Gdzie ulokować pieniądze – ranking lokat bankowych Czerwiec 2019

lokata bankowa czy konto oszczędnościowe

Gdzie ulokować pieniądze najkorzystniej? Takie pytanie zadają osoby, które chcą bezpiecznie zaoszczędzić. Zadałem je sobie również ja.

Promocje bankowe / Konta osobiste / Konta firmowe / Abonament tel / Lokaty / Kredyty
Potrzeba matką wynalazków, a w tym przypadku matką tego artykułu :) Zastanawiałem się, gdzie ulokować pieniądze, aby były bezpieczne. Póki co postanowiłem nie wchodzić w zakup papierów wartościowych ani kruszyw, na to przyjdzie pora w przyszłości. Moja rozterka brzmiała: lokata bankowa czy konto oszczędnościowe? Analizując oferty postanowiłem stworzyć ranking lokat bankowych i kont oszczędnościowych, a przy okazji pomóc i Tobie.

Ranking lokat bankowych Czerwiec 2019

Pozycja Bank Oproc. Okres Kwota lokaty
 
1

NEST Bank konto osobisteNest Lokata Witaj

4% 3-6 m-cy 1.000 – 10.000 zł
2

konto osobiste idea bankLokata HAPPY

4% 3 m-ce 500 – 20.000 zł
3

konto w mBanke-konto z lokatą

3,5%
3 m-ce 500 – 10.000 zł
4

lokata bankowa bgżoptimaLokata Bezkarna

3,5%
3 m-ce 1.000 – 20.000 zł
5

getin bankLokata na Nowe Środki

2,8%
4 m-ce 500 – 200.000 zł
6 lions bank lokataLokata Welcome
3% 40 dni
100.000 – 600.000 zł
7

Inbank Lokata bankowa

2,45%-3,35%
3 – 60 m-cy 5.000 – 50.000 zł
8

lokata w toyota bankLokata Standard + 150 zł premii

2,5%
6 m-cy 3000 – 18.000 zł
9

santander lokataLokata Direct+ Wzrost

2,05%
12 m-cy 5000 – x zł
10

getin bankLokata tradycyjna

1,55%-1,65%
3 – 6 m-cy 500 – x zł

Najlepsza lokata i konto oszczędnościowe CZERWIEC 2019

Jeśli nie masz czasu na czytanie całego artykułu, to najważniejsze abyś wiedział, że w czerwcu najkorzystniej jest wybrać lokatę HAPPY w Idea Banku, oprocentowaną na 4%. Możesz na nią wpłacić od 500 zł do 20.000 zł – wypełnij wniosek. Atrakcyjna w czerwcu jest także lokata w Toyota Banku, wszak na 2,5%, ale za to z premią 150 zł! Wszystkie promocje bankowe znajdziesz w artykule Jak zarabiać na bankach, co może być zresztą ciekawym uzupełnieniem zarabiania na lokatach!

Natomiast w wyścigu kont oszczędnościowych prowadzi Konto Oszczędnościowe GETIN Banku oprocentowane na 3,4%. Co najlepsze, masz stały dostęp do gotówki! Wniosek i więcej informacji znajdziesz  tutaj.

getin bank konto oszczędnościowe


Artykuł podzieliłem na 3 części:

 1. W pierwszej części dowiesz się, czym się rożni lokata bankowa od konta oszczędnościowego i gdzie ulokować pieniądze najkorzystniej.
 2. W drugiej części zajrzę do lokat bankowych:
  – jak założyć lokatę bankową,
  – ranking lokat bankowych 2019,
  – jak wybrać dobrą lokatę bankową,
  – kalkulator lokat bankowych.
 3. W trzeciej części wezmę pod lupę konta oszczędnościowe:
  – jak otworzyć konto oszczędnościowe,
  – ranking kont oszczędnościowych 2019,
  – jak wybrać konto oszczędnościowe.

Przeczytaj także:

2. Lokata bankowa vs. konto oszczędnościowe

Zacznijmy od definicji, które same już wiele wyjaśnią:

Lokata bankowa – umowa którą podpisujesz z bankiem, na mocy której oddajesz do dyspozycji własne pieniądze na czas określony. Bank zobowiązuje się wypłacić Ci kapitał wraz z odsetkami na koniec okresu umowy.

Konto oszczędnościowe – jest to konto o podwyższonym oprocentowaniu, które w odróżnieniu od konta osobistego nie służy do regulowania bieżących rachunków, tylko do oszczędzania. Bank obraca Twoimi pieniędzmi a Ty otrzymujesz określony procent (oprocentowanie konta).

Różnice i podobieństwa pomiędzy lokatą bankową a kontem oszczędnościowym:

 • Wpłaty gotówki – na konto oszczędnościowe możesz w dowolnym momencie wpłacić więcej pieniędzy, na lokatę nie – musiałbyś założyć nową.
 • Wypłata gotówki – pieniądze z konta oszczędnościowego możesz w każdej chwili wypłacić. Banki ograniczają liczbę wypłat z konta oszczędnościowego ustalając opłatę/prowizję. Zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna. Z lokaty możesz wypłacić gotówkę po terminie zapadalności lokaty. W przypadku zerwania lokaty przed terminem, tracisz wszystkie odsetki. Bardzo często – z powodów bezpieczeństwa, aby zerwać lokatę i wypłacić pieniądze należy udać się do siedziby banku.
 • Dostępność – lokaty mają przeważnie minimalną (niekiedy maksymalną) kwotę, jaką można ulokować. Na konto oszczędnościowe można przelać dowolną liczbę złotówek.
 • Terminowość – pieniądze na lokatę wpłacasz na dany okres czasu (lokata terminowa), z kolei wpłaty na konto oszczędnościowe są bezterminowe.
 • Kapitalizacja – jest to częstotliwość dopisywania odsetek do włożonego kapitału. W przypadku konta oszczędnościowego odsetki są naliczane za każdy dzień. Kapitalizacja lokaty bankowej jest zależna od oferty.
 • Oprocentowanie – standardowo konta oszczędnościowe mają niższe oprocentowanie niż lokaty. Wyjątek mogą stanowić lokaty krótkoterminowe. Oprocentowanie lokat rośnie wraz z długością okresu depozytu.
  Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne, oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zawsze zmienne.
 • Opłaty – konto oszczędnościowe jest bezpłatne, płacisz jedynie za określą liczbę wypłat w miesiącu.
 • Zamknięcie konta – w przypadku lokaty, środki są wypłacane na konto, z którego dokonałeś przelewu na lokatę. Jeśli w międzyczasie zamkniesz konto, banki wymagają doniesienia poświadczonego notarialnie potwierdzenia zmiany nr konta. Z kontem oszczędnościowym takich problemów nie ma.
 • Podatki – zarówno zyski od lokaty jak i od konta oszczędnościowego są opodatkowane tzw. “podatkiem Belki” 19%. Każda partia rządząca po Belce obiecywała zniesienie podatku od oszczędności Polaków, żadna nie dotrzymała obietnicy.
 • Bezpieczeństwo – pieniądze tak na lokacie jak i na koncie oszczędnościowym są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro w każdym banku.

Kiedy konto oszczędnościowe a kiedy lokata bankowa?

 • masz czas na analizowanie rankingów – wybierz lokatę
 • chcesz mieć pieniądze pod ręką – wybierz konto oszczędnościowe
 • posiadasz zapas gotówki, której na pewno nie będziesz potrzebował przez dany okres – wybierz lokatę
 • boisz się, że wydasz swoje oszczędności – wybierz lokatę
 • chcesz regularnie odkładać mniejsze kwoty pieniędzy – wybierz konto oszczędnościowe

2. Lokaty bankowe

Czasy oddawania zarobionych pieniędzy pod opiekę parabanków i innym Amber Goldów minęły. Zobaczymy, na jak długo. Póki co naród się sparzył i lokuje pieniądze bezpiecznie. Taką bezpieczną formą ulokowania pieniędzy jest lokata bankowa.

Twoje pieniądze w bankach – w przeciwieństwie do parabanków, są chronione ustawowo. Oczywiście nie można wykluczyć, że jeśli w budżecie państwa zabraknie pieniędzy np. na ZUS, to politycy sięgną po oszczędności obywateli. Tak, jak sięgnęli po pieniądze z OFE.Jak założyć lokatę bankową?

Bardzo prosto:

 1. Poniżej masz ranking lokat bankowych. Wybierasz najkorzystniejszą według Twojej oceny lokatę i klikasz w link “złóż wniosek”.
 2. Zostajesz przeniesiony na stronę banku. Teraz – w zależności od banku, sposoby otwarcia lokaty są dwa:
  a) przez konsultanta: wypełniasz formularz zgłoszeniowy (imię i nazwisko, e-mail i nr telefonu). Konsultant oddzwania do Ciebie i przedstawia Ci ofertę. Następnie po uzyskaniu Twojej zgody wprowadza Twoje dane do systemu.
  b) automatyczna: wypełniasz formularz wybierając jaka lokata Cię interesuje, wpisujesz dane do umowy i zakładasz lokatę on-line. Przykładem jest lokata w mBanku.
 3. Otrzymujesz indywidualny nr rachunku lokaty.
 4. W terminie 7 dni przelewasz na niego środki.

Ranking lokat bankowych CZERWIEC 2019

Poniżej ranking lokat bankowych, czyli produkty które kuszą promocjami i wysokim oprocentowaniem.

Lokaty bankowe

 

NEST Bank konto osobisteNest BankNest Lokata Witaj

Pierwsze miejsce na podium rankingu lokat bankowych zajęła oferta Nest Banku. Lokata Witaj na 3 miesiące to prawdziwy hit. Wysokość oprocentowania wynosi 4%, a lokatę możesz zerwać przed upływem terminu. W przypadku zerwania lokaty, bank zwraca jedynie kwotę bazową bez odsetek. Możesz zdeponować na lokacie do 10.000 złotych. Z oferty mogą skorzystać zarówno starzy, jak i nowi klienci banku. Nowi klienci muszą najpierw założyć konto w Nest Banku.

Wypełnij wniosek

lokata bankowa mbankmBankeKonto z lokatą 3,5%

Lokata bankowa w mBanku to jedna z korzystniejszych opcji dla osób które chciałyby zdeponować małą gotówkę. Próg wejścia wynosi 500 złotych, a maksymalna kwota to 10.000 złotych. Oprocentowanie to 3,5% w skali roku, a lokata jest otwierana na 3 miesiące. Do lokaty otwierane jest konto osobiste w banku.

Wypełnij wniosek

 

lokata bankowa idea bankIDEA BankLokata Happy

Wysokie miejsce w rankingu lokat bankowych zajmuje lokata HAPPY z IDEA Banku. To obecnie jedna z najwyżej oprocentowanych lokat na rynku. Posiada stałe oprocentowanie 4% i kapitalizację na koniec okresu. Na lokacie możesz zdeponować od 500 do 20.000 złotych. Czas trwania depozytu to 3 miesiące. Co warte uwagi, możesz wyciągnąć pieniądze bez utraty odsetek!

Wypełnij wniosek

 

lokata bankowa bgżoptimaBGŻ Optima – Lokata Bezkarna

Drugie miejsce w rankingu lokat bankowych dla lokaty Bezkarnej w BGŻ Optima. Posiada stałe oprocentowanie 3,5% i kapitalizację na koniec okresu. Na lokacie możesz zdeponować od 1000 złotych. Czas trwania depozytu to 1, 2 lub 3 miesiące. Gwarancja wypłaty odsetek w przypadku zerwania lokaty.

 

Lokaty progresywne

getin bankGetin BankLokata progresywna

Lokata Getin Banku jest lokatą progresywną. To oferta złożenia depozytu na 12 miesięcy. Brak ograniczeń w maksymalnej stawce depozytu, kwota minimalna to 500 zł. Oprocentowanie na 1,7%.

Wypełnij wniosek

 

Jak wybrać lokatę bankową, czyli gdzie ulokować pieniądze najkorzystniej

Sam ranking lokat bankowych jest pomocny, ale to nie wszystko. Warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze najlepszej lokaty.

Na rynku są dostępne lokaty odnawialne i nieodnawialne. Z lokatą nieodnawialną może pojawić się problem, gdy np. zgubisz dane dostępowe i zapomnisz w jakim banku ją złożyłeś. Wiem, wydaje się mało prawdopodobne, ale jednak zdarza się :) Z reguły wszystkie lokaty zakładane przez internet są ustawione domyślnie jako odnawialne. Aby  to zmienić, wystarczy zmienić jej status na “nieodnawialną”, co robisz w ustawieniach. Wówczas bank po upłynięciu terminu przeleje środki na wskazane przez Ciebie konto osobiste.

Okres, na jaki składasz depozyt na lokacie to kolejny punkt, który warto wziąć pod uwagę. Występują lokaty 1-miesięczne a nawet 3-letnie. Im dłuższa lokata tym mniejsze oprocentowanie. Oferty banków zmieniają się co jakiś czas, pojawiają się promocje i prezenty, dlatego na pewno nie założyłbym lokaty na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Oprocentowanie lokat może być zmienne albo stałe. Zmienne to większe ryzyko – możesz zyskać lub stracić, w zależności od aktualnej zmiany stóp procentowych. Gdy stopy procentowe spadają, to wówczas warto wybrać lokatę długoterminową ze stałym oprocentowaniem. Przykładem lokaty ze stałym oprocentowaniem jest lokata w mBanku.

Wysokość oprocentowania lokaty bankowej jest zawsze podana w stosunku rocznym. Jeśli zamierzasz ulokować 1000 złotych na lokacie 6-miesięcznej i widzisz, że ma oprocentowanie stałe 4% (dla ułatwienia przyjmujemy kapitalizację na koniec okresu), to znaczy że zarobisz na niej  20zł brutto – 19% podatku Belki =  (40zł to 4% z 1000zł, dzielone na 2). Obecnie najwyższe oprocentowanie posiada lokata w BGŻ Optima.

Kapitalizacja lokat jest najczęściej miesięczna (lokaty progresywne), kwartalna albo na koniec okresu. Nowością jest kapitalizacja dzienna. Oczywiście najkorzystniejsza jest kapitalizacja dzienna i miesięczna, ponieważ odsetki są naliczane od kapitału powiększonego o odsetki z dnia poprzedniego. Tak właśnie działa procent składany. Najmniej korzystna jest kapitalizacja naliczana na koniec okresu, niestety stosuje ją większość banków. Dwie lokaty o tym samym oprocentowaniu a innej kapitalizacji przyniosą różny zysk! Oczywiście lokaty z kapitalizacją miesięczną mają o wiele niższe oprocentowanie niż lokaty z kapitalizacją na koniec okresu…

Minimalny i maksymalny wkład dla lokaty może być różny. Niektóre lokaty mają niski próg wejścia. Na przykład lokatę 3,5% w mBanku możesz założyć już od 500 złotych, ale maksymalny wkład to 10.000zł.

Zwróć uwagę, czy do lokaty musisz założyć konto w danym banku. Niekiedy jest to wymóg, a niekiedy możesz założyć lokatę bez zakładania konta. Przykładem lokaty bez konieczności zakładania konta jest Lokata Bezkarna BGŻ Optima. Razem z kontem otrzymasz lokatę w mBanku.

Kalkulator lokat bankowych

Poniżej dwa kalkulatory lokat: lokaty progresywne i lokaty terminowe.
Lokaty progresywne mają niższe oprocentowanie, ale kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc. Wpisz kwotę jaką chcesz zdeponować, określ czas i zobacz najkorzystniejsze lokaty.


Lokaty terminowe to wyższe oprocentowanie ale kapitalizacja na koniec okresu. Wpisz kwotę jaką chcesz zdeponować, określ czas i zobacz najkorzystniejsze lokaty.

3. Konta oszczędnościowe

Jeśli lubisz oszczędzać pieniądze odkładając niewielkie sumy np. do skarbonki, to konto oszczędnościowe będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. To właśnie taka skarbonka, do której wrzucasz pieniądze, tylko on-line. Nikt Ci ich nie zabierze, teoretycznie możesz skarbonkę rozbić, a plusem jest to, że pieniądze rosną codziennie – w zależności od wysokości oprocentowania.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Bardzo prosto:

 1. Poniżej masz ranking kont oszczędnościowych. Wybierz najkorzystniejsze według Ciebie konto  i kliknj w link “złóż wniosek”.
 2. Zostajesz przeniesiony na stronę banku. Teraz – w zależności od banku, sposoby otwarcia lokaty są dwa:
  a) przez konsultanta: wypełniasz formularz zgłoszeniowy (imię i nazwisko, e-mail i nr telefonu). Konsultant oddzwania do Ciebie i przedstawia Ci ofertę. Następnie po uzyskaniu Twojej zgody wprowadza Twoje dane do systemu.
  b) automatyczna: wpisujesz dane do umowy i zakładasz konto oszczędnościowe on-line.
 3. Otrzymujesz indywidualny nr konta oszczędnościowego.

Ranking kont oszczędnościowych CZERWIEC 2019

Poniżej ranking kont oszczędnościowych, czyli produkty z promocjami i wysokim oprocentowaniem.

getin bankGetin BankKonto oszczędnościowe 3,4%

Konto oszczędnościowe w Getin Banku jest oprocentowane na 3,4% – dla osób które zdecydują się na równoczesne otwarcie konta. Dla pozostałych – 2,1%. Dostęp do środków oraz możliwość dokonywania wpłat i wypłat jest jak najbardziej swobodny, co jest niewątpliwą zaletą w porównaniu z lokatami.

Wypełnij wniosek

 

NEST Bank konto osobisteNest BankNest Konto Oszczędnościowe

Rzadko zdarza się, aby konto osobiste było tak wysoko oprocentowane. Konto Oszczędnościowe w Nest Banku to naprawdę spora okazja. Promocyjne oprocentowane na pierwsze 3 miesiące wynosi 2,25% dla salda do 50000 złotych (dla środków powyżej 50000zł jest to 2%). Opłaca miesięczna za kartę wynosi 0zł, prowadzenie i przelewy też są za darmo. Po 3 miesiącach oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w Nest Banku wynosi WIBOR3M – 0,5%, czyli przeważnie ok. 1,2%, co jak na konto oszczędnościowe jest solidnym rozwiązaniem. Dodatkowo w drugim roku oszczędzania masz szansę na premię w wysokości 7%, o ile posiadasz 4-5 dzieci :)

Wypełnij wniosek

 

alior bank kontoAlior BankKonto lokacyjne

Konto oszczędnościowe w Alior Banku jest oprocentowane na 2,7% w skali roku. Wpłacać i wypłacać pieniądze można w dowolnym momencie. Aby założyć konto oszczędnościowe nie trzeba posiadać konta osobistego w Alior Banku. Nowość na rynku, która szybko zyskuje zwolenników bezpiecznego oszczędzania.

Wypełnij wniosek

 

lokata bankowa idea bankIDEA Bank – Konto Zośka PRO

Konto oszczędnościowe “Zośka PRO” w IDEA Banku jest oprocentowane nawet do 2,5% w skali roku. Wysokość oprocentowania jest uzależniona od salda na koncie. Nie płacisz za otwarcie i prowadzenie. Bez limitu wpłaconych środków. Razem z kontem oszczędnościowym możesz założyć konto osobiste.

 

Jak wybrać  konto oszczędnościowe?

Gdzie ulokować pieniądze w przypadku kont oszczędnościowych? Koszt wypłaty z konta oszczędnościowego to jedna z tych cech, które są decydujące. Istnieją na rynku konta oszczędnościowe, z których każda wypłata pieniędzy jest zupełnie darmowa. To ważna cecha, jeśli chcesz od razu całą wypłatę przelewać na konto oszczędnościowe i swobodnie korzystać z pieniędzy.

Uwagę warto też zwrócić na wysokość oprocentowania konta oszczędnościowego. Wiadomo, że im wyższe tym lepiej dla Ciebie. Nie mniej wysokość oprocentowania nie jest tak ważna w przypadku konta oszczędnościowego jak w przypadku lokaty bankowej. Jak już wspomniałem wcześniej, konta cechują się zmiennym oprocentowaniem. Zatem to, że dziś konto posiada stosunkowo wysokie oprocentowanie wcale nie oznacza, że takie będzie i w następnym miesiącu.

Gdzie ulokować pieniądze w czerwcu?

Po analizie wszystkich ofert, rozważeniu “za” i “przeciw” stwierdzam, że najkorzystniejsza opcja ulokowania oszczędności w czerwcu to Nest Lokata Witaj w NEST Banku na 4%. Nest Bank jest nowy na polskim rynku i oferuje wysokie oprocentowanie, warto z tego faktu skorzystać. Druga opcja, którą warto rozważyć to Konto oszczędnościowe w GETIN Banku oprocentowane na 3,4%.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Polub Luka

Luk

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Luk
Polub Luka
Gdzie ulokować pieniądze – ranking lokat bankowych Czerwiec 2019
47 votes, 5.00 avg. rating (99% score)

8
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dejw
Gość
Dejw

Lokata jest beezpieczna ale jednak daje małe zarobki, wolę agresywniejsze sposoby jak akcje albo forex. co o tym sądzisz Luk?

Kamil
Gość
Kamil

Namawiali mnie do inwestowania w forex ale slyszałem że dużo ludzi na tym straciło. Lokata jest bezpieczna przyznajmniej, ale czekam na art o inwestowainu w złoto

Luk
Gość

Artykuł o złocie już jest, zapraszam: https://www.niepoddawajsie.pl/inwestowanie-w-zloto/

soox
Gość

Mam przy sobie zawsze jakiś zapas gotówki, ale żeby gdzieś ją ulokować… przychodzi moment, kiedy dochodzi do nagłych wydatków i w takim przypadku nie mógłbym jej swobodnie wyciągnąć… :(

Marcin Tajner
Gość
Marcin Tajner

Lokata daje małe zyski, forex z kolei jest dla mnie zbyt ryzykowną formą zarabiania. Ja uważam że najlepsze jest inwestowanie w nieruchomości. Ryzyko jest minimalne, a zyski z najmu są stałe. Ja wynajmuje mieszkania studentom w Krakowie a teraz postanowiłem kupić takie mieszkanie nad morzem: [link] i wynajmować turystom. Podobno można na tym wyjść lepiej niż na zwykłym najmie.

Mariusz Michał Majsterek
Gość
Mariusz Michał Majsterek

Mi natomiast najlepiej zarabia się na podatku dochodowym 19% czystego zysku .Chętnie podzielę się tymi informacjami jak to zrobić

Moje Finanse
Gość

Aktualnie w miarę opłacalne lokaty, można niestety policzyć na palcach jednej ręki.