Niezaszczepieni na festiwalu – co grozi za wejście na bilecie dla zaszczepionych?

niezaszczepieni na festiwalu prawo

Co grozi osobom, które wejdę na imprezę jako niezaszczepione, a kupiły bilety dla zaszczepionych? Czy organizator ma obowiązek weryfikacji?

Prezydent Wodzisławia Śląskiego publicznie oświadczył, ze organizator festiwalu reggae Najcieplejsze Miejsce na Ziemi nie będzie weryfikował, czy ktoś się zaszczepił czy nie. Organizatorem jest m.in. jednostka miejska – Wodzisławskie Centrum Kultury, którą nadzoruje Prezydent Miasta.

W związku z tym postanowiłem sprawdzić co grozi mieszkańcom, którzy wejdą na imprezę jako niezaszczepione, a kupiły bilety dla zaszczepionych.

Pytacie nas, jak będziemy weryfikować, to czy jesteście zaszczepieni, czy nie. My nie mamy prawa was sprawdzać, więc nie będziemy tego robić. Od was zależy czy przyjdziecie. My chcemy, żebyście byli z nami i świetnie się bawili.

  • Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego, nowiny.pl

KTO BĘDZIE WERYFIKOWAŁ BILETY DLA ZASZCZEPIONYCH?

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach nie potrafiła odpowiedzieć, co grozi osobie niezaszczepionej za wejście na bilecie dla zaszczepionych. Policja może jedynie spisać, dalej przekazuje sprawę do Sanepidu. Tam też polecono mi zadzwonić.

W Sanepidzie w Katowicach także nie potrafili odpowiedzieć na moje pytanie. Urzędnik przekierował mnie do Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przebiło wszystko.

Pani urzędnik stwierdziła, że to organizator powinien sprawdzać przed wejściem paszporty covidowe. Jako podstawę prawną podała Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25.06 poz. 1145.

Chciałem dopytać również co w przypadku, gdy organizator nie będzie weryfikował certyfikatów zaszczepienia? Czy po ewentualnym spisaniu, do odpowiedzialności będzie pociągnięty niezaszczepiony mieszkaniec czy organizator? Pani urzędniczka wyraźnie poirytowana stwierdziła, że w takim przypadku jest się oszustem, po czym się… rozłączyła.

Ton wypowiedzi Pani urzędnik wskazuje, że albo wstała lewą nogą albo po raz kolejny stworzono prawo, które nie działa, a ona musi tego bronić.

Gdyby w ten sposób rozmawiał z klientem pracownik banku, to zostałby wyrzucony na zbity pysk. No ale to są standardy urzędów, gdzie dociekania obywatela nie są mile widziane. Równie ciekawe informacje pozyskał inny mieszkaniec Wodzisławia.

CO GROZI ZA WEJŚCIE NA FESTIWAL NA BILECIE DLA ZASZCZEPIONYCH?

Dostałem informację od mieszkańca Wodzisławia Śląskiego p.Mariusza Dąbrowskiego, który próbował dzisiaj rano sprawdzić, co mu grozi za wejście na festiwal bez biletu. Dokładnie jakie sankcje przewidziane są w rozporządzeniu odnośnie organizacji imprez masowych w momencie oświadczenia nieprawdy odnośnie zaszczepienia i uczestnictwa w imprezie.

Pan Mariusz Dąbrowski poświęcił trochę czasu na telefonowanie do GIS, MZ, Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), Sanepidu w Wodzisławiu Śląskim (PSSE) i Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.

Sprawa wygląda następująco:

  1. GIS nic nie wie.
  2. MZ kieruje mnie do NFZ i do RPP, nie wiedzą nie mają takiej wiedzy o sankcjach.
  3. RPP twierdzi, że nie są to ich kompetencje, oni tylko zajmują się prawami pacjentów, także skierowali mnie do sanepidu lokalnego.
  4. PSSE w Wodzisławiu poinformowała mnie, że weryfikację odnośnie prawdziwości oświadczeń i mandatów karnych za fałszywe oświadczenia będzie realizowała Policja. Odnośnie wysokości kar mam kontaktować się z Policją. Będzie to zgodnie z taryfikatorem.
  5. Policja w Wodzisławiu Śląskim nie ma uprawnień sama z siebie do weryfikacji prawdziwości oświadczeń. Policja weryfikuje tylko tożsamość na wniosek Sanepidu. Sanepid może w takim przypadku karać karami administracyjnymi bądź kierować sprawę do sądu w przypadku stwierdzenia, że osoba oświadczająca oświadczyła nieprawdę.

STANOWISKO PREZESA UODO

Dodatkowej pikanterii dodaje fakt, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych podważa prawo do sprawdzania paszportów covidowych. Mamy zatem pomieszanie z poplątaniem.

Osoby wchodzące na koncert, do sklepu czy hotelu nie mogą być zmuszane do okazywania dowodów zaszczepienia

WŁADZA PUBLICZNA A WŁAŚCICIELE PRYWATNI

Żeby była jasność. Nie popieram działania organizatora festiwalu, którym jest władza publiczna.

Wielu prywatnych przedsiębiorców stoczyło walkę z Sanepidem i ją wygrało. Właściciele dyskoteki Face2Face i kawiarni Żółty Młynek w Rybniku to tylko przykłady z naszej okolicy.

Tymczasem Urząd Miasta nie miał odwagi zrobić festiwalu bez segregacji sanitarnej, która jest sprzeczna z art. 32 Konstytucji RP. Nie ma jednak problemu, aby narażać na ewentualne nieprzyjemności i kary mieszkańców. Czy to jest odpowiedzialne zachowanie władz miasta? Nadzieja w tym, że bubel prawny spowoduje paraliż służb.


Festiwal reggae Najcieplejsze Miejsce na Ziemi jest organizowany od 18 lat z inicjatywy zespołu TABU. Namioty, chillout i zabawa do białego rana. Polecam wszystkim, którzy lubią muzykę reggae i zapraszam do Wodzisławia Śląskiego na coroczny festiwal, który odbywa się w lipcu. Więcej informacji: nmnz.pl

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *