Jak się przebranżowić i zdobyć lepsza pracę?

jak się przebranżowić

Maciek od 9 lat jest urzędnikiem. Ma nudną, siedzącą pracę. Jak się przebranżowić aby znaleźć lepszą pracę? Najlepiej zacząć od CV.


Z zamiłowania jest podróżnikiem i sprawnie porusza się w internecie. Chce zmienić swoją nudną pracę na coś bardziej ekscytującego. Jak się przebranżowić skutecznie? Maciek zaczął jak większość ludzi od masowej wysyłki swojego CV. Po setnym braku odpowiedzi postanowił napisać do mnie. Za  jego zgodą publikuję list (pisownia oryginalna):

Witam

Wśród różnych stron z poradami dotyczącymi między innymi CV i rozmów kwalifikacyjnych natknąłem się nieco przypadkowo na pański blog, który mnie zainteresował. Spodobały mi się pańskie metody – pisanie maili do potencjalnych pracodawców – to jest pomysł. A ja siedzę w swoim grajdole i każdy kolejny dzień w tej pracy, którą wykonuję, to kolejny zmarnowany dzień… i tu prośba o pomoc w związku z moim CV.

Na podstawie moich doświadczeń zawodowych doszedłem do wniosku, że to czym chciałbym się zajmować to Turystyka [np. obsługa Klienta] lub Informatyka [ze względu na wcześniejsze zainteresowania – myślę o szkoleniu Administratora Sieci ze zdobyciem adekwatnego certyfikatu]. Turystyka – bo uwielbiam podróże i historię. Nie mam wielkiego doświadczenia w tej branży [w sensie obrotu klientami], ale przemierzyłem wiele krajów i mogę to i owo opowiedzieć. Znam się na obsłudze Klienta, umiem obsługiwać zaawansowane programy komputerowe, szybko się uczę, umiem pracować z kasą oraz pod presją czasu i w stresujących warunkach podejmować prawidłowe decyzje. W związku z tym wszystko co napisałem powyżej, proszę o praktyczne porady, co mogę zrobić, aby zmienić pracę [głównie chodzi mi o to, jak podejść do pracodawcy; poprzez wymodelowanie swojego CV czy też przez przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej], aby zmienić pracę. (moje pogrubienie – Luk)

Nie chcę się wysługiwać Panem, ale bardzo proszę o porady i pomoc. Pozdrawiam.

PS. W załączniku przesyłam dokumenty rekrutacyjne, które wysyłam do potencjalnych pracodawców.

Informacja dla piszących e-maile. Jeśli piszesz do mnie, to pamiętaj aby zwrot Pan zachować dla swojego Pana. Ja póki co nie posiadam niewolników. Wystarczy Luk.

Rozpoczynamy przebranżowienie się

Poniżej najważniejsze informacje z maćkowego CV. Nazwy uczelni zostały zmienione, a zdjęcie usunięte. Boleję nad tym, dlatego musicie wyobrazić sobie pogodnego faceta przed 30-stką, ze wzbudzającym zaufanie uśmiechem, śnieżnobiałymi zębami i gustownymi okularami na nosie. Trochę jak randka w ciemno.

cv_maciek

Przechodzę do treści merytorycznej listu. Maciek rozważa przebranżowienie się. Z branży administracyjnej chce przejść na turystyczną. Nie licząc wypraw i podróży, ma zerowe  doświadczenia w zawodzie. Oprócz kilku zdjęć na fejsbuku nie ma też udokumentowanych swoich wojaży. Ani udokumentowanej wiedzy na tematy historyczne. A nawet jeśli ma, to w CV się tym nie pochwalił. Jedyne odniesienie do turystyki to słowo „podróże” w rubryce „zainteresowania”. Na plus można zaliczyć znajomość języków obcych na poziomie średnio-zaawansowanym.

Drugi zawód, jaki rozważa Maciek to informatyka. W tym wypadku obecny profil Maćka jest już bardziej zbliżony. Choć jego obecne kompetencje to nadal kropla w morzu tego, czego oczekuje się od informatyka.

Co może zrobić Maciek, któremu po 7 latach pracy w jednym miejscu zamarzyła się zmiana? Są  dwa sposoby na zmianę pracy.

1. Praca nad sobą

Co z resztą sam Maciek sugeruje w liście, odnośnie wyrobienia kursu informatycznego.

Kwalifikacje w CV

Przebranżowienie się należy zacząć od zdobycia wiedzy. Nawet jeśli Maciek posiada wiedzę i umiejętności zgodne z zawodem, na który zamierza aplikować, to jest to za mało. Za mało, aby pracodawca zdecydował się zaprosić go na rozmowę o pracę. W CV, górę nad kompetencjami biorą kwalifikacje. Czyli udokumentowana wiedza i umiejętności. Zrobienie kursu lub odbycie szkolenia to najbardziej oczywiste z czynności, jakie może powziąć Maciek.

Jeśli szukasz kursów doskonalących to największa ich baza jest tutaj. Może też zapisać się do szkoły wieczorowej – o ile starcza mu chęci i cierpliwości, aby wracać do szkolnych zajęć.

Kompetencje w CV

Mnie by się nie chciało, dlatego zwracam tu uwagę na kompetencje. Kompetencje można poszerzać czytając książki, prasę i blogi specjalistyczne, słuchając wykładów, a także biorąc udział w seminariach oraz klubach dyskusyjnych. Równie ważną kwestą co poszerzanie kompetencji jest ich udokumentowanie w CV. O tym większość ludzi zapomina. 

Kompetencje można udowodnić poprzez zdobycie reputacji w środowisku i wskazanie miejsca, które potwierdzi naszą pozycję. Takimi miejscami mogą być:

  • autorski serwis internetowy,
  • blog,
  • videoblog,
  • podcast ,
  • profil na portalu społecznościowym,
  • wypowiedzi na forum internetowym,
  • wszystkie inne miejsca, gdzie dzielisz się swoją wiedzą.

Jeśli wahasz się z założeniem bloga, to polecam przeczytać książkę która rozwieje Twoje wątpliwości: Problogger – jak czerpać zyski ze swojego bloga

2. Praca nad CV

Dla tych, którzy nie chcą zawracać sobie głowy pracą nad sobą, mam kilka porad na merytoryczne podrasowanie CV. Jest to fortel, który czasami działa, a czasami nie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo naiwny i zdesperowany jest pracodawca. A także od tego, czy lubicie lać wodę – i czy potraficie przemienić ją w wino.

Kreatywne CV

Trik polega na opisaniu w CV dotychczasowych doświadczeń zawodowych i wykształcenia, pod kątem zdobytych nań umiejętności. Oczywiście muszą to być umiejętności, które pracodawca podał w ogłoszeniu o pracę!

Przykładowo, jeśli Maciek pracował przez 7 lat w urzędzie, to zdobył wiele cennego doświadczenia! Chcąc się przebranżowić i dostać pracę w biurze turystycznym, może śmiało napisać, że jako urzędnik nauczył się wzorowej obsługi klienta. Ponadto wielokrotnie korzystał ze znajomości języków obcych. Ponadto zawsze starał się skupiać na pomocy interesantom, dlatego był jednym z najbardziej lubianych urzędników.

Dołączyć do tego swoje uśmiechnięte zdjęcie za urzędniczym biurkiem i efekt będzie oszałamiający. Jak się chce przebranżowić, to trzeba myśleć kreatywnie i nieszablonowo.

Zawsze przy pisaniu tego typu „kreatywnych” opisów musicie zobaczyć siebie na nowym stanowisku. Musicie opisywać swoją poprzednią pracę w taki sposób, aby pracodawca czytając wasze CV, okiem wyobraźni widział was u siebie.

W rebrandingu CV, „kreatywne” opisy powinny być dodatkiem do punktu pierwszego i występować jako drugie w kolejności. Jednak gros osób w ogóle nie zawraca sobie głowy pracą nad sobą. Wolą pójść na skróty a potem lamentować, że w Polsce to tylko praca po znajomości.

Otóż nie każdy ma dar lania wody i przemieniania tej wody w wino. Wino, które dodatkowo musi zasmakować i otumanić pracodawcę. Dlatego mimo wszystko przebranżowienie się polecam zacząć od pracy nad sobą. A dopiero potem nad kartką papieru. Alternatywą dla przebranżowienia może być próba założenia własnej firmy, a nie jest to wcale takie trudne.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

6 thoughts on “Jak się przebranżowić i zdobyć lepsza pracę?

  1. Mega ciekawy artykuł. Od pewnego czasu zastanawiam się, czy nie rzucić pracy i pójść bardziej w branże IT. Mam pewne doświadczenie i sporą wiedzę, ale boję się rezygnować z tego co mam, bo całkiem nieźle zarabiam. Zarabiam, ale mega się przy tym męczę i nudzę.
    Czytałem kilka wpisów w tym Twoje oraz [link] że można teoretycznie szukać pracy będąc jednocześnie osobą zatrudnioną. Tylko, że boję się również tego, że moja kandydatura zostanie zaakceptowana i wtedy teoretycznie będę już musiał zmienić pracę.
    Nie wiem co robić :(

  2. Moje przebranżowanie jest dosyć pradykalne. W tym momencie studiuje sinologie. W przyszłym roku chciała bym zacząć Handel Zagraniczny, ale rownocześnie chciała bym już zacząć prace w branży. Chciała bym ukierunkować swoje CV tak by dostać się na staż (w tym roku) właśnie w tej dziedzinie lub podobnej (biznes, ekonomia) . Jednak do tej pory mam jedynie doswiadczenie w gastronomi oraz przez krótki okres w PMI jako hostessa. Pragne zdobyć doświadczenie, by ułatwić sobie późniejszy staż.

  3. Fajnie że piszesz tak życiowo :) Dzieki za artykuły o cv. Szukam pracy i na pewno skorzystam z Twoich porad Luk:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *