i nie musi, woli wydać x złotych aby ktoś mu przetłumaczył tekst lub zatrudnić osobę do działu sprzedaży. Ofert tłumaczenia tekstów szukaj na OLX i stronach dla freelancerów.

XI Sprzedaż

Gdy publiczność zapytała Donalda Trumpa, co zrobiłby gdyby miał zaczynać od zera, ten odpowiedział, że związałby się z firmą MLM. Publiczność wybuchnęła oczywiście śmiechem, co Trump skwitował krótko: „dlatego nigdy nie będziecie na moim miejscu”.

35. MLM

Firma na rynku MLM jest ogrom, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zarobki zależą od Twojego zaangażowania, a godziny pracy ustalasz sam. Idealna forma na pracę dodatkową, choć krytykowana przez wiele osób. Jeśli potrafisz sprzedawać to rozważ tę opcję.

36. Podnajem

Najmujesz mieszkanie z możliwością podnajmu, a następnie wynajmujesz na pokoje. Zarabiasz na różnicy czynszów. Dobra opcja, jeśli mieszkasz w dużym mieście gdzie są studenci.

37. Taniej kupię, drożej sprzedam…

Chodzenie po lumpeksach to głównie domena pań, ale nie tylko. W second-hendach możesz znaleźć markowe ciuchy, które potem z korzyścią sprzedasz przez serwis aukcyjny.

Okazje trafiają się również na samych aukcjach. Mam znajomego, który skupuje za grosze uszkodzone części rowerowe (na allegro lub od sklepów rowerowych), naprawia je i odsprzedaje.

XII Nauka

Czasy, gdy za wiedzę płacono nie minęły całkowicie, choć daje się zauważyć stawianie na seriale dla debili i teleturnieje, w których bardziej od wiedzy liczy się szczęście.

38. Korepetycje

Jeśli jesteś dobry z jakiegoś przedmiotu, to najprostsza droga do spieniężenia wiedzy to udzielanie korepetycji. Na topie są matematyka i inne nauki ścisłe.

telefon dla emeryta

39. Teleturnieje

Branie udziału w teleturniejach typu „1 z 10”, „Familiada”, „Jaka to melodia” może przynieść znaczące źródło dodatkowego dochodu.

40. Rozwiązywanie krzyżówek i branie udziału w konkursach

Są ludzie, którzy robią to całymi dniami. Rozwiązują krzyżówki, szarady, biorą udział w każdym konkursie jaki znajdą. Po kilkudziesięciu-kilkuset razach dochodzi się do wprawy i można zarobić ciekawe pieniądze.

XIII Aktorstwo

Osoba kochająca aktorstwo jest obdarzona wieloma cechami, które może wykorzystać w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy.

41. Role w reklamach i serialach

Miałem kiedyś przyjemność mieszkać z ludźmi uczącymi się w szkole aktorskiej. Obecność na castingach była u nich czymś obowiązkowym. Ale castingi są prowadzone nie tylko do filmów i poważnych produkcji, ale i do reklam oraz seriali typu „Pamiętniki z wakacji”. Może nie jest to szczyt marzeń, ale na pewno fajna zabawa i możliwość zarobienia paru złotych.

42. Założenie teatru lub kabaretu

Znalezienie kilku zapaleńców takich jak Ty i zrobienie czegoś razem może przynieść sukces. Zwłaszcza, że Wasze skecze możecie przecież nagrywać i publikować na Youtube.

43. Nauka dykcji i publicznych wystąpień

Jako osoba mająca za sobą doświadczenie w amatorskim teatrze, możesz wykorzystać swoje umiejętności do nauki innych. Żyjemy w czasach, w których bariera odległości nie istnieje. Wykorzystaj moc internetu, nagrywaj filmiki i ucz innych.

XIV Gotowanie

Dzięki „Kuchennym Rewolucjom”, „Hells kitchen, „Ugotowanym” i innym programom kulinarnym, gotowanie stało się hobby wielu Polaków.

44. Sprzedaż ciast i tortów

To chyba najpopularniejszy sposób na spieniężenie swoich umiejętności kulinarnych. Zrób profil na FB, wstawiaj swoje wypieki i piecz na zamówienie.

45. Daj się wynająć

Są w sieci strony dla kucharzy, gdzie możesz zostawić swoje dane i zostać „wynajętym” do gotowania podczas przyjęcia.

46. Korki z gotowania

Dlaczego nie? Gotowanie to umiejętność jak każda inna, a wszelkie szkolenia i kursy gastronomiczne są obecnie bardzo popularne.

XV Rękodzieło

47. Szycie

To zanikająca umiejętność wśród kobiet. Jeśli potrafisz szyć, to masz fach w ręku którego nie powinnaś bać się użyć. Oczywiście to samo dotyczy panów! Projektowanie i sprzedaż własnej odzieży, przeróbki krawieckie, wyszywanie chusteczek, szalików czy misiów może przynieść spory zastrzyk gotówki!

Na Wielkanoc i Boże Narodzenie stroiki są rozchwytywane. Poza świętami dobrze sprzedają się elementy dekoracji – zarówno domu jak i ciała! Można je wykonywać dosłownie ze wszystkiego, a jeśli lubisz rękodzieło to wiesz o tym najlepiej. W internecie są portale, na których twórcy rękodzieła mogą zamieszczać efekty swoich prac i zarabiać na sprzedaży.

XVI Marketing internetowy

Jak już zauważyłeś, internet zrodził mnóstwo możliwości zarobkowych.

49. Wypełnianie ankiet i klikanie w reklamy

Bardzo popularna forma dorobienia do kieszonkowego dla uczniów gimnazjów. Oferty znajdziesz na forach reklamowych. Można zarobić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Bardziej praktyczną formą są audyty, czyli robienie za „tajemniczego klienta”. Można tak dorobić nawet kilkaset zł miesięcznie. Oferty znajdziesz u wujka Google.

50. Pisanie postów na forach

Tak zwany marketing szeptany, a właściwie szemrany. Firmy płacą użytkownikom for internetowych za pozytywne opinie o ich produktach i usługach. Jedną z firm która oferuje takie zarobki jest Brandle. Jeśli jesteś zarejestrowany na kilku forach spokojnie możesz aplikować.

51. Tworzenie stron www

Jeśli potrafisz robić strony internetowe, nawet te najprostsze, to na 100% zdobędziesz klientów. Każdy wie, że internet to potęga, ale nie każdy potrafi zbudować sobie stronę czy postawić blog.

52. SEO

Jeśli masz doświadczenie w tworzeniu stron dla siebie i udało Ci się je wypromować wśród swojej grupy docelowej, to na pewno wiesz jak ważne są optymalizacja i pozycjonowanie. Warto zaoferować swoje usługi, jeśli szukasz dodatkowego źródła dochodów.

53. Opieka nad firmowym Fan Pagem

Działania na Facebooku stały się globalne również wśród przedsiębiorców. Jeśli znasz się na jakiejś branży i potrafisz pisać posty wzbudzające zainteresowanie, to warto zaoferować swoje usługi firmom.

54. Modlitwa podczas pogrzebów

Nietypowa propozycja na dorobienie do pensji? Dla katolika nie – wszak miał do czynienia z modlitwą przy trumnie nie raz, a „Zdrowaś Maryjo” potrafi bez ściągania.

Przed Mszą pogrzebową tradycją jest odmawianie różańca i innych modlitw przy trumnie zmarłego. Czasami takie usługi świadczy dom pogrzebowy, mając swojego „człowieka od modlitwy”. Jednak zazwyczaj żałobnicy organizując pogrzeb przychodzą do parafii, opłacają księdza i chcieliby od razu opłacić oosbę, która poprowadzi taką modliwę. Rodzina jest z reguł w zbyt wielkim bólu lub po prostu nieprzygotowana na poprowadzenie modlitwy.

Przy parafiach działają takie osoby, zazwyczaj starsze, które biorą za modlitwę przy zmarłym zazwyczaj ok. 100 – 200 zł. Niesttey, wiele starszych osób zmarło po COVID-19 i po prostu brakuje ludzi do tej modlitwy. Jeśli nieobca Ci wiara katolicka i chcesz dorobić do emerytury czy pensji, to możesz zgłosić się do parafii lub domów pogrzebowych i zostawić swoje dane. Bierz pod uwagę, że pogrzeby zazwyczaj odbywają się w tygodniu w pogodzinach porannych.

+ Zarabianie na promocjach bankowych

Może nie jest to praca, z której można wyżyć, ale daje zarobić nawet do ponad 1000 zł rocznie. Chodzi o wykorzystywanie bankowych promocji, czyli otwieranie kont po to, aby zgarnąć premię. Wiele osób w ten sposób robi. Więcej o tym sposobie przeczytasz w tym artykule.

mbank konto mlodzieżowe

Jak zdobyć umiejętności?

Choć namawiam Cię gorąco do robienia tego, co lubisz i potrafisz, to możesz też rozważyć nauczenie się wybranego zajęcia. W tym celu możesz na przykład udać się na kursy organizowane przez ESKK lub poszukać bezpłatnych praktyk.

Skąd pieniądze na start

Powyższe pomysły w większości nie wymagają wkładu finansowego, a jedynie Twojej pracy. Jeśli jednak Twój pomysł się rozwinie, konieczne może być założenie firmy. W tym miejscu warto abyś poznał odpowiedź na pytanie jak założyć działalność gospodarczą. Przed otwarciem możesz spokojnie działać na podstawie umów cywilnoprawnych lub działalności nierejestrowanej. Załóż firmę dopiero wówczas, gdy działalność hula, a Ty posiadasz stałych odbiorców.

Możesz też rozważyć wzięcie dotacji z UE, dotacji z Urzędu Pracy czy uruchomienia biznesu w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. Są to sposoby na zdobycie pieniędzy na otwarcie działalności. Najważniejsze jednak to zdobyć doświadczenie i klientów.

Postscriptum i ocena

Są osoby, które „dorabiają” kradnąc, sprzedając piractwo, narkotyki, szmuglując, prostytuując się i robiąc inne nielegalne lub niemoralne interesy. Podobają mi się lata ’30 w Ameryce i jestem zwolennikiem legalizacji marihuany. Nie mniej naginanie chorego prawa w szczytnym celu jest czym innym, niż upadlanie się i szkodzenie innym w celach zarobkowych.

Warto wiedzieć, że wszelkie umowy o dzieło są bardzo korzystne z punktu widzenia podatkowego. Polecam mój artykuł o tym, jak legalnie nie płacić ZUS. Przyda się każdemu, kto chce w życiu podążać własną ścieżką.

Znasz inne sposoby jak dorobić do pensji lub kieszonkowego? Podziel się nimi w komentarzu!

Oceń artykuł
[Total: 9 Average: 3.4]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

22 thoughts on “Jak dorobić do pensji i kieszonkowego – 54 pomysły na dodatkowy zarobek

 1. mnie to nie przekonuje. uwazam ze lepiej miec jedna prace porzadna a nie sie rozdrabniac. ja z otto na przyklad jezdze do niemiec. robota zawsze jest, mieszkanie tez. nawet jezyka sie uczyc nie musze za bardzo bo nie potrzebny

 2. Ankiet niestety nie dają rezultatu bo dużo czasu się poświęca za grosze. Osobiście korzystam z aplikacji, gdzie rejestruje zakupy (i tak się je robi więc nie poświęcam dodatkowego czasu), zbieram punkty i wymieniam na nagrody lub kwotę pieniężną. Jak ktoś zainteresowany pisać

  1. Ja tu jeszcze dodam swój głos przeciwko ankietom. Rejestrujesz się, wypełniasz 100% swojego profilu, dostajesz ankietę, odpowiadasz na kilka pytań wprowadzających i… dowiadujesz się, że ankieta nie jest skierowana do osób takich jak Ty. I oczywiście nie wiesz, czy chodzi o Twoją płeć, wiek, o to, że mieszkasz w dużym mieście albo na wsi albo że Ty albo ktoś z Twojej rodziny pracował / nie pracował w reklamie / marketingu / mediach… 10 takich przypadków i już straciłeś kilka cennych ,minut, nie zarobiwszy nawet dyszki

 3. Każdemu zainteresowanemu zarabianiem w Internecie z czystym sumieniem mogę polecić aplikację Paidwork z którą swoją pierwszą styczność miałem już dawno temu. Paidwork oferuje wiele metod na zarabianie, wśród nich można wyróżnić granie w gry mobilne, wypełnianie ankiet lub oglądanie reklam.

 4. Dobry artykuł, osobiście próbowałam ankiet ale to moim zdaniem strata czasu, natomiast polecam zakładanie kont przez Internet, banki faktycznie wypłacają środki i można jednorazowo zgarnąć 300-500zł w zależności od oferty. Wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu a po skończonej promocji zamknąć konto za darmo. [link]

 5. Naprawdę świetny artykuł. Jakiś czas temu zastanawiałam się jak wyglądać będzie moje życie gdybym pracowała z domu. Bałam się zrezygnować z pracy i postawić wszystko na jedną kartę, a więc zaczęłam pisać teksty na zlecenie jako copywriter i całkiem fajnie udawało mi się dorobić do wypłaty.

  Szczerze polecam wszystkim osobom, które mają dość pracy na etacie spróbować zarabiania z domu, bo jest to naprawdę możliwe. Polecam również ten tekst [link] który przedstawia nieco inne metody zarabiania i porusza inne kwestie.

 6. Artykuł dla artykułu fajny i mógłbybyć aktualizowany o kolejne pomysły! brakuje jednak „ciężkiej dobrze zarobkowej pracy”. Bo właściwie większość tego co tu jest opisane to dodatkowe źródło dochodu – wszystkiego tego w życiu już probowalem i nie dorobiłem się żadnych kokosów, jednakże sam w sobie artykuł jest naprawde dobry. Pozdrawiam

 7. Ekologia jest i będzie na czasie. Ostatnio rozmawiałem, ze znajomym, który dodatkowo bawi się w termowizje (sprawdzanie strat ciepła w budynkach, szukanie wycieków itp. ). Twierdzi, że jest zadowolony z zarobku per godzina, a przy okazji robi coś dobrego dla środowiska i klienta. Szczelny budynek to mniej opału, a więc mniej CO2 do atmosfery. Jedyny ból to koszt kamery, jak gadaliśmy to trzeba wyłożyć 50k, albo szukać firmowej używki, w dobrym stanie :-(

  1. Proponuje zalozyc konto na trading212 akcja promocyjna na 1 darmowa akcje nadal trwa o wartosci do 100$

   używając tego [link], zarejestrujemy sie i po weryikacji jak wplacimy minimalny depozyt 5zl dostajemy darmowa akcje warto poczytac na glownej stronie bo warto :) maksymalnie mozemy 20 osob dodac i od kazdego dostajemy taka ama akcje ktora dana osoba dostanie

 8. Dodam jeszcze jedno. Z doświadczenia zauważyłem, że często wystarczy się „przyznać” przed znajomymi, że coś się robi – na Facebooku chociażby. Prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto z naszej pomocy skorzysta.

 9. Bardzo fajne zestawienie. Ja pracuje sobie zdalnie dla Tivronu w sprzedaży i faktycznie jest to fajny dodatek do pensji do mojej zwyklej pracy.

 10. Fajna lista na pewno pomoże wielu osobom. Ja dodalbym tu strony typu blablacar choć może idea nie pozwala na zarabianie , ew. Uber.

 11. Kilka opcji mam zaliczonych z podanych w artykule. Nie polecam jedynie MLM – o ile jakiś Avon jest spoko opcją dla pań, to inne firmy potrafią robić wodę z mózgu ludziom poprzez wykłady charyzmatycznych leaderów :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *