Zerowy PIT dla młodych – od kiedy i dla kogo?

Zerowy PIT do 26 roku życia

Czy zerowy PIT dla młodych obejmie także Ciebie? Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby załapać się na zerowy PIT do 26 roku życia.

Zerowy PIT do 26 roku życia wydaje się dobrym pomysłem. Wszak niepłacenie podatków zawsze jest lepsze od płacenia. Dla kogo i od kiedy będzie ulga? Diabeł tkwi w szczegółach. Rząd reklamuje projekt jako „zerowy PIT dla młodych ludzi”. Niestety, nie będą mogli skorzystać z niego wszyscy młodzi ludzie. O tym, kto skorzysta, a kto obejdzie się smakiem, przeczytacie w artykule.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  1. na co mogą liczyć osoby, które ukończyły 26 rok życia,
  2. do jakich zarobków zerowy PIT,
  3. na jakiej umowie obowiązuje zerowy PIT?

Tylko dla osób do 26 roku życia

Ograniczenie wiekowe jest w tytule, więc każdy zdaje sobie z niego sprawę. Zerowy PIT do 26 roku życia to niewątpliwie decyzja polityczna, obliczona na wkupienie się w  najmłodszych wyborców. Można mieć wątpliwości, czy robienie wyłomów dla wybranej grupy społecznej jest sprawiedliwe, ale przyjmijmy, że każda obniżka podatków jest dobra. Projekt jest argumentowany przez rządzących jednoznacznie:

Jest to uzasadnione ważnym interesem publicznym, jakim jest stworzenie impulsu do podejmowania legalnego zatrudnienia przez młode osoby.Minister Finansów

Podatek PIT nie jest głównym powodem, dla którego młode osoby uciekają do szarej strefy. Głównym powodem są składki na ZUS – przypominam, że to Donald Tusk ozusował umowy zlecenia. Likwidacja PIT przysłuży się pozytywnie, ale na pewno nie spowoduje, że młodzi ludzie zrezygnują z szarej strefy.

Ile kosztuje zerowy PIT do 26 roku życia?

Koszt zerowego PIT-u dla finansów publicznych to 950 mln zł (476 mln zł budżet), a w kolejnych latach 2 mld 454 mln zł (1 mld 316 mln zł budżet). Swój sprzeciw wobec obniżania podatków wypowiada część samorządowców.

Musicie wiedzieć, że prawie 30% z PIT wpływa do budżetów gmin. Po wejściu w życie samorządy stracą część dochodów, a rząd nie nosi się z zamiarem zadośćuczynienia. Moim zdaniem przedstawianie sprawy w kontekście „ile straci budżet” jest nie na miejscu. To nie jest kolejne rozdawnictwo typu 500+, lecz zwrócenie ludziom ich pieniędzy zabieranych w podatkach.

Od kiedy zerowy PIT dla młodych?

Początkowo mówiono o październiku, czyli tuż przed wyborami. W rządowym dokumencie z konsultacji czytamy jednak, że czas nagli. Władza chce uchwalić zerowy PIT jak najszybciej, co nie dziwi, ponieważ wybory za pasem. „Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych” działa i każdy może z niej skorzystać.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jaki jest próg zarobkowy?

Drugim, ważnym ograniczeniem jest próg zarobkowy. Jak czytamy w projekcie: „wolne od tego podatku będą przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy (…) oraz przychody z umów zlecenia (…), otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 120.000 zł.

Podsumowując, załapiesz się na zerowy PIT, jeśli Twoje zarobki w całym roku nie przekroczą 120.000 zł. Nadwyżka przychodów ponad tę kwotę podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Zasady ogólne ponad 120.000 to podatek rzędu 32%. Przychody mimo zwolnienia, będą nadal stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zatem najważniejszy powód przechodzenia do szarej strefy nie zostanie ograniczony, jak w przypadku małego ZUS-u dla przedsiębiorców.

dla kogo zerowy pit
Dla kogo zerowy pit?

Zerowy PIT tylko dla pracowników najemnych

Początkowo rząd słowami minister pracy Elżbiety Rafalskiej deklarował, że zerowy PIT „to jest walka z umowami śmieciowymi, choć brzmi to nieco pompatycznie. Umowa o pracę daje godność. Młodzi nie myślą o emeryturze, a chcemy ich do tego motywować.”. Rząd zmienił zdanie, gdyż w projekcie ustawy zostały ujęte także umowy zlecenia. Zerowy PIT będzie obejmował przychody:

 • ze stosunku służbowego,
 • ze stosunku pracy,
 • z pracy nakładczej,
 • spółdzielczego stosunku pracy,
 • umów zlecenie.

Jak widać, w powyższym zestawieniu nie ma jednoosobowej działalności gospodarczej. Co za tym idzie, osoby które chcą rozwijać przedsiębiorczość, zapłacą podatek PIT w normalnej wysokości.

Pod znakiem zapytania stoi stosunek zerowego PIT-u do działalności nierejestrowanej. Wszystko wskazuje na to, że osoba uzyskująca przychód z działalności nierejestrowanej nie będzie podlegała pod zerowy PIT. Tego typu działalność nie mieści się bowiem w przedstawionych ramach.

Podsumowanie i ocena Ulgi na start

Podstawowe pytanie brzmi, czy pracodawcy podwyższą młodym pracownikom wynagrodzenie? Pod kątem pracodawcy zmiana nie jest na plus. Zerowy PIT dla młodych to nadal konieczność zgłoszenia do ZUS i comiesięcznego wypełniania obowiązków. Jest to proces kosztowniejszy i bardziej zbiurokratyzowany, aniżeli odprowadzenie podatku dochodowego od umowy o dzieło. Choć niektórzy mają już obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS.

Zobacz też: Jak napisać CV? Skutecznie przekonaj do siebie pracodawcę.

Podsumowując, idea obniżania podatków jest szczytna, ale powinna odbywać się wraz  z upraszczaniem przepisów i procedur.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

4 thoughts on “Zerowy PIT dla młodych – od kiedy i dla kogo?

  1. Ma Pan napisane: „Jak widać, w powyższym zestawieniu nie ma jednoosobowej działalności gospodarczej. Co za tym idzie, osoby które chcą rozwijać przedsiębiorczość, zapłacą podatek PIT w normalnej wysokości.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *