Jak zarabiać w Internecie? 25 pomysłów na zarobek w Internecie

jak zarabiać w internecie

Jak zarabiać w Internecie i robić to, co się lubi? Sprawdź listę 25 pomysłów na start biznesu online.

Internet otwiera przed Tobą możliwości zarobkowe, które po włożonej pracy i cierpliwości mogą okazać się dla Ciebie satysfakcjonujące. Wystarczą konkretne umiejętności, talenty lub po prostu znalezienie wolnego czasu i chęci, aby zacząć zarabianie przez Internet. Sposobów jest bez liku. Tylko w tym miejscu znajdziesz aż 25 różnych sposobów jak zarabiać w Internecie.

Jest to niejako uzupełnienie artykułu Jak dorobić do pensji / kieszonkowego, gdzie przeczytasz o 53 sposobach na dodatkową pracę.

PRAWNE ASPEKTY ZARABIANIA PRZEZ INTERNET

Obecnie polskie prawo daje szereg możliwości zarabiania online bez konieczności uciekania do szarej strefy.

Pierwszym jest oczywiście działalność nierejestrowana, która umożliwia prowadzenie tego typu działalności. Inną opcją są Inkubatory Przedsiębiorczości.

Pamiętaj, że aby prowadzić własną stronę lub sklep w Internecie, to musisz posiadać regulamin i politykę prywatności.

1. SPRZEDAŻ PRZEZ INTERNET

Sprzedawanie przez Internet to pierwsze, co z reguły przychodzi na myśl. W tym przypadku najważniejszy jest dobry produkt, reklama i marża.

a) Marketplace

Aby rozpocząć sprzedaż przez internet nie potrzebujesz nawet sklepu internetowego. Wiele dużych korporacji ma w ofercie tzw. Marketplace, a więc „wirtualne targi”, gdzie każdy może otworzyć swój „bazar”.

Marketplace jest idealny na przetestowanie biznesu. Nie wykładasz tysięcy złotych na stworzenie własnego sklepu www i jego reklamę, tylko korzystasz z miejsca, gdzie klienci już są.

Do najpopularniejszych Marketplace w Polsce należą m.in.:

Własnoręcznie tworzysz ozdoby i przedmioty użytkowe, które cieszą się dużą popularnością wśród znajomych? Daj się dostrzec szerszej widowni i wykorzystaj w tym celu Internet. Poprzez dedykowane strony typu Marketplace możesz sprzedawać ręcznie robione przedmioty, stopniowo pracując nad marką osobistą.

b) Strona wizytówka / landing page

Niektóre produkty i rozwiązania wymagają utworzenia strony internetowej, chociażby najprostszej, jak strona wizytówka. Tego typu strona może przybrać postać landing page, poprzez którą zbierasz zamówienia np. w formie preorder. W ten sposób zbadasz potencjał swojego produkty.

Rzecz jasna taką stronę musisz bardzo szybko wypromować, tzn. zdobyć ruch od potencjalnych klientów. Popularnymi sposobami są reklamy w Internecie, np. poprzez reklamy Google Ads czy reklamy na Facebooku.

c) Własny sklep internetowy

Sklep internetowy przyda się, jeżeli prowadzisz już sprzedaż stacjonarną, posiadasz świetny, przetestowany produkt lub chcesz działać w modelu dropshipping.

Jak szybko stworzyć własny sklep internetowy? Do wyboru masz dwie opcje:

  1. Kreator stron www – za jego pomocą samodzielnie zbudujesz sklep online. Jeśli posiadasz wolny czas to z pewnością sobie poradzisz.
  2. Zlecenie projektu sklepu – możesz skorzystać z pomocy fachowej agencji jak np. XZT.PL, która stworzy dla Ciebie wymarzony sklep w ciągu 14 dni.
Sprawdź przed otwarciem firmy
1. Konto firmowe Nest Bank – darmowe dla nowych firm
2. Telefony firmowe w PLAY – od 43 zł brutto

2. PROGRAMY AFILIACYJNE

Posiadając własny blog lub stronę internetową zapewne zastanawiasz się, jak można zwiększyć za jej pomocą przychody. Jednym z rozwiązań są programy partnerskie, zwane również afiliacyjnymi.

Biorąc udział w takim programie, publikujesz na swojej stronie internetowej lub w treści artykułów linki do ofert wybranych firm. Osoba czytająca Twój artykuł klika w link i jeśli zdecyduje się na zakup, Ty otrzymasz ustaloną prowizję od zakupu.

Weźmy kilka przykładów:

  1. posiadasz blog o muzyce, więc możesz rozważyć program partnerski Ceneo.pl i umieszczać na blogu linki do sprzętów RTV.
  2. Piszesz blog, na którym prowadzisz relację z budowy domu. Możesz skorzystać z Systemu Partnerskiego Bankier.pl i umieścić na blogu porównywarkę kredytów hipotecznych.

Więcej programów poznasz w rankingu programów partnerskich. Tam dowiesz się też jak monetyzować swój blog/serwis.

3. ARTYKUŁY SPONSOROWANE

W zależności od atrakcyjności Twojego bloga lub strony www, będziesz otrzymywać propozycje publikacji tekstów sponsorowanych. Są to gotowe artykuły, które publikujesz na swojej stronie, w zamian za wynagrodzenie pieniężne.

Zamiast czekać bezczynnie, możesz też samodzielnie zgłosić chęć publikowania u siebie takich treści. W tym celu warto zarejestrować się w serwisach, które pośredniczą między wydawcami a reklamodawcami, np. Whitepress.

4. REKLAMY GOOGLE

Jak zarabiać w Internecie prowadząc konto na Youtube, stronę www lub blog? Najprostszy sposób to podpięcie reklam Google. W tym celu musisz zarejestrować się na platformie Google AdSense. Jest to program przeznaczony dla wydawców, którzy chcą publikować u siebie reklamy Google i zarabiać na nich.

Rejestracja jest bardzo prosta. Najważniejszy wymóg to konieczność posiadania działalności gospodarczej.

5. TWORZENIE GRAFIKI

Potrafiąc w dobrym stopniu posługiwać się programami graficznymi, warto rozważyć branie zleceń na tego typu zamówienia. Jeśli nie jesteś pewny swoich możliwości, to początkowo możesz tworzyć „do portfolio”. Gdy zobaczysz, że Twoje prace się podobają, możesz tworzyć grafikę za wynagrodzenie pieniężne.

Gdzie znaleźć klientów na zlecenia? Obecnie dużą popularnością cieszą się grupy na FB – tam bardzo łatwo o zlecenia. Możesz też budować markę osobistą na Linkedin i publikować swoje projekty. Jest to platforma biznesowa wykorzystywana przez firmy. W sieci są również strony dla freelancerów, gdzie łatwo zdobyć zlecenia.

6. COPYWRITING

Jeżeli dysponujesz lekkim piórem i potrafisz sprawnie pisać artykuły na każdy temat, to zastanów się nad copywritingiem. Taka osoba tworzy content na zamówienie. Jeśli dodatkowo biegle znasz język obcy, możesz zarabiać nawet kilkukrotnie więcej pisząc teksty w obcym języku. Zlecenia znajdziesz na grupach na FB oraz na dedykowanych portalach.

7. ŚWIADCZ USŁUGI STACJONARNE ONLINE

Wiele osób weszło na wyższy szczebel rozwoju zawodowego, gdy zaczęły świadczyć analogiczne usługi online. Za przykład można podać coachów, trenerów personalnych czy dietetyków. W tym przypadku przyda się własna strona www i reklamowanie się poprzez serwisy ogłoszeniowe.

Specjalistyczna wiedza daje także możliwość zarabiania pieniędzy w Internecie na doradztwie. Mogą to być bardzo różne kwestie: począwszy od kredytów i ubezpieczeń, poprzez diety i plany treningowe, a kończąc na grze na instrumentach czy malarstwie. Wystarczy, że znajdziesz kogoś, kto chętni zapłaci Ci za to, abyś podzielił się z nim swoją wiedzą.

To także dobra propozycja dla osób, które dysponują wiedzą i umiejętnościami w zakresie projektowania i aranżowania wnętrz. Jeśli posiadasz smykałkę do tego typu spraw, a także wiedzę techniczną potrzebną do stworzenia projektu, z powodzeniem możesz parać się usługami projektowymi. Jeśli potrafisz tworzyć projekty technologiczne i dokumentacje HACCP do Sanepidu, to z powodzeniem możesz nawiązać współpracę z portalem gastronomicznym Managero.pl.

8. SPRZEDAŻ FOTOGRAFII / PODKŁADÓW MUZYCZNYCH

Wielu artystów tworzy do szuflady, nie wykorzystując potencjału swojego talentu. Jest tak w przypadku fotografów – amatorów, którzy robią piękne zdjęcia i nie dzielą się nimi. Tymczasem w sieci jest wiele serwisów, jak np. iStock, które oferują odpłatne zdjęcia. Firmy coraz częściej sięgają po odpłatne zdjęcia stockowe. Wystarczy zarejestrować się na takiej platformie, wycenić zdjęcia i zacząć sprzedawać.

To samo dotyczy osób tworzących video czy podkłady muzyczne.

9. ZARABIANIE POPRZEZ WSPÓŁPRACĘ Z MARKAMI

Dzisiaj młodzi chłopcy chcą zostać gamerami, a dziewczyny influencerkami. Kariera na Youtube, Instagramie czy TikToku jest w zasięgu ręki każdego. Wystarczy mieć genialny pomysł i doskonale wcielić go w życie ;)

W przypadku marki osobistej, zawsze najlepiej sprzedaje się szczerość i nietuzinkowość. Czy posiadasz takie cechy i jesteś w stanie otworzyć się przed światem z ciekawym contentem?

Jeśli wyznajesz zasadę, że jak zarabiać w Internecie to miliony, to ten typ działalności jest dla Ciebie. Musisz jednak wiedzieć, że influencer to zawód typu „czarny łabędź”. Można zarobić albo bardzo dużo, albo praktycznie nic. Niewiele jest osób, które zarabiają średnio.

10. PISANIE E-BOOKÓW

Specjaliści w swojej dziedzinie, osoby potrafiące władać piórem i mające dużą wiedzę, mogą napisać e-booka na ulubiony temat. Wiedza oraz wartościowe informacje to bardzo mocna waluta, na której można zarabiać przez Internet.

Być może prowadzisz blog lub kanał na Youtube – własny e-book pomoże Ci zarobić dodatkowe pieniądze. Jeżeli Twoja dziedzina jest szeroka, a Twój e-book zyska duże audytorium, możesz kontynuować tworzenie wirtualnych książek i oprzeć na tym swój biznes.

11. TŁUMACZENIA TEKSTÓW

Jak zarabiać w Internecie znając języki obce? Dużą wartość ma biegła znajomość języków obcych. Najlepiej tych, które w naszym kraju wciąż nie są tak popularne, jak chociażby język angielski. Tłumaczenie różnych tekstów i dokumentów to usługa ciesząca się sporą popularnością w przestrzeni Internetu.

12. TWÓRZ APLIKACJE

Jeśli dysponujesz wiedzą i umiejętnościami w zakresie programowania, możesz tworzyć własne aplikacje mobilne i zarabiać na nich pasywnie. Najpopularniejszy silnik stron www – WordPress, jest oparty o wtyczki. Każdy może napisać wtyczkę i dodać do repozytorium. Z reguły wtyczki są darmowe w podstawowej wersji, a odpłatność pojawia się w momencie przejścia na wersję Premium.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie tworzyć markę, to możesz spróbować sił w istniejącej firmie i tam praktykować swoje umiejętności programowania. Szkolenia i kursy online doskonalące znajdziesz w sieci na platformach kursowych jak np. udemy.com.

13. INWESTOWANIE ONLINE

Zarabiać w Internecie możesz nie tylko na Twojej wiedzy i umiejętnościach, ale również na kapitale pieniężnym. W Internecie jest dużo opcji inwestowania pieniędzy, począwszy od założenia konta maklerskiego po inwestowanie na giełdzie kryptowalut.

Jeśli posiadasz wiedzę na temat inwestowania i wiesz, co należy teraz kupić, aby za kilka lat cieszyć się dużym zyskiem, wykorzystaj Internet, aby stale inwestować na różnych rynkach.

14. TWORZENIE PROSTYCH STRON INTERNETOWYCH

Wykorzystując darmowe kreatory stron www lub bezpłatne silniki sklepów internetowych, możesz zacząć tworzyć strony internetowe dla małych firm. Osoby prowadzące małe działalności szuka często osoby, która wykona prostą stronę bez zbędnych fajerwerków. Z czasem dojdziesz do wprawy i będziesz mógł przejść na wyższy poziom projektowania.

Wiesz jak od podstaw stworzyć dobrze wyglądającą i praktyczną witrynę internetową? W sieci na pewno znajdziesz osoby zainteresowane Twoimi usługami.

15. PISANIE KOMENTARZY W INTERNECIE

Nawet najlepsza strona internetowa jest niewiele warta bez pozycjonowania. To zbiór działań, których celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej w wyszukiwarkach. Znasz techniki i wiesz co zrobić, aby zwiększyć widoczność strony w sieci? Zaoferuj swoje usługi właścicielom stron.

Pozycjonowanie to między innymi zdobywanie dobrej jakości linków w sieci. Istnieją platformy pośredniczące między osobami piszącymi komentarze na forach internetowych i blogach a firmami, które chętnie zapłacą za takie linki. Jeśli masz dużo kont na forach i lubisz prowadzić dyskusje w sieci, ta praca może Ci się spodobać.

16. PROWADZENIE FANPEJDŻY

Portale społecznościowe ogrywają niezwykle istotną rolę we współczesnym marketingu. To właśnie tutaj wiele firm stara się zdobyć nowych klientów i zwiększyć widoczność swojej marki. Jesteś specjalistą od social mediów, potrafisz pisać dobre posty, które angażują użytkowników? Wiele firm chętnie zapłaci Ci za prowadzenie ich fanpejdży.

17. STWÓRZ KURS ONLINE

Praktyczna wiedza zawsze popłaca. Znasz się na szydełkowaniu? A może wiesz, jak od podstaw złożyć komputer? Możesz podzielić się swoją wiedzą tworząc poradnik online, a następnie oferując go osobom, które potrzebują dostępu do Twojej wiedzy.

Kurs online możesz opublikować w serwisach typu udemy.com, na branżowych stronach jak i we własnej witrynie www.

18. WYPEŁNIANIE ANKIET

Do zarabiania pieniędzy przez Internet czasem wystarczy wolny czas i dobre chęci. Istnieją platformy, na których możesz wypełniać ankiety za pieniądze. Choć nie należy się tu spodziewać kokosów, to wciąż można sobie ładnie dorobić.

19. MICRO JOBS & TACKS

Analogiczne do ankiet, w sieci są mikro zadania i prace do wykonania. Czasem wystarczy kliknąć w link, wypełnić formularz lub przeczytać płatnego maila, aby zarobić kolejne pieniądze. Jeśli wyznajesz zasadę: ziarnko do ziarnka i zbierz się miarka, jest to coś dla Ciebie.

20. BETA TESTER

Biorąc pod uwagę jak wiele aplikacji, stron i programów powstaje każdego dnia, ważną rolę w tym wszystkim pełnią testerzy, którzy sprawdzają, jak działa dana aplikacja i zgłaszają ewentualne błędy. Jako beta tester znający się na rzeczy możesz sporo zarobić.

21. OGLĄDANIE REKLAM

W Internecie nie brakuje płatnych reklam. Istnieją także serwisy, które zapłacą Ci za poświęcenie wolnego czasu na oglądanie tych reklam. Tutaj również zyski są stosunkowo niewielkie, ale jedyne co musisz zainwestować, to swój czas i wolne chęci. To kolejna rzecz, którą możesz robić, aby zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodów.

22. GRANIE W GRY ONLINE

Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym? Doskonałym rozwiązaniem są gry komputerowe online.

W niektórych grach można zdobywać przedmioty (zwane itemami), a także tworzyć postacie, za które inni gracze zapłacą naprawdę duże kwoty! Wystarczy, że wybierzesz grę cieszącą się największą popularnością i poświęcisz czas na budowanie postaci i zdobywanie rzadkich itemów.

23. PATRONITE

Jeśli Twoje konto na Youtube nie pozwala jeszcze na zarabianie dużych pieniędzy, możesz wykorzystać platformę Patronite. Umożliwia ona nawet niszowym twórcom pozyskiwać fanów i zdobywać cykliczne wpłaty.

24. CROWDFUNDING

Mając pomysł na biznes internetowy, np. napisanie e-booka, wydanie aplikacji czy stworzenie serwisu www, możesz pozyskać na to kapitał za pomocą portali crowdfundingowych, np. Polakpotrafi.pl. Dadzą Ci one możliwość zdobycia środków pieniężnych, ale także zareklamują Twój pomysł wśród potencjalnych klientów.

25. ZARABIANIE NA BANKACH

Banki co jakiś czas ogłaszają tak zwane promocje bankowe, które dają zarobić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jest spore grono osób, które korzystają z tych promocji, żonglując kontami bankowymi.

JAK ZARABIAĆ W INTERNECIE – PODSUMOWANIE

Zacząć zarabiać w Internecie może każdy, ale jak przerodzić pracę w Internecie w podstawowe zajęcie zarobkowe?

To zależy wyłącznie od indywidualnych predyspozycji, dostępnego czasu oraz tego, ile chce się zarobić. W praktyce, Internet oferuje praktycznie nieograniczone możliwości zarabiania, ponieważ dostęp do sieci wiąże się z dostępem do ponad 4,5 miliarda ludzi, którzy również korzystają z Internetu.

To całkiem obszerna baza potencjalnych klientów, prawda? Jedno jest pewne, biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści oferuje nam Internet – każdy znajdzie optymalny sposób jak zarabiać w Internecie.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *