Podatki to nie wszystko! Jak zwiększyć przychody miasta?

zwiększenie przychodów miasta

Muzeum, biblioteka i miejskie kino mają możliwości, aby zarabiać na swoją działalność. Jako radny Wodzisławia Śląskiego złożyłem 3 interpelacje w sprawie zwiększenia przychodów miasta.

Co roku w grudniu, gdy przychodzi do uchwalania budżetu mam wrażenie, że jesteśmy na progu apokalipsy. Czarne chmury zasłaniają niebo nad miastem, bo z różnych powodów dostajemy mniej pieniędzy z podatków. W tym roku kostuchą jest COVID i obostrzenia dla firm, które poskutkowały mniejszymi wpływami z PIT-u.

Trudno się z tym nie zgodzić, ale czy jedyną opcją jest czekanie na mannę z nieba? Czy nasze miasto robi wszystko, aby zdobywać pieniądze od mieszkańców w sposób dobrowolny, tzn. nie ściągając ich przymusowo z podatków? Jako przedsiębiorca na wiele spraw patrzę pod kątem biznesowym. W ramach pracy dla miasta wziąłem na tapetę możliwości zarabiania przez Muzeum, Bibliotekę i miejskie kino.

Przejdź do wybranego zagadnienia:

  1. Popcorn i napoje w miejskim kinie
  2. Sklep internetowy z miejskimi pamiątkami
  3. Czy biblioteka może na siebie zarabiać?
jak zwiększyć przychody miasta wodzisław
Jak zwiększyć przychody miasta Wodzisław Śląski?

1. POPCORN I NAPOJE W MIEJSKIM KINIE

Od niedawna w Wodzisławiu działa kino premierowe. Poniżej interpelacja w sprawie zorganizowania na terenie Wodzisławskiego Centrum Kultury w Wodzisławiu strefy gastronomicznej.

Stan faktyczny: w Wodzisławiu funkcjonuje kino premierowe Pegaz, które ma w swojej ofercie filmy dla dorosłych widzów i bajki dla dzieci. Niestety, sala kinowa nie została przystosowana do spożywania posiłków i picia napojów. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi na interpelację radnego Mariusza Blazego z października 2019 roku.

Istotność sprawy: obecność strefy gastronomicznej w kinie rozrywkowym to podstawa. Wymienię 3 powody, dla których warto otworzyć w WCK strefę gastronomiczną:

  1. sprostanie oczekiwaniom widzów, zwłaszcza dzieci i par nastolatków. Popcorn jada się w kinach od 70 lat, jest to coś tak naturalnego jak budka z lodami w parku rozrywki.
  2. Zwiększenie liczby widzów. Otoczka dnia filmowego jest równie ważna jak sam film. Wiedzą o tym dobrze prywatni inwestorzy, dlatego pomimo otwarcia w Wodzisławiu kina premierowego sporo mieszkańców nadal jeździ na seanse do multipleksu w Rybniku, które oferuje miejsce lepiej dostosowane do oczekiwań tej grupy docelowej. Dostosowanie miejskiej oferty do standardów multipleksów może zwiększyć ilość osób korzystających
    z oferty kina.
  3. Większy przychód dla WCK. Raporty branżowe wskazują, że główny przychód multipleksów nie stanowią pieniądze z biletów, lecz ze sprzedaży przekąsek i napojów. Wiele mówi się o kryzysie, braku środków w budżecie miasta. Dlatego UM powinien dać wędkę i możliwości, aby dyrektor WCK generował przychody z działalności kulturalnej.

Zapytanie i sugerowany projekt rozstrzygnięcia sprawy: kino Pegaz wraz z filmowym klubem dyskusyjnym zawsze uchodziło za kino niszowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na seanse kina konesera zabronić wnoszenia napojów i przekąsek. Nie mniej jeśli miasto otwarło kino premierowe nastawiając się na odbiorcę masowego, powinno ten fakt wykorzystać do zwiększenia zarobków WCK. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa strefy gastronomicznej, jednak do tego czasu władze WCK mogą postawić np. automat z popcornem.

Wobec powyższego mam dwa pytania:

  • jaki jest koszt przystosowania sali kinowej do spożywania przekąsek i napojów?
  • Czy Pani dyrektor WCK planuje rozszerzenie oferty gastronomicznej kina do odbiorcy masowego?

2. SKLEP ONLINE Z PAMIĄTKAMI I KSIĄŻKAMI

Muzeum w Wodzisławiu posiada liczny zasób książek na temat miasta. Książki można kupić wyłącznie stacjonarnie. Poniżej interpelacja w sprawie utworzenia sklepu internetowego w celu sprzedaży pamiątek i książek.

Stan faktyczny: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim posiada na swoim koncie liczne publikacje oraz pamiątki związane z miastem. Książki, pamiątkowe monety, medale i inne pamiątki można kupić w siedzibie Muzeum, które jest czynne od 7:30 do 15:30 od poniedziałku do piątku. Wielu mieszkańców nie zdaje sobie z tego sprawy, a i godziny otwarcia mogą utrudniać dostęp dla pracujących.

Istotność sprawy: w czasie pandemii powiększyło się i tak liczne grono osób kupujących przez Internet. Gdy dodamy do tego tysiące imigrantów, którzy mają w sercu Wodzisław Śląski, warto pomyśleć nad ułatwieniem zakupu książek i pamiątek związanych z naszym miastem.

Zapytanie i sugerowany projekt rozstrzygnięcia sprawy: idealnym sposobem na ułatwienie mieszkańcom zakupu dzieł i pamiątek byłoby utworzenie sklepu internetowego na stronie Muzeum. Tego typu rozwiązanie jest już spotykane np. w Muzeum w Bytomiu. Dodatkowe przychody mogłyby być wykorzystane przez Muzeum np. na działalność archeologiczną
i badawczą naszego miasta.

W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie, czy Muzeum rozważa otwarcie sklepu internetowego aby dotrzeć z ofertą do mieszkańców i zwiększyć przychody jednostki?

3. USŁUGI ŚWIADCZONE PRZEZ BIBLIOTEKĘ

Biblioteka w Wodzisławiu posiada stronę internetową, ale nie wynika z niej, aby oferowała jakiekolwiek usługi poza wypożyczaniem książek. Poniżej interpelacja w sprawie możliwości świadczenia usług przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Wodzisławiu.

W sprawie: możliwości generowania przychodów przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wodzisławiu Śląskim

Stan faktyczny: w Wodzisławiu działa Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, która posiada 7 filii. Biblioteka dysponuje ponadto salą multimedialną, gdzie wielokrotnie organizowała ciekawe wydarzenia i spotkania. Jedyną odpłatną usługą (oprócz kar za przetrzymanie książek) oferowaną przez Bibliotekę jest wynajem sali w godzinach funkcjonowania. Jeśli Biblioteka posiada inne odpłatne usługi, to nie zostały one zaprezentowane potencjalnym odbiorcom na stronie internetowej.

Istotność sprawy: Naczelny Sąd Administracyjny 29 września 2016 r. uznał, że zapisy statutu miejskiej biblioteki we Wrocławiu, które zezwalają jej na prowadzenie działalności gospodarczej są zgodne z prawem. Biblioteki miejskie z natury rzeczy nie są nastawione na zysk, mogą jednak oferować usługi odpłatne, które reperują budżet jednostki (pozwala im na to ustawa
z 1997 r.) lub pomagają wprowadzać nowe usługi jak np. „Książka na telefon” dla osób starszych.

Spośród odpłatnych usług oferowanych przez biblioteki na terenie kraju można wymienić:

  • usługi kserograficzne,
  • usługi komputerowe: skanowanie i wydruk,
  • wynajem pomieszczeń i wnętrz w celu organizacji: wystaw, konferencji, uroczystości,
  • usługi introligatorskie/konserwatorskie,
  • przygotowanie bibliografii dla uczniów i studentów,
  • działalność wydawnicza,
  • sprzedaż dzieł i utworów, które powstały w związku z realizacją zadań statutowych,
  • odpłatne wypożyczanie gier planszowych (bogata oferta).

Zapytanie i sugerowany projekt rozstrzygnięcia sprawy: mając na uwadze możliwości generowania przychodów przez Bibliotekę, które mogłyby podreperować budżet jednostki, proszę odpowiedź na poniższe pytania:

  • które z wymienionych powyżej usług świadczy Biblioteka w Wodzisławiu?
  • czy jest szansa na włączenie pozostałych usług do oferty Biblioteki?
  • czy dyrekcja Biblioteki planuje przedstawienie oferty na stronie internetowej?

PODSUMOWANIE

Samorząd ma wiele kajdan nałożonych przez państwo, moim zdaniem niesłusznie. Dlatego trzeba wykorzystywać te szanse i możliwości, które są. Niestety, jednostki samorządu nie mają motywacji do prowadzenia działalności. Trudno się dziwić! Gdyby właściciel firmy dostawał co roku pieniądze na funkcjonowanie swojego przedsiębiorstwa, to jaką miałby motywację na dodatkowe działania?

Powyższy tekst jest uzupełnieniem większego artykułu: Jak zwiększyć dochody gminy nie podnosząc podatków?

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *