CV absolwenta technikum – na przykładzie Janka z ZST nr 7

cv absolwenta technikum

Janek, absolwent technikum hotelarskiego poprosił mnie, abym rzucił okiem na jego CV. Sprawdź, jak powinno wyglądać CV absolwenta technikum.

Większość młodych ludzi po 4 latach technikum może sobie wpisać do rubryki „doświadczenie” co najwyżej wolontariat WOŚP i obowiązkowe praktyki ze szkoły. Janek ma w zanadrzu cztery praktyki i staż – wszystkie w swoim zawodzie. Brawo! Jest to doskonały start do zdobycia pracy, a także istotne z punktu widzenia dopracowania CV. Pamiętajcie, przy małym lub zerowym doświadczeniu, odpicowane CV może być odbierane jako przerost formy nad treścią!

Tak wygląda CV Janka:

cv janka z technikum przed poprawkami
CV Janka – przed poprawkami

Podejście Janka do kariery zrobiło na mnie wrażenie. Wprost przeciwnie do CV – jest słabiutkie i napisane jakby od niechcenia. Zupełnie nie oddaje jego cech i pracowitości. Taki sam błąd można popełnić na rozmowie o pracę, gdy po wygraniu konkursu CV, przyjdziesz na rozmowę w znoszonym swetrze i zupełnie nieprzygotowany.

O moich (i nie tylko) błędach na rozmowie pisałem w artykule Rozmowa kwalifikacyjna – praktyczne porady jak zdobyć pracę – polecam :) A teraz zabieramy się za podrasowanie życiorysu Janka.

CV absolwenta technikum – co poprawić?

1. Brak zdjęcia

Kelner i recepcjonista to zawody, w których wygląd odgrywa znaczącą rolę. Choć pracodawca nie może napisać tego wprost, to na pewno będzie brał pod uwagę twarz kandydata. Brak zdjęcia skutkuje wyrzuceniem CV do kosza.

Byłoby genialnie, gdyby Janek wstawił zdjęcie z pracy – jak obsługuje gości. W ostateczności może być zdjęcie pozowane, ale w pełnym rynsztunku zawodowym! Broń Boże zeskanowane zdjęcie legitymacyjne.

2. Plik w dokumencie tekstowym .doc

Żeby mieć pewność, że odbiorca zobaczy wszystko, co umieściliśmy w pliku tekstowym, wystarczy przerobić go do .pdf. Janek może wysłać CV w pliku tekstowym tylko wówczas, gdy razem z nim dołączy plik w pdf.

3. Chronologiczna kolejność zatrudnienia

Słowo pisane czyta się od góry do dołu, więc wpisując miejsca zatrudnienia należy zacząć od ostatniego. Z reguły każda kolejna praca jest lepsza od poprzedniej, dlatego odbiorca powinien na samej górze zobaczyć tę najlepszą.

4. Literówki

Piszemy „1 stycznia”, a nie „1 styczeń”. Takie błędy kłują w oczy i świadczą, że piszący albo nie zna języka polskiego albo nie przyłożył się do napisania CV. A najpewniej zna język i przyłożył się, ale nie dał go nikomu do sprawdzenia.

5. Wymienianie zbędnych umiejętności

To, że umiem gotować nie oznacza, że mam to pisać gdy szukam pracy w górnictwie. MS Word to standard, dzieciaki w podstawówce potrafią się nim posługiwać. O wiele korzystniej napisać o umiejętności korzystania z programu do zarządzania gośćmi w lokalu.

6. Niby-referencje

Żeby sprawdzić referencje Janka, trzeba by wysłać list Pocztą Polską lub odwiedzić tę Panią osobiście. O wiele korzystniej będzie, jeśli Janek w takim miejscu umieści cytat od poprzedniego pracodawcy.Może też podać swój nr telefonu (rekrutujący i tak nie dzwonią), e-mai llub link do profilu na portalu społecznościowym.

7. Nieścisłe dane

Działalność dodatkowa pokazuje, że Jan jest dobrym człowiekiem. Zamiast pisać „liczne koncerty” czy „rożne imprezy”, powinien wymienić ich konkretnie nazwy i ująć wyłącznie te wyróżniające się.

Wskazówki do CV

1. Dzielenie się swoją wiedzą

Savoir vivre to bardzo istotna sprawa w branży hotelarskiej. Kontakt z drugim człowiekiem regulują tam normy i zasady dobrego wychowania. Nie są one znane powszechnie, więc są cenne. Janek powinien założyć blog, ewentualnie nagrywać podcasty lub videoblog. Jeśli będzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniami, to zbuduje markę specjalisty w branży hotelarstwa. A z tego to same pozytywy!

2. Udokumentowanie umiejętności

Wymieniając w umiejętnościach dobrą dykcję, warto aby Janek podparł się przykładem. Przekonujące będzie krótkie nagranie (do 30sek), w którym recytuje wiersz lub mówi o sobie (wersja audio lub audio-video CV). Aby chronić nagranie, można je umieścić w serwisie i zablokować dostęp hasłem. Innym sposobem jest zeskanowanie oceny z języka polskiego ze świadectwa maturalnego lub ze świadectwa ostatniej klasy (w zależności, gdzie ocena była lepsza).

3. Informacja, czego praktyki i staże nauczyły Janka

Po to idzie się na praktyki, żeby nauczyć się zawodu. Do każdego z doświadczeń zawodowych Janek powinien wypunktować po 3-4 umiejętności, których się nauczył. Jest to bardzo istotny punkt!!

4. Dobrze dobrana grafika

CV absolwenta technikum powinno być stonowane i eleganckie. Nie oznacza to jednak, że ma być bez wyrazu. Tło dokumentu można dobrać pod kątem prostych wzorów. Papier z kolei powinien być grubszy, aby wyróżniał się spośród innych życiorysów.

Nie trzeba bać się zdjęć. CV nie musi mieć jednej strony A4, nie musi być czarno-białe. Jeśli Janek ma zdjęcie potwierdzające jakąś umiejętność lub zainteresowanie, to może je spokojnie dodać.

Co jeszcze?

Każdy zawód cechuje unikalna kultura i zasady. Powyższe przykłady można stosować do każdego CV, lecz należy je uprzednio zmodyfikować. Piszcie w komentarzach uwagi do CV Janka, wszak recepty na sukces mogą być różne :)

Jak napisać najlepsze CV i list motywacyjny

najlepsze cv

„Praktyczny poradnik dla chcących znaleźć wymarzoną pracę”
Zobacz w księgarni

W książce w bardzo prosty i przede wszystkim praktyczny sposób autorka pokazała najważniejsze zasady pisania CV i listu motywacyjnego. Uwypukliła również najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu CV i listów motywacyjnych. Warto przeczytać i poznać zdanie wybitnej polskiej praktyczki działu Human Relations.

PS. Imiona, miejsca i nazwy w CV zostały zmienione. Zbieżność przypadkowa.

Jeśli skończyłeś szkołę średnią, to przed znalezieniem pracy warto założyć konto w banku. Pracodawcy w większości chcą wypłacać wynagrodzenie na konto. Zajrzyj do rankingu kont młodzieżowych – na pewno uda Ci się znaleźć bezpłatne.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

8 thoughts on “CV absolwenta technikum – na przykładzie Janka z ZST nr 7

  1. Super artykuł! bardzo pomógł mi znaleźć pracę i stworzyć CV, które gwarantowało mi stanowisko :) Stosowałem się do wszystkich wskazówek i dodatkowo skorzystałem z kilku rad ze strony [link] i uważam, że naprawdę fajnie mi wyszło. Polecam :)

  2. Wszysyko spoko ale co jeśli mam inne wykształcenie i chce zatrudnić się w zupełnie innym kierunku…

  3. Cenne porady. Poczytałem i ucieszyłem się, że od 5 lat nie odświeżałem własnego CV i przez najbliższe lata mam nadzieję nie będę musiał tego robić. Samozatrudnienie jest najlepsze :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *