Moje lekarstwo na jąkanie. Jak pokonać największą słabość

Lekarstwo na jąkanie

Wiesz, co łączy Jurka Owsiaka, Tigera Woodsa, Mike’a Tysona i Luka? Odkryli jedyne i najskuteczniejsze lekarstwo na jąkanie. Czekałem na nie 19 lat. Dzięki niemu, od 10 lat spełniam się i żyję prawdziwym życiem.
Życie z jąkaniem

Mózg osoby jąkającej funkcjonuje normalnie, zapewniam:) I chyba to jest najgorsze. Nie możesz wydusić z siebie „dzień dobry” do sąsiadki, przez co uchodzisz za osobę bez kultury. Gdy w szkole sprawdzają obecność, nie potrafisz odpowiedzieć „jestem” i pomimo, że jesteś, to nie ma cię na lekcji. Boisz się odezwać kupując cokolwiek w sklepie. I tak dalej, i tak dalej. Jąkanie powoduje w młodym człowieku wycofanie społeczne i zamknięcie się w sobie. W skrajnych przypadkach depresję, której mogą towarzyszyć zamiary samobójcze.

Logopeda na jąkanie?

Osoby jąkające się, często słyszą radę w stylu: „idź do logopedy”. To tak, jakby niewidomemu poradzić pójście do okulisty. Większość ludzi nie wie, że jąkanie jest nieuleczalne, że nie ma na niego lekarstwa. Chodząc do logopedy w czasach liceum, będąc w gabinecie w ogóle się nie jąkałem. Pani doktor była wielce zdziwiona, co ja tam robię i dlaczego zabieram jej czas. Normalnie skandal. Na polskim rynku są terapię jąkania, ale nie znam osoby, która w 100% „wyleczyłaby się” dzięki nim.

Historia jąkania Luka

Słyszałeś kiedyś o stronie Demostenes2.eu? To pierwszy i jedyny w Polsce portal zrzeszający ludzi jąkających się. Działa od 2009 roku i odwiedzono go już ponad 1.500.000 razy. Ten portal to część mnie. Kiedyś myślałem, że to ta gorsza część, ale dziś tak nie sądzę. Tworząc ten serwis, byłem nastawiony wyłącznie na to, jak mogę pomóc osobom które mają ten sam problem co ja. Dzięki niemu zacząłem pracę nad sobą, nad akceptacją jąkania i poprawą płynności mowy. Jestem dumny z Demostenesa, choć dzisiaj już go nie prowadzę. Ok, ale od początku…

Pewnego dnia, jako 18-letni chłopak postanowiłem, że muszę coś zrobić z jąkaniem. Tak trafiłem do dr Chęćka (którego serdecznie pozdrawiam). Ten dosłownie wyrwał mnie z kaftanu bezpieczeństwa. Wyprowadził na ulicę, zaczepiał przypadkowe osoby i mówił, że ten młody chłopak chce o coś zapytać. I tak, kolejne i kolejne osoby pytałem o to, co sądzą o Adamie Małyszu, gdzie byli na wakacjach, czy oglądali ostatni odcinek „M jak Miłość” itp. Z jednej strony czułem się jak kretyn, ale z drugiej strony zaczęło mi to sprawiać frajdę. Z każdą osobą i z każdym pytaniem czułem, że „rosnę”. Nagle zdałem sobie sprawę, że potrafię normalnie rozmawiać. I od tego się zaczęło.

Potem już sam zagadywałem do co ładniejszych Pań w sklepie, dzwoniłem przez telefon na przypadkowe numery z książki telefonicznej, a uwieńczeniem było zdobycie pracy. I to nie byle jakiej! Zatrudniono mnie w PGNiG jako osobę do podpisywania umów. Odwiedziłem prawie osiem tysięcy mieszkań. Przez pół roku rozmawiałem z tyloma ludźmi, co przez całe minione 19 lat życia. Coś pięknego.
Najlepszy lek na jąkanie?

Mieć jąkanie gdzieś i pracować nad sobą. Obecnie, co najważniejsze, nadal zdarza mi się zająknąć. Tyle tylko, że nie jest to już dla mnie problem. Nauczyłem się żyć z tą przypadłością, zaakceptować ją i cieszyć się życiem. Akceptacja to klucz do sukcesu, to jest właśnie jedyne i najlepsze lekarstwo na nieuleczalne jąkanie.

Z praktycznych porad warto postawić na pogłębioną pracę nad dykcją, wymową. Jako osoba jąkająca, musisz pracować o wiele więcej niż osoba która się nie jąka. Z pomocą mogą przyjść filmy na youtube, np. od Tomasza Kammela lub lokalne grupy Toastmasters.

Jąkanie- Mieczysław Chęciek

lek na jąkanie

„Diagnoza, terapia, program”
Zobacz w księgarni

Jest to to książka autorstwa człowieka, który pomógł  czasie liceum wyjść na prostą. Rzucił mnie na głęboką wodę w czasach, gdy bałem się kupić bułki w sklepie. Z czystym sumieniem polecam Ci książki dr Mieczysława Chęćka i zalecam stosowanie się do jego porad.

Jąkanie nie jest już moim problemem. Jeśli jesteś młodym człowiekiem, który chce przezwyciężyć jąkanie, to dobrze się składa. Zapisz się do newslettera i napisz do mnie na email: luk[at]niepoddawajsie.pl lub na facebooku. Odpowiem na Twoje pytania związane z jąkaniem :)

Łukasz LUK Chrząszcz

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Łukasz LUK Chrząszcz

2 thoughts on “Moje lekarstwo na jąkanie. Jak pokonać największą słabość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *